07/08/2010 12:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζήτω η αξιοκρατία στην Εκπαίδευση

Αγανακτισμένος προσπαθώ να γράψω αυτό το email και θάθελα αν γίνεται να θίξουμε για άλλη μια φορά την Αναξιοκρατία αυτών που μας κυβερνού

Μιλώ για τις κρίσεις των Εκπαιδευτικών για Δ/ντες Δ/θμιας Εκπ/σης και συγκεκριμένα για το νομό της Εύβοιας. Όλα τα  στοιχεία υπάρχουν στις σελίδες alfavita και esos με τους αντίστοιχους πίνακες μοριοδότησης. Απλά συνοπτικά σας αναφέρω  ονόματα με τα μόρια τους λόγω πτυχίων,προϋπηρεσίας κλπ, πριν και μετά τη συνέντευξη (μέγιστο συνέντευξης 15).




Αρχικά μόρια
Τελικά (μετά τη συνέντευξη)


Γ…
20,26
28,76


Φ…
19,63
25,13


Σ…
17,76
26,26


Λ…
14,65
25,48


Δ….
13,12
28,79



Αυτά τα ωραία με την κ.Διαμαντοπούλου την οποία επισκέπτονται τακτικότατα τα Πασοκεμον, τα οποία έτρωγαν από διάφορες θέσεις του υπουργείου και παλαιότερα …

Το κακό είναι οτι οι πέτρες ακόμα παραμένουν στις θέσεις τους και δεν ανασηκώνονται απο κανέναν !!

Ντροπή και αίσχος!

ΥΓ.  Δεν ήμουν υποψήφιος

Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lpap avatar
    lpap 07/08/2010 12:10:55

    Καλά πλάκα κάνεις!!! Αν είσαι στην εκπαίδευση, που μάλλον είσαι, θα χεις δει τόσα και τόσα. Εγώ πάντως έχω δει πολλά!! Και περιμένω να δω και περισσότερα. Το ΠΑΣΟΚ ήταν πάντα πρώτο στη λαμογιά και στην κατασκευή δεδομένων. Και κανείς δεν τολμούσε και να το κατηγορήσει. Κι η ΝΔ όμως δεν έκανε τις καλύτερες επιλογές. Εν πάση περιπτώσει θεωρώ πως ήρθε η ώρα να λυθούν κάποια ζητήματα που αφορούν την εκπαίδευση. Είτε είναι διοικητικά είτε είναι οργανωτικά είτε απόλυτα εκπαιδευτικά. Καιρός να επανατοποθετηθούμε όλοι κι όλες. Να απαιτήσουμε ένα σταθερό ςκπαιδευτικό σύστημα που δεν θα αλλάζει με κάθε υπουργό. Να το δοκιμάσουμε και να το κρίνουμε στη δεκαετία. Μετά βεβαίως από ώριμη συζήτηση και εκτός σκοπιμοτήτων πολιτικών. Να τοποθετηθούν αξιόλογα άτομα στην διοίκηση ακόμα κι αν δεν διαθέτουν τίτλους σπουδών. Ένα μεταπτυχιακό δεν σε κάνει πετυχημένο διευθυντή! ούτε καλό δάσκαλο!! Αλίμονο. Αλλά που να βρεθούν οι αδιάβλητοι μηχανισμοί και αυτοί που θα τους υποστηρίξουν; Στοιχηματίζω πως σε αυτές τις κρίσεις κανείς διευθυντής δεν θα είναι δεξιός. Στις προηγούμενες υπήρχαν διευθυντές δεξιοί. Κάποιοι έστω.. Μεγάλο θέμα η εκπαίδευση , θέμα παιδείας που έλειψε τα τελευταία 30 χρόνια στον ελληνικό λαό. Και για να το βρει ξανά θα χρειαστούν άλλα τόσα μάλλον. Περαστικα!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ lpap 07/08/2010 14:42:00

      Εκτος απο τις προσωπικες πεποιθησεις του καθενος διευθυντη, ρολο παιζει η οξυδερκεια του, η διπλωματικοτητα του, η ευελιξια του, και η κατοχη περι του κοινου δικαιου αισθημα. Ισως τοτε θα μπορεσει να αποφυγει κακοτοπιες και αδικιες.Φυσικα δε οταν διακηρυσσεις σε ολουσ τουσ τονουσ οτι θα κτυπησησ τα κονε!!! το ρουσφετι κ.τ.λ. πρεπει να τα τηρεις. Ενα αφελες ερωτημα...η συνευτευξη γαιτι παρεμεινε;;;

  2. ΝΕΜΕΣΙΣ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ 07/08/2010 12:31:57

    Aφου δεν του βάλανε του Δ... 28.77 πάλι καλά..

