#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2012 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφοριακοί …και «τελώνες» διατηρούν τις προκλητικές -προ κρίσης- αποδοχές τους ;



Ο κόσμος καίγεται και αυτοί χαϊδεύουν τους ημέτερους!!!!

Όταν όλοι οι εργαζόμενοι, οι συνταξιούχοι και  η κοινωνία υποφέρουν, ακόμη και οι συνταξιούχοι του ΟΓΑ των 330 ευρώ χάνουν τα 30 € και τα δώρα, οι εσαεί ευνοημένοι υπάλληλοι του Υπουργείου Οικονομικών (εφοριακοί, τελωνειακοί, ΓΧΚ),   διατηρούν τα σκανδαλώδη, για τη σημερινή συγκυρία, προνόμιά τους με …«νυκτερινή»  και …«παραλλαγμένη» τροπολογία σε άσχετο εξπρές πολυ-νομοσχέδιο !!!



 

Διατηρούν το 75% των  πρόσθετων αποδοχών τους,  που ήταν ένας επιπλέον μισθός (ΔΕΤΕ, ΔΕΧΕ) και  είχαν περικοπεί με  προηγούμενο νόμο !!!!!!

Γιατί η Κυβέρνηση, η  Τρόικα και μερίδα των συνδικαλιστών προωθούν και επιβάλλουν τον ιδιότυπο αυτό «δημοσιοϋπαλληλικό γενιτσαρισμό» ;;;;

Αυτή είναι η κοινωνική δικαιοσύνη και η δίκαιη κατανομή των βαρών λόγω κρίσης που επαγγέλλεται η   διακυβέρνηση;

Αντιλαμβάνονται όλοι ότι με  τέτοιες  …εξυπηρετήσεις  «φουντώνουν» τον κοινωνικό αυτοματισμό;;;

Ν.Π.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. new age avatar
    new age 07/10/2012 12:47:34

    Οποιος κλάδος εχει την δύναμη να πιέσει περισσότερο, κερδίζει!
    Η ισοκατανομή των βαρών είναι η καραμέλα για τους αφελείς...

    • stalin avatar
      stalin @ new age 07/10/2012 15:01:45

      Γιατι το λες αυτο; Δεν σου αρεσει η σοβιετικοποιηση των ΔΥ σε ενα καζανι;

      Λες και ολες οι δουλειες στον δημοσιο τομεα ειναι ιδιες.

      Οποιοι ειναι επιορκοι να τιμωρουνται και οταν χρειαστει να απολυονται, δεν γινεται να την πληρωνουν ολοι.

  2. Mετοικος avatar
    Mετοικος 07/10/2012 12:50:14

    Αν υπήρχε Κυβέρνηση πριν οιαδήποτε περικοπή θα έπρεπε να είχε θέσει - κατ'ελαχιστον- στην εφεδρεία, τους δήθεν εφοριακούς/τελωνειακούς και εν γένει τους απόλυτως αποτυχημένους υπαλλήλλουςτου ΥΠ.Οικονομικών(προπαθώ να είμαι ευγενής) Ειτε παριστάνουν ότι δουλεύουν είτε τεθούν σε εφεδρεία το αποτέλεσμα θα είναι το ένα και το αυτό : πολύ χαμηλα δημόσια έσοδα. Αντ' αυτού παραμένουνοι χαιδεμένοι και των 4 κομμάτων. Ειναι με τα βεβαιότητας οι πλέον άχρηστοι των αχρήστων από τους δημοσίους υπαλλήλους. Απλά είναι επιτυχημένοι στό ότι τα ...παίνουν από παντού. Αίσχος!

    • Lampros avatar
      Lampros @ Mετοικος 07/10/2012 18:23:34

      Ειτε παριστάνουν ότι δουλεύουν είτε τεθούν σε εφεδρεία το αποτέλεσμα θα είναι το ένα και το αυτό : πολύ χαμηλα δημόσια έσοδα.

      Και το πρόβλημα με τα δημόσια έσοδα είναι οι ...εφοριακοί; Έλεος...

      Πρώτον, ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος, για τον πολύ κόσμο, ιδιαίτερα με τα απανωτά χαράτσια που ψηφίζονται.

      Δεύτερον, για τη φοροδιαφυγή «ελίτ», δεν φταίνε οι εφοριακοί, φταίει η πολιτική ηγεσία που είτε παραγράφει τα χρέη τους, είτε τους αφήνει να κάνουν παιχνίδι. Το φουκαρά που χρωστάει 5-10,000 ξέρουν να τον πιάνουν....

    • Το Κοράκι avatar
      Το Κοράκι @ Mετοικος 09/10/2012 09:04:32

      Μπράβο ρε φίλε ! Τι ωραία που τα λες ?! Πραγματικά σε θαυμάζω !

  3. Seaman avatar
    Seaman 07/10/2012 13:23:00

    Η οικονομική αποτίμηση της ρύθμισης από το ΓΛΚ με μια πρώτη ματιά φαίνεται ότι δημιουργήθηκε για τα μάτια του κόσμου. Πέρα από το άδικο της ρύθμισης, ακόμη και η τμηματική ένταξη σε βάθος 4ετίας των υψηλόμισθων (λόγω επιδομάτων) υπαλλήλων στο ενιαίο μισθολόγιο, αποτελεί πρόκληση όταν συμπιέζονται τόσο έντονα οι βασικοί μισθοί επιβίωσης. Επιπρόσθετα δημιουργούνται και προβλήματα λειτουργίας και διοίκησης υπηρεσιών, καθώς υπάρχουν υπαρκτές περιπτώσεις διευθυντών που τοποθετήθηκαν μετά την 101.11.2011 με καθαρές απολαβές 1450 € και τμηματαρχών και υπαλλήλων στις ίδιες υπηρεσίας που εξακολουθούν να αμοίβονται (και εις το διηνεκές βάσει της υπό συζήτησης ρύθμισης) με ποσά της τάξης των 2.500 & 2000 € καθαρά. Τμηματάρχης τοποθετημένος τον 09/2011 σε ειδική υπηρεσία αμείβεται σήμερα με 2.800 € καθαρά και τμηματάρχης τοποθετημένος στην ίδια υπηρεσία το 12/2011 αμείβεται με 1300 € καθαρά, παράγοντας θεωρητικά το ίδιο έγο και έχοντας τα ίδια καθήκοντα. Οι υπάλληλοι βέβαια εξακολουθούν να παίρνουν καμία 700αριά ευρώ παραπάνω από τον τμηματάρχη τους, που μπορεί να είναι και απόφοιτος της σχολής δημόσιας διοίκησης και κάτοχος μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων.

  4. S.R. avatar
    S.R. 07/10/2012 13:25:22

    Ου να χαθειτε, ξεφτιλες !! Οχι οι επωφελουμενοι, αλλα οι ΣΥΝΤΑΞΑΝΤΕΣ την τροπολογια.... Να μαθουμε το ονομα τους !!!

    • Tassos avatar
      Tassos @ S.R. 07/10/2012 13:59:30

      Σωστός!

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 07/10/2012 13:40:33

    Και που ειναι ο Α Σαμαρας; Γιατι δεν παρεμβαίνει;
    Μπορει αν θελει να παραιμβει και να σταματησει τα αισχρα προνομια
    καποιων ΔΥ .
    Μην κοροιδευοματσε ο Σαμαρας εχει τεραστιες ευθυνες για την κατασταση.

  6. galis avatar
    galis 07/10/2012 13:57:13

    Η ΝΔ συνεχίζει να φοβάται, ακόμα και τώρα, το ΠΑΣΟΚ που κοντέβει να φτάσει στο 3%. Γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι το υπουργείο Οικονομικών, λόγω των υψηλών αμοιβών που παρείχε στους υπαλλήλους του, ήταν και είναι πασοκοφωλιά.

    • ΣΤΑΦ avatar
      ΣΤΑΦ @ galis 07/10/2012 15:50:46

      Δεν είναι μόνο "πασοκόφιλοι" οι υπάλληλοι του ΥΠΟΙΚ, είναι και οπαδοί άλλων κομμάτων.Υπάλληλος του ΥΠΟΙΚ, απόφοιτος τουΤΕΛ, βρέθηκε στο συγκεκριμένο υπουργείο από μετάταξη από βρεφονηπιακό σταθμό. Εδώ και μια δεκαετία είναι υπάλληλος του ΣΔΟΕ και φυσικά δεν είναι οπαδός του ΠΑΣΟΚ, αλλά της ΝΔ. Μην επικεντρώνετε την κριτική σας μόνο στους "πασοκόφιλους".Να κρίνετε τη συντεχνία των υπαλλήλων του ΥΠΟΙΚ!

      • galis avatar
        galis @ ΣΤΑΦ 07/10/2012 18:49:55

        Ε, καλά δεν είναι και όλοι πασόκοι. Είναι όμως η συντριπτική πλειοψηφία, ειδικά οι πιο λαδιάρηδες και οι λιγότερο μορφωμένοι. Αλήθεια με ποιο τρόπο θα βοηθήσει στην πάταξη της φοροδιαφυγής η καθαρίστρια της ΔΟΥ η οποία με την τροπολογία θα συνεχίσει να παίρνει 1500+;
        Έτσι κι αλλιώς υποθέτω ότι όλοι αυτοί ετοιμάζονται να φορέσουν τα ροζ μπας και καταφέρουν να κρατήσουν τους εξωφρενικούς (και όχι μόνο για την εποχή της κρίσης) μισθούς τους. Το ερώτημα είναι γιατί η ΝΔ τους "υπερασπίζεται". Όσα και να τους δώσει δεν πρόκειται να υποστηρίξουν το κυβερνητικό έργο, αντίθετα με κάθε ευκαιρία θα το υπονομεύουν.

    • ΣΤΑΦ avatar
      ΣΤΑΦ @ galis 07/10/2012 15:58:38

      Δε διορίστηκαν μόνο από το ΠΑΣΟΚ στο ΥΠΟΙΚ, αλλά αρκετοί και από τη ΝΔ. Υπάλληλος διορισμένη το 1992 σε βρεφονηπιακό σταθμό,απόφοιτος ΤΕΛ, βρέθηκε με μετάταξη στο ΥΠΟΙΚ. Εδώ και 8 χρόνια είναι υπάλληλος στο ΣΔΟΕ. Καλό είναι η κριτική να επικεντρώνεται στους υπαλλήλους του ΥΠΟΙΚ, ή καλύτερα στη συντεχνία τους και όχι στην κομματική τους ταυτότητα.

    • Sabmarine avatar
      Sabmarine @ galis 07/10/2012 17:16:06

      και τι θα πει ειναι πασοκοφωλια οι περισοτεροι εκει μεσα γιδαρμεχτες ητανε και τους εκανε το πασοκ ολλους τελειοφητους του χαρβαντ και περνουν ακομα 2 και3 χιλιαδες ευρω και μετα θα λεει ο Σαμαρας τον ριξανε τα συμφεροντα

    • Φανη avatar
      Φανη @ galis 07/10/2012 17:33:54

      ΟΛΟΣ ο Δημοσιος Τομεας ειναι πασοκοφωλια...

