#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2012 22:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε, όχι κι ο Καμμένος ρυθμιστής!



Θα στηρίξει κυβέρνηση εθνικής ενότητας στις 18 Ιουνίου υπό τον όρο να μην υπάρχουν σε αυτήν οι κ.Σαμαράς και Βενιζέλος, δήλωσε ο Πάνος Καμμένος στο Mega. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες, σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις, πιάνουν ένα 5% έως 7% και χάνει μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων που πίστεψαν στα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα του υπερπατριώτη – αντιμνημονιακού Πάνου Καμμένου.

Πώς λοιπόν ο κ. Καμμένος έχει το θράσος να βάζει όρους και να το παίζει ρυθμιστής των εξελίξεων μετά τις εκλογές;

Πώς γίνεται να θέλει να καθορίσει το μέλλον της πατρίδας και ποιος τον όρισε να το κάνει αυτό;

Από την άλλη, ας μας πει τι θέλει. Έναν Παπαδήμο, τον Τσίπρα ή κάποιον άλλον εκτός πολιτικής να αναλάβει να σώσει τη χώρα;

Εκτός κι αν αποκλείει Σαμαρά και Βενιζέλο γιατί ίσως κάποιος τον προτείνει να είναι αυτός πρωθυπουργός. Άλλωστε, ο κ. Καμμένος δεν ήταν αυτός που κατέθεσε πρόταση να γίνουν κυβέρνηση οι Ανεξάρτητοι Έλληνες;

Κι ας μας πει τι έχει γίνει εκείνο το έγγραφο που είχε δώσει στην Προεδρία της Δημοκρατίας που έλεγε ότι θα συμμετείχε σε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας. Τότε δεν είχε πει ότι ήταν πλαστό και ότι θα κάνει μηνύσεις;

Δυστυχώς η πολιτική και οικονομική κρίση καθώς και η οργή του κόσμου έχει δημιουργήσει φαινόμενα τύπου Καμμένου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 27/05/2012 22:54:25

    Ο πολιτικός αμοραλισμός στο μεγαλείο του!!!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 28/05/2012 08:45:43

      Αυτά παθαίνουν τα ώνια, όταν γίνονται ψώνια!

      • Α-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ avatar
        Α-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ @ tak 28/05/2012 11:45:48

        Ηρεμα Σταυραετοι . Μην ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΘΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΑΣ !!! ΚΑΛΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ,ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ !!!!

        • Θ avatar
          Θ @ Α-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ 28/05/2012 13:52:52

          όλα θα τα δούμε, και όχι αναίτια, τον Αγγελέτο (Κανά) που να τον έχει;

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/05/2012 23:00:01

    Σάν νά μᾶς λέει ὃτι τά ἲδια καί χειρότερα ἀπ' ὃ,τι ἒκανα στίς 6 Μαϊου,θά κάνω στίς 18 Ἰουνίου....(Πότε συμφωνεῖ κι ἡ Τρόϊκα,νά κλείσουμε τίς ἐπόμενες ἐκλογές;)

  3. dim avatar
    dim 27/05/2012 23:00:11

    Θέλει γενναιότητα και καθαρό μυαλό και από αυτό το 5,6% που επιμένει να ψηφίζει ακόμα ΑΝΕΛ. Ήδη από το 10,6% έχουν χάσει 5%, που έχει πάει κατα 3% στη ΝΔ και κατά 2% Σύριζα. Αυτό σημαίνει ότι ένα 2% από αυτους που ψήφισαν ΑΝΕΛ, προτιμάνε να παίξουν από τη μια τη πατρίδα τους 50% - 50% (κορώνα – γράμματα, για δραχμή ή ευρω) στην οικονομία, και να απεμπολήσουν ταυτόχρονα 100% όλα τα εθνικά τους θέματα (Σκόπια, Αιγαίο, Κύπρο, ελληνοποιήσεις λαθρομεταναστών) από την άλλη.

    Ας σκεφτούνε ψύχραιμα και λογικά. Να επηρεάσουν τη καταάσταση πλέον με 5% δε μπορούνε. Η παρτίδα είναι πέρα και πάνω από πρόσωπα. Τη σύμβαση θα την παλέψουμε και θα τη φέρουμε στα μέτρα μας με επιχειρήματα και σωστό σχέδιο για έξοδο από τη κρίση με ανάπτυξη και αξιοιπίηση των δυνατοτήτων μας. Μονομερείς κατεγγελίες κλπ, το εχουν καταλαβει πια και οι ίδιοι οι ΑΝΕΛ δε παίζει, η Ε.Ε. μας έχει αφήσει στο έλεος την επόμενη κιόλας στιγμή. Με ΝΔ λοιπόν, την σύμβαση θα την διορθώσουμε, αυτήν την σύμβαση όμως, γιατί άλλη σύμβαση αποκλείεται να περάσει ξανά από 16 κοινοβούλια. Με Σύριζα όμως, τα εθνικά μας θέματα θα χαθούν για πάντα. Τη σύμβαση θα την φτιάξουμε, τα εθνικά μας θέματα όμως άπαξ και ο Σύριζα τα συμφωνήσει με τους έξω, τα χάσαμε για πάντα.

