#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2010 15:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε μπαμπά;



Ο πατέρας μου είναι 86 χρόνων  ζωή νάχει, επί χρόνια εμποροϋπάλληλος, και εδώ και καιρό συνταξιούχος του ΙΚΑ με 590 ευρώ μηνιαίο εισόδημα. Η μητέρα μου 77, «επαγγελματίας» νοικοκυρά,  και άρα με κανένα εισόδημα.

Από μικρός θυμάμαι τον μπαμπά μου να δηλώνει «κεντρώος» και να πίνει νερό στο όνομα του Γιώργου Παπανδρέου. Ανένδοτος, αποστασία, Ιουλιανά κλπ. Όλα τα έζησα μέσα από την εμπλοκή και συμμετοχή του σε αυτά. Επί χούντας ταλαιπωρήθηκε με κλήσεις στο οικείο αστυνομικό τμήμα και απειλές, καθώς ακόμη και οι απλοί κεντρώοι θεωρούνταν «εξτρεμιστές» από το τότε καθεστώς.

Με τη μεταπολίτευση συστρατεύτηκε αμέσως στο ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα, όπως όλη του η οικογένεια, και μέχρι σήμερα δηλώνει φανατικός Πασοκτσής. Για τον μπαμπά μου ο Ανδρέας υπήρξε Θεός. Και βάλε. Βρε δεν πας να του λες για τα σκάνδαλα του Κουτσόγιωργα, για τον Κοσκωτά, για τα ρεζιλίκια της Λιάνη, για τα κότερα, για το «νέο ΠΑΣΟΚ» των χρυσοκάνθαρων λαμόγιων του Σημίτη,  για τις φούσκες του χρηματιστηρίου, για τα ψέματα  του Γιωργάκη, και τον εργασιακό μεσαίωνα που ευαγγελίζονται «σοσιαλιστές» τύπου Λοβέρδου, για τις «ακριβοδίκαιες» τοποθετήσεις στελεχών στις δημόσιες θέσεις, για την υποδούλωση στο ΔΝΤ… Τίποτα αυτός. ΠΑΣΟΚ και ξερό ψωμί.

Μέχρι σήμερα το μεσημέρι. Όταν του μετέφερα κάτι που διάβασα στο «Πρώτο Θέμα». Εκεί τον είδα λίγο να …τσακίζει. Να ταξιδεύει το βλέμμα του αλλού. Να σφίγγεται. Και για πρώτη φορά τον άκουσα να βρίζει το ΠΑΣΟΚ! «Κοπρόσκυλα του κερατά…». Βαριά βρισιά, ειδικά για έναν άνθρωπο που στήριξε το συγκεκριμένο κόμμα όσο κανένας. Και που παρόλες τις κατά καιρούς ενδείξεις, αρνήθηκε όλα αυτά τα χρόνια να καταλάβει το αυτονόητο. Ότι δηλαδή αυτοί που είχε ως ήρωες της καθημερινότητας του, τον πρόδωσαν. Σε πολλαπλά επίπεδα. Πως αυτοί πέτυχαν τον όποιο σκοπό είχαν βάλει εξαρχής, ή έβαλαν στη πορεία, και αυτός έμεινε με τα 590 Ε μηνιαίο εισόδημα.

Τέλος πάντων. Α, παραλίγο να το ξεχάσω. Τι ήταν αυτό που διάβασα στην εφημερίδα και του το ανέφερα; Απλά ότι τα τσακάλια του ΣΔΟΕ ή πως αλλιώς λέγεται, ανακάλυψαν καταθέσεις ύψους 8 εκατομμυρίων ευρώ σε λογαριασμούς της κόρης του Άκη!!! Του επί σειρά ετών ινδάλματος του μπαμπά μου. 8 εκατομμύρια ευρώ στους λογαριασμούς μιας απλής αρχιτεκτόνισσας! Μάλιστα.