  7. ΜΔ avatar
    ΜΔ 07/10/2012 14:00:34

    Στο πανό αυτά που δεν "αντέχουν" τα έχουν με ανάποδη σειρά σπουδαιότητας... Από τις πλέον αντιπαθητικές επαγγελματικές τάξεις! Κρίμα που τους δίνουν τέτοια αβάντα συνεχώς! Πολύ κρίμα!

  8. ΒΑΣΟΣ avatar
    ΒΑΣΟΣ 07/10/2012 14:03:51

    Κανανε απεργια στο τέλος του μήνα τις μέρες καταβολής φόρου εισοδήματος , ΦΠΑ μεγάλων επιχειρήσεων , ΦΠΑ αυτοελέγχου , παρακρατούμενοι φόροι 4ου διμήνου. Χεστήκανε πανω τους στο υπουργείο οικονομικών. Εμείς συνεχίζουμε να πληρώνουμε μεχρι σεντ τους φόρους μας και μάλιστα σε άθλιες συνθήκες λογω του συνωστισμου που προκάλεσε η απεργία τους .

  9. cummulus avatar
    cummulus 07/10/2012 14:07:28

    Οἰ ἰδιοκτῆτες τοῦ Κράτους!

  10. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 07/10/2012 14:11:57

    Το ΠΑΣΟΚ έκοψε τα επιδόματα έστω και τμηματικά και ο Σαμαράς τα δίνει πίσω.
    Και σε ποιους , αυτούς που κάνουν λευκή απεργία και τα αρπάζουν χοντρά (σύμφωνα με τα περιστατικά που ανακοινώνονται κάθε τόσο), το επιχείρημα ότι δεν είναι όλοι κλέφτες είναι φυσικά των άλλοθι των κλεφτών.

    Πάρτε το πίσω σήμερα , όχι αύριο.

    ΕΕΕΛΛΛΛΛΕΕΕΕΟΟΟΣΣ.....

  11. panos avatar
    panos 07/10/2012 14:20:30

    Ειναι ο κλαδος με τους περισσοτερους ΕΠΙΟΥΡΚΟΥΣ υπαλληλους που και κανεις δεν πηρε δρομο....και προκλητικα η κυβερνηση διατηρει τα κεκτημενα τους. ΑΝΤΩΝΗ τα βλεπεις,τα ακους,για να δουμε θα παρεις θεση? Ειναι ο κλαδος με τα περισσοτερα λαμογια της αρπαχτης και με μηδενικη προσφορα στα εσοδα του κρατους.Κανονικα επρεπε οι περισσοτεροι απο αυτους να απολυθουν αμεσα και να προσληφθουν νεα παιδια με πτυχια και ορεξη για δουλεια και οχι να εχουμε π.χ. διευθυντες με απολυτηρια γυμνασιου και χωρις γνωση νεων τεχνολογιων. Και το κυριοτερο να τους κανουν και ενα βαρβατο ελεγχο των περιουσιακων τους στοιχειων,για να δουμε τι γελιο εχει να πεσει.

    • new age avatar
      new age @ panos 07/10/2012 14:35:10

      +10000000

      ισως κάποιοι σύμβουλοι να τον επεισαν με το επιχείρημα: ασε να εισπράξουμε τώρα κανα ευρώ και μετά βλέπουμε!
      όμως η αδικία θα κανει πολύ μεγαλύτερο κακο.
      χωρίς την δίκαιη συμμετοχή στα βάρη, ολα θα ειναι ματαια...

  12. Greco avatar
    Greco 07/10/2012 14:45:20

    Να μη παραγνωριζουμε ομως και το γεγονος οτι ειχαν υποστει τις μεγαλυτερες περικοπες εως τωρα

    • Sabmarine avatar
      Sabmarine @ Greco 07/10/2012 17:33:26

      ωραια τα λες να τους δωσω τα δικα μου να μου δωσουν αυτοι τα δικα τους εγω μετα απο 30 χρονια με τα περισοτερα μεσα σε ενα υποβρυχιο σαν να εκανα 10 χρονια φυλακη και πηρα μια συνταξη των 1300 ευρωκαι σε λιγο θα παιρνω ακομα λιγοτερα και με νομο του του τουρκτζογλου βενιζελου γιατι ειμαι κατω απο 55 χανω και το 40 τις εκατο απο τα χιλια ευρω και πανω και με αλλο νομο ακομα να μην μπορω να εργαστω να κανω εστω και ενα τυροπιταδικο γιατι εμεις ειμαστε παιδια ενος κατωτερου θεου γιατι αυτοι λοιπον να εξερουντε δεν το καταλαβενω

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 07/10/2012 14:51:23

    Ντροπή! Σαμαρά βάλ τα με τους βολεμένους σε ΔΕΚΟ/υπουργεία να σε ψηφίζω μια ζωή! Αν όμως τα αφήσεις ως έχουν δεν ξαναψηφίζω ΝΔ.

    • Πυθέας avatar
      Πυθέας @ Νικόλας 07/10/2012 17:48:18

      Αυτό είναι να υποθέσω στη λογική του ΜΕΓΑΛΟΥ μεταρρυθμιστή Γιωργάκη Παπανδρέου, και πραγματικά δεν περίμενα να τη βρω το παλαι ποτέ επίκεντρο του αντιμνημονίου antinews...

  14. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 07/10/2012 15:06:27

    Ποιες περικοπές; Όταν παίρνεις 2 μισθούς που κανένας άλλος κλάδος δεν έπαιρνε και σου κόψουν το 25% ζητάς και τα ρέστα παίρνοντας μετά τις περικοπές 2,700Ε; Τι να πει ο δάσκαλος στην Αλόνησο που έπαιρνε 1.200 ευρώ και τώρα παίρνει 680; Να έχουμε αίσθηση του μέτρου και για ποιους μιλάμε (λαμόγια).

  15. Ευρύλοχος avatar
    Ευρύλοχος 07/10/2012 15:27:13

    Είστε παντελώς άσχετοι και ανενημέρωτοι. Τόσο εσύ Ν.Π. όσο και οι σχολιάσαντες που ''στάζουν χολή'', δίχως να ξέρουν.
    1ον: Οι εφοριακοί εργάζονται περισσότερο από κάθε δημόσιο υπάλληλο, εξυπηρετώντας περί τα 50 άτομα, καθημερινώς. Ενώ οι αποδοχές τους αγγίζουν τα 1400 ευρώ (από 2900). Επίσης οι εφοριακοί δεν μπορούν να συγκριθούν με τους αγρότες, που δουλεύουν 4 μήνες το χρόνο λαμβάνοντας επιδοτήσεις δεκάδων χιλιάδων ευρώ -επί χρόνια-μόνο και μόνο για να συντηρούνται, δίχως να παράγουν. Επιπλέον οι εφοριακοί στην πλειοψηφία τους είναι πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί, ενώ οι αγρότες, στην πλειοψηφία τους, δεν είναι . Οι εφοριακοί πληρώνουν από την τσέπη τους για την επιμόρφωσή τους, συνεχώς, λόγω της πολυνομίας του φορολογικού συστήματος (αγοράζοντας βιβλία, παρακολουθώντας σεμινάρια για την καλύτερη κατανόηση των φορολογικών νομοσχεδίων).Οι εφοριακοί ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τους δασκάλους και τους καθηγητές που δουλεύουν ΜΟΝΟ --ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ-- 20 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ 1400 ΕΥΡΩ.
    2ον: Οι εφοριακοί δουλεύουν και στο σπίτι, συντάσσοντας εκθέσεις ελέγχου, δίχως να αμοίβονται με επιπλέον εργατώρες. Τα τελευταία χρόνια οι εφοριακοί έχουν καταντήσει ο ''σάκος του μπόξ'' για οτιδήποτε δεν λειτουργεί σωστά σε αυτόν τον τόπο, καθώς και για το ατυχές και ανέντιμο επιχειρείν συγκεκριμένων κύκλων.
    3ον: Επειδή τόσα ξέρεις, τόσα λες, θα πρέπει να ενημερώνεσαι καλύτερα προτού καταθέτεις την προσωπική σου εμπάθεια, διότι η συκοφαντία, οι ισοπεδωτικές λογικές και η (συν)--ομοταξία, που έχει κυριαρχήσει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, του τύπου:''ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ, ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ, ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ '' είναι η διατεταγμένη υπηρεσία που εκτελούν διάφορα κέντρα και παράκεντρα σε βάρος του κράτους και των υπηρεσιών του, μέσω μερίδας του Τύπου (ηλεκτρονικού και γραπτού) ώστε να γαλουχήσουν στρατιές ημιμαθών και απαίδευτων, καθιστώντας τους ανθρωπάκια -σαν κ εσένα-- που τους χρησιμοποιούν, συνειδητά ή ασυνείδητα, ως διεκπεραιωτές δημιουργίας κλίματος, επί του οποίου μακροπρόθεσμα θα εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους - ιδιωτικοποιώντας τα πάντα.

    • ο εφοριακος ειναι λειτουργημα! avatar
      ο εφοριακος ειναι λειτουργημα! @ Ευρύλοχος 07/10/2012 16:49:10

      Φιλε εγω μαζι σου ναουμ
      Τι θελετε δηλαδη?
      να τους κοψουμε το μισθο και να λαδωνονται..ε?
      Ερωτω...θελουμε λαδιαρηδες εφοριακους?
      Οχι κυριε...θελουμε αυτους τους σκληρα εργαζομενους τιμιους εφοριακους που δουλευουν και στο σπιτι και στην καφετερια και στο γηπεδο,
      που παιζουν εξισου καλα και στην κορυφη και σα δεξι εξτρεμ
      στο εθνικο μας φορολογικο συστημα,
      ... το γνωστο 4-4-2 λαιμαι ;-)

    • Κ. Βέρος avatar
      Κ. Βέρος @ Ευρύλοχος 07/10/2012 17:25:06

      Μιλάτε και απο πάνω ; Είστε οι αδικημένοι και έχετε και τα μούτρα να κατηγορείτε τους αγρότες; Παίρνετε και δουλειά στο σπίτι; Ρουπώκστε τα και μη μας δουλεύετε και απο πάνω. Εσύ για λογιστές ενδιάμεσους που σας μπουκώνουν δεν άκουσες ούτε είδες τίποτα; Αυτούς που πιάνουν κάθε τόσο με τα λεφτά στα χέρια , απο που είναι από την εφορία της Ταγκανίκας;
      Αφού κουράζεστε δρόμο και θα βρεθούν άλλοι να κάνουν πολύ καλύτερα τη δουλειά από σας . Μέχρι να μπουν και εκείνοι στα κόλπα θα προλάβουν να εισπράξουν κάτι και για το δημόσιο.
      Θυμάστε τι είπε απο επίσημο βήμα ο Σπινέλης (Γραμματέας Πληροφορικών συστημάτων 2009-10); Εφαρμόζετε τον κανόνα 40-40-20 , 40 ο φοροφυγάς , 40 ο εφοριακός , 20 το δημόσιο ταμείο. Θίχτηκαν κάποιοι "αδιάφθοροι" και ήθελαν να του κάνουν και μήνυση.
      Αναρωτιόμαστε γιατι χρεοκοπήσαμε;

      Ντροπή σας.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ Ευρύλοχος 07/10/2012 17:55:06

      Δηλαδή να αναγνωρίσουμε στον εφοριακό τον χρόνο που περνάει στο σπίτι του διαβάζοντας, αλλά να μην κάνουμε το ίδιο στον εκπαιδευτικό που έχει και αυτός προετοιμασία στο σπίτι; Αυτό δεν είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά;

    • Lampros avatar
      Lampros @ Ευρύλοχος 07/10/2012 18:46:11

      Οι εφοριακοί ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τους δασκάλους και τους καθηγητές που δουλεύουν ΜΟΝΟ –ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ– 20 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ 1400 ΕΥΡΩ.

