#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2013 14:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ε ρε και να με κάνατε πρωθυπουργό για μια μέρα…»



Διαβάζω στο διαδίκτυο: «Ασθενοφόρο, δεν μπορούσε να προσεγγίσει τον τόπο του ατυχήματος, αφού οι γνωστοί "κάγκουρες" έκλεισαν τη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης».

Αυτό κατά τη χθεσινή  επιστροφή των Θεσσαλονικέων από Χαλκιδική.

Μάλιστα λοιπόν. Ο Έλληνας είναι ο πιο ταλαντούχος ξερόλας. Ξέρει να προσπερνάει κι απ’ τα δεξιά κι ας κλείνει τη λωρίδα Λ.Ε.Α.

Αυτή η μορφή του νεοέλληνα που έγινε και τραγούδι απ΄τον Πανούση, είναι άκρως μεταδοτική. Έχει την εντύπωση πως είναι απλά το επίκεντρο του κόσμου. Κάνει ό,τι θέλει, αλλά άμα θέλει (και δε βαριέται). Πάνω απ' όλα, είναι εξαίρετος οδηγός. Ενώ τρέχει με 180-200 στο δρόμο, κρατά κινητό στο ένα χέρι, τσιγάρο και φραπέ  στο άλλο και μπινελικώνει όποιον έχει το θράσος να πηγαίνει πιο σιγά απ' αυτόν στη λωρίδα του. Γι αυτόν δεν υπάρχουν λωρίδες.

Επίσης είναι και γλεντζές, καθώς το  cd στο αμάξι παίζει στη διαπασών από Lady Gaga μέχρι και Έφη Θώδη.(  Φρικηπαίδεια)

Όταν οδηγεί  χαιρετάει (κορνάροντας, παίζοντας  τα φώτα) και γενικά κάνει το παν για να αποδείξει πόσοι πολλοί μαλάκες κυκλοφορούν! Ανάβει τους προβολείς ομίχλης στο αμάξι του όταν δεν έχει ομίχλη για να τον βλέπουν οι γκόμενες  πιο εύκολα.

Αυτός είναι ο  Ελληνάρας που χαρακτηρίζεται από το  τρίπτυχο, χέσιμο  (κυριολεκτικά και μεταφορικά), το καθισιό (άμα δε βαριέμαι θα πάω για δουλειά... τον άλλο μήνα) και φυσικά τον φραπέ.

Δηλαδή ολόκληρη τη μέρα μπορεί να φιλοσοφεί με τη βοήθεια μιας χορταστικής φραπεδιάς επί παντός επιστητού, γιατί είναι και ξερόλας και ασχέτως επαγγέλματος και γνώσεων είναι ολίγον από γιατρός, δικηγόρος , μετεωρολόγος, σεισμολόγος, οικονομολόγος –ποιος Στουρνάρας και μαλακίες- αναλυτής ποδοσφαίρου, δημοσκόπος  ή και μηχανικός αυτοκινήτων ανάλογα φυσικά με τις περιστάσεις.

Γνωστές  οι περισπούδαστες εκφράσεις «…Tα έλεγα εγώ», «Αυτά εγώ τα είχα πει…», «Δεν στα ‘λεγα;». Στην προηγούμενη ζωή του θα ήταν σίγουρα φίλος του Νοστράδαμου, του προφήτη Ησαΐα, του μάντη Κάλχα ή του Τειρεσία, γιατί γνωρίζει τα πάντα και κυρίως, τα μελλούμενα!

…Τα ‘λεγα εγώ, δεν τα έλεγα;



Αστείος, αλλά ταυτόχρονα εξυπνάκιας και παντογνώστης, χάνει επανειλημμένα τα όρια του και γίνεται ένας γελοίος, μπαγαπόντης και αξιολύπητος που περιφέρεται άσκοπα όπου φυσά ο άνεμος. «Ψηφίζει με άποψη» το ΠΑΣΟΚ αλλά και τη Νέα Δημοκρατία ενώ έχει το Κ.Κ.Ε. μέσα στην καρδιά του.

Πολιτικολόγος των πάντων, με τάσεις καφενόβιας ασχετοσύνης  και αρλουμπολογίας.

Το βράδυ της Ανάστασης πηγαίνει στην εκκλησία, βλέπει τα πυροτεχνήματα και μετά πάει στο club και ακούει "Dance with the devil".

