31/12/2008 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζεις μόνο μια φορά

Για μια ακόμα φορά είμαστε έτοιμοι να διαβούμε το κατώφλι του νέου χρόνου κουβαλώντας ως τρόπαιο την πολιτική, εθνική και πολιτιστική μας μετριότητα. Το τι θα κάνουμε το 2009 με αυτά τα εφόδια φαίνεται εκ των πραγμάτων, αν δεν συμβεί κανένα θαύμα.

Η ζωή μας θα συνεχίσει να καθορίζεται από τα πολιτικο - οικονομικο - εκδοτικά παιχνίδια που παίζονται στις πλάτες μας. Από την ατέρμονη σκανδαλολογία που μένει πάντα χωρίς κάθαρση. Από πολιτικούς που θα περιφέρονται από κανάλι σε κανάλι ως γιαούρτια, παρέα με γιαούρτια που θα παριστάνουν τις θεογκόμενες. Από τετριμμένες «αλήθειες», πλαστές «αντικειμενικότητες» και έωλες «αποκαλύψεις». Από φτηνά κι ασήμαντα κουτσομπολιά που θα προσφέρονται ως συνταρακτικές ειδήσεις. Από γελοίους και περιθωριακούς τύπους που θα εισβάλλουν μέσω τηλεόρασης μέσα στα σπίτια μας, λες και η ελληνική κοινωνία έχει να παρουσιάσει μόνο «κρυφαδερφές», ψευτομοντέλα και νταβατζήδες πολυτελείας. Η κοινωνία θα συνεχίσει να ευνουχίζεται παίρνοντας μάτι στα εξώφυλλα και τις τηλεοπτικές οθόνες.

Ξέρω όμως ότι αξίζετε μια καλύτερη ζωή.

Και η καλύτερη ευχή που μπορώ να σας δώσω είναι να αντισταθείτε στην μιζέρια και την παραίτηση. Μην σκύψετε το κεφάλι. Ορίστε εσείς τη ζωή σας, έναντι οποιουδήποτε κόστους. Φτύστε όσους σας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Επιχειρήστε, μαζί μας αν θέλετε, κόντρα σε όλους και όλα, μια ολική επαναφορά στην γοητεία της σκέψης, στον επανακαθορισμό των εννοιών, στην ουσιαστική κρίση των γεγονότων και των προσώπων.

Δηλαδή για όλα αυτά που δεν μπορούν ποτέ να σκεφτούν εκείνοι οι οποίοι έχουν να σας προτείνουν μόνο «10 τρόπους» για οτιδήποτε. Αυτοί ας συνεχίσουν να έχουν φρικτούς ανοργασμικούς εφιάλτες. Εμείς προτιμάμε τις υπέροχες φαντασιώσεις, όσο ακριβά κι αν μας κοστίσουν.

Χρόνια πολλά σε όλους

Factorx- Βασίλης Ζήσης

Υ.Γ. Και μην σας δουλέψουν πάλι και σας πούνε ότι πρέπει να θυσιαστείτε εσείς για το γενικό καλό. Να θυσιαστούν αυτοί για το δικό μας το καλό. Η μάνα σας μόνο μια φορά σας γέννησε. Και ζεις μόνο μια φορά. Μην το ξεχνάτε αυτό ποτέ. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 31/12/2008 13:52:51

    Ότι καλύτερο έχω διαβάσει:

    ".....Υ.Γ. Και μην σας δουλέψουν πάλι και σας πούνε ότι πρέπει να θυσιαστείτε εσείς για το γενικό καλό. Να θυσιαστούν αυτοί για το δικό μας το καλό. Η μάνα σας μόνο μια φορά σας γέννησε. Και ζεις μόνο μια φορά. Μην το ξεχνάτε αυτό ποτέ....":)

    Καλή χρονιά σε όλους μας εκτός από αυτούς οι οποίοι εσκεμμένα θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να μην έχουμε καλή χρονιά

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/12/2008 13:54:18

    «Zητώ πρώτα την υγεία, κατόπιν ευπραξία, τρίτον χαρά και τέλος να μη χρωστάω σε κανέναν».
    Φιλήμων

    Αυτά εύχομαι με τη σειρά μου σε όλες και όλους για το 2009.
    Και Ανοιχτούς Ορίζοντες !

    Θα τα πούμε "του χρόνου"

  3. λέξη καλή δεν χρωστάω avatar
    λέξη καλή δεν χρωστάω 31/12/2008 14:04:15

    Κι όταν κι αυτή η χρονιά θα φεύγει, ας ευχηθούμε η ζυγαριά του απολογισμού των καλών και των κακών, ότι κι αν είναι αυτά, να γέρνει προς το πρώτο.