      Επειδή έχω περάσει στο παρελθόν από καθηγητής και γνωρίζω, κουραφέξαλα.

      Καταρχήν, οι 21 ώρες την εβδομάδα είναι οι ώρες ΜΕΣΑ στην τάξη. Οι υπόλοιπες είναι σε διάφορα διοικητικά καθήκοντα --γιατί πρέπει να κάνουν και τον γραμματέα του σχολείου, το γραφιά στην διεύθυνση εκπαίδευσης κλπ. Και οι περισσότεροι τρέχουν στις επαρχίες, σε 2-3 σχολεία την ημέρα, για να συμπληρώσουν ωράριο (και όχι, δεν τους πληρώνει την βενζίνη το υπουργείο).

      Δεύτερον, το 4 μήνες «κάθονται» πως το έβγαλες; Το καλοκαίρι είναι 2 μήνες, από τους οποίους ο ένας μήνας άδεια ισχύει για όλους τους εργαζόμενους. Και στα Χριστούγεννα Πάσχα πρόσθεσες και ΣΚ, μέρες γενικής αργίας, κλπ, για να τα βγάλεις μήνα.

      Κάθονται λοιπόν, για να είμαστε ακριβείς, έναμιση μήνα παραπάνω από τους άλλους Δ.Υ. Τι θα πρότεινες, να κάθονται οι μαθητές στο σχολείο χωρίς διακοπή 11 μήνες για να νιώσεις καλύτερα; Ή να σπάνε πέτρες οι καθηγητές τον Ιούλιο για να έχουν κάτι να κάνουν;

      Κουτοπονηριές όλα αυτά που λες, βέβαια, γιατί το κράτος έχει ΗΔΗ υπολογίσει τους λιγότερους μήνες στο γενικό μισθό των καθηγητών, που είναι μικρότερος από τους υπαλλήλους υπουργείων (και από τους μικρότερους στην Δυτική Ευρώπη για καθηγητές/δασκάλους --αυτά ΠΡΙΝ τις περικοπές, τώρα είναι ο μικρότερος μακράν).

      Και δεν είναι €1400 (άλλη κουτοπονηριά), είναι περί τα €850 εδώ και ένα δυο χρόνια. Για να το πούμε αλλιώς, διευθυντής σχολείου, με 20 χρόνια προυπηρεσία, και το έξτρα επίδομα κλπ, έβγαζε ―πριν τις περικοπές― περί τα €1700. Αυτό ήταν και το ανώτερο που μπορούσε να φτάσει.

      Οι εφοριακοί δουλεύουν και στο σπίτι, συντάσσοντας εκθέσεις ελέγχου, δίχως να αμοίβονται με επιπλέον εργατώρες.

      Και οι καθηγητές προετοιμάζουν το μάθημα της επόμενης και διορθώνουν διαγωνίσματα κλπ, αλλά αυτό το ξέχασες.

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ Ευρύλοχος 08/10/2012 09:07:11

      Επίσης οι εφοριακοί δεν μπορούν να συγκριθούν με τους αγρότες, που δουλεύουν 4 μήνες το χρόνο λαμβάνοντας επιδοτήσεις δεκάδων χιλιάδων ευρώ -επί χρόνια-μόνο και μόνο για να συντηρούνται, δίχως να παράγουν. Επιπλέον οι εφοριακοί στην πλειοψηφία τους είναι "πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί, ενώ οι αγρότες, στην πλειοψηφία τους, δεν είναι . Οι εφοριακοί πληρώνουν από την τσέπη τους για την επιμόρφωσή τους, συνεχώς, λόγω της πολυνομίας του φορολογικού συστήματος (αγοράζοντας βιβλία, παρακολουθώντας σεμινάρια για την καλύτερη κατανόηση των φορολογικών νομοσχεδίων).Οι εφοριακοί ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τους δασκάλους και τους καθηγητές που δουλεύουν ΜΟΝΟ –ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ– 20 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ 1400 ΕΥΡΩ." Πτυχιούχοι και μεταπτυχιακοί του καφενείου;;;;;;Τους αγρότες μην τους πιάνεις στο στόμα σου γιατί ούτε μια μέρα δεν θα αντέξεις στο χωράφι! Όσο για τους εκπαιδευτικούς είναι όλοι τους πτυχιούχοι και δεν διορίσθηκαν με ρουσφέτι όπως το σύνολο των εφοριακών κλπ.Και στο κάτω κάτω η Ελλάδα παράγει και εξάγει γεωργικά προιόντα και πτυχιούχους σε αναπτυγμένες χώρες που σημαίνει ότι οι αγρότες και οι εκπαιδευτικοί έκαναν τη δουλειά τους και δεν ήταν κλέφτες όπως είναι μεγάλο κομμάτι των οικονομικών υπαλλήλων!!!!!!

      • Δημητρα avatar
        Δημητρα @ Μακεδόνας 08/10/2012 17:01:58

        Βρε Μακεδόνα τι λες; Οι εφοριακοί διορίζονται πάντα κατόπιν γραπτών διαγωνισμών και όχι από τα παράθυρα όπως νομίζεις εσύ. Επειδή κατάγομαι από αγροτική οικογένεια και έχω διυλέψει στα χωράφια από 12 χρονών παιδάκι (και έχω σπουδάσει και έχω και μεταπτυχιακό) ξέρω τι θα πεί καπνά, βαμπάκια, περιβόλια, ελιές .Εκείνο που δεν ήξερα όσο ήμουν παιδί ήταν τι θα πεί διακοπές τι θα πεί θάλασσα. Όλα τα καλοκαίρια μου μέχρι 25 χρονών ήταν χωράφια και "δανεικαριές σε ξένα χωράφια " Αλήθεια ξέρεις τι θα πεί " δανεικαριές"; Εσύ έχεις δουλέψει ποτέ καπνά "βιρτζίνια"; Ἑχεις περάσει καπνό με τη βελόνα στο καλάμι και όλα τα υπόλοιπα που ακολουθούν ....... Μήπως έχεις να πεις κάτι για τους αγρότες της Θεσσαλίας , της Φθιώτιδας κ.α που από το πρωί πίνουν τσίπουρο στα καφενεία του χωριού, στέλνουν τους παράνομους αλλοδαπούς στα χωράφια τους τάχα να δουλέψουν και αυτοί ως "μεγιστάνες" της αγροτιάς το μόνο που κάνουν είναι πως να δηλώσουν πλασματικά στοιχεία για να οικονομήσουν τις παχυλές επιδοτήσεις - αποζημιώσεις και πως να εισπράξουν παράνομα τον ΦΠΑ. ΑΓΡΟΤΕΣ ΘΗΒΑΣ ....ΕΕΕΕ'''''; Το άλλο πως εξηγείται αγρότης με 100 € εισόδημα το χρόνο, είναι στη λίστα των καταθετών εξωτερικού με κατάθεση ποσού 700.000 €; Φτάνει πια ήρθε η ώρα όλα αυτά να τελειώσουν και κάθε κατεργαράκος να πάει στον πάγκο του.

        • Μακεδόνας avatar
          Μακεδόνας @ Δημητρα 09/10/2012 11:17:52

          Δήμητρα με όλο το σεβασμό προς τις σπουδές σου και την εργασία σου στα χωράφια θα σου πω ότι οι διαγωνισμοί προ ΑΣΕΠ στο υπουργείο Οικονομικών ήταν διαγωνισμοί για τους οποίους τα αποτελέσματα ήταν γνωστά πριν καν γίνει ο διαγωνισμός . Άσε τις περίφημες μετατάξεις !!!!! Βέβαια θα πρέπει να πούμε ΚΑΘΑΡΑ και ΔΥΝΑΤΑ ότι υπηρετούν και υπάλληλοι έντιμοι και εργατικοί στο υπουργείο Οικονομικών. Μόνο που είναι η εξαίρεση!!!!!! Ένας έλεγχος στο πόθεν και όχι μόνο στο έσχες των παραπάνω υπαλλήλων θα έκανε να γελάσει κάθε πικραμένος. Όσο για τους αγρότες , μια και κατάγεσαι από αγροτική οικογένεια όπως λες, τα παραλές.Το νόμιμο εισόδημα πέντε μηνών ενός εφοριακού αντιστοιχεί στο ετήσιο εισόδημα της μεγάλης πλειοψηφίας των αγροτικών οικογενειών. Άλλωστε αφού οι αγρότες βγάζουν πολλά με λιγη προσπάθεια παράτα το μολύβι της ΔΟΥ, με τον βασιλικό μισθό, και τρέχα στους αγρούς που γνωρίζεις όπως λες.

  16. giannis avatar
    giannis 07/10/2012 15:43:24

    Εάν δεν συνεργαστείς με τα λαμόγια δεν μπορείς να κυβερνήσεις , γι' αυτό το Ελληνικό κράτος πάει κατά διαόλου.

  17. δ.κ. avatar
    δ.κ. 07/10/2012 15:50:26

    Είναι τεράστια πρόκληση να κόβουν οριζόντια τα δώρα σε αυτόν που παίρνει 900 ευρώ το μήνα με πολλά προσόντα και καθήκοντα, ενώ συνάδελφός του δημ. υπάλληλος με μηδενικά προσόντα να διατηρεί μισθό 1500 ευρώ( και άνω )το μήνα γιατί είχε βύσμα και υπηρετούσε σε υπηρεσία με υψηλά επιδόματα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΤΩΡΑ.
    κ. Πρωθυπουργέ, σας καλώ να παρέμβετε τώρα για την αποκατάσταση της δικαιοσύνης.Να τα ισοδύναμα μέτρα-όχι σε οριζόντιες αδικίες υπέρ των ημετέρων.Η τρόικα τα γνωρίζει αυτά, όταν απαιτεί κι άλλο αθώο αίμα?

