28/06/2011 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ε. Βενιζέλος: Ιδιωτικοποιούνται και οι Εφορίες!

Τα δίνουν όλα σε ιδιώτες, ακόμη και το ταμείο του κράτους! Ο Ε. Βενιζέλος, μιλώντας με δημοσιογράφους στη Βουλή, ανακοίνωσε ότι «υπάρχουν σκέψεις να μπουν μεγάλα ιδιωτικά λογιστικά γραφεία στο εισπρακτικό κομμάτι των Εφοριών»! Πρόκειται για μία ρύθμιση που επηρεάζει τον βαθύ πυρήνα του κράτους, ως έννοια και ως θεσμού, κάτι που καμία κυβέρνηση δεν είχε διανοηθεί να εκχωρήσει σε ιδιώτες.

Κατά τα άλλα ο Βενιζέλος «υποσχέθηκε» να υπάρξει «εκλογίκευση του ΦΠΑ», υπό τον όρο ότι θα αποδώσουν τα μέτρα και θα πάνε καλά τα έσοδα.
Επίσης ρωτήθηκε τι κάνει για τα χρήματα των Ελλήνων στο εξωτερικό και είπε ότι είχε τηλεδιάσκεψη με την Ελβετίδα ομόλογό του, ενώ ήδη υπάρχει διαπραγμάτευση με την Βρετανία και τη Γερμανία. Ωστόσο ήταν επιφυλακτικός για τα τελικά αποτελέσματα της προσπάθειας λέγοντας ότι «θα βρούμε το συνολικό ποσόν των καταθέσεων των Ελλήνων στο εξωτερικό, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να φτάσουμε σε πρόσωπα και τι μπορούμε να κάνουμε».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 28/06/2011 19:44:37

    1/6/2011
    “…περί ανάθεσης του μηχανισμού, σε ιδιωτικές εταιρίες. Πρώτα το χαώνουμε (το σύστημα), και μετά το καταλαμβάνουμε..”

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/06/2011 19:54:05

    Εισπρακτικές εταιρίες ε;
    Τις έχουμε ξανακούσει..
    Να φανταστώ, θα μπορούν να χρησιμοποιούν και ιδιωτικούς κλητήρες, ιδιωτικούς αστυνομικούς, ιδιωτικά συνεργεία ελέγχου.
    Κι εκεί που νομίζεις ότι είσαι εντάξει, θα σου βρούν κι αυτοί κάτι στραβό....Κι άντε βρες το δίκιο σου.
    Δε θα είναι χρονοβόρες οι διαδικασίες όπως με το κράτος, μπαμ μπαμ όπως κάθε καλή μαφία.

    Να φανταστώ ότι έτσι θα έχουν πάντα κέρδη. Και νόμιμα.

  3. Σωτήριος Καλαμίτσης avatar
    Σωτήριος Καλαμίτσης 28/06/2011 19:58:00

    Και το Σύνταγμα κ. Βενιζέλε που απαγορεύει την ανλαθεση της άσκησης δημόσιας εξουσίας σε ιδιώτες; Συνεννοήθηκες πάλι με το Συμβούλιο της επικρατείας;