    χαχαχα..τι είναι ετούτοι ρε!

  3. bromoskylo avatar
    bromoskylo 07/08/2010 13:02:18

    Μάλλον φταίει ο Καραμανλής...

  4. παπαμαμίκος avatar
    παπαμαμίκος 07/08/2010 13:45:41

    Οσο λιγότερα αρχικά μόρια έχει κάποιος σε αυτή τη λίστα τόσο περισσότερα παίρνει απο τη συνέντευξη. Θα συμφωνήσω με το βρωμόσκυλο, υπαίτιος είναι ο Καραμάνλής δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

  5. OLME avatar
    OLME 07/08/2010 14:32:17

    13,12+15=28.12

    TO 28.79 ΠΟΘΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ??

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ OLME 07/08/2010 14:58:20

      ειχαν γινει ενστασεις επι των αρχικων πινακων καταταξης..ισως απο εκει ..εαν οχι πληροφοριες στο 11888!! τυχαιο; δεν νομιζω

      • OLME avatar
        OLME @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/08/2010 15:48:12

        εμ τότε ας διορθωθει το άρθρο να ξερουμε επι ποίας βάσης μιλάμε.

        Είπαμε αντιΠα-ΣΟΚ αλλά με στοιχεία

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/08/2010 15:51:40

        Όλα αυτά είναι τόσο ψυχοφθόρα που βαριέσαι να γράφεις. Ναι γίνανε ενστάσεις και υπήρξαν τροποποιήσεις στους αρχικούς πίνακες, την πιο βασική τροποποίηση την υπέστησαν όσοι είχαν και διδακτορικό και master που τα αρχικά τους 6+4=10 μόρια γίνανε τελικά 6 διότι εκ του νόμου αν έχεις και από τα δύο παίρνεις μόνο τα του διδακτορικού (τώρα γιατί αρχικά είχαν δώσει 10 ο Θεός και η ψυχή τους, μάλλον θα χρησιμοποίησαν τον προηγούμενο νόμο αξιολόγησης, αυτόν της της επαράτου ντε και όχι τον εκσυγχρονισμένο της εθνοσωτηρίου). Ακόμη καταπληκτικότερος είναι ο τρόπος μοριοδότησης της διοικητικής προϋπηρεσίας. Αν λοιπόν κάποιος έχει διατελέσει διευθυντής 3 χρόνια και υποδιευθυντής άλλα 3 χρόνια παίρνει 1,5 μόριο, αν ήταν μόνο υποδιευθυντής για 3 χρόνια πάλι 1,5 μόρια παίρνει και αν έχει την τύχη να ήταν 4 χρόνια υποδιευθυντής (σκέτο) παίρνει 2 μόρια, τέλειο; Ποιοι όμως ευνοούνται σκανδαλωδώς; Μα οι έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία, αφού δίνονται μόρια μέχρι και τα 28 χρόνια προϋπηρεσίας (μέγιστο 8 μόρια - τόπο στα νιάτα - μόνο οι υπουργοί δικαιούνται να είναι σαραντάρηδες και πενηντάρηδες). Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι ψηφίζουν όσοι έχουν τις μεγάλες προϋπηρεσίες! Σας το είπα είναι πολύ κουραστικά όλα αυτά, ούτε τα 2000 ευρόπουλα για να καταφύγει κανείς στο διοικητικό εφετείο δεν αξίζουν.

        ΥΓ. Πολλοί από αυτούς που είναι πολύ ψηλά στις λίστες κατάταξης είναι καταπράσινοι (συνδικαλιστές και μη) που η ΝΔ είχε κάνει διευθυντές και προϊστάμενους γραφείων εκπαίδευσης (χα χα χααα!)

