22/02/2009 22:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εύλογες απορίες

Επειδή έχει αποδειχθεί πολλές φορές ότι εδώ τουλάχιστον δεν τρώμε κουτόχορτο επισημαίνουμε μερικές από τις απόψεις που αναπτύσσουν αναγνώστες του www.antinews.gr στον αποκαλυπτικό διάλογο που γίνεται για το σόου της ημέρας.

Και μην ξεχνάτε. Το γέλιο και το κράξιμο είναι πολύ πιο αποτελεσματικά από δέκα βόμβες της Σέχτας και του Επαναστατικού Αγώνα.
___________________________________________________________________________________________________________
Ερωτήσεις κρίσεως:

1-Πως (τυχαία;) βρέθηκαν μαζί ο Παλαιοκώστας και ο Αλβανός και στον Κορυδαλλό και στο συγκεκριμένο σημείο;
2-Πως τοποθετήθηκε ανεμόσκαλα σε πολιτικό ελικόπτερο που δεν έχει γάντζους κλπ;
3-Πως ξεπεράστηκε το χρονικό όριο της προσγείωσης βάσει σχεδίου πτήσης και η ΥΠΑ δεν κήρυξε το ελικόπτερο σε κατάσταση emergency;
4-Ποιοί ήταν οι όροι ελευθέρωσης του Παναγόπουλου εκτός από τα λεφτά;
5-Τι έγινε την τελευταία φορά που μικρή εταιρία (άσημη) αεροταξί ενεπλάκη στην υπόθεση Οτσαλάν; Μήπως ξαφνικά και σε χρόνο ρεκόρ γιγαντώθηκε και κυριαρχεί;

Strange Attractor

Ο Strange Attractor έδωσε όλο το ρεπορτάζ...απλά πράγματα
Από ότι φαίνεται έγινε το «ντηλ» μεταξύ ΕΛΑΣ-υποκόσμου.
Μόλις έγινε η απαγωγή Παναγόπουλου ο Παλαιοκώστας είχε «κουβεντούλες» με την Αστυνομία, αλλά ο Τύπος έγραψε ότι δεν μίλησε καθόλου...
Ο Παλαιοκώστας την κάνει από την φυλακή σε μια «στημένη» ελικοπτερική απόδραση και δίνει κάποιους άλλους...είτε τους απαγωγείς του Παναγόπουλου από «Κρήτη μεριά» είτε τους «Σέχτες».
Θα φανεί εν συντομία..
Άιντε και καλό Πάσχα που λένε στο χωριό μου!

Dubai Expatriate

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 22/02/2009 22:27:16

    Στημένη ήταν η απόδραση. Αύριο ο Παλαιοκώστας καταθέτει δεσμευτική προσφορά για την Ολυμπιακή και μπαίνει σφήνα στον Βγενόπουλο. Ο ανταγωνισμός επιτέλους λειτουργεί! Μπορεί να χαλάσει τα σχέδια της κυβέρνησης αλλά οι απανταχού φιλελεύθεροι θα τρίβουν τα χέρια τους!

  2. anonymous avatar
    anonymous 22/02/2009 22:29:28

    Εμπειρία στο πτητικό έργο έχει. Ontime ήταν τα ελικόπτερά του. Και σώζει και τον Χατζηδάκη μετά το ναυάγιο του διαγωνισμού.

  3. ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ avatar
    ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ 22/02/2009 22:31:59

    Μπορεί η Πάνθεον να απορροφήσει και την Air Palaiokostas ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως κάτι παίζεται εδώ.

  4. M avatar
    M 22/02/2009 22:36:37

    Ανάμεσα στην "στημένη ξεφτίλα" και στην "απλώς ξεφτίλα"... στ' αλήθεια δυσκολεύομαι να πω ποιο ειναι το χειρότερο...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/02/2009 22:37:28

    # Strange Attractor Says:
    February 22nd, 2009 at 9:35 pm

    Απορία απλοική. Είναι τόσο δύσκολο ή ακριβό το να τοποθετηθεί ένα δίχτυ ή σύρμα επάνω από τον προαύλιο χώρο των φυλακών;
    Α, ξέχασα, αν μπεί δίχτυ πως θα απο προσγειώνονται τα ελικόπτερα στις φυλακές;

  6. kanis avatar
    kanis 22/02/2009 22:39:29

    Σε ποιόν ανήκει η Ιντερζετ; Ελληνική είναι;

  7. PATRA avatar
    PATRA 22/02/2009 22:39:34

    Πρεπει να παρεμβει αμεσα η Επιτροπη Ανταγωνισμου. Δεν μπορει ο καθε κ.Παλαιοκωστας εκμεταλευομενος την ηγετικη του θεση στην αγορα να μονοπωλει απαγωγες και αερομεταφορες.
    Οι αγορες πρεπει να ισορροπησουν εστω και με κρατικη ρυθμιση.

  8. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2009 22:42:13

    @PATRA: Καλως τον. Γιατί σε χάσαμε;

  9. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2009 22:43:06

    @kanis. Κοντομηνάς

  10. kanis avatar
    kanis 22/02/2009 22:44:07

    ..ήταν κι ο ίδιος μέσα;

  11. BORDELLO avatar
    BORDELLO 22/02/2009 22:44:23

    Μην ψάχνετε συνομωσίες, απλά μπορδέλλο είμαστε.

  12. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 22/02/2009 22:44:38

    @ 4
    Με στήσιμο και συνωμοσία ή χωρίς αυτά, το κράξιμο και η χοντρή αποκριάτικη πλάκα παραμένει ούτως ή άλλως η ενδεδειγμένη και επιβαλλόμενη από τα πράγματα λαική αντίδρασις.

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/02/2009 22:47:12

    Εκ προοιμίου, δεν γίνονται από απλούς ανθρώπους παρόμοιοι σχεδιασμοί, όπως και δεν βρίσκονται (από απλούς ανθρώπους) πυρομαχικά για τρομοκρατικές πράξεις.