 

Αυτός λοιπόν ο τύπος κατηγορεί διαρκώς την κυβέρνηση για αδιαφορία και την επόμενη στιγμή δωροδοκεί την πολεοδομία, χτίζει αυθαίρετα, κλέβει την εφορία, μολύνει το περιβάλλον, δε σέβεται τις ουρές, περνάει με κόκκινο και γράφει τους πάντες στα παπάρια του.

Βέβαια παραπονιέται για καθετί στραβό, αλλά είναι ο πρώτος που το διατηρεί. Παραπονιέται για τα μποτιλιαρίσματα που αυτός προκαλεί. Για τα σκουπίδια στις παραλίες που αυτός αφήνει. Για το αναμμένο τσιγάρο που πάτησε, ενώ ο ίδιος πέταξε προηγουμένως το δικό του. Για τους πιτσιρικάδες που με ανοιχτό το παράθυρο του αυτοκινήτου, έχουν τη μουσική στη διαπασών,  ενώ ο ίδιος έχει  τα σαμπγούφερ τεράστια στην πλαφονιέρα του δικού του. Για την άναρχη δόμηση, ενώ ο ίδιος λάδωσε για το αυθαίρετό του.  Αν στο φανάρι είναι δεύτερος, κορνάρει και αν του κορνάρει άλλος στο αμέσως επόμενο τα παίρνει στο κρανίο. Αν είναι τελευταίος στο φανάρι κάνει τη σούπερ μανούβρα που προσπερνάει όλη την ουρά από σταματημένους και χώνεται μπροστά απ' τον πρώτο, μπλοκάροντας τους πεζούς. Αν είναι μόνος του στο φανάρι, σταματάει αλλά ποτέ εντελώς. Αρχίζει να τσουλάει λίγο-λίγο και μόλις το μισό αμάξι περάσει τη νοητή γραμμή του φαναριού, το σανιδώνει καίγοντας το κόκκινο. Κρατάει απόσταση ενός ηλεκτρονίου απ' τον προφυλακτήρα σου και  προσπαθεί να σε προσπεράσει από δεξιά. Ε, με το που πας να του αφήσεις λίγο χώρο στα δεξιά, τσααααακ! Αλλάζει γνώμη και σε περνάει από αριστερά!

Η αγαπημένη του ατάκα είναι: «Ε ρε και να με κάνατε πρωθυπουργό για μια μέρα…».

Ε ρε και να τον κάναμε πρωθυπουργό για μια μέρα,να κάνει τα σκυλάδικα πολιτιστικά στέκια!

Α, και μη ξεχάσω: Δεν κάνει ποτέ αναπάντητες με απόκρυψη!!!

Μήπως θα πρέπει να κοιταχτούμε και λιγάκι στον καθρέφτη; Μπορεί καλό να μας κάνει.

Δαναός με τη βοήθεια του διαδικτύου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 22/07/2013 15:30:43

    Αλήθεια , συνελήφθη κάποιος τουλάχιστον από αυτούς ; Τιμωρήθηκε κάποιος τουλάχιστον από αυτά τα δίποδα , που τόσο αβασάνιστα κοίταζαν την πάρτη τους, αφού για το κενό τους κρανίο ήταν αδύνατη και η στοιχειώδης σκέψη, ότι θα μπορούσε αυτοί να είναι στη θέση των θυμάτων που χρειάζονται βοήθεια . Ούτε καν το συναίσθημα της λύπης για τα δύστυχα θύματα . Τέτοια κατάντια, ο περιούσιος ελληνάρας . Θέλει κότσια και το γνώθι σαυτόν Δαναέ ,για να κοιταχτείς στον καθρέφτη . Και αυτά δεν τα έχουμε .

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Diamond Angel 22/07/2013 18:39:45

      Διερωτᾶμαι γιατί οἱ ἸΔΙΟΙ ῞Ελληνες μεταμορφώνοντε σέ νομοταγεῖς πολῖτες ὅταν μεταναστεύουν στάς ἀλλοδαπάς. :D ᾿Από λύκοι γίνοντε ἀρνάκια, χιχιχι.

