#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2011 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε, όχι και στο Μέγαρο!



Η Ν. Δ.  ψήφισε μαζί με την Κυβέρνηση, την τροπολογία για την ανάληψη εκ μέρους του Δημοσίου, ημών των φορολογουμένων δηλαδή, ενός δανείου του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, ύψους 95 εκατομμυρίων ευρώ!

Ο εκπρόσωπος του κόμματος, δικαιολογώντας της στάση της Ν.Δ. , δήλωσε σήμερα : “Το Μέγαρο Μουσικής είναι περιουσία του ελληνικού λαού, παράγει πολιτισμό, δεν μπορούμε να τα αφήσουμε να καταρρεύσουν όλα. Το Μέγαρο θα πρέπει να βοηθηθεί, το παραγόμενο αποτέλεσμα είναι για όλο το λαό"!

Λυπούμαι, πολύ αλλά η Ν.Δ. δεν είχε καμιά δουλειά, σε δύσκολους καιρούς, να συναινεί σε τέτοιες δαπάνες. Δηλαδή θα κάνουμε το ΜΜΑ μια άλλη ΔΕΚΟ  την οποία θα συντηρεί ο Έλληνας φορολογούμενος το εισόδημα του οποίοι δέχεται άγριες επιθέσεις;

Το Μέγαρο είναι ο  απόλυτος  ορισμός της διαπλοκής!

Το διηύθυνε εν λευκώ ο  αείμνηστος X. Λαμπράκης και τώρα το διευθύνει ο πρώην γραμματέας της ένωσης ελληνικών τραπεζών, ο κ. Μάνος, εκλεκτός επίσης του ΔΟΛ!

Είναι δυνατόν το Μέγαρο, με τόσους μεγάλους χορηγούς να μην μπορεί να ανταποκριθεί στα έξοδά του;

Ας περικόψει τις δαπάνες του! Ας βρει χορηγούς ή άλλους πόρους. Όχι, πάντως να φορτώνουμε τη διαχείρισή του στον  Έλληνα πολίτη.

Αυτό το μήνυμα θέλει να στείλει η Ν,Δ.; Ότι θα στηρίζει τις αποτυχημένες δραστηριότητες της διαπλοκής;

Και κάτι τελευταίο, το "παραγόμενο αποτέλεσμα" δεν είναι για όλο το λαό. Αρκεί μόνο να δείτε ποιοι συμμετέχουν στα προγράμματα του Μεγάρου και θα καταλάβετε….

Αδέξιος Δεξιός

Υ.Γ. Το δάνειο είχε εγγυηθεί το  2007 η Κυβέρνηση Καραμανλή, τότε που πολεμούσε τους ….."νταβατζήδες"

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 02/03/2011 17:45:54

    Εδώ εμείς πείναμε και αυτοί θέλουν να μας χορτάσουν κουλτούρα κρίμα στην Ν.Δ

  2. Tassos avatar
    Tassos 02/03/2011 17:54:09

    Υπάρχουν ορφανοτροφεία στη Θεσσαλονίκη που δεν έχουν λεφτά για θέρμανση. Η Σχολή Τυφλών ΖΗΤΙΑΝΕΨΕ (ναι όπως άκριβώς το γράφω) από πλούσια σχολεία της Θεσνίκης λεφτά για να αγοράσει πετρέλαιο. Και ψηφίζει η ΝΔ να δώσει λεφτά για να ευωχείται η σαπίλα της μπουρζουαζίας των Αθηνών και Θεσνίκης. Φτου σας ρε ξεφτίλες !

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/03/2011 17:57:28

    Για καθίστε ρε λεβέντες. Έχετε πάει καθόλου στο μέγαρο να το δείτε για τί έργο μιλάμε;

    Ασχέτως το πως έγινε και πως χρηματοδοτήθηκε πρόκειται για ένα στολίδι για τα πολιτιστικά και τα καλλιτεχνικά δρώμενα της Αθήνας αλλά και όλης της χώρας.

    Μπορεί κάποιους να μην τους ενδιαφέρουν τα καλλιτεχνικά αλλά αυτό δεν σημαίνει όμως ότι για ένα σχετικά μικρό δανεισμό πρέπει να το αφήσουμε να χαθεί και μαζί του να χαθεί ο μεγαλύτερος πολιτιστικός πνεύμονας της πόλης.

    Το μέγαρο είναι ένα διαμάντι για την πόλη και την Ελλάδα. Ο Λαμπράκης μπορεί να είχε χίλια-δυο κακά. Αλλά δεν μπορούμε να αρνηθούμε ένα πράγμα, ότι εαν δεν ήταν αυτός το μέγαρο δεν θα υπήρχε εκεί που είναι. Και ξερετε κάτι, το πιθανότερο θα ήταν ο χώρος αυτός να είναι σήμερα άλλο ένα μέρος που οι ναρκομανείς βαράνε τη δόση τους, όπως π.χ. το πεδίον του άρεως.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Έρεβος 02/03/2011 18:46:31

      Έρεβος, κανένας ορισμός του πολιτισμού σου περισσεύει;

    • Cal avatar
      Cal @ Έρεβος 02/03/2011 19:01:46

      Διαμάντι μεν, για μια συγκεκριμένη κλίκα δε. Ξέρω από μεσα τι παίζει στο μέγαρο, μια παρείτσα είναι όλοι αυτοί. Έχεις δει ποτέ παράσταση με 40-50 θεατες στη μικρή άιθουσα, όλοι συγγενείς και φίλοι είναι, συνήθως με προσκλήσεις.

    • nasos avatar
      nasos @ Έρεβος 02/03/2011 19:08:33

      βασικά αν δεν υπήρχε ο Λαμπράκης θα είχαμε γλυτώσει πολλά δισ από το χρέος,΄τωρα αν υπάρχουν κάτι θύματα που λιβανίζουν ακόμη και μετά θάνατον τον ψευδομαικήνα Λαμπράκη,πρόβλημά τους
      ας στηθούν στην ουρά για να δουν τον Νταλάρα να χαριεντίζεται με τους τσαμπατζήδες ολιγάρχες και να κάνει αντιρατσιστικές συναυλίες την ίδια στιγμή που δεν έχει το θάρρος να παραδεχθεί ότι ο πατήρ του ήτο αθίγγανος από την Θεσσαλία

    • neotera avatar
      neotera @ Έρεβος 02/03/2011 19:13:57

      Σκυλάδικο για κλασσική μουσική γίνεται ? Εεε ναι κι αυτό το κατόρθωσαν τα λούμπεν της ΑΛΗΤ . Κάνουν τιτανοτεράστιες αρπαχτές σε βάρος της ποιότητας σε κάθε παράσταση. Ανεβάζουν χορευτικό για την Κάρμεν και δεν έχουν ούτε δυό κιθάρες, ούτε μια τραγουδίστρια για ζωντανή μουσική. Ολη η όπερα από σι ντί. Κατάμεστο το μέγαρο πάνω κατω και ο κόσμος στο τέλος φουρκισμένος να μην χειροκροτεί τους πανάξιους αλλοιώς ισπανούς χορευτές....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Έρεβος 02/03/2011 19:19:26

      Συγνώμη ξέρεις πέρα από τα δάνεια που παίρνει πόσα λαμβάνει από επιχορηγήσεις κωδικούς τακτικού το το έτος;
      Αν είναι περιουσία του Δημοσίου ας ανήκει στο Δημόσιο.
      Φτάνει με τα Νομικά Πρόσωπα και τις κρατικές ΑΕ που έφτιαχνε το ΠΑΣΟΚ για να λειτουργούν με Δημόσιο μανδύα εκτός δημοσίου λογιστικού.
      Ολα αυτά είναι στην ουσία ανέλεγκτα και λειτουργούν ανεξέλεγκτα.
      Δεν έχω πρόβλημα με κανένα μέγαρο αλλά ας βγει ένας να σου πει πόσο στοίχισε πόσο στοιχίζει και το καθεστώς λειτουργίας του και μετά ας μιλάμε όσο θες.
      Ας δούμε και τα αντίστοιχα στο εξωτερικό.... και ξανά συζητάμε.