    Άποψη δική μου, αν είναι “στημένο” :

    1. Ο Καραμανλής το γνωρίζει μόνο εφόσον θα υπάρξει άμεσα θεαματικότερη επιτυχία των δυνάμεων ασφαλείας.
    Αλλοιώς θα είναι ο μαλάκας της υπόθεσης.
    Απόψε γελάει όλη η Ελλάδα μαζί του και, ενδεχομένως, έχασε οριστικά τη δυνατότητα να αναστρέψει το κλίμα.

    2. Αν δεν το γνωρίζει, η ηγεσία της Αστυνομίας υπό την πίεση της πολιτικής ηγεσίας για άμεσα αποτελέσματα, έκλεισε deal λειτουργώντας αυτόνομα για να σώσει το τομάρι της, ρισκάροντας ανέξοδα την γελοιοποίηση των πολιτικών προϊσταμένων της. Αναμένονται, τότε, πάλι θεαματικά αποτελέσματα, η σύλληψη των απαγωγέων Παναγόπουλου ας πούμε, που θα επιδειχθούν στο πόπολο σαν τρόπαια για να ξεχασθεί το ρεζιλίκι Παλαιοκώστα.

    Προσθέτω στα ερωτήματα του Strange

    - Μεγαλοεπιχειρηματίας φέρεται να έχει άμεσο ενδιαφέρον για την σύλληψη των απαγωγέων Παναγόπουλου, δεδομένου ότι (φέρεται να) διευκόλυνε ταμειακά στην καταβολή των λύτρων.

  14. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 22/02/2009 22:49:01

    Ομπσέρβερ: «Σοκ στην Ελλάδα από την επανεμφάνιση της τρομοκρατίας»


    Εκτενή ανταπόκριση της Έλενα Σμιθ από την Αθήνα με τίτλο «Απειλή θανάτου στα ελληνικά ΜΜΕ ενώ τρομοκράτες σχεδιάζουν βομβιστικό όλεθρο», φιλοξενεί ο κυριακάτικος Ομπσέρβερ, η έγκριτη βρετανική εφημερίδα.

    Όπως σημειώνεται αρχικά, εν μέσω εντεινόμενων φόβων ότι η Ελλάδα μπορεί να γίνει ένα κέντρο τρομοκρατίας στην Ευρώπη, πολιτικοί εξτρεμιστές απηύθυνα προειδοποίηση προς δημοσιογράφους θεωρώντας του εκπροσώπους ενός διεφθαρμένου καθεστώτος. Το ρεπορτάζ αναφέρεται στην ανάληψη της ευθύνης από τη Σέχτα Επαναστατών για την επίθεση κατά του τηλεοπτικού σταθμού Alter.

    Η ανταπόκριση χαρακτηρίζει πρωτοφανή την προειδοποίηση, σε μια χώρα που θεωρούσε ότι είχε εξαλείψει την εγχώρια τρομοκρατία, πεποίθηση που κλονίστηκε ακόμα περισσότερο από την απόπειρα ανατίναξης του παγιδευμένου με εκρηκτικά οχήματος έξω από τη Citibank. Η εφημερίδα τονίζει ότι τα θύματα θα μπορούσε να ανέρχονταν σε εκατοντάδες.

    Φιλοξενούνται δηλώσεις του πρώην υπουργού Δημόσιας Τάξης, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, ο οποίος επισημαίνει ότι αυτή η νέα γενιά ενόπλων αντιεξουσιαστών είναι πολύ επικίνδυνη και πολύ σοβαρή. Όπως σημειώνει χαρακτηριστικά, σε ό,τι αφορά τη βία κάνει τα μέλη της 17 Νοέμβρη να μοιάζουν με αγγελούδια.

    Στην ανάλυσή του ο Ομπσέρβερ τονίζει ότι η επανεμφάνιση της εγχώριας τρομοκρατίας έχει σοκάρει τις αρχές ασφαλείας και τους πολίτες της Ελλάδας, ενώ παρατηρεί ότι οι αστυνομικοί είναι πια εμφανώς τρομαγμένοι κατά την υπηρεσία τους. Η εφημερίδα συσχετίζει τις πρόσφατες επιθέσεις με την «εξέγερση» του Δεκεμβρίου μετά τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου. Ως διαφορά με τη 17 Νοέμβρη επισημαίνεται ότι οι νέες οργανώσεις δεν επιχειρούν να κερδίσουν στη λαϊκή στήριξη ούτε να εξηγήσουν τις πράξεις τους.

    Προστίθεται ότι νεαροί που έχουν ριζοσπαστικοποιηθεί από τα επίπεδα ρεκόρ της ανεργίας και τις οικονομικές δυσχέρειες πιστεύεται ότι έχουν ενισχύσει τις τάξεις αντικαθεστωτικών ομάδων, οι οποίες έγιναν πιο τολμηρές μετά τα γεγονότα του Δεκεμβρίου.

    Το σοκ πάντως, κατά τον Ομπσέρβερ, είναι μεγαλύτερο τώρα καθώς δεν υπάρχουν καν προειδοποιήσεις για επιθέσεις, όπως στην περίπτωση της Citibank, ενώ κατά τον κ. Χρυσοχοΐδη αυτά που βλέπουμε δεν γίνονται αλλού στην Ευρώπη, αλλά μόνο στην Καμπούλ.

    apo kathimerini.gr

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/02/2009 22:49:28

    τείνω να πιστέψω ότι είμαστε κακής ποιότητας οίκος ανοχής, όπου όμως ανθούν οι πάσης φύσεως συνομωσίες, ή βολεύει τους πάσης φύσεως δυνάστες μας να πιστεύουμε ότι όλα είναι μια συνομωσία. Άρα, πίσω στο κακής ποιότητας οίκος ανοχής

