#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2010 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζήτω (πάλι) η ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης



Ελεύθερος ο Μαντέλης με βούλευμα του Συμβουλίου Εφετών.


Ελεύθερος θα παραμείνει ο πρώην υπουργός κ. Τάσος Μαντέλης, κατηγορούμενος στην υπόθεση της ΖΗΜΕΝΣ, αφού το Συμβούλιο Εφετών με βούλευμα του λύνει τη διαφωνία που είχε προκύψει για το θέμα της προφυλάκισης, μεταξύ ανακρίτριας και Εισαγγελέα, υπέρ της άποψης της δικαστικής λειτουργού για την επιβολή όρων.

Με το βούλευμα, ο κ. Μαντέλης καλείται, για να παραμείνει ελεύθερος, να καταβάλει ως εγγύηση το χρηματικό ποσό των 200 χιλιάδων ευρώ, ενώ του επιβάλλεται και ο περιοριστικός όρος της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα.

Ο κ. Μαντέλης είχε απολογηθεί ενώπιον της εφέτη ειδικής ανακρίτριας, κ. Νικολακέα την περασμένη Δευτέρα, για την κατηγορία της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα και είχε αφεθεί, προσωρινά, ελεύθερος, καθώς ανακρίτρια και Εισαγγελέας δεν είχαν συμφωνήσει για το αν ο κατηγορούμενος πρέπει να αφεθεί ελεύθερος. Ο Εισαγγελέας έκρινε ότι ο κ. Μαντέλης πρέπει να προφυλακιστεί, ενώ η ανακρίτρια έκρινε ότι στον κατηγορούμενο πρέπει να επιβληθούν μόνο χρηματική εγγύηση 200 χιλιάδων ευρώ και απαγόρευση εξόδου από την χώρα.

Οι Εφέτες με το βούλευμα τους υιοθετούν την άποψη της κ. Νικολακέα και έτσι ο κ. Μαντέλης καλείται, εντός των επόμενων ημερών, να καταβάλει το ποσό της εγγυοδοσίας που τού επιβλήθηκε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/09/2010 11:35:10

    Και στον Αγγέλου ρίξανε αρχική εγγύηση 400 χιλιάρικα.
    Ρε άντε στο διάολο όλοι σας .

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Ηλίας 06/09/2010 12:01:26

      και λιγα ειναι

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ παπαδοπαιδι 06/09/2010 12:19:50

        Τι είπαμε για το ποτό πρωινιάτικα; Θα σου γαμήσει το συκώτι.

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ παπαδοπαιδι 07/09/2010 14:38:53

        Και λίγα είναι, για ποια κατηγορία ρε παπαροπαίδι; Για το ότι άκουσε η κυρία Μαντέλη κάποιον να μιλάει στο τηλέφωνο σε κάποιον Γιάννη, και υπέθεσε ότι είναι ο Αγγέλου;

  2. nbechr avatar
    nbechr 06/09/2010 11:39:15

    Παραδέχτηκε οτι πήρε παράνομα χρήματα και η αρχική εγγύηση είναι μισή από αυτήν πού επιβλήθηκε αρχικά στον Γιάννη Αγγέλου , για τον οποίον μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν αποδείξεις.

    Επί τέλους θα παρέμβει κάποιος;

  3. παπαναστασίου avatar
    παπαναστασίου 06/09/2010 11:44:55

    Δυστυχώς αυτό είναι το ελληνικό κράτος δικαίου που μας οδήγησε στο ΔΝΤ. Για ενημέρωση και αν δεν ενοχλεί προτείνω το http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-09-05-22-07-49-2010090527409/

  4. evangelos avatar
    evangelos 06/09/2010 11:55:40

    ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ΣΙΧΑΜΕΝΟΙ ΑΛΗΤΕΣ..........ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

  5. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 06/09/2010 12:02:21

    να μειωθει στα 50000 ευρω η εγγυηση για τον αγγελου για να αποκατασταθει η δικαιοσυνη

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ παπαδοπαιδι 06/09/2010 12:48:48

      Συμψηφισμούς δηλαδή να κάνουμε;
      Σαν να ήταν η δικαιοσύνη κάποια διελκυστίνδα μεταξύ ΝΔ και ΠαΣοΚ;

      Τόσο ο δικό σας, άρα τόσο ο δικός μας;
      Και τι είναι η δικαιοσύνη; Κομματικό ή παραταξιακό παίγνιο;

      Εκείνοι που δεν ανήκουν σε κόμματα, τι πρέπει να πληρώνουν;

      Δεν είναι όλη η ελλάδα ΝΔ και ΠαΣοΚ και ο πόλεμός τους για την εξουσία, πατριώτη.