  18. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 07/10/2012 16:06:10

    ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ 60 % ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΣΤΑ 70% . ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Η΄ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ.

    • Sabmarine avatar
      Sabmarine @ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 07/10/2012 17:34:24

      τωρα θα τα περνουν ακομα περισοτερο

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/10/2012 16:34:26

    Ας δόσουν στους εφοριακούς και bonus όπως της Citigrοup. Ακόμη και πρίμ Σοβιετικού τύπου, με έξτρα δώρο "ντάτσα" στην Εκάλη. Δεν διαφωνώ.
    Αλλά πρώτα, χε χε, να περάσουν αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας του έργου και της αποδοτικότητα. Και προπαντός να "πιάσουν τους στόχους" του προυπολογισμού ....
    Και προπαντός να υπάρχει κάμερα online "κάτω από το τραπέζι".

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Ο Θείος 08/10/2012 00:54:17

      Μπραβο Θειε! Ετσι ακριβως.....Ποσο προκλητικοι ειναι σε μια κοινωνια εξαθλιωμενων!
      Συνεχιζουν τις παλιες καταστροφικες πολιτικες.....δεν διδαχτηκαν τιποτα.

  20. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 07/10/2012 16:44:23

    Σιγά-σιγά γίνεται ξεκάθαρο στους κυβερνώντες ότι δεν είναι όλοι ίδιοι και ότι κάποιοι πρέπει να αμοιβονται παραπάνω από κάποιους άλλους. Αλλά αυτό δεν έγινε από την αρχή αλλά όταν αντιλήφθηκαν ότι θα καταρεύσει το κράτος κάτω από τα πόδια τους. Οι σπασμωδικές κινήσεις όπως αυτή με τους υπαλλήλους του ΥΠΟΙΚ δείχνει την επαφή ηλίθιων πολιτικών (πληθυντικός του πολιτική και όχι του πολιτικός) με την πραγματικότητα. Η ισοπέδωση των μισθών στο Δημόσιο οδηγεί μαθηματικά στην απόλυτη παράλυση. Με μεγάλη απογοήτευση βλέπω ότι η κυβέρνηση Σαμαρά ακολουθεί τις τακτικές ΠΑΣΟΚ. Δεν έκανε τις σωστές επιλογές και θα λουστεί τις συνέπειες τόσο στο ΥΠΟΙΚ όσο και στα ειδικά μισθολόγια.
    Όχι ότι έχω άμεσο ενδιαφέρον πλέον, αλλά δεν μπορεί να "τσαλακώνονται" αυτοί που είναι απαραίτητοι για την λειτουργία του κράτους και τις όποιες δυνατότητες ανάκαμψης γιατί δήθεν είναι υψηλόμισθοι. Υπολόγιζα ότι ο Σαμαράς θα ήταν πιο θαρραλέος σε αυτές τις επιλογές αλλά αποδεικνύεται λίγος για τις περιστάσεις.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Δεν έχει σημασία 07/10/2012 17:23:38

      Αξιολόγηση, ζύγισμα...
      Ο καθένας να πάρει ανάλογα με την απόδοσή του.
      Και σε τέτοια κρίσιμα πόστα, άν είναι κάτω από κάποια ελάχιστα, ...fire !

      • Δεν έχει σημασία avatar
        Δεν έχει σημασία @ Ο Θείος 07/10/2012 21:11:58

        Amen, brother...

  21. θησεας avatar
    θησεας 07/10/2012 17:21:16

    εχει πλακα, ειδικα την περιοδο αυτη πουμιλαμε για τις λιστες, που κ οι εφοριακοι του ΣΔΟΕ τις εθαψαν να μιλανε για την σημαντικη δουλεια που κανουν !

    • panos avatar
      panos @ θησεας 07/10/2012 17:33:54

      ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ 4-4-2 ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ ΚΥΡΙΟΙ.

  22. Μ. Π avatar
    Μ. Π 07/10/2012 18:05:21

    Πολυ σωστη αποφαση. Να φυγουν οι αχρηστοι απ το Υπουργειο Οικονομικων , ναι. Αλλα υπαρχουν ενα σωρο νεα παιδια που περασαν με ΑΣΕΠ, εχουν μεταπτυχιακα, ειναι δουλευταραδες. Το Υπουργειο αυτο ειναι το κρισιμοτερο, οι υπαλληλοι του πρεπει να αμοιβονται καλα. Σε ολο τον κοσμο οι υπαλληλοι του Υπουργειου Οικονομικων αμειβονται καλυτερα απ τους υπολοιπους. Μονο εδω σκαρφιζομαστε ενιαια μισθολογια και ισοπεδωτικες ανοησιες. Ελπιζω αυτη η αποφαση να σημαινει οτι εγκαταλειπονται αυτες οι προσεγγισεις οσον αφορα την πολιτικη εναντι του δημοσιου το
    τομεα.

  23. George avatar
    George 07/10/2012 18:21:18

    Συγκλονιστικά πράγματα διαβάζουμε
    Έχω την αίσθηση ότι αν είχαμε πράγματι αξιοποιήσει το 10% του ποσού που έχουμε δώσει στον Κόκκαλη για το Taxis και είχαμε ένα σοβαρό μηχανογραφικό σύστημα, κλείναμε όλες τις εφορίες και στέλναμε τις διαδικασίες που η φυσική παρουσία των φορολογουμένων είναι απαραίτητη στα ΚΕΠ, και αντικαθιστούσαμε τις ουρές με ηλεκτρονικές συναλλαγές + τράπεζες θα είχαμε εύκολα διπλασιάσει την αποτελεσματικότητα του συστήματος.
    Κατά τα λοιπά αυτό με το ότι «οι τάδε» πρέπει να δουλεύουν και στο σπίτι ή ότι πληρώνουν από την τσέπη τους για την επιμόρφωση-κατάρτιση τους είναι όντως τρομερό επιχείρημα.
    Λες και στους υπόλοιπους του ιδιωτικού τομέα μας τα πληρώνει ο Θείος από το Σικάγο
    Τι να πώ!!!

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/10/2012 18:26:56

    Μην ξεχνιόμαστε πάντως και φαντασιωνόμαστε ότι έχουμε εφοριακούς (κτλ) "Σουηδιας":
    h**p://www.skai.gr/news/greece/article/209463/protes-sti-diafthora-efories-poleodomies-kai-ugeia/

  25. ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
    ΕΥΛΟΧΟΣ 07/10/2012 18:30:17

    Αγαπητέ "Ευρύλοχε". Κάνεις οικτρό λάθος για τους εκπαιδευτικούς. Οι 20 ώρες που αναφέρεις είναι μόνο διδακτικές. Δεν προσμετράς τις διοικητικές ώρες καθώς και τις επιπλέον ώρες εργασίες στο σπίτι (π.χ. σε πρόσφατο σαβ/κο διόρθωση 200 γραπτών διαφόρων μαθημάτων από συνάδελφο-φιλόλογο). Οι δε διακοπές είναι 2 μήνες παραπάνω από άλλους εργαζομένους. Αλλά και για αυτό υπάρχουν λύσεις - αν επιτρέψουν οι πολιτικοί και τα συνεταιράκια τους οι συνδικαλιστές. Όσον αφορά στο μισθολόγιο, θέλεις ένα παραδειγματάκι; Διευθυντής σε σχολείο με 200 παιδιά (καταλαβαίνεις φαντάζομαι την ευθύνη - εδώ κάποιοι δεν μπορούν να κάνουν καλά μόνο τα 1-2 δικά τους) με παιδιά, 2 δεκαετίες υπηρεσίας, μεταπτυχιακό και πάνω από 2.000 ώρες ως επιμορφούμενος αρχικώς και ως επιμορφωτής εν συνεχεία, 1.420 ευρώ καθαρά. Μαζί με το διευθυντικό επίδομα. Σου φαίνονται πολλά; Μάλλον όχι εάν κρίνω από το γεγονός ότι στην δική σου Υπηρεσία υπάρχουν απόφοιτοι δημοτικού που αμείβονται περισσότερο, καθώς και αντίστοιχο στέλεχος (με παρόμοια προσόντα και ευθύνες), παίρνει πιθανώς έως και διπλάσια χρήματα. Α, και να μην ξεχάσω: Ωράριο 7-4, 7-5 και χωρίς υπερωρίες διότι οι μόνες δικαιολογημένες υπερωρίες στον κλάδο μας είναι οι διδακτικές και εκεί ξέρεις... Δεν χωρά καμμία εικονική. Ή κάνεις μάθημα και την πληρώνεσαι ή δεν κάνεις και δεν την πληρώνεσαι. Και άλλο ένα παραδειγματάκι: Συνάδελφος με λίγα χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό, 700 ευρώ καθαρά. Για ρώτα κανέναν απόφοιτο λυκείου ή/και δημοτικού δικό σας τι ακριβώς μισθό παίρνει... Φιλικά πάντα.

    • Πυθέας avatar
      Πυθέας @ ΕΥΛΟΧΟΣ 07/10/2012 18:47:11

      Ναί! "μόνο" 2 μήνες παραπάνω άδεια, και βλέπω ότι ξέχασες τα 15-ήμερα των Χριστουγέννων και Πάσχα...

      όσο για τις "διοικητικές ώρες", είναι λίγο φαιδρό, όταν με το άνοιγμα των σχολείων ακούγονται τα ουρλιαχτά των καθηγητών από το γραφείο του διευθυντή στα προαύλια, επειδή έκανε το λάθοσ να τους βάλει ένα κενό στο πρόγραμμα...

      ένα ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ έχουν κάνει οι Εφοριακοι, και αυτό είναι να που δεν έχουν αλλάξει τα φώτα στους παρανομούντες εκπαιδευτικούς της παραπαιδείας!

      • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
        ΕΥΛΟΧΟΣ @ Πυθέας 07/10/2012 19:11:38

        Πίστεψέ με, τα γνωρίζω πολύ καλύτερα από εσένα αυτά τα προβλήματα. Και όσον αφορά στην παραπαιδεία, τα πράγματα είναι απλά. Νομιμοποιείς τα ιδιαίτερα, τα φορολογείς με >=30% και όποιος τολμήσει να μην κόψει απόδειξη, του τραβάς μία τρίμηνη παύση εργασίας και κάθε φορά την διπλασιάζεις. Και το κράτος μαζεύει φόρους και οι εκπαιδευτικοί δεν παρανομούν - με την ρητή απαγόρευση να κάνουν μαθήματα εκτός του Δήμου στον οποίο ανήκει το σχολείο στο οποίο υπηρετούν. Και κάτι άλλο... Μία ώρα διδασκαλίας αντιστοιχεί σε 3 ώρες εργασίας γραφείου (δες σχετικές αποφάσεις της Ε.Ε.). Και μιλώ για διοικητική εργασία καθαρά, όταν λέω εργασία γραφείου. Εάν δεν είσαι εκπαιδευτικός σκέψου μόνο το εξής: Μία ώρα μάθημα με 25-30 μαθητές, σύγχρονους μαθητές. Όχι σαν αυτούς που είμασταν εμείς πριν 25-30 χρόνια που τρέμαμε τον δάσκαλο-καθηγητή. Εδώ γονείς και δεν αντέχουν, όπως προείπα, να είναι πάνω από μισή ώρα με 1-2 δικά τους παιδιά.