      ΥΓ

      ...έχω και εγώ ένα δάνειο θα μου εγγυηθεί το κράτος; ή δεν έχω ΜΜΕ;

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Έρεβος 02/03/2011 19:33:40

      +1

    • Νικηφόρος Ουρανός avatar
      Νικηφόρος Ουρανός @ Έρεβος 02/03/2011 21:45:25

      Συμφωνώ. Πέρα από τις διαπλοκές και τα συμπαρομαρτούντα το Μέγαρο κάνει σπουδαία δουλειά. Ας μην το αφήσουμε να καταρρεύσει. Η άποψή μου είναι ότι στις δύσκολες μέρες μας ο πολιτισμός, η μουσική ιδιαίτερα, είναι παραίτητος

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Έρεβος 03/03/2011 17:51:18

      @ Ερεβος

      Μπορείς να φανταστείς τί απάντηση θα πάρεις άν αυτά τα πείς
      Στους 1.000.000 ανέργους - στους συνταξιούχους των 300 ευρώ- τους μισθωτούς των 500 ευρώ........?????????

    • Λάμπρος avatar
      Λάμπρος @ Έρεβος 04/03/2011 02:27:42

      Για καθίστε ρε λεβέντες. Έχετε πάει καθόλου στο μέγαρο να το δείτε για τί έργο μιλάμε;

      Ναι, να μας ταϊσουν σονέτα και όπερες με το ζόρι.

      Όσο για το μουσικό μας πολιτισμό ―γιατί εμείς δεν είμαστε απόγονοι του Σοπέν και του Μπαχ―, στα σκουπίδια, να φυτοζωεί από κάτι ρομαντικούς...

      Ούστ...

  4. SAVAS avatar
    SAVAS 02/03/2011 18:00:50

    Εγώ πάντως δεν συμφωνώ σ' αυτό που υπογράψατε αλλά θα τηρήσω τις υπογραφές σας............

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ SAVAS 02/03/2011 18:19:07

      SAVAS καταλαβαίνουμε όλοι ότι οι υπογραφες θα τηρηθούν όπου κι αν μπήκαν από πασοκικό χέρι....Δεν τρέφουμε αυταπάτες. Μπράβο όμως στο ANTINEWS που κάνει και μια κριτική στην παράταξη που υποστηρίζει.

  5. Tassos avatar
    Tassos 02/03/2011 18:03:21

    Για πες μας πώς διαχέει τον πολιτισμό στον λαό. Και με τί αντίτιμο εισιτηρίου? Γιατί εμένα σαν σκυλάδικο των πλουσίων με κάνει...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Tassos 02/03/2011 18:06:22

      Εγώ είμαι σίγουρος ότι π.χ. εσένα δεν σου αρέσει το βιολί και όχι ότι δεν έχεις 15 ευρώ να πας μια φορά το μήνα να το ακούσεις.

      h--ps://webtics.megaron.gr/el/events/?eventid=143&showid=267#267

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Tassos 02/03/2011 18:16:50

      Εάν εσένα δεν σου αρέσει η κλασσική μουσική μην πας. Υπάρχουν και εισητήρια σε πολύ λογικές τιμές, απλά δεν θα κάθεσαι δίπλα στην Λάτση και το τραβηγμένο πρόσωπό της.

      Το ΜΜΑ είναι στολίδι για την Ελλάδα και μας τιμά σε διεθνές επίπεδο που υπάρχει.

      Σαφώς όμως από τη στιγμή που έχει μεγάλους χορηγούς και προστάτες... ΔΕΝ θα έπρεπε να του εγγυηθούμε και το δάνειο...

    • nasos avatar
      nasos @ Tassos 02/03/2011 18:17:56

      λέω να γίνω και γω Μαικήνας του Πολιτισμού σαν τον Λαμπράκη και τους άλλους κατσικόβλαχους που πάνε στο Μέγαρο και χειροκροτάνε σαν παρλιακά ότι τους δείχνουν,και γελάνε μαζί τους οι ξένοι που'ρχονται εδώ με την αμορφωσιά τους
      λοιπόν τι λέτε,να ζητήσω από τον Πρίγκηπα Πωλ Ζερουλανός 5 μύρια;
      είναι καλά για αρχή;
      ΜΜΕ δεν έχω,μονάχα σχόλια γράφω που και που στο Antinews και αλλαχού

  6. zap-zap avatar
    zap-zap 02/03/2011 18:07:20

    πέστα savas....

  7. Μαλτέζος avatar
    Μαλτέζος 02/03/2011 18:07:55

    Αυτά να τα βλέπουν αυτοί που πιστεύουν ότι με τη ΝΔ κάτι θα αλλάξει.. και πολύ καλά κάνει το antinews και προβάλλει τέτοιες ειδήσεις και μπράβο του.

    Και στην τελική, πόσους νομίζουν ότι πείθουν μ'αυτές τις γελοίες, ελεεινές δηλώσεις..;

    Έλεος, οι "νταβατζήδες" είναι από 100 χρονών ο καθένας και με καταχρεωμένες επιχειρήσεις. Τι φοβάται, πια, το πολιτικό προσωπικό, τα ανθρωπάκια αυτά;

  8. gram avatar
    gram 02/03/2011 18:19:09

    To Μέγαρο είναι απαραίτητο για τη χώρα και όλοι μας χρωστάμε μεγάλη τιμή στον Λαμπράκη που έκανε δυνατή την υλοποίηση του. Νομίζω ότι στη μετα-Λαμπράκη εποχή θα μπει στο δρόμο να γίνει λειτουργικά αυτοδύναμο. Στην Αμερική όπου κάθε πόλη έχει και το "μέγαρο" της όλα είναι ιδρύματα που στηρίζονται με τοπικά και πολιτειακά χρήματα. Επομένως η ΝΔ έκανε το αυτονόητο και στήριξε το αίτημα. Αντίθετα θα περίμενα όλοι εσείς οι "προοδευτικοί" να κακίζατε τον Αντώνη που δεν έχει ακόμα προτείνει τη διακοπή της επιχορήγησης των κομμάτων από το κράτος...