  16. daris avatar
    daris 22/02/2009 22:49:49

    Νομιζω οτι αυτος ο αγωγος Μπουργας-Αλεξανδρουπολης και ο προσεταιρισμος της Ελλαδας με την Ρωσσια σε συνδιασμο με εναν ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΑΝΕΜΟ που εφερε ΑΣΥΜΕΤΡΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ στη χωρα μας που στη συνεχεια οδηγησαν στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ(ΥΦΕΣΗ)δεν ηταν δυνατον να αντιμετωπιστουν απο μια κυβερνηση που γνωριζει πρωτοφανεις καταστασεις(κατα δηλωση του ΚΚ) η οποια μαλλον ειχε εκλεγει απο τον Ελληνικο Λαο για περιπατο στον Ανοιξιατικο Κηπο της Ραφηνας και για να ενισχύσει τα VIDEO CLUB που βρισκοταν σε κριση.
    Μπορω να βρω πολλα ακομα αλλα τα αφηνω σε οσους αρεσκονται σε συνομωσιες και εχουν και πολυ φαντασια!!!
    Συνομωσιες υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν.
    Δουλεια μας ειναι να αξιολογουμε ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ!!!

  17. kanis avatar
    kanis 22/02/2009 22:53:08

    Νέα για τον γιατρό υπάρχουν;

  18. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 22/02/2009 22:53:32

    Η ΕΡΩΤΗΣΗ Ν.4 ΣΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ....

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/02/2009 22:58:09

    Πως βρέθηκε (τυχαία) βινεοκάμερα που απαθανάτισε την απόδραση;

  20. βοσκακης avatar
    βοσκακης 22/02/2009 23:01:21

    Ρε Νατάσα , πρωθυπουργός της Ελλάδος τ0 2009 με 10 γράμματα ?
    Σουφλιάς έβαλες?
    Δεν ταιριάζει!!
    -Κύριο κύριο ήρθε το επισκέπτη με το ελικόπτερο
    Καλά πεστου να περάσει
    -Ποιος να είναι άραγε?
    Ο επισκέπτης με το ελικόπτερο ρε Κώστα??
    -Όχι ρε νατασα αυτός είναι ο Παλαιοκώστας, τον άλλο με τα δέκα γράμματα δεν μπορώ να βρω.

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/02/2009 23:06:33

    # Dubai Expatriate Says:
    February 22nd, 2009 at 9:58 pm

    κάποιοι στο προηγούμενο ποστ μου πέταγαν ειρωνείες όταν έγραψα ότι ήταν καραμπινάτα στημένη η απόδραση.

    Μήπως ο τωρινός Αρχηγός της ΕΛΑΣ έχει άμεσες και βαθιές άκρες με τον μεγαλοεπιχειρηματία που είναι απο το νησί που βρίσκεται ο απαγωγέας του Παναγόπουλου? Μήπως η σύλληψη του τελευταίου θα κρατήσει τον Τσιατούρα ως Αρχηγό και τη νέα χρονιά?

    Μήπως τα Σφακιά όταν έχει φεγγάρι μετατρέπονται σε σούπερ μάρκετ ρουκετών, καλάσνικωφ και Σκόρπιον από Λίβανο μεριά?

    Αίντε και καλό Πάσχα που λένε στο χωρίο μου!

    Υ.Γ Ο Strange Attractor έδωσε όλο το ρεπορτάζ…απλά πράγματα

  22. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 22/02/2009 23:08:51

    Μέσα στο όλο τσίρκο, μη ξεχνάμε τα σημαντικά:
    Υπάρχει συσσώρευση και πύκνωση σημαντικών εξελίξεων και γεγονότων:
    - Μετά την επιτήρηση, βαδίζουμε ως χώρα προς την (πρόσκαιρη) ανάληψη του χρέους μας από τις ισχυρές Ευρωπαικές χώρες. Φυσικά, έναντι ανταλλαγμάτων.
    - Η κυβερνητική οικονομική πολιτική δεν έχει σταθερή γραμμή πλεύσης.
    - Υπάρχει αρκετά σοβαρό (αλλά περίπου ανομολόγητο)πρόβλημα με 2 τουλάχιστον Ελληνικές τράπεζες.
    - Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος χρεωκοπίας και μερικών μεγάλων και μεσαίων εταιριών εκτός χρηματοπιστωτικού τομέα.
    - Η Ολυμπιακή κατακυρώνεται, εκτός εάν...
    - Οι υπηρεσίες που εγγυώνται την ασφάλεια των πολιτών βρίσκονται σε διαδικασία αποδιάρθρωσης. Ενώ προέκυψε και νέου τύπου τρομοκρατία.
    Η γελοία αυτή ιστορία με ελικόπτερα και δραπέτες είναι απλώς το κερασάκι στην τούρτα του τελευταίου. Τίποτε περισσότερο αλλά και τίποτε λιγότερο. Είτε περιλαμβάνει και deals κάτω από το τραπέζι, είτε όχι. Αλλά μετρά δυσανάλογα στη γνώμη των πολιτών.
    Κάτι σαν final countdown, με όριο μιά-δυό εβδομάδες μετά τη διάσκεψη των Ευρωπαίων ηγετών του Μαρτίου, αρχίζει να διαφαίνεται.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/02/2009 23:08:53

    By Factorx | February 20, 2009

    Ελεύθερος, χωρίς την επιβολή περιοριστικών όρων αφέθηκε ο κ. Δημήτρης Κοντομηνάς, μετά την απολογία του στην πρώτη τακτική ανακρίτρια για την κατηγορία της υπεξαίρεσης από κοινού και κατ’ εξακολούθηση ποσού ιδιαιτέρως μεγάλης αξίας.

    Η κατηγορία αφορά ελλείμματα ύψους 14 δισ. δραχμών την περίοδο 1996-98 στα αποθεματικά της εταιρίας, προκειμένου να εισαχθεί η Ιντεραμέρικαν στο Χρηματιστήριο, ώστε να αντλήσει κεφάλαια.