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/07/2013 15:52:14

    Οπου κι'αν ριξει την ματια του καποιος στο κειμενο του Δαναου θα δει απειρα περιστατικα που γραφει να του εχουν συμβει πολλακις στο Ελλαδισταν !Φταιει η παιδεια ,φταιει η οικογενεια,φταιει η πολιτεια ?Παντως κατι φταιει και παμε τοσο στραβα σε ολες μας τις καθημερινες εκδηλωσεις ,οδηγησης,προστασιας περιβαλλοντος ,κοινωνικοτητας ,πολιτικης,εργασιακης παραγωγικοτητας ,συνεπειας ,αξιοπρεπειας ,σεβασμου κοκ.Ποιος ξερει ισως με καποιες δημοσιευομενες διαπιστωσεις οπως το αρθρο του Δαναου να υπαρξει καποια ελαχιστη βελτιωση της συμπεριφορας μας .Αμφιβαλλω !Τα βλητα που περιγραφει ο Δαναος δεν φυονται σε blog ως το antinews .Ευγε Δαναε !

  3. Βασίλης avatar
    Βασίλης 22/07/2013 16:15:54

    Πριν 4-5 χρόνια θα διαβάζαμε αυτό το άρθρο και θα γελούσαμε. Θα βλέπαμε με σκωπτικό βλέμα τα περιγραφόμενα και θα διασκεδάζαμε κιόλας. Σήμερα όμως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Και δεν εννοώ οτι ο νεοέλληνας δεν είναι κάπως έτσι. Εννοώ οτι η κατάντια αυτή του νεοέλληνα είναι και η αιτία της κρίσης που ζούμε. Είναι το κοινωνικό κομμάτι της κρίσης. Και εδώ θέλω να διερωτηθώ. Ποιος έφτιαξε τον νεοέλληνα έτσι; Ποιός τον συνήθισε στην τεμπελιά; ποιός του έδωσε χαμηλής ποιότητας παιδεια; ποιός έφτιαξε τις δομές με τέτοιο τρόπο που αν δεν έχεις κάποιο "γνωστό" δεν τελειώνεις ποτέ; ποιος του έταζε διορισμούς και λαγούς με πετραχύλια προκειμένου να ψηφιστεί; Τα ερωτήματα είναι πάρα πολλά και η απάντηση είναι μια. ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Οχι γενικά και αόριστα. Με ονοματεπώνυμο.
    Πολύ σωστά λοιπόν λεει ο συγγραφέας, θα έπρεπε στην τελική να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να αναρωτηθούμε ποιος πραγματικά φταίει για όλα όσα γίνονται; Το Πολιτικό σύστημα (που μας δουλεύει κανονικά τα τελευταία 30 χρόνια) ή εμείς οι ίδιοι που αφήνουμε να μας δουλεύουν τα τελευταία 30 χρόνια.
    Τελικά ίσως να μην είναι ο Αριστοφάνης τόσο επίκαιρος αλλά εμείς να είμαστε το ίδιο ανόητοι 2500 χρόνια τώρα....

  4. mid avatar
    mid 22/07/2013 17:10:47

    Το κακό είναι οτι από τα παραπάνω που αναφέρεται αν τα συζητήσεις με την πλειοψηφία των ελλήνων θα γελάνε και θα σου λένε αθάνατη Ελλαδαρα.Είμαστε ο πιο καφρος λαος στην οδήγηση μακραν του δεύτερου και ο εαυτός μου μέσα οδηγώ μηχανή από πολύ μικρός και μέχρις στιγμής με έχουν "φάει" δύο ταρίφες σε φανάρια και στην μια γλίτωσα από θαύμα.Μετά από τόσα χρόνια που οδηγώ εγώ εχω καταλήξει οτι αυτό που φταίει μάλλον είναι η δύναμη της συνήθειας του Ελληναρα έχουμε μάθει να ζούμε έτσι μας έχει κολλήσει η ρετσινιά της λαλακίας στο κεφάλι μας δεν εξηγείται αλλιώς είμαστε η χώρα που το λογικό είναι παράλογο και το αντίθετο.

  5. dioklis avatar
    dioklis 22/07/2013 17:29:08

    Πως είστε τόσο σίγουρος για την εθνικότητα αυτόν που περιγράφεται? Με λόγια που χαρακτηρίζουν όλο το Έθνος, προσβλητικά όπως ελληναράς ,νεοέλληνας , τεμπέλης , σκυλάς ,κλπ που υποκρύπτουν ρατσισμό για το Έλληνα ? Αλήθεια εσείς αυτοπροσδιορίζεσθε ως Έλληνας η κάτι άλλο?

