05/02/2009 01:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζήτω η αντικειμενική δημοσιογραφία

Ευτυχώς, υπάρχουν και συνάδελφοι επιτυχημένοι, που σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς επενδύουν στο μέλλον του Τύπου.

Από ανακοίνωση της «Καθημερινής»: «Αριθμό 170.000 μετοχών της «Καθημερινής» και αξίας 969.000 ευρώ αγόρασε ο κ. Αλέξανδρος Παπαχελάς, εκτελεστικό μέλος του ΔΣ της εταιρείας και διευθυντής της εφημερίδας «Η Καθημερινή».

bruce waine

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 05/02/2009 01:57:56

    Ζήτω η αντικειμενική δημοσιογραφία των εκατομμυρίων Ευρώ. Που τα βρήκε τόσα λεφτά το παιδί! Δημοσιογράφος ήταν όχι εφοπλιστής!
    Αν επενδύεις 1.000.000 ευρώ την εποχή της κρίσης... Τι προσδοκάς να κερδίσεις και πόσο γρήγορα?
    Απλά και αντικειμενικά ερωτήματα, που όμως, αντικειμενικά, κανείς όσο αντικειμενικός και να είναι δεν πρόκειται να δώσει μια αντικειμενική απάντηση στο αντικείμενο της πλήρως αντικειμενικής ερώτησης πολίτη που αντικειμενικά ανησηχεί για τις αντικειμενικές δυσκολίες που αντιμετωπίζει ή θα αντιμετωπίσει αντικειμενικά ο αντικειμενικός τύπος (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ).

    Αντικειμενικά πάντως, μετά την επιτυχημνένη γελοιογραφία του ΑΡΚΑ αυτό είναι ένα αντικειμενικό ανέκδοτο, που απλά μας θυμίζει τον...υποκειμενισμό μας.
    Αιδώς... Αγρίοι

  2. οκτώ avatar
    οκτώ 05/02/2009 02:13:52

    Εμ, γιατί νομίζετε ότι συμμετάσχει ανελλιπώς στην λέσχη Bilderberg ;
    Για να κρατάει τα πρακτικά ;

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/02/2009 07:38:02

    Δεν είναι πουλημένος.Απλά οι απόψεις του κατά διαβολική σύμπτωση ταυτίζονται με των αμερικανών.
    Δεν είδατε τι έγινε με τον Δελαστίκ;

  4. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 05/02/2009 08:41:23

    Καθόλου τυχαία η στήριξη του Factorx στο Παπαχελά. Μα καθόλου σας λέω!

  5. Xase avatar
    Xase 05/02/2009 09:10:52

    Καταρχην το ερωτημα που τα βρηκε τα λεφτα ειναι ευκολο να απαντηθη. Τα βρηκε εκει που τα βρηκε το Γιουσουφακι και εγινε μεγαλομετοχος στον Λαμπρακη. Και τα βρηκε εκει που τα ειχε βρει και ο κομιστης.
    Το 1000000 ειναι ψιχουλα μπροστα στα αλλα.

    Οσο για την αντικειμενικη δημοσιογραφια, αυτη ειτε με πολλα λεφτα ειτε με λιγα, ποτε ηταν αντικειμενικη;; Παντα εξαρτουμενη ηταν, ειναι και θα ειναι. Γεια σου ρε αθανατε αντικειμενικε Τραγκα.

  6. Τρελούτσικος avatar
    Τρελούτσικος 05/02/2009 09:24:03

    Μα καλά...εγώ δε νομίζω να επένδυσε για κέρδη!
    Από τη κρίση γρηγορότερα θα ανέβουν τα "σταθερά" χαρτιά: Τράπεζες, ταμιευτήρια, αεροπορικές. ε? :)

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/02/2009 10:00:06

    Διαφωνιες καργα με τον Αλεξη Παπαχελα. Αλλα ελεος!

    Χρηματα εχει και ο ιδιος ,και οι γωνεις του (ξενοδοχειο Πλαζα στην Αχαρνων,βενζιναδικα και αλλα πολλα...)και ο πεθερος του που ειναι και του χωρου.

    Αλλο βεβαια οτι αν ζητουσε δανειο απο τον Χολμπρουκ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην το επαιρνε...

  8. Helmut avatar
    Helmut 05/02/2009 10:06:24

    Θεωρώ πιο τιμητικό για την δημοσιογραφία και λιγότερο επικίνδυνο για την αντικειμενικότητα της να έχει βγάλει ο Παπαχελάς 1 εκατ. Ευρώ παρά τα δεκάδες εκατομμύρια των Θεμομάκηδων, των Χατζηνικολάκηδων, των Ρουσοπουλέων.

    Τώρα το ότι αποφάσισε να τα επενδύει σε εταιρεία που ασχολείται με εφημερίδες και πλοία στην εποχή που ζούμε, μάλλον σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξει επενδυτικό σύμβουλο.