    Δίωξη κατά Κοντομηνά για εξαπάτηση

    Ανοίγει πάλι το θέμα ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ;

    Δικαστικές εξελίξεις στην σύγκρουση Κοντομηνά - Μαξίμου

    Αντιμέτωπος με νέες διώξεις ο Κοντομηνάς

  24. daris avatar
    daris 22/02/2009 23:12:40

    Μολις ανακοινωθηκε απο την ΕΤ οτι υπαρχει σκεψη να καταργηθει η μερα της Κυριακης γιατι και την προυγουμενη φορα Κυριακη ειχε αποδρασει ο Παλαιοκωστας.
    Την ανακοινωση εκανε ο Προκοπης Παυλοπουλος μετα απο εποικοινωνια με τον ΚΚ.
    Πληροφοριες αναφερουν οτι ο ΚΚ το σκεφτεται αλλα μαλλον δεν μπορει να το δεχθει γιατι αυτο θα εδινε μπονους στην Ντορα!!!
    Ως γνωστο η Ντορα καθε κυριακη ξεκουραζεται!!!

  25. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 22/02/2009 23:20:13

    Πολλές αποδράσεις με ελικόπτερα είχαν γίνει τη δεκαετία του '90 στη Γαλλία και Ιταλία με Κορσικανούς και Σικελούς μαφιόζους. Σε όλες τις υποθέσεις αποκαλύφθηκε συνέργεια "υψηλών ιστάμενων" με ποικίλης φύσεως ανταλλάγματα.

    Ένα πολύ ωραίο ρεπορτάζ σε αυτό το θέμα είχε κάνει πριν μερικά χρόνια το Ελληνικό περιοδικό "Απόρρητο Δελτίο" το οποίο δεν κυκλοφορεί τώρα.
    Πάντως υπάρχουν για Γαλλομαθής και σχετικά αρχεία στο ίντερνετ.

  26. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 22/02/2009 23:24:10

    τι σαινια ειστε εσεις ρε συντροφοι!
    ανακαλυψατε κιολας ντηλ!. ολα στημενα!
    α ρε αθανατε ελληνα. αμα δεν ανακαλυψεις μια συνωμοσια τη μερα νιωθεις ψαρι εξω απο το νερο

  27. kontin avatar
    kontin 22/02/2009 23:26:45

    Μα τι είναι αυτά τώρα; Σε λίγο θα φαντσιωθούμε τους νέους Υπερκατάσκοπους!!! Τα χαϊβάνια ακόμα και αν είναι επιλογή τους η απόδραση διάλεξαν τον χειρότερο τρόπο να τους αφήσουν να φύγουν. Μην τρελλαθούμε με τους παγκοσμίως ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ.
    Ο ΚΚ εκμεταλλευόμενος τη δυνατότητα καλού χειρισμού του λόγου παραμυθίαζει και τους τελευταίους που θέλουν να πεισθούν. Στην πρακτική τους κατέστρεψαν ότι μπορούσαν στερώντας ελπίδες από το μέλλον μας.

  28. Ελληνομαθής avatar
    Ελληνομαθής 22/02/2009 23:31:39

    @ kontin 29
    Και ποιός "καλός χειρισμός του λόγου", τελικά; Άς το απομυθοποιήσουμε κι αυτό, καιρός είναι.
    Ξύλινος λόγος ήταν και είναι. Και ελαφρώς παλαιοαριστερού τύπου.
    Μεταξύ μας, τρισβάρβαρα τα Ελληνικά του!

  29. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 22/02/2009 23:32:31

    Γιατι οι αποριες ειναι ευλογες!!!Εδω εχει διαλυθει το συμπαν!!Θα ηταν ευλογες εαν υπηρχε κρατος ,εαν υπηρχε κυβερνηση ,εαν υπηρχε πρωθυπουργος,εαν υπηρχε δικαιοσυνη,αστυνομια κτλ.Εδω δεν υπαρχει τιποτα ,επομενως δεν υπαρχουν ευλογες αποριες!!!!

  30. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/02/2009 23:34:41

    Από δω το πήγατε από κει το φέρατε πάλι με τον καταλληλότερο ασχολούμαστε σε ποστ για το ελικόπτερο του Παλαιοκώστα.
    3 πουλάκια: Προσπάθησε εσύ ο εμβριθής να απαντήσεις στα απλά ερωτήματα περί της απόδρασης και μη τα βάζεις με αυτούς που τα θέτουν. Μπορείς; Απλά είναι.

  31. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 22/02/2009 23:39:14

    http://krogias.blogspot.com/2009/02/blog-post_4243.html
    Η αληθινη συνομωσια ειναι αυτή!!!! Μη χειροτερα θεεε μου...

  32. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 22/02/2009 23:44:24

    οι αποριες ευλογες.
    Οι συμπερασματικές τελεσιδικες διαπιστωσεις...ελληνικες!

  33. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 22/02/2009 23:46:23

    @Strange Attractor
    παντα προσεχω σοβαρα οτι γραφεις.
    προς Dubai Expatriate μερια αναφερομουν. σημερα τον ..πλησιασες
    φιλικα:)

  34. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 22/02/2009 23:52:48

    δεν αναφερθηκα στα ερωτηματα. ευλογα και ενδιαφεροντα ειναι. στα συμπερασματα αναφερθηκα.
    εγω δεν εχω τεχνικής φυσεως ερωτηματα. στην ελλαδα ειμαστε. μην δραματοποιουμε τα απλα.
    Ο παλαιοκωστας το ξαναεκανε γιατι ειδε πως απλως μπορουσε να το ξανακανει αφου ουδεις φανταζοταν οτι θα επιχειρουσε κατι πανομοιοτυπο.
    στην ελλαδα ο προληπτικός στρατηγικός σχεδιασμός ειναι ειδος εν ανεπαρκεια.
    - και κατι αλλο. λεμε για τις σεχτες κλπ: με προοπτικη και στοιχειωδη σχεδιασμό καποιων μηνων στου μαξιμου μπορείς να μπεις και να πιεις τον καφε σου στο φλιτζανι του καραμανλη. αν δεν το κανεις (περαν του οτι δεν εχεις λογο) ειναι γιατι το θεωρεις αδυνατο. ο παλαιοκωστας δεν το θεωρει...
    ειναι η ποιοτικη διαφορα στη δομη μυαλου του δικου του και του δικου μας.