    Ξέρω ότι οι ψηφοφόροι των ΑΝΕΛ, οι πιο πολλοί τουλάχιστον είναι και λογικοί και πατριώτες (γιατί σίγουρα ψηφίσαν ΑΝΕΛ και χαβαλέδες τύπου Χαϊκάλη, και τυχοδιώκτες καιροσκόποι που έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω και περιμένουν τύπου Καμμένου), και στις 17 Ιούνη θα πράξουν το σωστό.

    • athina pilika avatar
      athina pilika @ dim 28/05/2012 05:58:53

      Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝΔΙΑΣΩΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.ΟΙ ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΚΛΠ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΤΗΝΕΛΛΑΔΑ

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2012 23:02:39

    καταδέχτηκε ο ....ανεξάρτητος να μιλήσει στο MEGA;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 27/05/2012 23:36:02

      Αντιμνημονιακοί δεν είναι οι του MEGA; ή μπα..

      • Ζευς avatar
        Ζευς @ ΕΥΑ 28/05/2012 06:31:20

        Θα΄λεγα τι είναι στο MEGA αλλά έχω και μια διαγωγή... ας πούμε.
        Μνημονιακοί όσο δεν πάει είναι... παρ'όλα αυτά σε άμεση συνάρτηση με το αγαπημένο τους ΠΑΣΟΚ. Τώρα πως επιβιώνει μια Σπυράκη με τόσους Χασαπόπουλους... ο Θεός μόνο το ξέρει.
        Τάδε έφη Ζευς

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Ζευς 28/05/2012 18:48:57

          Σοφός ο Ζευς...
          ΥΓ: Πάντως για τη Σπυράκη μην απορείτε..αν δείτε ρεπορτάζ κατά τη διακυβέρνηση Καραμανλή, θα καταλάβετε πώς επιβιώνει...

  5. vaggelis avatar
    vaggelis 27/05/2012 23:06:56

    αυτος θα ξεφουσκωσει πιο γρηγορα απο το καρατζαφερη

  6. Mara avatar
    Mara 27/05/2012 23:17:31

    Εν ολίγοις.... το πρόβλημα του κ. Καμμένου είναι συγκεκριμένα ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος (με ιδιαίτερη βέβαια εμπάθεια στον πρώτο)
    Κατά τα άλλα μια χαρά συμμετέχει σε συγκυβέρνηση με Πασόκ, Ν.Δ και τα άλλα κόμματα.
    Αυτή κ. Πρόεδρε των "ανεξαρτήτων" δεν είναι απλά μία κωλοτούμπα...., είναι τριπλή στον αέρα, χωρίς δίχτυ προστασίας και με ρίσκο η προσγείωση σου να είναι ιδιαιτέρως επώδυνη.....

  7. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 27/05/2012 23:22:13

    και γιατί ο συγκεκριμένος κύριος αυτή την πρόταση δεν την έκανε στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών που συγκάλεσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας , έτσι ώστε να αποφύγουμε τις επερχόμενες εκλογές? Μήπως νομίζει ότι παίζει στην εκπομπή "Κάψε το σενάριο", όπου οι ηθοποιοί καλούνται συνέχεια να αυτοσχεδιάζουν? Ή μήπως βλέπει ότι το κόμμα του φυλλοροεί και προσπαθεί με την συγκεκριμένη πρόταση να σταματήσει τις διαρροές?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ χόμπιτ 28/05/2012 16:08:27

      Παίζει στην εκπομπή “Κάψε το Ευρώ και μετά κούρεψε τη δραχμή", μαζί με τους Κουρείς.
      Θα τα κάψω, τα ρημάδια τα λεφτά μου.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Ο Θείος 28/05/2012 17:18:31

        Μάλλον "Θα τα κάψω, τα ρημάδια τα λεφτά σας" (ότι άφησε η γαπολαίλαπα).

        • Ιωαννης Τ avatar
          Ιωαννης Τ @ TopGunZ 28/05/2012 21:14:21

          νομιζεις εισαι ο tom cruise?

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Ιωαννης Τ 28/05/2012 21:25:49

            Όσο εσύ νομίζεις ότι είσαι ο Mr. T.