    • nasos avatar
      nasos @ gram 02/03/2011 18:21:34

      το Μέγαρο,έτσι όπως λειτουργεί,αντικατοπτρίζει όλη την παθογένεια της εγχώριας πολτικο-οικονομικής ζωής και κυρίως την άθλια νοοτροπία της ντόπιας Αλήτ που έχει μια δυσκολία να διακρίνει την διαφορά μεταξύ του δημοσίου ταμείου και των προσωπικών τραπεζικών λογαριασμών

      • gram avatar
        gram @ nasos 02/03/2011 18:25:06

        Αρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες... σαν ν' ακούω τον Παφίλη και τα λοιπά γραμμόφωνα

        • nasos avatar
          nasos @ gram 02/03/2011 19:09:46

          δεξιός είμαι

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ gram 02/03/2011 18:22:47

      Ποιός είπε ότι συμφωνούμε να κοπούν οι επιχορηγήσεις των κομμάτων απο το κράτος;

  9. nasos avatar
    nasos 02/03/2011 18:19:26

    ''Μαζί Τα Αποπληρώσαμε''

  10. gram avatar
    gram 02/03/2011 18:31:49

    ??? Να συνεχιστούν δηλαδή? Και να χρωστούν κοντά στα 150 εκατομύρια ΕΥΡΩ έκαστον? Είναι σαν να έχει μπει ο λύκος να φυλάει τα πρόβατα! Αν σας κατάλαβα καλά

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ gram 02/03/2011 18:48:59

      Η κατάργηση της επιχορήγησης των κομμάτων απο το κράτος θα έκανε το ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ακόμα ισχυρότερο σε ολόκληρη την πολιτική σκηνή και όχι στα 2 κόμματα.

      Τα 150 μύρια τα χρωστάνε στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ του ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.

      • gram avatar
        gram @ SAVAS 02/03/2011 20:56:07

        Η ημιμαθεια παλι σας ανεδειξε. Τα χρεη των κομματων ειναι με συντριπτικη πλειοψηφια προσ την Αγροτικη Τραπεζα. Αλλα μην σκιαζεστε, εσεις τον χαβα σας στην λαμπρη παραδοση των κατ' εφημισμον "προοδευτικων"...

  11. SAVAS avatar
    SAVAS 02/03/2011 18:35:57

    Το θέμα είναι να "πιέσετε" να μην τηρηθούν οι υπογραφές που μπήκαν απο πασοκικό χέρι..... Αλλά όπως φαίνεται η Ιρλανδία θα δείξει το μέλλον της στάσης της Ελλάδας. Εκεί θα φανεί τι πραγματικά θα πράξουν και στην Ελλάδα σε περίπτωση που βγεί στη κυβέρνηση η ΝΔ. Εγώ πάντως δεν είμαι αισιόδοξος γιατί μεγαλύτερο τσιράκι της ΝΔ, απο το ΠΑΣΟΚ, δεν έχω ξαναδεί. Η πολιτική που συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα απο το ΠΑΣΟΚ ήταν κρυφό όραμα για την ΝΔ αλλά κακά τα ψέματα όλοι γνωρίζουμε ότι ποτέ δεν θα μπορούσε να ασκήσει ούτε το 1/4 απο αυτά που μέχρι σήμερα έχει κάνει το ΠΑΣΟΚ στα 1,5 χρόνια ΧΟΥΝΤΑΣ του. Ο ένας βασιλιάς κατηγορεί τον άλλο βασιλιά ότι είναι κακός. Το λαό όμως πρέπει να τον ενδιαφέρει ότι υπάρχει βασιλιάς όχι ποιός είναι. Δεν υπαρχει καλός βασιλιάς.

    Λοιπόν ειλικρινής στάση απο τη ΝΔ, για να μας πείσει εμάς τους άπιστους ότι έχει πορεία για κάτι καλύτερο είναι να δείξει το δρόμο για "ΜΗ τηρηση των υπογραφών", παύση του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, ΤΙΜΩΡΙΑ και ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ των τοκογλύφων δανειστών μας, αλλά αφού μας τον δείξει να τον ακολουθήσει.

    Πάντως, για να είμαστε δίκαιοι, αν έβγαινε αύριο η ΝΔ κυβέρνηση και συνέχιζε την πολιτική του ΠΑΣΟΚ (ακριβώς την ίδια), την άλλη μέρα το πρωί θα είχε πέσει, αφού ο κομματικός συνδικαλισμός θα είχε ξεχειθεί στους δρόμους και στις πλατείες για να ρίξει τη κυβέρνηση. Είπαμε γι' αυτούς σημασία έχει ποιός θα είναι βασιλιάς.

  12. Κρητικός avatar
    Κρητικός 02/03/2011 18:40:18

    "Το Μέγαρο Μουσικής είναι περιουσία του ελληνικού λαού"
    Πότε ρώτησαν τον λαό για να γίνει αυτή η περιουσία? και ας πουμε οτι ειναι περιουσία του....τι του αποφέρει? ΜΟΝΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΤΟΥ

    "παράγει πολιτισμό" Ο μόνος πολιτισμός που παράγει είναι το "κοινωνικό "status καθε νεοπλουτου κρατικοδιαιτου .

    "δεν μπορούμε να τα αφήσουμε να καταρρεύσουν όλα"
    Μήπως είναι ευκαιρία η να γίνει όντως περιουσία του λαού αλλα όχι με την διοικηση και την διαχειρηση που εχουμε συνηθίσει?
    Η ακομη μηπως είναι ευκαιρία σε χαλεπους καιρους να ιδιωτικοποιηθει και να το αγορασουν αυτοι που το "ενισχυουν" με τις χορηγιες τους ?

  13. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 18:40:29

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΝΔ

  14. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 02/03/2011 18:43:13

    αν δεν εχει χορηγο η ακροπολη να κλείσει..μόνο τα σκυλάδικα να μείνουν

  15. Rote Phane avatar
    Rote Phane 02/03/2011 18:50:29

    Τωρα ειναι η ωρα για μια συναυλια με την "μεγαλη σκυλου-κυρια" και τον εθνικο νταβαντζοτραγουδιστη Ντραλα!!!!!

  16. Posidonas avatar
    Posidonas 02/03/2011 18:56:16

    Ναι , συμφώνων να πληρώνουμε για το Μέγαρο, αλλά να υπάρχει καθαρότητα και διαφάνεια στις οικονομικές του δραστηριότητες και όχι πλιάτσικο.
    Ειναι αληθεια, εχουν προσθέσει ενα υφος ελιτ στο μεγαρο και επισης το εχει οικειοποιηθεί το συγκρότημα Λαμπράκη, ενώ δεν εχει δωσει μια. Είναι ένα σκάνδαλο, πως να το κάνουμε. Χρωστάει παντού και χάρης στους εκβιασμούς με το Μega και τις εφημερίδες του επιπλέει.

  17. juliet avatar
    juliet 02/03/2011 18:57:29

    παληκάρια θα κάνω μια ερώτηση και θέλω να μου απαντήσετε.
    Αν η ΝΔ δεν ψήφιζε ,θα περνούσε;
    Αν ναι ,ουτε αυτή την εξυπνάδα δεν είχανε;
    Αφού θα περνούσε τι θέλανε να δείξουν καλή διαγωγή σε ποιόν;

    • Crocodile avatar
      Crocodile @ juliet 03/03/2011 03:08:02

      Όντως, έστειλαν μήνυμα στη διαπλοκή. Μην ακούτε αυτά που λέμε στον κοσμάκη...

      Εδώ το καράβι βυθίζεται και θέλουμε το κατάρτι να είναι βαμένο.

