01/03/2009 17:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητά «Παραχωρήσεις ατομικών δικαιωμάτων» !!!

Για ανάγκη να κάνουν οι πολίτες παραχωρήσεις σε ό,τι αφορά τις ατομικές ελευθερίες και το προσωπικό τους απόρρητο, για χάρη της ασφάλειας (!!!), μιλά ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Δημόσιας Τάξης, Χρήστος Μαρκογιαννάκης.

«Από την ώρα που κινδυνεύουν πολλά αγαθά, διότι σήμερα υπάρχει κίνδυνος για πολύ μεγάλα αγαθά της κοινωνίας και των ανθρώπων, ενδεχομένως να χρειαστεί να στερηθούμε κάποια πράγματα, προκειμένου να αντιμετωπίσουμε ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα» δηλώνει σε συνέντευξή του στο Πρώτο Θέμα.

Προαναγγέλλει επίσης αλλαγές στην Αντιτρομοκρατική, αποκαλύπτει ότι προχωρά το σχέδιο για αγορά οχημάτων ρίψης νερού για τις διαδηλώσεις και τάσσεται υπέρ της ονομαστικοποίησης των καρτοκινητών, αλλά και της χρήσης των καμερών για την πάταξη της εγκληματικότητας.

Δηλώνει ότι «η Αστυνομία πλέον θα αντιδρά και θα προστατεύει την περιουσία του πολίτη και τον πολίτη», ενώ αναφερόμενος στις τρομοκρατικές οργανώσεις, υποστηρίζει ότι σήμερα «κάνουν συχνότερα χτυπήματα, κάτι που δείχνει ότι δεν υπάρχει ο χρόνος σχεδιασμού». «Γι' αυτό και το λάθος θα γίνει γρήγορα και θα έχουμε συλλήψεις».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 17:34:08

    as mas parahorisi prota ta dikatou dikeomata pou efarpakse meta tin terastia prospathia ton progonon mas ke meta apo skepsi ke siskepsi tha to skeftoume ke apantisoume .Ntropi den ehi o anthropos ....gia arhimafiozo ton ehi oli i ipehros avtos to haba tou ...

  2. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 18:07:27

    perase apo to krebati tis Kritis o kyrios Bush .Brawo to tekno pou mas afise gia dialogo simera....

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 18:25:56

    Οταν καποτε ο λαος φωναζε στα πεζοδρομια το και σημερα επικαιρο συνθημα''Ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια"" που να φανταζοταν οτι θα υπηρχε χρονια μετα καποιος υπουργος Μαρκογιαννακης και μαλιστα κρητικος που που με τα λογια και με τις απειλες του θα μας εκανε να το ξαναθυμηθουμε???

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 18:37:32

    @4: καλό είναι αυτό, δε νομίζεις;

  5. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 18:49:19

    @5 Τι εννοεις??Μου δινεις την εντυπωση πως το σχολιο σου υποκρυπτει καποια ειρωνεια η κανω λαθος??Σε καθε περιπτωση μπορεις να μας πεις την αποψη σου???

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 18:56:34

    @6: καλό είναι που υπενθυμίζονται κάποια βασικά πράγματα, συμφωνούμε πιστεύω, αν δεν σε αντιλήφθηκα εγώ λάθος.

  7. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 18:58:39

    Σήμερα έχουμε την ημέρα του συγγνώμη ..άπιστος ...

  8. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 01/03/2009 18:59:06

    Περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό?

  9. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 19:04:04

    Σκορπιέ και Αλλενάκι νομίζω πως λέτε το ίδιο πράγμα και οι δύο. Σε λίγο ο Μαρκογιαννάκης θα εισηγηθεί μέχρι και αναστολή άρθρων του Συντάγματος, επειδή αυτοί είναι τελείως ανίκανοι. Για να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε από τους φωστήρες που μας κυβερνάνε. Δεν ξέρω αν οι άλλοι που θα έρθουν θα είναι καλύτεροι, πάντως χειρότεροι αποκλείεται να είναι. Εχουμε πιάσει πάτο, πιο κάτω δεν πάει.

  10. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 19:06:05

    1 2 και 3 μήπως να γράφατε στα ελληνικά? Μου βγαίνουν τα μάτια να σας διαβάσω. Ευχαριστώ και συγνώμην για την υπόδειξη.