    • antinewsistas avatar
      antinewsistas @ dioklis 22/07/2013 17:35:56

      Εσύ ρε dioklis (κατά το Μιστόκλης πιστεύω) από ποιον πλανήτη ήρθες και σε πείραξε το κείμενο του Δαναού;

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ dioklis 22/07/2013 18:35:06

      Εγώ dioklis, αυτοπροσδιορίζομαι ως Πακιστανός απ' το Τσοτύλι, που ζω στη Χαλκιδική και με ενοχλεί ο εαυτός μου, γιατί κι εγώ δεν κοιτάχτηκα ακόμα στον καθρέφτη.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Δαναός 22/07/2013 18:39:27

        Χα, χα, χα! καταπληκτικό, Δαναέ. Τσοτυλοπάκης, χα, χα, χα!
        Αγαπητέ Διοκλή, αν δεν το πρόσεξες, αλλά Δαναός='Ελληνας.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Νίκος Αργεάδης 22/07/2013 18:49:12

          Ακου Τσοτυλοπάκης!!!!!!!!

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/07/2013 18:21:33

    Πολύ σωστά τά περιγράφεις Δαναέ,δυστυχῶς αὐτή ἡ κατάντια τοῦ Ἑλληνάρα μᾶς κατατρέχει καί εἶναι καί μία ἀπό τίς συνέπειες τῆς κρίσης πού περνᾶμε.
    Πιστεύω δέ,ὅτι καί στόν καθρέφτη νά κοιταχτοῦμε,δέν θά βροῦμε κάτι ἀρνητικό στόν ἑαυτό μας,γιατί μᾶς ἐμποδίζουν οἱ παραμορφωτικοί φακοί πού ἔχουμε στά μάτια μας.
    Ὅλα αὐτά εἶναι συνέπεια τῆς ἔλλειψης σεβασμοῦ.Πρῶτα πρῶτα ὁ ἑλληνάρας δέν σέβεται τόν ἑαυτό του,πώς νά σεβαστεῖ τούς ἄλλους;Εἶναι μεγαλωμένος ἔτσι,ἀφοῦ δέν ἔμαθε τό σεβασμό ἀπό μικρός,στό σπίτι του,μήν περιμένεις νά τόν μάθει μεγάλος.Μόνο μέ δικαιώματα καί ἀπαιτήσεις εἶναι γαλουχημένος,δέν γίνεται νά ἀλλάξει.
    Ἴσως ἕνα καλό-τό μόνο- πού θά ἔχει ἡ κρίση πού περνᾶμε,εἶναι ἄν ἀναγκαστοῦμε οἱ Ἕλληνες,ἡ νέα γενιά,ἀπό τούς μεγαλύτερους δέν τό περιμένω αὐτό,νά ἀρχίσουμε νά καταλαβαίνουμε τά αἴτια τῆς κακοδαιμονίας μας καί θελήσουμε νά περάσουμε ἐμεῖς στά παιδιά μας τά μηνύματα τοῦ σεβασμοῦ πρός τόν συνάνθρωπο καί τό φιλότιμο,ὅπως τά εἶχαν περάσει σ' ἐμᾶς οἱ παπποῦδες μας.

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/07/2013 18:45:10

    Γειά σου δάσκαλε της κοινωνικής ανατομίας της Φρεντολάνδης.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/07/2013 18:53:11

      Χαιρετώ τον εις Αγγλετέραν φίλον! Δες τι έγραφα πέρσι τέτοιον καιρό:www.antinews.gr/2012/08/08/174151/

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 22/07/2013 19:01:26

        Πάντα μπροστά από τα γεγονότα!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/07/2013 19:51:00

          h__p://www.antinews.gr/2011/08/10/117321/

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 22/07/2013 19:57:43

    Ναι Strange. Άριστη περιγραφή!

