#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2012 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εἶναι ὁ Τσίπρας...σαμαρικός;



(Ανταπόκριση από το Βερολίνο). Ὁ Ἀλέξης Τσίπρας παθαίνει jet lag. Δὲν ἐξηγεῖται ἀλλιῶς ἡ σαφὴς μετατόπιση τῶν θέσεών του κάθε φορὰ ποὺ βγαίνει στὸ ἐξωτερικό.

(Μάλιστα, ἠ μετατόπιση λαμβάνει χώρα ἀκόμα καὶ ὅταν στέλνει ἀλληλογραφία στὸ ἐξωτερικό, ἀφοῦ ἡ "καταγγελία καὶ ἀκύρωση" γίνεται "ἐπαναδιαπραγμάτευση".)

Στὴν συνέντευξη τύπου του στὸ Βερολίνο, μὲ τὸ ἐπίσης ἀπίθανο κόμμα Die Linke, προσπάθησε νὰ δείξει ἕνα ἄλλο πρόσωπο. Θὰ ἔλεγα ὅτι "ἔβαλε τὴν μάσκα τοῦ Ἀντώνη Σαμαρᾶ" γιὰ νὰ πείσει/ἡρεμήσει/καθησυχάσει. Εἴδαμε ἕναν φανατικὸ ὑπέρμαχο τῆς παραμονῆς στὸ Εὐρὼ (παρὰ τὴ διαφωνία τῶν 8 ἀπὸ τὶς 13 συνιστώσες καὶ τοῦ παρόντος στὴν συνέντευξη τύπου κ. Λαφαζάνη), ἀποφεύγοντας ὅμως νὰ ἀπαντήσει πῶς ἀκριβῶς θὰ παραμείνουμε στὸ κοινὸ νόμισμα.

Θυμᾶστε τὸν "λογιστικὸ ἔλεγχο" τοῦ χρέους, τὴν μὴ ἀναγνώριση τοῦ μεγαλύτερου σκέλους του; Τὸ ἔφαγε ἡ μαρμάγκα. Ὁ Ἀλέξης Τσίπρας ἀνέλυσε τὰ βήματα ποὺ πρέπει νὰ κάνει ἡ Ἑλλάδα "γιὰ νὰ μπορέσουμε κάποια στιγμὴ νὰ ἀποπληρώσουμε τὰ δάνεια" "ἀπὸ τὰ χρήματα τοῦ γερμανοῦ φορολογουμένου". Μίλησε γιὰ ἀνάπτυξη, γιὰ τὴν λάθος συνταγὴ τοῦ Μνημονίου. Στὶς ἀναφορές του σχετικὰ μὲ τὴ μοίρα τοῦ Μνημονίου σὲ περίπτωση κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, ἄφηνε μιὰ διάχυτη ἀσάφεια ὡς πρὸς τὸ ἂν μιλᾶμε γιὰ ἀκύρωση ἢ ἐπαναδιαπραγμάτευση, μὲ τὶς ἐντυπώσεις μᾶλλον νὰ ἐπικεντρώνονται στὸ δεύτερο.

(Βέβαια, παρὰ τὶς πολλὲς μετατοπίσεις, κάποια χούγια δὲν βγαίνουν μὲ τίποτα. Ἔτσι, ρώτησε τὸν Άγγλο δημοσιογράφο "Could you remember me your second question?" -ἀντὶ γιὰ can you remind me -, ποὺ σὲ ἐλεύθερη ἀπόδοση μεταφράζεται "Θὰ μποροῦσες νὰ μὲ θυμηθεῖς, ὦ Δεύτερη Ἐρώτησή σου;" ἢ "Μνήσθητί μου, δεύτερή σου ἐρώτηση", ἐπιβεβαιώνοντας τὴν φήμη ποὺ προπορεύεται αὐτοῦ).

Ἡ ἐπαναδιαπραγμάτευση προβλέπεται ἰδιαιτέρως σκληρὴ δοκιμασία γιὰ τοὺς ἀγγλομαθεῖς ἀκροατές.

