#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2011 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε, όχι και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο!



του Κώστα Ροδινού

Μέχρι την περασμένη εβδομάδα οι αγορές  και διάφοροι αξιωματούχοι της  ΕΕ,  πίεζαν  αφόρητα την Ελλάδα να "σκοτώσει"  κάποια ΔΕΚΟ.

Μας  έλεγαν οτι έτσι θα αλλάξει το κλίμα και θα όλοι θα μας αντιμετωπίσουν διαφορετικά.

Να δείξουμε, με άλλα λόγια,  καλή διαγωγή. Κοσμιωτάτη!

Ότι, δηλαδή,  συμμορφωνόμαστε προς τας υποδείξεις.

Έτσι η Κυβέρνηση έβγαλε στο σφυρί ορισμένα φιλέτα και σε περίοπτη θέση ένα από τα καλύτερα: το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο

Και ποιά ήταν η αντίδραση των αγορών στη ..γενναιοδωρία μας αυτή;

Ο κ. Γιούνκερ,   έσπευσε να ζητήσει πιο τολμηρές αποκρατικοποιήσεις.

Φαντάζομαι θα ήταν ικανοποιημένος,  αν βγάζαμε στο σφυρί τη ...Σαντορίνη, τη Μύκονο και την Ακρόπολη μαζί!

Οι Financial  Times, θεώρησαν   "ανέφικτο" το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων που εξήγγειλε η κυβέρνηση.

Και τα spreads παραμένουν στα ύψη

Τι σημαίνουν όλα αυτά;

Πρώτον οτι οι αγορές είναι άπληστες και δεν σταματούν παρά μόνον όταν πειστούν οτι δεν έχεις τίποτα άλλο να δώσεις!

Και εμείς έχουμε πολλά ακόμα που ενδιαφέρουν τις αγορές!

Απλώς θέλουν να τα πάρουν με το χαμηλότερο δυνατό  τίμημα.

Δεύτερον, το πρόβλημα της χώρας μας είναι πρωτίστως πολιτικό.

Έχουμε μια κυβέρνηση η οποία άγεται και φέρεται και ουδεμία εμπιστοσύνη εμπνέει.

Άρα, όσα και να βγάλει στο σφυρί, δεν θα είναι αρκετά, μέχρι να τα ξεπουλήσει όλα.

Ε, όχι και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο

Όμως, ανεξαρτήτως αυτών, θεωρώ εγκληματική την πώληση του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

Το Τ.Τ. δεν είναι μια οποιαδήποτε τράπεζα.

Το ΤΤ  ήρθε  πρώτο στα stress tests και έχει καταθέσεις 11 δις ευρώ!

Σήμερα με 11 δις αγοράζεις το σύνολον της ...Εθνικής Τράπεζας και σου περισσεύουν και 6 δις!

Μαζί με την ΑΤΕ ήταν οι τράπεζες της ελληνικής επαρχίας.

Της μέσης οικογένειας. Των νοικοκυριών.

Ακόμα έχω στο σπίτι μου έναν  κουμπαρά που κέρδισα  όταν ως μαθητής Δημοτικού είχα γράψει μια Εκθεση για την Αποταμίευση.

Από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πήρα και τα πρώτα …μαζεμένα χρήματα, ως δώρο!  Ένα βιβλιάριο με 100 δραχμές!

Οι …κάπως μεγαλύτεροι θα θυμούνται εκείνα τα παλαιά μπλέ βιβλιάρια.

Το Τ.Τ.  ήταν συνυφασμένο με την έννοια της αποταμίευσης και της οικονομίας.

Αποτελούσε και ακόμα αποτελεί εγγύηση.

Ακόμα και σήμερα, όταν κάποιος με ρωτάει που να επενδύσει, το ΤΤ έρχεται πρώτα στο μυαλό μου.

Ξέρω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Όμως, το Τ. Τ. έχει έναν συμβολισμό πολύ χρήσιμο στις μέρες μας.

Και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να το σκοτώσουμε, όσο-όσο σε μια δύσκολη στιγμή. Γιατί να το δώσουμε μπίρ παρά!

Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πρέπει να παραμείνει υπό τον έλεγχο του δημοσίου.

Να εκσυγχρονιστεί, να αναδιοργανωθεί  και να ξαναγίνει η τράπεζα της ελληνικής οικογένειας.

Τράπεζα, όπως παλιά, χωρίς επενδύσεις υψηλού κινδύνου, CDS  και καταναλωτικά δάνεια με ληστρικά επιτόκια.

Το κράτος χρειάζεται μια τράπεζα για να ασκεί την πολιτική του.

Για να στηρίζει τις μικρές επιχειρήσεις και  τις οικογένειες, χωρίς τα τοκογλυφικά επιτόκια των εμπορικών τραπεζών.

Το  Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μπορεί να παίξει αυτόν τον ρόλο.

Και να αποτελέσει την ατμομηχανή για να βγούν οι μικρές επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά από τα σημερινά αδιέξοδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 12:46:53

    Κωστα,
    η τακτικη του καθε τοκογλυφου ειναι μια !!
    ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ και ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ !!! ειναι τοσο απλο !!

    Μολις "κλειδωσει" τα 2 πιο πανω,, θα σε ζορισει να παρεις κ αλλο δανειο !!! τη δουλεια του κανει!! Θα εδινε Νεο Δανειο εαν δεν ειχες τα 2 ??? μακακας ειναι?

    Μολις δωσεις λιγο "αερα" θα σου παρουν τα σωβρακα !! Μαλλον θα τα παραδωσεις οικιοθελως!!! Λαμβανοντας Νεο Δανειο Βοηθεια !!! αχχαχαχαχαχαχα

    ΜΑΣΑΜΕ??

    Συγγνωμη, για ποιο Κρατος μιλας?? Του ΓΑΠ-ΝΧ και του ΠΑΠΑΚιου ???

    ΠΠ απεταξαμην

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 13:26:57

      ΠΠ,
      Ελληνικό κράτος θα υπάρχει και όταν περάσει αυτή η λαίλαπα.
      Δεν γίνεται να τα ξεπουλήσουμε όλα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2011 13:30:04

        Σε ποιον θα ανηκει δεν ξερω... το ψαχνω ...

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 13:32:01

          η μάχη πρέπει να δοθεί για να ανήκει στους Ελληνες.