  11. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 19:14:58

    Ευτυχώς το παιδί δεν απαντά στην ερώτηση «πόση ενέργεια χρειαζόμαστε στη πατρίδα του ….» για να μας βουλώσει τα στόματα …χαχαχαχ

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 19:23:59

    @10: έχουν να περάσουν και τα τεστ της ψυχομετρικής κρησάρας, μετά να μάθουν να μην παίζουν με λέϊζερ πάνω στα μάτια των ΜΑΤ στα Εξάρχεια, μετά να μην ΑΛΛΗΛΟπυροβολούνται μπροστά στα σπίτια πρεσβευτών, έπειτα να μην ΑΥΤΟπυροβολούνται κατά τας αποδράσεις, ξεχάσαμε κάτι;

  13. kanis avatar
    kanis 01/03/2009 19:33:15

    @13 αλλενάκι
    ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΞΕΧΑΣΕΣ:

    ..να μην σκοτώνουν παιδιά στους δρόμους

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 19:38:05

    @14 kanis: Σκόπιμα. αναφέρθηκα μόνο στα πταίσματα ... για να μην το βαρύνω περισσότερο, είναι που είναι βαρύ.

  15. ariel avatar
    ariel 01/03/2009 19:40:46

    15 έχουν παραβεί όλο τον ποινικό κώδικα και όχι μόνο. Ας ελπίσουμε να σταματήσουν εδώ, γιατί στο τέλος δεν θα βρίσκουμε λόγια να περιγράφουμε.

  16. saaladin avatar
    saaladin 01/03/2009 19:40:58

    οποιος δεν καταλαβαίνει πως η Δεξιά είναι η ίδια απ το 1950,δε πειράζει ας πιπιλίζει τα περί ’αναγκαστικών μέτρων’.Ο Μαρκο είναι ένας φασισταράς και ’ψαρεύει’ ανάμεσα στους μικροαστούληδες,τους φοβισμένους ’νοικοκυραίους’ και τους ζεστοθεσούληδες της ’ταραγμένης’ κοινωνίας...Χαμπάρι δεν έχει πάρει τι έρχεται...

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 19:43:01

    @16: τι να πούμε πια ariel, είσαι νομικός και ξέρεις καλύτερα από τον καθένα τον χαρακτηρισμό των πράξεων ...

  18. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 19:53:20

    αλλενάκι -καλα τωρα ....αυτοι απο την γενεσει μου αυτα θυμαναι ...

  19. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 19:55:22

    don -Χρήστος Μαρκογιαννάκης....

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 19:56:14

    @20: νικ νέιμ λοιπόν ...

  21. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 19:56:58

    tak jest...

  22. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 20:02:10

    @ 7@ 10 Ευχαριστω για τις διευκρινισεις!!!!

  23. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 01/03/2009 20:13:03

    Ακουω τωρα στις ειδησεις οτι η Ευρωπαικη Ενωση αμφισβητει τα στοιχεια που προσκομισε η κυβερνηση !!!!Σιγα την ειδηση!!Καταρρεουν μεσα στο ψευδος,την υποκρισια και στην ανικανοτητα τους!!Δικαιωνεται για μια αλλη φορα ο σοφος λαος..""Ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται""!!Η μονη διαφορα ειναι οτι αυτοι κρατησαν 5 χρονια!!!!

  24. Anonymous avatar
    Anonymous 01/03/2009 20:28:41

    τα βιώματα του παρελθόντος δεν ξεχνιούνται 'και ξανά προς τη δόξα τραβά'.το ίδιο περιεχόμενο σε άλλη συσκευασία,με υπογραφούλα νδούλα σε μπλε συννεφάκι..

  25. osaperas avatar
    osaperas 01/03/2009 20:51:55

    Δηλαδή εάν παρθούν όλα αυτά τα μέτρα που λέει ο Μαρκογιαννάκης θα βελτιωθεί η αποτελεσματικότητα της Αστυνομίας και θα σταματήσουν να πυροβολούν άσχετους ή να αυτοτραυματίζονται όταν τα πράγματα πάνε δύσκολα για αυτούς;

  26. kanis avatar
    kanis 01/03/2009 20:57:10

    Χρονιάρα μέρα, αύριο...να δούμε και κανένα φίλο..
    Οι συγκεντρώσεις άνω των τριών ατόμων επιτρέπονται; ..μην παρεξηγηθούμε , δηλαδή!