  9. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 22/07/2013 20:58:20

    Δεν ωφελεί η αυτομαστίγωση. Μόνο κακό μας κάνει. Ας υπερβούμε τον κακό μας εαυτό.
    Ο Νίτσε για τους Έλληνες : «Αποδεδειγμένα σε κάθε περίοδο της εξέλιξής του ο δυτικοευρωπαϊκός πολιτισμός προσπάθησε να απελευθερώσει τον εαυτό του από τους Έλληνες. Η προσπάθεια αυτή είναι διαποτισμένη με βαθύτατη δυσαρέσκεια, διότι οτιδήποτε κι αν δημιουργούσαν, φαινομενικά πρωτότυπο και άξιο θαυμασμού, έχανε χρώμα και ζωή στη σύγκρισή του με το ελληνικό μοντέλο, συρρικνωνότανε, κατέληγε να μοιάζει με φθηνό αντίγραφο, με καρικατούρα.
    Έτσι ξανά και ξανά μια οργή ποτισμένη με μίσος ξεσπάει εναντίον των Ελλήνων, εναντίον αυτού του μικρού και αλαζονικού έθνους, που είχε το νεύρο να ονομάσει βαρβαρικά ότι δεν είχε δημιουργηθεί στο έδαφός του. Κανένας
    από τους επανεμφανιζόμενους εχθρούς τους δεν είχε την τύχη να ανακαλύψει το κώνειο, με το οποίο θα μπορούσαμε μια για πάντα να απαλλαγούμε απ' αυτούς. Όλα τα δηλητήρια του φθόνου, της ύβρεως, του μίσους έχουν αποδειχθεί ανεπαρκή να διαταράξουν την υπέροχη ομορφιά τους. Έτσι, οι άνθρωποι συνεχίζουν να νιώθουν ντροπή και φόβο απέναντι στους Έλληνες. Βέβαια, πού και πού, κάποιος εμφανίζεται που αναγνωρίζει ακέραιη την αλήθεια, την αλήθεια που διδάσκει ότι οι Έλληνες είναι οι ηνίοχοι κάθε επερχόμενου πολιτισμού και σχεδόν πάντα τόσο τα άρματα όσο και τα άλογα των επερχόμενων πολιτισμών είναι πολύ χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τους ηνίοχους, οι οποίοι τελικά αθλούνται οδηγώντας το άρμα στην άβυσσο, την οποία αυτοί ξεπερνούν με αχίλλειο πήδημα».
    Προτιμώ αυτό. Το κακέκτυπο που περιγράφετε, στην πυρά!

  10. tak avatar
    tak 23/07/2013 08:14:25

    Τι ψάχνεις Δαναέ μου;
    Κατ' εικόνα και ομοίωση της χώρας του δεν είναι ο λαός της;
    Ευτυχώς που υπάρχουν οι ... φιλέλληνες δανειστές μας, που μας κρατάνε ζωντανούς, για να εξασφαλίζουν τα δανεικά τους!
    Αλήθεια Δαναέ μου, μήπως ξέρεις πού κρύβετε η κυβέρνηση;

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 23/07/2013 08:58:04

    Αγαπητέ μου Δάσκαλε, ίσως, το πιό απολαυστικό άρθρο σου, ever.
    Το οποίο ταυτόχρονα στηλιτεύει νοοτροπίες, καταστάσεις, συμπεριφορές, Χωρίς όμως τις ετικέτες συμπεριφοράς εκείνες οι οποίες κάνουν την ειδοποιό διαφορά μεταξύ του έλληνα και του Ελληνα. Γι αυτούς και όχι μόνο λόγους, το άρθρο σου αυτό, γίνεται εξαιρετική τροφή όχι μόνο για σκέψη αλλά και για προβληματισμό, καθώς οι αλήθειες πονάνε πολύ τελικά.

    Κι επειδή λατρεύω την προσωπικότητα αλλά θλίβομαι με τα πλην του χαρακτήρα της Νύφης του Θερμαϊκού. Κι επειδή όσο ποτέ άλλοτε η Νύφη, χρειάζεται την αμέριστη συμπαράσταση και την αγάπη μας. Μ’ εκτίμηση και φιλία, σου αφιερώνω αυτό το τετράλεπτο βίντεο “Κάτω από τους Ελληνικούς Ουρανούς” http://player.vimeo.com/video/64823868

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 23/07/2013 09:25:04

    Καλημέρα Dimi ! Ευχαριστώ για το βίντεο!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Δαναός 23/07/2013 09:31:12

      Kαλημέρα, Δαναέ. Εγώ ευχαριστώ για το εξαιρετικό άρθρο!

  13. Nik avatar
    Nik 23/07/2013 13:28:54

    Οσοι ζήσανε έξω κάποια χρόνια θα στο πούνε: όλα τα συνηθίζεις, την οδήγηση του εντόπιου δεν την συνηθίζεις με τίποτε, διότι πάντα κάτι καινούργιο θα κάνει για να σε εκπλήξει.