        • panos avatar
          panos @ ΕΥΛΟΧΟΣ 07/10/2012 19:26:01

          Εχει μεγαλη πλακα η αντιπαραθεση μεταξυ συντεχνιων λαμογιων κ.λ.π. Α ρε Ελλαδισταν τι πελατακια εφτιαξες τοσα χρονια. Αλλα δεν φταινε αυτοι, φταιει τι σαπιο πολιτικο συστημα που τα δημιουργησε ολα αυτα προς αγραν ψηφων με δανεικα, και να τα αποτελεσματα. Ειμαστε ενα απεραντο φρενοκομειο που ελεγε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ.

          • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
            ΕΥΛΟΧΟΣ @ panos 07/10/2012 19:36:09

            Συντεχνίες και λαμόγια φίλε μου, υπάρχουν εκεί που διορίζονται από πίσω πόρτες, παράθυρα, υπόγεια κ.λπ. Επίσης, εκεί που δεν υπάρχει αξιολόγηση, αυτό-σεβασμός, εργατικότητα, κατάρτιση και συνεχής εξέλιξη. Δεν ανήκω στην κατηγορία λοιπόν των λαμογιών-συντεχνιών κ.λπ. Οι πολιτικοί με αηδιάζουν, όσο και οι συνδικαλιστές. Μπήκα με επετηρίδα, έγινα Διευθυντής λόγω μεταπτυχιακών, επιμορφώσεων, ξένων γλωσσών κ.λπ. με αντικειμενικώς μετρήσιμα κριτήρια που με έφεραν μπροστά από συναδέλφους με πολύ περισσότερα χρόνια υπηρεσίας, αλλά και συναδέλφους με "χρόνια υπηρεσίας" σε κομματικούς μηχανισμούς. Πριν δούλεψα σε τρεις μεγάλες εταιρείες (μία τράπεζα εξ' αυτών). Θαρρείς πως εκεί δεν υπάρχουν αντίστοιχα φαινόμενα; Εάν ναι, γελιέσαι. Όταν σε όλη την ελληνική κοινωνία, πρωταρχική αξία είναι το χρήμα, τα "καγιέν", οι βίλες κ.λπ. και όχι το ήθος και η παιδεία, δεν ξεφεύγει ούτε δημόσιος, ούτε ιδιωτικός τομέας. Εξ' άλλου η Ελλάδα πρέπει να είναι το μόνο δυτικό (γελάμε τώρα) κράτος στο οποίο ο ιδιωτικός τομέας εξαρτάται σε ισχυρότατο ποσοστό από τον δημόσιο τομέα. Αυτό βεβαίως καταλαβαίνεις τι σημαίνει.

  26. Πυθέας avatar
    Πυθέας 07/10/2012 19:02:24

    ο εκπαιδευτικός δε δουλεύει ποτέ πάνω από 4 πραγματικές ώρες στο σχολείο, για να μην ξεχνιόμαστε.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ Πυθέας 07/10/2012 19:41:16

      Για διάβασε την απάντηση του Λάμπρου πιο κάτω

  27. eforiakos avatar
    eforiakos 07/10/2012 19:29:28

    Είμαι παλιό μέλος της ΔΑΚΕ και όχι πρασινοφρουρός. Έχω σταματήσει να γράφω στο antinews γιατί δεν με αντιπροσωπεύει πια.
    Θα γράψω για το θέμα γιατί με αφορά (αν δημοσιευθεί).
    Είμαι πτυχιούχος και μπήκα στο Οικονομικών με το ΑΣΕΠ το 1998. Οι αποδοχές μου πριν τις μειώσεις ήταν 2.200 ευρώ συν τα δώρα συν ένα ποσό για έξοδα κίνησης. Σήμερα είναι 1.400 ευρώ χωρίς δώρα και έξοδα κίνησης. Οι μειώσεις μου δηλαδή ξεπερνούν το 45%.
    Ήμουν στο ΣΔΟΕ και δούλευα Σάββατα, Κυριακές, απογεύματα, βράδια εκτός έδρας και έλειπα από το σπίτι μου για τριήμερα, επταήμερα, δεκαπενθήμερα.
    Σήμερα είμαι ελεγκτής σε Δ.Ο.Υ και για να κάνω έναν έλεγχο στην έδρα της επιχείρησης, μια επίδοση, μια αυτοψία πρέπει ή να χρησιμοποιήσω το δικό μου αυτοκίνητο και να πληρώσω από την τσέπη μου τα καύσιμα ή να καλέσω τον επιχειρηματία να με πάρει.
    Είναι κωμωδία να λες στον φοροφυγά (για όποιον είναι) έλα να με πάρεις να με πας στην έδρα σου για να σου κάνω έλεγχο κι έτσι πληρώνω την βενζίνη από την τσέπη μου για να κάνω τη δουλειά μου.
    Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί και η γυναίκα μου είναι απολυμένη από τον ΙΤ και έχω 550 ευρώ δάνειo στεγαστικό. Άρα 3 άτομα ζούμε με 850 ευρώ το μήνα.
    Ξέρω ότι πολλοί θα χαιρόσασταν να με δείτε να ψάχνω για τροφή στα σκουπίδια την ίδια ώρα που θέλετε με την υπογραφή μου να φέρνω στο δημόσιο φόρους εκατομμυρίων.
    Να ξέρετε ότι με τις πορδές που λένε στο χωριό μου αυγά δεν βάφονται. Αν θέλετε δώστε τον έλεγχο σε ιδιώτες π.χ στους ορκωτούς που σε κάθε τους έλεγχο τα βρίσκουν όλα ωραία αφού πληρώνονται τα πενταπλάσια σε σχέση με μένα από τους ίδιους τους επιχειρηματίες.
    Όσο για τους εκπαιδευτικούς που δουλεύουν 3 ώρες την ημέρα 7 μήνες τον χρόνο και βγάζουν άλλους δύο μισθούς με μαύρα ιδιαίτερα φροντιστήρια, σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε τις ίδιες απολαβές γιατί όταν αυτοί πηγαίνουν εκδρομές εμείς δουλεύουμε για να πληρώνεται ο μισθός τους.
    Όσο για τη φοροδιαφυγή δεν θα πω για cd off-shore ΜΜΕ κλπ θα γράψω ένα παράδειγμα που έχω βαρεθεί να το γράφω στα blogs.
    Οι εργολάβοι πουλούσαν διαμερίσματα στην αγοραία αξία και δήλωναν έσοδα στην αντικειμενική. Οι τράπεζες έδιναν δάνεια για να καλύψουν την ανωτέρω διαφορά που τα χαρακτήριζαν (αν είναι δυνατόν) επισκευαστικά σε νεόδμητα ακίνητα. Στους αγοραστές που ήταν κυρίως πρώτης κατοικίας δινόταν «το τυράκι» ότι γλυτώνουν κι αυτοί τον φόρο μεταβίβασης αν συναινούσαν στην παρανομία, ενώ υπήρχαν χιλιάδες τρόποι να δοθεί απαλλαγή στην πρώτη κατοικία αλλά και να πληρωθεί κανονικά ο φόρος εισοδήματος από τον εργολάβο.
    Αυτά γινόταν για δεκαετίες με ψηφισμένους νόμους και το κράτος δεν ήθελε να ξέρει τίποτα. Η φοροδιαφυγή είναι κολοσσιαία.
    Η επίσημη δικαιολογία ήταν ότι η οικοδομή είναι η ατμομηχανή της οικονομίας μια ατμομηχανή που δούλευε με καύσιμο τη φοροδιαφυγή.
    Οι εργολάβοι επωφελήθηκαν, αλλά το σκηνικό στήθηκε μάλλον για τις τράπεζες για να σπρώξουν δάνεια στους ιδιώτες με τις γνωστές συνέπειες σήμερα.
    Συμπέρασμα. Η ωραία και μεγάλη φοροδιαφυγή ή η φοροαποφυγή γίνεται πάντα με βούληση του πολιτικοοικονομικού κατεστημένου και ψηφισμένο νόμο. (βλέπε εφοπλιστές) και όχι από κακοπληρωμένους κατώτερους υπάλληλους.

    • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
      ΕΥΛΟΧΟΣ @ eforiakos 07/10/2012 20:45:28

      3 ώρες την ημέρα, 7 μήνες τον χρόνο; Μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει στους υπολογισμούς σου. Και για τα ιδιαίτερα, να σου αναφέρω απόψεις διαφόρων "συναδέλφων" σε περιόδους μεγάλων απεργιών και αναστατώσεων στον χώρο της Παιδείας;

      • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
        ΕΥΛΟΧΟΣ @ ΕΥΛΟΧΟΣ 07/10/2012 21:03:01

        "Συνάδελφοι γιατί απεργείτε; Τόσα μπορεί να σας δώσει το κράτος. Βγείτε και κάντε όσα ιδιαίτερα θέλετε. Δεν θα σας πειράξει κανένας". Έμεινες με το στόμα ανοικτό φαντάζομαι. Εγώ να δεις. Όταν επίσης, κύριο μέλημα των συνδικαλιστών ήταν οι λιγότερες ώρες εργασίας και με μεγαλύτερο μισθό! Έλεος! Το έλεγαν αυτό παρά-έξω στην κοινωνία και οι λογικοί (υπάρχουν πολλοί στον κλάδο μας), τραβούσαν τα μαλλιά τους. Έτσι μας (τους) έπαιρναν με τις πέτρες και στιγμάτιζαν έναν ολόκληρο κλάδο εργαζομένων. Απλά τα πράγματα. Εργασία όπως ο γερμανός εκπαιδευτικός και αντίστοιχες απολαβές. Το ίδιο και για όλους τους κλάδους, δημοσίους και ιδιωτικούς. Ή τουλάχιστον μία λογική κλασματική μισθοδοσία, αναλόγως των πόρων του κράτους μας και της πορείας των τιμών των αγαθών. Όσον αφορά στα έξοδα που αναγκάζεσαι να κάνεις από την τσέπη σου... Σε καταλαβαίνω απολύτως: Σεπτέμβριος 2012, 1.420 ευρώ μισθός, 500 από αυτά για το Σχολείο (πρόστιμο ΙΚΑ από λάθος 10 έτη πριν, γραφική ύλη, ταχυδρομείο, λογαριασμοί κ.α.). Αντιλαμβάνεσαι; Από τα 1.420 ευρώ μισθό, έδωσα τα 500 στο Σχολείο και στην οικογένειά μου τα υπόλοιπα 920. Με την υπόσχεση ότι ΘΑ τα πάρω πίσω όταν επιτέλους το κράτος επιδοτήσει τα λειτουργικά έξοδα των σχολείων. Ξέρεις πόσοι διευθυντές σχολείων τα τραβάνε αυτά; Πάμπολλοι, σε διαβεβαιώ. Και όλα αυτά δουλεύοντας (οι σωστοί διευθυντές) 8-9 ώρες την ημέρα (και όχι τουρίστες, δημοσιοσχεσίτες 1-2 ωρών), με απλήρωτες υπερωρίες, με σκληρές ευθύνες (όποιος δεν έχει τρέξει πίσω από 200 παιδιά προσπαθώντας να μην πάθουν τίποτα, να μην μαλώσουν, να μην κάνουν κατάληψη, να μάθουν γράμματα, δεν καταλαβαίνει τι ψυχική φθορά είναι αυτή) και για ένα επίδομα καθαρό της τάξεως των 150-210 ευρώ. Και κλείνω με τα ιδιαίτερα (το είπα και πιο πάνω): Νομιμοποίηση, φορολογία >=30% και αυστηρές ποινές για μη δήλωση ή για μαθήματα στους μαθητές του Σχολείου σου). Και τέλος, δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω με την τελευταία φράση σου.