  18. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 02/03/2011 18:58:06

    Όταν είσαι υπερχορτάτος απο υλικά αγαθά σου λείπει ο πολιτισμός η τέχνη και η κουλτούρα για να γεμίσεις το κενό της ψυχής σου. Δείτε το σαν μια φιλανθρωπία απο όλους μας στη μπουρζουαζία γαλάζια και πράσινη των Αθηνών που προσπαθεί να χορτάσει την ανύπαρκτη ψυχή της. Σε κάθε εκδήλωση εμείς θα τους βλέπουμε απο την τηλεόραση του MEGA ν' ανεβαίνουν το κόκκινο χαλί και να κάνουν δηλώσεις για το πόσο θεσπέσια ήταν η εκδήλωση που παρακολούθησαν και χαλάλι τα λεφτά μας.
    Η πεμπτουσία του μεγάρου συμπυκνώνεται στους στίχους της αείμνηστης Ρίτας "Εγώ δεν πάω μέγαρο θα μείνω με τον παίδαρο"

  19. cveng avatar
    cveng 02/03/2011 18:59:00

    το οτι ''το μεγαρο παραγει πολιτισμο'' ειναι παρα πολυ σχετικη εκφραση.τι σημαινει παραγει πολιτισμο?αν ρωτησεις τον νταλαρα,η συναυλια στον αγιο παντελεημονα πολιτισμο παρηγαγε,παρουσια μητροπολιτων,υπουργων και ΜΑΤ απεξω να δερνουν τον κοσμο.οποτε η αιτιολογια οτι παραγει πολιτισμο οποτε πληρωνε ζωον δεν μου λεει πραγματικα τιποτα.
    επομενη παρατηρηση στο σχολιο της ΝΔ ειναι οτι το μεγαρο ειναι περιουσια του ελληνικου λαου οποτε πρεπει να την επιδοτησουμε ολοι μαζι παλι.και να ρωτησω:την περιουσια τη δικη μου,ως μερους του ελληνικου λαου,την επιδοτει κανεις?τι να την κανει ο ελληνικος λαος την ''περιουσια'' αν δεν εχει περιουσια??την πιανετε την ειρωνεια.
    θυμιζουν ολα αυτα τις γελοιες καταστασεις που γινονται σε υπαναπτυκτες χωρες της Αφρικης: γινεται ερανος σε καποιο γκαλα,μαζευονται λεφτα και φτιαχνουν ''κεντρο θεατρου και τεχνων'' σε περιοχη οπου δεν εχουν καθαρο νερο και τροφη να φανε.
    επισης να πω οτι μου φανηκε περιεργο το οτι ειναι ενα απο τα λιγα αρθρα του antinews οπου κανει δηλωση ο Μιχελακης και δεν αναφερεται το ονομα του...ο δαιμων του τυπογραφειου φταιει;μηπως δεν ''απευθυνεται'' σε αυτον το δημοσιευμα;συγνωμη για την κακεντρεχη παρατηρηση αλλα δεν μπορεσα να μην το παρατηρησω με καθε καλη προθεση.αν κανω λαθος,ευχαριστως διορθωστε με.

  20. nasos avatar
    nasos 02/03/2011 19:03:51

    τώρα που ο λαός δεν έχει ψωμί να φάει,το Μέγαρο θα ανεβάσει έργο-ωδή στα λαϊκο-ποπ των '80s με πρωταγωνιστή τον Καρβέλα

  21. Posidonas avatar
    Posidonas 02/03/2011 19:14:20

    Διαβασα σημερα στη δεμονικη Καθημερινη του Αλαφουζου, οτι χαρης στο νομο για τουςς τζαπατζιδες κατα ρεππα μειωθηκε διέλευση τους απο τα διοδια. Θελω να ρωτησω τον Αλαφουζο, ποσα πλερωσε για το λαθρεμπόριο πετρελαιουν που τον κατηγορουσαν;

  22. Polux avatar
    Polux 02/03/2011 19:28:57

    Το Μέγαρο δεν είναι ο απόλυτος ορισμός της διαπλοκής, δυστυχώς υπάρχουν και
    πολύ χειρότερα. Έχει δίκιο ο εκπρόσωπος της ΝΔ όταν λέει ότι "Το Μέγαρο Μουσικής είναι περιουσία του ελληνικού λαού"...
    Πράγματι το διήυθυνε εν λευκώ ο Χ. Λαμπράκης βάζοντας ανάξιους ανθρώπους
    επάνω. Πχ πιά είναι τα προσόντα και οι σπουδἐς του καλιτεχνικού διευθυντή του Μεγάρου; Τι δουλειά έχει ο Μάνος με την μουσική; Ας πετάξουν λοιπόν όλον αυτό τον συφερτό που είχε μαζεψει και ας μπούν ανθρώποι ικανοί...
    Το έχω ξαναγράψει και σε προηγούμενη ανάρτηση. Όταν κατασκευάσθηκε η αίθουσα “Τριάντη” (η αιθουσα αυτή είναι απότοκο του φαραωνισμού του Λαμπράκη) δεν είχαν υπολογισθεί (πόσο και ποιά είναι) τα λειτουργικά έξοδα της αίθουσας!!! Kαι μιλάμε γιά ένα “σκασμό” λεφτά…
    Αν το Μέγαρο κλείσει θα τον "φάνε" γιά ένα κομμάτι ψωμί...

  23. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 02/03/2011 19:28:59

    Αν δεν τους φτάνουν τα λεφτά να πληρώσουν τα χρέη τους να το πουλήσουν!

    Να του κάνουν "αξιοποίηση"

    Εχω μερικές Προτάσεις:

    1. Μall
    2. Νυχτερινό Πολυ-κέντρο
    3. Γήπεδα Μπάσκετ και Volley
    4. Moultiplex Σινεμά

    Στο κάτω-κάτω της γραφής δεν είμαστε της κλασσικής και του Μπαλέτου, είμαστε του Λαϊκού, πως να το κάνουμε! Είτε Χατζηδάκη, είτε Τσιτσάνη! Αν οι "κυρίες" Μανταμ Ορτανς που μόλις τσέπωσαν τον πλουσιο Μπουρτζόβλαχο, ντρέπονται για την καταγωγή τους, να πάνε στο εξωτερικό με τα ιδιωτικά τζετ τους!

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/03/2011 19:38:35

    ....την εγγυηση του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ στην EIB(Ευρωπαικη Τραπεζα Επενδυσεων) για την καλυψη δανειου της στον ΟΜΜΑ,ποσο 90.000.000 ευρω με ημερομηνια 2ας ΜΑΡΤΙΟΥ 2004 (5 μερες πριν τις Εθνικες Εκλογες!!!!) και αρ.φυλ.426 μερικοί την ...ξεχνούν.
    ...και άλλα το 2007.
    ...και ετήσιες επιχορηγήσεις.

    Αλλά είναι στολίδι κλπ κλπ κλπ
    Έλεγχος έχει γίνει ποτέ;
    Από το ΥΠΠΟ πχ που το εποπτεύει; Από το ΕΣ; Από ΥΔΕ;
    Αλλά έχει ισολογισμούς απολογισμούς και λογιστές κλπ κλπ κλπ


    Για αυτό μακάρι να χρεοκοπήσουμε για να ξεκινήσουμε από την αρχή μια χώρα με θεσμούς κανόνες και λειτουργίες.
    Ας γίνουμε όχι Δανία έστω Νιγηρία ή Ουγκάντα, γιατί μέχρι τώρα οι μισθωτοί δουλοπάροικοι των ...επώνυμων είμαστε.
    Δεν είχαμε ποτέ Δημόσιο, παρά μόνο Κρατική ένωση φεουδαρχών, καιρός λοιπόν να φτιάξουμε ένα νέο μαγαζί το παλαιό χρεοκόπησε και είθε μερικές γαλάζιες καρέκλες να το καταλάβουν και να μην ψελλίζουν ανοησίες για ..περιουσία του Δημοσίου, την ώρα που δεν υπάρχουν όχι ιατροί και νοσοκόμες αλλά ούτε γάζες στα νοσοκομεία.