      • Ιωαννης Τ avatar
        Ιωαννης Τ @ Ο Θείος 28/05/2012 21:13:26

        εχω υποσχεθει στον φακτορ να ειμαι καλο παιδι. αλλωστε δεν σε καταλαβαινω γιατι μιλας αλλη γλωσσα.

  8. dim avatar
    dim 27/05/2012 23:26:50

    Επίσης κατι που το έχω απορία και αν υπάρχει εδώ και διαβάζει κανένας υποστηρικτής των ΑΝΕΛ, πραγματικά θα ήθελα την αποψή του.

    Υπάρχει κανένας που πιστεύει αυτό που ισχυρίζεται ο Καμμένος? Ότι το plan b δε το έδωσε ο ίδιος στο Πρόεδρο της Δημοκρατίας? Ότι το έβαλε ξένο χέρι πχ?

    Αφού το ΚΚΕ που ακολούθησε μετά από λίγο, ειπε οτι το πήρε το κείμενο αυτό αυτοπροσώπως και όχι με φαξ κλπ., και ειπε ξεκάθαρα ο Μαϊλης ότι είχε και το plan b το κείμενο που πήρε από το Παπούλια. Με φάξ το πήρανε μόνο όσοι είχαν προηγηθεί της συνάντηςσης Παπούλια - Καμμένου (ΝΔ, Συριζα, ΠΑΣΟΚ).

    Ειλικρινά, από κάτι τέτοιες περιπτώσεις φαίνεται το πραγματικό ποιον του κάθε ανθρώπου, και πραγματικά λυπάμαι γιατί υπάρχουν και άτομα που μέχρι πρότινος θεωρούσα σοβαρούς (πχ Ζώης), που το κατάπιαν αμάσητο όλο αυτό.....

  9. petron avatar
    petron 27/05/2012 23:27:17

    Ειμαι απο αυτους που αρχικα ειδα τους ΑΝΕΛ με συμπαθεια , επηρεαζομενος φυσικα και απο την κριση....

    Οταν ομως ειδα Χαικαλη , Κοντογιαννιδη , ΝΟΝ PAPERS , να φωνασκουν στα παραθυρα και μια γραφικοτητα (ουτε νεκρος κλπ) καταλαβα οτι μεχρι εκει ειναι...

    Συμφωνω πιο γρηγορο ξεφουσκωμα απο Καρατζαφερη....

    Υ.Γ. Σιγα κε Μανωλη , οπου φυσαει ο ανεμος.....

  10. Tassos avatar
    Tassos 27/05/2012 23:29:28

    Οποιος διαβάζει την σελίδα τους στο fb καταλαβαίνει ότι έχει να κάνει με ένα μείγμα τρέλλας, ημιμάθειας, πρωτόγονου εθνικισμού και μισαλλοδοξίας. Αναμενόμενο φαινόμενο βέβαια καθώς αν ρωτήσεις έναν ιστορικό ή κοινωνιολόγο θα σε πει ότι τέτοια κόμματα-κινήσεις εμφανίστηκαν σε περιόδους μεγάλων οικονομικών κρίσεων ή πολεμικών ηττών. Περιμένουν μια αποκαλυπτική σωτηρία από τον ...Μαρμαρωμενο Βασιλιά, τον ...Πούτιν (την ώρα που ο Μεντβέντεφ μας έλεγε "τραβάτε στο ΔΝΤ για λεφτά") , τα πετρέλαια της Κρήτης και διάφορα άλλα τρελλά. Και βέβαια μέσα στην τρέλλα του μεγαλείου του ο ιταμός Καμμένος βάζει και όρους. Κάποτε απευθυνόμενος εδώ στο ΑΝΤΙ σε οπαδούς του ΛΑΟΣ που είχαν και αυτοί την έπαρση του νεοφώτιστου τους έλεγα ότι το Κόμμα τους έχει ξεμυτίσει από τον χουντικό υπόνομο και εκεί θα ξαναγυρίσει, ενώ τα στελέχη και οι οπαδοί θα γυρίσουν στην ζούλα και με κατεβασμένο το κεφάλι. Νομίζω ότι με το παραλήρημα του Κρατζαφέρη και την τοποθέτηση του πατέρα Πλεύρη , το αποκρουστικό πρόσωπο του ΛΑΟΣ είναι σε κοινή θέα. Για το κόμμα του Καμμένου όμως έχω μία άλλη άποψη και θα ήθελα ο Φάκτορας να το προωθήσει στα αρμόδια όργανα της ΝΔ: ή θα ισχύσει το "ας τον τρελλό στην τρέλλα του" και θα αδιαφορήσει η ΝΔ ή θα πρέπει κάθε στέλεχος (κανονικά θα έπρεπε να ισχύσει και για τους οπαδούς τους) των ΑΝΕΛ να υποβληθεί σε αναμόρφωση τύπου Κίνας και Σ. Ενωσης για να ανανήψουν. Νομίζω ότι θα κάνουμε χάρη στην κοινωνία και τις οικογένειές τους:-) Ναι, είμαι σε ευφορία γιατί τα μηνύματα συσπείρωσης που παίρνω από παλιούς ψηφοφόρους της ΝΔ είναι πολύ ενθαρρυντικά. Επανασυσπειρώνονται μπρος στον κίνδυνο οικονομικού χάους από τον κομμουνιστογενή ΣΥΡΙΖΑ. Οπως απελπισμένος έβλεπα στις 6 Μάη να μην ψηφίζει κανένας από τους γνωστούς μου ΝΔ λόγω απέχθειας στο πολιτικό προσωπικό της έτσι τώρα βλέπω να κάνουν την ανάγκη φιλότιμο και να ρίχνουν ψήφο για την ΝΔ. Θα πρέπει όμως να γίνει εκκαθάριση. Είναι αίτημα του 99% της Βάσης.