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/02/2009 23:58:01

    Εκπατρισμένε, συνέχισε να στέλνεις.

  36. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/02/2009 00:05:46

    Αποδράσεις με ελικόπτερα έχουν γίνει στις ΗΠΑ, Γαλλία, Ιταλία, Ιρλανδία, Ολλανδία, Βέλγιο και άλλες.

    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!


    Για να πάρετε ιδέες
    http://en.wikipedia.org/wiki/Helicopter_prison_escapes

  37. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 00:09:49

    Μήπως μέσα στο γενικότερο μπάχαλο με τα απανωτά τρομοκρατικά χτυπήματα που κατάντησαν τη χώρα μας Ρουάντα της Ευρώπης, συμφέρει σε κάποιους πιο πολύ το να ασχολούμαστε με το θεαματικό της απόδρασης Παλαιοκώστα παρά με τα άλλα; Όσο ξεφτιλιστικό και αν είναι για το "σωφρονιστικό" μας σύστημα δεν παύει να είναι "Το μη χείρον βέλτιστον...." Μήπως συμφέρει και πολιτικά δηλαδή; Λέω εγώ τώρα αλλά μπορεί και να κυνηγάω ανεμόμυλους. Who knows? Who cares?

  38. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 23/02/2009 00:13:43

    Και μια όχι τόσο "προχωρημένη" ερώτηση. οι 40 σφαίρες που έπεσαν εντός της ώρας που απαιτήθηκε για να ανέβουν τα παλικάρια την ανεμόσκαλα, που ακριβώς ρίχτηκαν; Θυμάστε τον Κύπριο πατριώτη που ο Τούρκος αξιωματικός τον εκτέλεσε με περίστροφο από απόσταση μεγάλη και πιο "δύσκολα" από μεγαλύτερο ύψος έναντι του στόχου; Κάτω από νορμαλ λοιπόν συνθήκες οι 40 σφαίρες θα έπρεπε να κάνουν όχι μόνο τα σώματα κόσκινο αλλά και αυτή τη σκάλα ακόμη!.. Μήπως είναι πολλά τα λεφτά; Μήπως;...

  39. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 00:17:07

    @40 Συνεχίζοντας τον συλλογισμό σου, τον αυτοτραυματισμό του ...έμπειρου υπαστυνόμου που τον βάζεις;

  40. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/02/2009 00:20:01

    Τελικά, τι είναι "συνομωσιολογία"?

    -Ό,τι δεν προλάβαμε να σκεφτούμε εμείς?
    -Ό,τι περιγράφει μια κατάσταση που δεν μας αρέσει?
    -Ό,τι ΜΑΣ περιγράφει ενώ εμείς (νομίζουμε ότι) κρυβόμεθα?
    -Ό,τι απαντάει σε ερωτήματα αλλά με τρόπο που μας κάνει να ντρεπόμαστε που είμαστε αυτό που είμαστε?

  41. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/02/2009 00:21:06

    25 αποδράσεις με ελικόπτερα από φυλακές, παγκοσμίως.
    10 Γαλλία, 3 ΗΠΑ, 2 Ελλάδα και άλλες τρεις χώρες.
    Η Wikipedia ενημερώθηκε και με τη σημερινή.

  42. BORDELLO avatar
    BORDELLO 23/02/2009 00:50:42

    "Μόλις έγινε η απαγωγή Παναγόπουλου ο Παλαιοκώστας είχε «κουβεντούλες» με την Αστυνομία, αλλά ο Τύπος έγραψε ότι δεν μίλησε καθόλου…"

    Πολύ "σιωπή των αμνών" μου θυμίζει αυτό...

    "Ο Παλαιοκώστας την κάνει από την φυλακή σε μια «στημένη» ελικοπτερική απόδραση και δίνει κάποιους άλλους"

    Και γιατί να μην τον αφήσουν να φύγει π.χ. πηγαίνοντας προς το δικαστήριο τη βδομάδα που έρχεται αλλά αντί αυτού προτίμησαν να ξεφτυλιστούν για δευτερη φορά. Αλλά ξέρω ήταν δάκτυλος ή του Forrest Gamp Γιωργάκη ή της Ντόρας για να βγει πρωθυπουργός.

    Πολύ ευφάνταστοι είστε ρε παιδία. Εδώ στην Ελλάδα στους τρεις ο ένας είναι ρουφιάνος αν δεν το ξέρετε. Δεν γίνονται τέτοια πράγματα χωρις στο τέλος να γίνουν γνωστά.

    Τα πράγματα είναι απλά. Έχουν διαλυθεί τα πάντα. Κανένας δεν κάνει τη δουλειά του πλέον στη χώρα (και γιατί να την κάνει άλλωστε). Το πολύ πολύ να λαδώθηκε κανένας δεσμοφύλακας για να πετύχουν οι χρονισμοί που ήθελαν για να την κάνουν και να μην ρίξει κανένας φύλακας στο ψαχνό.

  43. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 23/02/2009 01:00:46

    Για πολύ "μπάχαλο" δεν μας τη πουλάνε την ψωροκώσταινα;
    Μήπως τελικά το μπάχαλο βολεύει την εύρεση άλλοθι για πολλά ανομήματα; Ιδιωτικά αλλά και πρωτίστως δημόσια; Ως πολίτης της δημοκρατίας αυτής δεν το δέχομαι τα "περίεργα συμβαίνοντα" να τεκμηριώνονται στη λογική " έλα μωρέ στην Ελλάδα ζούμε!". Δεν ησυχάζει ούτε νους ούτε φρόνημα με κάτι τέτοιο.

