#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/08/2011 23:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητάνε ή δεν ζητάνε "εμπράγματες εγγυήσεις" οι Φινλανδοί;

[caption id="attachment_118068" align="alignnone" width="600" caption="Ο κ. Βενιζέλος με την Φινλανδή ομόλογό του"][/caption]

Πριν από λίγες ημέρες τα διεθνή ΜΜΕ έγραφαν ότι "για να δώσει νέα δάνεια στην Ελλάδα, η Φινλανδία έβαλε σαν “κόκκινη γραμμή” εγγυήσεις φερεγγυότητας και υπολόγισαν ότι η Ελλάδα διαθέτει κρατική περιουσία πάνω από 300 δις που μπορούν να ικανοποιήσουν αυτή την απαίτηση”

Σήμερα η Φιλανδία ανακοίνωσε την επίτευξη συμφωνίας με την ελληνική κυβέρνηση, σχετικά με τις εμπράγματες εγγυήσεις που ζητούσε προκειμένου να συνεχίσει τη δανειοδότηση της Ελλάδας. Ωστόσο, λίγες ώρες αργότερα το ελληνικό υπουργείο Οικονομικών εξέδωσε ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία «το χρηματοδοτικό αυτό σχήμα δεν έχει κανέναν εμπράγματο χαρακτήρα».

Η Φινλανδή υπουργός Οικονομικών ανακοίνωσε την εξέλιξη, η οποία ανοίγει το δρόμο για τη συμμετοχή της σκανδιναβικής χώρας στο νέο πακέτο στήριξης. Δεν γνωστοποίησε, όμως, τι περιλαμβάνουν οι εγγυήσεις, στις οποίες φέρεται να συμφώνησε η Αθήνα.

Παράλληλα, επανέλαβε την αντίθεση της κυβέρνησής της στην προοπτική έκδοσης ευρωομολόγων. "Κάθε κράτος είναι υπεύθυνο για το χρέος του κα ιθα συνεχίσει να είναι και αύριο. Δεν υπάρχει αλλαγή στη στάση μας. Θα παραμείνουμε επικριτικοί απέναντι στα ευρωομόλογα", δήλωσε η Γιούτα Ουρπιλάινεν.

Η απάντηση του ΥΠΟΙΚ

Με δηλώσεις του, ο Ευάγγελος Βενιζέλος επιβεβαίωσε την επίτευξη συμφωνίας. Ανέφερε, όμως, ότι δεν περιλαμβάνει εμπράγματες εγγυήσεις.

Η δήλωση του υπουργού:

 

Η Ελλάδα και η Φινλανδία συμφώνησαν, στο πλαίσιο της απόφασης της Συνόδου Κορυφής της Ευρωζώνης της 21 Ιουλίου, σε ένα χρηματοδοτικό σχήμα που επιτρέπει στην Κυβέρνηση και το Κοινοβούλιο της Φινλανδίας να αποφασίσουν τη συμμετοχή της χώρας τους στη νέα δέσμη βοήθειας προς την Ελλάδα, μέσω του EFSF.

 

Το χρηματοδοτικό σχήμα που έχει συμφωνηθεί ανάμεσα στις δύο χώρες θα υποβληθεί προς έγκριση στο Euro WorkingGroup (Eurogroup σε επίπεδο των εκπροσώπων των Υπουργών). Περιττεύει να σημειωθεί ότι το χρηματοδοτικό αυτό σχήμα δεν έχει κανέναν εμπράγματο χαρακτήρα.

 

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών, "η Φινλανδία είχε θέσει το ζήτημα αυτό τόσο στο Eurogroup όσο και στη Σύνοδο Κορυφής της Ευρωζώνης, επικαλούμενη σοβαρούς εσωτερικούς πολιτικούς λόγους και μια διμερής συμφωνία Ελλάδας-Φινλανδίας γύρω από ένα κατάλληλο χρηματοδοτικό σχήμα συμπεριελήφθη στα συμφραζόμενα της απόφασης της 21ης Ιουλίου".