  25. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/03/2011 19:45:53

    Εγώ είχα την εντύπωση ότι τον πολιτισμό τον παράγουν οι άνθρωποι κι όχι τα κάθε είδους Μέγαρα. Και ποιός είπε ότι οι επιδοτήσεις παράγουν μουσική, κινηματογράφο, λογοτεχνία, ζωγραφική κλπ. Μήπως επιδοτήθηκε ο Τσιτσάνης για να γράψει τη "Συννεφιασμένη Κυριακή" ή ο Βαμβακάρης για να γράψει τα "Ματόκλαδα" που λάμπουν σχεδόν έναν αιώνα τώρα! Ή μήπως επιδοτήθηκε ο Τσαρούχης, ο Πικιώνης, ο Κουν, ο Μινωτής, ο Κακογιάννης, ο Λογοθετίδης, ο Χατζιδάκις, ο Λοϊζος και τόσοι άλλοι. Και γιατί έχει αφεθεί η Εθνική Λυρική Σκηνή στην τύχη της προς όφελος του Μεγάρου.
    Το αιτιολογικό της υπερψήφισης της τροπολογίας δεν αντέχει σε κριτική και η ίδια η πράξη είναι φάουλ. Δε γλύφεις εκεί που σε φτύνουν.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/03/2011 20:39:58

      Η τοποθέτησή σου δεν σηκώνει κανέναν αντίλογο. Σ' ευχαριστώ και την προσυπογράφω στο ακέραιο!

    • sawas avatar
      sawas @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/03/2011 20:42:54

      Η τελευταία πρόταση σου είναι όλα τα λεφτά!!!

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/03/2011 11:31:33

      "Και γιατί έχει αφεθεί η Εθνική Λυρική Σκηνή στην τύχη της προς όφελος του Μεγάρου";

      +1

  26. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/03/2011 19:46:39

    Διαβάζω διάφορα σχόλια εδώ "δεν με νοιάζει το Μέγαρο, δεν είμαι της κλασικής μουσικής" και θα ήθελα να τα αφήσω...ασχολίαστα. Μαζί με όλα, λοιπόν, ας πάει στα τσακίδια και ο Σκαλκώτας, ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες του 20ού αιώνα, ας πάει στα κομμάτια και ο Μητρόπουλος και η Κάλλας και ο Χατζηνίκος (που ζει ακόμα) και ο Καβάκος. Και αν κανείς είναι και του λαϊκού και της κλασικής, όπως εγώ και πολλοί άλλοι, πειράζει;
    Ξέρετε πώς αποκαλώ τέτοιες αντιλήψεις:
    Εκπασοκισμό της νοοτροπίας και της πολιτιστικής ζωής. Σκυλάδικο, σπασμένο πιάτο και γαρύφαλλο (από τάφους).
    Από εκεί και πέρα:
    Ναι, δεν είχε δουλειά το Δημόσιο να αναλάβει το χρέος του Μεγάρου Μουσικής σε μία τέτοια δύσκολη περίοδο. Το χρέος είναι τέτοιο που μπορούν να το σηκώσουν τράπεζες, αλλά πρώτιστα είναι συμβολικό το θέμα και θέμα αρχής, λόγω των δύσκολων καιρών. Εκεί και μόνο έγκειται η διαφωνία μου.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ ΒΙΣ 03/03/2011 08:48:01

      Ειναι σοβαρη ομως η διαφωνια σου!!!
      Προσυπογραφω....

    • Λάμπρος avatar
      Λάμπρος @ ΒΙΣ 04/03/2011 02:41:03

      Διαβάζω διάφορα σχόλια εδώ “δεν με νοιάζει το Μέγαρο, δεν είμαι της κλασικής μουσικής” και θα ήθελα να τα αφήσω…ασχολίαστα. Μαζί με όλα, λοιπόν, ας πάει στα τσακίδια και ο Σκαλκώτας, ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες του 20ού αιώνα, ας πάει στα κομμάτια και ο Μητρόπουλος και η Κάλλας και ο Χατζηνίκος (που ζει ακόμα) και ο Καβάκος.

      Ναι, να πάνε στα τσακίδια.

      Το ότι βγάλαμε πολύ καλές μαϊμούδες της δυτικής μουσικής δεν την κάνει και δικιά μας. Μπορεί η Κάλας να είναι στην κορυφή της όπερας, αλλά δεν ανήκει ελληνική μουσική ―ούτε έχουμε υποχρέωση να συντηρούμε Μέγαρα και «παιδιά θαύματα» να παίζουν κονσέρτα για πίκολο φλάουτο και να γκαρίζουν για τον Ριγκολέτο.

      Μόνο αποικίες και κομπλεξικά κράτη έχουν φάτσα κάρτα του πολιτισμού τους ανθρώπους και «μέγαρα» που εργάζονται σε ξένα αισθητικά συστήματα.

      Δες τι σεβασμό έχουν οι Κινέζοι, οι Ιαπωνέζοι, οι Ινδονήσιοι, οι Ινδοί, κλπ για τις παραδοσιακές τους μουσικές ―όχι τους Κινέζους που παίζουν ...Μπετόβεν, αλλά τα παραδοσιακά τους έργα, από θέατρο Νο μέχρι έργα για έρου, κότο, σακουχάσι, τάικο, γκαμελάν κλπ κλπ. Πηγαίνετε να παρακολουθήσετε μια παραδοσιακή τους παράσταση εκεί, δείτε τους συναυλιακούς τους χώρους για τέτοια είδη, τις μελέτες στα πανεπιστημιά τους, τις προσεγμένες μουσικές εκδόσεις, κλπ κλπ.

      Εμείς και το κράτος μας τα δικά μας ―βυζαντινά, διασωζόμενα αρχαία Ελληνικά, ρεμπέτικα, παραδοσιακά δημοτικά, ηπειρώτικα πολυφωνικά κλπ― στην περιφρόνηση.

      Στα τσακίδια λοιπόν...

  27. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 02/03/2011 19:51:56

    Και μετά αναρωτιώμαστε γιατί η Νέα Δημοκρατία δεν καρπώνεται την φθορά του Πασοκ......

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/03/2011 18:04:15

      Μπράβο φίλε

      Αυτό είναι ΤΟ ΖΟΥΜΙ της υπόθεσης.

      Κάνουμε ακριβώς ότι κατηγορούμε και τον Καρατζαφύρερ.

      Κι αυτός λέει οτι ψήφισε το Μνημόνιο απο αγάπη για την Πατρίδα !!!!! την στιγμή μάλιστα που δεν χρειαζόταν η δική του ψήφος .

      Για ποιόν λόγο το ψήφισε τον φανταζόμαστε όλοι...........

      Εμείς γιατί κάνουμε το ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ????

      Γιατί χύνουμε την καρδάρα με το γάλα ?????

      Μήπως λόγω συγγένειας του ΣΑΜ με τον Βραχνό ????????