  9. Factorx avatar
    Factorx 05/02/2009 11:03:18

    @κοινή λογική, λές κοινές βλακείες

  10. Keep Talking avatar
    Keep Talking 05/02/2009 11:16:03

    την επενδυση την εκανε για να γινει και αυτος (μεγαλο)εκδοτης.

    Εδω παιρνουν τη δοξα του εκδοτη αλλοι με πολυ λιγοτερα δημοσιογραφικα και οικονομικα προσοντα, ο Αλεξ θα πρωτοτυπησει;

  11. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 05/02/2009 11:26:29

    Χα !

  12. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 05/02/2009 11:27:48

    Ο κόσμος τόχει τουμπανο και μεις κρυφό καμάρι!

  13. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 05/02/2009 11:29:20

    Αντικειμενικές βλακείες.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/02/2009 12:01:11

    Ρε παιδιά, όχι, πραγματικά, προτιμώ τους Θεμομάκηδες από τον Παπαχελά. Οι πρώτοι είναι απλώς λαμόγια, ενώ ο δεύτερος, αν και είναι απείρως πιο σοβαρός και μορφωμένος, δυστυχώς εργάζεται για ξένη δύναμη. Οι άλλοι εργάζονται απλώς για το προσωπικό τους συμφέρον και αυτό τους κάνει λιγότερο επικίνδυνους. Συν το σοβαρό στυλάκι του Παπαχελά, που τον κάνει να έχει διείσδυση και επιρροή σε αναγνώστες με αυτοτελή επιρροή, που δεν ξέρουν από ποιον πληρώνεται.

  15. saaladin avatar
    saaladin 05/02/2009 12:14:35

    Ισως δεν έχετε αντιληφθεί πως Δεν υπάρχει 'θέμα' του ποιός θα έχει το χρήμα για να γίνει εκδότης.Το Σύστημα αντέχει τους πάντες αρκεί να μην είναι ανατρεπτικοί στο οριοθετημένο πλαίσιο του.Ο κυριος Αλεξ είναι σοβαρός,ευπρεπής στις κριτικές του,γνώστης των Διεθνών και δικαιούται θέσης.Οπως είχε πει σε άπταιστα ελληνικά ο Διευθυντής της CIA στον Χρυσοχοιδη,,'κάντε κάτι γαμώ το στανιό σας'[εννοώντας τη τρομοκρατία..]

  16. Helmut avatar
    Helmut 05/02/2009 12:30:53

    Επώνυμε, δεν μπορώ να πιστέψω ότι είσαι τόσο αφελής;

    Απ'ότι ξέρω οι Θεμομάκηδες είναι εκείνοι οι οποίοι εκβίαζαν ολόκληρη ελληνική Κυβέρνηση με ροζ DVD και περίεργες υποθέσεις ξεπλύματος βρώμικου χρήματος με εμπλοκή βουλευτών, πρωθυπουργικών συμβούλων και προϊστάμενων κρατικών υπηρεσιών σε υπόγειες επαφές. Και μιλάμε για αποδεδειγμένα πράγματα, όχι φήμες.

    Αντιθέτως για τον Παπαχελά το μόνο που έχω υπόψη μου είναι ένθεν κακείθεν φήμες ότι εργάζεται για τους Αμερικάνους και ότι τάχα μου βρίσκεται στο payroll της CIA χωρίς κανένα στοιχείο να υποστηρίζει αυτές τις κατηγορίες. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ευχαρίστως να αναθεωρήσω την άποψη μου για τον κο. Παπαχελά εφόσον διαθέτεις αποδείξεις -και εννοώ κάτι πιο χειροπιαστό από την αποπομπή Δελαστίκ ή την στήριξη στο σχέδιο Ανάν.

    Ποιός λοιπόν είναι απλώς λαμόγιο και ποιος αποδεδειγμένα επικίνδυνος;

  17. KaryID avatar
    KaryID 05/02/2009 13:01:20

    @18 Nήπιε είναι πολύ σοβαρό αυτό!!!

  18. Poisonus avatar
    Poisonus 05/02/2009 13:32:36

    @18:
    Τα ξέρουμε αυτά ή τα έχουμε ακούσει;
    Γιατί εφόσον ισχύουν, εκπλήσσομαι που δεν έχουν βρεί το δρόμο τους στα ποιοτικά και αδέσμευτα δελτία ειδήσεων...

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/02/2009 13:33:19

    Τι λες τώρα ????????

    Αυτό που λέει ο Νήπιος πρέπει να το ψάξουν όλοι οι δημοσιογράφοι . ΤΩΡΑ !!!

    Φάκτορες μην το αφήσετε .