 

Το υπουργείο καταλήγει στην ανακοίνωσή του, αναφέροντας ότι "το χρηματοδοτικό σχήμα διαμορφώθηκε τελικά σε τηλεδιάσκεψη που είχε ο κ. Βενιζέλος με τη Φινλανδή ομόλογό του κ.Jutta Urpilainen τις προηγούμενες μέρες, ενώ συνεχίζεται η νομική και τεχνική επεξεργασία".

(με πληροφορίες από enet.gr)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 16/08/2011 23:52:01

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ 'ΔΩΣΙΛΟΓΙΚΗ' ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΓΓΥΗΣΕΩΝ!
    "...Από την πλευρά του ο Υπουργός Οικονομικών Ε. Βενιζέλος, δίνοντας διευκρινίσεις για τη συμφωνία, πανηγύριζε λέγοντας πως "το χρηματοδοτικό αυτό σχήμα δεν έχει κανέναν εμπράγματο χαρακτήρα". Βέβαια, οποιοσδήποποτε έχει μια επιδερμική, έστω, σχέση με τα οικονομικά αντιλαμβάνεται πως η μη - εμπράγματη φύση των εγγυήσεων, είναι προς το συμφέρον του πιστωτή που αποδέχεται την εγγυήση, -και όχι του οφειλέτη που την καταβάλει- καθώς οι εμπράγματες εγγυήσεις δεν είναι εύκολα ρευστοποιήσιμες!..." Αναλυτικότερα:
    http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4400:2011-08-16-16-40-46&catid=86:expolitiki&Itemid=268

  2. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 17/08/2011 00:07:51

    Δηλαδή ασχημα θα επεφτε στον Μήτσο το "καμάκι" απο την Μύκονο να πληρώνει σε ειδος αντι να καταθετει τον οβολό του σε ενα λαμόγια εφοριακό; Για να το δούμε λιγακι εναλλακτικά.Μια ξανθιά Φινλαδεζα χωνευεται πιο ευκολα απο τον Βαψομαλιά βρε παιδιά.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/08/2011 00:11:25

    Απολογητικός και υποτακτικός εντελώς φαίνεται στη φωτό..κι αν είπε ότι δε συμπεριλαμβάνονται εμπράγματες εγγυήσεις είναι βέβαιο ότι λέει αλήθεια...άλλωστε δεν έχουν πει ποτέ ψέματα στον ελληνικό λαό..

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/08/2011 00:34:47

    Οι πρεσβύτεροι, θυμηθείτε απλώς μια ανάλογης εγκυρότητας δήλωση του χουντικού "υπουργού" Κ. Ράλλη, που διέψευδε κατηγορηματικά οτι επίκειται παράδοση της εξουσίας στους πολιτικούς, μόλις μια μέρα πριν την 24η Ιουλίου 1974...

    • Δ.Μ. avatar
      Δ.Μ. @ Αυριανιστής 17/08/2011 15:23:16

      Τα σημεία αναφοράς σου οδηγούν στην αναγκαιότητα αλλαγής ψευδώνυμου!!!
      Δεν βρήκες κάποια πιό πρόσφατη δήλωση;
      Οπως π.χ. "Η Ελλάδα είναι θωρακισμένη"...

  5. Twins avatar
    Twins 17/08/2011 00:49:47

    Αυτό ειναι στα όρια της σκανδαλοδους ηλιθιότητας και αναρωτιεμαι πως το το έχει δει η ΝΔ να τους κάνει ρόμπα.

    Η Συμφωνία ειναι η εξης:
    Μας δίνει η Φινλανδία 1 Δις... εμέις όπως το περνουμε το αγοράζουμε ΑΑΑ-ομόλογα (δηλαδή Γερμανικά). Μετά από 10 χρόνια τους επιστέφουμε το 1 Δις με ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΟΚΟ (4.5-5%) και αυτοί μας δίνουν πισω τα Γερμανικά ομόλογα με (2%) τόκο.