  28. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/03/2011 19:56:12

    Η δική μου αντίρρηση είναι επι της αρχής και εξηγούμαι:
    1. Το Μέγαρο διοικείται εδώ και χρόνια από τον ΔΟΛ. Γιατί;
    2. Το δάνειο αυτό ζητήθηκε το 2007. Δηλαδή, τόσο άσχετοι ήταν και μετά από 4 χρόνια αδυνατούν να το αποπληρώσουν;
    3. Τι μήνυμα στέλνουμε και σους άλλους, τα δάνεια των οποίων έχει εγγυηθει το δημόσιο; Μην ανησυχείτε, ο έλλην φορολογούμενος να είναι καλά!
    4. Το δάνειο είναι από την Εθνική. Γιατί ο κ. Μάνος δεν διαπραγματεύτηκε μια συμφωνία με την Εθνική να διευκολύνει το Μέγαρο και κατέφυγαν στην εύκολη λύστη των κρατικών εγγυήσεων.

    Τέλος, η κυβέρνηση επειδή το ύψος του δανείου είναι σχετικά.....μικρό, έχασε μια ευκαιρία να στείλει ένα μήνυμα προς όλους αυτούς. Να αναζητούν και άλλες λύσεις πριν καταλήξουν στην εύκολη.
    Με κάτι παρόμοιες εγγυήσεις έφτασε το χρέος εκεί που έφρασε.
    Και αφού το άρθρο θα ψηφιζόταν ούτως ή άλλως, η Ν.Δ. γιατί το ψήφισε;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 02/03/2011 20:03:46

      ...μα δεν είναι το μόνο δάνειο.
      Δεν έχει γίνει έλεγχος ποτέ.
      Το μήνυμα είναι διαχρονικό: στην υγειά των κορόιδων.
      Ψήφισαν γιατί επιμένω ότι ορισμένοι είναι άσχετοι και παράλληλα θεωρούν ότι η κοινωνία και οι πολίτες είναι γραικύλοι.

      ΥΓ

      ας ρωτήσεις έναν από αυτούς που ψήφισαν να σου πουν αν ξέρουν το ύψος των οφειλών, των εγγυημένων δανείων ή των επιχορηγήσεων του ...Μεγάρου;
      Αλλά όταν δεν έχουν ομάδες υποστήριξης και εργασίας και ψηφίζουν σε επίπεδο κουβεντούλας καφενείου τότε είναι ...περιουσία του Δημοσίου.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Κώστας Ροδινός 02/03/2011 20:04:17

      +1000

    • aris. A avatar
      aris. A @ Κώστας Ροδινός 02/03/2011 20:22:42

      Κώστα γιατί ψήφισε η ΝΔ το δάνειο ;;;

      Γιατί είναι νούλες και ευνούχοι αγαπητέ.

      Τόσα χρόνια τους θάβει το ίδιο σύστημα και αυτοί εκεί να το προσκυνάνε.

      Για αυτό τα 2/3 μετά το 81 κυβερνάει το Πασόκ και θα συνεχίσει.

    • Misha avatar
      Misha @ Κώστας Ροδινός 03/03/2011 10:15:03

      «Mωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι», Κώστα.

      Ξέχασαν πολύ σύντομα την απρέπεια με την οποία φέρθηκαν τα μπουμπουκομπούμπουκα του ΔΟΛ στον Κ.Τζαβάρα , στον αέρα του Μέγκα.

  29. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 02/03/2011 20:15:09

    Απαράδεκτο να μας κόβει το Πασοκ Μισθούς και Συντάξεις και η ΝΔ να συμφωνεί για την χορήγηση δανείου με την εγγύηση του Δημοσίου,δηλ.του Ελληνικού λαού που πάντοτε πληρώνει τη λέζα. ΑΙΣΧΟΣ!!!
    Να πάνε να βρούνε χορηγούς ή να μειώσουν τα έξοδά τους.

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 20:17:19

    νατες οι ομορφιες... φωναζω εγω....
    και η Ιντρακομ ηταν χορηγος χροοονια.
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!! Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο !!!!! ο καθενας τα χρεη του και οχι εγω τα χρεη του Ψυχαρη να μου αβανταρει το ΠΑΣΟΚ... διελυσαν τη Χωρα.

    ΑΙΣΧΟΣ.

    ΠΠ

  31. nai avatar
    nai 02/03/2011 21:08:32

    ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ......???????????? ΤΟ ΟΠΙΣΘΕΝ ΑΥΤΟΥ ΥΠΟΓΕΙΟ ΒΑΘΟΥΣ 200 ΜΕΤΡΩΝ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ....??????Η ΟΔΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΟΜΜΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ.....ΠΕΤΡΟΥ ΚΟΚΚΑΛΗ....ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ..................

    • gram avatar
      gram @ nai 03/03/2011 18:15:21

      deeeep thoughts...

  32. Orestios avatar
    Orestios 02/03/2011 21:39:22

    Μεγάλο φάουλ της ΝΔ.
    Η συντήρηση της διαπλοκής δεν είναι το όραμά μας.
    Δεν φτάνει που φιμώνουν την φωνή της ΝΔ, τους κάνουμε δωράκια που τα πληρώνει με αίμα ο φορολογούμενος.

  33. Μάνος στο Βουνό avatar
    Μάνος στο Βουνό 02/03/2011 21:40:47

    Ε , αφού μας περισέυουν 95 μύρια να τα δώσουμε στο Μέγαρο να γουστάρουν οι μεγαλοαστές κυρίες . Χωρίς ψωμί , υγέια , παιδεία , εργασία μπορούμε , χωρίς Μέγαρο όμως ... και γιατί παρακαλώ να μην το ψήφιζε η ΝΔ ? Αφού είναι το κατεξοχήν κόμμα των μεγαλοαστών ! Τα φτηνομάγαζα και τα μπουζούκια είναι για τον λαουτζίκο , την πλέμπα .

  34. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 02/03/2011 22:08:25

    «... να μπορούσαν και τη σημασία των λαών να τη μετράνε ... από το πόση ευγένεια παράγουν, ακόμη και κάτω από τις πιο δυσμενείς και βάναυσες συνθήκες, όπως ο δικός μας ο λαός στα χρόνια της Τουρκοκρατίας, όπου το παραμικρό κεντητό πουκάμισο, το πιο φτηνό βαρκάκι, το πιο ταπεινό εκκλησάκι, το τέμπλο, το κιούπι, το χράμι, όλα τους αποπνέανε μιαν αρχοντιά κατά τι ανώτερη των Λουδοβίκων».
    Οδ. Ελύτης "Τα δημόσια κι τα ιδιωτικά

  35. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 02/03/2011 22:17:00

    Το δικό μου στολίδι,είναι η οικογένεια μου και τώρα με το Τζεφρι σας πεινάει.Που να πάω να με δανείσουν?Μικρό σχετικό δανεισμό,οχι 95 εκ

  36. Tassos avatar
    Tassos 02/03/2011 22:35:17

    Ρε Φάκτορα η αγανάκτηση του κόσμου (ειδικά γι'αυτό το θέμα) διαβιβάζεται στην ΝΔ και την σακκουλεύονται ή ξύνουν τα @@ τους και λεν "ασ τους να φωνάζουν". Ας παν να χορεύουν την Καραγκούνα με τον Σουφλιά και τον Κούτρα αλλά αν μπει σε τέτοιο λούκι η ΝΔ να το ξέρουμε να μη χολοσκάμε κιόλας .

    • Crocodile avatar
      Crocodile @ Tassos 03/03/2011 03:35:38

      Τομεάρχης στα μουσικά ποιος είναι στη Ν.Δ.;

      • αχ κουλα!! avatar
        αχ κουλα!! @ Crocodile 03/03/2011 08:50:33

        Ο Αβραμο.. με λιγη δοση απο Αρβανιτο...
        Βλεπεις εχουν βαθεια γνωση της φουγκας!!!!!!!!!

