#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2013 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε, όχι και ...αντιμνημονιακή η Ντόρα!!



Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και αδυνατώ να το πιστέψω!

Η Ντόρα Μπακογιάννη τα έψαλλε σε κάτι Ευρωπαίους που επισκέπτονται τη χώρα μας γιατί, λέει, το πρόγραμμα της τρόϊκας δεν βγαίνει!

Μη μας πιέζετε, δεν αντέχουμε άλλο, φέρεται να τους είπε!

Όλως, περιέργως,.....συμφωνώ με τη  Ντόρα!

Όμως, κάπως αργά δεν τα ανακάλυψε όλα  αυτά;

Δεν ήταν η ίδια η Ντόρα που το 2010 πήγε με τις πατερίτσες στη Βουλή για να ψηφίσει το Μνημόνιο;

Δεν ήταν η ίδια η Ντόρα που μας έλεγε ό,τι δεν έχουμε άλλη επιλογή;

Δεν ήταν η ίδια η Ντόρα που προκάλεσε τη διαγραφή της από τη ΝΔ  επειδή ακόμα από το 2010 ο Αντώνης Σαμαράς είχε προβλέψει ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει;

Δεν ήταν η Ντόρα που ίδρυσε κόμμα και στήριξε όλη την επιχειρηματολογία της καταγγέλλοντας τον Σαμαρά, που έλεγε όχι στο Μνημόνιο;

Ξέρω, κάποιοι θα βιαστούν να με επιπλήξουν ό,τι και ο Σαμαράς τώρα ακολουθεί τις βασικές επιταγές του Μνημονίου.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Ο Σαμαράς ποτέ δεν πίστεψε στις πολιτικές του Μνημονίου. Τις κατήγγειλε από το 2010 και προέβλεψε τις συνέπειές τους.

Χωρίς δική του κοινοβουλευτική πλειοψηφία, αποδέχθηκε επώδυνους συμβιβασμούς γιατί η χώρα έπρεπε να κυβερνηθεί/

Ανέλαβε και δεσμεύσεις γιατί η χώρα έχει συνέχεια.

Και ο στόχος του παραμένει η απαλλαγή της χώρας από τα μνημόνια.

Η Ντόρα, όμως, πολύ αργά δεν  είδε το αντιμνημονιακό  φώς;

Εκτός και αν επιδίδεται πάλι στο μόνο παιχνίδι (αν το εγκατέλειψε ποτέ) στο οποίο είναι όντως πολύ καλή: την υπονόμευση της κυβέρνησης προς ίδιον όφελος...

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/08/2013 08:23:26

    Όλα να τα περιμένεις...

  2. Δρυς avatar
    Δρυς 28/08/2013 08:55:08

    Εντάξει όλα αυτά για τη Ντόρα, αλλά ας μη κάνουμε πως ξεχάσαμε τις προεκλογικές δεσμεύσεις του κ. Σαμαρά, τις δηλώσεις "μη συγκυβέρνησης", την μία και μόνο εξεταστική για το μνημόνιο, τα Ζάππεια, κτλ.

    Και πολύ κακώς έκανε που έφερε τη Ντόρα από το παράθυρο πίσω στη Ν.Δ. και στη βουλή, αντί να την άφηνε στην πολιτική ανυπαρξία του 1.5% που θα την καταδίκαζε ο κόσμος.

  3. Heaven avatar
    Heaven 28/08/2013 09:45:48

    Εμείς την βαρεθήκαμε!
    Αυτή δεν βαρέθηκε τον εαυτό της στο διαρκή ρόλο του σκορπιού;

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Heaven 28/08/2013 15:30:33

      Δεν μπορεί ν'αλλάξει . Είναι στη φύση της .

      • Heaven avatar
        Heaven @ Diamond Angel 28/08/2013 18:01:47

        !!!!!!!!!

  4. AGGELOS avatar
    AGGELOS 28/08/2013 10:51:47

    Η Μπακογιάννη απλώς αναζητεί ρόλο. Αριστα γνωρίζει ότι, μετά την εντελώς αψυχολόγητη κίνησή της να ιδρύσει Κόμμα και την συναφή επανάκαμψή της ΥΠΟ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ, εάν δεν βγει μπροστα σε κάτι, η πολιτική της καριερα έχει ληξει! Μάλιστα, βλέπει ότι ο πολύ πιο ψύχραιμος αδελφός της, που έμεινε στην ΝΔ κι έφαγε και την μπόρα τότε, αργά αλλά σταθερά ανεβαίνει στην εκτίμηση του Πρωθυπουργού αλλά και του κόσμου της ΝΔ! Προσωπικώς θεωρώ ότι η κυρία Μπακογιάννη αποτελεί κεφάλαιο για την κεντροδεξιά, όμως πλέον, έχει χάσει την εμπιστοσύνη που της είχε ο κόσμος μας και τούτο θέλει πολύ χρόνο και ηρεμία για να επανέλθει. Απλώς ας σκεφτεί πόσο χρόνο πήρε στον Σαμαρά κι ας πράξει αναλόγως....

