#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/11/2011 00:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εconomist: «Λίγες εβδομάδες ζωή έχει το ευρώ εκτός εάν...»



Λίγες εβδομάδες ζωής δίνει στο ευρώ το οικονομικό περιοδικό Economist, στο τεύχος που πρόκειται να κυκλοφορήσει. «Οι ηγέτες της Ευρωζώνης πρέπει άμεσα να πάρουν τολμηρές αποφάσεις για να αποτρέψουν την καταστροφή», αναφέρει το περιοδικό. Το Economist τάσσεται υπέρ των προτάσεων για ένα είδος ευρωομόλογου σε συνδυασμό με αυστηρή πολιτική και τις μεταρρυθμίσεις στην ευρωπεριφέρεια «στις οποίες ήδη δεσμεύτηκαν κυβερνήσεις όπως της Ιταλίας και της Ελλάδας». 

Έχοντας στο εξώφυλλο ένα ευρώ που πέφτει σαν φλεγόμενος μετεωρίτης, το Economist εκτιμά πως η ενδεχόμενη κατάρρευση του κοινού ευρωπαϊκού νομίσματος θα προκαλέσει παγκόσμια ύφεση μεγαλύτερη απο αυτή του 2008-2009, χρεοκοπίες, λουκέτα τραπεζών, σπάσιμο της Ευρωζώνης στα δύο ενώ θα απειλήσει ακόμα και την υπόσταση της ίδιας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

«Οι πιθανότητες για μία ασφαλή έξοδο από τη διογκούμενη κρίση μειώνονται με ταχύτητα», επισημαίνει το έγκυρο οικονομικό περιοδικό.

«Μέσα ένα περιβάλλον περιορισμένης ρευστότητας, αντιδημοφιλών μέτρων λιτότητας και πτώσης της καταναλωτικής εμπιστοσύνης, το 2012 μπορεί να φέρει την Ευρωζώνη σε βαθιά ύφεση. Αυτό θα τροφοδοτήσει ένα φαύλο κύκλο ελλειμμάτων, λιτότητας και όλο και μεγαλύτερης δυσαρέσκειας. Αν δεν δοθούν λύσεις, το ευρώ μπορεί να καταρρεύσει μέσα σε εβδομάδες».

«Μόνο η ΕΚΤ μπορεί να παράσχει μία λύση που θα ανακουφίσει άμεσα το πρόβλημα. Πρέπει να γίνει ο πιστωτής έσχατης ανάγκης ή –αν δεν συμφωνήσουν οι κυβερνήσεις για αυτό– να συνεχίσει να αγοράζει κρατικά ομόλογα κυρίως της περιφέρειας, να μειώσει και άλλο τα επιτόκια και να εγκαινιάσει πολιτική πιστωτικής χαλάρωσης όπως έπραξε η Fed».

Αναγκαίο είναι ακόμη να καθιερώσει ένα είδος ευρωομολόγου όπως αυτό που πρότεινε η Κομισιόν. Η άρνηση της Γερμανίας να δεχτεί και αυτήν την πρόταση, χωρίς αλλαγή στάσης εκ μέρους της, εκτιμά το περιοδικό, θα φέρει σύντομα την καγκελάριο Μέρκελ μπροστά σε τετελεσμένα γεγονότα.

http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4675584

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Seth avatar
    Seth 25/11/2011 00:35:22

    Ας πάμε στην δραχμή να ησυχάσουμε........ιδού......:

    http://www.scribd.com/doc/73349269/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%BC%CE%AE

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2011 00:37:57

    Η Γερμανία παίζει το παιχνίδι που λέγεται game chicken ή το παιχνίδι της ...κόττας. Δύο οδηγοί πάνε για μετωπική σύγκρουση. Αν δεν αποφύγουν ο ένας τον άλλο θα πεθάνουν, αλλά όποιος στρίψει πρώτος είναι η κότα.

    Δεν τους κόβω για παλαβούς. Πεισματάρηδες, μελετηροί, πλάνα, πλάνα, πλάνα και δεν ξέρουν την λέξη ευελιξία και εχουν την μαλαγανιά ιπποπόταμου που κάνει την χρεία του.