Στὶς ἑπίμονες ἐρωτήσεις σχετικὰ μὲ τὴν παραμονὴ τῆς χώρας στὸ Εὐρὼ ἂν κυβερνήσει ἐκεῖνος, ὁ Ἀλέξης Τσίπρας δήλωσε πὼς "ἡ Εὐρωζώνη δὲν ἔχει ἰδιοκτήτη". Δηλαδή, ἂν κατάλαβα σωστά, κανεὶς δὲν ἔχει τὸ ἠθικὸ/δεοντολογικὸ δικαίωμα νὰ μᾶς βγάλει ἀπὸ τὸ κοινὸ νόμισμα. Ὁπότε, ἂν τὸ κάνει, ἔχουμε τοὐλάχιστον τὸ ἠθικὸ πλεονέκτημα. Οὔφ, τώρα ἡσύχασα!

Βέβαια, τὸ στέλεχος τοῦ ΣΥΡΙΖΑ κ. Γιάννης Μπουρνοὺς τῆς συνοδείας του κ. Τσίπρα, στὴν ὁμιλία του αὐθημερὸν στοὺς Ἕλληνες τοῦ Βερολίνου δήλωσε ξεκάθαρα: "Μᾶς λένε ὅτι ἠ ἔξοδος ἀπὸ τὸ Εὐρὼ θὰ ἦταν καταστροφή. Ἐγὼ δὲν μπορῶ νὰ φανταστῶ μεγαλύτερη καταστροφὴ ἀπὸ αὐτὴν ποὺ συμβαίνει τώρα, μὲ ἕνα ἐκατομμύριο ἀνέργους, μὲ [...] μὲ [...]" κλπ.

Ἐμεῖς οἱ ὑπόλοιποι ποὺ... μποροῦμε, νὰ ψηφίσουμε τίποτ' ἄλλο;

 

Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

Παρατίθεται ἕνα μικρὸ τυχαῖο δεῖγμα τοῦ δαιμονισμοῦ ποὺ ὑπέστη ὁ Ἀλέξης Τσίπρας ἀπὸ τὸ πνεῦμα τοῦ Ἀντώνη Σαμαρᾶ, κάνοντάς τον νὰ λέει ὅ,τι ἔλεγε ἐκεῖνος τὰ τελευταῖα δύο χρόνια:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 23/05/2012 19:55:23

    Από το "εμπρός Αντρέα για μια Ελλάδα νέα", στο "εμπρός Αλέξη για μια Ελλάδα σέξυ". Τριάντα χρόνια μετά, ήμουν 20 χρονών όταν ο Αντρέας δούλευε με τη συγκατάθεσή τους τούς Έλληνες, έρχεται ο "νέος Αντρέας" να τους δουλέψει με τη συγκατάθεσή τους ξανά. Μόνο που τώρα τα πράγματα είναι πιο σοβαρά...

  2. arslonga avatar
    arslonga 23/05/2012 20:06:31

    Ο Τσίπρας ανακάλυψε το Μνημόνιο για πρώτη φορά όταν είπε ο Σαμαράς "δεν το ψηφίζω".

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 23/05/2012 20:11:57

    Από την αρχή σχολίαζα ότι, ο Τσίπρας δεν έλεγε τίποτα περισσότερο από τον Σαμαρά. Το ακριβώς αντίθετο! Διανθισμένα, βέβαια με την απαραίτητη, για μεταπολιτευτική αριστερά, δόση "αντιστασιακότητας".
    Το πρόβλημα είναι πόσο Τσιπρικός είναι ο Σαμαράς! Γιατί, όσα κάνει το τελευταίο εξάμηνο ο Αντώνης, δίνουν επιχειρήματα και εφαλτήριο στον Αλέξη.

  4. drider avatar
    drider 23/05/2012 20:20:30

    Αν υπήρχε λίγη σοβαρότητα σε αυτή τη χώρα θα είχαμε ήδη εκπονήσει σχέδια για την ενδεχόμενη επιστροφή μας στη δραχμή. Όχι γιατί αυτό θα αποτελούσε πλέον επιλογή μας αλλά επειδή εντείνεται πλέον το φαινόμενο του bank run.

