#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2010 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφυγαν από την Καμπούλ και σκοτώθηκαν στην Αθήνα, από βόμβα



Το ενδεχόμενο η βόμβα που εξερράγη χθες το βράδυ στα Πατήσια να είναι ίδια με αυτή που είχε εξουδετερωθεί έξω από το προξενείο της Χιλής στη Θεσσαλονίκη το 2009 και την ευθύνη είχαν αναλάβει οι "Πυρήνες της Φωτιάς" εξετάζει η αστυνομία. Ο αυτοσχέδιος εκρηκτικός μηχανισμός ήταν τοποθετημένος σε σωλήνα και βρισκόταν μέσα σε σακούλα.

Στο μεταξύ σύμφωνα με ανακοίνωση της αστυνομίας, άγνωστος τηλεφώνησε στις 8.46 χθες το πρωί, στον τηλεοπτικό σταθμό «ALTER» και είπε ότι είχε τοποθετηθεί βόμβα στην «ΕΒΕΕ» στα Πατήσια και επρόκειτο να εκραγεί σε 6 λεπτά. Η αστυνομία αναζήτησε υπηρεσία με αυτά τα αρχικά, αλλά δεν υπήρχε, ενώ και η έκρηξη δεν έγινε στο χρονικό διάστημα που είχε δώσει ο άγνωστος. Αντίθετα, η έκρηξη σημειώθηκε έξω από το κτίριο της ΕΕΔΕ (Ελληνική Εταιρεία Διοίκησης Επιχειρήσεων) με τα τραγικά αποτελέσματα.

Όπως διηγείται η μητέρα του άτυχου 15χρονου, η οποία όμως βρίσκεται ακόμα σε κατάσταση σοκ, το τραγικό συμβάν έγινε όταν η 10χρονη κόρη της βρήκε δίπλα σε κάδο απορριμμάτων ένα ταξιδιωτικό σάκο και άνοιξε να δει τι περιείχε. Ο γιος της που πλησίασε είδε ένα ρολόι, το οποίο όπως είπε, ήταν χαλασμένο γι' αυτό θεώρησε ότι ήταν άχρηστο και πήρε τον σάκο να τον πετάξει. Τότε σημειώθηκε η έκρηξη.
Το ερώτημα που καλείται να απαντήσει η αστυνομική έρευνα είναι αν η βόμβα είχε σχέση με το τηλεφώνημα, αλλά απλώς δόθηκε λάθος ο στόχος, γιατί δεν υπήρξε νέα προειδοποίηση, αφού δεν εξερράγη. Σε διαφορετική περίπτωση εκτιμάται ότι ίσως να τοποθετήθηκε λίγα λεπτά πριν από την ανεύρεσή του από την οικογένεια των μεταναστών και οι δράστες δεν είχαν προλάβει να ειδοποιήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 29/03/2010 12:12:00

    Το ενδεχόμενο να πήγαν να το τοποθετήσουν οι μετανάστες και να έσκασε στα χέρια τους και αυτό να δικαιολογεί και τα λάθος στοιχεία στο ALTER το σκέφτηκε κανείς ή εγώ είμαι πολύ πονηρός ή και ρατσιστής;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΜΗΤΣΟΣ 29/03/2010 12:20:17

      Εαν εγινε αυτο θα ειναι πρωτη φορα.Το ενδεχομενο αυτο ειναι τοσο πιθανο οσο και τα περι ακροδεξιων φληναφηματα που λεγονται.
      Οταν υπαρχει συστηματικη τρομοκρατια της αριστερας στην Ελλαδα με δεκαδες δολοφονιες και εκατονταδες βομβες το να ψαχνεις χωρους που μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει τιποτα ειναι υπερβολικο.

      • peripeton avatar
        peripeton @ ψυχραιμια 30/03/2010 07:22:34

        Ανεξαρτήτως φανατισμών, οι υποτιθέμενες ακροαριστερές οργανώσεις πάντοτε προειδοποιούν. Μεταλλικοί πυροσωλήνες χρησιμοποιήθηκαν μόνον στις επιθέσεις εναντίόν στεκιών αντιεξουσιαστών στην Θεσσαλονίκη

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ΜΗΤΣΟΣ 29/03/2010 13:09:14

      Ναι ρε φίλε ήρθαν οικογενειακώς από το Αφγανιστάν στην πατρίδα σου για να βάλουν βόμβες και να πάρουν τις δουλειές από εσένα και τους υπόλοιπους βατραχανθρώπους.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΜΗΤΣΟΣ 29/03/2010 19:39:10

      Μήτσο,
      δεν βλέπεις πόσους "δικούς μας", Αθηναίους κτλ, βομβόκαυλους και πιστολόκαυλους έχουμε εδώ; "Συμπολίτες" μας, "αναρχοαριστερίστες" ή "ακροδεξιοί", στην πραγματικότητα "αναρχο-αριστερο-ακροδεξιοί"! Από μέσα ίδιοι είναι. Και δολοφόνοι παιδιών τώρα!
      Με βάζουν στον πειρασμό να σκεφτώ ότι ένα Ελληνικό Γκουαντανάμο, για τους "δικούς μας" φονιάδες, μάλλον δεν θα ήταν κακή ιδέα!
      Να τελειώνουμε με τους κακο-ηλίθιους!

  2. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2010 12:23:56

    Οι μισοι κατοικοι της Αθηνας ειναι ξενοι, καποια στιγμη θα τους εβρισκε και αυτους καμια αδεσποτη.