          • ΕΛΛΑΣ avatar
            ΕΛΛΑΣ @ Κώστας Ροδινός 04/06/2011 09:36:59

            ΜΕ ΤΗΝ .....ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΧΗ ΜΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ?

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/06/2011 12:50:29

    Να αγοράσει το ΤαχΤαμ μία άπό τις άλλες και να πάρει το μαντζμεντ ο άλλος χαχαχα...

    Δυστυχώς, Κώστα Ροδινέ, οι εκθέσεις για το πώς καταστρέφεις μια χώρα με παροχές και ψεύτικες προσδοκίες και με υπερχρέωση για διορισμούς σε ΟΤΑ και περίεργα Μεγάλα Εργα και Υποβρύχια δεν θα γραφτούν ποτέ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 12:55:16

    Ασε που οποια Κρατικη Τραπεζα ΞΕπουλησουν, θα εχουν πουλησει και τις εγγυησεις μας !!! Εαν δεν ειχαν τα Δις μας απο πισω.. ποιος θα αγοραζε?
    Τη ντυσαμε λιγο ακριβα τη νυφη !! Κανεις δε μιλαει ( εκτος απ τον τρελλο! )...και τη σπρωξαμε στο Νταβατζοπαζαρο.

    Να γυρισουν πισω τις Κρατικες Εγγυησεις οσες Κρατικες Τραπεζες ΞΕπουληθουν!!!
    Να Βαλει Πραγματικα $$ ο Νεος Ιδιοκτητης!! τα Τσουξει το excel....!!!

    Το ΤΤ ειναι η καλυτερη νυφη. Αλλα τη βγαζουμε στο κλαρι σαν Βασιλισσα με πετσινα εσωρουχα. Δανεισμενα .. δικα μας !! ποτισμενα με αιμα και ιδρωτα !!

    ΠΠ

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/06/2011 13:02:44

    Αφού είμαστε έθνος ανάδελφο.... καλά λένε και κάνουν οι ξένοι...

    Ορίστε πάλι:

    Μια απλή πρόταση στην ΕΚΤ…

    Αφού θα ιδιωτικοποιήσουμε ή θα αξιοποιήσουμε ή όπως του αρέσει ο κάθε ένας την Δημόσια περιουσία να διαπραγματευτούμε.

    Γιατί να κάνουμε ΑΕ αξιοποίησης;

    Ας πάει η κυβέρνηση με την αξιωματική αντιπολίτευση στην ΕΚΤ και να ανταλλάξουμε ….κάρτες:

    ΔΕΗ ΟΤΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΕΥΔΑΠ ΕΥΑΘ ΔΕΠΑ ΟΠΑΠ που είναι στο τραπέζι δεν τα πουλάμε.
    Τα παραχωρούμε στην ΕΚΤ και η ΕΚΤ …καίει / αποσύρει τα ομόλογα του Ελληνικού Κράτους που έχει.

    Ορίστε λοιπόν και ανάπτυξη και λύση (διαγραφή χρέους) και Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη (…δεν μας ζάλισαν ότι αξίζει η περιουσία 50 -100 -300 δις αν την αναλάβουν οι ίδιοι;)
    Γιατί να πουλήσουμε σε ιδιώτες που απλά θα δώσουν € για να αγοράσουμε χρέος και να μην τα δώσουμε στην ΕΚΤ και να διαγράψουμε χρέος;
    Ορίστε μια απλή και πρακτική … συναίνεση.
    Χωρίς να στοιχίζει τίποτα σε κανένα φορολογούμενο Γερμανό ή Ολλανδό

    Δίνεις τις 6 ΔΕΚΟ στην ΕΚΤ
    Λαμβάνεις το αντίτιμο σε ομόλογα που καις
    Η ΕΚΤ μαζεύει χρήμα από την αγορά όταν τα πουλήσει.

    Δεν κυκλοφορούν ούτε ομόλογα ούτε τυπώνεις νέο χρήμα…

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 03/06/2011 13:10:19

      ρε συ... τωρα θα εγραφα το "αναδελφο" !! χαχαχα

      Ξερεις το κανει το ΓΑΠ_ΝΧ σημερα στα Κατσαβραχα Holdings Ltd-Luxco ??

      Παει ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ !!! ετσι οπως στο λεω !!!

      Ποιον??? τον Κυριλε και Επαγγελματια Ξεπλυματια!!!
      Ποιος παρακαλαει??? ο Πρασινος ΓΥΨΑΔΟΡΟΣ...!
      ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ??? για ολους εμας !!!
      δε νιωθεις μια περηφανεια??
      δε σε διατρεχει ενα ριγος???

      Ενω ανατριχιασει μιλαμε !

      ΠΠ στην τριχα

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/06/2011 13:06:25

    Εδώ και μήνες φωνάζουν οι λίγοι έντιμοι αναλυτές και οικονομολόγοι - όχι ο Μπάμπης κι ο Κώνστας - κατά της πώλησης Τ.Τ. Πού ήθελε κι ο καραγκιόζης ο Σάλλας να το αγοράσει!

    Ποιά είναι αυτή που με άρθρο της πριν από αρκετούς μήνες το απαξίωνε; Σωστά μαντέψατε, η Μιράντα Ξάφα! Που βεβαίως ποτέ δεν συμμετείχε σε κερδοσκοπικά παιχνίδια, α πα πα!
    h__p://www.emea.gr/article/109153/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%88%CE%B5%CF%8D%CE%B4%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%BC-%CE%BE%CE%B1%CF%86%CE%AC-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1.html

  6. Πάνος Καμμένος avatar
    Πάνος Καμμένος 03/06/2011 13:09:46

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΠΑΝΟΣ) ΚΑΜΜΕΝΟΣ
    ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
     
     
    ΕΡΩΤΗΣΗ- ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
     
    Προς τον Υπουργό Οικονομικών  , κο Γιώργο Παπακωνσταντίνου
    ΘΕΜΑ: Τα κερδοσκοπικά παιχνίδια των brokers με στοίχημα την κατάρρευση της χώρας
     
