18/10/2008 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητάνε τα τριχίλιαρα πίσω, στην καμένη Ηλεία (!!!)

Την επιστροφή της οικονομικής βοήθειας των τριών χιλιάδων ευρώ, που έλαβαν για την ανακούφισή τους από τις φονικές πυρκαγιές του Αυγούστου 2007, ζητά τώρα από τους πυρόπληκτους της Ηλείας η Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου. Ήδη σε δικαιούχους των πυρόπληκτων χωριών έχουν σταλεί ειδοποιητήρια, μέσω των οποίων ζητείται η επιστροφή του τριχίλιαρου ή δεκαχίλιαρου που αμέσως μετά τις πυρκαγιές του Αυγούστου 2007, οι πυρόπληκτοι έλαβαν, όπως αναφέρεται, με "συνοπτικές διαδικασίες". Μέχρι σήμερα έχουν σταλεί χίλια ειδοποιητήρια σε υπόχρεους ενώ η διαδικασία θα συνεχιστεί ανά 15 ημέρες έως ότου και οι 11.000 πυρόπληκτοι παραλάβουν τα συγκεκριμένα ειδοποιητήρια.

Αφού δηλαδή τους πήραν την ψήφο με τα τριχίλιαρα τώρα τους τα ζητάνε πίσω.
Την ψήφο τους μπορούν να την πάρουν πίσω οι κάτοικοι της Ηλείας;
http://kafeneio-gr.blogspot.com/2008/10/blog-post_6584.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. HΛΕΙΟΣ avatar
    HΛΕΙΟΣ 18/10/2008 14:01:51

    Όποιος κάτοικος της Ηλείας έχει πάθει οιαδήποτε ζημιά, σύμφωνα με το νόμο δικαιούται το 3.000χιλιαρο.

    «Οιαδήποτε ζημιά», κατά πολλούς, είναι ακόμη και το περιβάλλον,

    Τώρα γιατί τα ζητάνε πίσω! είναι ένα ερώτημα που πρέπει να το απαντήσουν αυτοί που τα ζητάνε!

  2. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 18/10/2008 14:30:00

    Τα παίρνουνε πίσω για να τα ξαναδώσουν στις επερχόμενες εκλογές. Γιατί νέα αργύρια δεν υπάρχουν. Πέρα από το ερώτημα αν μπορούν να πάρουν πίσω τη ψήφο τους οι κάτοικοι της Ηλείας, υπάρχει και το ερώτημα μέχρι πότε θα υποθηκεύεται η ψήφος για τριάκοντα αργύρια. Βέβαια η επόμενη ευκαιρία "παροχών" είναι να παιχτεί ο Χιτώνας στα ζάρια. Ας ετοιμάσει η μονή Βατοπεδίου τον ιερό χώρο.

  3. rs avatar
    rs 18/10/2008 14:45:06

    Αυτό πάλι τί είναι; Με ποιά δικαιολογία;

  4. HΛΕΙΟΣ avatar
    HΛΕΙΟΣ 18/10/2008 14:48:52

    Αρκετοί κάτοικοι της Ηλείας είναι εξαγριωμένοι, δεν νομίζω να υπάρχει χώρος για παιχνίδια, το πολύ πολύ να μην μπορούν να βγουν οι βουλευτές σε καφενείο να μιλήσουν.
    Θα τους πάρουν με τις λεμονόκουπες γιατί λεμόνια πλέον δεν υπάρχουν!

    Όταν ένας χωριάτης έχει χάσει 600- 700 ελιές εξαγριώνεται που ακούει τέτοια, αλλά και ο εργάτης που δεν εχει μεροκάματο και τον ταλαιπωρούν και το καηκαν 5 ελιές πάλι εξαγριώνεται, τους τσιγγάνους στο ζεφυρι τους κάλεσαν έλεγαν χθες στα καφενεία!.

    Συμφέροντα, …

  5. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 18/10/2008 15:11:29

    Να παίξουμε την μερα της μαρμότας. Να πάρουν πίσω τα τριχίλιαρα, να πάρουν πίσω το ποσοστό του ΟΤΕ απο οπου βρήκαν τα χρήματα, να ξαναγίνει πράσινη η Πελοπόννησος.

  6. osaperas avatar
    osaperas 18/10/2008 15:13:10

    Εάν δεν κάνω λάθος τα τριχίλιαρα και δεκαχίλιρια είχαν δοθεί τότε με την δικαιολογία της αποζημίωσης αλλά στην ουσία για την εξαγορά ψήφων στις εκλογές.
    Οι ντόπιοι ουσιαστικά είχαν λαδωθεί". Είχαν ξεπουληθεί για μερικές εκατοντάδες ευρώ.
    Σήμερα η μοίρα τα φέρνει όχι μόνο να εξακολουθούν να ταλαιπωρούνται μιας και οι ζημιές δεν έχουν αποκατασταθεί, αλλά να τους ζητάνε και πίσω τα χρήματα.
    Όπως έστρωσαν τότε,ας κοιμηθούν τώρα.

  7. ohgg avatar
    ohgg 18/10/2008 15:14:37

    τι να παρουν πισω αφου δεν υπαρχει κατοικος της ηλειας που να μην εχει ζημια,

  8. λκξ avatar
    λκξ 18/10/2008 15:20:01

    Όλα αυτά είναι «αντικυβερνητικός δαχτυλος» για να δημιουργηθει κοινωνικη αναταραχη.