    Δηλαδή... όχι μόνο δεν θα πάρουμε ούτε 1 σεντσ... αλλά θα μπούμε μέσα και μερικά εκατομύρια ευρώ !!!!

    Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το πόσο ΑΝΟΗΤΗ και ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ειναι αυτή η συμφωνία !!

  6. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 17/08/2011 04:21:31

    Πληρώνουμε αμαρτίες, παιδιά... Είμαι πολύ στεναχωρημένος μ' όλα αυτά που γίνονται στην πατρίδα μας.

    :-(

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/08/2011 06:42:39

    δεν έχει εμπράγματο χαρακτήρα; Cash collateral! Μετρητά βάζουμε για εγγύηση. Βάρδα μην το ζητήσει κανένας άλλος!!!

  8. juliet avatar
    juliet 17/08/2011 08:31:46

    Αρχαίε μου,καλημέρα
    είναι ωραίος και μοιραίος αρα δικαιούται να έχει χρέη και τι είναι μια εγγύηση! Από το λεφτά υπάρχουν ,αλλαγή της ρήσης ,σε λεφτά μας δίνουν,το πως; έχει σημασία;

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/08/2011 08:57:24

    Να προτείνω μια λαϊκή "εμπράγματη εγγύηση" για να ρεφάρουμε την ξεφτίλα;

    Ένα μποϊκοτάζ στα Νόκια.

  10. juliet avatar
    juliet 17/08/2011 09:31:24

    Και όχι μόνο ,Φινλανδικά τυρία και οτιδήποτε είναι Φνλανδικό .

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ juliet 17/08/2011 09:55:23

      ΝΟΚΙΑ!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ juliet 17/08/2011 14:45:50

      Μα, εκτός από τα Νόκια, τι άλλο παράγει η Φινλανδία, πέρα από βότκα από πατάτα και κουνούπια;

  11. hotdog avatar
    hotdog 17/08/2011 11:07:09

    Ο πιο αχώνευτος και σιχαμένος λαός των Σκανδιναβικών χωρών μας πιάνει κότσο!!! Ας μη μας τα δώσουν ΚΑΘΟΛΟΥ! Για τον απλούστατο λόγο πως η Φινλανδία είναι μόλις η αρχή! Πρέπει να παραδεχθώ πάντως πως αυτή τη φορά ξεπέρασαν και τους Γερμανούς οι άτιμοι. Σίγουρο ρευστό και όχι "θολές αποκρατικοποιήσεις".

    Ο Μπένυ θα ξεπεράσει και τον Γρίσπαν στη μακακία!!!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ hotdog 17/08/2011 20:21:05

      Πραγματικά, είναι προκλητικό το σχήμα. Τους δίνουμε λεφτά για να μας δώσουν πίσω δάνειο, που στην τελική θα βγει μικρότερο.

      Εγώ δεν ξεχνάω. Όποτε θα πετυχαίνω σε ανάγκη κάποιον Ευρωπαίο που μικρομεγάλισε , χωρίς να σκεφτεί πως στο μέλλον κι εκείνος μπορεί να βρεθεί σε δύσκολη θέση, δεν πρόκειται να κουνήσω το δαχτυλάκι μου. Να κάνετε το ίδιο.

  12. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 17/08/2011 11:29:25

    γιατί ο μέσος οικογενειάρχης φορολογούμενος να δανείσει σε μία χώρα οπου ο τσοχατζόπουλος κυκλοφορεί ακόμα ελεύθερος και οι ψηφοφόροι είναι έτοιμοι να ξανακάνουν υπουργό τον αβραμόπουλο?

    • hotdog avatar
      hotdog @ εξυπνάκιας 17/08/2011 13:19:28

      εσύ καλά τα λες .... οι ψηφοφόροι με τις προβιές ακούνε;

  13. Twins avatar
    Twins 17/08/2011 12:37:18

    Μα η Φινλανδία με την συμφωνία... όχι μονο δεν δανείζει αλλά σε 15 χρόνια θα βγάλει €520 εκ. από το πουθενά....