  27. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 01/03/2009 21:10:53

    Μήπως η οριστική απάντηση στα αντεθνικά ελικόπτερα θα είναι τα παραδοσιακά εθνικόφρονα τρίκυκλα;
    Ευτυχώς, μ΄αυτά και με κείνα, έχουν μόνοι τους γυψάρει τους δικούς τροχούς τους στην άσφαλτο. Το τρίκυκλο δεν θα τσουλήσει ούτε πόντο.

  28. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 01/03/2009 21:22:30

    υπάρχει κανείς που αμφισβητεί πλέον τις πραγματικές προθέσεις του παρακράτους του Βαρδινογιάννη Λάτση Μπόμπολα Κόκκαλη Λαμπράκη; ΑΥΤΩΝ των συγκεκριμένων; .

    έτσι, έτσι, ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

  29. sawas avatar
    sawas 01/03/2009 21:34:22

    για όσους γραφουν γρήγορα και βαριούνται να αλλάξουν το πληκτρολόγιο στα ελληνικά

    http://services.innoetics.com/greeklish/

  30. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 21:40:55

    kanis - Έχω φωτογραφική μνήμη, αλλά μου τέλειωσε το φιλμ.
    σε ευχαριστώ για την υπενθυμίσει σου ....

  31. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/03/2009 21:46:39

    Το Μαρκογιαννάκι δίνει διαπιστευτήρια στις υπηρεσίες.
    Ευτελώς διατελόν.

  32. kanis avatar
    kanis 01/03/2009 21:49:42

    ατακτε

    ..μια τα τανκς/τρακτέρ του κυρίου, μια αυτό, έ, τι το θες το φιλμ..υπάρχουν και τα ψηφιακά αντανακλαστικά!

    Να δεις, που θα κάνει και έμβλημα επιτρεπτής κοινωνικότητας το άσμα "απο δω η γυναίκα μου κι από κει το αίσθημά μου". Μέχρις εδω!

  33. οκτώ avatar
    οκτώ 01/03/2009 21:49:46

    Εάν τον ρωτήσει κανείς για τα βασανιστήρια που γινόντουσαν επί Χούντας, θα απαντήσει ότι δεν γνωρίζει τίποτα επειδή διάβαζε πολύ εκείνη την περίοδο και δεν είχε καθόλου ελεύθερο χρόνο.

  34. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 21:54:27

    Και όταν π... θα του ανακαλύψουν και αυτόν «χρυσοχόου»

  35. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 01/03/2009 21:57:03

    Δεν είναι και κακό κανένα όχημα ρίψης νερού. Σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει. Και αφού τα μπαχαλόπαιδα είναι μεγάλοι επαναστάτες, φαντάζομαι δεν θα τους πειράζει να συνεχίζουν την "επανάστασή" τους λούτσα, μέσα στο κρύο του Δεκέμβρη. Σωστά;
    Όσο γι΄αυτούς που φωνάζουν για τη Δεξιά του '50, να θυμηθούμε τί έκαναν τα καθεστώτα του "υπαρκτού" μέχρι το '90; Γιατί η κρατικη καταστολή της εδώ Δεξιάς του '50 ήταν παιδικό παιχνίδι μπροστά σε εκείνη την καταστολή...

  36. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 22:02:48

    Έλεος Πες μας Μάρκο !!!εσύ που τα έζησες από μέσα??? …μόνο διορθώσει σπονδυλικιστηλεις ...

  37. kanis avatar
    kanis 01/03/2009 22:05:56

    Γι΄αυτό, δεν είναι τα στημένα;
    ..για αποκαλύπτονται, όταν πρέπει τα χρήσιμα,να γίνουν χειραγωγήσιμα

  38. kanis avatar
    kanis 01/03/2009 22:07:36

    Μαρκο

    Οποιος είναι μάγκας, να μας μιλήσει καλύτερα... για τους κουκουλοφόρους!