  11. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 27/05/2012 23:37:01

    Ο Ανεξέλεγκτος έκανε τη βρωμοδουλειά που είχε αναλάβει, που δεν ήταν άλλη από το να ανακόψει την πορεία του Αντώνη προς την πρωθυπουργία. Κατάφερε βέβαια και το καμουφλάρισε, αλλά τώρα ήρθε η ώρα της αποκάλυψης.
    Τώρα προχωρά στο πλάνο Β', δηλαδή καμώνεται πως δεν θέλει κανέναν από τους δύο αρχηγούς, ενώ η αλήθεια είναι πως δεν θέλει το Σαμαρά, αποκλειστικά! Νομίζω πως το σχέδιο έχει στηθεί αριστοτεχνικά και αργά ή γρήγορα θα αποκαλυφθούν και σε ποιους ανήκουν οι προθέσεις και ποιοι δούλεψαν ως πεμπτοφαλαγγίτες!
    Στις 17 Ιουνίου, αν ο κόσμος προλάβει να ξεθυμώσει και νηφάλια να δει ποιοί του λένε τί και πώς θα κάνουν όλα όσα έχουν εξαγγείλει, τότε έχει ελπίδα αυτός ο τόπος.
    Ο νέος Αντρέας και ο Ανεξέλεγκτος Έλλην με τις παλινωδίες τους και τις αερολογίες τους, αποτελούν εν δυνάμει ωρολογιακές βόμβες, στα θεμέλια αυτού του τόπου! Ζητείται πλέον περίσκεψη και σοβαρότητα, από όλους μας!

  12. petron avatar
    petron 27/05/2012 23:39:19

    ειναι ακομα 20 μερες για τις εκλογες...

    με το ζορι θα μπουν στη Βουλη

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ petron 27/05/2012 23:45:09

      Τα ίδια λέγατε και για τις προηγούμενες εκλογές

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Γιαννης Ν. 28/05/2012 17:21:50

        Όντως, η αφασία του εκλογικού σώματος εκπλήσσει ώρες ώρες αρνητικά και τον πλέον Δημοκράτη.

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 27/05/2012 23:44:50

    Λοιπόν, μας λέει ο κ Καμμένος ότι ο Σαμαράς (και ο Βενιζέλος) δεσμεύτηκαν (προσωπικά) με την υπογραφή τους, σε επιστολή δεσμεύσεων για τη χώρα.

    Που απευθυνόταν η επιστολή ; προς την επικεφαλής του ΔΝΤ κ.Λαγκάρντ (προσωπικά). Γιατί τότε, ο κ.Καμμένος δε ζητά και την απομάκρυνση της κ.Λαγκάρντ (αφού της αποδόθηκαν προσωπικά οι υπογεγραμμένες επιστολές των πολιτικών αρχηγών) , ώστε να μην υπάρχει και καμία αξίωση από την πλευρά της, βάσει των υπογραφών που έχει στα χέρια της; Ακόμη και αν δεν συμμετέχουν οι κ. Σαμαράς (και Βενιζέλος) στην επόμενη κυβέρνηση, όπως επιδιώκει ο κ Καμμένος;

    Να το θέσω αλλιώς. Αν στο επόμενο διάστημα, προέκυπτε αντικατάσταση της κ.Λαγκάρντ από τη θέση της ως επικεφαλής του ΔΝΤ, να υποθέσουμε ότι τότε ο κ.Καμμένος ΔΕΝ θα είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να συνεργαστεί με τον κ.Σαμαρά ; Ή τον κ.Βενιζέλο ; Εφόσον, και σε αυτήν την περίπτωση θα είχε πάψει η ισχύς των υπογραφών των αρχηγών…..(!!)