    Οι άλλοι ήδη προετοιμάζονται... Εμείς;
    h**p://www.youtube.com/watch?v=2gc-pfRkdrY

    Δεν έχουν πια σημασία τα πολιτικά παιγνίδια - δηλώσεις τσίπρα / σαμαρά κτλ... Ξυπνήστε!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ drider 23/05/2012 21:17:44

      Εμείς θα τα κάνουμε τα σχέδια; Ο Τσίπρας που ετοιμάζεται για πρωθυπουργός (καλή φάμπρικα οι καταλήψεις, βγάζουν και wannabe πρωθυπουργούς) δεν το έχει έτοιμο το σχέδιο; Τόσους νομπελίστες οικονομολόγους έχει ο Σύριζα (και μεταναστολόγους και σεισμολόγους και προπαντός γυρολόγους).
      Προσωπικά, βέβαια, εύχομαι να γίνει πρωθυπουργός το τέως κνιτάκι, γιατί ξέρω ότι θα αποτύχει 1000%, η Ελλάδα θα πάθει μεγάλη ζημιά, αλλά έτσι θα τελειώνουμε μια και καλή με την (ακρο)Αριστερά και τις ιδεοληψίες της. Ειρηνικά, ελπίζω, και όχι με εμφύλιο ή με εισβολή εχθρικού στρατού και κατοχή εθνικού εδάφους.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΒΙΣ 23/05/2012 22:22:09

        Ωχ βρε ΒΙΣ... Ωχ.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ ΒΙΣ 23/05/2012 22:47:17

        Ξέρεις, η τελευταία σου πρόταση δεν ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας. Καθόλου μάλιστα. Πολύ θα ήθελα κι εγώ να γίνει για λίγο πρωθυπουργός ο μάνταμ μέρκελ για να τελειώνουμε μ' αυτό το καλαμπούρι, αλλά μετά δυστυχώς δεν έχει undo. Εκεί, ό,τι γράφει το ταμπλό, έγραψε. Και τότε η τελευταία σου πρόταση έχει πάνω από 50% πιθανότητες να βγει αληθινή. Γι αυτό, ας το πολεμήσουμε όσο γίνεται να μη γίνουμε σερβία.

      • drider avatar
        drider @ ΒΙΣ 23/05/2012 23:27:39

        Κοίτα να δεις το πρόβλημα που αναφέρω είναι υπαρκτό και σοβαρότατο...

        Δες την έκθεση της GS για το θέμα στο zerohedge.
        h**p://www.zerohedge.com/news/goldman-pops-deus-grex-machina-balloon

        Εκεί γίνεται αναφορά ότι συζητήθηκε η θέσπιση πανευρωπαϊκής εγγυήσεως για τις καταθέσεις στη σύνοδο των G8.

        Ειδικότερα στην Ελλάδα οι τράπεζες έχουν πέσει με τα μούτρα στον ELA για να συνεχίσουν να έχουν πρόσβαση σε ρευστότητα. Η ολοκλήρωση της ανακεφαλαιοποίησης τους αναμένεται να αποκαταστήσει τις συνήθεις χρηματικές ροές με την ECB, αλλά:

        h**p://www.reuters.com/article/2012/05/22/greece-banks-recapitalisation-idUSL5E8GM48W20120522

        Οι καθυστερήσεις είχαν να κάνουν με τον ορισμό εκείνων των εγγυήσεων που θα διασφαλίζουν το δημόσιο συμφέρον, αλλά δυστυχώς αυτές θα καθοριστούν από ότι φαίνεται από το τωρινό υπουργικό συμβούλιο μιας υπηρεσιακής κυβέρνησης:

        h**p://www.techiechan.com/?p=1663

        Σημειωτέων ακόμα και ο (λαλίστατος) ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται να κάνει αβαβά το υπάρχον θέμα (ίσως να ξέρει κάτι περισσότερο για τις τελικές εγγυήσεις είτε χειρίζεται επικοινωνιακά το θέμα για να αποφύγει κόστος που θα επιχειρηθεί να του φορτωθεί αν κάτι πάει στραβά - ο νοών νοείτω)...