    Το 2009 το ταχυδρομικό ταμιευτήριο αγοράζει τα επίμαχα CDS , τα οποία στη συνέχεια ακολουθούν μια πορεία γεμάτη από πλήθος ερωτηματικών που ταυτίζονται με τις αποκαλύψεις για την προσχεδιασμένη είσοδο της χώρας στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και την Τρόικα.
    Την ώρα που ο Έλληνας Πρωθυπουργός εξύφαινε εν κρυπτώ με το Διοικητή του ΔΝΤ , Ντομινίκ Στρος Καν – όπως ο ίδιος παραδέχτηκε- το σχέδιο παράδοσης και υποταγής της χώρας ,η διοίκηση του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου προχώρησε στην πώληση των CDS, ενώ η ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών γνώριζε το τί θα επακολουθούσε.
    Είναι προφανές ότι κάποιοι κύκλοι κερδοσκοπικοί γνωρίζουν τα σχέδια της ελληνικής κυβέρνησης και έτρεξαν να τοποθετηθούν έγκαιρα πριν τη δημοσιοποίηση των κυβερνητικών επιλογών , οι οποίες εκτίναξαν τα spreads και κατά συνέπεια δημιούργησαν τεράστια υπερκέρδη σε αυτούς που αγόρασαν τα CDS. Σήμερα οι κερδοσκόποι και οι Brokers τους επιχειρούν να παρουσιάσουν το μεγαλύτερο σκάνδαλο της ιστορίας του τόπου ως σενάριο συνομωσίας και επιστημονικής φαντασίας.
    Η παραχώρηση της Εθνικής κυριαρχίας με τα ενυπόθηκα δάνεια  είναι υπαρκτή και η αναζήτηση και αποκάλυψη της αλήθειας αποτελεί εθνική υπόθεση και εθνικό καθήκον.
    Με βάση τα παραπάνω ερωτάται ο κύριος  Υπουργός των Οικονομικών  :
    Επειδή για το θέμα αυτό εκκρεμεί και δικαστική έρευνα μετά από μηνυτήρια αναφορά των Γεωργίου Νούλα και Κυριάκου Τόμπρα στις 09/04/2010 στην εισαγγελία του Αρείου Πάγου  ζητάμε να κατατεθούν  στη Βουλή των Ελλήνων τα κάτωθι :
    1. Αντίγραφα Συμβάσεων με το Ελληνικό Δημόσιο και Ατομικά Στοιχεία ταυτοποίησης των εκπροσώπων και των εκτελεστικών διευθυντικών στελεχών τους, στην Ελλάδα και στις χώρες όπου έχουν την έδρα τους, των Βασικών Διαπραγματευτών (Prime Dealers) των ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου, από Ιανουάριο 2009 μέχρι και σήμερα.
    2. Αντίγραφα όλων των συμβάσεων CDS που έχουν συναφθεί από Ελληνικές Τράπεζες, αρχής γενομένης από το ΤΤ, Επενδυτικά Κεφάλαια και επιχειρήσεις του ευρύτερου χρηματοοικονομικού χώρου, με ειδική αναφορά στα στοιχεία των εκπροσώπων και των εκτελεστικών διευθυντικών στελεχών των αντισυμβαλλομένων σε πράξεις αγοράς και πώλησης, με ειδική μνεία στις συναλλαγές που αφορούν Γυμνά CDS.
    3. Αντίγραφα Συμβάσεων CDS που έχουν διαπραγματευθεί με τη διαμεσολάβηση Τραπεζικών Ιδρυμάτων και εταιρειών του ευρύτερου χρηματοοικονομικού χώρου που λειτουργούν στην Ελλάδα, με ειδική αναφορά των στοιχείων ταυτοποίησης των πελατών των ανωτέρω, φυσικών και νομικών προσώπων, καθώς και αυτών των αντισυμβαλλομένων, ανεξάρτητα από τη χώρα προέλευσής τους ή τη νομική τους μορφή.
    Οι ανωτέρω φορείς έχουν υποχρέωση να ελέγχουν και να τηρούν αρχείο με τα στοιχεία ταυτοποίησης πελατών και αντισυμβαλλομένων, φυσικών και νομικών προσώπων, στα πλαίσια των διατάξεων περί ελέγχου νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες.
    4. Στοιχεία αλλοδαπών Τραπεζών και εταιρειών του ευρύτερου χρηματοοικονομικού χώρου στις οποίες συμμετέχουν Ελληνικές Τράπεζες, Επενδυτικά Κεφάλαια, Χρηματιστηριακές Εταιρείες κλπ., με ειδική αναφορά σε αυτές που έχουν ως εταιρικό σκοπό τους την έκδοση, διαπραγμάτευση κα διαμεσολάβηση στην αγορά παραγώγων χρηματοοικονομικών προϊόντων, με ειδική αναφορά στα CDS.
    5. Στοιχεία συμβάσεων καλυμμένων και γυμνών CDS επί ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου που διαπραγματεύτηκαν στο εξωτερικό, με ειδική αναφορά στα στοιχεία εκκαθάρισης των αντιστοίχων συναλλαγών.
    6. Επίσημα στοιχεία ερευνών Αλλοδαπών & Κοινοτικών Αρχών, σχετικά με την υποτιμητική κερδοσκοπία κατά των Ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου, που πραγματοποιήθηκε με τις ύποπτες συναλλαγές CDS.
    7. Επίσημα στοιχεία της ειδικής αντιμονοπωλιακής έρευνας που πραγματοποίησε πρόσφατα η Κομισιόν, σχετικά με την αγορά των CDS, ως προς την κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης, ελέγχου και χειραγώγησης της αγοράς, με ειδική αναφορά στα στοιχεία που αφορούν καλυμμένα και γυμνά CDS επί Ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου, στις Τράπεζες JPMORGAN, BANK OF AMERICA, MERILL LYNCH, CITIGROUP, COMMERZBANK, CREDIT SUISSE, DEUTSCHEBANK, GOLDMANSACHS, HSBC, MORGANSTANLEY, RBS, UBS, CREDIT AGRICOLE και SOCIETE GENERALE καθώς στην εταιρεία MARKIT ΛΟΝΔΙΝΟΥ, τον κορυφαίο πάροχο εμπιστευτικών πληροφοριών στην αγορά CDS, στην οποία συμμετέχουν οι περισσότερες από τις ανωτέρω Τράπεζες.
    8. Αντίγραφα όλων των συμβάσεων, συναλλαγών και εκκαθαρίσεων θέσεων Καλυμμένων και Ακάλυπτων Ανοικτών Πωλήσεων Ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου, από το μήνα Οκτώβριο 2009 μέχρι το μήνα Απρίλιο 2010, με ειδική αναφορά στις συναλλαγές αγοράς και πώλησης οι οποίες εκκαθαρίστηκαν εκπρόθεσμα, με τη διαδικασία της ανακύκλωσης (recycling), μετά την παρέλευση της 1ηςημέρας του διαστήματος Τ+3, καθώς και στα στοιχεία των αντισυμβαλλομένων, φυσικών και νομικών προσώπων, των εκπροσώπων και των εκτελεστικών διευθυντικών στελεχών τους.
    9.Να γνωστοποιηθεί ποιές Ελληνικές Τράπεζες, Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, Οργανισμοί Κοινής Ωφέλειας διατηρούν κωδικό στον ISDA και με ποιους κωδικούς ISDA έγιναν οι συναλλαγές πωλήσεως των επίμαχων CDS του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.
                                                                                                 Ο Ερωτών Βουλευτής
    26 Μαίου 2011                                                                    
     