  14. Mara avatar
    Mara 28/05/2012 00:15:01

    Ακριβώς Αφροδίτη.
    Ωστόσο, απορώ ειλικρινά με τον κόσμο που τον ακολουθεί.
    Όταν δηλώνει στον Χατζηνικολάου, ότι η ιδέα του κόμματος γεννήθηκε στο σπίτι του Τράγκα.... Ποιού....????? Του Τράγκα και μάλιστα νονά του ονόματος "Ανεξάρτητοι Έλληνες" ήταν η κα Τράγκα, δεν καταλαβαίνουν τί παίζει....????
    Δεν καταλαβαίνουν ότι, σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι κάτι αγνό πατριωτικό και κυρίως ανεξάρτητο....???
    Τέτοια τσίμπλα...???

    • juliet avatar
      juliet @ Mara 28/05/2012 08:50:09

      Καλημέρα κορίτσια,
      τι λόγια αυτά ....και που νόμιζα ότι είσαστε λάτρεις της ανεξαρτησίας.
      Καλά ...όχι της καμμένης.
      Μάρα μου ,διαφήμιση έκανα.......ο Παύλος έφταιγε.
      :)

      • Mara avatar
        Mara @ juliet 28/05/2012 09:18:28

        Kαλημερούδια!!!

        Ένταξει Juliet, προσλαμβάνεσαι....
        Όσο για μισθό??? Έεεεε...... ξέρω ότι είσαι υπέρ άνω χρημάτων... χα χα!

      • Aφροδίτη avatar
        Aφροδίτη @ juliet 28/05/2012 17:10:35

        Καλή εβδομάδα, φίλες! Της ανεξαρτησίας είμαστε, του ανεξέλεγκτου παραλογισμού δεν θα μπορούσαμε να είμαστε!

        • juliet avatar
          juliet @ Aφροδίτη 28/05/2012 18:18:40

          Καλά σας κατάλαβα ....θα μας την πέσουν χιχιχιχι.
          Καλή βδομάδα ,Αφροδίτη.
          :)

        • Mara avatar
          Mara @ Aφροδίτη 28/05/2012 19:55:01

          Καλή εβδομάδα girls....

  15. anonymous avatar
    anonymous 28/05/2012 00:17:01

    Ο Τσίπρας που έχει πολιτικό μυαλό έχει πει στα στελέχη του να μην επιτίθενται στον Κουβέλη διότι μετά τις εκλογές θέλει να συνεργαστούν.

    Εκεί στη ΝΔ έχουν κουκούτσια στο κεφάλι τους. Με βάση ανάλυση του Νικολακόπουλου οι μισοί ψηφοφόροι τόσο του Καμμένου όσο και της ΧΑ προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ. Αντί να δουν πως θα χειριστούν τα κόμματα αυτά για να παραμείνουν παγίδες για το 7% του εκλογικού σώματος που προέρχεται από το ΠΑΣΟΚ τους επιτίθενται. Βλάκες με κέρατα.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ anonymous 28/05/2012 00:28:08

      Τόσο πολύ πολιτικό μυαλό ο Τσίπρας που επιτέθηκε στον φρεσκο-ορκισμένο Ολλάντ (Ολλαντρέου ) !!!
      Αλλά σέβεται τον Κουβέλη, ως σημαντικότερο σύμμαχο από τον Ολλάντ, για μετεκλογική συνεργασία !
      Αυτά πιστεύετε εκεί στους ΑΝΕΛ και ελπίζετε ακόμη σε συνεργασία με τον ΣΥΡΙΖΑ ;

      Τέτοιο πολιτικά μυαλά δεν υπάρχουν, και ευτυχώς στη ΝΔ...