  4. madprof avatar
    madprof 28/06/2011 20:11:46

    Πωπω !, ακούμε Εμείς οι πολίτες αυτά τα ρεμάλια, που έχουν το θράσος να λένε ότι έχουμε και δημοκρατία, και δεν μπορούμε να τους διώξουμε από τον σβέρκο μας.
    Είναι το χειρότερο καθεστώς Ολοκληρωτικής Κυνοβουλευτικής Χούντας αυτό που βιώνουμε σήμερα σαν πολίτες. Η περίοδος διακυβέρνησης της χώρας από το '67 έως τον 11/'73 ήταν, είναι και θα μείνει ως η Καλύτερη περίοδος καθεστωτικής Δημοκρατικής Διακυβέρνησης της Ελλάδας ! Υπήρχε ισονομία των πολιτών για ποινικά-αστικά αδικήματα και οι πολίτες έβρισκαν το δίκιο τους, κοινωνική ομόνοια, ευημερία και αλληλεγγύη πλην εξαιρέσεων πάντα όπως συμβαίνει σε όλα τα καθεστώτα και απαγόρευση κάθε πολιτικής μπουρδολογίας πολύ σωστά, βλέποντας εκ των υστέρων που μας οδήγησε η δημαγωγία και η φαυλότητα των πολιτικών τ(ρ)αγων. Ντροπή Σας Καθάρματα ! Προδώσατε τους Πολίτες και την Πατρίδα μας !. Είστε Ελεεινοί, Τρισάθλιοι και Κατάπτυστοι ! Είστε Μιάσματα ! αφού οι Μισοί από Σας έπρεπε να Είναι σε Λευκά Κελιά Εευαγούς Ιδρύματος. Πολίτες !, Ζούμε σε Καθεστώς : ΧουντοΦασιστοΦρουδοΔημαγωΦεουδοΤατιανοΝεποτισμοΔικαιοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστρο2BerluKaraΓιωργοΑντωνο2Κώσταινα !
    Απαιτούμε Δικαοσύνη !!!!
    ΥΓ.Πόθεν έσχες των Οικογενειακών Δενδρυλλίων όλων σας ως τα τρισέγγονά σας !, (από ιδιωτικές Αμερικάνικες-Ευρωπαϊκές εταιρείες (Sic!) με αμοιβή-αποζημίωση το 30% επί των shore και off αποκαλυφθέντων μη νόμιμων περιουσιακών σας στοιχείων) αρχής γενομένης από τους προέδρους της "δημοκρατίας" Σας (sic!) από το 1974 έως σήμερα απαιτούμε ως πολίτες κε Ραγκούση και όχι την Ελεημοσύνη Σας με κουλονομοσχέδια (sic!) από τα κλεμένα !

  5. Mπουρμπου avatar
    Mπουρμπου 28/06/2011 20:18:59

    Εγω μαγκες και μαγκιτισσες...μαλλον δε θα συνεχισω εδω...κουραστηκα να ζω πανω σε πτωματα που σαπιζουν...ξερετε βρωμαει η αποσυνθεση...αυτο ειναι η χωρα...ενα νεκρο κορμι που διαλυεται...παιρνω πουλο για εξωτερικο και αντε γεια! μαυρη πετρα και λευκη ζωη...ή τουλαχιστον ελπιδα για κατι τετοιο!

    • dealex avatar
      dealex @ Mπουρμπου 28/06/2011 23:13:09

      ''Πέλαγο μέγα πολεμά, βαρεί το καλυβάκι,
      κι αλιά, σε λίγο ξέσκεπα τα λίγα στήθια μένουν''

      τρεις φορες εφτασα κοντα σ΄αυτο που λες φιλε μου, και με ιδανικες συνθηκες
      υποδοχης, πριν καν φανταστω το σημερινο μας χαλι
      παντα ομως κατι με κρατουσε πισω..
      δεν ειναι πατριωτες μας αυτοι, προδοτες ειναι...
      εμεις απλα πρεπει να συνεχισουμε τον αγωνα
      μηπως ο Κολοκοτρωνης ξεκινησε υπο καλυτερες συνθηκες τον αγωνα?

  6. sauraki avatar
    sauraki 28/06/2011 20:48:50

    κ. Βενιζέλο είναι φανερό πως έχετε πάρει το δαχτυλίδι. Είναι επίσης φανερό πως δε θέλετε να χρεωθείτε την ψήφιση και εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου. Επίσης φανερό είναι πως υπάρχει σχέδιο Β. Άρα καλά το έχετε σκεφτεί. Αύριο 3 δικοί σας μουγκοί μουτζαχεντίν ρίχνουν το Γιώργο. Όλα βέβαια με την άδεια των δανειστών οι οποίοι βλέπουν πια Σαμαρά

  7. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 28/06/2011 20:55:52

    Είναι η πατρίδα μας, εδώ θα μείνουμε, εδώ ανήκουμε, εδώ είναι το σπίτι μας, μένουμε στην πλατεία όλοι μαζί για να αναστήσουμε την Ελλάδα και τις ζωές μας.