  20. άσχετος avatar
    άσχετος 05/02/2009 14:13:42

    1.000.000 ευρώ είναι πόσα; 350.000.000 εκατομμυριάκια δραχμούλες. Δηλαδή αν υποθέσουμε οτι είναι 25 χρόνια δημοσιογράφος και την περίοδο της Αυγής και του ...Αντί δεν πληρωνόταν, πόσα αποταμείευε καιτά μεσο όρο; 1250.00 - 1.300.000 δραχμες το μήνα;

    Πλάκα μας κάνετε; Αλλος είναι απο πίσω με όλες τις ένοιες

  21. plax avatar
    plax 05/02/2009 14:54:20

    σιγα στη βαρυνουσα αποψη του παπαχελα.και του καθε παπαχελα.απο τον παπαχελα θα μαθω μπαλιτσα που λεει και ο αλεφαντος?οσο οι νεοι μπαινουν κ πιο βαθεια στο ιντερνετ τοσο πιο γραφικοι θα φαινονται ολοι αυτοι οι παπαχελαδες.νεκρη γενια.αρχαια.θα τους παρει στον ταφο της η τηλεοραση.vintage επιπλο vintage κωμμωσεις.προσωπικα δεν ξερω κανεναν νεοτερο να εκτιμα δημοσιογραφο και να ασχολειται με αντικειμενικες η μη δημοσιογραφιες.περσινα ξυνα σταφυλια.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/02/2009 15:32:00

    Πιστεύω στην ανεξαρτησία του τύπου και την στηρίζω. Οι "ανεξάρτητοι" δημοσιογράφοι είναι που μου κάθονται στο λαιμό....

  23. ataktos avatar
    ataktos 05/02/2009 16:13:59

    apo ti mia "ependysis" apo tin ali paremasi gia klisimo blog ,parembasi sto Ant mirizi "ekloges" oti ke poume etimazoun tin propaganda

  24. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 05/02/2009 20:41:01

    ... προς Φάκτορα, ενταύθα ...
    ... αγαπητέ, ενημέρωσε το πολυγραφότατο κοινό σου ότι εδώ κι έναν χρόνο ΟΛΟΙ σπεύδουν να πάρουν θέση στο καινούργιο τοπίο του Ομίλου Αλαφούζου ...
    ... με ορίζοντα χρόνου (1 ή 2 το πολύ) ο Ομιλος θα στερηθεί τον πατριάρχη του - λόγω ηλικίας ...
    ... οι φυσικοί διάδοχοι "δεν τραβάνε" για πολλούς και γνωστούς - και σε σένα Φάκτορα - λόγους ...
    ... άρα, η κίνηση Παπαχελά κρίνεται ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ...
    ... όπως φυσιολογικότατη ήταν και η προ μηνός απομάκρυνση του "μεσολαβητή" συν.(ταξιούχου) Ν. Νικολάου ...
    ... έρρωσο ...

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/02/2009 21:01:38

    @29 Δεν βλέπεις τα εισαγωγικά ή δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνουν;

  26. kanis avatar
    kanis 06/02/2009 03:04:54

    Γιατί κανένας δεν αναρωτιέται, για αυτή την ανεξήγητη οικοκομικοκοινωνική άνοδο συγκεκριμένων δημοσιογράφων, που απο τα δεδηλωμένα τους δεν εξηγείται;

    ...η αναφορά δεν αφορά μόνο τον Παπαχ, με την γνωστή οικογενειακή άνεση!

  27. Pokair avatar
    Pokair 06/02/2009 03:47:06

    Τελικα ισχυει το 18?

  28. Ioannis avatar
    Ioannis 08/02/2009 17:19:23

    Αλέξης Παπαχελάς. Ό μοναδικός Ελληνας δημοσιογράφος πού συμμετέχει στίς έτήσιες συνόδους τής λέσχης Μπίλντεμπεργκ. Συμμετείχε σέ δύο συνόδους τό 2002 καί τό 2008 καί τό άξιοπρόσεκτο είναι ότι αύτές τίς χρονιές οί σύνοδοι έγιναν στή Βιρτζίνια τών ΗΠΑ. Ως γνωστόν σύνοδοι γίνονται σ' όλο τόν κόσμο, στίς ΗΠΑ όταν γίνονται λαμβάνονται σημαντικότερες άποφάσεις, καί στίς δύο τελευταίες πού έγιναν έκεί ό Αλεξ ήταν παρών. Αύτά, κι άν λάβουμε ύπ' όψιν ότι έκεί αποφασίζονται πράγματα πού γίνονται άμέσως καταλαβαίνετε τί κάνουν αύτοί πού παίρνουν τίς έντολές. Τέτοιος είναι καί ό Παπαχελάς, τί άλλο δηλαδή χρειάζεται γιά νά καταλάβουμε;

  29. Ioannis avatar
    Ioannis 08/02/2009 17:27:17

    συμπληρώνω,
    αφού λοιπόν οί άποφάσεις ύλοποιούνται μέσα στό χρόνο μέχρι τήν έπόμενη σύνοδο πού θά γίνει έντός τού 2009, ό Αλεξ ''άγόρασε'' τίς μετοχές.
    Γνωρίζαμε από καιρό τώρα πόσο νεοεποχίτικο κανάλι είναι ό σκαϊ καί ή καθημερινή, στυγνή προπαγάνδα τής νέας έποχής, είναι όλοι τους μανδραβέλιδες...