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ AGGELOS 28/08/2013 17:49:31

      ΄Ηθελε και θέλει να γίνει εμβληματική προσωπικότητα της κεντροδεξιάς. Αυτό ήταν το όνειρο και του πατέρα τόσο για τον ίδιο όσο και για τους απογόνους. Προσωπικά δεν βαρέθηκα μόνον την Ντόρα-αν και ομολογω ικανή στην προώθηση του εκάστοτε πολιτικού οράματός της- αλλά γενικώς τους κλώνους των δυναστειών της πολιτικής στην Ελλάδα.

    • Heaven avatar
      Heaven @ AGGELOS 28/08/2013 18:03:51

      μην το παιδευουμε αλλο, ¨εχει λήξει"!
      νομίζω οτι το έχει καταλάβει και η ίδια, και γι΄αυτο και αρχισε ηδη την προώθηση των επιγόνων της!!!

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 28/08/2013 10:58:53

    Έχω βαρεθεί και τη Ντόρα αλλά κι εσάς που ασχολείστε κάθε τόσο μαζί της.

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/08/2013 12:43:45

    Αμα είσαι χορτάτος όπως η Ντόρα .....κάνεις και λίγο πλάκα....λες και κανένα αστείο.

  7. Μιθριδάτις avatar
    Μιθριδάτις 28/08/2013 13:26:14

    Εγώ πιστεύω οτι και οι 300, αντιμνημονιακοί είναι κατά βάθος. Ομόνος που είναι 100% μνημονιακός και επέρεται γι αυτό, είναι ο κ. Άδωνης Γεωργιάδης, που δεν ξεχνά ποτέ να μας τονίζει οτι Εκείνος, τα ψήφισε ΟΛΑ τα μνημόνια, όχι σαν ....κάτι άλλους που ψήφισαν τα μισά! Όσο για την κ.Ντόρα, τι άλλο πέρα από συνέπεια, υπευθυνότητα και αξιοπρέπεια θα περίμενε κανείς να επιδείξει;
    Όταν έχεις οικογενειακή παράδοση, ποτέ δε χάνεις το δρόμο σου και ποτέ δε....χάνεσαι τελικά!

  8. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/08/2013 13:30:43

    "... Δεν ήταν η ίδια η Ντόρα που μας έλεγε ό,τι δεν έχουμε άλλη επιλογή; ..."

    Σαμαράς (2010)"... Το καταψηφίζουμε! Όχι γιατί αρνούμαστε τη χρηματοδοτική στήριξη, που το ΠΑΣΟΚ κατέστησε απαραίτητη πλέον. Αλλά διότι διαφωνούμε με την πολιτική που μας οδήγησε ως εδώ και με την κυβερνητική οικονομική στρατηγική αντιμετώπισης της κρίσης. Άλλωστε η Κυβέρνηση δεν έχει ανάγκη την ψήφο μας για την έγκριση του Νομοσχεδίου. Θέλει “ψήφο ανοχής” για τα πεπραγμένα της ως τώρα……”
    Η άποψη των δύο για την αναγκαιότητα του μνημονίου τη συγκεκριμένη στιγμή (Μαϊος 2010) δεν ήταν πολύ διαφορετική. Το "δια ταύτα" ήταν διαφορετικό. Το κακό είναι ότι και το "ναι" της και το "όχι" του και οι δυό τους δεν το διαχειρίστηκαν στη συνέχεια κατά τον καλύτερο τρόπο.

  9. Eva avatar
    Eva 28/08/2013 13:52:46

    Η κ. Μπακογιάννη ευτύχησε να γίνει δήμαρχος, υπουργός, γιαγιά,
    ευτύχησε να δεί τα νεότερα μέλη της οικογένειας να συνεχίζουν
    την οικογενειακή παράδοση.
    Ας αρκεστεί σε αυτά.
    Είναι υπεραρκετά.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/08/2013 14:11:35

    Aπλως η Ντορα ηταν ειλικρινης απο την αρχη.Βασικα η Ντορα ηταν σε ολα ειλικρινης και γιαυτο εχασε γιατι ο κοσμος θελει και λιγο παραμυθι.
    Η Ντορα διαμαρτυρεται προς τους Ευρωπαιους ασφαλως γιατι δεν της αρεσει το μνημονιο.Και δεν υπαρχει καμμια υπονομευση.

    • Θηρευτής του ανέφικτου avatar
      Θηρευτής του ανέφικτου @ ψυχραιμια 28/08/2013 17:34:09

      Ναι. Δεν της ....αρέσει το μνημόνιο. Δεν της πάει σε μωβ! Θα το ήθελε σε φούξια που ταιριάζει με τη μες.....

    • αντιρεαλιστής avatar
      αντιρεαλιστής @ ψυχραιμια 29/08/2013 11:32:45

      Βεβαίως!Είναι γνωστό άλλωστε ότι το οικόσημο της Οικογένειας περιλαμβάνει τρεις φορές τη λέξη ειλικρίνεια.

  11. Φελίζα avatar
    Φελίζα 28/08/2013 14:13:58

    Συνένοχη!

  12. Harry the Great avatar