  3. anon1 avatar
    anon1 29/03/2010 12:27:42

    Θα ήταν υπερβολική απαίτηση να έψαχνε η αστυνομία στην Πατησίων ποιοί οργανισμοί έχουν παρεμφερή αρχικά με τηνν ΕΕΒΕ?

    Μπορεί ο τηλεφωνητής του ALTER να μην άκουσε καλά, θα πείραζε να ήταν πιο επισταμένος ο έλεγχος της πιο υπεύθυνης αστυνομίας? Ο ΟΤΕ διαθέτει τέτοια στοιχεία, ένα λάθος γράμμα για μια ανθρώπινη ζωή?

    • Swell avatar
      Swell @ anon1 29/03/2010 12:43:29

      Ναι θα ήταν υπερβολική η απαίτηση. Να (σου) θυμίσω ότι όταν δολοφονήθηκε ο νεαρός οπαδός στην Παιανία το 2207, οι ορδές των οπαδών της αντίπαλης ομάδας, είχαν προηγουμένως διασχίσει όλη την Αθήνα με μηχανάκια, που τα περισσότερα δεν είχαν πινακίδα κυκλοφορίας. Κανείς αστυνομικός από αυτούς που συνάντησαν στη διαδρομή τους, δεν είδε ή κατάλαβε κάτι.

      http://swell-swell.blogspot.com/2010/03/blog-post_29.html

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 29/03/2010 13:07:02

    Εφυγαν απ'την Καμπούλ και ήρθαν στην κόλαση.......

  5. Μούσα avatar
    Μούσα 29/03/2010 13:26:24

    @Μήτσο
    Ελληνας είσαι απλά και δεν μασας κουτοχορτο.

    Το εγραψα και χτες οτι επλασαν σεναριο και αμεσως ολα τα ΜΜε και καποια blogs συντονισμένα το πλασαραν .
    Παρακολουθώντας τον Σκαι ζωντανα χτες ,Ελληνας μαρτυρας ελεγε οτι η Αφγανη φώναζε ' ο αντρας μου, ο αντρας μου' στους αστυνομικούς.
    Τον αντρα ομως τον εκαναν αργότερα 15χρονο γιο.
    Συγχρονως βρεθηκαν γρηγορα μαρτυρες που ειπαν οτι ηταν ρακοσυλλέκτες,αρχισε ο θρήνος και ο οδυρμός και λίγο ρατσισμός και ετσι φτιαχτηκε το τραγικό σενάριο.

    ΑΛήθεια για τους Ελληνες που σφαζονται καθημερινα γιατι κανένας απο τα καθεστωτικα ΜΜΕ δεν κλαιει?

    • fanfaras avatar
      fanfaras @ Μούσα 29/03/2010 14:40:59

      Το ενδεχομενο ο ΕΛΛΗΝΑΣ μαρτυρας να μην ακουσε καλα δεν το εξεταζουμε, αλλωστε ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ. Δηλαδή για να καταλαβω, το σεναριο ειναι οτι ο Αφγανος πατερας πηγε να βαλει την βομβα και πηρε μαζι του τη γυναικα του και το παιδί του. Είστε καλα? Θα έπαιρνε ποτε κανεις μαζί του το παιδι του για κατι τοσο επικίνδυνο? Ή οι αλλοδαποι δεν έχουν αισθηματα και αυτο είναι προνόμιο μόνο των ΕΛΛΗΝΩΝ? Ξυπνήστε πια! Δείτε λίγο παραπέρα απο τη μύτη σας, πόση μικροψυχία κρύβετε μέσα σας! Μην είστε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ! Μορφωθείτε, ταξιδεψτε, δειτε τι συμβαινει και αλλου και τοτε θα γίνετε πραγματικοί πατριώτες γιατι θα ξέρετε πως να υπερασπίσετε την πατριδα σας. Δεν καταλαβαινετε ότι παίζετε το παιχνιδάκι όλων αυτών που θέλουν μια ζωή την ελλάδα υπόδουλη, ο καθένας απο τη δική του πλευρά και για τα δικά του συμφέροντα, τόσο οι Καρατζαφερεοι όσο και οι "διεθνιστες".

      • maquis avatar
        maquis @ fanfaras 29/03/2010 15:12:19

        @fanfaras: Καλά τι κάθεσαι και απαντάς σε ΙQ < 28,5;

  6. δδ avatar
    δδ 29/03/2010 14:51:26

    ελεος πηγαν βολτα οικογενειακως να βαλουν βομβα, μας αρεσει το site σου antinews αλλά ορισμενοι πρεπει να συμαζεψουν τις φαντασιωσεις τους.

    Και οχι η αστυνομια δεν εχει καμια ευθυνη αν αυτοι βαλαν μια βομβα σε μερος που δεν ξεραν πως το λεγαν και μετα ειπαν αααα δεν εσκασε παμε για ποτο τωρα και θα τη μαζεψει το σκουπιδιαρικο. Μου φαινεται αδιανοητο να εγινε αυτο ακομα και για τετοιους κρετινους!