    • petros avatar
      petros @ anonymous 28/05/2012 00:55:01

      Συμφωνώ μαζί σου. Μερικοί απαντούν επιθετικά ( το σχολίασα και χθες ) και ειρωνικά και κάνουν κακό. Το ότι δεν συμφωνούν κάποιοι με την αναγκαιότητα να υπερψηφιστεί ( σε αυτή τη συγκυρία ) η ΝΔ, αυτό δεν πρέπει να τους κάνει εχθρούς.
      Πίστευα και πιστεύω ότι αυτή η απολυτότητα των θέσεων του κ. Καμμένου μετεκλογικά του έκανε κακό. Με το 10,6 % πας για να πετύχεις μερικά πράγματα σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας, όχι βάζω 7 όρους, δεν μιλώ με εκείνους, άρα "πάμε εκλογές".
      Πιστεύω, όμως, ότι αντίπαλος για τη ΝΔ είναι
      α) ο κ. Βενιζέλος και η πολιτική του στην οικονομία, της οποίας το καταστροφικό μείγμα πρέπει, αμέσως , να ανατραπεί, γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος κοινωνικής έκρηξης μεγαλύτερης ( χαράτσι, φορολογικές δηλώσεις, απανωτοί φόροι στην ακίνητη περιουσία των Ελλήνων )
      β) αυτοί οι ψήφοι που έρχονται αναγκαστικά ( και όχι ψυχικά ) στη Νέα Δημοκρατία , είτε για λόγους φόβου οικονομικής κατάρρευσης είτε για λόγους φόβου ιδεολογικής επικράτησης του Σύριζα, πρέπει - στις επόμενες 3 εβδομάδες- να γίνουν ψήφοι καρδιάς, με μια ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ της ΝΔ, όχι του στυλ θα φτιάξω 200 μαρίνες, αλλά ΤΩΡΑ κάνω αυτές και αυτές τις τροποποιήσεις στα χαράτσια και στις φορολογικές δηλώσεις και στις οριζόντιες μειώσεις των μισθών, ώστε να ανασάνει ο μέσος Έλληνας, τα μεσαία και λαϊκά αστικά και αγροτικά στρώματα . Και να είστε σίγουροι ότι ο Έλληνας, αν δει κοινωνική δικαιοσύνη και εξισορρόπηση στις θυσίες, θα βάλει πλάτη, αλλά όχι ξεζούμισμα, ταπείνωση, ουρές κλπ, όπως έκανε το ΠΑΣΟΚ.

      Αν δεν τα καταφέρει, όμως,να δώσει πειστική εναλλακτική λύση, με επαδιαπραγμάτευση του μνημονίου ( με άμεσα αποτελέσματα στη καθημερινότητα των Ελλήνων ) τότε με ισχυρό Σύριζα και διαλυμένο πασοκ, πολύ δύσκολα θα τα φέρει βόλτα.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/05/2012 00:24:17

    Σεβομαι τους ανθρωπους που ψηφισαν ΑΝ.ΕΛΛ και Χ.Α. Ειναι ανθρωποι με αγωνιες και προβληματα πανω-κατω οπως εγω. Αλλα τωρα νομιζω οτι θα καταλαβουν οτι μπροστα στο κινδυνο να κυβερνησουν οι ανευθυνοι , επικινδυνοι , εθνομηδενιστες του ΣΥΡΙΖΑ, δεν υπαρχει αλλος δρομος απ' τη στηριξη στη Ν.Δ και στον Α. Σαμαρα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Μικρασιάτης 28/05/2012 17:29:23

      Κάποιοι χάσαμε ακόμα και τα σπίτια μας αγαπητέ σε αυτήν την κρίση, βρεθήκαμε χρεωμένοι 2 μέτρα πάνω από το λαιμό, απολέσαμε κάθε ελπίδα για το μέλλον (ναι, ναι, ξέρω έχω καταντήσει η Μάρθα Βούρτση του ΑΝΤΙ), αλλά, γαμώτο μου, δεν πήγαμε να ψηφίσουμε ούτε τον Ελικοπτεράκια, ούτε τα λεβεντόπαιδα με τις σβάστιγκες. Και μη μου πείτε για λαθρομετανάστες στο θέμα της ΧΑ, Πάτρα και Αθήνα βγάλανε ΣΥΡΙΖΑ!!! Δεν είναι θέμα απαξίωσης των ψηφοφόρων των ΑΝΕΛ, αλλά όταν κάποιος συναποφασίζει για το μέλλον μου έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω την απόφασή του!

  17. airman avatar
    airman 28/05/2012 00:35:35

    Ο κ. Καμμένος καλό θα είναι να κάνει δηλώσεις αφού πρώτα δει το αποτέλεσμα των εκλογών στις 17/6, γιατί το τελευταίο κόμμα κλείνει την πόρτα της Βουλής και το επόμενο μένει απ' έξω. Στην περίπτωση αυτή να εύχεται ότι αυτός θα κλείσει την πόρτα.
    Καιρός είναι να καταλάβει ότι οι κωλοτούμπες του Καρατζαφέρη, τα ζογκλερικά του Βενιζέλου και οι ακροβασίες του Τσίπρα φτάνουν και περισσεύουν για το τσίρκο που έχει στηθεί στη χώρα.
    Επειδή είχε μαζέψει κάθε καρυδιάς καρύδι, οσονούπω θα θυμίζει σκορποχώρι και θα καταλήξει κάτι σαν τις μετοχές-''φούσκες'' του χρηματιστηρίου. Η ''φούσκα'' του σημερινού ''χρηματιστηρίου της πολιτικής''.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ airman 28/05/2012 17:31:19

      Λόγω πρότερης εμπειρίας με τις συνδιαλλαγές του χρηματιστηρίου, μάλλον νομίζει πως μπορεί να διαχειριστεί και τις ιδεολογίες-φούσκες.