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 31/12/2008 14:16:17

    Χρόνια πολλά και χρόνια καλά στους φίλους του μπλογκ και στις οικογένειές τους .

    Μακάρι το 09' να είναι η χρονιά επαναπροσδιορισμού της έννοιας "κοινωνία" .

    Ειδικά στην ομάδα των διαχειριστών εύχομαι επίσης καλό κουράγιο κι ένα ευχαριστώ για την παρέα που μας έχουν φτιάξει .

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/12/2008 14:59:17

    ΑΠΟ ΤΟ 1971... (Και το ποτάμι δεν γυρνάει πίσω!)

    "WΟΝ'Τ GET FOOLED AGAIN"- "Δεν θα μας ξανα- πιάσουν κορόιδα"


    And the world looks just the same
    Κι ο κόσμος μοιάζει ο ίδιος
    And history ain't changed
    κι η Ιστορία δεν άλλαξε
    'Cause the banners, they all flown in the last war,
    γιατί τα λάβαρα, όλα υψώθηκαν στον τελευταίο πόλεμο

    I'll tip my hat to the new constitution
    βγάζω το καπέλο μου στο νέο σύνταγμα
    Take a bow for the new revolution
    υποκλίνομαι στην νέα επανάσταση
    Smile and grin at the change all around me
    χαμογελώ και σπάω πλάκα με τις αλλαγές γύρω μου

    Pick up my guitar and play
    τσακόνω την κιθάρα μου και ΠΑΙΖΩ
    Just like yesterday
    όπως ακριβώς και χθες
    No, no!
    Ναι, ναι! (: Είμστε αντιδραστικοί = Έλληνες, -αδερφέ!)

    I'll move myself and my family aside
    Βάζω τον εαυτό μου και την φαμίλια μου απ' έξω
    If we happen to be left half alive
    ΑΝ τύχει κι απομείνουμε μισοζώντανοι
    I'll get all my papers and smile at the sky
    θα πάρω όλα τα χαρτιά μου και θα γελάσω στον Ουρανό
    For I know that the hypnotized never lie
    γιατί ξέρω ότι ο υπνοτισμένος ποτέ δεν ψεύδεται

    Do ya?
    Εσεις;

    YAAAAAAAAAAAAAAAAAH!
    ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

    There's nothing in the street
    Δεν υπάρχει τίποτα στους δρόμους,
    (: mix: "Γιατί ο Δρόμοε είν' Αλήθεια, -χίλια κι ένα παραμύθια-, είναι το Σπίτι μας! Δεν έχει τέλος, δεν έχει τέλος ... ... ")
    Looks any different to me
    που να μοιάζει άλλο σε μένα
    And the slogans are replaced, by-the-bye
    και τα συνθήματα αντι-κατα-στάθηκαν, σιγά-σιγά,
    And the parting on the left
    και οι κατοικοεδρεύοντες αριστερά
    Is now the parting on the right
    τώρα είν' οι αράζοντες στα δεξιά
    And the beards have all grown longer overnight
    κι όλα τα μούσια μεγάλωσαν πολύ, σε μια νύχτα!

    I'll tip my hat to the new constitution
    Take a bow for the new revolution
    Smile and grin at the change all around me

    Pick up my guitar and play

    Just like yesterday

    Then I'll get on my knees and pray
    Τότε, θα γύρω στα γόνατα και θα προς-ΕΥ-χυθώ
    We don't get fooled again
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΤΟΥΜΕ ΚΟΡΌΙΔΑ, ΞΑΝΑ
    Don't get fooled again
    ΜΗΝ ΠΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΟΡΌΙΔΑ, ΞΑΝΑ
    No, no!

    YAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH!

    Meet the new boss
    Υποδέξου το νέο αφεντικό

    Same as the old boss
    ίδιο σαν το παλιό

    (: Εδώ σπάνε οι κιθάρες στα ηχεία, και δεν συμμαζεύεται!).

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν γιορτάζω την αλλαγή του χρόνου τώρα, αλλά υποκλίνομαι στην γενική γιορτή κι εύχομαι σε όλους, -όσο πιο δυνατά μπορώ-,

    ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!

    Με Υγεία! -ό,τι παραπάνω είναι Ύβρις = πλεονεξία

  6. fantomas avatar
    fantomas 31/12/2008 15:04:55

    καθε φορα με εκπλησεις ευχαριστα.....
    αφου καθε φορα κανεις κατι(ή γραφεις κατι)
    που μας αφηνεις ολους.... αφωνους!!