  7. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 29/03/2010 17:01:52

    Επειδή μερικοί με παρεξήγησαν ας διαβάσουν αυτό:
    "Η τρομοκρατία είναι μια ακραία μορφή πάλης έχει γίνει τρόπος πολέμου, επιβολής ιδεολογικών φανατισμών, κυρίως θρησκευτικών, βίαιης έκφρασης, αλλά και συρρίκνωσης της διαφορετικότητας μέσα στις σύγχρονες ευρωπαϊκές ανοιχτές κοινωνίες. Και το Κίνημα θα είναι αντίθετο σε κάθε μέτρο, σε κάθε τυχόν νομοθέτημα και πρωτοβουλία της κυβέρνησης που στο όνομα της αντιμετώπισης της τρομοκρατίας θα πλήττει την δημοκρατία, τα ατομικά δικαιώματα και τις ελευθερίες. Αποτελεί κοινή λογική ότι ο μετανάστης ο οποίος εντάσσεται στη χώρα, είναι αυτός ο οποίος δεν μπορεί να γίνει λεία κάποιων παράνομων κυκλωμάτων, πόσο μάλλον μιας τρομοκρατικής προσπάθειας."
    Πηγή:
    http://www.papandreou.gr/papandreou/content/folder2.aspx?d=6&rd=7739474&f=1643&rf=-698818549&m=-1&rm=-1&l=2

  8. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2010 17:04:37

    Καλά ότι θα επιχειρήσουν να τα φορτώσουν στην ακροδεξιά δεν υπάρχει αμφιβολία. Μέχρι στιγμής δεν τους βγαίνει. Να τους πεις όμως ότι σήμερα είχαμε 2 νεκρούς από ληστείες στην περιοχή. Αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση τότε όχι ακροδεξιά θα δούμε αλλά της παλαβής έχει να γίνει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 29/03/2010 17:35:14

      Σημερα ειχαμε περι τις 20 ληστειες σε ολη τη χωρα. Σοβαρες, σε ταχυδρομεια, τραπεζες και αλλα τετοια.

      Αν ο προπο οπως λεει εχει βγαλει απο σημερα στο Λεκανοπεδιο 2000 αστυνομικους εποχουμενους σε διτροχα και δεν ειναι επαρκως εξοπλισμενοι και εξαρτυμενοι απεναντι σε πανοπλους αλλοδαπους δεν θελω να σκεφτω τι μπορει να γινει αν υπαρξει θυμα αστυνομικος.

      Αυτοι που εξανιστανται για τα θυματα ας γνωριζουν οτι ολοι ειμαστε στενοχωρημενοι, αλλα οταν στην Αθηνα ο μισος πληθυσμος ειναι ξενοι μεταναστες και λαθραιοι καποια στιγμη θα τους πετυχει και αυτους η αδεσποτη.

      Βαβελ δεν θελουν οι αριστεροι; Αυτο δεν ηθελε το πασοκ και η αριστερα; Πολυεθνικη κοινωνια.
      Λουστειτε τη τωρα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 29/03/2010 18:19:40

        Εγώ φίλε μου δεν εξανίσταμαι επειδή είναι ξένοι. Εξανίσταμαι από την τραγικότητα. Έφυγαν από την Καμπούλ για να σκοτωθούν στην Αθήνα. Ενώ παράλληλα ξεκληρίστηκε μια οικογένεια.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ anonymous 29/03/2010 21:04:47

          Σκοτωθηκαν μαλιστα με τον τροπο που σκοτωθηκαν χιλιαδες αφγανακια στη χωρα τους πριν 25 χρονια.
          Τα σοβιετικα αεροπλανα εριχναν βομβες παιγνιδια στην αφγανικη υπαιθρο τη δεκαετια του 80 και τα παιδια που επιαναν τα παιγνιδια ανατιναζονταν.

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ ψυχραιμια 29/03/2010 23:55:05

            @ψυχραιμια

            την πατέντα με τα παγιδευμένα παιχνίδια την έχουν άλλοι. Εκεί κατά Λίβανο μεριά το '49 μια μικρή πλην όμως άκρως δημοκρατική χώρα

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 29/03/2010 17:50:53

    Αν και τίποτα δεν αποκλείεται πια σε αυτόν τον κόσμο, θα ήταν υπερβολικό να υποθέσουμε ότι πήγαν οικογενειακώς να τοποθετήσουν βόμβα. Η μόνη περίπτωση να το πιστέψω αυτό θα ήταν αν τους έδιναν το σακίδιο να το πετάξουν, χωρίς να ξέρουν τί περιέχει.
    Φατφατ κλπ εξυπνάκηδες, οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχουμε πρόβλημε με τους μετανάστες, ως ανθρώπινα όντα, αντιθέτως τους σεβόμαστε και τους νοιαζόμαστε πολύ περισσότερο από εσάς τους υποκριτές.
    Έχουμε πρόβλημα με τους γείτονές μας τούρκους, που τους μεταφέρουν συστηματικά, με σκοπό να τους χρησιμοποιήσουν στο μέλλον για την αποσταθεροποίηση της περιοχής. Έχουμε πρόβλημα με την εδώ πολιτική εξουσία που τους χρησιμοποεί για ψηφοθηρικούς λόγους. Έχουμε πρόβλημα με το ότι αυτή η ανεξέλεγκτη κατάσταση έχει ως αποτέλεσμα να μπουν στην Έλλάδα, πέραν των μεταναστών και πλήθος εγκληματιών και πρακτόρων. Έχουμε πρόβλημα με το ότι μία φτωχή χώρα που δεν μπορεί να εξασφαλίσει τα βασικά στους δικούς της ανθρώπους, καλείται να σηκώσει το βάρος χιλιάδων φτωχών αλλοδαπών, που ψάχνουν ένα καλύτερο μέλλον εκεί όπου δεν υπάρχει.
    Εσείς όμως δεν είδα τόσο καιρό να καταδικάζετε ανοιχτά τους τούρκους δουλέμπορους, που πουλάνε ψεύτικες ελπίδες. Στα αλήθεια, λέτε πως όλοι αυτοί οι κατατρεγμένοι, που ψάχνουν έναν φιλόξενο τόπο και μία αξιοπρεπή ζωή, θα διακινδύνευαν τη ζωή τους για να έλθουν σε μία χώρα στα όρια της πτώχευσης, που δεν έχει ανάπτυξη και δουλειές; Δε γίνεται μεταναστευτική πολιτική με ελεημοσύνη, στρατόπεδα και συσίτια.
    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε να δεχόμαστε ΜΟΝΟ πρόσφυγες, από περιοχές με πόλεμο ή δικτατορία, να τους δίνουμε άδεια διαμονής, που θα ίσχυε μέχρι την αποκατάσταση της νομιμότητας στη χώρα τους και να τους "μοιραζόμαστε" σε όλη την Ευρώπη, ανάλογα με τη δυνατότητα απορρόφησής τους σε θέσεις εργασίας. Οι λοιποί μετανάστες να επαναπροωθούνται άμεσα και χωρίς πολλές διατυπώσεις.
    Και επιτέλους, δεν είδα κανένα εδώ να λέει ότι χάρηκε για το φρικτό θάνατο του παιδιού. Από την άλλη όμως, παρατήρησα ότι στα καναλάκια δεν λυπήθηκαν τόσο πολύ, τώρα που οι δράστες είναι τρομοκράτες. Αν ήταν κανένας χαρακτηρισμένος δεξιός ή απλώς έλληνας μη συριζαίος, θα γκρεμιζόταν το σύμπαν από "αντιρατσιστικές" καυγές και διαδηλώσεις. Μπορείτε να με διαψεύσετε;