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ eforiakos 08/10/2012 01:01:17

      Ξεχασατε να αναφερετε οτι ο μισθος αυτων που πετυχαν με ΑΣΕΠ το 2008 ειναι 680€ (ΠΕ 2 πτυχια) και 3 παιδια.........
      Μιλαμε για δυο κατηγοριες εργαζομενων στο ιδιο υπουργειο στην ιδια ακριβως υπηρεσια. Καποιοι ειναι πιο ισοι μεταξυ ισων οπως φαινεται.
      Δεν σας ακουσα ποτε να φωναξετε για τα δικαιωματα αυτων των συναδελφων σας......

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ eforiakos 09/10/2012 12:06:20

      "Όσο για τους εκπαιδευτικούς που δουλεύουν 3 ώρες την ημέρα 7 μήνες τον χρόνο και βγάζουν άλλους δύο μισθούς με μαύρα ιδιαίτερα φροντιστήρια, σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε τις ίδιες απολαβές γιατί όταν αυτοί πηγαίνουν εκδρομές εμείς δουλεύουμε για να πληρώνεται ο μισθός τους." Μην δουλεύεις τόσο πολύ θα πάθεις υπερκόπωση!!! Αλήθεια τι πτυχίο έχεις;;;;;;; Εκκαθαριστικό και όχι μηνιαίες αποδοχές 2009,2010,2011 έχεις;;;;; Άλλωστε δεν υπάρχει έκθεση ξένων εμπειρογνωμόνων που να μην εισηγείται την διάλυση και απόλυση όλων των οικονομικών υπαλλήλων. Επειδή , προφανώς, μας δουλεύετε πολύ θέλουν να σας στείλουν μόνιμα διακοπές!!!! Τελικά το μόνο που πλεονάζει, στην Ελλάδα μας, είναι το θράσος των βολεμένων.

  28. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 07/10/2012 19:31:27

    Ο συντάκτης της ανάρτησης είναι συγκλονιστικά άσχετος με το ζήτημα των αποδοχών των υπαλλήλων του ΥΠ.ΟΙΚ. Έχουν περικοπεί ήδη κατά περίπου 50% σε σχέση με το 2009 κι αν εφαρμόζονταν οι προβλεφθείσες περικοπές, θα φτάναμε σε περικοπή του 70% του ειοδήματος ( χωρίς μάλιστα να συνυπολογίζω την κατάργηση των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα-επιδόματος αδείας). Είναι ο κλάδος του δημοσίου τομέα , που υπέστη μακράν τις μεγαλύτερες μισθολογικές περικοπές. Και οι νέες γενιές των υπαλλήλων του είναι η αφρόκρεμα των πτυχιούχων του Δημοσίου, με δυνατά πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ξένες γλώσσες κτλ. επιλεγμένοι κατόπιν απαιτητικών γραπτών εξετάσεων του ΑΣΕΠ.
    Προφανώς υπάρχουν και κάποια παλιά εδώδιμα και αποικιακά " φρούτα", αλλά σε ποιον κλάδο δεν υπάρχουν;
    Μπράβο στον Σαμαρά, ελπίζω να ξηλωθεί και να ριφθεί πάραυτα στον κάλαθο των αχρήστων το σοβιετικής έμπνευσης και ραγκούσειας εκτέλεσης ελεεινό , ισοπεδωτικό κατασκεύασμα, που αποκαλείται " ενιαίο μισθολόγιο" . Δεν υφίσταται πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο. Κανείς εργοδότης δεν δίνει τα ίδια χρήματα σε όλους τους εργαζομένους του, παραγνωρίζοντας τις αρμοδιότητες, την ευθύνη και τις απαιτήσεις κάθε θέσης εργασίας.
    Μόνο στα Βαλκάνια, όπου η ασχετοσύνη και τα συμπλέγματα περισσεύουν , θα μπορούσε να εφαρμοσθεί το μισθολόγιο αυτό και να το υπερασπίζεται ανάρτηση σε site...δεξιού(!!) προσανατολισμού!

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ μεταρρυθμιστής 07/10/2012 21:54:17

      Όταν παίρνεις γύρω στα 3000 ευρώ (με επιδόματα πάνω & κάτω από τραπέζια κ.λ.π.) και σου πάνε τον μισθό στα 1500, θεωρείς ότι είσαι στην ίδια μοίρα με κάποιον που έπαιρνε 1500 και πήγε στα 900? Έλεος ρε παιδιά και το παραμύθι των σούπερ ντούπερ μορφωμένων κομαντο-πτυχιούχων εφοριακών έχει καταντήσει μονότονο. Τα τελευταία τουλάχιστον 10 χρόνια μέσω ΑΣΕΠ όλοι οι ΠΕ σε όλα τα υπουργεία τα ίδια προσόντα έχουν.

  29. foros avatar
    foros 07/10/2012 19:48:40

    φυσικά και να φορολογηθούν τα ιδιαίτερα των καθηγητών με αυστηρότατες προϋποθέσεις!
    το κρατος θα μπορούσε να εχει αρκετά έσοδα με ενα νομιμο τροπο παροχής αδειας εργου για συμπληρωματική εργασία.
    και προσέξτε, μιλώ για έσοδα απο εργασία και οχι απο κατι ...αλλο!

  30. Πυθέας avatar
    Πυθέας 07/10/2012 20:19:46

    Συγχαρητήρια στον Σαμαρά και στους υπαλλήλους του Υπουργείου Οικονομικών που αρχίσανε να ξηλώνουν το πουλόβερ του μνημονίου.
    Επιτέλους έγινε η αρχή!!!

  31. factorx avatar
    factorx 07/10/2012 20:26:10

    Να υποθεσω οτι τωρα σε αντιπροσωπεεύει ο Βρούτσης;

  32. ΑΝΤΑ avatar
    ΑΝΤΑ 07/10/2012 21:45:43

    Λοιπόν οι εφοριακοί με τα 1200 (+ εξοδα κίνησης δικά τους) ας μαζεύουν χρήματα για το ελληνικό κράτος (που τα στέλνει κατευθείαν σε αποπληρωμή δανείων) , και οι εκπαιδευτικοί με τα 900 μέσο μισθό (700 ο νεοδιόριστος) ας γεμίσουν τα παιδιά σας γνώσεις....
    ΚΑΙ οι εφοριακοί ΚΑΙ οι εκπαιδευτικοί χρειάζονται μεράκι για να αποδώσουν...
    Ο καθένας για διαφορετικό σκοπό....

  33. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 07/10/2012 23:18:41

    Λυπούμαι πολύ για τα παλαιοκομματικοκαθίκια που ξαναγυρίζουν με ντροπολογίες από την πίσω πόρτα σ΄αυτούς που εκβιάζουν την Κυβέρνηση!Το πιο διεφθαρμένο τμήμα της ελληνικής κοινωνίας,αυτοί που αντι να εκτελούν το καθήκον τους έκαναν πολιτική και εκλέγονταν παντού επιβραβεύονται και πάλι! Βρέστε έναν εφοριακό που απέτυχε να εκλεγεί! τι στο διάολο έχουν αυτοί΄και εκλέγονται; μήπως γιατί βάζουν φόρους.Το πιο απεχθές επάγγελμα σ΄ολο τον κόσμο αυτό του εφοριακού εδώ γίνεται ανάποδα!
    Γι άυτό δεν το συνηθίζω αλλά τους εμπνευστές τους αφιερώνω ένα:
    Φτού σας! Μασκαράδες!

  34. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 07/10/2012 23:49:32

    Γιατί από τους εφοριακούς;

    • Πυθέας avatar
      Πυθέας @ Προκόπιος 08/10/2012 15:58:57

      Εννοείς γιατί άρχισε από τους εφοριακούς και τελωνιακούς; δεν ξέρω.. υποθέτω γιατί είναι πολύ ισχυροί κλάδοι, και έχουν τα εξής 2 πλεονεκτήματα.

      1. Γυρνάνε κατα βούληση τη στρόφιγγα των εσόδων, και παραλύουν την μηνιαία εκτέλεση του προυπολογισμού (πράγμα που έκαναν τέλος Σεπτέμβρη)

      2. Μιλάνε απευθείας με τους πολιτικούς τους υφισταμένους, του Υπ.Οικ, οι οποίοι μάλιστα καθορίζουν όλες τις οικονομικές πολιτικές της χώρας.

  35. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 07/10/2012 23:55:43

    Επειδή έχεις άριστη ενημέρωση ; πουθενά στον κόσμο δεν παίρνουν τα ίδια λεφτά αυτοί που δουλεύουν παράγουν έχουν αποτελέσματα με τους άχρηστους που δεν κάνουν τίποτα! Εδώ γίνεται κάποια έστω στοιχειώδης αξιολόγηση; Ή θα τα πάρουν όλοι; Εσείς που δεν εισπράτατε αυτά που έπρεπε και δεν κάνετε τίποτα για τον εκσυγχρονισμό του κράτους πάει πολύ να συνεχίσετε να είστε στον αφρό μισθολογικά. Φτάνει.Κάψατε όλη την Ελλάδα με την ανικανότητά σας!

    • Προκόπιος avatar
      Προκόπιος @ Προκόπιος 08/10/2012 08:15:54

      Πιάσατε κάποιον στόχο; Διευκολύνατε με προτάσεις;Γιατί υπονομεύατε την μηχανοοργάνωση; Γιατί δεν τετειώνετε τις υποθέσεις;Χίλια αναπάντητα ερωτήματα!