  39. ataktos avatar
    ataktos 01/03/2009 22:11:56

    Μάρκο Τ- η κάθε εξουσία έχει την εκδίκηση της μην απαντάμε πάντα με το «σε εσάς τους μαύρους χτυπάτε» του Σουσλοφ .Τουλάχιστον δεν τιμά κανέναν μας εδώ ....

  40. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/03/2009 22:14:34

    Πάντως και όχημα ρίψης νερού να πάρουν (απο κάποιον διαπλεκόμενο), θα χαλάσει απο έλλειψη συντήρησης.
    Οι άνθρωποι είναι σούργελα.

  41. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/03/2009 22:25:07

    Προφανώς έχει περάσει η αντίληψη στην κυβέρνηση περί "απλύτων" διαδηλωτών οπότε και οι αστυνομικές μάνικες για να τους λούζουν. Θα ακολουθούν μάλλον και διμοιρίες ένστολων κουρέων οι οποίοι θα προχωρούν στην εν χρω κουρά... των μαλλιάδων. Είναι κι`αυτή μια λύση, δεν λέω.

  42. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 01/03/2009 22:27:35

    41. Mε θαλασσιο φυσικα νερο σε εποχες λειψυδριας.

  43. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 01/03/2009 22:32:02

    Πραγματικό ελικόπτερο την Κυριακή της Απόκρεω,
    τάνκς με πέτσινες ερπύστριες την Κυριακή της Τυρινής!
    Αύριο Καθαρή Δευτέρα, θα βρεθεί κανένας μερακλής να τους ρίξει κανένα δίκιλο κεσέ με ταραμά, λόγω σαρακοστής αντι γιαούρτι;
    Δεν βλέπω να σηκώνει πολιτική κριτική άλλου επιπέδου!

  44. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/03/2009 22:32:36

    Μάλλον θα ρίχνουν και χρώμα στη δεξαμενή της υδροφόρας για να σημαδεύει ανεξίτηλα τα ρούχα "δια τα περαιτέρω", οπότε προβλέπω οι άλλοι θα φοράνε από πάνω ολόσωμες νιτσεράδες και στο τέλος της κινητοποίησης θα τις βγάζουν και θα τις πετάνε στην άσφαλτο. Η χαρά του φωτογράφου.

  45. old avatar
    old 01/03/2009 23:15:39

    Η παλια "καλη" δεξια . Για να μαθαινουν οι νεωτεροι.

  46. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 01/03/2009 23:16:57

    Ο πρώτος που πρέπει σε μια τέτοια εξέλιξη να προχωρήσει σε παραχώρηση ατομικών δικαιωμάτων πρέπει να είναι ο εκάστοτε αρμόδιος υπουργός, να δώσει το παράδειγμα!...
    πχ θα μπορούσε, για αρχή, να παραχωρήσει τη βουλευτική έδρα,… "για την ασφάλεια μας", ως γνωστό η βουλευτική έδρα έχει δικαιώματα,
    ή θα μπορούσε επί 24ωρου βάσεως μια κάμερα να βρίσκεται δίπλα στον εκάστοτε υπουργό, online στο ίντερνετ, για την ασφάλεια μας!

  47. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 01/03/2009 23:25:08

    @ o βουνισιος 47
    Σωστός, ειδικά το δεύτερο !

  48. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/03/2009 23:41:47

    Ολες τις σοφιες,τις διαβασαμε.Καμια πρακτικη λυση στο προβλημα που ηδη αντιμετωπιζει ο κοσμος,με τα νυχτερινα μπουκαρισματα στα σπιτια συν τους τραυματισμους και τις δολοφονιες,εχετε να δωσετε;Η μηπως,μονο φρου φρου κι αρωματα εισαστε;
    Οπως ελεγε η γιαγια μου,με πορδες,δε βαφονται αυγα.