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 31/12/2008 15:09:19

    Θερμά ευχαριστώ στην σελίδα και τους διαχειριστές για την προσφορά τους. Μακροημέρευση, υγεία και διαύγεια γι όλους που συμμετέχουν. Γόνιμες συναντήσεις, μάχες και συγκρούσεις στον χρόνο που φτάνει. Έντονες ερωτικές συνευρέσεις στους ερωτευμένους και καμιά ευχάριστη ελεημωσύνη από το Θεούλη σε μας που δεν μπορούμε να πάρουμε τα πόδια μας.

  8. αλλος avatar
    αλλος 31/12/2008 15:20:55

    καλη χρονια σε ολους και να μας παρει ξυστα...

  9. leon avatar
    leon 31/12/2008 15:25:16

    Πολυ καλη και δημιουργικη νεα χρονια σε ολους. Ευχης εργο να καταφερουμε να ξυπνησουμε επιτελους απο αυριο το πρωι.

  10. αλλος avatar
    αλλος 31/12/2008 15:26:15

    και ευχαριστω ολους για τη γυμναστικη της αντιληψης μου.να ειστε καλα.

  11. leon avatar
    leon 31/12/2008 15:26:23

    Το ξυπνησουμε σε "" παντα..
    :)

  12. tony avatar
    tony 31/12/2008 16:09:03

    Σίγουρα οτι καλύτερο εχω διαβάσει αυτές τις μέρες.
    Υγεία ευτυχία καλή καρδιά
    καλή ζωή και τά μάτια ανοιχτά!!!
    Σέ πείσμα των καιρών ας μην είμαστε μίζεροι. Αλλαγές μεγάλες ζούμε αλλά στό τέλος ο κόσμος Θά γίνει καλύτερος.
    Καλή χρονιά σέ όλους,καλύτερο το 2009 για όλους τους
    ανθρώπους στη γή.
    Ας ειναι το 2009 το έτος της δικαιοσύνης το ετος που τά μυαλά των ανθρώπων θά αφυπνιστούν το ετος που θά σπείρει τό καλύτερο αυριο.

  13. Xase avatar
    Xase 31/12/2008 16:15:22

    Χρονια πολλα και ευτυχισμενο 2009 σε ολους, σχολιαστες και διαχειριστες σας ευχεται με αγαπη και ο
    Xase.

  14. popolaros avatar
    popolaros 31/12/2008 16:16:15

    Πολύχρονος αδερφέ για αύριο.
    Χρόνια πολλά σε όλους τους 'κολασμένους' αναγνώστες του antinews.

  15. ταδε avatar
    ταδε 31/12/2008 16:27:10

    Ευχαριστώ για το μετερίζι που κρατάτε και εύχομαι να είσαστε ακόμη πιο δυνατοί το 09! Μακάρι να υπάρξει υγεία και ευημερία για όλο τον κόσμο, και πνευματική επαγρύπνηση από όλους μας.

  16. M avatar
    M 31/12/2008 16:56:32

    Φάκτορα ευχαριστούμε πολύ για όλα.
    Καλή χρονιά και σε σένα, καλή χρονιά σε όλους, υγεία και αλήθεια για όλον τον κόσμο.

  17. Γιαννης Σι avatar
    Γιαννης Σι 31/12/2008 16:59:02

    χρονια πολλα βασιλη και σε ολους σας

  18. Orestios avatar
    Orestios 31/12/2008 17:02:38

    Καλή χρονιά σε όλους και πολλές ευχές στους εορτάζοντες.

  19. Ε.Β. avatar
    Ε.Β. 31/12/2008 17:38:43

    You only live twice: One life for your self and one for your dreams.
    Και του χρόνου νάμαστε ακόμη ζωντανοί, υγιείς και ενεργοί πολίτες
    Ευχαριστούμε
    Ε.Β.

  20. xxx- avatar
    xxx- 31/12/2008 17:42:57

    Υγεία,ειρήνη,δημιουργία,εισιτήρια για το ταξίδι με το 2009,κόντρα στα κύματα του πολέμου και της αδικίας.Μια ζεστή αγκαλιά σε όλους.

  21. Christos avatar
    Christos 31/12/2008 17:46:56

    Καλή Χρονιά σε όλους. Υγεία και επιτυχία σε όλους τους τομείς.

  22. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 31/12/2008 18:16:36

    Ναστε καλά ολοι σας και ο νοικοκυρης του μπλόκ χρόνια πολλά να ζήσει.

