#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2012 12:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εχει πληγεί και η οικογένεια του Βενιζέλου από την ανεργία !!!

[caption id="attachment_157148" align="alignnone" width="550" caption="συγγενής του κ. Βενιζέλου ψάχνει στα σκουπίδια"][/caption]

Γ. Αυτιάς: Κύριε Πρόεδρε, στο σπίτι σας έχετε άνεργο;

Ευ. Βενιζέλος: Δεν υπάρχει οικογένεια που να μην έχει άνεργο, βεβαίως έχω, στην οικογένεια έχουμε παιδιά με προσόντα με διπλώματα, με μεταπτυχιακά, που δεν μπορούν να βρουν δουλειά.

Γ. Αυτιάς: Ναι, τι σας λένε αυτά τα παιδιά;

Ευ. Βενιζέλος: Έχω στενούς μου συγγενείς, με οικογένειες, με μεγάλα προσόντα, ας πούμε έχω ξάδερφο διδάκτορα πολιτικό μηχανικό εξειδικευμένο, που δεν μπορεί να βρει μια δουλειά, δεν μπορεί να σταυρώσει ένα μεροκάματο.

Γ. Αυτιάς: Αυτός ο άνθρωπος ήρθε να σας πει «Βαγγέλη, ξάδερφε δεν έχω να πληρώσω το χαράτσι της ΔΕΗ»;

Ευ. Βενιζέλος: Πως δεν ήρθε, προφανώς.

Γ. Αυτιάς: Και τι του είπατε;

Ευ. Βενιζέλος: Μα προφανώς, πού νομίζετε ότι ζούμε; Να σας πω κάτι; Εάν δεν κάνουμε την προσπάθεια που σας προτείνω, δεν μπορούμε να δώσουμε απάντηση στους ανθρώπους αυτούς. Τι να πεις στον άνεργο; Να του πεις ότι εάν είχαμε ακολουθήσει άλλη πολιτική και δεν είχαμε πάρει σκληρά μέτρα δε θα είχαμε 1 εκατομμύριο ανέργους αλλά θα είχαμε 1,5 εκατομμύριο ανέργους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/04/2012 12:27:46

    "Να του πεις ότι εάν είχαμε ακολουθήσει άλλη πολιτική και δεν είχαμε πάρει σκληρά μέτρα δε θα είχαμε 1 εκατομμύριο ανέργους αλλά θα είχαμε 1,5 εκατομμύριο ανέργους;"

    Υπέροχη λογική! Να βρούμε λοιπόν ένα... σημείο ισορροπίας, στο 1,25 εκ. ανέργους για παράδειγμα, και από τους υπόλοιπους που θα είναι οι... τυχεροί και θα εργάζονται ακόμα, να ρεφάρουμε τη χασούρα μέσω της υπερφορολόγησης των ακινήτων και των "τεκμαρτών" εισοδημάτων (γιατί τα πραγματικά εισοδήματά τους θα έχουν ούτως ή άλλως βουλγαροποιηθεί). Όλα για τα τοκοχρεωλύσια, όλα για τους "δανειστές", νυν υπέρ πάντων ο φοροαγών!

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 13:55:22

    Τήν πιό ὡραία ἀπάντηση τήν ἒδωσε μετά Γ.Γ. Θ.Θεοχάρης:
    -Αὐτιάς:Τί θά λέγατε στή μάνα σας ἑάν δέν εἶχε νά πληρώσει τό χαράτσι τῆς ΔΕΗ;
    -Θεοχάρης:Νά πάει νά δανειστεῖ γιά νά πληρώσει!
    .............................!

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 14:05:51

      Κυθήριε,
      χαιρετώ ..τι ήθελες να του πει ότι έχουμε ψεύτη στη οικογένεια;;;;;;;;;;;;;

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 14:17:24

    Γειά σου juliet,
    ἀπλά νά μή μιλήσει ὁ μ................ς!

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/04/2012 15:42:07

    Καλά, μὲ λίγη παραπάνω σωφροσύνη ἀπ' τὴν πλευρὰ τῶν πολιτῶν μπορεῖ νὰ μείνει καὶ ὁ ἴδιος ἄνεργος μετὰ τὶς ἐκλογές...

  5. Φελίζα avatar
    Φελίζα 21/04/2012 16:54:39

    Εδώ είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα!
    Θα πρότεινα δε, να κάνουμε έρανο, όλοι εμείς που έχουμε στις οικογένειές μας έναν τουλάχιστον εργαζόμενο και από το περίσσευμά μας , να ενισχύσουμε την οικογένεια του κ. Ευάγγελου !
    Άντε και την μητέρα του κ. Θεοχάρη για να μην πέσει στα δίχτυα των τραπεζών.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/04/2012 17:15:38

    Οι φορολογούμενοι (όλοι εμείς) πληρώνουμεμεροκάματα ουκ ολίγων αστυνομικών που φυλάνε νυχθημερόν, εδώ και δεκαετίες τους εξ αγχιστείας συγγενείς του Μπένυ. Το ξέρατε;
    Επειδή, λέει είναι στόχοι (στόκοι).
    Ας πάρουν ιδιωτικούς σεκιουτιράδες, και ας δώσουν και κάποια λεφτά στον άνεργο (καημένο) συγγενή τους διδάκτορα!!
    σνιφ σνιφ...

    • marios avatar
      marios @ Strange Attractor 21/04/2012 17:18:36

      Η μόνη ιδιότητα των στόχων που λες είναι ότι είναι διαχρονικοί φίλοι του Μητσοτάκη. Αυτό τους δίνει το δικαίωμα να ζουν εις βάρος των φορολογουμένων εσαεί;

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/04/2012 17:52:04

    Ωραία η ερώτηση του κου Αυτιά: "Κύριε Πρόεδρε, στο σπίτι σας έχετε άνεργο";
    Έ και να είχαν, τι μ' αυτό; Η ανεργία είναι κατάρα μόνον όταν υπάρχει χρεία εργασίας. Διαφορετικά μπορεί να είναι και ...ευλογία!

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 21/04/2012 18:57:52

    “Δεν μπορεί ένας επιστήμονας να εμφανίζεται αλαζονικός και υπεροπτικός, όταν ξέρει πως κι αυτή η ζωή του δεν αντιπροσωπεύει παρά έναν ελάχιστο ψίθυρο στο μέγα ωρολόγιο των αιώνων” ~Σαράντος Ι. Καργάκος

  9. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 22/04/2012 01:47:39

    Ερωτήσεις του Αυτιά, για κοινό μπαμπουίνων..!!!! Ξέρει ότι ρωτάει τον γαμπρό του ΜΠΑΚΑΤΣΕΛΟΥ????? 3.000.000 καταθέσεις στην τράπεζα!!! Βάλε έναν κονομημένο ή έναν ουδέποτε εργασθέντα (επί της ουσίας όχι επί του τύπου), να κυβερνήσει πτωχούς ή νεόπτωχους.... Υπάρχει περίπτωση να καταλάβει πως βγαίνει ο επιούσιος και τι προβλήματα αντιμετωπίζει ένας καθημερινός άνθρωπος???? ΟΥΔΕΠΟΤΕ!!!!!