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ Προκόπιος 08/10/2012 09:14:03

        Προκόπη, μάλλον ανεπρόκοπος της ΟΛΜΕ θα είσαι. Μήπως και ιδιατερακιας; Ο πιο διεφθαρμένος κλάδος στο Δημόσιο, λυπάμαι που θα στο πω είναι των εκπαιδευτικών, που ανέχονται επι δεκαετίες το αίσχος των " ιδιαίτερων" . Χρήματα μαύρα, αφορολόγητα, συχνά εκβιαστικά αποσπώμενα....
        Αλλά γι' αυτά όλοι κάνουν την πάπια...

        • Προκόπιος avatar
          Προκόπιος @ μεταρρυθμιστής 08/10/2012 11:49:05

          Μου αρέσει ο τίτλος του μεταρρυθμιστή! Μάλιστα. Λούθηρος δηλαδή. Απάντησε όμως πόσα λεφτά ξόδεψε το κράτος για την εισαγωγή της πληροφορικής στο δημόσιο τομέα; γιατί καθυστέρησε η μηχανοργάνωση; Γιατί άργησε τόσο πολύ το tαxis. Οι ιδιαιτεράκηδες είναι πρόβλημα. Αν δουλεύατε εσείς καλά θα τους τσακίζατε. Αλλά Όσο το ανεπρόκοπος άστο. Μία μόνο συμβουλή.Μην εξακολουθείς να βασίζεσαι στις μαντικές σου ικανότητες!

  36. Enzo avatar
    Enzo 08/10/2012 00:24:32

    Μια χαρτορίχτρα καφετζού
    μου είπε στο φλιτζάνι
    πως το ΠΑ.ΣΟ.Κ. κυβέρνηση
    ποτέ δεν ξανακάνει!

    • GO avatar
      GO @ Enzo 08/10/2012 10:35:27

      Αυτά είδε, είπε και έφυγε η φίνα χαρτορίχτρα
      μα της ξέφυγε η ντάμα κούπα, η Δούρου η Ρένα
      που ήταν σ'όλους μας γνωστή, μεγάλη ξεμυαλίστρα
      και τους πασόκους στοίβαζε στου ΣΥΡΙΖΑ τα τρένα.

      • GO avatar
        GO @ GO 08/10/2012 11:07:16

        Μ' αυτόν τον τρόπο δηλαδή και μ' άλλη ονομασία
        το ΠΑΣΟΚ μάλλον θα δει και πάλι εξουσία.

  37. Ευρύλοχος avatar
    Ευρύλοχος 08/10/2012 16:16:30

    (Εξαιρουμένων των: Ευλόχου, Άντας και όσων κινήθηκαν με σεβαστές τοποθετήσεις και αξιοπρέπεια)
    Προς εκείνους που απάντησαν με ύβρεις και απέδωσαν χαρακτηρισμούς, τους επιστρέφω εκεί απ'΄οπου προήλθαν, εκεί όπου ανήκουν. Θέλω επίσης να παρατηρήσω ότι, δυστυχώς, ακόμα και τώρα παραμένετε ποδηγουτεμούνα πλάσματα του συστήματος που σας εξέθρεψε. Φαντασιώνεστε οτι για όλα φταίνε οι εφοριακοί και δεν μπορείτε να αποδεχτείτε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
    ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΗ; Ότι όλοι σας ανήκετε στη γενιά της Μεταπολίτευσης, στη γενιά που ανδρώθηκε στα χνάρια αριστερών πεποιθήσεων, αλλά που λοξοδρόμησε στις παραισθήσεις και τις απολάυσεις του Πράσινου Σοσιαλισμού και σταδιακά ''γλυκαθήκατε'' από το χρήμα, την ευνοϊκή μεταχείριση εν μέσω συνδικαλισμού, το ''Λαός -ΠΑΣΟΚ στην εξουσία''κ.α. Αφού οι συνθήκες σας έπλασαν, ο ιδρυτής σας, σας διέχυσε σε δημόσια διοίκηση και εκπαίδευση, ώστε να πλάσετε την επόμενη γενιά των πρασινοφρουρών που θα συμπεριφέρονταν ως επαναστάτες με καπιταλιστική αιτία. Στα χρόνια του Σημίτη συνεχίσατε να νανουρίζεστε από τα παραμύθια της ''Σύγκλισης'''και της ΟΝΕ, της Ελλάδας της ''Μετανεωτερικότητας'' όπως έλεγε ο δεύτερος αρχηγός σας, τη χώρα των υπηρεσιών, των τραπεζών, κλπ. Και ΕΣΕΙΣ υπήρξατε μέτοχοι σε αυτό το ΠΑΡΑΜΥΘΙ άλλοτε ως συνδικαλισταράδες και άλλοτε ως ''κονδυλοφόροι'' που ανερυθρίαστα πηδούσατε από τις ΠΑΡΥΦΕΣ του Κομμουνισμού στα πιο ΟΡΕΙΝΑ της Δεξιάς στηρίζοντας ένα μοντέλο που ήταν απατηλό και καταδικασμένο να αποτύχει, αλλά δεν σας ένοιαζε τίποτα, ούτε δημόσιο ούτε εθνικό συμφέρον, μόνο το ατομικό σας! Και αίφνης ξυπνήσατε, μέσα από τη μετάβαση του ''Λεφτα υπάρχουν'' στην Τρόικα και τις άγριες διαθέσεις των υπαλλήλων της, για να ζητήσετε ''τα σπασμένα'' από τους εφοριακούς!
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακόμα και τώρα δεν έχετε κατανοήσει, τί έχει συμβεί και ότι αυτός που φταίει ουσιαστικά είναι το τερατούργημα που συντηρήσατε με τις ψήφους σας! ΑΛΛΑ ακόμα και τώρα πάτε σαν κινούμενες βάρκες, σαν πιόνια ώστε να χρησιμοποιηθείτε κ πάλι για να εξυπηρετήσετε -συνειδητά ή ασυνείδητα-πολιτικές σκοπιμότητες και αλλότρια συμφέροντα. Γι αυτό και δεν έχετε βάλει μυαλό και σας χρειάζετε κι άλλη Τρόικα και άλλο ''τρίψιμο'' μήπως και καταλάβετε ότι με την συλλογική ανοχή και τις συλλογικές μ@@@κίες σας διαλύθηκε η Ελλάδα.
    Με 'γειά σας και χαρά σας

  38. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 08/10/2012 17:52:09

    Το πρόβλημα των εκπαιδευτικών τα τελευταία 20 χρόνια είναι ο μισθός του εφοριακού.
    Όταν αντιληφθείτε ποια είναι τα προβλήματά σας , ίσως πετύχετε κάτι καλύτερο.
    Μέχρι τότε υπομονή και δυο-τρεις γουλιές ξύδι κάθε μέρα.... θα σας περάσει !

  39. Μητσαρας avatar
    Μητσαρας 08/10/2012 18:52:16

    Προσωπικά δεν είμαι εφοριακός, εκπαιδευτικός ή γενικά ΔΥ, αλλά σε καμμιά χώρα του κόσμου οι υπάλληλοι του ΥΠΟΙΚ δεν αμοίβονται το ίδιο με τους άλλους ΔΥ, εκτός ίσως στις πρώην Σοβιετικές δημοκρατίες πριν την πτώση του καθεστώτος!!! Αλλα προσόντα, άλλες ευθύνες, άλλες όγκος δουλειάς. Δε μιλάω φυσικά για τους κλητήρες και τις καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ, αυτοί θα έπρεπε να μην παίρνουν καμμιά επιπλέον αμοιβή, αλλά ώς συνήθως στην Ελλάδα κοντά στο βασιλικό ποτίζετε και η γλάστρα. Γενικά τα τελευταία 15 χρόνια με τους γραπτούς του ΑΣΕΠ διορίζονται οι κορυφαίοι στο ΥΠΟΙΚ, ακριβώς λόγω των καλών αμοιβών που υπήρχαν. Βέβαια σίγουρα θα γίνονταν και μετατάξεις βυσμάτων από αλλού για τα επιδόματα. Αυτοί να φύγουν!!!! Η ίδια η τρόικα ζήτησε να μην υπάρξει εξίσωση των αποδοχών.

    Ειδικά για τους εκπαιδευτικούς πάντως, σιγά ρε παιδιά μην κουράζεστε τόσο. Εχω αρκετούς φίλους/φίλες εκπαιδευτικούς και ξέρω πολύ καλά τι επικές μάχες δίνονται κάθε χρονιά μην τυχόν και πέσει καμμιά μια ώρα κενό στο εργάσιμο 4ωρο της ημέρας και δεν προλάβαίνουν τη λαϊκή ή να παίρνουν το παιδί από τον παιδικό. Οσο για τις βαριές διοικητικές εργασίες ή την προετοιμασία στο σπίτι (δηλαδή πχ ο γυμναστής τη προετοιμασία κάνει;;; κοιλιακούς;;;; ραχιαίους;;;), νομίζω δεν τα πιστεύετε ούτε οι ίδιοι. Κάποιοι λίγοι τα κάνουν αυτά, τα κορόϊδα της υπόθεσης προφανώς. Για τους 4 μήνες διακοπές περιττό να μιλήσω, για τα ιδιαίτερα κλπ γνωστά σε όλους. Σαφώς και δεν πρέπει να παίρνετε τα ίδια με τους εφοριακούς και γενικά όλους τους ΔΥ, ήμαρτον...

    • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
      ΕΥΛΟΧΟΣ @ Μητσαρας 08/10/2012 22:26:37

      'Εχω σηκώσει πολλά σχόλια από εχθές. Κάνε έναν κόπο να τα διαβάσεις. Και κάνε και έναν άλλο κόπο: Πήγαινε σε ένα Σχολείο (ασχέτως βαθμίδος) και παρακάλεσε να μπεις σε μία τάξη με 20-30 παιδιά για 45'. Εάν αντέξεις πάνω από 5', σήκωσε το σχετικό σχόλιο στο Antinews. Έξω από τον χορό, όλοι χορεύουν. Όπως εγώ δεν μπορώ να κρίνω άλλες εργασίες εφ' όσον δεν τις έχω δουλέψει, έτσι δεν μπορείς και εσύ να κρίνεις αυτήν του εκπαιδευτικού. Και επιπλέον μην βάζεις τα λαμόγια (υπάρχουν σε κάθε κλάδο, όπως και οι τεμπέληδες) στο ίδιο σακκί με τους πραγματικούς εκπαιδευτικούς. Φιλικά πάντα.

