21/10/2010 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζαμάν: Η Αθήνα συζητά υφαλοκρηπίδα, εναέριο χώρο και χωρικά ύδατα !!!

Διέψευσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής τα περί μυστικής διπλωματίας Αθήνας-Άγκυρας που γράφουμε προηγουμένως: Μυστικός διάλογος με την Τουρκία για το μοίρασμα του Αιγαίου.

Βιάστηκε όμως επειδή την ίδια ώρα η τουρκική εφημερίδα “Ζαμάν”, επικαλούμενη "διπλωματικές πηγές" αναφέρει ότι “μέχρι το τέλος του έτους θα υπάρξει αποτέλεσμα σε κάποια ζητήματα αναφορικά με την υφαλοκρηπίδα στο Αιγαίο”.

Στο δημοσίευμα αναφέρεται ότι "τους τελευταίους μήνες σημειώνεται πρόοδος στις διερευνητικές επαφές, όπου εξετάζονται θέματα, όπως η υφαλοκρηπίδα, ο εναέριος χώρος και τα χωρικά ύδατα. Είναι άξια προσοχής η μείωση των αναφορών των ελληνικών ΜΜΕ και των παραπόνων των Ελλήνων πολιτικών σχετικά με το Αιγαίο. Παρ' ότι η Αθήνα χρησιμοποιεί συγκρατημένη γλώσσα, διπλωματικές πηγές υπογραμμίζουν ότι μέχρι το τέλος του έτους, θα σημειωθεί πρόοδος σε κάποια ζητήματα αναφορικά με την υφαλοκρηπίδα. Η δήλωση του Ερντογάν ότι ενοχλείται από τις πτήσεις πάνω από τα νησιά, βρήκε θετική ανταπόκριση στην Αθήνα. Η συμφωνία που θα επέλθει με την επίλυση του προβλήματος του Αιγαίου, μπορεί να επιφέρει την αξιοποίηση του πλούτου του Αιγαίου σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο, μιας θάλασσας όπου η Τουρκία και η Ελλάδα επιθυμούν να δουν ως περιοχή ειρήνης και φιλίας".

Με άλλα λόγια η τουρκική εφημερίδα επιμένει ότι γίνεται διάλογος και ότι “εξετάζονται θέματα, όπως η υφαλοκρηπίδα, ο εναέριος χώρος και τα χωρικά ύδατα” (!!!).

Μήπως συζητάνε και τα σύνορα στην Λάρισα; Τι άλλο θα ακούσουμε και θα διαβάσουμε



Στο μεταξύ, σε ερώτηση που έγινε προς τον πρώην εκπρόσωπο του ΥΠΕΞ και ευρωβουλευτή της ΝΔ Γιώργο Κουμουτσάκο για το θέμα που έχει δημιουργηθεί σχετικά με τις τουρκικές προτάσεις για κώδικα συμπεριφοράς στο Αιγαίο, απάντησε:

«Το ζήτημα που έχει δημιουργηθεί είναι μείζων. Ειδικά εν όψη της επίσκεψης του κ. Ερντογάν θα πρέπει να διευκρινιστεί άμεσα και πλήρως. Όχι από υπηρεσιακούς παράγοντες αλλά από την πολιτική ηγεσία, τόσο του Υπουργείου Εξωτερικών όσο και από την ηγεσία του Υπουργείου Άμυνας. Θα πρέπει επιτέλους να καταστεί σαφές τί και από ποιούς συζητείται εδώ και ένα χρόνο στο διάλογο με την Άγκυρα».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 21/10/2010 21:49:04

    το προβλημα των τούρκων με το αιγαίο: οτι έχει Έλληνες στα νησιά.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Ευθύμης 22/10/2010 00:07:22

      Τους Έλληνες που τους είδες;Οι μισοί είναι Αλβανοί κ οι υπόλοιποι λαθρομετανάστες κ όπου υπάρχει ελληνικό στοιχείο το θέμα λύνεται με 4 καράβια πακιστανοσομαλούς απο απέναντι