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/03/2009 23:48:11

    Και τι σχεση εχει η χουντα ρε σεις,με τη σημερινη δεξια;Ας ειναι καλα το πασοκ,που τα ξεφτιλισε ολα αυτα.
    Και στο φιναλε,πρεπει να υπαρχει η αστυνομια,η οχι;
    Πρεπει να κανει καταστολη,η οχι;
    Αυτους που κανουν ανοιες,πρεπει να τους πιανει,η οχι;
    Και αν αντιδρουν κατα τη συλληψη,τι πρεπει να τους κανει;Να τους αφηνει να φυγουν,η να τους σβερκωνει και να τους πηγαινει στο μπαλαουρο;
    Αλλα ολα αυα,πρεπει να τα γραψετε,αμα σας τυχει κανα συμβαν με καναν κακοποιο, πουμ θα σας μπει στο σπιτι,ακι θα σας κλεψει,αφου σας γαμησει και γυναικα και κορη,οπως προσπαθησαν να κανουν οι Αλβανοι προχτες.
    Τοτε να δω τι θα λετε.
    Αντε γεια.

  50. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 02/03/2009 00:19:00

    50@

    -κατά τη γνώμη μου η εγκληματικότητα είναι αποτέλεσμα, η πρόληψη είναι μέτρο σωστό, αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει με καταστολή δικαιωμάτων.

    Με μέτρα καταστολής δεν μειώνεται η εγκληματικότητα, αυξάνεται.
    πχ πριν την ποτοαπαγόρευση στη Νέα Υόρκη υπήρχαν 15.000 μπαρ, μετά έγιναν
    36.000,
    άλλο παράδειγμα, μπορείς να επιβάλεις μέσα σε μια Τενεκεδουπόλη (favela) κανόνες, όταν εκεί οι άνθρωποι ζουν σε καθεστώς ακραίας φτώχειας;
    κάπως έτσι είναι και η εγκληματικότητα, εξαρτάται από το γενικότερο οικονομικό, κοινωνικό περιβάλλον κτλ

  51. F.K. avatar
    F.K. 02/03/2009 00:49:40

    Δεν καταλαβαίνω γιατι προκαλούν εκπληξη οι δηλώσεις του κ. Μαρκογιαννάκη. Εξάλλου δεν είναι δικής του έμπνευσης, απλά διεκπεραιώνει...

    Θυμηθείται τι είχε πει η κ. Μπενάκη κατά την εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας το 2005 «...Αναλαμβάνετε, κύριε Πρόεδρε, την Προεδρία της Ελληνικής Δημοκρατίας για μία πενταετία όπου θα σημειωθούν σημαντικά γεγονότα και εξελίξεις : Η Ευρωπαϊκή ενοποίηση θα προωθηθεί με την ψήφιση ενδεχομένως και της Συνταγματικής Συνθήκης, τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης, της ευημερίας και της ασφάλειας στην διευρυμένη Ευρώπη, τα δικαιώματα του ανθρώπου και του πολίτη θα υποστούν μεταβολές καθώς θα μπορούν να προστατεύονται, αλλά και να παραβιάζονται από αρχές και εξουσίες πέραν των γνωστών και καθιερωμένων και πάντως η Δημοκρατία θα συναντήσει προκλήσεις και θα δοκιμασθεί από ενδεχόμενες νέες μορφές διακυβέρνησης...»

    Επίσης μπορείτε να διαβάσετε σημερινό σχετικό άρθρο της στο Βήμα της Κυριακής
    http://tovima.dolnet.gr/default.asp?pid=2&artid=257514&ct=6

  52. vet avatar
    vet 02/03/2009 00:53:02

    52 @ Ένα άλλο καλό μέτρο είναι να αγοράσουν τσοπανόσκυλα και να δωρίσει ένα σε κάθε οικογένεια, τα τσοπανόσκυλα είναι καλοί φύλακες, δεν δαγκώνουν μόνο απομακρύνουν τον επισκέπτη, όταν εμφανιστεί «τσουπ» τον πιάνουν… μόνο τις αρκούδες και τους λύκους κυνηγάνε.
    Το μέτρο μπορεί να υλοποιηθεί και με τη μορφή επιδόματος!

  53. kanis avatar
    kanis 02/03/2009 01:31:05

    Βασικός ρόλος της αστυνομίας είναι να κάνει περιπολίες και να λειτουργεί προληπτικά, ώστε να περιοριστεί η εγκληματικότητα...

    ή,

    για να φυλάνε στρατηγούς ανέμους μου ψυχανεμίζονται εχθρούς ;

    Η αστυνόμοι να ξαναγυρίσουν στα πεζοδρόμια να κάνουν τη δουλειά τους σωστά και να κόψουν τις παρέες με τις ζαρντινιέρες!