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/08/2010 15:57:31

        Όταν λέω διευθυντές στο ΥΓ εννοώ διευθυντές σχολείων όχι εκπαίδευσης, μην τρελαθούμε κιόλας (τους διευθυντές εκπαίδευσης τους είχε επιλέξει και η ΝΔ από τους συνδικαλιστές της).

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 07/08/2010 16:04:31

        Όσο για τους αναλυτικούς τροποποιημένους πίνακες κατάταξης, μετά από τις ενστάσεις, αυτοί δεν ανακοινώθηκαν, μόνο το τελικό "σκορ" μετά από τις συνεντεύξεις είναι γνωστό και έτσι μπορεί κάποιος μόνο να μαντέψει το βαθμό στη συνέντευξη των συνυποψηφίων του (το δικό του τον ξέρει γιατί στη συνέντευξη ανακοινώνεται η τύχη των ενστάσεων και των προσθαφαιρέσεων).

    • gav250 avatar
      gav250 @ OLME 07/08/2010 16:35:46

      το αθροισμα σας πειραξε ή οτι πηραν τον τελευταιο?????
      οκ λοιπον στην προσθεση παιρνετε αριστα , αλλα στα υπολοιπα...... ξερετε τι παιρνετε!!!

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/08/2010 14:43:10

    Παντού συμβαίνει αυτό στο δημόσιο. Αν είσαι κομματόσκυλο προάγεσαι, ακόμη και αν έχεις κάνει κατάχρηση δημόσιου χρήματος. Όλοι οι Δ.Υ το γνωρίζουν αυτό. Ποιά μεταπτυχιακά και σαχλαμάρες; Αφισοκόλληση ούμπερ άλες.
    Το ΠΑΣΟΚ υπερτερεί στις λαμογιές των κρίσεων λόγω περισσότερων χρόνων στην εξουσία από το 1974 έως σήμερα.

  7. ΑΝΤΩΝ ΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝ ΗΣ 07/08/2010 15:19:53

    ΟΣΟΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΦΤΑΙΝΕ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ,ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ,ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΝΕΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΣΟΚΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.
    ΕΚΑΝΑΝ ΟΜΩΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.
    ΑΙΣΧΟΣ,ΤΟ ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ!

  8. petros avatar
    petros 07/08/2010 15:21:24

    Βρε,βρε ...Μα, καλά αυτοί δεν ήταν που θα καταργούσαν τη συνέντευξη...χεχεχε. Παντού ψέματα και γκαιμπελισμοί.Η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα δεν ωρύονται τα κανάλια, τα μεγαλομπλογκς και οι εργατοπατέρες...
    Μαύρο, παντού μαύρο σε όσους μας μαυρίζουν τη ψυχή κάθε μέρα,λόγω μνημονίου και ΔΝΤ.

    Σημείωση. Από τους 700 πολύτεκνους εκπαιδευτικούς διορίζουν φέτος περίπου 100 σε δυσπρόσιτα μέρη και νησιά.Να φύγουν με ανήλικα 4 παιδιά ( το ένα νεογέννητο )και να χωρίσουν τις οικογένειες.Σε μια χώρα που έχει δημογραφικό πρόβλημα,η χουντική κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ εξοντώνει τις Πολύτεκνες Οικογένειες. Και φυσικά δεν θα ενδιαφερθούν τα ΜΜΕ και οι μεγαλοδημοσιογράφοι... Τώρα, βλέπετε,όλα είναι καλά λιαν, αφού δεν κυβερνά η επάρατος δεξιά, η οποία ουδέποτε πήρε τέτοια αντιλαϊκά μέτρα. Μαύρο στο ΔΝΤ σε όλες τις εκλογές.ΟΧΙ ΑΠΟΧΗ,όχι λευκό,όχι άκυρο που θα αυξήσουν τεχνητά τα ποσοστά της ξενόδουλης κυβέρνησης και του κακού συναπαντήματος.Μαύρο και στον α' και στο β' γύρο στα αποκόμματα του μνημονίου. Ντρέπομαι που ζω στην Ελλάδα και βλέπω τέτοια συμπεριφορά απέναντι στις Πολύτεκνες Οικογένειες.