  18. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 28/05/2012 03:28:48

    ψαξε σε ονοματα που εφυγαν προσφατα απο τους ΑΝΕΛΛ . μπορει και να βρεις ποιος εχωσε το πλαν β στην προεδρια . γιατι καποιος το εχωσε. στην προεδρια οχι στον Παπουλια(οχι πως εχω και καμια καλη αποψη για αυτον. Πασοκ ηταν, πασοκ ειναι και πασοκ θα ειναι).
    απο τα πρακτικα δεν φαινεται να εχει δωσει αλλο πλανο στον προεδρο περα απο τα 7 σημεια και το προγραμμα. εκτος και αν εκανε Sign language στον προεδρο και εδωσε το χαρτι και χωρις να πει τιποτε ,με σηματα του ειπε να το δωσει και στους αλλους.
    παντως αν δουμε αυτο το πλανο β δεν ελεγε και κατι τρομερο. μιλουσε για ανοχη σε κυβερνηση σε περιπτωση που η χωρα αντιμετωπιζε εθνικα θεματα. ο Καμμενος εχει μια εμμονη με το υπουργειο εθνικης αμυνας μαλλον γιατι φοβαται μην εχουμε κανα θερμο επεισοδιο με την τουρκια. δεν ειναι κακο αυτο. εχει ακομα μια εμμονη με τον ορυκτο πλουτο(αν υπαρχει). τωρα, εχει εμμονη γιατι φοβαται μην μας τον παρουν μπιρ παρα η εχει συμφεροντα απο πισω του που θελουν μερος τις πιτας?. σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω.
    μπορει να ειμαι ανελλ μπορει και οχι. ειμαι β αθηνων παντως και Καμμενο σαν ΝΔ εχω σταυρωσει πολλες φορες. ενα ειναι σιγουρο! διαβαζω διαφορα περιεργα.

    • di avatar
      di @ Ιωαννης Τ 28/05/2012 15:03:23

      Μα το ΚΚΕ που πήγε μια ώρα μετα απο το Καμμένο, λέει ότι το πήρε επιτόπου απο τη Προεδρία. Δηλαδή, ήταν κάποιος που συνόδευε το Καμμένο στη Προεδρία, και το άφησε όπως έφευγε εν αγνοία του Καμμένου?

      Το φοβερό δεν είναι το περιεχόμενο, το φοβερό είναι ότι έδωσε αυτό το κείμενο ζητώντας το εθνικής άμυνας, εν αγνοία των υπολοίπων στελεχών (ο Ζώης στη Στάη κόντευε να πάθει εγκεφαλικό) και μετά γυρίζει και λέει ότι δε το έδωσε ο ίδιος, και όλοι κάνουν μόκο.

      Και αυτό που πραγματικά δε καταλαβαίνω είναι πως το δέχονται όλοι αυτοί, να πεφτει σε τόσες αντιφάσεις ο Καμμένος, και να μην ακούγεται κιχ. Έλεγε ότι ο Γεωργαλάς δεν ειναι κειμενογράφος του και ότι δε τον ξέρει, και αποδείχθηκε ότι ήταν κειμενογράφος του για πολλά χρονια. Εβγαλε ψεύτη το Παπούλια και το δέχθηκαν, έλεγε οτι τα cds είναι 600 δις, και ήταν 1,6 δις (εκτός αν εννοούσε 600 δις δραχμες !!) και πολλά άλλα που θα πάρει ώρες για να τα αναφέρω.

      Γενικά και από τα χρόνια που ήταν στη Β’ Αθήνας, όλο με πλεκτάνες, θεωρίες συνομοσίας κλπ ασχολείται. Ε, εντάξει αν κατηγορείς του πάντες, και σου κάθετε και ένα σωστό, δε το θεωρώ και σοβαρή ασχολία....Όπως και δηλώσεις του τύπου «ούτε νεκρός», «δοσίλογοι» κλπ. Και γενικά τσαμπουκάδες και μονομερείς καταγγελίες χωρίς διπλωματία, όταν μάλιστα αποδεικνύεται καθημερινά πλέον ότι εσύ κρατάς μόνο μια χειροβομβίδα,και η Ε.Ε. διαθέτει πυρηνικά, ε, πως να το κάνουμε, δεν είναι σοβαρή πολιτική.....