  23. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 31/12/2008 18:17:55

    Τις ευχές μου κι από μένα προς όλους εκείνους που σέβομαι και εκτιμώ. Το «σε όλους» το θεωρώ υποκριτικό. Γιατί το πακέτο περιλαμβάνει ενίοτε και παλιανθρώπους όπως κάθε ομάδα ατόμων σε κάποιο βαθμό. Ας είναι το 2009 ένα δημιουργικό για την κοινωνία μας και την ανθρωπότητα στο σύνολό της έτος και όχι όπως ορισμένες χρονιές που πέρασαν οδηγώντας σε πισωγυρίσματα και βαριές στεναχώριες. Καλή Χρονιά.

  24. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 31/12/2008 18:21:28

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΤΡΈΨΕΙ ΤΗ ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ANTINEWS ΣΕ ΕΝΑ ΕΦΑΛΤΗΡΙΟ ΓΟΝΙΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΕΖΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΥΔΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ.

  25. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 31/12/2008 18:31:54

    ΚΑΛΗ ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ .

  26. PATRA avatar
    PATRA 31/12/2008 18:41:06

    ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  27. Factorx avatar
    Factorx 31/12/2008 18:44:24

    PATRA που ήσουν; Μας ανησύχησες

  28. PATRA avatar
    PATRA 31/12/2008 18:48:12

    ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ...ΓΑΖΑ (XΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ)
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ FACTORX

  29. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 31/12/2008 18:58:50

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ στην σελίδα και τους διαχειριστές. Φάκτορα ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ με υγεια ,χαρα, ευτυχια και ευχαριστούμε πολύ για όλα !!!

  30. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 31/12/2008 19:16:22

    Αρχαιοπτερυξ χρόνια σου πολλά Που είσαι?

  31. KaryID avatar
    KaryID 31/12/2008 19:25:56

    Χρόνια πολλά και απο μένα στους φάκτορες και σε όλους εσάς που περνάμε πολύ ωραία.

  32. De Profundis avatar
    De Profundis 31/12/2008 20:05:37

    Χρόνια πολλά σε όλους

    υγεία, χαρά και να λέμε πάντα αλήθειες.
    Τα ψέμματα βαρυστομαχιάζουν.

  33. donaE avatar
    donaE 31/12/2008 20:09:31

    Καλη χρονια και ευχες σε οσους γιορταζουν

  34. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 31/12/2008 20:44:44

    Καλή χρονιά, και να ευχηθούμε αυτό το κουτσοπόδαρο 9, να ειναι καλοτάξιδο παρόλες τις φουρτούνες. Υγεία, τύχη και ζεστές αγκαλιές.

  35. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 31/12/2008 20:51:38

    Α, ναι και στους εορτάζοντες, διπλά χρονια πολλά

  36. ΤΙΤΙΝΑ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ avatar
    ΤΙΤΙΝΑ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ 31/12/2008 20:53:37

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ-ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

  37. babcr o amodis avatar
    babcr o amodis 31/12/2008 21:23:39

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ
    ΚΑΙ ΜΕ ΜΥΑΛΑ ΛΑΜΠΡΑ
    ΜΠΡΑΒΟ

  38. Le canard avatar
    Le canard 31/12/2008 22:54:01

    Asta la victoria siempre σε προσωπικό και, ευχής έργον, σε συλλογικό -προπάντων- επίπεδο. Διότι αν δεν γίνει αυτό, μας βλέπω να φωνάζουμε Viva la muerte

  39. Μια avatar
    Μια 31/12/2008 23:18:13

    Χρόνια πολλά γεμάτα όνειρα που η πραγματοποίηση τα περιμένει.

    Κι αν τύχει και σας δουλέψουν ξανά, προσπαθείστε να μην είναι για μια "άδεια".

  40. Giorgos avatar
    Giorgos 01/01/2009 02:50:55

    Φάκτορα
    Καλή χρονιά και σε σένα και στους ανθρώπους που αγαπάς. Πολλές ευχές και στους φίλους εδώ.
    Ευχαριστούμε από καρδιάς για την παρέα.

  41. DAN avatar
    DAN 01/01/2009 11:30:08

    Εύχομαι το 2009 να δώσει τις ευκαιρίες ώστε ο καθένας μας να υλοποιήσει έσρω κι ένα από τα όνειρά του !... Στο ΑΝΤΙnews κουράγιο και πάντα δημιουργικές ανησυχίες !...

  42. netris avatar
    netris 01/01/2009 14:08:55

    Χρόνια πολλά και από μένα στους φάκτορες και σε όλους εσάς που συμβάλλεται να γεννάμε καλύτερες σκέψεις αναβαίνοντα με πόνο σε άγνωστες κορφές και οροπέδια ν΄αστε όλοι καλά

  43. ataktos avatar