  8. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 28/06/2011 21:32:10

    Mπουρμπου ετοιμάσου να σε υποδεχθούν με ανοικτές αγκάλες στο εξωτερικό. Ειδικά τώρα που ως χώρα έχουμε πάρει ρετσινιά...
    Τι άλλο μένει να ιδιωτικοποιήσουν???

  9. man8os avatar
    man8os 28/06/2011 21:42:34

    Αυτο εκανε και ο σουλτανος, ειχε ειδικους εισπρακτορες κατα προτιμιση εβραιους.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/06/2011 21:56:07

    Η εφαρμογή της ιδέας αυτής είναι παλιά. Στο Παλαιό Καθεστώς της Γαλλίας (δηλαδή στην προ του 1789 απόλυτη μοναρχία) ήταν οι fermiers généraux επιφορτισμένοι για την είσπραξη του φόρου των κρατικών μονοπωλίων (αλατιού, κλπ).
    Προσωπικά, πιστεύω ότι αν είναι να σταματήσει η σημερινή κατάσταση στις διαβρωμένες εφορείες, καλύτερα είναι να αναλάβουν εταιρείες, με απρόσωπη συναλλαγή μεταξύ πολίτη και εφοριακού. Η διαπροσωπική συναλλαγή ευνοεί τη διαφθορά.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΒΙΣ 28/06/2011 22:19:42

      +++
      Και μετά ήλθε ο Ροβεσπιέρος!!!!!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 28/06/2011 22:34:03

      Μακάρι να μπορούσαμε να τους εμπιστευτούμε. Αλλά μετά ειδικά και από την εμπειρία με τα διόδια, όπου Σουφλιάς και Ρέππας δώσανε γή και ύδωρ στις παραχωρησιούχους εταιρίες, ας περιμένουμε κι εδώ ξεβράκωμα.

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΒΙΣ 28/06/2011 22:43:25

      Δυστυχώς, η λογική σου είναι πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι.
      Όταν οι εφορίες κ οι εργαζόμενοι σε αυτές είναι διεφαρμένοι, αυτό δε συμβαίνει γιατί γεννήθηκαν διεφθαρμένοι, αλλά γιατί οι εκάστοτε κυβερνήσεις που κάνουν τις τοποθετήσεις των διευθυντών κ υποδιευθυντών τους ορίζουν για να ¨μεταφέρουν¨ τις βαλίτσες στους ανωτέρους τους.
      Ε, λοιπόν όταν ορίζεις διεφθαρμένους διευθυντές κ υποδιευθυντές, αυτοί βρίσκουν τον τρόπο να δημιουργούν τις "ομάδες κρούσης" που θα τους φέρνουν ιδιωτικά έσοδα.
      Αυτό το παιχνίδι παίζεται δεκαετίες τώρα στους φορολογικούς μηχανισμούς της χώρας, με την αμέριστη βοήθεια, συμπαράσταση των συνδικαλιστών.
      ΥΓ. Οι έντιμοι υπάλληλοι εκβιάζονται, τοποθετούνται σε θέσεις αδρανείς, η καρριέρα τους μένει στάσιμη

    • lampros avatar
      lampros @ ΒΙΣ 28/06/2011 23:52:19

      Προσωπικά, πιστεύω ότι αν είναι να σταματήσει η σημερινή κατάσταση στις διαβρωμένες εφορείες, καλύτερα είναι να αναλάβουν εταιρείες, με απρόσωπη συναλλαγή μεταξύ πολίτη και εφοριακού. Η διαπροσωπική συναλλαγή ευνοεί τη διαφθορά.

      Ναι, ενώ η ανάθεση σε ιδιώτες ευνοεί την διαφάνεια και την τιμιότητα....

      Για παράδειγμα Μπόμπολας, Κόκαλης, Κοντομηνάς, Siemens, Lehman Brothers, Enron κλπ κλπ κλπ...