     
     
     
                                                                                              ΠΑΝΟΣ ΚΑΜΜΕΝΟΣ

    • anonymous avatar
      anonymous @ Πάνος Καμμένος 03/06/2011 15:27:17

      Κύριε Καμμένο,
      άσχετο με το θέμα αλλά μια και σας πέτυχα σας ρωτώ.Είναι αλήθεια ότι όταν ήσασταν υπουργός ναυτιλίας σας πίεζαν ξένα κέντρα, μάλλον ένα ξένο κέντρο, ζητώντας να μην αποτρέπει η ακτοφυλακή (λιμενικό) τους λαθρομετανάστες να αποβιβάζονται-εισβάλλουν στη χώρα;
      Διάβασα ότι το έχετε πει σε συνέντευξη. Αληθεύει;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Πάνος Καμμένος 03/06/2011 17:12:41

      κ. Καμμένε,
      να μας γνωστοποιήσετε και την απάντηση, όταν σας δοθεί.

  7. kostas* avatar
    kostas* 03/06/2011 13:11:01

    με τη γιαγια να παρει τη συνταξη να μας βαλει και 1.000 δρχ στο καθε εγγονι για οταν μεγαλωσει ,και το χαρτζιλικι μας ... παιδικες μνημες... απο Μια αλλη Ελλαδα που την αλλαξαμε εμεις , για να παρουμε το ipad 2 ... ας κατανοησουμε και εμεις το προβλημα ωστε να μπορεσουμε να βρουμε την Ελπιδα...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kostas* 03/06/2011 13:33:08

      γειά σου Κώστα!

  8. Tonia G avatar
    Tonia G 03/06/2011 13:14:59

    H Πρόταση Σαμαρά είναι πιο επίκαιρη από ποτέ! Συνένωση ΤΤ, Αγροτική, Τράπεζα Αττικής και Τ-ΒΑΝΚ σε μια μεγάλη Δημόσια Τράπεζα, σε ένα δυναμικό δημόσιο χρηματοπιστωτικό πόλο-αντίβαρο στις ιδιωτικές τράπεζες.

  9. dimos avatar
    dimos 03/06/2011 13:20:57

    μαγική αριθμητική - το ΤΤ με 11 δίς καταθέσεις αγοράζει την ΕΤΕ πού έχει 60 δίς καταθέσεις. Σημασία έχει τι μετοχικό κεφάλαιο έχει το ΤΤ και τι έκθεση σε σκουπιδοομόλογα και άλλα δομημένα προιόντα . Αυτή είναι πάνω από 5 δίς. Κατά τα άλλα συμφωνούμε να παραμείνει το ΤΤ κρατικό αλλά με την προυπόθεση να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΤΕ.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 13:26:45

    Φρεσκαδουρα...:

    Πηγή δήλωσε στο πρακτορείο Reuters ότι η Ελλάδα συμφώνησε επί της αρχής στο μεσοπρόθεσμο πακέτο διάσωσης με τους Ευρωπαίους εταίρους της στη Βιέννη. Το νέο ΤΡΙΕΤΕΣ πρόγραμμα θα λειτουργήσει ΣΥΜΠΛΗΤΩΜΑΤΙΚΑ????? στο δάνειο των 110 δις. Ευρώ του πακέτου διάσωσης που έχουμε λάβει από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

    Στο μεταξύ, όπως επισημαίνει το ειδησεογραφικό πρακτιρείο Bloomberg το ποσό του μεσοπρόθεσμου πακέτου ανέρχεται στα 78 δις. Ευρώ...!!!
    Οπως επισημαίνεται στο ίδιο δημοσίευμα, η Ελλάδα δεσμεύτηκε σε μέτρα λιτότητας ύψους 6,4 δις. ευρώ και στην έναρξη προγράμματος ιδιωτικοποίησης ύψους 50 δισ. Ευρώ......

    Αυτα λενε σημερα !!! Να περιμενουμε την αληθεια... στις υπογραφες??
    Βαζετε στοιχημα τοι ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ απλα???

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 18:54:38

      Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε τους όρους. Αν είναι σκληρότεροι από της πρώτης δανειακής σύμβασης πάμε για σύγκρουση.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 13:36:41

    Ποιές ευρωπαϊκές τράπεζες είναι εκτεθειμένες σε ελληνικά CDS?
    Γιατί ο Σμάγκι δήλωσε στους FT ότι η αναχρηματοδότηση του ελληνικού χρέους θα γίνει από τις ελληνικές τράπεζες?
    Γιατί ανώτατο στέλεχος της ΕΚΤ δήλωσε χτες "Ποτέ δεν αρνηθήκαμε κάθε μορφή συμμετοχής του ιδιωτικού τομέα στη χρηματοδότηση της Ελλάδας"
    Ποιοι θα είναι τελικά οι ιδιώτες πιστωτές?

    Ρωτάω ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 13:40:09

      Γιάννη,
      μη του βάζεις ερωτήματα του ΠΠ γιατί ψάχνει πολλά θέματα ταυτοχρόνως και θα μπλέξει, αν και είναι ...ακαταπόνητος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2011 13:42:09

        Είναι multitasking ο ΠΠ. Δε μασάει

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 13:44:20

          Είναι, αλλά του φορώνουμε πολλά!
          Αλήθεια ο Ιεροφάντης που έχει χαθεί πάλι;

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2011 13:47:36

            Έχουν αρχίσει τα Ελευσίνια μάλλον....