  5. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 23/05/2012 20:40:15

    "μὲ τὸ ἐπίσης ἀπίθανο κόμμα Die Linke"

    Απιθανο??? Ως προς τι??

    • dim avatar
      dim @ Παρατηρητής 23/05/2012 22:17:54

      Έχεις καταλάβει σε ποια ομάδα ανήκει ο Σύριζα? Εδω η λύση πάει να δοθεί ανάμεσα στους Σοσιαλδημοκράτες και τους Νεοφιλελεύθερους, με την μετατόπιση και των δύο στην ρεαλιστική πρόταση του κοινωνικού φιλελευθερισού. Τσίπρας, Die Linke, Μελανσόν, ανήκουν στους Radical Left, στην ριζοσπαστική ευρωπαϊκή αριστερά που δεν έχει κανένα έρεισμα για να διαμορφώσει πολιτικές εντός της Ευρώπης.

      Το Die Linke είναι όντως απίθανο, γιατί μοιάζει με τις συνιστώσες του Σύριζα. Έχει στους κόλπους του, Αντικαπιταλιστή συνιστώσα, Κομμουνιστική συνιστώσα, Σοσιαλιστική Συνιστώσα, Συνιστώσα για τα ανθρώπινα δικαιώματα, τροτσκιστές κλπ. Είναι και αυτοί περιθωριακοί, με σκληρή αριστερή ατζέντα άκρατου κρατισμού στα όρια του κομμουνισμού. Εντελώς ανέφικτα πράγματα, που δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά μέσα στην ευρωπαϊκή οικογένεια.

      Όποιος θέλει να εφαρμόσει τέτοιες πολιτικές, ας έχει το θάρρος, όπως ο Αλαβάνος, και να παραδεχτεί ότι πρέπει πρώτα να γυρίσει σε εθνικό νόμισμα

  6. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 23/05/2012 21:50:28

    Oh my god, i came out of my clothes, alexis is for the festivals.
    To the down-down of the writing, he does the duck, but he made them sea.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ dikefalosaitos 23/05/2012 22:10:20

      Say them, Golden-mouth (Πες τα, Χρυσόστομε)...

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ dikefalosaitos 23/05/2012 22:49:04

      To the down-down of the writing, ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 23/05/2012 23:39:52

    Σωστὰ τὰ λὲς dim. Νὰ προσθέσω ὅτι ἐδῶ στὸ Βερολίνο τὸ "die Linke" ἔχει καὶ τὴ φήμη τοῦ Ostalgiker, δηλαδὴ τοῦ νοσταλγοῦ τῆς διαιρεμένης Γερμανίας καὶ δὴ τῆς Ἀνατολικῆς Γερμανίας. Ἐγὼ προσωπικὰ ἔχω δεῖ σὲ διαδήλωση τοῦ κόμματος πλακὰτ ποὺ ἔλεγε ὅτι στὴν DDR ἦταν καλύτερα, καὶ πρόκειται γιὰ διαδεδομένη ἄποψη σ' αὐτὸ τὸ κόμμα. Πρόκειται γιὰ "ἀπίθανους τύπους".

  8. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 24/05/2012 00:19:07

    Αν οι Ελληνες επιθυμούν δραχμή και Αριστερά είναι δικαίωμα τους,θα το σεβαστώ.
    Να γνωρίζουν όμως όλοι οτι σε μια τέτοια περίπτωση,πραγματικά ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά την απομάκρυνση!
    Να το σκεφτούν καλά.Αν ζήσουμε 3-4 μήνες με δραχμή και έρθουν χειρότερα,να μην πει κανείς τώρα δεν θέλω,το μετάνιωσα.