      Καλά, τα θέλετε και τα λέτε αυτά ή σας ξεφεύγουν;

    • of8almos avatar
      of8almos @ ΒΙΣ 28/06/2011 23:58:59

      Αν είναι να σταματήσει τι? Δηλαδή θα κάνουμε ένα πείραμα και αν δεν πετύχει μετά απο 10 χρόνια το ξανακοιτάμε! Δεν γίνονται αυτά που λές φίλε μου. Αναφέρεις ότι αν είναι να σταματήσει αυτό που γίνετε ανάμεσα στις εφορίες. Μα αυτό που γίνετε (σε ελάχιστο βαθμό σε σχέση με το παρελθόν) στις εφορίες γίνετε γιατί η διαφθορά αναπτύσετε ανάμεσα σε 2 εμπλεκόμενους και όχι σε ενα εμπλεκόμενο και ένα θεσμό (εφορία) Και στην περίπτωση των ιδιωτών και πάλι 2 εμπλεκόμενοι θα έιναι. Και ο ένας απο τους 2 εμπλεκόμενους θα έχει τέτοια δύναμη που η διαφθορά με το κράτος όπως και τώρα θα είναι τεράστια!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ of8almos 29/06/2011 00:27:12

        Μίλησα για απρόσωπη συναλλαγή, όχι για επανάληψη του γνωστού μοντέλου.
        Αλλά περιμένετε ειλικρινά να φτιάξουν οι εφορείες; Το ξέρετε ότι μέχρι και καταστήματα με φρουτάκια χρηματοδοτούσαν υπογείως την Χαριλάου Τρικούπη, μέσω "ελέγχων" της Εφορείας και της Αστυνομίας. Τα ακουμπούσαν κανονικά, ένα ποσό πήγαινε στον Έφορα, ένα στον αστυνομικό διευθυντή και το χοντρό ποσό στο ΠΑΣΟΚ. Γνωρίζω συγκεκριμένο περιστατικό από κατάστημα με φρουτάκια που λειτουργούσε στην Αθήνα, σε μεγάλη και πυκνοκατοικημένη συνοικία κοντά στο Κέντρο.
        Μην περιμένετε να αλλάξουν οι εφορείες. Ας πάρουν ιδιώτες τον έλεγχο και ας πάνε οι ανέντιμοι εφοριακοί με μετάταξη να γίνουν υπάλληλοι καθαριότητας...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΒΙΣ 29/06/2011 06:25:42

      Καημένε μου, και νομίζεις ότι με τις "εταιρίες" θα υπάρξει "απρόσωπη συναλλαγή"....

      Νταβατζηλίκι ολκής θα υπάρξει και οι σημερινοί νταβατζήδες της ενημέρωσης και των δημοσίων έργων δεν θα είναι τίποτε μπροστά στους νταβατζήδες της φορολογίας.

      Δεν είναι τυχαίο ότι στο ευαγγέλιο οι τελώνες θεωρούνται οι πλέον αμαρτωλοί.

      Μετά από αγώνες και αίμα για δημοκρατικό έλεγχο του δημόσιου χρήματος, ξαναπηγαίνονουμε στις εποχές όπου το χρήμα αυτό ελέγχονταν από λίγους επιτήδειους.

      Μόνον που αυτοί οι λίγοι επιτήδειοι θα είναι οι διαπρεπέστεροι εκπρόσωποι της παγκοσμιοποίησης, δηλαδή, της Νέας Τάξης: PriceWaterhouseCoopers, KPMG, Ernst & Young, Grant Thorton, Deloitte. Όλοι αυτοί οι "αξιόπιστοι" οίκοι που οργανώνουν τα μεγάλα σκάνδαλα στις ΗΠΑ και είναι οι διαπρεπέστεροι διεθνείς νταβατζήδες, καλούνται να αναλάβουν να εισπράττουν τους φόρους μας. Αντί για εμάς τους ίδιους, δια των κρατικών εφοριών μας...

      Θα νοσταλγήσουμε πολύ τον διεφθαρμένο εφοριακό με όλους αυτούς!...