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 17/08/2011 12:41:09

    αυτα τα διμερη δανεια με εκγκριση κοινοβουλειων κλπ ειναι καραγκιοζιλικια..

    κεντρικα απο την Εκτ πρεπει να γινεται η δουλεια..

  15. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 17/08/2011 12:44:42

    Οι Εφιάλτες σιωπούν. Οι Εφιάλτες και οι Ενοχοι.
    Χάρη, λοιπόν, στην φινλανδή υπουργό οικονομικών μάθαμε πως η ελληνική κυβέρνηση συμφώνησε στην καταβολή ε γ γ ύ η σ η ς προς την φινλανδική.
    Η πολιτική απόφαση πάρθηκε από την κυβέρνηση.
    Οι φινλανδοί είναι λαγοί των γερμαναράδων. Οι "κακοί" της ΕΕ.
    Από την αρχή των συζητήσεων ζήτησαν την καταβολή από μέρους της Ελλάδας "εμπράγματων εγγυήσεων" για να συμφωνήσουν σε νέο πακέτο.
    Απαίτησαν, δηλαδή, να εγγυηθούμε με νησάκια, παραλίες και ορυκτό πλούτο..
    Οι εγγυήσεις που συμφώνησαν να δώσουν Παπανδρέου - Βενιζέλος, σε αυτή τη φάση, δεν είναι εμπράγματες (πω πω επιτυχία!!).
    Είναι χρηματικές!!
    Κάθε φορά που οι φινλανδοί θα μας δίνουν... τ η δόση τους, θα πρέπει προηγουμένως η Ελλάδα να έχει καταθέσε... το ποσό της δόσης σε κάποιο τραπεζικό λογ/σμό του φινλανδικού κράτους!!
    Ουσιαστικό αποτέλεσμα: μηδέν!
    100 θα μας δίνουν... 100 θα καταθέτουμε!

  16. Twins avatar
    Twins 17/08/2011 12:58:44

    Στάθη.... δεν ειναι μηδέν... μπαινουμε μέσα... γιατι μας δανείζουν με 4.5% και τους δανείζουμε ισόποσο με 2.3%..... για κάθε 1 Δις στα 15 χρόνια μπάινουμε 520εκ ευρώ μέσα....

    Η συμφωνία ειναι προδοτική

  17. Ύβρις και Νέμεσις avatar
    Ύβρις και Νέμεσις 17/08/2011 17:47:17

    Σφάξτε το το βοδινό να φάει ο κόσμος που πεινάει σε κανένα συσσίτειο! Αφού από οικονομικά δε σκαμπάζει: 10 σου ζήτησα 5 μου έδωσες άρα μου χρωστάς 5 του είπανε και είπε ναι εντάξει σύμφωνοι!!! Επικερδής συμφωνία!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Ύβρις και Νέμεσις 18/08/2011 02:08:25

      Δεν τρώγεται!!!!!!!!!Αστο για τους σκύλους καλό είναι.

  18. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 18/08/2011 09:50:29

    Οι Φινλανδοί ΕΛΑΒΑΝ εμπράγματες εγγυήσεις - ΕΝΕΧΥΡΟ επί καταθέσεων χρημάτων από μέρους της Ελλάδας. Η Φινλανδία θα επενδύσει όσο διαρκεί το ενέχυρο το ενεχυρασμένο ποσόν, ώστε να έχει απόδοση και από αυτό, όχι μόνο από το επιτόκιο του δανείου. Διαφωτιστικό γιά τη καταστροφική γιά την Ελλάδα συμφωνία, η οποία φέρει τη σφραγίδα του γνωστού μαστροχαλαστή Βενιζέλου, είναι το άρθρο της Frankfurter Allg. Zeitung στην σημερινή ιστοσελίδα της (18.8), το οποίο ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΙ το έδαφος ανάλογα ενέχυρα να ζητήσει και η Γερμανία (λέγοντας, οτι η Φιν. ζήτησε ενέχυρο γιά να μη χάσει την βαθμολογία ΑΑΑ, πού έχει και η Γερ. , άρα....).