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/05/2012 00:26:46

    Ἂ νὰ καὶ τὸ κείμενο:
    http://syriza.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=1948:επισκεψη-του-προεδρου-τησ-κο-του-συριζα/ekm-αλεξη-τσιπρα-στο-βερολινο&Itemid=152

    "Αν από την αρχή είχε επιλεχθεί ένα άλλο πρόγραμμα που δεν θα είχε στον πυρήνα του την έννοια της εσωτερικής υποτίμησης, της σκληρής λιτότητας, δεν θα ήταν σκληρά νεοφιλελεύθερο, αλλά θα βασίζονταν στην ανάπτυξη, στη δημιουργία θέσεων απασχόλησης, οι έλληνες θα μπορούσαμε να παράξουμε πλούτο ώστε να μπορέσουμε κάποια στιγμή να αποπληρώσουμε αυτά τα δάνεια τα οποία παίρνουμε από τον γερμανό και την γερμανίδα φορολογούμενο. Όταν διαπιστώνουμε ένα λάθος το χειρότερο είναι να κάνουμε πως δεν το βλέπουμε."

    Καλὰ ρὲ παιδιὰ ἐσεῖς δὲ λέγατε "δὲ χρωστᾶμε";;;

    "Στην Ελλάδα δυόμιση χρόνια τώρα δίνουμε ένα φάρμακο για να αντιμετωπιστεί η ασθένεια που κάνει τον ασθενή πολύ χειρότερα . Δεν είναι λύση να αυξήσουμε την δοσολογία από το ίδιο φάρμακο , λύση είναι να σταματήσουμε αυτό το φάρμακο και να δούμε πως θα μπορέσουμε να γιατρέψουμε τον ασθενή. "

    Σωστὰ Ἀντώνη μου ἒεεεε Ἀλέξη μου.

    ""Να πείσουμε τους Γερμανούς πολίτες ότι έχουν κάθε συμφέρον να στηρίξουν αυτή την εξέλιξη, διότι δεν μπορεί πια να χρηματοδοτούν με τα χρήματά τους ένα πρόγραμμα το οποίο έχει κριθεί δυο φορές ως αποτυχημένο. Δεν μπορεί να ζητάμε από τους Γερμανούς πολίτες να βάλουν τα χρήματά τους σε ένα βαρέλι δίχως πάτο, αλλά πρέπει να οικοδομήσουμε μαζί μια ευρωπαϊκή λύση σε ένα ευρωπαϊκό πρόβλημα, μια λύση που μπορεί να βρεθεί μόνο μέσα από την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής, της δημοκρατίας και της αλληλεγγύης.""
    "

    Καὶ ξανά: Σωστὰ Ἀντώνη μου ἒεεεε Ἀλέξη μου.

    "είμαστε μια βαθιά φιλοευρωπαϊκή δύναμη "

    Ἐν πάσῃ περιπτώσει, μερικὲς ἀπὸ τὶς συνιστῶσες μας εἶναι.

    "Εμείς αγωνιζόμαστε προκειμένου να επιστρέψει η βασική αξία που η Ελλάδα πριν από 2.000 χρόνια χάρισε στον κόσμο, η Δημοκρατία"

    Καλὰ ρὲ παιδιά, ὑπῆρχε Ἑλλάδα πρὶν 2.000 στὴν κοσμοθεωρία τῶν ΣΥΡΙΖαίων;;;

  10. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 24/05/2012 07:26:27

    Ο Τσίπρας δεν είναι Σαμαρικός. Η Ντόρα και ο Ανατολάκης είναι;

  11. Nik avatar
    Nik 24/05/2012 14:48:43

    "τα δάνεια τα οποία παίρνουμε από τον γερμανό και την γερμανίδα φορολογούμενο."

    Τι έγινε η διεθνής των τοκογλύφων που τόσο μας τσαμπουνά ο Τσιπ και οι δικοί τού τόσους μήνες; Αλλαξαν τα δεδομένα, ή δεν τον παίρνει να λέει τέτοια εκεί έξω; Προφανώς κρατά τις βλακείες για εμάς τους αστοιχείωτους ιθαγενείς των οποίων την νοημοσύνη υποτιμά συστηματικά.