#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2012 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε, όχι και να κάνουν ... "ήρωα" τον Λουκά



Όλα τα μέσα ενημέρωσης σήμερα αναφέρονται στο περίφημο υπόμνημα της τρόικας προς την ελληνική κυβέρνηση και στις εντολές που δίνει για νέα μέτρα – σοκ.

Το έγγραφο, γραμμένο στα αγγλικά, είναι πραγματικότητα και δεν είναι κάτι που ονειρευτήκαμε όλοι εμείς που γράψαμε γι αυτό. Όπως πραγματικότητα είναι και ο χαρακτήρας της διαταγής προς την... μπανανία, συγγνώμη προς την Ελλάδα.

Επομένως, ή εμείς είμαστε όλοι ηλίθιοι ή κάτι άλλο ύποπτο συμβαίνει όταν ακούμε τον κ. Καψή πρωί – πρωί να διαψεύδει ότι υπάρχει εντολή για αύξηση των αντικειμενικών. Μιλώντας στον ΣΚΑΙ, ωστόσο, παραδέχθηκε ότι έχει τεθεί θέμα εξορθολογισμού και απολύσεων στο Δημόσιο. Με λίγα λόγια, ό,τι τον συμφέρει το παραδέχεται, ότι δεν τον συμφέρει το διαψεύδει. Για τις αντικειμενικές αξίες που είναι ένα ανάλγητο μέτρο σφυρίζουν αδιάφορα στην κυβέρνηση.

Εκτός κι αν συμβαίνει κάτι άλλο πιο περίεργο και ύπουλο φυσικά. Όλα αυτά τα μέτρα, όλα τα υπομνήματα, τα mails και τα σημειώματα με τις εντολές της τρόικας να συντάσσονται εδώ στην Αθήνα, και συγκεκριμένα στα υπόγεια του Μαξίμου και να αποδίδονται στην Τρόικα. Έτσι, και ο Παπαδήμος βγαίνει λάδι και η Τρόικα βολεύεται αφού οι συνομιλητές της θέλουν χειρότερα από αυτήν.

Ποιό είναι το μυστικό; Το λένε οι παπαγάλοι της κυβέρνησης, που τιτιβίζουν στ΄ αυτιά μας ότι ο πρωθυπουργός ανέλαβε ... προσωπικά να σηκώσει το βάρος της διαπραγμάτευσης για τους μισθούς.

Δηλαδή το σκηνικό έχει ως εξής: Οι άθλιοι τροικάνοι μας πιέζουν, η κυβέρνηση ανθίσταται και ο Παπαδήμος ως άλλος Σούπερμαν θα σώσει τους φτωχούς και αδικημένους αυτής της χώρας.

Σκεφτείτε το εξής: Ενώ εδώ και μέρες μας παρουσιάζουν τα περίφημα mails της τρόικας που ζητά επιτακτικά κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού, στο γνωστό υπόμνημα δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο και μιλά μόνο για ευελιξία στον ιδιωτικό τομέα που θα τεθεί σε διαπραγμάτευση.

Μήπως λοιπόν πράγματι μας δουλεύουν και παίζουν ένα βρόμικο παιχνίδια στην πλάτη των Ελλήνων. Κι αυτό δεν το κάνει η... κακή τρόικα αλλά η... καλή κυβέρνηση του κ. Παπαδήμου.

Βρε δεν ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ.

ΥΓ1: Θυμάστε που ρωτούσαμε γιατί η ΝΔ δέχθηκε έτσι εύκολα ως κυβερνητικό εκπρόσωπο τον Καψή;

ΥΓ2: Το "νερό του Καματερού" ζει, αυτός μας οδηγεί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημητρης avatar
    δημητρης 27/01/2012 13:56:17

    ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.
    ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΣΗ (αρχικα).
    ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΣΗ
    Η ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΤΡΟΙΚΑ .

  2. Περίεργος avatar
    Περίεργος 27/01/2012 14:09:53

    Ο Σαμαράς πρέπει να ξεκαθαρίσει την θέση του !!!

    ΤΩΡΑ!

  3. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/01/2012 14:15:28

    ΕΚΛΟΓΕΣ !

  4. theo1611 avatar
    theo1611 27/01/2012 14:35:47

    Από μία δειγματοληπτική σύγκριση που έκανα ανάμεσα στο κείμενο των "10 Εντολών" και στην 5η αναθεώρηση Δεκεμβρίου 2011 που έχει δημοσιεύσει το ΔΝΤ, προκύπτει συνέχεια και συνέπεια.

    Καλό θα ήταν να οργανώσετε τα επίσημα κείμενα για να μπορούμε να ανατρέχουμε και να κρίνουμε και όσα ανεπίσημα γίνονται γνωστά στην πορεία, χωρίς να ψαχνόμαστε αν σχολιάζουμε επί υποθετικού ή πραγματικού.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 27/01/2012 14:35:54

    Να ρωτήσω κατι, τι υπονοούσε ο καθηγητής Καζάκος το πρωί στον Παπαδάκη ότι τα μέτρα τα συνέταξε και υπόγραψε Ελληνας εργατολόγος που συνεργάζεται με την Τροικα, μου έκανε πολύ εντύπωση όπως και σε όλους τους παρεβρισκομένους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 27/01/2012 14:46:58

      Μήπως αυτός που το όνομά του "έπαιζε" για την προεδρία του οργανισμού ξεπουλήματος της δημόσιας περιουσίας (και τελικά δεν διορίστηκε σ' αυτή τη θέση);

  6. karenin avatar
    karenin 27/01/2012 14:41:54

    Η επικοινωνιακή διαχείρηση του μνημονίου 2 ξεκίνησε. Θα ζητηθουν 20 μέτρα, θα μείνουν 15, κατόπιν σκληρής και περήφανης εθνικής διαπραγμάτευσης.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/01/2012 14:45:24

    Για τις αντικειμενικές αξίες που είναι ένα ανάλγητο μέτρο σφυρίζουν αδιάφορα στην κυβέρνηση.

    Εκεί είναι το colpo grosso των ευρωναζί, και το ξέρουν καλά στην κυβέρνηση. Χειρότερο κι από τα μισθολογικά, οπότε φανταστείτε να έρθουν και να "δέσουν" αυτά τα δύο μαζί! Έχουν αρχίσει να εκτελούν τις εντολές των πατρώνων τους, για τάχιστη δήμευση των περιουσιών των Ελλήνων μικροϊδιοκτητών, και προσπαθούν να το περάσουν στα μουλωχτά. Έτσι και με το χαράτσι μέσω ΔΕΗ, ανακοινώθηκε μια Κυριακή και ο κόσμος δεν πήρε χαμπάρι μέχρι που ανακοινώθηκαν, λίγες μέρες αργότερα, οι συντελεστές του.

    Είναι αναγκαίο να ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ, ΤΩΡΑ, από το λήθραγο. Όταν θα έρθουν οι ευρωναζί να μας πάρουν τα σπίτια, θα είναι πολύ αργά!!!

  8. Nik avatar
    Nik 28/01/2012 00:59:59

    Πράγματι, τι την νοιάζει την Τρόικα αν παίρνουμε 12 ή 112 μισθούς το χρόνο. Το συνολικό κόστος ανά εργαζόμενο την νοιάζει και οι εργασιακές σχέσεις. Αρα κάποιοι παρουσιάζουν το παραμύθι περί 13ου κλπ μισθού.

    Και βέβαια πουθενά δεν είδαμε γραμμένο το κείμενο των προτάσεων της Τρόικας διότι αν θυμάστε καλά τους απαγόρευσαν δια να ομιλούν δημοσίως. Η πληροφόρηση μας είναι δεύτερο χέρι.

    Νικ