    Παριστάνουν ότι δεν είναι...έτοιμοι για να φέρουν τους πάντες στα μέτρα που έχουν σχεδιάσει στα πλάνα τους. Να ...υπογράψουν όλοι. Ή πράγματι λογάριαζαν να πάνε σε αυτή την φάση σε 13,4 μήνες και 4 δευτερόλεπτα και αδυνατούν να εχτούν ότι άλλαξε το πλανο επειδή κάνει ...κρύο.

    Ή θα τυπώσουν ή θα τυπώσει η Γαλλία μαζί με άλλους 3-4. Ή θα ενθαρρύνουν την Γαλλία να το κάνει... Δεν νομίζω να τους συμφέρει, αλλά δεν είμαι Γερμανός. Το ερώτημα είναι ΠΟΣΑ θα έχουμε εκχωρήσει μέχρι να γίνουν όλα αυτά...

    Φταίνε οι Αμερικάνοι και ο Τσώρτσιλ. Θα είχαν τώρα την Βόρεια Γαλλία, το Μπενελούξ, την Αυστρία και δεν ξέρω τι άλλο, και θα άφηναν το ευρω#2 για το Βισύ και τους Νότιους.

  3. Enzo avatar
    Enzo 25/11/2011 00:59:21

    Η ανάπτυξη στην Ελλάδα ήρθε με την δραχμή και με την δραχμη θα ξανάρθει,

    2000 χρόνια και βάλε νόμισμα

  4. xreos avatar
    xreos 25/11/2011 05:39:40

    ενταξει ειπαμε δεν γουσταρουμε τους γερμανους, συμφωνω
    αλλα οχι να λεμε και μπαρουφες.
    Μπορει η γερμανια να σωση την ευρωπη?
    οχι
    οπως η ισλανδια δεν μπορεσε να σωση τις τραπεζες της.
    οπως η κυπρος θα παθει το ιδιο πολυ συντομα.
    Τωρα η γερμανια μονο για να σωση τις τραπεζες της απο την εκθεση σε ομολογα ολης της ευρωπης θα πρεπει να δανεισθει και το χρεος θα φτασει στο 200% του αεπ.
    Φανταστειτε να δανεισθει για να βοηθηση ολη την ευρωπη?
    Αλλα και να το αποφασισει..ποιος θα την δανεισει για να δανεισει?
    Ηλιθιοι ειναι οι δανειστες? δηλαδη οι αγορες? δεν καταλαβαινουν?
    Εαν η γερμανια προσπαθηση να σωση τους αλλους απλα θα την χρεωκοπησουν οι αγορες.
    Εαν δεν τους σωση θα χρεωκοπησουν οι αλλοι και το ευρω.
    Τι λετε να διαλεξουν?
    Τωρα το εκονομιστ κανει την δουλεια του, και ζηταει απο τους γερμανους να αυτοκτονησουν για να σωσουν την ευρωπη που ετσι κι αλλιως θα διαλυθει με την βοηθεια των αμερικανων.

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 25/11/2011 05:43:03

    Ψόφος

  6. xenios avatar
    xenios 25/11/2011 09:58:02

    Η ΕΚΤ δεν μπορεί να το κάνει μόνη της.

    Η εναλλακτική λύση ίσως να είναι και μη εξαρτώμενη από την ευρωζώνη.
    Αρκεί όμως μία χώρα να αντισταθεί, να δώσει δύο φάσκελα στην Μέρκελ στον Σαρκοζί στο ΔΝΤ και την ΕΚΤ και να ακολουθήσει αυτόνομο δρόμο, δρόμο της λογικής και της εθνικής αυτοτέλειας, που δεν θα εξασφαλίζει τα συμφέροντα της Γερμανίας, αλλά τα εθνικά τους συμφέροντα.