  54. thanos avatar
    thanos 02/03/2009 03:00:11

    36-Μάρκο Τ

    March 1st, 2009 at 9:57 pm

    Φιλε μην βαζεις τον εαυτουλη σου στο στοχαστρο της γελοιοτητας με το να εκφερεις γνωμη,για εποχες 50 και 90

    Νομιζω, μαλλον εισαι πολυ μακρια νυχτωμενος,ενεκα ηλικιας.

  55. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/03/2009 12:42:18

    Εχει απολυτο δικαιο ο Κανις (@ 55) που λεει οτι βασικος ρολος της αστυνομιας ειναι να λειτουργει προληπτικα.
    Βλεπω αυτον το ρολο ειτε στους αυτοκινητοδρομους, οπου τα περιπολικα τη "στηνουν" σε επικαιρα σημεια οχι για να πιασουν και να δωσουν κλησεις αλλα για να αυτοσυγκρατουνται οι οδηγοι και να τηρουν τον κωδικα οδικης κυκλοφοριας, πραγμα που συμβαινει, ειν1ι κατι που το διαπιστωνεις καθημερινα. Ειτε στις πολεις, οπου ειναι εμφανης η παρουσια αστυνομικων σε επικαιρα σημεια.
    Με την ευκαρια, οι αστυνομικοι στη Νεα Υορκη δουλευουν οκταωρο με ενα διαλειμμα για γευμα και στη διαρκεια της υπηρεσιας του ειναι φορτωμενοι με πεντε ως πεντεμιση κιλα εξαρτυσμο, ενω σε διαφορες πολεις γινονται και περιπολιες αστυνομικων με ποδηλατα, CFου κανουν σε καθημερινη βαση διαδρομες 35 - 40 μιλιων...
    Επισης με την ευκαιρια, οι Ελληνες αστυνομικοι που εχουν ερθει στις ΗΠΑ για υπηρεσιακους λογους δεν ειδαν τιποτε απο αυτα για να τα μεταφερουν και στα καθ' ημας, 'η ειδαν και τα ειπαν οπου επρεπε αλλα οι αρμοδιοι ερριξαν τις αναφορες τους σε καποιο συρταρι οπου ξεχαστηκαν?

  56. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/03/2009 13:02:09

    Επειδη ολα αυτα ειναι αοριστα εγω εχω ένα πολυ συγκεκριμενο ερωτημα να απευθυνω σε όλους :
    Κυκλοφορουν φημες ότι οι αναρχικοι θα προσπαθησουν να διαταραξουν την παρέλαση και τις εκδηλωσεις της 25ης Μαρτιου ως "εθνικιστικές".
    Συμφωνειτε ναι η οχι οτι οποιος προσπαθησει να διαταραξει τον εορτασμο της 25ης Mαρτιου πρεπει να αντιμετωπισθει με όλα τα μεσα και να φαει το ξύλο της χρονιας του,ναι ή οχι;

  57. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2009 13:28:08

    Είχε γραψει ο Μποτίλια στο Πέλαγος αυτό που πρέσβευαν και εφάρμοζαν οι ναζί ως τον ορισμό της προβοκάτσιας: δημιούργησε ένα πρόβλημα και προσποιήσου μετά ότι είσαι μέρος της λύσης του.

  58. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/03/2009 13:39:37

    Ωραια,οι εστω προβοκατορες που θα προσπαθησουν για τους δικους τους προβοκατορικους λόγους να πληξουν την επετειο της 25ης Μαρτιου πρέπει να κτυπηθουν απο την αστυνομια,ναι η οχι;
    Η μηπως πρέπει να αφεθουν να τα διαλυσουν για να μη μας πουν "αντιδραστικους";

  59. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2009 13:49:52

    Οι λόγοι για τους οποίους η αστυνομία δεν επεμβαίνει όταν πρέπει και αντίθετα, επεμβαίνει όταν δεν πρέπει, δεν είναι απολύτως κατανοητοι σε κανένα μας. Πάντως δεν είναι για να "μην τους πουν αντιδραστικούς". Μήπως δεν πρέπει να διασπείρονται φήμες όμως; Μήπως λίγο αυτοσυγκράτηση από όλους μας; Που τα άκουσες ή τα διάβασες αυτά και τα αναπαράγεις εδώ;