  44. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/02/2009 01:36:41

    Η κατάσταση δεν είναι τόσο μπαχαλο όσο φαίνεται. Πρόκειται για κλασσικό Ελληνικό φαινόμενο...

    Εσωτερικός πόλεμος εξουσίας, εξωγενείς-περιφεριακοί παράγοντες (Οι φιλό-Μουσουλμανικοί και φίλο-Εβραικοί άξονες που λέγαμε) και παιχνίδια εξουσίας μεταξύ αυτών που θέλουν να ανέβουν στο τρένο και αυτών ου το βλέπουν να έρχετε κατπάνω τους (Οικονομική κρίση)

    Πάντως σε γενικές γραμμές η ΕΛΑΣ-ΕΥΠ κτλ έχουν μάτια και αυτιά παντού και συνεπώς λίγα τους διαφέυγουν απο "αμέλεια".

    Στο Δυτικό κόσμο η ΕΛΑΣ έχει μεγάλο ποσοστό εξιχνιάσης βαριών εγκλημάτων και επιπλέον λίγες είναι οι πρωτεύουσες όπως η Αθήνα που μόνες νέες γυναίκες μπορούν να κυκλοφορήσουν στο ιστορικό κέντρο τα άγρια μεσάνυκτα, χειμώνα-καλοκαίρι.

    Βεβαίως έχει αρχίσει και εδώ η αντίστροφη΄μέτρηση να γίνουμε Παρίσι, Λονδίνο ή και Βρυξέλλες (μπρρρρ) γιαυτό και "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρέυουν"...εγώ προτιμώ μια σπαγγέτι μπολωνέζ...εσείς;

  45. ούτις avatar
    ούτις 23/02/2009 01:51:38

    Αφού εξιχνιάσατε την παρελθούσα, παρούσα και μελλοντική τρομοκρατία εν Ελλάδι, τώρα εξιχνιάσατε και την απόδραση Παλαιοκώστα. σε χρόνο ρεκόρ. Με ακαταμάχητα επιχειρήματα του τύπου "πώς ρίξαν ανεμόσκαλα αφού δεν είχε γάντζο;" Και μόνο αυτό αρκεί για σενάριο Θου-Βου.

    Αλλά τελικά ποιά απ όλες είναι η θεωρία η δική σας που τρώτε το εξυπνόχορτο; Γιατί εδώ σε αυτό το blog παίζουν όλα τα σενάρια. Από ανέκδοτο ανικανότητας, από καλοστημένη μηχανή, με αιφνιδιασμό δι επαναλήψεως προηγουμένου σεναρίου, και λαδώματα, μέχρι διάφορα deals για Χ-απαγωγείς, X-τρομοκράτες, ή, λύτρα+απόδραση= απελευθέρωση απαχθέντος εφοπλιστή, και πάει λέγοντας. Τελικά, ή στραβά είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε, και είμαστε εμείς έξυπνοι και οι άλλοι χαζοί λόγω ... κακής διατροφής.

    Μου θυμίζετε σκηνικό σε αθλητικά καφενεία όπου ο καθένας "ξέρει", όχι μόνο ότι το παιχνίδι ήταν στημένο, αλλά και ποιός το έστησε, πόσα πήρε ο διαιτητής, ποιοί παίκτες τα έπιασαν και πόσα.

    ΥΓ. Α ξέχασα! Και εγώ λέω ότι η "σύλληψη" Παλαιοκώστα ήταν εξ αρχής deal. Γιατί εγώ δεν τρώω κουτόχορτο βιολογικής καλλιέργειας. Χα-χα!

  46. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/02/2009 01:57:12

    Έχες απόλυτο δίκιο...δεν έβλεπες στη τηλεόραση πως γελούσε ο Παλαιοκώστας όταν τον είχαν συλλάβει για την υπόθεση του Μυλωνά.
    Ήταν χαρακτηριστικό το ύφος του!

    Κατά τα άλλα περιμένετε και θα δείτε εκπλήξεις στο αστυνομικό δελτίο το ερχόμενο διάστημα.

  47. eyeless in Gaza avatar
    eyeless in Gaza 23/02/2009 02:34:22

    Δεν σου άρεσε το ψευδώνυμο;

  48. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 08:03:54

    (Α)θανάσης Says:
    February 23rd, 2009 at 12:20 am

    Τελικά, τι είναι “συνομωσιολογία”?

    -Ό,τι δεν προλάβαμε να σκεφτούμε εμείς?
    -Ό,τι περιγράφει μια κατάσταση που δεν μας αρέσει?

    Σωστός!!!!

  49. nyfitsa avatar
    nyfitsa 23/02/2009 08:37:35

    Από τη στιγμή που υπάρχουν φυλακές στην πόλη, τζάμπα σπαταλάτε τις βιταμίνες σας……ας κοιτάξουν λίγο στο εξωτερικό. Να πάρουν υπεύθυνοι γενεές αποφάσεις και να πράττουν επιτέλους!!Τα λόγια τα χωρτάσαμε.

  50. Anonymous avatar
    Anonymous 23/02/2009 08:49:12

    ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ Σήμερα.

    Στη γραφειοκρατία του Δημοσίου έχει «εμπιστευθεί» η κυβέρνηση την ολοκλήρωση του σκανδάλου του Βατοπεδίου. Τρεις μήνες μετά την ενεργοποίηση της τροπολογίας Μπέζα για την επιστροφή στο Δημόσιο των ακινήτων που είχαν περιέλθει στη μονή και τις θυγατρικές της, όχι μόνο δεν έχει υπάρξει η παραμικρή ενέργεια προς αυτή την κατεύθυνση αλλά το «ιερό» έργο των επενδυτών διευκολύνεται και από νέες αποφάσεις της διοίκησης.