Για κάποιους όπως φαίνεται, το ΠΑΣΟΚ ήταν πράγματι θεόσταλτο. Οι υπόλοιποι ας πρόσεχαν. Ε, μπαμπά;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 20/06/2010 16:13:24

    δεν μας άρεσε ο Βασιλιάς και με τεχνάσματα τον στείλαμε, γιατί είχαμε προικίσει τις αδελφές του κλπ μήπως αν υπήρχε ακόμα η βασιλεία στην Ελλάδα θα μας κόστιζαν πολύ λιγότερα από κάθε Άκη;

    • Greco avatar
      Greco @ αναγνώστρια 20/06/2010 16:27:09

      και εγω πιστευω οτι η βασιλυομενη δημοκρατια ειναι το πολιτευμα που αρμοζει καλυτερα στον ελληνα

      αλλα οι γλυξμπουργκ αποδειχθηκαν κατωτεροι των περιστασεων παντοτε

      • αθανασιος Ι. avatar
        αθανασιος Ι. @ Greco 20/06/2010 16:33:16

        Greco -Την έχει καθαρίσει με 10 δις δραχ. Ο Σημίτης με Βενιζέλο ….ξέχασες.... ηρέμησε ..

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ αναγνώστρια 20/06/2010 18:46:45

      Δηλαδή, ή π... ή κ... , ε?
      Ανάμεσα δεν γίνεται...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αναγνώστρια 20/06/2010 23:06:35

      κάποιος έγραψε σήμερα για το "πριγκηπικό ΠΑΣΟΚ" - νομίζω πώς από την αρχή αυτός ήταν ο στόχος τους, να γίνουν μονάρχες στη θέση των μοναρχών -κλασσικά συμπτώματα ΦΘΟΝΟΥ σε όλα τα στελέχη του

  2. GSV avatar
    GSV 20/06/2010 16:40:48

    Ο σοσιαλισμος σαν οικονομικο συστημα βασιζεται στην κοινωνικη ιδιοκτησια που αντικαθηστα την ατομικη. Με απλα λογια το κρατος ειναι ο μεγαλος επενδυτης της χωρας. Αυτα για το τι ειναι σοσιαλισμος. Με ακομα πιο απλα λογια ο σοσιαλισμος ειναι μια εξευγενισμενη και οχι τοσο ακραια μορφη της αριστερας.


    Επισημη πολιτικη παραταξη στην Ελλαδα που "πρεσβευει" την ιδεα του σοσιαλισμου ειναι το ΠΑΣΟΚ. Απο αυτο που εχουμε δει απο το ΠΑΣΟΚ οχι μονο σοσιαλισμος δεν ειναι αλλα μη ελεγχομενος καπιταλισμος που αγγιζει τα ορια της Φεουδαρχιας. Υπενθυμιζω εδω οτι ο καπιταλισμος ειναι ο σπορος της φεουδαρχειας και πρωτοεμφανιστηκε στην Ευρωπη τον 16 αιωνα περιπου.

    Δεκα πλουσιες οικογενειες αποτελουν τους προμηθευτες και αναδοχους δημοσιων εργων του κρατους.

    Σοσιαλισμος δεν ειναι να διορισω ολο το κοσμο στο δημοσιο. Αυτο ονομαζεται καταστρεπτικος λαικισμος.

    Γιατι ομως ο σοσιαλισμος απετυχε στη πραξη του στην Ελλαδα?

    Προφανως διοτι δεν αποτελεσε ποτε στη πραξη ιδεολογια των ανθρωπων που τον πρεσβευουν. Μονο θεωρητικως.

    Και εξηγουμαι.

    Ως γνωστον ο ανθρωπος αποτελειται απο ενα ζωο και απο ενα "μικρο θεο". Ζωο οσο αναφορα το σωμα και τις αναγκες του και "μικρος θεος" οσο αναφορα το πνευμα του και την ικανοτητα του να φιλοσοφει και να αναζητα.

    Ας παραμεινουμε ομως στη σωματικη του υποσταση. Τα ζωα οπως και ο ανθρωπος διαθετουν τρια ενστικτα.

    1. Το ενστικτο της επιβιωσης. Πρεπει να αναζητησω τροφη για να επιβιωσω.

    2. Το ενστικτο της αναπαραγωγης. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το σχολιασω αυτο.