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 13:54:01

            χαχαχαα φθινόπωρο δεν ήταν αυτά;;;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 03/06/2011 13:55:51

            θα προετοιμάζετε απο τώρα!
            Είναι προνοητικός!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ archaeopteryx 03/06/2011 13:56:19

            Έτσι όπως γίναμε δεν ξέρουμε αν προλάβουν το φθινόπωρο

    • m.s avatar
      m.s @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 21:56:55

      Περίπου 60 δις ομόλογα έχουν οι Ελληνικές τράπεζες και άλλα τόσα η ΕΚΤ και καμιά 60 Ευρωπαϊκές τράπεζες.
      Το πράγμα είναι λίγο μπερδεμένο.
      Άλλοι μεγάλοι παίκτες (μεγάλες τράπεζες , hedge funds και άλλα «ευαγή ιδρύματα) θα κερδίσουν από μια αναδιάρθρωση του χρέους ή χρεοκοπία , άλλοι απλά θα εξαφανισθούν.
      Όσοι κρατάν τα ασφάλιστρα κινδύνου CDS θα κερδίσουν , όσοι τους τα έχουν πουλήσει ,ήδη έχουν κερδίσει απολαμβάνοντας πολύ υψηλά ασφάλιστρα, σε περίπτωση όμως χρεοκοπίας της Ελλάδας θα κληθούν να καλύψουν το κόστος και θα γονατίσουν.(Κάτι σαν την AIG ...)
      Εδώ έρχεται Η ΕΚΤ και λέει οι παίκτες που έχουν τα ελληνικά ομόλογα που λήγουν το 2012 2015 θα τα κρατήσουν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ(αλλάζοντάς με άλλα μάλλον) για να μην φανεί σαν μια μίνι αναδιάρθρωση (πιστωτικό γεγονός) και ενεργοποιηθούν τα CDS και παν ταμείο τα λαμόγια που ποντάρισαν κανόνι της Ελλάδας και πληρώσουν το μάρμαρο τα άλλα λαμόγια που μοσχοπούλησαν και που όλως τυχαίως είναι μεγάλοι Ευρωπαίοι παίκτες που η μαμά ΕΚΤ τους προστατεύει.
      Στην εθελοντική παρακράτηση των ομολόγων εξαντλείται η συμμετοχή των Ευρωπαίων παικτών και ο μουντζούρης από τα χέρια των Ευρωπαίων φορολογούμενων , θα βάλουν το ½ , περνά στα χέρια των Ελληνικών τραπεζών( Θα βάλλουν το ¼ του ποσού που απαιτείται ) και το υπόλοιπο ¼ από τις αποκρατικοποιήσεις (ξεπούλημα της εθνικής περιουσίας) .
      Χάρη στη φωτισμένη διακυβέρνηση του ΓΑΠ η Ελλάς αιμορραγούσα τσαλαβουτά σε νερά που βρίθουν πεινασμένων καρχαριών.
      Ο θεός να μας φυλάει.

  12. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 03/06/2011 14:31:53

    Άψογο το άρθρο,
    μήπως όμως έχουμε τη λύση σαν λαός σε περίπτωση που ξεπουληθεί το ΤΤ;;;;;
    απλά αποσύρουμε, μεταξύ αυτών και εγώ, το σύνολο των καταθέσεών μας, τότε θα δούμε αν τσούζει ή όχι.

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 03/06/2011 15:23:35

    κ.Ροδινε...
    Αν και δεν ειμαι αρκετά μεγάλος πρόλαβα και εγώ εκείνον τον μπλε βαρύ κουμπαρά..που έστριβες το κατοστάρικο για να το βάλεις μέσα..που εμμέσως μάθαινε στα παιδιά να αποταμιεύουν για να πάρουν έξτρα δωράκι τα χριστούγεννα..
    Άλλες εποχές...τότε κάθε 5 χρόνια διπλασίαζεις τις αποταμιεύσεις, δούλευες και ήλπιζες στα 45-50 να αγοράσεις ενα σπίτι για την οικογένειά σου...Οι τράπεζες τότε "κυνηγούσαν" τον καταθέτη..κέρδιζαν απο αυτόν..
    Τώρα τρέχουν να βρούν δανειολήπτες, να εγγράψουν δικαιώματα, έχουν πείσει ότι καλύτερα να καταναλώνεις νωρίς με δανεθακά, παρά να αποταμιεύεις και να απολαύσεις αργότερα...και δείτε που έχουμε οδηγηθεί..

  14. anetos avatar
    anetos 03/06/2011 15:47:20

    "Το Τ.Τ. δεν είναι μια οποιαδήποτε τράπεζα."
    απλά είναι η χειρότερη όλων....

    "Το ΤΤ ήρθε πρώτο στα stress tests και έχει καταθέσεις 11 δις ευρώ!"

    από λάθος και μόνο εικονικά ... στην ουσία δεν αξίζει φράγκο ...οι καταθέσεις ανήκουν μονο στους καταθέτες

    • A.M. avatar
      A.M. @ anetos 03/06/2011 16:52:23

      Αυτά που γράφεις ποιός στάμαθε;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ anetos 03/06/2011 17:09:57

      γιατί είπε κανένας οτι οι καταθέσεις ανήκουν κάπου αλλού;
      Η ...χειρότερη τράπεζα , δεν θα περνούσε κάν τα stress tests

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ anetos 03/06/2011 18:58:17

      από τις δύο τράπεζες που δεν πέρασαν τα τεστ, η μία ήταν η Πειραιώς, που ήθελε να αγοράσει το Τ.Τ. Και έχει μεγάλο πρόβλημα με τους όρους του Βασιλεία ΙΙ ενώ το Τ.Τ. και τους καλύπτει και έχει από τους χαμηλότερους λόγους δενείων προς καταθέσεις.