  9. OLME avatar
    OLME 07/08/2010 16:57:10

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ..ΦΤΑΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ!

    (χαχαχα)

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ OLME 07/08/2010 19:06:57

      το νεο συνθημα γαι το νεο σχολειο

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 07/08/2010 18:41:00

    Η αξιοκρατία έχει πάει περίπατο εδώ και πολλά χρόνια! Η τελική βαθμολογία προκύπτει από το βαθμό της "πασαρέλας" ή αλλιώς συνέντευξης , που περνάνε οι υποψήφιοι από το συμβούλιο κρίσης στο οποίο υπάρχει πάντα κυβερνητική πλειοψηφία! Στη συνέντευξη γίνεται το «έλα να δεις»! Τους αρεστούς τους θεοποιούν και τους μη αρεστούς τους εξευτελίζουν, για να μπορέσουν να καβατζάρουν τις διαφορές που υπάρχουν από τα μετρήσιμα αντικειμενικά προσόντα. Και μη χειρότερα, γιατί θα έρθουν κι αυτά!!!

  11. steliow avatar
    steliow 07/08/2010 21:05:04

    Απο αυτό το καθεστώς πιστεψατε οτι θα υπάρξει αξιοκρατία! αυτοί εχουν μαστερ στηναπαξίωση και την λαμογιά. Τα μέσα όμως τον χαβά τους την είδατε την κυρια στο megaοτι ήθελε έλεγε και οι χανοι την κοιτουσαν με ανοιχτό το στόμα. το ψεμα πηγενε σύνεφο

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 07/08/2010 22:51:21

    Η Αφροδίτη κάνει λάθος όσον αφορά το χώρο της εκπαίδευσης, εδώ το παιχνίδι παίζεται διαφορετικά. Παίζεται στα αντικειμενικά κριτήρια και συγκεκριμένα στον τρόπο που μοριοδότησής τους. Παραθέτω πίνακα για όποιον νοιάζεται να καταλάβει. (Τα παρατιθέμενα μόρια δεν είναι πραγματικά, οι διαφορές όμως είναι).

    Η 1η στήλη αντιπροσωπεύει υποψήφιους διευθυντές εκπαίδευσης,

    η 2η τα αντικειμενικά τους μόρια το 2007 με το νόμο περί αξιολόγησης της ΝΔ όταν και οι 5 ήταν υποψήφιοι διευθυντές σχολείων,

    η 3η στήλη τα αντικειμενικά μόρια (είπαμε προσαρμοσμένα) που πήραν κατά τις πρόσφατες κρίσεις για διευθυντές εκπαίδευσης με το σχετικό νόμο του ΠΑΣΟΚ,

    τέλος η 4η στήλη αντιπροσωπεύει τα αντικειμενικά μόρια που θα έπαιρναν αν σήμερα γινόντουσαν κρίσεις για δ/ντές σχολείων με το νόμο του ΠΑΣΟΚ.

    2007 2010 2010

    1 8,00 8,00 8,00
    2 7,00 13,50 11,50
    3 5,50 10,61 8,61
    4 4,25 12,25 10,25
    5 4,25 10,61 8,61


    Το 2007 οι: 1, 4, 5 έγιναν διευθυντές σχολείων, συνεπώς ακολούθησαν μέχρι σήμερα την ίδια υπηρεσιακή εξέλιξη (τα μόριά τους όμως όχι!!!).

    Ο 2 έγινε Προϊστάμενος Γραφείου Εκπ/σης και ο 3 διευθυντής σχολείου για κάποιο διάστημα και Προϊστάμενος Γραφείου για κάποιο άλλο διάστημα (δικαιολογείται μια ελαφρά βελτίωση των μορίων τους σε σχέση με τον 1).

    Προφανώς το σύτημα του 2007, που γενικά μοριοδοτούσε χαμηλότερα την προϋπηρεσία, έδινε μόρια στο συνδυασμό διδακτορικό+master και μοριοδοτούσε και την επιμόρφωση ευνοούσε τον 1.