    3. Το ενστικτο της κοινωνικης εξελιξης. Να αποδειξω οτι ειμαι δυνατος. Οπως τα αρσενικα σε μια αγελη λυκων παλευουν μεταξυ τους για να επικρατησει ο πιο δυνατος ετσι και οι ανθρωποι εχουν το ενστικτο να θελουν να γινονται ολο και πιο δυνατοι σε σχεση με τους συνανθρωπους τους, εφοσον ζουμε σε μια κοινωνια.

    Αυτα τα τρια ενστικτα μαζι μας κανουν αυτο που ορισε ο Φροιντ ως το "εκεινο" .

    Ας αναλυσουμε ομως το τελευταιο ενστικτο και τη σχεση του με τον σοσιαλισμο.


    Οπως ολοι μας γνωριζουμε το χρημα αποτελει το Α και το Ω της κοινωνιας μας. Πιο συγκεκριμενα αποτελει τον σημαντικοτερο δεικτη κοινωνικης θεσεως αλλα και δυναμη. Και οσο μια κοινωνια οπως η δικια μας τεινει να γινει ολο και πιο υλιστικη, αυτοματα η επιρροη του χρηματος αυξανεται.

    Υπαρχουν λοιπον ορισμενοι ανθρωποι που πρεσβευουν τον σοσιαλισμο. Οπως προαναφεραμε βασικες αρχες του σοσιαλισμου ειναι η αντικατασταση της ατομικης ιδιοκτησιας σε δημοσια και απο κοινωνικης σκοπιας η μειωση αν οχι η εξαλειψη του χασματος μεταξυ κοινωνικων ταξεων. Αυτοι ομως που πρεσβευουν τον σοσιαλισμο ειναι ανθρωποι και οχι "θεοι". Επομενως υποκεινουνται απο ενστικτα.

    Αναρωτηθητε ολοι σας ποσο ευκολο ειναι να ικανοποιησεις το ενστικτο της κοινωνικης εξελιξης και δυναμης οταν βρισκεσαι σε μια θεση που σου προσδιδει εξουσια και δεν υπαρχει κανενας ελεγχος στο προσωπο σου.

    Ο συνδιασμος δε των τριων αυτων ενστικτων οδηγει στον ατομικισμο. Οπου σημαινει να εξασφαλισω ολα αυτα που χρειαζομαι για τον εαυτο μου.

    Επομενως πως μπορεις να ζητας απο τον λαο να ακολουθησει ενα κοινωνικο και οικονομικο συστημα οταν εσυ που το πρεσβευεις δεν μπορεις να το ακολουθησεις.

    Και πανω απο ολα πως μπορεις να πρεσβευεις ενα συστημα το οποιο απαιτει "θεους" και οχι ανθρωπους για να πραγματοποιηθει.

    Συμπερασματικα, δεν γινεται να μου ζητανε να πραττω σαν "θεος"¨εγω που ανηκω στον απλο λαο οταν αυτοι που πρεσβευουν τον σοσιαλισμο και με κυβερνανε πραττουν ως "ζωα" εξασφαλιζοντας τις ατομικες τους αναγκες και ενστικτα.

    • Enola Gay avatar
      Enola Gay @ GSV 20/06/2010 16:52:26

      GSV- Τη φράση "όσο αναφορά" που χρησιμοπoιείς δίς, που στο καλό τη βρήκες;

      Strange A. -Έξοχη η ανάρτηση!

    • GSV avatar
      GSV @ GSV 20/06/2010 18:10:50

      Με συγχωρεις Enola Gay οσον αφορα ηθελα να πω αλλα επανω στη βιασυνη μου το εκανα λαθος.

      • nassos avatar
        nassos @ GSV 20/06/2010 18:24:50

        To “όσο αναφορά” το ακούμε καθημερινά από πολλούς αγράμματους "δημοσιογράφους" των Μέσων Μαζικής Αποβλάκωσης αγαπητέ...

    • GSV avatar
      GSV @ GSV 20/06/2010 18:34:12

      φιλε nasso εγω δεν ειμαι δημοσιογραφος και επετρεψε μου να δικαιολογηθω (εαν μπορει να χρησιμοποιηθει ως δικαιολογια) οτι δεν μενω στην Ελλαδα αλλα στο εξωτερικο (εδω και καποια χρονια) με αποτελεσμα δυστυχως να μην χρησιμοποιω την ελληνικη γραφη και ομιλια σε καθημερινη βαση.