    • fanfaras avatar
      fanfaras @ πολίτης 29/03/2010 18:33:08

      Κατα αρχας σου αντιγυρίζω τους χαρακτηρισμούς εξυπνάκια και υποκριτή. Αυτοί οι φτωχοί Ελληνες χρησιμοποιούν καθημερινά με πενιχρά ημερομισθια τους παράνομους μετανάστες στις επιχειρήσεις τους, άρα αυτοί πρώτοι(οι φτωχοι ελληνες) διογκώνουν το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης γιατι ξέρουν οι μετανάστες οτι θα έρθουν εδώ και αν και παρανομοι θα βρουν δουλεια. Εαν ομως όμως οι ελληνες ηταν πραγματικοί πατριώτες θα πλήρωναν εργοδοτικές εισφορες και θα έπαιρναν είτε έλληνες είτε αλλοδαπους νόμιμους εργατες. Αλλα...
      Επιπλέον μακρια απο μένα οι ταμπελες του συριζαίου. Μάθε να βλέπεις πέρα απο ταμπελες.

      • playboygod avatar
        playboygod @ fanfaras 29/03/2010 20:03:51

        Δικιο εχεις για τους ελληνες εργοδοτες αλλα σε παρακαλω πολυ να μου πεις τι θα γινει οταν οι μεταναστες γινουν καμμια τριανταρια εκατομυρια και τι θα γινω εγω και μερικοι σαν και μενα που δεν ειμαστε ελληνες εργοδοτες

      • fanfaras avatar
        fanfaras @ fanfaras 29/03/2010 21:07:48

        Να γίνουν τριαντα εκατομμυρια ειναι δυσκολο. Πρέπει να υπάρξει σωστος σχεδιασμος ώστε να υπάρξει ισσοροπια δυνάμεων και να δημιουργούνται προβλήματα. Ας δούμε τι έχει γίνει σε άλλες χώρες πχ Αγγλία, τι σχεδιασμό έχουν, τι αποτελέσματα και να προσαρμόσουμε ανάλογα. Αλλά πάντα χωρίς ακρότητες και ξενοφοβία. Ας μην ξεχνάμε ότι και οι ίδιοι οι Έλληνες έχουν υπάρξει μετανάστες.

      • playboygod avatar
        playboygod @ fanfaras 29/03/2010 21:17:58

        Δεν απαντησες στο τι θα γινω εγω. Πως ειναι δυσκολο να γινουν 30 εκατομυρια. Εαν ημουν παριας στην Ινδια θα πεταγα τη σκουφια μου να ερθω στην Ελλαδα και οι παριες ειναι εκαντονταδες εκατομυρια

      • fanfaras avatar
        fanfaras @ fanfaras 29/03/2010 21:26:03

        Καταρχην εαν υπάρξει ο σχεδιασμος δεν θα γίνουν και επιπλέον που θα χωρεσουν στην Ελλαδίτσα όλοι αυτοί? Θα πας να δουλεψεις οπως και αυτοί. Δηλαδή αυτοί πως θα μπορεσουν να βρουν δουλειά?

      • playboygod avatar
        playboygod @ fanfaras 29/03/2010 21:43:49

        Δεν θα μπορεσουν να βρουν δουλεια ουτε αυτοι ουτε εγω. Με πολυ μεγαλη ευκολια μπορουν να γινουν 30 εκατομυρια. Εσυ στη θεση τους τι θα εκανες. Η λεξη σχεδιασμος στην ελλαδα δεν υπαρχει. θα διαχειριζονται και θα συντηρουν το προβλημα οι λεβεντες οι πολιτικοι μας και εαν καποια στιγμη γινει ενα μπραφ θα πανε στο παρισι να κανουνε αντισταση

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ fanfaras 29/03/2010 22:12:47

        Fanfaras, στην Αγγλία δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες. Εδώ όλοι οι Αφροασιάτες είναι λαθραίοι. Και χύμα.
        Επιπλέον, για προβλήματα ένταξης των Πακιστανών στην Αγγλία δεν έχεις ποτέ ακούσει; Σε νιώθω, τα politically correct έντυπα δεν γράφουν τέτοια κακά λόγια που σκορπούν γύρω ρατσισμό και ξενοφοβία (το είπα καλά το ποίημα;).