      Η δικαιοσύνη που μας προτείνεις ΗΔΗ εφαρμόζεται. Γι' αυτό φτάσαμε εδώ.

      ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/09/2010 13:52:17

        Συμψηφισμούς δεν πρεπει επ ουδενι να κανουμε, ουτενα επιζητουμε, ειναι σε βαρος ολων.
        Αλλα το περι κοινου δικαιου αισθημα που ειναι;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 06/09/2010 14:02:35

        Με την μείωση δηλαδή στις 50000 ευρω θα αποκατασταθεί το τρωθέν "κοινό περί δικαίου αίσθημα";

        Θραξ Αναρμόδιος

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/09/2010 14:36:00

        ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΞΕΓΛΙΣΤΡΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΧΕΛΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
        1ο ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ
        2ο ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ...ΕΔΩ ΠΑΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΠΑΠΑΣ;
        3ο Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΟΥΛΕΥΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΠΤΟΣ ΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΕΒΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.
        ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΒΑΡΚΑΡΗ;
        ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΟΜΙΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ;
        ΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΡΟΥΝ 700.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΖΕΣΤΑ ΚΑΙ ΑΧΝΙΣΤΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ;
        ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΠΩΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΑΝ ΤΑ ΜΜΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟΥ(ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΣΗ ΟΧΙ)
        ΑΛΛΑ Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΣΥΝΕΛΗΦΘΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ.
        ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΕΡΙ ΚΟΙΝΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 06/09/2010 14:50:10

        @ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ

        Γιατί κεφαλαία;

        Δεν υποστηρίζω τον Μαντέλη. Φυσικά και όχι. Εχω γράψει κι έχω γράψει. Ούτε το ΠαΣοΚ.

        Δεν υποστηρίζω όμως συμψηφισμούς. Αν κάποιος δεν πρέπει να πληρώσει εγγύηση, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.

        Καθόλου.

        Την δικαιοσύνη που μου στέρησαν θέλω. Δεν επιτέθηκα ούτε στον κ. Αγγέλου, ούτε στην ΝΔ, ούτε σε κανένα άλλο.

        Ξεκίνα κι εσύ να ζητάς την δικαιοσύνη, ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, γιατί με τέτοιες λογικές "οι δικοί τους οι κακοί και οι δικοί μας οι καλοί", φτάσαμε ως εδώ.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/09/2010 15:01:51

        εχει καταλαβει λαθος.. δεν με ενδοιαφερει η πολιτικη τοποθετηση κανενος...αλλα δυο μετρα και δυο σταθμα δεν τα δεχομαι
        Ο παρασιτισμος ομως ξεκινησε επι ΠΑΣΟΚ και δυστυχως συνεχιζεται,το λεω χωρις φοβο και παθος. Ετασαν στο σημειο να πανηγυριζουν για το 0,9 στα ΤΕΙ!!! και εις κατωτερα εαν υπαρχει!!! Πρωτα ο μαθητης!!! Τα ιδια ονειρευονται με την δικαιοσυνη.
        Οσο η προηγουμενη κυβερνηση προσπαθουσε να βαλει μια ταξη ΠΑΣΟΚ και ΜΜΕ εχυναν χολη, τωρα ζητουν συναινεση!!!

        (τα κεφαλαια μπηκαν απο λαθος, οχι εσκεμμενα)

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 06/09/2010 12:43:41

    Δεν είχα καμμία αμφιβολία.
    Ούτε αγωνία.

    Θραξ Αναρμόδιος

  7. theod avatar
    theod 06/09/2010 12:54:47

    Συγχαρητήρια στην ανεξάρτητη δικαιοσύνη που θα καταπολεμήσει τη διαφθορά και τη διακίνηση του μαύρου χρήματος: στην περίπτωση του πράσινου Μαντέλη με μαύρο 450.000Ε εγγύηση 200.000Ε και στον μπλε Αγγέλου χωρίς ενδείξεις 400.000Ε αρχικά. Συγκρίνετε και συλλογιστείτε. Οταν πάει ο στρατηγός Τσουκάτος με το 1.000.000Ε θα πάει μέσα ή με εγγύηση?

    • Greg avatar
      Greg @ theod 06/09/2010 13:17:16

      Ο στρατηγός λέει ότι τα έδωσε στο ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ λέει πως δεν τα πήρε ποτέ. Ο κατηγορούμενος απαλλάσσεται λόγω αμφιβολιών.

  8. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2010 13:08:34

    Μας τύφλωσε ο ήλιος αυτής της δικαιοσύνης!

