02/11/2009 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφοριακοί προς Παπακωνσταντίνου: «αν βγούμε στους δρόμους το κλείσαμε το μαγαζί..»

(Μόνο στο antinews) Μέσα στην εβδομάδα έχει κλειστεί το ραντεβού του υπουργού Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου με τους εφοριακούς προκειμένου ο πρώτος να τους “τραβήξει το αυτί” ώστε αυτοί να ξεκινήσουν ελέγχους στην αγορά και να εισπραχθούν τα τεράστια ποσά της φοροδιαφυγής.

Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, ο υπουργός είχε επαφή πρόσφατα με τον πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εφοριακών, Γιάννη Γρίβα ο οποίος μάλιστα πρόσκειται στο ΠΑΣΟΚ. Η εντολή του κ. Παπακωνσταντίνου ήταν μία: Βγείτε στους δρόμους, σαρώστε την αγορά, φέρτε ΦΠΑ και άλλα ανείσπρακτα χρέη γιατί η “μαύρη τρύπα” στα κρατικά ταμεία δεν κλείνει με τίποτε.

Δυστυχώς, όμως, το μεν πνεύμα πρόθυμο η δε σαρξ αδύναμη. Οι εφοριακοί το ξέκοψαν αμέσως στον υπουργό. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Γρίβας είπε στον υπουργό ότι αν βγουν “παγανιά” σε μια αγορά που είναι έτσι κι αλλιώς διαλυμένη θα στρέψουν τον κόσμο εναντίον τους. Υποστηρίζουν ότι και δεν θα εισπράξουν χρήματα και θα δημιουργήσουν κλίμα φόβου στην αγορά.

Η κυβέρνηση, όπως όλα δείχνουν, βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο αφού πρέπει να αυξήσει τα έσοδα ενεργοποιώντας τον “κοιμισμένο” ελεγκτικό μηχανισμό, αλλά “ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος” .

Αυτό απάντησε ο κ. Γρίβας στον κ. Παπακωνσταντίνου σε μια, όπως λένε οι πληροφορίες, “θερμή” συνομιλία.

Αξίζει να σημειωθούν πάντως, δύο άλλες πληροφορίες:

1. Οι εφοριακοί φέρονται δυσαρεστημένοι από την πρόθεση της κυβέρνησης να προχωρήσει στην αυτοτελή φορολόγηση όλων των επιδομάτων που λαμβάνουν. Αυτό σημαίνει ότι θα χάσουν μεγάλο μέρος των εισοδημάτων τους.

2. Κάποιες πληροφορίες λένε ότι δεν αποκλείεται να προχωρήσουν σε “λευκή απεργία” πιέζοντας έτσι την κυβέρνηση να μην τους βάλει στο στόχαστρο. Πηγές στην πλατεία Συντάγματος υποστηρίζουν ότι ο κ. Παπακωσταντίνου είναι ιδιαίτερα εκνευρισμένος με τη νωχελικότητα των εφοριακών, οπότε μην απορήσετε αν δείτε “σύγκρουση” των δύο πλευρών...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. naspadelice avatar
    naspadelice 02/11/2009 22:46:17

    Με τις λιμουζινες των εφοριακων τι θα γινει? Αφου δεν βγαινουν δεν τις χρειαζονται, ας ξεκινησει απο εκει ο νεος, δεν μπορει ο πρωθυπουργος να εχει υβριδικο και οι κκ να κυκλοφορουν με κουρσαρες..

  2. Baroso avatar
    Baroso 03/11/2009 00:29:27

    Μεγάλη πληγή, από ότι ξέρω σε μεγάλη κεντρική επαρχιακή πόλη αρκετές περιπτώσεις εφοριακών αρνούνται λέει να πληρώνουν τα κοινόχρηστα των διαμερισμάτων που διαμένουν...και ποιός τολμάει να τους πάει κόντρα?

    Πόθεν έσχες εδώ και τώρα!

  3. Lavazza avatar
    Lavazza 03/11/2009 04:36:31

    Δεν πεειράζει ας μην αγγίξουν τα εμπορικα καταστήματα ας ξεκινήσουν από γιατρούς / οδοντιάτρους της Α' Αθηνών, καφετέριες και σιγα σιγά ας επεκταθούν. Θα μας τρελλάνουν τα εφοριακόπαιδα???

  4. Poisonous avatar
    Poisonous 03/11/2009 09:19:58

    "2. Κάποιες πληροφορίες λένε ότι δεν αποκλείεται να προχωρήσουν σε “λευκή απεργία” πιέζοντας έτσι…"

    Γιατί, μέχρι στιγμής τι έκαναν, δουλεύανε; Αυτοί οι καλοί εργαζόμενοι του Δημοσίου έχουν τεράστιες ευθύνες για την σημερινή κατάσταση. Σε λευκή απεργία είναι χρόνια τώρα, περί της διαφθοράς τους δε τα σχόλια περιττεύουν. Οι εκβιασμοί για το φορολογικό τους καθεστώς συνεχείς, υπενθυμίζω ότι συμβολικά έστειλαν τα κλειδιά των εφοριών στον Αλογοσκούφη όταν παλαιότερα ετέθη το θέμα αλλαγής της εφάπαξ φορολόγησης τους.