      • fanfaras avatar
        fanfaras @ fanfaras 29/03/2010 23:18:01

        Στην Αγγλια δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες γιατι υπάρχει σχεδιασμός και νομοι που λειτουργουν και τηρούνται. Την κατασταση στην Αγγλια τη βιώνω , δεν χρειάζετε να τη διαβασω κάπου. Ακόμα και πρόβλημα να υπάρχει ανα περιόδους γίνονται διορθωτικές κινήσεις. Δεν έχω χρόνο αυτ τη στιγμή, θα επανέλθω πιο αναλυτικά.

  10. Μούσα avatar
    Μούσα 29/03/2010 18:50:45

    @apatris
    Καλύτερα εσεις κρατατε πισινη.Οσο για τον ρατσισμο αλλου το κήρυγμα γιατι εγώ προσωπικά απο τον πολύ αντιρατσισμό κοντεύω να διαλύσω την ζωή μου.

    @fanfara
    Αγαπητε 'φανφαρα' οχι μονο ταξιδεψα αλλά ετυχε να σπουδασω στο εξωτερικό γιατι η χωρα μου δεν μου προσφερε μια σωστη οχι μονο ανώτατη αλλα και βασικη εκπαίδευση σ΄αυτο που επελεξα και επειδή δεν αντεχα την νεοελληνικη νοοτροπία και περιβαλλον το οποιο ηταν και είναι το πιο ακαταλληλο για την επιλογη μου.
    Επιστρέφωντας βρίσκω μια χώρα χειροτερη απ΄ αυτην που αφησα.
    Μερος αυτης της καταντιας είναι και η 'ανεξέλενγκτη' εισβολη των αλλοδαπών και ακομα χειροτερα η ελληνοποίηση τους.
    Φυσικά οσο κανεις ειναι δυνατος , χαρισματικος και μεγαλόψυχος δεν φοβαται τιποτα αντιθετα πολεμαει να μετατρέψει οτι αρνητικο σε θετικό,πολεμαει για οτι και σε οτι αυτος πιστευει αδιαφορώντας για την πραγματικότητα.Αλλα καμια φορα και η πολυ μεγαλοψυχία είναι τελικα επικινδυνη
    Σχετικά με το περιστατικό δεν θα γραψω τιποτα αλλο γιατι δεν θελω να συνεχιστεί αυτη η συζήτηση
    @maquis
    Επειδη δεν συμφωνεις εσυ με την αποψη μου σημαινει οτι εχω εγω χαμηλο ΙQ?!.
    ΜΑλλον το δικο σου ειναι χαμηλο γιατι πρωτα απ΄ολα στερείσαι λογικής.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Μούσα 29/03/2010 22:20:46

      Μούσα, μην πολυψάχνεις λογική στο Αριστεριστάν. Πίστευε και μη ερεύνα. Διαφορετικά, άμε στο γκουλάγκ ή το ψυχιατρείο.

  11. denkserotipota avatar
    denkserotipota 29/03/2010 19:04:08

    Αθήνα




    Τη μητέρα και την αδελφή του άτυχου 15χρονου Αφγανού, που έχασε τη ζωή του το βράδυ της Κυριακής στα Πατήσια, επισκέφθηκε ο υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη Σπύρος Βούγιας στα νοσοκομεία «Ερυθρός Σταυρός» και Πάιδων, όπου νοσηλεύονται.

    Σύμφωνα με όσα είπε ο υφυπουργός, η οικογένεια του θύματος τίθεται σε καθεστώς επικουρικής προστασίας, δηλαδή της παρέχεται εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη και ταξιδιωτικά έγγραφα, ώστε να μπορούν να ταξιδεύουν ελεύθερα.

    Επίσης, η κηδεία του 15χρονου παιδιού θα γίνει με έξοδα της πολιτείας.

    Σύμφωνα με τον κ. Βούγια, θα εξετασθεί ακόμη το ενδεχόμενο, αφού γίνουν οι απαραίτητες γραφειοκρατικές διαδικασίες, η μητέρα και η δεκάχρονη κόρη της να αναγνωρισθούν ως θύματα τρομοκρατικής επίθεσης.

    Κατά την ενημέρωση των πολιτικών συντακτών ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής εξέφρασε τον αποτροπιασμό της κυβέρνησης για το περιστατικό της έκρηξης της βόμβας στα Πατήσια που είχε ως αποτέλεσμα, μεταξύ άλλων, και τον θάνατο ενός νεαρού.

    Χαρακτήρισε την ενέργεια άκρως εγκληματική, χωρίς πολιτικά χαρακτηριστικά.

    Newsroom ΔΟΛ

    από το http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1121296&lngDtrID=244

    Oπως ακριβώς θα συμβεί και με τον άτυχο ιδιοκτήτη ΠΡΟΠΟ.............

  12. denkserotipota avatar
    denkserotipota 29/03/2010 19:09:44

    Δε το χωρά ο νους μου.
    Σκοτώνεται 60χρονος στα Πατήσια, τίποτα........
    Σκοτώνεται ο άνθρωπος που είχε το ΠΡΟΠΟ σήμερα, τίποτα.........