  37. Manthos2 avatar
    Manthos2 02/03/2011 23:51:06

    Γεια σας αδέλφια Ελληνες!Το να ψηφίζεις να σωθεί το ΜΜΑ...γιατί παράγει πολιτισμό είναι πολιτισμός;ΟΧΙ!Πολιτισμός είναι να μην καταδικάζεις κάποια παιδιά(1200 περίπου)με σπάνια μεταβολικά νοσήματα(σπάνειες ασθένειες) στην αναπηρία και στον θάνατο!Πολιτισμός είναι να δίνεις τη δυνατότητα σ' αυτά τα παιδιά να χαρούν τη ζωή δίνοντας τους έστω και με τα φάρμακα τη δύναμη να ΖΗΣΟΥΝ!Αυτές τις περιπτώσεις τις αντιμετωπίζουμε λογιστικά...ενώ το Μέγαρο βλέπετε παράγει πολιτισμό!ΚΡΙΜΑ ΣΤΗΝ Ν.Δ!(ένας πατέρας)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Manthos2 03/03/2011 01:19:34

      Πολύ σωστός

    • Misha avatar
      Misha @ Manthos2 03/03/2011 10:12:46

      ++++++

  38. Έρεβος avatar
    Έρεβος 03/03/2011 00:05:29

    Το μέγαρο,
    ναι έγινε με αδιαφανείς και νταβατζοειδείς όρους και απαιτήσεις,
    ναι δεν υπήρχε διαφάνεια στα οικονομικά του.
    ναι δεν εξυπηρέτησε το δημόσιο συμφέρον όσο έπρεπε, για να γίνω πιο σαφής η ενοικίαση του για εκδηλώσεις που είχαν εθνικό ενδιαφέρον π.χ. διεθνή επιστημονικά συνέδρια ήταν από υπερβολική μέχρι ληστρική.

    Αλλά μέχρι εκεί. Το μέγαρο δεν παύει να είναι ένα στολίδι για την πόλη και τη χώρα.

    Έως πότε στην Ελλάδα θα ισχύει το πονάει κεφάλι-κόψει κεφάλι.
    Κακά τα ψέμματα και την καλύτερη οικονομική διαχείριση να είχε το μέγαρο στην παρούσα οικονομική κατάσταση θα έκλεινε.

    Θα το αφήσουμε λοιπόν να κλείσει ή θα το σώσουμε και θα προσπαθήσουμε να το εξυγιάνουμε γιατί όχι περνώντας την διαχείρισή του σε κάποια δημόσια επιτροπή ή σε κάποιον πιο υγιή ιδιωτικό φορέα;

    Και να σας θέσω το ερώτημα:
    εαν αύριο το νέο μουσείο της Ακρόπολης μπει μέσα οικονομικά, πράγμα διόλου απίθανο όπως πάνε τα πράγματα, τι πρέπει να κάνουμε να πάρουμε τα εκθέματα να τα στοιβάξουμε σε καμμιά αποθήκη και να το κλείσουμε ή να το κάνουμε mall που έλεγε ένας εδώ μέσα;

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Έρεβος 03/03/2011 18:17:15

      @ Ερεβος

      1......εαν αύριο το νέο μουσείο της Ακρόπολης μπει μέσα οικονομικά.......τι πρέπει να κάνουμε .....

      Η σύγκρισή σου είναι φοβερή !!!!
      Οπως οτι αφού και ο Ιούδας ήταν Μαθητής του Χριστού .....όπως και ο Πέτρος

      2. Το μέγαρο δεν παύει να είναι ένα στολίδι για την πόλη και τη χώρα........

      Εμείς στο χωριό μου λέμε ''Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους Κ.......''

  39. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/03/2011 01:36:01

    To MMA πέρα από ναό της τέχνης μας το επέβαλαν από την πρώτη στιγμή και ως πολιτιστικό προϊόν για λίγους. Συμβολίζει ακριβώς το καθεστώς ότι δεν είναι όλες οι μορφές τέχνης για τους πολλούς, μαζί με το καταναλωτικό αντιπνευματικό πνεύμα επίδειξης που καλλιεργήθηκε κυρίως από το 1990 και μετά. Οι εμπνευστές και δημιουργοί του το ξεκίνησαν έτσι. Δεν ξεκίνησε να είναι για το λαό, ούτε κι έγινε ποτέ, παρά την ευρύτητα, ποιότητα έργου και τις εκδηλώσεις που απευθύνονταν ακόμα και σε σχολεία.
    Αν με τους τόσους χορηγούς δεν βγαίνει, ας αλλάξει επιχειρησιακό μοντέλο. Ας φανεί εδώ η καινοτομία των ανθρώπων της τέχνης, του πολιτισμού, του επιχειρείν. Αν το αγαπούν, ας αναλάβουν πρωτοβουλίες. Κι αν κρίνεται σε αυτή τη φάση - κακώς κατά τη γνώμη μου - ότι τα βάρη του πρέπει να τα υποστούμε εμείς, ας αλλάξει το μοντέλο και το πρότυπο του ΜΜΑ και να φροντίσει η διοίκηση του να αγκαλιάσει και το λαό ως κοινό που το έχει κρατήσει απ' έξω. Να είναι ανταποδοτική σχέση.

    Το μοντέλο να αναλαμβάνει το δημόσιο-λαός τα χρέη διαφόρων οργαμισμών είναι αποτυχημένο και φυσικά δεν εμπεριέχει τίποτα καινούριο. Χρειάζεται καινοτομία για να διασωθεί ότι αξίζει να διασωθεί. Αλλιώς είναι σα να προσπαθούμε να διατηρήσουμε κάτι σα Μουσείο, όχι κάτι ζωντανό και ουσιαστικά, δεν καταφέρνουμε τίποτα παρά να χρηματοδοτούμε έμμεσα τον χρεοκοπημένο ΔΟΛ, αφού απευθείας πια η κυβέρνηση ούτε διαφήμιση θα μπορεί να δώσει στα γνωστά έντυπα.

    Για το κεντρικό - για μένα - ζητούμενο, πως και που θα βρεθούν οι δυνάμεις, τα σχήματα που θα παράξουν λυτρωτικό για τον κόσμο πολιτισμό σε αυτή την κρίσιμη καμπή της ιστορίας μας, μάλλον πρέπει να ψάχνουμε αλλού, κι όχι σε κατεστημένα "Μέγαρα".

  40. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 03/03/2011 03:13:30

    Μην την δει έτσι ο κύριος Σαμαράς και τα παρουμε κι εμείς στο κρανίο (μιλώ ως μελλοντικός ψηφοφόρος του) και μας πάρει όλους μαζί ο #$&*&*&*&&@@ και μας σηκώσει!

  41. Crocodile avatar
    Crocodile 03/03/2011 03:44:17

    Φαντάζομαι σε αντίστοιχο φόρουμ του μεγάρου, τη Φωτεινή Δάρα να γκρινιάζει που ο δήμος κάτω Ραχούλας κάνει επιδοτούμενη εκδήλωση με το Μαργαρίτη και χαρίζονται τα χρέη σε ποδοσφαιρικές ομάδες...