    Το θέμα έχει φέρει σε αμηχανία δήμαρχους και νομάρχες της Βορείου Ελλάδος, οι οποίοι κινδυνεύουν να κατηγορηθούν για παράβαση καθήκοντος λόγω της ολιγωρίας του αρμόδιου υπουργείου Οικονομίας να πράξει τα αυτονόητα. Ενήμεροι για το συνεχιζόμενο σκάνδαλο είναι, τόσο το υπουργείο Οικονομίας όσο και ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής με επιστολή που έστειλε ο Δήμος Θέρμης. Η εκκωφαντική σιωπή τους, τους αφήνει για μια ακόμη φορά εκτεθειμένους.

    Η αφετηρία του νέου γύρου του σκανδάλου του Βατοπεδίου ξεκινάει στις 27 Οκτωβρίου 2008. Οι εταιρείες «Ανθεμιάς ΑΕ» (θυγατρική της Μονής Βατοπεδίου) και Δούρος ΟΕ, οι οποίες κατέχουν 15 οικόπεδα προερχόμενα από τις παράνομες ανταλλαγές με τη μονή, ζητούν να τους παρασχεθούν με συνοπτικές διαδικασίες από τον Δήμο Θέρμης Θεσσαλονίκης βεβαιώσεις υψομέτρων ώστε να προχωρήσουν στην έκδοση οικοδομικών αδειών για τα οικόπεδα.

    Με ομόφωνη απόφαση του συμβουλίου η δημοτική Αρχή αρνήθηκε τη χορήγηση υψομέτρων, ενώ ο δήμαρχος Θ. Παπαδόπουλος απέστειλε δύο επιστολές στον τότε υπουργό Οικονομίας Γ. Αλογοσκούφη ζητώντας διευκρινίσεις σχετικά με την ακύρωση των συμβολαίων και των παραχωρήσεων των οικοπέδων, οι οποίες είχαν ανακοινωθεί από την κυβέρνηση.

    Σε ένα από τα έγγραφα αναφερόταν: «Σας παρακαλούμε όπως μας δοθούν οδηγίες-διευκρινήσεις, σχετικά με το εάν ισχύει το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς ή θα ακυρωθούν οι αποφάσεις και τα συμβόλαια ανταλλαγής και εν συνεχεία η πώληση σε ιδιώτες των οικοπέδων στο δημοτικό διαμέρισμα της Ν. Ραιδεστού». Ταυτόχρονα ο δήμος ζητούσε να μάθει τι έπρεπε να πράξει σχετικά με τα υψόμετρα και την έκδοση οικοδομικών αδειών.

    Για το τόσο σοβαρό αυτό θέμα που αποτελούσε κεντρική πολιτική απόφαση της κυβέρνησης δεν απάντησε ούτε ο υπουργός Οικονομίας ούτε ο υφυπουργός, ούτε καν κάποιος γενικός γραμματέας αλλά τα έγγραφα διαβιβάστηκαν στη γενική διεύθυνση πολεοδομίας του ΥΠΕΧΩΔΕ, προφανώς για να μεθοδευτεί υπηρεσιακώς μια τυπική γραφειοκρατική απάντηση εν αγνοία του αρμόδιου υπουργού.

    Και όντως αυτό συνέβη. Η πλήρως αναρμόδια γι αυτό το θέμα διεύθυνση του ΥΠΕΧΩΔΕ απάντησε εγγράφως στον δήμο στις 7 Ιανουαρίου 2009 απαντώντας όπως θα απαντούσε και σε κάθε κανονική περίπτωση, ότι δηλαδή «η έκδοση οικοδομικών αδειών γίνεται σύμφωνα με το 8-7-93 προεδρικό διάταγμα» αφήνοντας να εννοηθεί ότι η μη εφαρμογή του νόμου, άρα της παροχής βεβαιώσεων υψομέτρων και της έκδοσης πολεοδομικών αδειών, μπορεί να αποβεί εις βάρος του δήμου.

    Ξεσηκωμός δημάρχων και επιστολή σε Καραμανλή

    Στις 4 Φεβρουαρίου 2009, ένα μήνα μετά την απάντηση του ΥΠΕΧΩΔΕ, η εταιρεία «Δούρος ΟΕ», σαφώς αποθρασυμένη, ζητά πλέον με επιτακτικό ύφος τη χορήγηση των βεβαιώσεων αναφέροντας ότι η καθυστέρηση επιφέρει στην εταιρεία οικονομική ζημία, υπονοώντας επομένως ότι στο επόμενο στάδιο θα εγερθούν και οικονομικές αξιώσεις προς τον δήμο λόγω της χρονοτριβής.

    Με νέα ομόφωνη απόφαση ο Δήμος Θέρμης αποφάσισε στις 11 Φεβρουαρίου να μη χορηγήσει τις βεβαιώσεις ώστε να μη δημιουργηθούν τετελεσμένα και να απευθύνει επιστολή προς τον νέο υπουργό Οικονομίας Γ. Παπαθανασίου, κοινοποιώντας την ταυτόχρονα και στον πρωθυπουργό. Με την επιστολή ζητείται και πάλι να διευκρινιστεί από την κυβέρνηση αν ισχύει το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς ή αν θα ακυρωθούν όλες οι ανταλλαγές και τα συμβόλαια.

    Την ίδια στιγμή απέναντι στην κυβερνητική άρνηση για τη διεκδίκηση της περιουσίας του Δημοσίου, εκτός από το Δήμο Θέρμης και το Νομαρχιακό Συμβούλιο Χαλκιδικής πήρε ομόφωνη απόφαση με την οποία εκφράζεται η ανησυχία για το γεγονός ότι ακόμα κανένα συμβόλαιο δεν έχει ανακληθεί όσον αφορά τα 8.600 στρέμματα στην Ουρανούπολη, τα 220 στρέμματα στο Ξηροποτάμι Ιερισσού, καθώς και τα 70 περίπου οικόπεδα που βρίσκονται μέσα σε οικισμούς στην Καλλικράτεια, την Τρίγλια, τη Σάρτη και την Ουρανούπολη.