    Το καλό είναι ότι με αντικειμενικά κριτήρια και τεκμήρια διαβίωσης όλοι αυτοί είναι πρακτικά άχρηστοι, αντικαθίστανται από μια καλή μηχανογράφηση και έτσι μειώνεται και το έλλειμμα του Δημοσίου τομέα.

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/11/2009 13:49:11

    ΘΑ ΜΆΘΟΥΝ ΠΟΤΈ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ;

  6. φορομπήχτης avatar
    φορομπήχτης 03/11/2009 14:55:25

    και υπολογιστές ξέρουν να χειρίζονται και στο δρόμο θα βγούν αμα τους το πούνε.

  7. dkfar avatar
    dkfar 03/11/2009 22:29:25

    Πως μιλάτε έτσι γι' αυτούς; Στην πόλη μου (σχεδόν χωριό) είναι ιδαίτερα δημοφιλείς. Στις δημοτικές εκλογές όσοι εφοριακοί κατέβουν υποψήφιοι θα βγούν και μάλιστα στις πρώτες θέσεις. Από ότι ακούω και σε πολλές άλλες επαρχιακές πόλεις είναι το ίδιο δημοφιλείς.

  8. kontin avatar
    kontin 03/11/2009 22:39:50

    σαν οικονομικός σας διαβεβαιώνω ότι έχουν απόλυτο δίκαιο. Ας μαζέψουν πρώτα όλους αυτούς που φορολογούνται αυτοτελώς και ας ελένξουν τα πολλαπλά κυκλώματα που στρεβλώνουν την αγορά καιύστερα να ελένξουν τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που σε λίγο καιρό θα είναι είδος προς εξαφάνιση.
    Όσο αφορά τους ίδιους η ποσότητα των ανθρώπων που βουτούν το δάχτυλο στο μέλι είναι ίδια με το σύνολο της κοινωνίας μας που έχει μάθει από την εποχή Σιμίτη ιδίως να ζει στη μίζα και την ρεμούλα.

  9. δυσπιστη avatar
    δυσπιστη 18/01/2010 22:07:01

    Μηπως να αναρωτηθουμε ποιον εξυπηρετει η τακτικη της κυβερνησης να στρεφει την κοινη γνωμη εναντιων συγκεκριμενων κοινωνικων η επαγγελματικων ομαδων? Ακουσαμε τιποτε για τους τραπεζιτες, τους χρηματιστες, τους μεγαλοεπιχειρηματιες, που χερι χερι με διεφθαρμενους πολιτικους και κακες πολιτικες μας οδηγησαν σ'αυτην την κατασταση?? Ναι, και βεβαια υπαρχουν διεφθαρμενοι υπαλληλοι- γιατι δεν τιμωρουνται? Αν στραγγιξουν ακομη περισσοτερο τους μισθωτους τι θα γινει με την αγορα? Δεν θα περιοριστει επισης το χρημα που μπορει να κυκλοφορησει στα μαγαζια, τα εστιατορια, τα καφε?

  10. yangoolas avatar
    yangoolas 18/01/2010 22:40:55

    χαχαχα... οι φοροτεχνικοί ξέρουν ότι δεν κάνει να πεθάνεις τον φορολογούμενο... μετά, δεν θα έχεις φορολογούμενο. Βρε που ζεις ρε Παπακωνσταντίνου (ζωή σε λόγου σου για τον θείο).. Ο κόσμος είναι ταπί δεν το έχεις καταλάβει ακόμα?

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 25/01/2010 17:19:08

    Σιγά ρε μάγκες που τα βάλατε με τους εφοριακούς και με το πόσο δουλεύουν και με το πόσα παίρνουν και γιατί δεν κάνουν ελέγχους...
    Δουλεύουν περισσότερο (οι περισσότεροι) από όλους τους δημοσίου υπαλλήλους
    Πληρώνονται όπως ο μέσος δημόσιος υπάλληλος
    Κάνουν ελέγχου όταν τους δωθεί η εντολή...

  12. Tου εξωτερικού avatar
    Tου εξωτερικού 26/01/2010 23:23:28

    Ξυπνήστε Έλληνες! Δουλέψτε για να έχετε και πληρώστε για να ζείτε! Ακομα καλύτερα, πάρτε το χαμπάρι οτι η μπάλα θα σας παρει όλους, δημοσιους και μή!