    Ότι γίνεται στην Ευρώπη τώρα, είναι αποτέλεσμα της άκρατης παγκοσμιοποίησης. Όταν ξεκινήσαμε στην ευρωζώνη με σχέση δολάριο προς ευρώ, 1:0,89 και το φτάσανε στην σχέση 1:1.43, όταν γινόταν το κραχ στην Αμερική και η ΕΚΤ ανέβαζε με διαδοχικές τριμηνιαίες αυξήσεις τα επιτόκια από το 0,75 στο 4%, εγώ με τις αρχαίες μου οικονομικές γνώσεις εδώ φώναζα, τι κάνετε; Τι σκοπούς εξυπηρετείτε;

    Αν δεν είμαστε στο ευρώ σαν χώρα, θα είχαμε ρίξει τα επιτόκια αμέσως, να δώσουμε ώθηση στην αγορά να αντιμετωπίσει την μπόρα που ερχόταν και θα κάναμε μια ομαλή υποτίμηση του νομίσματος μας. Έγινε ότι έγινε, φορτώθηκαν όλα τα κράτη τεράστιες ελλείμματα, καταρρακώθηκε η ελεύθερη αγορά και αντί να δώσουμε ώθηση, για να μπορέσουν να πάρουν πρίμα το κύμα που ερχόταν, του δέσανε και βαρίδια με έκτακτες εισφορές με αύξηση ΦΠΑ, με τεράστια μείωση της αγοραστικής αξίας των πολιτών, που είναι το κάρβουνο που κρατάει τις οικονομίες όρθιες και το κύμα μας πήρε από κάτω.

    Ακόμα και τώρα λύσεις υπάρχουν, αλλά αυτές οι λύσεις, δεν αναφέρουν πουθενά την λέξη Γερμανία. Αυτές οι λύσεις δεν θα γίνουν για να κάνουν ισχυρή την Γερμανία.

    Είναι καιρός των μεγάλων αποφάσεων.

    Πως;

    Κρυφός δανεισμός από την Κίνα, παραχωρώντας γη και ύδωρ. Η Κίνα θα μας σεβαστεί, η Γερμανία ποτέ. Και ας βάλουν τις επιστολές τους εκεί που ξέρουν.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ xenios 25/11/2011 22:53:39

      Ήδη η Κίνα, δια του Αντιπροέδρου της νομίζω, απάντησε ότι δεν την ενδιαφέρει ο δανεισμός των PIIGS και, επί λέξει "δεν πρόκειται να παίξει τον Αη Βασίλη της Ευροζώνης"! Συνεπώς, μην κάνεις όρεξη.

  7. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 25/11/2011 15:00:45

    archaeopteryx Tα λές πολύ καλά .
    Οι Γερμανοί την έχουν ξανακάνει αυτή τη δουλειά. Και εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αλλά πως να το κάνουμε, οι άνθρωποι αυτοί στην πλειοψηφία τους είναι Ναζί απο DNA. Βγαίνουν απ' το δάσος και ακολουθούν τον τσοπάνη. Ακριβώς όπως με τον Χίτλερ. Ολοι έβλεπαν που πάει το πράγμα, όλοι όμως περίμεναν να δουν τί θα κάνει Εκείνος. Κατόπιν ήταν βέβαια αργά...Η λύση είναι αυτή που προτείνει ο Xenios . ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ. Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Ο Ρωσικός Κομμουνισμός σταμάτησε το φασισμό στο Στάλινγραντ με 1.000.000 θύματα στον κανονικό πόλεμο. Ο κινέζικος θα τον ξανασταματήσει στον οικονομικό? πόλεμο?

  8. jctergal avatar
    jctergal 26/11/2011 23:10:22

    Πηλέα.

    Η Κίνα δεν την ενδιαφέρει να βγάλει τα κάστανα της Γερμανίας από την φωτιά, με γερμανικά οφέλη.

    Δεν είναι βλάκες οι Κινέζοι. Πέρα από αυτά δεν έχουν ακόμα τον όγκο για κάτι τέτοιο. Η οικονομία τους είναι 2 φορές μεγαλύτερη από την γερμανική μόνο.

    Όμως, την Κίνα ίσως την ενδιέφερε να πατήσει πόδι στην πόρτα της Ευρώπης (εξ ανατολάς) στην Ελλάδα, με αντάλλαγμα κάποιο δάνειο.

    Αυτή είναι βέβαια μια θεωρητική συζήτηση, γιατί:
    - Κάτι τέτοιο δεν θα ήθελαν με τίποτα οι Γερμανοί
    - Το μνημόνιο μας δεσμεύει να μην ζητήσουμε δανεισμό από αλλού (π.χ. Ρωσία, Κίνα)