    και ο ΛΑΘΡΟμετανάστης που ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΔΩ, πιθανόν να σωζώταν , θα γίνει και εθνικός ήρωας.

    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Το ποτάμι κάποια στιγμή θα ξεχειλίσει και θα τους πάρει ΟΛΟΥΣ σβάρνα!

    • fanfaras avatar
      fanfaras @ denkserotipota 29/03/2010 21:10:41

      αφου δεν ξέρεις τίποτα γιατι μιλάς?

    • anonymous avatar
      anonymous @ denkserotipota 29/03/2010 23:23:51

      Φίλε μου δεν είναι το ίδιο. Σήμερα σκότωσαν ένα Γεωργιανό. Ομοεθνείς του ήταν. Δε μίλησε κανείς. Κοινό έγκλημα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ξεκληρίστηκε μια οικογένεια που έφυγε για να γλιτώσει.
      Θα μπορούσε να είναι ένας Έλληνας στη θέση του και πίστεψέ με τον ίδιο αποτροπιασμό θα νιώθαμε.
      Τον Αξαρλιαν τον θυμούνται πολλοί. Τους διάφορους νεκρούς διαφόρων εγκληματικών πράξεων του κοινού ποινικού δικαίου δεν τους θυμόμαστε όμως.

      Εμένα και ο θάνατος του 60αχρονου με πείραξε και πολύ συχνά θυμάμαι την κοπελίτσα που φάγανε την παραμονή της πρωτοχρονιάς στο παρκάκι στα Πατήσια.

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 29/03/2010 19:58:26

    Γιατί δεν έχουν πιά τρομοκράτες οι Γάλλοι, οι Γερμανοί, Ιταλοί ή οι Βρετανοί, άν και έχουν τόσο πολλούς μετανάστες - "πολυεθνικές κοινωνίες" γάρ; Κάποτε ως γνωστόν, εκεί είχαν τους πρώτους διδάξαντες RAF, Directe Action, Ερυθρές Ταξιιαρχίες κτλ.
    Πρώτον και βασικόν, επειδή εξέλιπαν εκεί οι τρομοκρατικές, ολοκληρωτικές ιδεολογίες!
    Δεύτερον, επειδή η αστυνομία τους (άν και η βασική, καθημερινή, κυκλοφορεί χωρίς όπλα στους δρόμους του Λονδίνου, και αλλού), είναι πραγματική αστυνομία που καταδιώκει το έγκλημα, και ιδιαίτερα το ειδεχθές δολοφονικό, και όχι προστάτες καταστημάτων και "οίκων", ζαρντινιερο-ποδοσφαιριστές ή σκοπευτές παιδιών.
    Ο κ. Χρυσοχοίδης, αντί να κάνει συνεχώς δηλώσεις, άς φροντίσει για την οργάνωση και εκπαίδευσή του προσωπικού του. Κι άς "βάλει χέρι" σε όσους αντί για τη δουλειά τους, περί άλλα τυρβάζουν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 29/03/2010 20:18:43

      Πρώτον και βασικόν, επειδή εξέλιπαν εκεί οι τρομοκρατικές, ολοκληρωτικές ιδεολογίες!

      Κυριως η κομμουνιστικη ιδεολογια.Βεβαια οταν η ΝΔ ειναι το μονο κομμα μελος του ΕΛΚ που καταψηφιζει το μνημονιο του Συμβουλιου της Ευρωπης για τα εγκληματα του κομμουνισμου δε μπορει να πει και πολλα και δε λεει.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 29/03/2010 22:30:26

        Άριστερός είμαι, αλλά πέστα Χρυσόστομε λέω! Τι δουλειά είχε η αλεπού στο παζάρι, με αγριοπασόκους, σταλινικούς, μπολσεβίκους, βομβόκαυλους, πιστολόκαυλους εθνικούς "σοσιαλιστές" και φασίστες;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Sic transit gloria mundi 29/03/2010 22:17:08

      Ο μύθος με την άοπλη αγγλική αστυνομία (αυτή η ελληνική Αριστερά, η χώρα της Αλίκης είναι, απίστευτο!): Οι Μπόμπυδες έχουν τη σφυρίχτρα και αμέσως πλακώνει η πραγματική αστυνομία, με όπλα και κάτι γκλομπ, τόοοσα μετά συγχωρήσεως.
      Φίλοι μου που εργάζονταν στην Αγγλία είδαν και πυροβολισμό και θάνατο κακοποιού καταδιωκόμενου από την έφιππη αστυνομία. Πήδηξε μια μάντρα, και μετά την πήδηξε (τη μάντρα) και ο έφιππος και τον καθάρισε κανονικά. Στην ψύχρα. Οι άνθρωποι ήταν σε γειτονικό σπίτι (εύπορου Έλληνα) και έγιναν αυτόπτες μάρτυρες.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Sic transit gloria mundi 29/03/2010 22:19:23

      Και το άλλο το αριστερίστικο παραμύθι με την "αστυνομία σκοπευτές παιδιών" (λόγω Κορκονέα) να τελειώσει πια, μπουχτίσαμε, την κάψατε τη ρημάδα την Αθήνα, σκοτώσατε αρκετούς μπάτσους, δεν χορτάσατε πια;
      Τέτοιο άχτι που έχετε από τα Δεκεμβριανά, ο κόμης Δράκουλας να ήσασταν θα είχατε χορτάσει.
      Σας βαρεθήκαμε, εσάς και τα συμπλέγματά σας.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μάρκο Τ 29/03/2010 22:46:30