  40. Απορημένος avatar
    Απορημένος 09/10/2012 18:46:59

    Μια απλή ερώτηση προς εκπαιδευτικούς: αφού η δικιά σας δουλειά είναι τόσο βαριά (21 ώρες την εβδομάδα, 45λέπτες!;!;!;!;!, 8 μήνες το χρόνο, χώρια οι καταλήψεις κλπ) γιατί δε δίνατε στο ΑΣΕΠ για το ΥΠΟΙΚ να είσασταν τώρα "αραχτοί" σε μια ΔΟΥ, οι οποίες λειτουργούν με το 20% εως 30% των υπαλλήλων που προβλέπονται στο οργανόγραμμα, (φαντάστείτε απλά το αντίστοιχο σε σχολείο αντι 40 καθηγητές να έχει μόνο 10 και να λειτουργεί παρόλαυτα πλήρως και με περισσοτερους μαθητές κάθε χρονιά), όπου ο κάθε πικραμένος (δίκαια ή άδικα) φορολογούμενος έρχεται και σε καθυβρίζει ή ακόμα χειρότερα σε απειλεί λες και είσαι εσύ ο υπουργός ή βάζεις τα χαράτσια στη τσέπη σου, όπου ένα ευρώ ζημιά να προκαλέσεις στο δημόσιο κινδυνέυεις να χάσεις τη δουλεία σου, όπου πρέπει να γνωρίζει πολλά διαφορετικά αντικείμενα και τεράστια νομοθεσία (σα να λέμε ο φιλόλογος να κάνει και μαθηματικά και πληροφορική) και να παίρνετε υψηλότερο μισθό;;;
    Προσωπικά παίρνω 320 ευρώ παραπάνω από οτι θα έπαιρνα αν υπηρετούσα σε σχολείο, με 10 χρόνια προυπηρεσία και μεταπτυχιακό, αυτή είναι η τρομερή υπερβάλουσα διαφορά που μας χάρισαν (προσωρινά...), αυτό είναι το φοβερό ρετιρέ του ΥΠΟΙΚ αγαπητοί εκπαιδευτικοί, όποιος θέλει ευχαρίστως να αλλάξουμε.

  41. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/10/2012 20:07:46

    Θα αποφύγω το σχολιασμό για τον ειρωνικό και ανακριβή τίτλο του δημοσιεύματος και θα πάω στην ουσία. Αυτό που γράφετε, δηλ. το ότι οι υπάλληλοι του υπ. οικ. διατηρούν το 75% των πρόσθετων αποδοχών, είναι ένα τεράστιο ψέμα.

    Αυτό που ισχύει είναι ότι:
    -πριν την ψήφιση του ενιαίου μισθολογίου οι πρόσθετες αποδοχές είχαν ήδη μειωθεί κατά 12+8=20%.
    -με το ενιαίο μισθολόγιο μειώθηκαν ΟΙ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ αποδοχές κατά 25%. Αυτό σημαίνει ότι επειδή οι βασικοί μισθοί έμειναν περίπου ίδιοι ή αυξήθηκαν λίγο (αν λάβουμε υπόψη και την κατάργηση του κινήτρου απόδοσης) η μείωση που έγινε στις πρόσθετες αποδοχές ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη. Για παράδειγμα, αν κάποιος υπάλληλος έπαιρνε με το παλιό μισθολόγιο καθαρό βασικό μισθό 1100 και πρόσθετες (μετά τη μείωση κατά 20%) 900 (δηλ. συνολικές καθαρές αποδοχές 2000) και ο βασικός μισθός με το νέο μισθολόγιο είναι 1200, τότε οι νέες συνολικές αποδοχές (με τη μείωση του 25%) είναι 1500, δηλ. οι πρόσθετες (σε σχέση με τους υπαλλήλους άλλων υπουργείων) είναι πλέον 300, δηλ. μειωμένες κατά 67% (πέρα από την μείωση 20% που είχε προηγηθεί).

    Για να καταλάβει ο κόσμος και να μη δημιουργούνται εντυπώσεις τα ποσά της υπερβάλλουσας διαφοράς κυμαίνονται στις περισσότερες περιπτώσεις από 200 (καθαρά) έως 400 (καθαρά), δηλ. χωρίς να είναι αμελητέα, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν προκλητικά σε σχέση με τους μισθούς των άλλων υπουργείων (τα οποία όλοι γνωρίζουμε ότι καλώς ή κακώς έχουν πολύ πιο εύκολα αντικείμενα – αν όχι θα ήθελα να δω πόσοι υπάλληλοι άλλων υπουργείων θα ήθελαν να έρθουν στο υπ. οικ. αν αυτό δεν είχε πρόσθετες αμοιβές).

    Παρακαλώ να δημοσιευτεί προκειμένου ο κόσμος να μάθει την αλήθεια

    Ένας υπάλληλος του Υπ. Οικ. του οποίου οι συνολικές αποδοχές σε σχέση με το 2009 έχουν μειωθεί κατά 45%.

  42. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 09/10/2012 20:25:32

    Τις χρονιές 1985-1987 ήμουν απουσιολόγος του τμήματός μου στο Γυμνάσιο. Κάθε μέρα που παίρναμε απουσίες, συμπλήρωνα και μια σελίδα από τις αριθμημένες κατά αύξοντα αριθμό του απουσιολογίου. Σημειωτέον ότι απουσίες παίρναμε όχι μόνο τις ημέρες που γίνονταν μαθήματα, αλλά και τις ημέρες που πηγαίναμε εκδρομή (μιά κάθε μήνα), τις ημέρες των σχολικών εορτών, εκκλησιασμών κ.λ.π.
    Αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι τότε δεν γίνονταν καταλήψεις στα σχολεία, ξέρετε πόσες σελίδες από το απουσιολόγιο είχα χρησιμοποιήσει ως το τέλος της σχολικής χρονιάς ;
    120.... !!!
    Αυτά για τους μονίμως φωνασκούντες εκπαιδευτικούς, οι οποίοι θέλουν να έχουν ίδιο μισθό με τους εφοριακούς , αλλά βεβαίως πολύ διαφορετικό ωράριο.....
    Υ.Γ. Αν δεν το ξέρετε και για να μην υπάρχει σύγχυση, μάθετε ότι στο ΥΠ.ΟΙΚ. εργάζονται υπάλληλοι που ανήκουν σε διάφορους κλάδους : Εφοριακών, Τελωνειακών, Δημοσιονομικών (οι οποίοι στην πλειοψηφία τους είναι κατηγορίας ΠΕ και διορισμένοι με γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, δεδομένου ότι η παλιά φουρνιά σε πολύ μεγάλο βαθμό τέθηκε σε εφεδρεία ή συνταξιοδοτήθηκε), καθώς επίσης Οδηγών, Επιμελητών, Καθαριστριών κ.λ.π.
    Αν το πρόβλημά σας κ.κ. εκπαιδευτικοί είναι ο μισθός των καθαριστριών και των κλητήρων, πείτε το ανοιχτά ....Μην αναφέρεστε μονίμως στους Εφοριακούς, γιατί κανένα δίκιο δεν πρόκειται να βρείτε έτσι....

  43. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 10/10/2012 01:09:31

    Πως συμβαίνει υπάλληλοι με τόσα τρομερά προσόντα, όπως διατείνονται ότι έχουν, να μην μπορούν να έχουν μια καλή ιδέα για το πως θα πατάξουν τη φοροδιαφυγή. Αλλά μην γελιόμαστε οι άνθρωποι για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι πως θα τα οικονομήσουν με το σύστημα 4-4-2. 40% στους ίδιους, 40% στους ελεγχόμενους και 20% στο κράτος. Γι΄αυτό πάμε κατά κρημνών.

  44. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 10/10/2012 22:03:16

    Προς ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    1. Ιδέες για την πάταξη της φοροδιαφυγής έχουμε πολλές. Αν δεν το γνωρίζεις , όμως, μάθε ότι δεν νομοθετούν οι εφοριακοί. Η πάταξη της φοροδιαφυγής είναι πρωτίστως θέμα πολιτικής βούλησης και όπως θα έχεις ίσως καταλάβει αυτή δεν υπάρχει.....Διάβασε το παράδειγμα που θέτει στο σχόλιό του ο συνάδελφος, μιλώντας για τη φοροδιαφυγή στην οικοδομή.
    Και δεν είναι το μόνο.... (πρόσφατο παράδειγμα οι καταθέτες σε τράπεζες του εξωτερικού και ο τρόπος που χειρίστηκαν το θέμα οι υπουργοί μας)
    2. Καλούμαστε να εφαρμόσουμε νόμους, χωρίς να μας παρέχονται και τα κατάλληλα "εργαλεία". Ο κ. Σπινέλλης που μίλησε για το σύστημα 4-4-2 και το οποίο εσείς μηρυκάζετε έχοντας καταπιεί αμάσητο αυτό που σας σέρβιραν τα Μ.Μ.Ε., ας μας πει αν προχωράει οποιοδήποτε έργο αφορά στη μηχανοργάνωση του Υπ. Οικονομικών, χωρίς να έχει ανατεθεί σε εταιρείες του Κόκκαλη.
    Μιλάμε για εφαρμογές οι οποίες θα μπορούσαν να έχουν φταιχτεί με μηδενικό κόστος για το Δημόσιο, από υπαλλήλους της Γ.Γ.Π.Σ. όπου προΐστατο ο εν λόγω κύριος .
    3. Οι Δ.Ο.Υ. έχουν φορτωθεί αντικείμενα άχρηστα και ανούσια που δεν έχουν σχέση με ελεγκτικές διαδικασίες. Λόγω απίστευτου φόρτου εργασίας στις Δ.Ο.Υ. (ύστερα και από την εφαρμογή του μέτρου της εφεδρείας και το κύμα συνταξιοδοτήσεων), εδώ και πάρα πολύ καιρό οι ελεγκτές απασχολούνται σε άλλα Τμήματα βοηθώντας σε αντικείμενα άλλα : κλειδάριθμοι (που θα έπρεπε να αποστέλλονται ταχυδρομικά από τη Γ.Γ.Π.Σ. του "πολύ" κ. Σπινέλλη), ΕΤΤΗΔΕ, μισθωτήρια κ.λ.π.
    Για όλα αυτά κυρίως και δευτερευόντως για αυτό στο οποίο αναφέρεστε , πάμε κατά κρημνών.

  45. bill avatar
    bill 10/10/2012 23:59:20

    Αναρωτιέμαι ποιος ο λογος της παραπληροφόρησης. Είμαι Τελωνειακός Π.Ε με 2 παιδια.Προ κρισης οι καθαρές ετήσιες αποδοχές μου ήταν 30.000 ευρω σήμερα δεν ξεπερνούν τις 17.000 ευρω με στεγαστικο δάνειο 1.000 ευρω το μήνα εχω πρόβλημα πλεον επιβιωσης οι δε συνθηκες εργασιας ειναι φριχτές μια και έχουμε απομείνει ελάχιστοι σε όλη την Ελλάδα (περίπου 2.200),αλλα παρολα αυτα συνεχίζω να ακούω ότι ειμαι ρετιρέ και χαιδεμένο παιδί του συστηματος δε μπορεί όλα αυτα να λέγονται απο άγνοια, κάποιο λάκο έχει η φάβα

  46. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 04/09/2013 18:43:13

    Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΝΟΥ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟΙ
    .ΟΣΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΥ ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ.
    ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ.
    ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΛΑΔΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ .ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΑΜΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
    ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΟΦΗΣΗ Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ .Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