  19. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 28/05/2012 03:45:13

    την εκανε την προταση . αλλα οι αλλοι πηγαν περα βρεχει. τους αλλους τρεις(ΝΔ/Πασοκ/Δημαρ τους ενδιεφερε μονο να μπει ο τσιπρας μεσα στην κυβερνηση ,στο καδρο πως να στο πω). ακομα και αγραμματος να ειναι κανεις το καταλαβαινει.
    ακουσε φιλε.
    εγω λεω(και το ξερω αυτο πολυ καλα) η ΝΔ ειχε αποφασισει νεες εκλογες απο τα πρωτα exit pols(επιστροφη εντολης σε 2 ωρες). και καλα εκανε για μενα. σαν πρωτο κομμα αποφασισε νεες εκλογες! απλα μην λεμε μακακιες ουτε για να περνα η ωρα, ουτε να περνα περνα η μελισσα για τους αλλους. να ειμαστε polemic για τις επιλογες μας σαν ΝΔ. εγω αυτο θελω.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2012 11:28:13

    Τον Καμμένο τον κάνει ρυθμιστή η λανθασμένη στρατηγική της ΝΔ, που δεν ανοιγει μέτωπο προς τα δεξιά της.

    • antonis avatar
      antonis @ Ο Θείος 28/05/2012 14:09:14

      Οταν ο Σαμαρας ζητα να ενωθουν ολοι οι Ελληνες που θελουν να μεινουμε στην Ευρωπη δεν ανοιγει μετωπο προς τα δεξια της ;;;;;;;;;; Αλλα δυστυχως τα ΜΜΕ ( ποιας ενημερωσης ;;;; ) φροντιζουν εδω και 2,5 χρονια την ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ !!!!!! Ποια τηλεοραση η εφημεριδα εχει αναφερει οτι ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΦΩΝΑΖΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΝΤ και ολα οσα ακολουθησαν ;;;;;;; Πολεμος εναντιον του Σαμαρα , ακομα και απο αυτου ς που το ¨¨επαιζαν δεξιοι ¨¨ π.χ. Τραγκας , Τ.Κουικ , και ποσοι αλλοι !!!!!!!

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2012 14:10:50

    Σοβαρά τώρα: Ποια ακριβώς η σχέση του με "φίλους" εφοπλιστάδες;
    Που "τά 'χουν" έξω και θέλουν ν' αγοράσουν σε τιμές δραχμής;
    Και ποια η σχέση - πέρα από τις συναντήσεις σε σπίτια - με τους Κουρείς, Τράγκα και Χατζηνίκο ;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Ο Θείος 28/05/2012 17:59:13

      Είναι τυχαίο που ο Νικολάκης ήταν πάτρωνας όλων των εκτός ΝΔ;
      Αρκούσε να ακούσεις τις εκπομπές του, συνεχείς συνεντεύξεις Καρατζαφέρη(ειδικά), Καμμένου, Ντόρας.
      Όσο για τον "δεξιό" μόνος του ομολογεί ότι ξεκίνησε τον Καμμένο, θα έμπαινε 1ος στο Επικρατείας του Καρατζαφέρη (αλλά τον έκραξαν και έκανε πίσω) και συμβουλεύει τον Άλεξ.
      Βρε τα παιδιά τα αντικειμενικά.

  22. anemoskorpismata avatar
    anemoskorpismata 28/05/2012 17:03:39

    Καλησπέρα... κάποιος σχολιασμός για εδώ?
    http://epea.com.gr/nea/maria-aldakou--kapoioi-apo-allous-xorous-stirizan-diko-mas-ypopsifio-gia-na-ekdikithoun-prosopa-kai-katastaseis.htm

    • airman avatar
      airman @ anemoskorpismata 28/05/2012 21:08:46

      Όντως υπάρχουν ''παράξενες'' πρωτιές σε κάποιες περιπτώσεις. Για παράδειγμα σε δύο νομούς της Πελλοπονήσου που πρώτευσαν ''αστέρια'', με τον έναν να εκλέγεται.

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2012 18:22:42

    Τον “δεξιό”, έτσι που πηρε φόρα, τον βλέπω στις τρίτες εκλογές (!), πρώτο στη σειρά στο ψηφοδέλτιο επικρατείας του "Ανταρσύα".

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Ο Θείος 28/05/2012 18:30:33

      Κι αν δεν τον πάρουν, μπαίνει και στην Χ.Α.
      Σιγά το δύσκολο, καλή διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται.