#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε όχι και να το παίζει "ευρωπαϊστής" ο ΓΑΠ



Ένα περίεργο ρεπορτάζ έχει αναρτήσει στην ιστοσελίδα του το Βήμα, σχετικά με τις χθεσινές συναντήσεις του πρωθυπουργού με τους πολιτικούς αρχηγούς. Σε μία από αυτές, λέει το ρεπορτάζ  ο Γ. Παπανδρέου εκμυστηρεύτηκε στο συνομιλητή του ότι φοβάται απομόνωση της Ελλάδας από την Ευρώπη. Δεν φοβάται, λέει ο πρωθυπουργός, για την πέμπτη δόση του δανείου αλλά για το τι θα γίνει μέχρι το τέλος του χρόνου. Και πρόσθεσε ότι το Μεσοπρόθεσμο είναι μονόδρομος αλλιώς η Ελλάδα θα φάει κόκκινη κάρτα από την ευρωπαϊκή οικογένεια.

Για να καταλάβουμε καλά, ο πρωθυπουργός επέσεισε τον κίνδυνο της αποβολής της χώρας από την ΕΕ και της απομάκρυνσής της από την ευρωπαϊκή ιδέα;

Για ακόμη μια φορά θα τρελαθούμε εντελώς. Ο Γ. Παπανδρέου ποτέ δε φημιζόταν για την ευρωπαϊκή του προοπτική. Αντιθέτως, είναι γνωστός για τον ατλαντισμό του. Η αμερικανική του κουλτούρα είναι γνωστή σε όλους, αλλά κι από τότε που έγινε πρωθυπουργός ενίσχυσε αυτό το προφίλ.

Αν και γνώριζε μετά τις εκλογές ότι λεφτά δεν υπάρχουν, στράφηκε στο ΔΝΤ, όχι στους Ευρωπαίους εταίρους μας. Ξεκίνησε τις συνομιλίες του με τον Στρος Καν για να βοηθήσει το ΔΝΤ την Ελλάδα. Άλλο που δεν ήθελε και ο… φυλακισμένος σήμερα επικεφαλής του Ταμείου που ήθελε να γίνει πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας.

Έτσι, ο Γ. Παπανδρέου στράφηκε προς τις ΗΠΑ αφήνοντας στο περιθώριο την ευρωπαϊκή οικογένεια. Ίσως πίστευε ότι το όνειρο του Στρος Καν θα βοηθούσε τη χώρα, ίσως να περίμενε αρωγή από τους Αμερικανούς φίλους.

Όταν, όμως, ήρθε η «μαύρη» ώρα, τότε ο πρωθυπουργός θυμήθηκε τους Ευρωπαίους. Θυμήθηκε τον Γιούνκερ, τον Ρεν, τον Ρομπάι και φυσικά τη Μέρκελ και τον Σαρκοζί.

Ήταν όμως, αργά. Οι φίλοι μας στην Εσπερία μας πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα. Αδιαφόρησαν και πλέον ούτε λίγο ούτε πολύ μας λένε να πάμε να πνιγούμε ή αν δεν το θέλουμε να ξεπουληθούμε.

Όμως, τώρα πληρώνουμε τον ατλαντισμό του κ. Παπανδρέου με τους Ευρωπαίους να έχουν γίνει πιο σκληροί κι από το ΔΝΤ. Πλέον δεν έχουμε κανένα σύμμαχο, ο τελευταίος είναι στη φυλακή.

Δε μπορεί λοιπόν ο πρωθυπουργός να επισείει τον κίνδυνο της ευρωπαϊκής απομόνωσης της χώρας. Τώρα θυμήθηκε να γίνει ευρωπαϊστής;

Μάλλον είναι πολύ αργά, ελπίζουμε να μην είναι και για τη χώρα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. enianos avatar
    enianos 25/05/2011 14:30:39

    Αυτά συμβαίνουν όταν η πολιτική που κάνεις βασίζεται σε προσωπικές σχέσεις κουμπαριές , ζεϊμπεκές κλπ, όταν δεν έχεις εθνική πολιτική κάποια στιγμή καταλήγεις περίγελος διεθνώς, η απομόνωση όταν είναι για εθνικά συμφέροντα αντέχεται.

  2. drider avatar
    drider 25/05/2011 15:01:23

    Πώς είπατε; Γύρισε την πλάτη στην Ευρώπη; Ολόκληρο μηχανισμό διάσωσης έστησε με τη συμμετοχή των Ευρωπαίων κατά τα 2/3. Μήπως τους εκβίασε κιόλας; Αν πιστεύεται έτσι ακόμα, δείτε ποιοι "αλληλέγγυοι" μας εκβιάζουν σήμερα...

    Απλώς θέλανε λίγο σπρώξιμο οι εταίροι (από το ΔΝΤ που ήταν υποχρεωμένο να επέμβει, αφού του ζητηθεί), γιατί αλλιώτικα ακόμα θα συζητούσαν ποίος θα έδινε λιγότερα και ποίος θα έχανε περισσότερα αν έσκαγε εκείνη τη στιγμή η Ελλάδα.

    Τώρα το αν μια στάση πληρωμών εκείνη τη στιγμή θα εξυπηρετούσε καλλίτερα τα συμφέροντα μας από τη σημερινή τοκογλυφία και μετρολαγνία, είναι μια ανοικτή συζήτηση. Όπως και το ποιός οφελείται από όλη αυτή την ιστορία (αν ρωτήσετε πάντως εμένα, σίγουρα όχι εμείς οι απλοί πολίτες).

  3. manos avatar
    manos 25/05/2011 15:56:05

    Αυτή η χώρα για να σωθεί δεν θέλει τον Ζαν Κλωντ Τρισέ,
    Θέλει τον Ζαν Κλωντ Βαν Νταμ.

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ manos 26/05/2011 00:51:04

      Μακραν, ενα απ τα καλυτερα σχολια που διαβασα, ακομα γελαω...

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 25/05/2011 16:29:59

    Υπάλληλοι στα ιδια αφεντικά.
    Δια μέσου των πολιτικών σήμερα (πλην σπανίων εξεραίσεων) το χρηματοπιστωτικό σύστημα -κατ επεκταση αυτοι που τους ανήκει- κατόρθωσαν να μεγιστοποιούν τον πλούτο τους ,αφου ολα ειναι πλέον στα χερια τους .Οι πολιτικοί ελέγχουν και καθορίζουν τα της δικαιοσύνης ,της θρησκείας και της αστυνόμευσης (να αισθάνονται ασφαλεις τα αφεντικα τους) κατόπιν σχετικων οδηγιών πάντα.
    Αμερικάνος η ευρωπαίος κεφαλαιοκράτης δεν εχει και μεγάλη σημασία.Ο ενας περνά στον αλλον την κατάλληλη στιγμή.Τα τσιράκια τους είναι ολα αναλώσιμα ετσι (θανατος η εξαφάνηση) η αλλοιως διαπόμπευση , ατίμωση , φυλάκιση (η περιπτωση DSK χαρακτηριστική και δεν εγινε τυχαια την μερα που εγινε)
    Τι επιφυλάσουν στον ΓΑΠ ? μάλλον προσωρινή αργία.αλλα θα δείξει ,οπου ναναι.

  5. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 25/05/2011 16:59:42

    Συντονισμένος ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ από το ΠΑΣΟΚ (βλέπετε και ανάλογες δηλώσεις Δαμανάκη).
    Για άλλη μια φορά μας θέτουν εκβιαστικά δηλήμματα για να δεχθούμε αδιαμαρτύρητα τα μέτρα εξαθλίωσης και ξεπουλήματος της πατρίδας μας.
    Ας μην πέσουμε στην παγίδα κιαυτή τη φορά.

  6. Απολλείπειν ! avatar
    Απολλείπειν ! 25/05/2011 17:04:51

    Σαν άξαφνα, ώρα μεσάνυχτα, ακουστεί
    ένα ελικόπτερο πάνω απ τις στέγες να περνά,
    με θόρυβο απαίσιο και με στριγγές φρουρών να προσεγγίζει,
    Την τύχη σου, αχρείαστη πια,
    Τα έργα σου που πέτυχαν την προδοσία,
    Τα σχέδια των Χειριστών
    που τά έκανες όλα πράξη, σκέψου…
    και μη ανωφέλετα, με ανακούφιση πως γλύτωσες, στενάξεις!
    *
    Προπάντων να μη ξεχαστείς,
    Μη το πιστέψεις καν, πως θα γλυτώσεις,
    Μάταιες ελπίδες πως τα κατάφερες,
    μη καν, σκεφτείς πως έχεις!
    *
    Σαν έτοιμος από καιρό, σαν το θαρσσίμι,
    που δεν του ταίριαζε, μα αξιώθηκε μια τέτοια χώρα
    Τρέξε όσο πιο γρήγορα μπορείς σε μια ταράτσα!
    Να το προλάβεις το φευγιό, χωρίς μια σκέψη…
    Και μη σταθείς να τα ακούσεις των υπηκόων σου τα μπενελίκια!!
    Τσακίσου ν΄ ανεβείς και να χαθείς μες΄ τα σκοτάδια
    Μπα και γλυτώσεις!!!
    Γιατι εκεί θα στέκονται…
    μα με ντουφέκια παλιακά, μα με σφεντόνες, μα με γιαούρτια!
    Τα ελικόπτερα των μυστικών συμμάχων σου θαναι καλό σημάδι!
    Δεν θα σ΄ αφήσουν εύκολα, αυτή την Χωρα να εγκαταλείψεις
    κι ατιμώρητα, μ΄ ενα ελικόπτερο να την αφήσεις!
    Σπεύσε κι αποχαιρέτα την των Αθηνών την πόλη, όσο προφτάνεις!

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ Απολλείπειν ! 26/05/2011 01:22:58

      τέλειο...!!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 17:11:36

    Χαρη της κανει της Λαγκαρντ, και δεν παει αφεντικο του ΔΝΤ το ΓΑΠ !!!...
    μεγαλη χαρη... και η φιλεναδα θα "καθαρισει" για παρτη του...!

    ΠΠ

  8. JOHN avatar
    JOHN 25/05/2011 18:19:33

    ¨Ευρωπαικη αλληλεγγυη¨Ενα ονειρο απατηλο,μια παγιδα,που εγκλωβησε τους πολιτικους μας ηγετες των τελευταιων δεκαετιων και που τελικα μας οδηγησαν στο σημερινο αδιεξοδο.Λυκοφιλια ειναι που ο καθενας προσπαθει να επιβαλει τα συμφεροντα του σε βαρος των αλλων.Και τωρα που τα δικα μας λυγουρια ειδαν τ αδιεξοδα προσπαθουν να φορτωσουν τις ευθυνες ο ενας στον αλλο τρεμουν στη ιδεα σε τινος τα χερια θα σκασει η καυτη πατατα.Η ιοθετηση του ευρω απο τη μεγαλυτερη εθνικη κατακτηση των τελευταιων χρονων εγινε εφιαλτης που ανα πασα στιγμη μπορει να μας καταπιει ολους.Πρωτα θυματα τα γνωστα υποζυγια που σε πρωτη φαση καλουνται και πληρωνουν τα σπασμενα ενος πειραματος που εξεληχτηκε σε μια σε μια στηγνη δικτατορια χρηματοπιστοτικων ιδρυματων,τοκογλυφων αεριτζιδων πουλημενων πολιτικων που θυσαυριζουν αρπαζοντας και λεηλατωντας οτι εχει απομεινει σ αυτη τη ταλαιπορη γωνια του πλανητη που λεγεται Ελλαδα.Και επεται συνεχεια γιατι φως στο τουνελ προς στιμη δεν φαινεται.

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 25/05/2011 19:14:27

    Αφού ο ΓΑΠ Β’ είδε ότι δεν πέρασε στους Έλληνες η απειλή-εκβιασμός για αποβολή της Χώρας από την ευρωζώνη,αναβάθμισε την απειλή-εκβιασμό.
    Η Ελλάδα κινδυνεύει να αποβληθεί από την Ε.Ε.
    Πώς φαίνεται ότι ο άνθρωπος έχει αμερικανομαφιόζικη κουλτούρα!!!

  10. Posidonas avatar
    Posidonas 25/05/2011 19:28:48

    Τι σκηταλη για την βρωμηκη δουλεια την εχει αναλαβει το Συγκροτημα Λαμπρακη. Εχει ιστορια μεγαλη στα μαγερεματα. Σε οποια ανωμαλη κατασταση, πρωτο "ΤΟ ΒΗΜΑ" και "ΤΑ ΝΕΑ" με σοσιαλιστικες αρλουμπες.

  11. δημης avatar
    δημης 25/05/2011 21:18:36

    "Ε όχι και να το παίζει...."
    ΦΥΣΙΚΑ....ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ...ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..

  12. Syntagmatikos avatar
    Syntagmatikos 25/05/2011 23:23:34

    Πιστεύω το συγκεκριμένο άρθρο είναι ίσως το πιο εύστοχο που έχει γραφτεί το τελευταίο διάστημα. Πιστεύω ότι αγγίζει τον πυρήνα του προβλήματος. Η Ελλάδα μια από τις πρώτες χώρες που προσχώρησαν στην Ε.Ε στην ιστορία της έχει καταντήσει σήμερα το μάυρο πρόβατο χάρη στο σημερινό αχυράνθρωπο του ατλαντισμού πρωθυπουργό. Αυτός ο οποίος αντι να συζητήσει μαζί τους έγκαιρα και έντιμα για τα προβλήματα που αντιμέτωπιζε η χώρα τους απειλούσε και τους εκβίαζε ότι έχει "το περίστροφο του ΔΝΤ στο τραπέζι". Καλούσε τον Στρος Καν να εμπλακεί ήδη από τον Οκτώβριο και αυτός του απάνταγε "δεν θα αφήσουν οι ευρωπαίοι να αναμειχθούμε" και ο σημερινός πρωθυπουργός απάνταγε "έχω τρόπο να τους πείσω εγώ!" και παράλληλα καλεί τον Ομπάμα για να μεσολαβήσει στη Μέρκελ για το ελληνικό πρόβλημα. Δυστυχώς οι μέρες που ηγέτες ευρωπαϊκών κρατών ερχόταν στην χώρα (βλ.Σαρκοζί) και η φωνή της Ελλάδας στα διεθνή φόρα ήταν ισχυρή (βλ.βέτο στα Σκόπια) έχουν περάσει...Και αν θυμηθούμε και τις παλιές θέσεις του Πασόκ για την Ε.Ε(βλ.ΕΟΚ και ΝΑΤΟ) το παζλ συμπληρώνεται

  13. anonimos avatar
    anonimos 13/04/2012 16:58:39

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΕΔΩ http://europeansuperpower.wordpress.com/ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ(ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ).ΨΗΦΙΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ

  14. bird avatar
    bird 13/04/2012 17:31:34

    Ήταν ο Πρωθυπουργός που θα έκανε το δημοψήφισμα: ευρώ ή δραχμή.