    Είναι σιγουρο αυτό, επειδη η κυβερνηση εχει κανει πολλα για την ηλεια και καποιοι δεν το βλεπουν με καλο ματι και κοιταζουν την παρτη τους και θελουν να κανουν ζημια.
    Αυτά ειναι κουταμαρες και είναι σιγουρα, υποκεινουμενα γεγονοτα με δολο.

  9. w avatar
    w 18/10/2008 15:27:56

    Υπάρχει περίπτωση σε αυτή τη χώρα κάποια στιγμή να πάψουμε να φθονούμε και θα αρχίσουμε να προσπαθούμε.
    Όλοι κάνουν σα να πρόκειται οι άλλοι να τους πάρουν δεν ξέρω και γω τι τι στιγμή μάλιστα που το πεδίο σήμερα είναι τεράστιο.

    Τι λογική είναι αυτή,, εχεις δικιο λκξ αντικυβερνητικος δαχτυλος ειναι, εκει κατω στη νομαρχια ολοι πρασινοι ειναι.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/10/2008 19:31:50

    Εννοειται, οτι ετσι θαγινε, γιατι ας ειναι καλα οι πρωτοι διδαξαντες, δηλαδη οι πασης Ελλαδος Γυφτοι, που πλακωσανε συν γυναιξι και τεκνοις και τα τσιμπησαν.
    Οχι που θα ταφηναν.
    Οι Ελληνες, ειναι ικανοι να κλεψουν της Παναγιας τα ματια,οχι μονο τα τριχιλιαρα.
    Και για να σας κανω ενα πτωμα, σε καπιταλιστικο κρατος δε βρισκομαστε; Ασφαλιστικες εταιριες δεν εχουμε; Πως ασφαλιζουμε λοιπον τα αυτοκινητα και οχι τα σπιτια;
    Και οταν κατι πηγαν να πουν περι υποχρεωτικης ασφαλισης, για περιπτωση σεισμου, εγινε πραγματικα σεισμος, απο το λαικιστικο κλαμα που ακολουθησε την προταση.
    Οχι, να τα δινει το κρατος,ελεγαν και εσκουζαν.
    Μα ποιο ειναι το κρατος τελικα ρε ,μαλακες μου; Εσεις ολοι δεν εισαστε;
    Οταν λοιπον ελθει η ωρα της κρισεως και χρειαστουν πααρα πολλα λεφτα, για καποια εκτακτη περισταση, που θα τα βρει η οποια κυβερνηση, να τα δωσει;Να τα δανειστει;
    Μα ξερετε ποσα ειναι τα χρεη που εχουμε μεχρι τωρα;Ποιος και ποτε θα τα πληρωσει;Τα παιδια σας;
    Και τα ρωτησατε αν θελουν να τους φορτωσετε τη μαλακια σας;
    Επειδη εσεις εχετε το ψωνιο να μπειτε στο ματι του γειτονα και να αγοραζετε ο,τι λαμπει ,για να κανετε το χατηρι στη χαζοχαρουμενη τη γυναικα σας, αρα δεν εχετε στην ακρη τιποτα για ωρα αναγκης,πρεπει να πληρωσουν ολοι οι αλλοι, τα δικα σας χρεη;
    Καλα, μη φωναζετε.Εσεις δεν εισαστε.

  11. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 18/10/2008 19:38:15

    Αγαπητέ εσείς δεν είστε προβοκάτωρ, παντοκράτωρ είσθε εκεί ψηλά που μας λυπάσθε τους κακόμοιρους ιθαγενείς και προσπαθείτε να μας οδηγήσετε στον ορθόν δρόμο και το Φως. Εύγε!

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/10/2008 21:32:34

    Πως τα λες και δεν κλαίς ρε προβοκάτορα. Σπανίως το λέω αυτό, αλλά σου χρειάζεται να πάθεις μια τέτοια συμφορά και να έχεις κάνει και ασφάλεια η οποία θα έχει χρεοκοπήσει απο το χρηματηστήριο καλή ώρα.

  13. k avatar
    k 18/10/2008 22:41:22

    H Ηλεία έχει σοβαρά προβλήματα, η χορήγηση των ζωοτροφών , τα άμεσα αντιπλημμυρικά έργα και τα τριχιλιαρα που όλος ο κόσμος τα πήρε νόμιμα βοηθήσαν την κατάσταση.

    σιγά σιγά θα έρθει και το μεγάλο σχέδιο ανασυγκρότησης που είναι έτοιμο και όλα θα γίνουν καλύτερα.

    Σύμφωνο ότι, πρόκειται για αντικυβερνητική προσπάθεια η φασαρία για το τριχιλιαρο.

    Συμφέροντα!

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/10/2008 00:42:23

    Ας ψήφιζαν ΝΔ! Τώρα, θα τους εκδικηθεί. Και με το δίκιο της.

  15. Anonymous avatar
    Anonymous 19/10/2008 07:03:32

    ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΨΗΦΙΣΕ Ν.Δ.!!!ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ!!!! ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΩ ΟΤΙ ΕΔΩΣΑ!!!

  16. makedonas avatar
    makedonas 19/10/2008 18:44:18

    Τα 3000 ΕΥΡΩ πρέπει να επιστραφούν.Δεν υπάρχει πλεον λόγος.Οι εκλογές έχουν τελειώσει.,