  9. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 13:48:38

    Ο Σωκρατης ελεγε: γηρασκω αει διδσκομενος
    εμεις αραγε διδσκομαστε κατι; καταλαβαινουμε κατι;
    Ο Χριστος ελεγε μεταξυ αλλων: Ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται, οτι διυλιζετε τον κωνωπα και καταπινετε την καμηλο.

    Φυσικα και αποφασιζει η δικαιοσυνη, αλλα οταν δεν υπαρχει το περι κοινου δικαιου αισθημα, τοτε ολα πανε περιπατο.
    Ο Μαντελης πιθανον να ελαβε το μανα εξ ουρανου για αυτο δεν ξερει που βρεθηκαν τοσα χρηματα στην τσεπη του, ισως κατι να ηξερε αυτος που κραγαζε λεφτα υπαρχουν!!!!. Εμεις αληθεια τι λαβαμε;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 13:53:27

      "Εμεις αληθεια τι λαβαμε;"

      Toν πούλον καλέ μου άνθρωπε...τον πούλον.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ tsilivithras 06/09/2010 14:36:30

        ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

  10. athamas avatar
    athamas 06/09/2010 14:19:49

    Τα λεφτά να επιστρέψεις «κύριος»!!!
    Τα λεφτά που τσέπωσες και ΔΕΝ σου ανήκουν!
    Ανήκουν σε αυτούς που τους κόβουν την σύνταξη, σε αυτούς που τους μειώνουν τους μισθούς, σε αυτούς που δεν έχει ο οαεδ λεφτά να τους πληρώσει, στους άνεργους, σε αυτούς που τους αυξάνουν τον φπα και τις τιμές των βασικών αγαθών που ανήκουν σε όλους τους Έλληνες!
    Και όχι βέβαια σε σάς λαμόγια και κλεφτρόνια πολυτελείας!

    Όσο για την δικαιοσύνη συνεχίζει να πορεύεται «ανεξάρτητη».
    Ανεξάρτητη εννοώ απ το κοινό περί δικαίου αίσθημα του λαού και [b]απολύτως εξαρτημένη[/b] απ την κυβέρνηση και τα παραδικαστικά κυκλώματα και απ τους κάθε λογής απατεώνες. Δυστυχώς για μάς.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ athamas 06/09/2010 14:37:29

      ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ

  11. Vax avatar
    Vax 06/09/2010 14:57:32

    Η ατιμωρισια δυστυχως συνεχιζει να ειναι διαχυτη! Αθανατη Ελλαδα!!

  12. anonymous avatar
    anonymous 06/09/2010 15:05:54

    Νομίζω σε προηγούμενη ανάρτηση σας έγραψα ότι η διαφωνία ανακριτή εισαγγελέα ήταν στημένη για να φύγει η ευθύνη από πάνω τους και ότι ο Μαντέλης δε θα πήγαινε μέσα.

    Θα ρισκάρω ακόμη μια πρόβλεψη: Ακόμη κι αν καταδικαστεί θα την φάει με αναστολή και δεν τον βλέπω να κάθεται μέσα ή ίσως να κάτσει μερικούς μήνες

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ anonymous 06/09/2010 15:31:18

      Αλλαλα τα χειλη των ασεβων ....(ΜΜΕ)

    • athamas avatar
      athamas @ anonymous 06/09/2010 17:33:14

      Μα..καλά! Μάγος είσαι; :lol:
      Είναι ποτέ δυνατόν να χώσουν μέσα τον Μαντέλη όταν αυτοί που τον εξέτασαν ή κάποιοι απ όσους τους διόρισαν στην εξεταστική επιτροπή πιθανόν και να είχαν πάρει μέρος στην μοιρασιά;
      Και χαζός είναι ο Μαντέλης να μην δώσει στεγνά και όλους τους άλλους που γνωρίζει ότι τα άρπαξαν αν δεί ότι τον ζορίζουν;
      Μεταξύ καταργαρέων - τι κατεργαρέων τώρα.. ληστών ταιριάζει - ειλικρίνεια και συνεργασία και σιωπή.
      Ο Μαντέλης ήταν μια επικοινωνιακή φούσκα για να πεί η επιτροπή ότι «να βλέπετε; ακόμα και δικούς μας ξεσκεπάζουμε!» και μετά όλα μέλι γάλα. Τακτοποιημένες ιστορίες.

      Εχουν οι καιροί γυρίσματα όμως!
      Κάποιες φορές τέτοια γυρίσματα που ούτε κάν να τα φανταστεί μπορεί κάποιος.
      Και αλοίμονο σε όποιον δεν προλάβει το ελικόπτερο όταν «ξεσπάσει η θύελλα τα άγρια μεσάνυχτα!»