  60. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/03/2009 14:00:43

    Στην Αθηνα ζω και οι φημες διαδιδονται.Πιστευω ότι καλα έκανα και το εγραψα γιατι ειτε σχεδιαζεται και αν κυκλοφορησει νωρις μπορει να ματαιωθει ειτε δεν σχεδιαζεται και δεν χανουμε τίποτα.
    Να αυτοσυγκρατηθει ποιος;Το κρατος-τα σχολεια;
    Αυτοι δεν εχουν να αυτοσυγκρατηθουν σε κατι.Οφείλουν να κάνουν τις ιδιες εκδηλωσεις με τον ιδιο τροπο που γινονται επι χρονια.Αν αυτοσυγκρατηθουν οι άλλοι τοσο το καλύτερο.

  61. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/03/2009 14:20:06

    Αυτοσυγκράτηση, αποστασιοποίηση και επιφύλαξη δική μας σε σχέση με φήμες, δεν μιλάω για τα σχολεία. Τουλάχιστον τώρα υπάρχει το κακό προηγούμενο από το οποίο πρέπει να διδαχθούμε όλοι. (Π.χ. για τον Δεκέμβριο είχα διαβάσει ότι κυκλοφορούσαν φήμες από το Νοέμβριο. Όταν διασπείρονται φήμες δημιουργείται και καλλιεργείται ένα κλίμα, το οποίο εύκολα μπορεί να το εκμεταλλευθούν πολλοί και διάφοροι).
    Άλλοι έχουν διαπράξει εγκλήματα τιμής εξ αιτίας ανεύθυνων φημών.
    Αν το αναγάγεις αυτό σε μεγαλύτερη κλίμακα, σε επίπεδο μαζικής ψυχολογίας καταλαβαίνεις τι μπορεί να προκύψει.

  62. CD avatar
    CD 02/03/2009 18:13:21

    Ισχύουν τα ίδια για τους συγγενείς του; Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί.

    Δεν πάει κι αυτός ....

  63. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2009 18:21:59

    Αυτός που συνελήφθη οδηγώντας χωρίς πινακίδες και στοχεύοντας με λειζερ τους ΜΑΤατζήδες δεν ήταν αστυνομικός; Αυτό δεν λέει τίποτα;

  64. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/03/2009 23:47:40

    H αστυνομία ΚΑΙ εκπαιδευμένη πρέπει να είναι, ΚΑΙ προληπτικά να λειτουργεί, αλλά ΚΑΙ κατασταλτικά αν χρειαστεί. Αυτή είναι η πρακτική σε όλες τις δημοκρατικές χώρες του κόσμου. Δεν νομίζω πως η Γερμανία και η Γαλλία που έχουν οχήματα με μάνικες δεν είναι δημοκρατικές. Ο "επαναστάτης" άλλωστε στα δύσκολα φαίνεται, σωστά; Ή μήπως φοβόσαστε μερικοί που τα παιδάκια των Βορείων Προαστείων που κατεβαίνουν και τα σπάνε δεν θα αντέξουν τη βρεχτούρα και θα πάνε πίσω στη μαμάκα τους;

    Και επειδή σε μερικούς δεν πολυάρεσε που θυμήθηκα την - ανομολόγητη - λιγούρα τους για τον τεθνεώτα Υπαρκτό Σοσιαλισμό, να προσθέσω το εξής:
    Οι τελευταίοι που δικαιούνται να μιλάνε για "αστυνομικό κράτος" είναι όσοι τις παλιότερες δεκαετίες έβλεπαν οράματα με σοσιαλιστικούς παραδείσους στην Ανατολική Ευρώπη, τη στιγμή που ήταν από τα στυγνότερα καθεστώτα ως προς την κρατική καταστολή που έχουν υπάρξει στην παγκόσμια ιστορία.
    Αλλά από την ελληνική αριστερά δεν περίμενα καλύτερα. Ακόμα θρηνούν που δεν γίναμε σταλινικό κράτος, με πρώτο ηγέτη τον Ζαχαριάδη. Και δεν θρηνούν μόνο οι του ΚΚΕ.