  15. A.M. avatar
    A.M. 03/06/2011 16:50:42

    Το Γουδί κατά που πέφτει είπαμε;

    Ρήμαξαν την χώρα τα πασόκια εδώ και 30 χρόνια.
    Απ το «Τσοβόλα δώστα όλα!» του Αντρίκου μέχρι τα μνημόνια του Γιωργάκη.
    Γέμισαν το δημόσιο καλοπληρωμένα κομματόσκυλα.
    Και εκτός απ τους δήμους και τις κοινότητες γέμισαν και τις νομαρχίες κομματόσκυλα.
    Βλέπεις θέλαμε ένα κάρο βαθμούς αυτοδιοίκησης για νάχει ο κάθε ντόπιος κομματάρχης και το τσιφλήκι του.
    Από ... υπάλληλοι σε σιδερωτήριο κάποιοι βρέθηκαν με δισεκατομμύρια μέσα σε δυό δεκαετίες.
    Από αφισσοκολητές καλοπληρωμένοι εργατοπατέρες και μετά στο βουλευτηλήκι.
    Τσέπωσαν δισεκατομμύρια επιδοτήσεις απ την ΕΕ, τόσα που ακόμα και έρημος να ήταν η Ελλάδα θα την είχαν μετατρέψει σε εύφορη κοιλάδα. Αυτοί «κατάφεραν» ακριβώς το αντίθετο.
    Οι διαπλεκόμενοι με την εξουσία κρατικοδίαιτοι μεγαλοεργολάβοι και εκδότες και καναλάρχες έφαγαν έναν σκασμό λεφτά, λεφτά του κράτους, και εν τω μεταξύ μας τόπαιζαν και .. επιχειρηματίες.
    Μίζες, μίζες, μίζες, ζίμενς και δεν συμμαζεύεται.
    Ρήμαξαν τον τόπο!
    Και στην φυλακή κανένας, όλοι καθαροί!
    Και τώρα πάνε να ξεπουλήσουν και το ΤΤ, ότι πιο υγιές έχει να επιδείξει το ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

    Το Γουδί κατά που πέφτει είπαμε;

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ A.M. 04/06/2011 09:43:28

      ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ?

  16. East avatar
    East 03/06/2011 17:15:07

    Οι τράπεζες πρέπει ΑΜΕΣΑ να κρατικοποιηθούν, να επενδύσουν τις καταθέσεις σε κρατικά ομόλογα(κι έτσι να σταματήσει ο διεθνής δανεισμός), να κατοχηρωθεί το 100% του ποσού-το αφορολόγητο-απόρητο-ανώνυμο-μη πόθεν έσχες των καταθέσεων(ώστε να εισάγονται κεφάλαια στην Ελλάδα), να κόψουμε χρυσή δραχμή(αυτό γίνεται και παράλληλα με το ευρώ).

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 20:05:30

    NIKOLA
    και ιδιοι να ειναι !! ακομη χειροτερο !
    Οι Εγγυησεις εχουν σημασια !
    Το επιτοκιο στο "τραβηγμα" 5-7 χρονια που φανταζομαι θα βαλουν !!
    και αντε παλι πραξεις για το ποσους Τοκους επιπλεον θα πληρωσουμε!

    Θα φυγει κοσμος απ το Δημοσιο, οπως εχω πει 200.000 ( πριν 1.5 χρονο)...

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 20:50:38

      Έχεις δίκιο. Το Δημόσιο είναι καταδικασμένο να περιοριστεί δραματικά, όχι ότι δε θα έπρεπε, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι με προχειρότητα και ανεπανόρθωτη ζημιά σε υγεία, παιδεία και ασφάλεια/άμυνα.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 20:08:31

    Τωαρ δεν εχει σημασια.
    η ΕΚΤ εχει περι τα 60δις Ομολογα δικα μας !
    καμια 20ρια οι Γερμανοι
    καμια 50ρια οι Γαλλοι.

    Θα γινει πολεμος !!! το εσωτερικο Χρεος που ελεγα πριν 3 μερες ( στο ημερολογιο ΠΠ ) χαχαχαχαχ εκει ειναι το ζουμι !!

    ΠΠ

  19. ierofantis avatar
    ierofantis 03/06/2011 20:31:34

    Καλησπέρα Κώστα,

    Είναι να απορεί κανείς με αυτά που διαδραματίζονται τις τελευταίες μέρες στη χώρα.

    Όχι μόνο επικρατεί απόλυτη αδιαφάνεια και συσκότιση για το περιεχόμενο του Μεσοπρόθεσμου προγράμματος και τις συνέπειές του στην καθημερινότητά μας, με ευθύνη της κυβέρνησης, όχι μόνο είναι να διαολίζεται και ο πλέον ανεκτικός πολίτης με το γκαιμπελίστικο ύφος της εξουσίας όπως πλέον ασκείται εδώ και καιρό από το σύστημα ΠΑΣΟΚ, όχι μόνο η πραγματική οικονομία καταρρέει από την μιζέρια και την κατήφεια, όχι μόνο αρχίζει πολύς κόσμος να αναπτύσσει σταδιακά αλλά έντονα τάσεις πολιτικής αυτονόμησης σε ένα πολιτικό κίνημα που ναι μεν ακόμη δεν είναι μορφοποιημένο σε συγκεκριμένη πολιτική κατεύθυνση αλλά ήδη παρουσιάζει ενδιαφέροντα στοιχεία αντιευρωπαϊσμού εξαιτίας των σκληρών μέτρων των εταίρων μας, έρχονται εσχάτως διάφορα κέντρα και παράκεντρα οικονομικής, πολιτικής ή δημοσιογραφικής εξουσίας και αναπαράγουν τις απαιτήσεις των εταίρων και δανειστών μας περί «σκοτώματος» ΔΕΚΟ, ή ξεπουλήματος περιουσίας της χώρας, δια ψυχολογικούς τάχαμου λόγους της αγοράς...

    Και ερωτώ, ωρέ κλεφτόπουλα, που σας είπανε μωρέ να τα πείτε αυτά, ε;

    Εκεί στις Βρυξέλλες και στη Φρανκφούρτη δεν τους έχουν πει ότι με τσαμπουκάδες και απειλές δεν πρόκειται να δουν χαΐρι με τους αναρχοαυτόνομους της Νότιας Ευρώπης; Δεν ξέρουν ότι οι απειλές τους άλλους λαούς μπορεί να τους φοβίζουν αλλά τους Έλληνες απλώς τους οδηγούν σε ενεργοποίηση αυτού που ανέκαθεν χαρακτήριζε τη φάρα μας; Αγνοία κινδύνου και πώρωση;

    Ξέρεις Κώστα, μου αρέσει η Ευρώπη. Μου αρέσει η πλούσια ιστορία της, τα έθνη της, ο πολιτισμός της. Τα μελετώ αυτά ερασιτεχνικά και έχω μάθει να σέβομαι.