  11. ως ΑΙδώ avatar
    ως ΑΙδώ 28/06/2011 23:54:14

    ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ

  12. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 29/06/2011 00:55:51

    Μηπως θυματε κανεις γιατι κατηργησαν ολους τους αστυνομικους σε μια απο τις λιγδιασμενες χωρες της Κασπιας;
    Γιατι δεν μαζευόντουσαν με τιποτα οι τσεπες τους.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 01:22:05

    Αυτο κολλαει μαζι με το απο κατω του ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥ !!! ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ !!

    ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΣ ΝΟΜΟΣ…!
    Άρθρο 32
    Απαλλαγή τόκων ομολογιακών δανείων – Στοιχεία που διαβιβάζονται στο Υπουργείο Οικονομικών

    παράγραφος 3…

    …….Η επεξεργασία προσωπικών δεδομένων για τους σκοπούς της διάταξης αυτής δεν προϋποθέτει……!
    ενημέρωση ! και
    συγκατάθεση!
    του φυσικού προσώπου του οποίου τα δεδομένα διαβιβάζονται!,
    ούτε
    άδεια της Αρχής Προστασίας ΠροσωπικώνΔεδομένων. !!!!!

    ΠΠ

  14. juliet avatar
    juliet 29/06/2011 09:03:11

    Να κάνω και εγώ μια πρόταση; Μήπως πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί και η Βουλή και να πληρώνεται απο την ΕΛΛΑΣ Α.Ε; με ισολογισμούς και αποδόσεις κερδών στο λαό;;;;Λέω.....

  15. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 09:42:34

    Ιουλιεττα,
    καλημερα, τι μερα ,
    καταργουμεθα σημερα ως ανεξαρτητο κρατος ,
    μπραβοι της κατοχικης κυβερνησης ,θα μας κυνηγανε για τους φορους,
    θα τους κυνηγαμε με δικανα.
    ανθρωπαρια βολευτες , ουτε σαλιο δεν χαλας γιαυτους ,
    Που παμε ,
    ας το αναλογηστει ο καθενας απο εμας που παμε ,
    τι χρεος εχουμε στην πατριδα και στα παιδια μας.
    Την λυση με οποιδηποτε τροπο θα την δωσει ο λαος.

  16. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 29/06/2011 10:16:18

    Αμήν και πότε. Κι αν οι νέες εταιρείες χρειαστούν προσωπικό θα είμαι απο τους
    πρώτους που θα δηλώσω παραίτηση και θα φύγω απο το Οικονομικών όπως έγινε
    παλιά και με τις τράπεζες.
    Βαρέθηκα να με αποκαλούν κοπρίτη οι πολιτικοί και διεφθαρμένο τα ΜΜΕ ,
    να μου φωνάζει ο κάθε ένας που δεν πλήρωσε μισό ευρώ φόρο στη ζωή του "εγώ σε
    πληρώνω ρε" , να κινδυνεύω με κάθε υπογραφή που βάζω ή δεν βάζω με απόλυση ,
    να με βρίζει ο κάθε αγανακτισμένος λες κι εγώ παίρνω τις αποφάσεις για τους
    φόρους , να κυνηγάω οικονομικούς εγκληματίες , λαθρέμπορούς , φοροφυγάδες
    και να δέχομαι πιέσεις κι απειλές απο πάνω κάτω αριστερα δεξιά , να ξενυχτάω
    ελεγχοντας στριπτιζάδικα στις 3 η ώρα τα μεσάνυχτα , να με αδικούν στις
    προαγωγές στις μεταθέσεις στις τοποθετήσεις γιατί δεν είμαι κομματικό στέλεχος ,
    να εργάζομαι διπλά και για τον συνδικαλιστή συνάδελφο που λουφάρει και στο
    τέλος με όλους αυτούς τους νόμους που ισχύουν και την γραφειοκρατία που σκοπό
    έχουν όχι να αποκαλύψουν αλλά να καλύψουν την φοροδιαφυγή και τον φοροφυγά
    να νιώθω σαν σκύλος που κυνηγάει την ουρά του.
    Ζήτω η ιδιωτικοποίηση των εφοριών. Ζήτω.