      Και πραγματικα ντρεπομαι οταν ανακαλυπτω οτι εχω κανει ορθογραφικα η ετυμολογικα λαθη.

      Αλλα απο εκει και περα θεωρω οτι σε ενα κειμενο πρεπει να δινουμε βαση στο νοημα περισσοτερο και οχι στην ορθογραφικη του τελειοτητα.

      Η ορθογραφια διορθωνεται ευκολα η λαθος σκεψη ειναι δυσκολο να διορθωθει.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ GSV 20/06/2010 23:15:03

        το κείμενό σου είναι εντυπωσιακά καλογραμμένο, αυτό σκεπτόμουνα όση ώρα το διάβαζα. Τώρα που βλέπω ότι ζεις στο εξωτερικό, μπράβο σου, κι αν ήσουν και δάσκαλος ελληνικής γλώσσας για την ομογένεια τι καλά που θα ήτανε!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ GSV 20/06/2010 23:20:42

        μικρή σημείωση: "επίτρεψέ μου" (η προστακτική δεν παίνει αύξηση)

        Εχεις δίκιο για τις διορθώσεις, αλλά είναι τόσο πολλά τα λάθη που ακούμε και διαβάζουμε καθημερινά, που οσονούπω θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε. Δυστυχώς πολλοί δεν το θεωρούν σημαντικό, αλλά η σωστή χρήση της γλώσσας θα έπρεπε να πάρει τη θέση που της ανήκει: είναι η βάση παραγωγής της σκέψης.

  3. thespieys avatar
    thespieys 20/06/2010 16:47:34

    Το προσυπογράφω μεχρι κεραιας. Ερχεται η ώρα που θα ξεσηκωθούν κ οι πέτρες...

  4. DOC avatar
    DOC 20/06/2010 16:52:06

    ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ. ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΛΕΩΝΙΔΑΣ,ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙ ΑΛΛΟΙ,ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ. Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ. ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΙΑΖΟΝΤΑΙ. ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΩΡΙΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ. ΒΑΣΙΛΙΑΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ,ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΦΟΛΕΣ ΤΟΥ ΣΤΙΛ ΓΛΙΞΜΠΟΥΡΓΚ,ΣΟΥΗΔΙΑΣ,ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ,ΑΓΓΛΙΑΣ,ΙΑΠΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ, ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΘΕΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΕΣ. ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ,ΜΟΝΟ Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΑΞΙΖΕ (ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ),ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΤΑ ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΟΙΑΖΕ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ,ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ. ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΝ ΙΚΑΝΟ ΚΑΙ ΜΑΧΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΙ,ΒΕΝΙΖΕΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.

    • αθανασιος Ι. avatar
      αθανασιος Ι. @ DOC 20/06/2010 16:56:04

      Δλδ…τα 3 εκ. πρασινοφρουρών είναι λίγα ..τόσα είχε ο Μεγας Αλέξανδρος ..μπα ..

      • GSV avatar
        GSV @ αθανασιος Ι. 20/06/2010 17:02:10

        Ο σπαρτιατικος νομος φιλε DOC οριζε οτι στη μαχη ο ενας βασιλειας που ηγειται του στρατευματος (η Σπαρτη ειχε παντα δυο βασιλεις) πρεπει να ειναι στη πρωτη γραμμη και στη δεξια πλευρα συνοδευομενος απο την σωματοφυλακη του. Εχεις απολυτο δικαιο.

        Οσο για τον Μεγα Αλεξανδρο, ειναι γνωστο οτι ηταν φιλοκινδυνος. Με απλα λογια δεν σκεπτοταν τους κινδυνους και ορμαγε πρωτος στη μαχη.