    • juliet avatar
      juliet @ Crocodile 03/03/2011 07:48:26

      Crocodile,καλή μέρα,έκανες μια ερωτηση σχετικά με το ποιός είναι υπεύθυνος τομέα πολιτισμού στη ΝΔ,ο κ.Δαβάκης.
      Απ΄οτι φαίνεται αυτοί δε χρειάζονται να πάνε στο Μέγαρο,έχουν δικά τους μπουζούκια.
      Ας προσέχει ο Πρόεδρος τις εισηγήσεις τους,είναι κρίμα!!!!
      Δυό πρόσωπα φαίνεται κρατάνε το προφιλ του κόμματος ,ο Σαμαράς και ο εκπρόσωπος Μιχελάκης.

      • αχ κουλα!! avatar
        αχ κουλα!! @ juliet 03/03/2011 08:55:33

        Μονο το προφιλ, juliet??
        Την καλημερα μου...

        • juliet avatar
          juliet @ αχ κουλα!! 03/03/2011 09:38:09

          απέξω φάτσα και μέσα λυνάτσα!!!!!καλή μέρα ,αχ κούλα.

  42. spiros avatar
    spiros 03/03/2011 07:47:55

    Ροδινέ Σωστά τα όσα λες. Ο ΔΟΛ πέθανε Ζήτω ο ΔΟΛ.
    Ποιός έκανε έλεγχο για την χρηστή διαχείριση και χρήση του μεγάρου;
    Ποιά είναι τα έσοδα και που δαπανήθηκαν;
    Μήπως είναι μια υπερχρεωμένη κρατική επιχείρηση που δεν μπορεί να θρέψει τα παιδιάτης και χρήζει εξειγίανσης;
    Πάλι σε μεγένθυση του κράτους πάμε;
    Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουν κάποιοι ;
    Σε καιρούς ζωής ή θανάτου για τους πολίτες ας αντιληφθούν ότι τέτοια είναι λίας επιεικώς προσβολή του Λαού.
    Να πάρει πίσω την ψήφο της η ΝΔ. Αίσχος με τα μ@λ@κ.... Αίσχος

  43. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 03/03/2011 07:48:32

    Η ΝΔ ΒΡΕΘΗΚΕ ΦΑΟΥΛ!!... ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΚΥΛΩΜΕΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙ ΜΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ ΚΟΥΡΕΜΑΤΟΣ [ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ ] ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΙΣΤΟ ΜΑΣ ΜΕΛΗΜΑ, ...ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ ΓΙΑ ΑΝΑΠΟΔΕΣ, ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΚΟΜΑΤΟΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.....ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ!

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ NIKOS X. 03/03/2011 17:57:27

      Ευτυχώς υπάρχει και η Ιρλανδία και θα δείξει.....

  44. spiros avatar
    spiros 03/03/2011 07:49:36

    Τί να τον κάνει ο ΛΑΟΣ τον πολιτισμό όταν δεν αργοπεθαίνει;

  45. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 03/03/2011 09:28:45

    Το Μέγαρο δεν φτιάχτηκε για το λαό, δεν πρέπει να πληρώσει ο λαός, άς πληρώσουν αυτοί που το επισκέπτονται τακτικότατα, δεν συμφωνώ όμως με την λογική "εγώ δεν είμαι της κλασσικής και δεν με νοιάζει" μας νοιάζει όλους, αλλά τόσα λεφτά έχουν θέση αλλού, σε πολύ πιό σημαντικά θέματα όπως αυτό της υγείας, άς γίνει πρώτα καλά ο λαός και μετά ας πάει στο μέγαρο να δεί την Κάρμεν με 50Ε το εισητήριο το πιό φτηνό.

  46. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 03/03/2011 09:49:36

    Το Μέγαρο αποτελεί μνημείο πολιτισμού για όλους τους Ελληνες. Απόλυτα σύμφωνοι. Όμως αποτελεί και άνδρο διαπλοκής. του "Συστήματος ΔΟΛ". Ο σημερινός Υπεύθυνος κ. Μάνος ήταν "τσιράκι" του Λαμπράκη, αλλά και "πειθήνιο τσιράκι" του αποθανόντος και πολλές αμαρτίες φέροντα Καρατζά της Εθνικής Τράπεζας. O Καρατζάς - εκπρόσωπος του Συστήματος - προώθησε τον κ. Μάνο στην Ενωση Ελληνικών Τραπεζών αλλά και στη Διοίκηση της Γενικής Τράπεζας (με τί προσόντα άραγε ;) προ της εξαγοράς της από τη Γαλλική Societe Generale. Tο πολυτελές Κτίριο της Γενικής Τράπεζας επί της Λεωφόρου Μεσογείων κτίστηκε επί των ημερών του κ. Μάνου. Μπορεί κανείς να το ψάξει; Ρωτώ μόνο από περιέργεια.

  47. Tzimas avatar
    Tzimas 03/03/2011 10:27:30

    Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΕΝΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ " ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΣΤΙΚΩΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΡΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗΣ; ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΔΟΠΗ Η ΤΗΝ ΦΛΩΡΙΝΑ Η ΤΗΝ ΓΑΥΔΟ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ -ΕΣΤΩ- ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΟΛΙΓΩΝ " ΕΛΙΤ ΑΘΗΝΑΙΩΝ" ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΟΥΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΜΟΚΙΝ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΤΟΥΣ; ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ;

  48. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 03/03/2011 11:53:05

    Επι της αρχης το αρθρο ειναι σωστο κακως δωσανε την εγγυηση για εναν ιδιωτη,ομως επι της ουσιας το αρθρο ειναι προβοκατορικο και μονο ενας Δεξιος που ειναι Αδεξιος θα μπορουσε να δωσει τοσο μεγαλη εμφαση για να καταδειξει τα 'κακως' κειμενα της ΝΔ, οταν αφηνει ασχολειαστο ενα σχολιο ενος αναγνωστη (του Ιθαγενη νομιζω) που γραφει οτι 5 μερες πριν τις εκλογες του 2004 ο Σημιτης εδωσε 90.000.000 ευρω.Οσο για το ΥΓ ειναι το κερασακι στην πικρη τουρτα του αρθρου.

    ΥΓ.Μονοι μας βγαζουμε τα ματακια μας.....

  49. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/03/2011 13:02:43

    Η προαγωγή της τέχνης μέσω ΜΜΑ σημαίνει προσκλήσεις από το εξωτερικό πανάκριβων σχημάτων που εξυπηρετούν μόνο τη ματαιοδοξία της διαπλεκόμενης λούμπεν Ελληνικής ελίτ.
    Ποιος θα είχε αντίρρηση στην αξιοποίηση Ελληνικών ορχηστρών και καλλιτεχνών σε ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις ανάγκες της εποχής που διανύουμε?
    Άντε και στη χΡηματοδότηση των ΜΜΕ από το ΕΣΠΑ.
    Τη χάσαμε τη μπάλα πατριώτη.

  50. toure7 avatar
    toure7 03/03/2011 15:32:36

    Τι ακριβως πολιτισμο παραγει το Μεγαρο?Οτι πολιτισμο παραγουν και τα μπουζουκια της Εθνικης οδου. Το τι μουσικη ακουει ο καθενας ειναι δικαιωμα του.Δεν εχει κανενα δικαιωμα το κρατος να πληρωνει τους μουσικους και τα πανηγυρακια τους με τα δικα μας λεφτα.Επισης για οσους δεν το ξερουν οι μουσικοι κολλανε και ΒΑΡΕΑ ΕΝΣΗΜΑ.ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.