    Η Ευρώπη μας έχει βοηθήσει στη δύσκολη οικονομική μας συγκυρία. Όχι ίσως με τη θέρμη που θα αναμέναμε, όχι ίσως με το πνεύμα αλληλεγγύης που υποθέταμε, και όχι βέβαια με το αζημίωτο. Αλλά βοηθά.

    Και επίσης είμαι βέβαιος ότι πολλοί Έλληνες έχουν συνειδητοποιήσει ή συνειδητοποιούν με τον πλέον άσχημο και επιθετικό τρόπο ότι όταν ζεις με δανεικά, θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να πληρώσεις το λογαριασμό. Και δυστυχώς ο λογαριασμός για εμάς θα είναι ακριβός. Και θα πρέπει κάπως να τον πληρώσουμε.

    Αλλά έχω μια ευαισθησία.

    Δεν σηκώνω την προσβολή. Δεν ανέχομαι τη λοιδορία.

    Δεν μπορώ να ακούω απειλές και ύβρεις.

    Αυτό δεν το ανέχομαι.

    Καλό θα είναι λοιπόν, μιας και ο Πρωθυπουργός και η Κυβέρνησή του, από ατρόμητος κωπηλάτης του Αιγαίου - global thinker και κυβέρνηση τούρμπο και κομάντος αντιστοίχως, έχουν μεταμορφωθεί άπαντες σε φοβισμένα κουτάβια που μετέχουν σε μια κυβέρνηση τσίρκο, ο έτερος θεσμικός παράγοντας του τόπου (τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας τον αφήνω απ’ έξω… Είναι φανερό ότι δεν μπορεί ο άνθρωπος…), δηλαδή ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, να υψώσει το ανάστημά του (που δόξα τω Θεώ είναι μεγάλο), και να εξηγήσει δυο φωνήεντα και πέντε σύμφωνα σε όλους αυτούς που ζητάνε ανθρωποθυσίες και ξεπούλημα για λογαριασμό των αγορών.

    Αυτούς που παρουσιάζονται ως τεράστια πολιτικά και οικονομικά κεφάλια του κόσμου και μέτοχοι της χάραξης της παγκόσμιας οικονομικής πολιτικής, μια πολιτική και οικονομική ελίτ που έχει μάθει να ζει στη χλιδή, σε επαύλεις, κότερα και στο απύθμενο θράσος αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι παρά ένα μάτσο ραμολιμέντα, λίγο πριν τους μετρήσει ο πανδαμάτωρ χρόνος τα τελικά μέτρα τους (δυο μέτρα μήκος με εξήντα εκατοστά πλάτος τρύπα).

    Αν νομίζουν ότι σκοτώνοντας τη Ελλάδα και τους Έλληνες θα εκπληρώσουν το μύχιο πόθο τους να εγκαταλείψουν τις μουντές, καταχνιασμένες, βροχερές, και ανήλιες χώρες τους και να περάσουν τα γεράματά τους στον ήλιο και τη θάλασσα (κάνουν καλό στα αρθριτικά και στις ρευματοπάθειες) της Ελλάδος, αφού προηγουμένως την έχουν εξαγοράσει έναντι πινακίου φακής από τους φοβισμένους τωρινούς κυβερνώντες και έχουν μετατρέψει, με χρήση ακραίων ψυχολογικών επιχειρήσεων, έναν υπερήφανο λαό σε σκιά του εαυτού του και γκαρσόνι των ξανθοτρίχηδων της Δύσης, ας τους πει απλώς ότι δεν πεθαίνουμε. Είμαστε απέθαντοι, δεν λυγάμε, δεν υποτασσόμαστε, δεν προσκυνάμε.

    Α, και να τους πει τα μέτρα, τα μεσοπρόθεσμα, τα μνημόνια ΙΙ και ΙΙΙ και ότι να’ ναι, τα σκοτώματα ΔΕΚΟ, τα αίματα, και τις απειλές, να τα βάλουν όλα στον κ@λο τους.

    Αι σιχτίρ, πια.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ierofantis 03/06/2011 20:53:10

      Κορυφαίος!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 03/06/2011 21:05:52

      Φίλε μου καλέ αντιλαμβάνομαι την οργή και την αγανάκτησή σου. Είναι λίγο δύσκολο να συνειδητοποιήσουμε το γεγονός ότι είμαστε υπό κατοχή. Δεν υπάρχουν ορατα ξένα στρατεύματα. Δεν υπάρχουν ξένες σημαίες να ανεμίζουν στα δημόσια κτίρια. Δεν κυματίζει καμμία σβαστικα στην Ακρόπολη. Οι ραδοφωνικοί σταθμοί και οι τηλεπτικοί δίαυλοι εξακολουθούν να εκπέμπουν στην ελληνική γλώσσα.
      Θα υπάρχουν κάποιοι αόρατοι επίτροποι που θα κινούν τα νήματα και θα αποφασίζουν. Οι "εκλεγμένοι" απλώς θα ανακοινώνουν τις αποφάσεις.
      Κάποιοι παλαιότερα προέβλεπαν τον όλεθρο στον οποίο θα μας οδηγούσε ο παρασιτισμός και η ηδονιστική μαζική δημοκρατία αλα ελληνικά. Φώναζαν, ξυπνήστε. Αλλά που. Εθίστηκε μεγάλο κομμάτι των συννελλήνων σε έναν τρόπο ζωής που τον οδηγούσε στην καταστροφή. Τώρα είναι αργά για αγανάκτηση. Θα πιούμε το πικρό ποτήρι. Είναι η Νέμεσις στην ύβρη που διαπράχτηκε. Όχι από όλους μας αλλά από πολλούς.
      Μας έλαχε να ζήσουμε, αναλογικά, ένα νέο 1204. Τους Τούρκους φοβόμαστε και λυσσάξαμε να μπούμε στην Ευρώπη για να λύσουμε αυτό κατά βάση το πρόβλημα. Και που φτάσαμε? Αντί να δορυφοροποιηθούμε στην Τουρκία, γίναμε φόρου υποτελής στο ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα και στην ευρωπαϊκή ελίτ.
      Η συρρίκωνση του ελληνικού κράτους που άρχισε στο Σαγγάριο, έκανε ένα διάλλειμα στα Αλβανικά βουνά, συνεχίστηκε στον εμφύλιο, σημαδεύτηκε από την ήττα της Κύπρου και έφτασε εδώ στην οικονομική υποδούλωση και στη νέα Άλωση από τους Φράγκους δεν έχει κανέναν άλλο υπαίτιο πέρα από εμάς.
      Τώρα δεν μας πρέπουν οι οιμωγές για το κακό που μας βρήκε. Δεν είναι αυτός ο Ελληνικός Τρόπος του Σκέπτεσθαι.Ας μαζέψουμε τα κομμάτια, ας βρούμε ξανά τον Ελληνικό Τρόπο και ας συναχτούμε όσοι ονειρευόμαστε μια άλλη Ελλάδα για να δούμε τι θα κάνουμε.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/06/2011 21:20:29

        Σοφά και μεστά τα λόγια σου Γιάννη.