      • 11888 avatar
        11888 @ Μαύρος Ιάκωβος 22/10/2010 00:41:33

        E τι να κανουμε Ελληνες ειναι οσοι εχουν γενεαλογικη πιστοποιηση απο το πατριαρχειο,εχουν ταυτοποιησει το DNA τους με αυτο του Μ.Αλεξανδρου,εχουν πληρες εικονοστασιο με τουλαχιστον πεντε αγιους μια καντηλα και ενα θυμιατο ,και φυσικα φροντιζουν να εκπληρωνουν πληρως τα χρηστιανικα τους καθηκοντα-ολοημερη προσευχη,κερια και λιβανια,αφορισμος του απιστου γειτονα κτλ.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Ευθύμης 22/10/2010 01:03:10

      Πήρες άδεια απο το Δαφνί κ είπες να γράψεις τις βλακείες σου ε;Πες τους τρελογιατρούς να αυξήσουν τη δόση γιατί η κατάσταση σου όλο κ χειροτερεύει.Είμαι σίγουρος οτι εσύ όταν παίζετε με τους υπόλοιπους τροφιμους στο ίδρυμα κάνεις τον Ιωάννη Μεταξά ή τον Παπαδόπουλο ή τον Χίτλερ κατα βάθος τον γουστάρεις

  2. lotofagos avatar
    lotofagos 21/10/2010 21:52:04

    Τι θρασος! "Ενοχλειται με τις [ποιανων] πτησεις πανω απο [ποιανων?] νησια"?

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/10/2010 22:17:13

    Καμιά δήλωση Έλληνα υπουργού ή πρωθυπουργού ότι ενοχλείται από τις κρουαζιέρες τουρκικών φρεγατών έξω απ' τη Ραφήνα έχουμε;;

    • jeffrey avatar
      jeffrey @ Professor Moriarty 21/10/2010 22:47:56

      ξεχνας οτι εδω και ενα χρονο δεν εχουμε Ελληνα πρωθυπουργο.

  4. usound avatar
    usound 21/10/2010 22:47:31

    Όντως το θέμα είναι μείζΟΝ κι όχι μείζων!Κι όχι μόνον εν όψΕΙ τής επίσκεψης Ερντογάν......................

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/10/2010 23:04:30

    Tiramola άναψε τις μηχανές στα ελικόπτερα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Σοσιαληστής 21/10/2010 23:13:20

      Είσαι αναγνώστης της έγκριτης Ζαμάν και συ?

      Ζαμάν φου

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 21/10/2010 23:15:41

        Το ζαμάν φου το βλέπουμε κάθε μέρα κρεμασμένο στα δικά μας περίπτερα. Μας το απευθύνουν ανερυθρίαστα το δίδυμο - διασκεδαστές σε παιδικά πάρτυ -Γκάπ και Παπ.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ tiramola 22/10/2010 00:40:20

        Όχι στα Νέα το είδα.

        Κακώς δεν μας έχει δώσει και η Ιπποκράτους και από μια μέσα πρέπει να ενημερωνόμαστε.

        Γράσαρε τώρα το ελικόπτερο καλού κακού και άσε τα πρασινοποσταρίσματα

  6. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 21/10/2010 23:23:04

    Ο έχων δύο νήσους μεταδότω τω μη έχοντι.

  7. deldio avatar
    deldio 22/10/2010 02:55:36

    Συνδιαχείριση του Αιγαίου με την επιδιαιτησία του ΝΑΤΟ, σύμμαχοι είναι άλλωστε γιατί να μην γίνουν (οι ελίτ των δύο πλευρών του Αιγαίου) και συνεταίροι. Αλλάζει ο χάρτης στα Βαλκάνια, ενεργειακοί δρόμοι περνούν, όψιμες συμμαχίες με απομονωμένο Ισραήλ, ορμητήριο για πόλεμο στο Ιράν και εναντίον των Παλαιστινίων στη Γάζα κλπ κλπ. Μάθανε οι φασίστες-δολοφόνοι των αμάχων ότι εδώ υπάρχουν δωσίλογοι και έρχονται για εντολές: Μετά τον Νετανιάχου ήρθε και ο Ρασμούσσεν, άντε και εις ανώτερα!

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/10/2010 09:21:05

    Κανονικά υφαλοτρυπίδα πρέπει να την λέμε.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Σοσιαληστής 22/10/2010 14:10:14

      Ἔτσι ποὺ τό'χουν πάρει οἱ Τοῦρκοι κι ἔτσι ὅπως τὸ χειρίζεται ὁ Παπανδρέου, θὰ καταλήξουμε νὰ τὴν λέμε: ἡ φαλλοκρηπίδα.