    Αξιόπιστες πηγές αναφέρουν ότι στον νομικό λαβύρινθο που έστησε το υπουργείο Οικονομίας για να αντιμετωπίσει, υποτίθεται, το θέμα της επιστροφής των ακινήτων στο Δημόσιο έχει μπλεχτεί ακόμα και το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, το οποίο ανταλλάσσει επιστολές με υπηρεσίες αναζητώντας νόμιμους τρόπους για την επιστροφή των ακινήτων που χτίστηκαν και ήδη έχουν περάσει σε τρίτους ιδιοκτήτες.

    Τα κόλπα με την Ουρανούπολη

    Μπλοκαρισμένο παραμένει και το θέμα της επιστροφής του Ολυμπιακού Ακινήτου, το οποίο είχε αναδειχθεί σε μείζον προκειμένου να δοθεί η ψευδαίσθηση ότι το Δημόσιο έχει αρχίσει να ανακτά την περιουσία του. Το θέμα έχει παγώσει, σύμφωνα με τις πληροφορίες, λόγω και της αξίωσης των νέων ιδιοκτητών για καταβολή τόκων ως αντιστάθμισμα για τη μη αξιοποίηση της επένδυσής τους όλο αυτό το διάστημα.

    Στο «ψυγείο» και το Ολυμπιακό Ακίνητο
    Σχετικά με τις εκτάσεις της Ουρανούπολης εκκρεμεί ακόμα ο οριστικός χαρακτηρισμός της έκτασης, ο οποίος έχει ανατεθεί εξ ολοκλήρου στον δασάρχη Αρναίας. Σύμφωνα πάντως με τον ίδιο, από τη στιγμή που ο υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Κ. Κιλτίδης δεν έχει μεριμνήσει για να ανακαλέσει τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου 161/08, η οποία δεχόταν ότι το δάσος χθαμαλόν θα μπορούσε να είναι δασική έκταση, και εκείνος δεσμεύεται από αυτήν. Πόσω μάλλον που η διεύθυνση πολιτικής γης του υπουργείου απέστειλε και σχετικά έγγραφα περί της δεσμευτικότητάς της.

    Χρίστος Τελίδης - Η. Μαρούτσης

  51. HELL AS   GREECE avatar
    HELL AS GREECE 23/02/2009 11:48:41

    http://www.antinews.gr/?p=5342#comment-222611
    Για να μή τα ξαναγράφω.

    Όχι απαντήστε γιατί δε τους έπιασαν εκεί που προσγειώθηκαν?

    Όσο για τους πυροβολισμούς: Δε μπορείς να σκοτώσεις κάποιον που δεν επιτίθεται, οπότε δε πυροβολείς Παλαιοκώστα και ALBANΙΑΝ, επίσης δε μπορείς να πετύχεις το ελικόπτερο και να το καταρρίψεις έστω καταλάθος, οπότε δε πυροβολείς με περίστροφο τους 2 στο ελικόπτερο.

    Όσο για την ανεμόσκαλα...για αν τη πετύχεις με κάτι εκτός Snipper πρέπει να είσαι ο Ράμπο ή η Πετρούλα που μόλις τελείωσε.

    Φέρτε έναν ελεύθερο να δείτε πως τελειώνουν οι καταστάσεις...

  52. http://citypress-gr.blogspot.com/ avatar
    http://citypress-gr.blogspot.com/ 23/02/2009 14:07:40

    ΤΗΝ ΠΟΙΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΑΝΤΙΝΙΟΥΣ ΕΥΛΟΓΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΨΗΤΟ.

    http://citypress-gr.blogspot.com/

  53. Βαθύ Πασοκικό Λαρύγγι avatar
    Βαθύ Πασοκικό Λαρύγγι 23/02/2009 19:10:25

    @ 54
    Ο Trikalian και ο Albanian είχαν πάρει τα μέτρα τους. Επιχειρησιακά και νομικά. Δεν πήγαν ξυπόλυτοι στα αγκάθια.
    Κοντεύουμε, αλλά δεν είμαστε ακόμα ΕΝΤΕΛΩΣ Καμπούλ για να ρίχνουν ελικόπτερα μέσα στην πόλη. Ή νομίζεις ότι θά 'πρεπε να επιταχύνουμε το βηματισμό μας;
    Να σου πώ τη γνώμη μου; Ευτυχώς, δεν θα προκάνουμε να γίνουμε! Όλοι ξέρουμε πιά γιατί. Να σου πώ, εμείς εδώ στα γραφεία σταματήσαμε πιά να παραγγέλλουμε νέα γκάλοπ.

  54. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/02/2009 20:37:08

    @56 Αφού διαλύσατε τα πάντα, 25 χρόνια, ετοιμάζεστε για νέο γύρο ρεμούλας.
    Μην είσαι σίγουρος. Είδα πολλούς από σάς κλαμμένους το Σεπτέμβριο του 2007.

  55. Βαθύ Πασοκικό Λαρύγγι avatar
    Βαθύ Πασοκικό Λαρύγγι 23/02/2009 23:22:10

    @ 57
    Νομίζεις ότι χαίρομαι;
    Βουλιαγμένο Τιτανικό θα πάρουμε.
    Και άιντε, τρόμπα δέκα χρόνια, να φουσκώσουν τα μπαλόνια.
    Μήπως και σηκωθεί, ένα δυό μέτρα από τη λάσπη.
    Και πού 'σαι: Ακόμα βουλιάζουμε, δεν φτάσαμε στον πάτο.
    Κι εσύ ήσουν στο έρμο το κατάστρωμα, όπως κι εγώ, και όλοι. Τι νόημα έχει ότι κι άν πιστεύεις; Τι νόημα λοιπόν, Προφήτη, γι αυτό πού έγραψες, να σου θυμώσω; Είτε δίκιο είτε άδικο έχεις, την έχεις και την έχουμε πατήσει.
    Το μόνο που έχει νόημα πιά είναι να τραβήξουμε κουπί. Αλλά μακριά από τους σκυλοπνίχτες.