        Και υπαρχει ενα περιστατικο που εξυμνιει αυτη του την αρετη. Οταν τραυματιστηκε πολυ σοβαρα σε μια μαχη στις Ινδιες, οι στρατηγοι του του ειπαν οτι κοιταξε να δεις Αλεξανδρε δεν γινεται να ηγεισαι της μαχης γιατι εαν σκοτωθεις τι θα γινει μετα? Θα διαλυθει το στρατευμα. Γιαυτο θα καθεσαι πισω και θα παρακολουθεις.

        Ο Αλεξανδρος στεναχωρηθηκε βαθυτατα οταν το ακουσε αυτο αλλα μπηκε καποιος απο τους συνοδους του μεσα του οποιου δεν γνωριζουμε το ονομα και του ειπε

        Αλεξανδρε ακουσε να δεις σε καθε δραση υπαρχει και αντιδραση. Εφοσον θες να πολεμας φυσικο ειναι οτι και καποιες φορες θα τραυματιστεις.

        Και χαρηκε ο Αλεξανδρος με αυτα τα λογια και συνεχισε να ηγειται του στρατευματος.

  5. Dimi avatar
    Dimi 20/06/2010 17:18:15

    Kυριακή, 20 Ιουνίου, 2010:

    Η Παγκόσμια Γιορτή του Πατέρα σήμερα, που καθιερώθηκε το 1910.

    Χρόνια σας Πολλά Μπαμπάδες και Παππούδες!!!
    Χρόνια Πολλά και στους Μπαμπάδες και Παππούδες που έφυγαν, που
    όμως η απουσία τους είναι πολύ αισθητή, παρά τα χρόνια που πέρασαν..

    **

    Δύσκολο το να είσαι γονιός, μα πιο πολύ να είσαι Πατέρας.

    Ένας Ηρωας που δε σκοντάφτει ποτέ!

    Ατρωτος γίγαντας προσφέρει την πιο ζεστή θαλπωρή.

    Kαι η οικογενειακή γαλήνη εξαρτάται απόλυτα από τη

    θεόμορφη φιγούρα του υπερανθρώπου, θνητού Πατέρα.

    Μία σύνθεση Ανατολής και Δύσης. Η Γη και η Θάλασσα.

    Η Μέρα και η Νύχτα. Το Γέλιο και το Κλάμα.

    Το Ψέμα και η Αλήθεια. Το Φως και το Σκοτάδι.

    Ο Πατέρας, αυτός ο δυνατός άνθρωπος, ο γεμάτος

    αντιθέσεις, με ασάλευτα καταπιεσμένα αισθήματα

    προσπαθεί να αποδείξει, πως δεν είναι αυτό που

    πιστεύουν, δηλαδή, πως απέχει λόγω παραπάνω

    ευθυνών, αλλά υπάρχει και αποζητά τη συνεργασία

    και τη συνεννόηση. Ζει ακόμη στα παραμύθια που

    του έλεγε η γιαγιά του. Είναι κι εκείνος ένα παιδί,

    που νομίζω, δεν μεγάλωσε ποτέ. Ναι πιστεύω, πως

    οι άντρες, οι Έλληνες άντρες παραμένουν παιδιά.

    Ο σύγχρονος Πατέρας, αν και διαφορετικός από τις

    προηγούμενες γενιές, είναι μοντέρνος, επικοινωνιακός

    και προσπαθεί να πλησιάσει τα παιδιά του διαθέτοντας

    λίγο χρόνο επιπλέον γι’ αυτά. Εκφράζει την αγάπη του

    χωρίς ντροπή, διότι παλιά ο Πατέρας έπρεπε να είναι

    σκληρός σαν ακατέργαστη πέτρα, αιχμηροκέντητος.

    Η προσφορά του είναι η αδιάσπαστη γέφυρα, που συνδέει

    την ψυχή με το λίκνο του σχηματισμένου χρόνου.

    Χρόνια Πολλά!

    ~Παύλος ο Γραικός. Έλλην

  6. DOC avatar
    DOC 20/06/2010 17:30:31

    ΦΙΛΕ GSV,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΣΠΑΡΤΙΑΤΩΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΥΨΗ ΑΠΟ ΑΣΠΙΔΑ. ΕΠΙΣΗΣ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ,ΘΥΜΗΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΑΠΟ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΕΡΟ. ΒΡΗΚΑΝ ΔΥΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ. ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΗΝΗ ΤΟΥ,ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ:ΑΝ ΠΕΙΝΑΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΘΑ ΠΕΙΝΑΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΑΝ ΔΙΨΑΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΘΑ ΔΙΨΑΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΚΙ ΕΧΥΣΕ ΤΟ ΝΕΡΟ...