    Το σύστημα του 2010 ευνοεί τους 2, 3, 4, 5 που γενικά μοριοδοτεί βαρύτερα την προϋπηρεσία, δε μοριοδοτεί την επιμόρφωση και αφαιρεί τα μόρια του master από το συνδυασμό διδακτορικό+master.

    Κατά σύμπτωση οι 2, 3, 4, 5 είναι καταπράσινοι, κατά σύμπτωση οι 2, 3, 4 θα γίνουν διευθυντές εκπαίδευσης Αττικής ενώ ο 5 είναι δεύτερος επιλαχών (πήγε χειρότερα στη συνέντευξη), (καλά για τον 1, που προσπαθεί να είναι αχρωμάτιστος, δε μιλάμε!).

    Αν γινόντουσαν σήμερα κρίσεις για διευθυντές σχολείων ο 1 από πρώτος σε αντικειμενικά το 2007 θα κατέληγε τελευταίος σε αντικειμενικά το 2010, μετά ας πάρουν όλοι άριστα στη συνέντευξη. Καταπληκτικό δεν είναι Αφροδίτη μου;

    Πώς έγιναν όλα αυτά εφικτά; Απλό, κάποιος επεξεργάστηκε στατιστικά τους αξιολογικούς πίνακες του 2007 και δεν ήταν δύσκολο να καταλήξει στον αλγόριθμο που ευνοεί συγκεκριμένο τύπο εκπαιδευτικού. Κατόπιν κατετέθη ο «κατάλληλος» νόμος 3848/2010 για την: «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις». Ήδη έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα. Οι άνθρωποι είναι άπαιχτοι, επαγγελματίες!

    Υπογράφω ως ανώνυμος (ζητώ συγγνώμη). Ο φάκτορας μπορεί να βρει τα στοιχεία μου και αν θέλει και ονόματα και αυτά διαθέσιμα είναι (αλλά μη δημοσιεύσιμα βεβαίως).

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Ανώνυμος 08/08/2010 00:37:23

      Ανώνυμε φίλε,
      η ανάλυση που κάνεις είναι απολύτως ακριβής, βάσει και των νέων δεδομένων του φετινού νόμου. Με το σχόλιό μου ήθελα να στηλιτεύσω το ρόλο της συνέντευξης, διότι βόλευε ανέκαθεν τις συνδικαλιστικές παρατάξεις και πολλές φορές αδικήθηκαν κατάφορα αξιόλογοι άνθρωποι, παίρνοντας εξευτελιστική βαθμολογία από αυτήν!

      Όπως και να έχει όταν στο κατ’ εξοχήν λειτούργημα όπως αυτό του εκπαιδευτικού, δεν υπάρχει ούτε αξιολόγηση, ούτε αξιοκρατία, δεν μπορείς να ελπίζεις σε καμιά αναβάθμιση του εκπαιδευτικού συστήματος. Σ’ ευχαριστώ!

  13. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 07/08/2010 22:54:56

    Το πινακάκι παραπάνω βγήκε χάλια, αλλά με λίγη προσπάθεια γίνεται κατανοητό, η δεύτερη γραμμή για παράδειγμα διαβάζεται: 1 8,00 8,00 8,00 και πάει λέγοντας.

  14. ζωρας τσαπελης avatar
    ζωρας τσαπελης 09/08/2010 20:20:52

    Και στη Λεσβο τα ιδια ,ψαξτε το.Η κ.Τσολεριδου <>αξιοκρατικα την κ.Γιαννοπουλου στη συνεντευξη...
    Η οποια κ.Τσολεριδου ειχε ερθει περιοδεια,στο γραφειο της Λεσβου και ειχε κανει αλγεινη εντυπωση με τη συμπεριφορα της,του τυπου:θα βαλω ταξη εδω μεσα,ολα ειναι μπαχαλο κτλ.
    Ομως ποιοι της ειχαν δωσει το δικαιωμα και τη σιγουρια?Μηπως οι συνδικαλιστες της ΠΑΣΚ?
    Α ρε Ελλαδισταν.....