        Μάρκο, συγγνώμη, αλλά δεν είναι αριστερίστικο παραμύθι, ούτε έχει να κάνει με το Δεκέμβρη (σαφώς και δεν έχω αυτή την άποψη που υπονοείς, τα αντίθετο). Αλλά με τό άλλο παιδί, τον 17χρονο μαθητή, το Σερβάκι, που ήλθε εκδρομή στη Θεσσαλονίκη το 1998 και το πυροβόλησε αστυνομικός.
        Είναι πρώτον τεχνικά ανεκπαίδευτοι και δεύτερον (και σημαντικότερο) ηθικά ανεκπαίδευτοι.
        Όσο για το άλλο, το θέμα είναι αυτό, ότι συνήθως βλέπεις μόνον τους άοπλους Μπόμπυδες: Το θέμα είναι ακριβώς η κουλτούρα του ένοπλου και της βίας, τόσο στην αστυνομία, στο κράτος (και στη δεξιά άν θέλεις), αλλά και σ' αυτη την αριστερά που λές, στους αναρχοαριστερίστες.
        Εγώ αυτή την κουλτούρα τη λέω Μεσανατολίτικη, και όχι ευρωπαική. Λίγο παραπάνω, οι Σέρβοι είχαν ευτυχώς μαζικές ανυποταξίες και λιποταξίες νεολαίας στους Γιουγκοσλαβικούς πολέμους. Άν και Βαλκάνιοι, είναι ήδη κάπως Κεντροευρωπαίοι σχετικά μ' εμάς. Εμείς γίναμε θανατόφιλοι Μεσανατολίτες. Αυτό σιχαίνομαι.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μάρκο Τ 29/03/2010 22:51:05

        Σοβαρά το έγραψα παραπάνω:
        "Με βάζουν στον πειρασμό να σκεφτώ ότι ένα Ελληνικό Γκουαντανάμο, για τους “δικούς μας” φονιάδες, μάλλον δεν θα ήταν κακή ιδέα"!
        Τόσο "συμπλεγματικός αριστεριστής" είμαι!
        Απλώς, δεν γουστάρω τη Μεσανατολίτικη Ελληνική Αστυνομία, ούτε τη Μεσανατολίτικη Ελληνική αριστερά (και δεξιά).

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Μάρκο Τ 29/03/2010 23:52:17

        @Sic transit gloria mundi
        ...Απλώς, δεν γουστάρω τη Μεσανατολίτικη Ελληνική Αστυνομία, ούτε τη Μεσανατολίτικη Ελληνική αριστερά (και δεξιά)....

        Σκέφτηκες ποτέ ότι η αστυνομία που δεν γουστάρεις να είναι η εικόνα σου (μας);

        Η Αστυνομία εν γένει στην Ευρώπη είναι πολύ πιο επαγγελματική. Αλλά και σε ζητήματα τάξης άτεγκτη. Παραβάσεις που εδώ σου χαρίζει ο μπατσάκος αλλού θα σου δημιουργούσαν σοβαρά προβλήματα. Με δυο λόγια έχουμε ότι μας αξίζει...

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 30/03/2010 11:46:37

        Συγγνώμη για το οξύ ύφος του προηγούμενου σχολίου μου, αλλά έχω απηυδήσει με την Αριστερά που μιλάει διαρκώς για "αστυνομική βία" τη στιγμή που λέω στον αστυνομικό "γιατί αυτός είναι παρκαρισμένος πάνω στη ράμπα"; (μπροστά στον αστυνομικό) και αυτός μου απαντά "κύριε, να ειδοποιήσετε την τροχαία"!!!
        Εγώ βλέπω αστυνομία αδιάφορη, δημοσιουπαλληλίστικη. Έχει δίκιο η Λίζα Κόντη, απόλυτο δίκιο. Είναι μία εικόνα μας η αστυνομία. Γιατί όμως; Γιατί η Αριστερά της κόλλησε την ταμπέλα του φασιστικού θεσμού. Αυτή είναι η αιτία. Γιατί η Αστυνομία ενοχοποιήθηκε, στοχοποιήθηκε, εξευτελίστηκε. Έφτασε ο κακομοίρης Προκόπης Παυλόπουλος, αυτό το φοβισμένο και δόλιο ανθρωπάκι, να απολογείται όταν εγκαινίαζε ένα νέο αστυνομικό μέγαρο (τον είχα ακούσει στην τηλεόραση όταν εγκαινίαζε ένα νέο μέγαρο κάπου στη Μακεδονία).
        Στη Γαλλία ο αστυνομικός κυκλοφορεί με όπλο και δεν με ενοχλούσε καθόλου. Δεν είναι πρόβλημα το όπλο, το πρόβλημα είναι και η εκπαίδευση, αλλά ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: Δεν μπορεί το κάθε πορνίδιο της τηλεόρασης και ο κάθε "δημοσιογράφος" (που είναι σε payroll) να αποφασίζει πότε ο αστυνομικός έπρεπε να ενεργήσει και πότε όχι. Ούτε μπορεί το πολιτικό προκάλυμμα της τρομοκρατίας στην Ελλάδα, εννοώ τον ΣΥΡΙΖΑ, να είναι τιμητής της Ελληνικής Αστυνομίας. Για την ακρίβεια, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να είναι τιμητής σε τίποτα, θα έπρεπε να είχε απαξιωθεί πλήρως και να θεωρείται σχηματισμός που κινείται οριακά στη νομιμότητα, κάτι σαν τη Χρυσή Αυγή.