  7. nyfitsa avatar
    nyfitsa 20/06/2010 18:02:37

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους πατεράδες, οικογενειάρχες και παππούδες μας.
    Αντίθετα, στους «πατέρες» του έθνους :ΚΑΚΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ’ΧΟΥΝ όλοι τους και να πάν’ στο διάολο!!!!

  8. donaE avatar
    donaE 20/06/2010 18:35:28

    Αυτο που μου κανει εντυπωση στην περιγραφη του strange ειναι οι ομοιοτητες με τον δικο μου πατερα,απο το αλλο στρατοπεδο βεβαια,αλλα παντως με την ιδια εμμονη σε προσωπα.Και να σκεφτει κανεις πως ο δικος μου ηξερε τα παντα αναγκαστικα για αυτους που πιστευε,αλλα η πιστη σε προσωπα για αυτην την γενια ηταν ορος υπαρξης.Δεν ζει πια για να τον ρωτησω,αν και ξερω την απαντηση.Ο φοβος του αντιπαλου δεους που ζησανε στον εμφυλιο δεν αφηνε περιθωρια για αμφισβητησεις.

  9. anonymous avatar
    anonymous 20/06/2010 18:55:37

    Η κόρη του Τσοχατζόπουλου διαψευδει το πρώτο θέμα και απειλεί με μηνύσεις. Πάντως τα πάντα είναι πολύ εύκολο να αποδειχθούν.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 20/06/2010 23:38:10

      Βέβαια.... προφανώς κάποια σκοτεινά κέντρα απεργάζονται την πολιτική εξόντωση και ακύρωση της τρομερής καριέρας του πολιτικού ογκόλιθου μπαμπά της και ως εκ τούτου στοχοποιούν άνανδρα την ίδια ως αδύναμο κρίκο. Μπλα μπλα μπλα....
      Αλλά δεν κατάλαβα, το Πρώτο Θέμα ψεύδεται ή το ΣΔΟΕ;
      Και όλα αυτά επί κυβερνήσεως ΠΑΣΟΚ! Ε, Άκη;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 20/06/2010 23:53:27

        Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη χώρα με τόσα σκοτεινά κέντρα...
        Έχουμε σπάσει όλα τα ρεκόρ...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tiramola 02/01/2011 23:27:41

          Τελικά, τα 550 Ε της σύνταξης του (κάθε) μπαμπά είχαν στο μάτι. Αυτά έφταιγαν για τη χρεοκοπία μας.

  10. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/06/2010 09:34:21

    χα χα χα .πλερωνε ψηφοφόρε τωρα τα σπιτια του ακη , τα κοτερα του βουλγαρακη και τις πισινες του μαγγινα και του γιάννου...ασε που δεν ήξερες

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/06/2010 21:13:18

    Σοσιαλισμός ή real estate; Το νέο φιλοσοφικό ερώτημα. Ήδη γράφει βιβλίο δοκίμιο η Μιλένα, έμαθα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 01/01/2012 18:25:57

      Απαραίτητο συμπλήρωμα 2 χρόνια μετά: Μοναχισμός και ριαλ εστέιτ.

  12. ab-normal avatar
    ab-normal 13/04/2012 08:23:25

    TO ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ..ΚΑΙ ΣΤΟ REAL ESTATE

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ab-normal 13/04/2012 09:25:09

      Οικόπεδα με θέα την Ακρόπολη.
      Τώρα και κοντά στο κύμα.
      Λεωφορεία ξεκινούν από την Ομόνοια καθημερινά στις 10:00
      Κλείστε θέση.
      Ζητήστε το δικό σας κομμάτι γης.
      Το δικαιούστε.
      "ΑΚΗΣ" μεσιτικό γραφείο παρ εξελάνς!!!!!