        Αγανακτεί όμως η ψυχή μου όταν βλέπω ανθρωπάκια να κουνάνε το χέρι και Έλληνες και δεν αναφέρομαι στα κολλεγιόπαιδα της κυβέρνησης, να σκύβουν το κεφάλι σε κάθε λογής - λογής παιδαγωγό μας από τα ξένα.

        Μιλάγανε για αλληλεγγύη αλλά βλέπω γύπες. Μιλάγανε για βοήθεια αλλά βλέπω κατοχή. Μιλάγανε για συνεργασία αλλά βλέπω ανακοινωθέντα αποφασίσομεν και διατάσσομεν.

        Λοιπόν, αν δεν μπορεί ο θίασος της κυβέρνησης, αν δεν μπορεί ο Πρόεδρος, αν δεν μπορούν τα άλλα κόμματα, θα πρέπει να μπορέσει ο Σαμαράς, διότι μόνο αυτός απέμεινε από το υπάρχον πολιτικό σύστημα να βάλει λίγο τα πράγματα στη θέση τους.

        Δεν τρέφω αυταπάτες ότι έχουν γίνει πολλά και στραβά σε αυτή τη χώρα. Δεν αμφιβάλλω ότι θα πονέσουμε και θα ματώσουμε. Ας βγει ένας Έλληνας και να πει, ρε μ@λάκες, έχουμε κάνει ως χώρα αυτή και αυτή και αυτή τη βλακεία. Και για να τη διορθώσουμε θα πρέπει να κάνουμε αυτό και αυτό και εκείνο το πράγμα. Και κάνοντάς το, θα χρειαστεί να πονέσουν αυτοί και εκείνοι και οι άλλοι για τόσο χρόνο και με αυτές τις συνέπειες. Αλλά να το πει Γιάννη. Να το πει, να το μετρήσουμε, να το καταλάβουμε και να βάλουμε πλάτη.

        Η επίκληση του πατριωτισμού από όλους αυτούς τους δουλικούς απάτριδες μου φέρνει αηδία. Ας με πιάσει στο φιλότιμο ένας Έλληνας, όπως όλους μας πιστεύω, και θα κινήσουμε τον κόσμο ανάποδα. Το καταλαβαίνεις;

        Θα στο πω αλλιώς. Προτιμώ να ματώσω από το μαχαίρι Έλληνα που θα μου εξηγήσει γιατί και πως θα πεθάνω, παρά να ματώσω από το μαχαίρι ξένου που επιχαίρει κουνώντας μου επιδεικτικά το δάχτυλο και λοιδορώντας με.

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ ierofantis 04/06/2011 02:13:53

          Ιεροφάντη, είσαι κορυφαίος...
          Ελπίζω να διαβαζουν πολλοί τα σχόλιά σου..
          Ενέσεις ελπίδας και ανάτασης...

          Είμαι και εγώ συγκρατημένα αισιόδοξος..Πιο πολύ γιατί αν αναλάβει ο Σαμαράς και φανεί αντάξιος των προσδοκιών δεν έχει να αντιμετωπίσει πολιτικούς γίγαντες στην Ευρώπη, αλλά μάλλον γραφειοκράτες λογιστάκους..
          Αλλά και πολύ ανυπόμονος..θέλω να αποκτήσουμε ξανά τον έλεγχο της ζωής μας...και να γίνει γρήγορα..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 04/06/2011 16:07:13

      Εύγε Ιεροφάντη,
      Προσυπογράφω.

  20. GEODETIS avatar
    GEODETIS 04/06/2011 05:58:44

    βρε που μου θύμισες τον πρώτο μου κουμπαρά ....
    μα βέβαια πως να ξεχάσω το μεταλλικό (σχεδόν ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο, διότι είχε κυρτές τις επάνω του ακμές) κουμπαρά σε μπλε χρώμα και κλειδάκι για να ανοίγει η κάτω πορτούλα ... κλειδάκι βέβαια που είχαν στο τοπικό υποκατάστημα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου με έναν λογαριασμό στο όνομά μου και του πατέρα μου ... το έφερε ο πατέρας μου ένα μεσημέρι στο σπίτι ... ωστόσο μετά απο την συλλογή και αποταμίευση αρκετών χρόνων απο κάλαντα και χαρτζιλίκι, θυμάμαι ότι δυσκολευόμουν να βάλω στο εσωτερικό τυλιγμένα σε ρολό χαρτονομίσματα απο την αντίστοιχη οπή ... τότε κατάλαβα ότι είχα μαζέψει αρκετά .... βέβαια με έβαλε ο διάολος (δέκα χρονών παιδί) να το ανοίξω αλλά όχι με τον συμβατό τρόπο .... με παίδεψε ώρες το άτιμο στο γεμάτο εργαλεία υπόγειο του πατρικού μου, όπου τελικά το διέρρηξα θερμαίνοντας την πορτούλα την βάση του, σε βαθμό που την λύγισα χαχαχχαααα... (τι μου έχεις φέρει απο τις παιδικές μου μνήμες) πανικός λοιπόν όταν κατάλαβα ότι δεν είχα δικαιολογία για την αταξία που έκανα χαχχαχαααα... εξαφάνισα τα πειστήρια και κράτησα τα χρήματα χαχαχαχχαααα.... θα πάω μεθαύριο στον πατέρα μου να το παραδεχτώ ....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ GEODETIS 04/06/2011 16:05:40

      Aψογος!

  21. GS avatar
    GS 05/06/2011 14:29:15

    Ένα πολύ καλό άρθρο για το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο εδώ :

    http://ergazomenoitaxtam.blogspot.com/

    Παρακαλώ δημοσιεύστε το.