    Που ακούστηκε να συντηρήται ο δημόσιος τομέας απο τον λιγοστό ιδιωτικό, "σιγά μη δε πιώ τον καφέ μου επειδή ο άλλος περιμένει".. Δίγουρα κύριοι υπάρχουν άνθρωποι που κοιτάνε την δουλειά τους ακόμα και στη εφορία.. Δυστυχώς τους τρώνε οι άλλοι γιατι χαλάνε την πιάτσα.. Και οι άλλοι εχουν όλο και ένα γνωστό παραπάνω.. το πρόβλημα πρέπει να αρχίσει απο τους "γνωστους".

    Φτιάξτε ένα κράτος με ελεγχόμενες υπηρεσίες σε όλα τα επίπεδα και επιτέλους φυλακίστε τους κατασπαλητες του δημοσίου χρήματος, δημεύστε περιουσίες στους καταχραστές για να σταματήσει το κακό.

    Και πατεράδες> Πάρτε το χαμπάρι: όλων οι γιοί και οι κόρες δεν χωράνε στο δημόσιο!

    Φοβόμασταν το κομμουνιστικό μοντέλο οπου οι μέν έκαναν οτι δούλευαν και παρήγαγαν σκουπιδοπροιόντα, και το κράτος έκανε οτι τους πλήρωνε με δήθεν λεφτά.. Στην Ελλάδα θα φτάσουμε να είμαστε ΟΛΟΙ στο δημόσιο για να υπηρετούμε ποιούς;;

  13. τακης avatar
    τακης 29/01/2010 19:05:01

    ειμαι εφοριακος και δεν ντρεπομαι καθόλου για τα χρηματα που παιρνω, τα οποία καμμια σχεση δεν εχουν με αυτα που ακουγονται σήμερα.
    Δικαστικοι 8000 ευρώ, δημοτικοι υπάλληλοι 2000 ευρώ, πανεπιστημιακοι 5000 ευρω, υπαληλοι δεη 6000 ευρώ, δασκαλοι 1500 ευρω ( 4 ωρες εργασιας ημερησιως, 3 μηνες κανονικη αδεια),υπάλληλοι οτε 4000 ευρω, βουλευτες 8000 ευρω επιτροπες 3000 ευρω δωρεαν βενζινες αυτοκινητα τελη κυκλοφοριας 16 μισθούς αναδρομικα επιδοματα στεγασης απόσπαση υπαλλήλων στα γραφεια τους και διορισμοι στο δημοσιο κλπκλπ, και αλλοι πολλοι υπαλληλοι με μισθο πάνω από 1800 ενος εφοριακου σήμερα (αυτος ειναι πράγματι) το ποσο παραγωγικοι ειναι ολοι αυτοι με βαση τον μισθο τους ποιος θα πρεπει να το κρινει?
    Ας μην φαγωθούμε για το πόσα λεφτα πρέπει να πληρωνομαστε, να φαγωθούμε για την αξιοπρέπειά μας που πάει να χαθεί μετά τον μισθό μας.
    Πατέρα τα έμαθες τα νέα, σε ξεφτελισα,

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2010 19:36:53

    Το βασικό πρόβλημα στον ελληνικό δημόσιο τομέα είναιη φαύλη κομματοκρατία που εκτρέφει λαμόγια και τεμπέληδες και που έχοντας κάλυψη το κόμμα αλωνίζουν....
    Στο "παγόβουνο" του δημοσίου, το 10% είναι αυτό που βλέπουμε όλοι, το ορατό κομμάτι που δουλεύει ή μη, λόγω χαρακτήρα και ανατροφής. Το υπόλοιπο 90% είναι εξαφανισμένο από τη κοινή θέα, μέσα σε διαδρόμους, αργομισθεί και μηχανορραφεί ελέω των κομμάτων.

  15. maverick avatar
    maverick 09/02/2010 22:34:37

    Επειδή πολλοί εξυπνάκιδες τώρα τελευταία λένε πολλά, για το εάν οι Εφοριακοί κάνουν τη δουλειά τους και γιατί αφήνουν ανείσπρακτους τους ήδη βεβαιομένους φόρους κλπ, δεν μας είπανε όμως πόσοι από αυτούς έχουν πάει ως μάρτυρες κατηγορίας σε δικαστήριο, ενάντίον φοροφυγάδων με πλαστά και εικονικά τιμολόγια. Για να δούμε πόσα απίδια σηκώνει ο σάκος.

  16. maverick avatar
    maverick 09/02/2010 22:43:14

    Με τέτοια παραοικονομία γιατί δεν επανιδρύεται επιτέλους η Οικονομική Αστυνομία, που υπάρχει σε όλα τα Κράτη της Ευρώπης; Μήπως θύγονται κάποια συμφέροντα;