  14. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2010 20:31:21

    Πολύ προπαγάνδα βρε παιδί μου. Τώρα ο Τσίμας λέει πως η τσάντα (σακ βουαγιάζ δεν ήταν?) βρισκόταν εκτός κάδου απορριμάτων. Τελικά τί γίνεται? Ήταν ή όχι ρακοσυλλέκτες που έψαχναν στους κάδους? Και πως βγήκε η τσάντα εκτός κάδου? Περπάτησε?
    Στο τηλέφωνο γιατί ο τρομοκράτης τα είπε λάθος? Βρε μπας και ήταν ξένος?

    Η υπόθεση βρωμάει τελικά και τα ψέμματα λέγονται σωρηδόν. Τί συνέβη τελικά Κυριακή των Βαΐων?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Orestios 29/03/2010 22:35:19

      Ορέστιε,
      προφανώς η τσάντα χτύπησε σε κάποια ζαρντινιέρα και έπεσε κάτω.

      ΥΓ1: Φώς φανάρι ότι δεν έχουμε έλλειψη από εγχώριους βίαιους, με τόσο ("αριστερό" και "δεξιό" αντιαμερικανισμό και αντιευρωπαισμό το έχουμε ενσωματώσει το μεσανατολικιλίκι στο αίμα μας πιά. Σ' αυτή τη δουλειά οι δικοί μας δεν παίρνουν ξένους "παίκτες". Μόνον ως "προπονητές" ίσως.
      ΥΓ2: Ο αντιαμερικανισμός και αντιευρωπαισμός είναι ο "σοσιαλισμός" των IQ-Ραδικιού.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 29/03/2010 23:53:35

      Πολύ αντιφατικές πληροφορίες διακινούνται. Δεν ξέρω. Τα δεδομένα είναι:
      α)Κυριακή των Βαΐων,
      β)Ένας 15 χρονος νεκρός μουσουλμάνος
      γ)Τραυματίες μια γυναίκα μέσης ηλικίας και μια δεκάχρονη, μουσουλμάνες,
      δ)Μια βόμβα
      ε)Ένα τηλεφώνημα στο οποίο έγινε λεκτικό λάθος, ποιός ξέρει γιατί,
      στ)Μπαραζ ληστειών τριγύρω σήμερα
      ζ)ΑΝΦΟ σαν υλικό για την βόμβα

  15. Μούσα avatar
    Μούσα 30/03/2010 01:24:03

    MαρκοΤ
    ευχαριστώ για την 'συμπαράσταση'
    Ορεστιε
    ξεχασες και την βομβα στο μετρο της Μοσχας-ισως εμμεσα να εχει καποια σχέση.

    Οσο για τις καινουργιες "δωρεές" Βουγια προς τους Αφγανους αλήθεια καμία αντιδραση?!.Τοσος και τέτοιος ευνουχισμός?!Με δικα μας λεφτά να δωρίζει οπως και οπου θέλει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μούσα 30/03/2010 02:11:49

      Πως να ξεχάσει κανείς μια τέτοια στιγερή μαζική δολοφονία από γυναίκες στη Μόσχα. Όπως γυναίκες υπήρχαν και στο Θέατρο, πάλι στη Μόσχα.
      http://orestios.wordpress.com/2010/03/29/%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B1-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B1/
      Το στερεότυπο της μουσουλμάνας γυναίκας που ζεί υπό κηδεμονία και δεν έχει λόγο είναι πολύ πασέ πια. Στην χώρα μας φροντίζουν να το αναπαράγουν οι καλοί σοσιαλιστές. Αλλά ξέρουμε πόσες σοσιαλιστριες ήταν τρομοκράτισσες.
      Αυτό με τον Βούγια δεν το ξέρω. Για δώσε στοιχεία.

  16. Μούσα avatar
    Μούσα 30/03/2010 11:26:56

    Orestie
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1121296&lngDtrID=244
    Κάπου αλλου διάβασα και για δωρεά σπιτιού.
    Αν και εχω διαβασει διαφορα για την πραγματική καταγωγή διαφόρων πολιτικών ειδικά της κυβερνησεως τώρα πλεον είμαι σιγουρη οτι δεν είναι ελληνική.
    Δεν εξηγείται αλλιώς τετοια μετανοστολαγνεία.

  17. anonymous avatar
    anonymous 30/03/2010 22:24:50

    Τα βοθροκάναλα εχτές μας είπαν ψέματα. Μας είπαν ότι ο πατέρας είχε σκοτωθεί στο Αφγανιστάν από βόμβα. Όμως ο πατέρας δεν είχε σκοτωθεί. Είναι μαζί τους στην Αθήνα, ήταν δάσκαλος στο επάγγελμα, και φρόντισε με την έκρηξη να εξαφανιστεί. Γι αυτό φώναζε η γυναίκα του ο άντρας μου.
    Δήλωσε μάλιστα ότι ήρθαν εδώ για μια καλύτερη ζωή. Επί της ουσίας έχουμε να κάνουμε με μια κλασσική περίπτωση λαθρομετανάστευσης.

    Εχτές πραγματικά είχα πάθει σοκ. Σήμερα δεν ξέρω. Θεωρώ ότι μας δουλεύουν.
    Λυπάμαι για το παιδί που σκοτώθηκε και για την αδερφή του που κινδυνεύει να χάσει το φως της αλλά θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα.