#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2011 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφιαλτικό σενάριο για στάση πληρωμών σε μισθούς και συντάξεις



(Ανανεωμένο) Μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου επαρκούν τα ταμειακά διαθέσιμα του Δημοσίου, σύμφωνα με τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Φίλιππο Σαχινίδη.

«Σίγουρα και μέσα στον Οκτώβριο έχουμε τη δυνατότητα να κινηθούμε», δήλωσε σήμερα στο Mega ο κ. Σαχινίδης και πρόσθεσε: «Αυτή τη στιγμή προσπαθούμε να διασφαλίσουμε ότι θα συνεχίσει να λειτουργεί το κράτος χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα».

Γράφαμε χθές για το πρόβλημα που δημιουργείται:

Η 6η δόση του δανείου από την τρόικα πρέπει να δοθεί, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, μέχρι τις 22 Σεπτεμβρίου, πράγμα αδύνατο αφού οι εκπρόσωποι των δανειστών θα έλθουν στις 17 για συνομιλίες. Επομένως, δε θα δοθούν τα χρήματα που απαιτούνται για να λειτουργήσει ομαλά η χώρα και το ταμειακό απόθεμα της Ελλάδας ίσως υποχωρήσει και κάτω από 1 δις ευρώ.

Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο που επεξεργάζονται πλέον και στην κυβέρνηση και στην τρόικα, με μια διαφοροποίηση από τις προηγούμενες φορές. Τους επόμενους δύο μήνες η Ελλάδα δεν υπάρχουν ομόλογα που λήγουν, δεν θα χρειαστεί δηλαδή η Ελλάδα να πληρώσει, οπότε ακόμη κι αν δε δοθεί η δόση του δανείου δε θα υπάρξει πιστωτικό γεγονός. Δηλαδή δεν θα αναγκαστεί η Ελλάδα να πει ότι κηρύσσει στάση πληρωμών, επομένως δεν θα ενεργοποιηθούν ρήτρες, ούτε θα επικρατήσει πανικός για μια πιθανή χρεοκοπία.

Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι τι θα γίνει με τους μισθούς και τις συντάξεις. Θα μπορέσει η κυβέρνηση μέχρι το τέλος του έτους να τους καλύψει;

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι αν δεν τα βρουν με την τρόικα και δεν εκταμιευτεί άμεσα η δόση, κάποια από τη μισθοδοσία μέχρι το τέλος θα έχει πρόβλημα. Ενδεχομένως η κυβέρνηση να δεσμευτεί ότι θα δώσει τα χρήματα σε υπαλλήλους και συνταξιούχους, ή να τους δώσει έναντι και τα υπόλοιπα σε ομόλογα έντοκα και βραχείας διάρκειας.

Ο μεγάλος φόβος είναι αν σε ένα τέτοιο σενάριο επικρατήσει πανικός, ο κόσμος τρέχει να βγάλει τις καταθέσεις του και καταρρεύσουν τράπεζες. Επίσης, στην επιβεβαίωση του σεναρίου αυτού θα μιλάμε ξεκάθαρα για εσωτερική χρεοκοπία, γεγονός που είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να διαχειριστεί η κυβέρνηση, οπότε θα υπάρξουν σοβαρές πολιτικές εξελίξεις.

Για τους παραπάνω λόγους ο Ευ. Βενιζέλος μίλησε στη Θεσσαλονίκη με τρόπο που ήθελε να σοκάρει και είπε ότι οι επόμενοι δύο μήνες είναι κρίσιμοι. Διότι γνωρίζει ότι έστω και μια μέρα καθυστέρηση να υπάρξει στην πληρωμή μισθών και συντάξεων ο κόσμος θα ξέρει ότι έχουμε χρεοκοπήσει.

Υπό το βάρος αυτών των εξελίξεων η συνεδρίαση του υπουργικού και οι αποφάσεις που θα ληφθούν από αύριο στην Αθήνα έχουν πολλαπλή σημασία. Η ανακοίνωση πρόσθετων μέτρων 1 δις ή και παραπάνω θα επιβαρύνουν κυρίως μισθωτούς. Οπότε η κυβέρνηση θα θέσει και πάλι το εκβιαστικό δίλημμα «Η ολόκληρος ο μισθός έστω και μειωμένος ή καθόλου μισθός».

Το ερώτημα είναι που έχουν πάει τόσο λεφτά που περικόπηκαν επί 20 μήνες; Που πήγαν οι θυσίες του ελληνικού λαού και σε ποιο πηγάδι έχουν πεταχτεί τόσα λεφτά ώστε φτάσαμε να μην έχουμε χρήματα να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nikos1969 avatar
    nikos1969 11/09/2011 13:41:35

    ΠΡΟΤΑΣΗ...εδω που φτασαμε αντι εφαπαξ να δινονται μετοχες απο εταιρειες δημοσιου δεη ευδαπ...κτλ
    το ιδιο κ για μεροσ των μισθων - συνταξεων πχ 30% σε μετοχες
    θα λυσει τουλαχιστον προσωρινα το προβλημα...κ θα μεινουν στα χερια ελληνων οι εταιρειες!!!

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ nikos1969 11/09/2011 14:54:15

      Εξαιρετική ιδέα!!

      Και θα πούμε ότι κάναμε αποκρατικοποιηση!!!!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ nikos1969 11/09/2011 15:46:40

      και θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι καθώς πλέον δεν θα μιλάμε για ποσοστά ύφεσης αλλά για το ποιος έχει ένα €...

      Αν λοιπόν κοπούν οι συντάξεις 30% και οι μισθοί το ίδιο πόσο λες να κοπεί η ανύπαρκτη κατανάλωση;
      Αν από 3,500,000 συνταξιούχοι και μισθωτοί και οι οικογένειές τους αποσύρουν από την ισχνή κυκλοφορία του χρήματος δεν θα μείνει ανοικτό ούτε το πανέρι με τα κουλούρια στη γωνία.

      Βέβαια θα έχει δικαιωθεί το ΚΚΕ γιατί πλέον όλο ο δημόσιος και ιδιωτικός πλούτος θα είναι σε ποσοστό 30% στα χέρια των Ελλήνων...

      ΥΓ

      φαντάζομαι ότι ο συνταξιούχος και ο μισθωτός θα πάρει πχ μετοχές της ΔΕΗ και θα επιστέψει αριθμό μετοχών για να πληρώσει το ρεύμα που θα το δώσει η ΔΕΗ σε μισθούς που θα το καταθέσουν στο φούρνο για να πάρουν ψωμί και ο φούρνος πάλι στη ΔΕΗ για να πληρώσει το ρεύμα κλπ κλπ κλπ

      Ας γίνουμε ανταλλακτική οικονομία καλύτερα απλούστερο θα είναι καθώς θα πρέπει να είμαστε on line για να δούμε πόσο θα έχει το κιλό...

    • Sackis avatar
      Sackis @ nikos1969 12/09/2011 13:02:43

      Καλη σκεψη!Εγω που θελω να υπαρχει και αυριο Ελλαδα θα δεχομουν!!!

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 11/09/2011 13:42:34

    Σε πληρωμές τοκοχρεωλυσίων μήπως;!
    Τα κατάφεραν οι αλήτες εγχώριοι και ξένοι να φέρουν τη χώρα σε αυτό ακριβώς το σημείο. Απομυζώντας τους Ελληνες, όσους πληρώνουν, πληρώθηκαν τα δανεικά και τώρα δε θα υπάρχουν για μισθούς και συντάξεις. Κι έχουν πείσει πολλούς ότι τα έσοδα δε φτάνουν ούτε για αυτά. Αιδώς! Και Γουδί!

  3. Δήμος avatar
    Δήμος 11/09/2011 13:43:28

    Είναι απλό. Αντί για μισθούς και συντάξεις, θα δώσει ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου, που έχουν καλή απόδοση.

    Ψηφίστε Παπανδρέου, ζώα. Σε δύο χρόνια έχει καταστρέψει την Ελλάδα.

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ Δήμος 11/09/2011 14:19:21

      χειροκροτηστε το θιασο του ΓΑΠ. ομολογω οτι ειναι ανταξιος του περιφημου παραμυθα χανς κριστιαν αντερσον.

    • Elias avatar
      Elias @ Δήμος 13/09/2011 19:15:06

      μονο ο Παπανδρεου και το σιναφι του? Και ολοι οι προηγουμενοι τι κανανε?

  4. Πητ avatar
    Πητ 11/09/2011 13:49:39

    Ίσως πρέπει να γίνει. Μόνο με κάποιο σοκ θα καταλάβουμε ότι εμείς έχουμε ανάγκη τους ξένους και όχι οι ξένοι εμάς. Εξυπνάδες του τύπου "μειώνω μισθούς και τους τα δίνω με υπερωρίες" και "βγάζω τον κόσμο στην εφεδρεία και τους πληρώνω μέχρι να πάρουν σύνταξη χωρίς να κάνουν τίποτα" δεν περνάνε πια.

    • καποιος νικος avatar
      καποιος νικος @ Πητ 11/09/2011 14:12:37

      Τώρα, αν σου πώ, ότι δε διαφωνώ σ' αυτά, που λές..
      Μας κοροϊδεύουν και τα πασόκια, που 1,5 χρόνο τώρα έχουνε ρημάξει τον ιδιωτικό τομέα με φόρους για να μη πειράξουν τον κομματικό τους στρατό στο δημόσιο, μας το παίζει κι ο Σαμαράς περίεργα το παιχνίδι με κάτι τεράστιες εφεδρείες, που να μη καταλήγουν σ' απολύσεις.. Εφ' όσον το πρόβλημα είναι το δημόσιο χρέος κι άρα στο δημόσιο, εκεί πρέπει να γίνουνε οι τομές..
      Κι αν χρειαστεί ν' απολυθούνε και 50.000, ν' απολυθούνε, δε κατάλαβα, γιατί ο ιδιωτικός τομέας να τρώει όλο τ' αγγούρι?

      • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
        ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ @ καποιος νικος 11/09/2011 16:45:02

        και μετά να δουλεύεις εσύ και όσοι είναι στον ιδιωτικό τομέα για 300 ευρώ το μήνα. Ποιούς φόρους είδες στο ιδιωτικό τομέα ? (Δεν συμπεριλαμβάνω τους ελεύθερους επαγγελαματίες αυτοαπασχολούμενους). Η σχολή του σικάγο κάνει καλά την δουλειά της. Το δόγμα της :
        1. Κατάργηση κανόνων και ρυθμίσεων που εμποδίζουν την συσσώρευση κερδών
        2.Πώληση δημόσιας περιουσίας σε ιδιωτικές εταιρείες ώστε να την εκμεταλλευτούν επικερδώς.
        3. Δραματική περικοπή στην χρηματοδότηση κοινωνικών προγραμμάτων

        Και όλα τα παραπάνω μετά την υποβολή στον λαό ενός σόκ.
        Κάνε τον κόπο και διάβασε το βιβλίο "Το δόγμα του Σόκ" της Naomi Klein, για να καταλάβεις ότι αυτό που μας συμβαίνει είναι τεχνητό με μοναδικό στόχο την υποδούλωση του Ελληνικού Λαού.

        • Πητ avatar
          Πητ @ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 11/09/2011 17:37:45

          Αφού το κράτος δεν μπορεί να διαχειριστεί την περιουσία του γιατί να μην το κάνουν οι ιδιώτες; Και όχι μόνο δεν την εκμεταλλεύεται σωστά αλλά αποτελεί μέσο πλουτισμού πολιτικών, με την κατά καιρούς αποσπασματική πώληση ακινήτων σε συγγενείς και φίλους.
          Όσο για την περικοπή των επιδομάτων είναι αποτέλεσμα της εκμετάλλευσης του κοινωνικού κράτους. Τι είναι ουσιαστικά το κοινωνικό κράτος. Λεφτά που δίνουν αυτοί που έχουν σε αυτούς που δεν έχουν για να μην εξεγείρονται. Και έχει νόημα όταν αυτοί που εισπράττουν είναι λίγοι. Όταν όμως σε πληθυσμό 10 εκατομμυρίων έχουμε 2.5 εκατομμύρια συνταξιούχους συν άλλους τόσους ξένους συν 800 περίπου χιλιάδες μαϊμού ανάπηρους τότε να ψοφήσει το κοινωνικό κράτος κι όσοι ζουν από αυτό.
          Κάτσε λοιπόν εσύ να βαυκαλίζεσαι ότι θέλουν να σε υποδουλώσουν και συνέχιζε να δίνεις το αίμα σου για τους βρικόλακες τους Δ.Υ.

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Πητ 12/09/2011 14:07:01

            Τους πολιτικούς όμως τους εκλέγουμε. Οι ιδιώτες θα λειτουργούν ως ελεύθερη αγορά,
            με ό,τι αυτό -κακό-συνεπάγεται.
            Βρες κάτι άλλο . Δεν είναι λύση αυτό.

          • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
            ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ @ Πητ 12/09/2011 21:14:37

            Καλά κρασιά. Όταν θα πληρώνεις το νερό και το ρεύμα 5 φορές επάνω έλα να μου πείς για τον ιδιωτικό τομέα. Το ότι υπάρχουν μαϊμού συνταξιούχοι και ένα σωρό 45άρηδες συνταξιούχοι της εθελουσίας δεν φταίει ο λαός αλλά οι απατεώνες πολιτικοί που το επέτρεψαν και οι ψηφοφόροι τους. Μάλλον εσύ βαυκαλίζεσαι με τον "άσπυλο και αμόλυντο" ιδιωτικό τομέα

          • Πητ avatar
            Πητ @ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 12/09/2011 21:32:25

            Το ρεύμα ήταν φτηνό λόγω λιγνίτη, ο οποίος τελειώνει και είναι και όσος απέμεινε είναι κατώτερης ποιότητας. Από τη στιγμή που οι πολιτικοί που ο λαός, που φυσικά ποτέ δεν φταίει σε τίποτα, ψήφισε αποφάσισαν φυσικό αέριο τελείωσε το θέμα. Το ρεύμα θα είναι ακριβό όχι λόγω ιδιωτών αλλά λόγω καυσίμου.
            Πες μου ξανά πως θέλουν να υποδουλώσουν τον αδάμαστο ελληνικό λαό, που ο τράχηλος του ζυγό δεν υπομένει. Πες μου για τον επαναστάτη ανυπόταχτο ελληνικό λαό που άλλη δουλειά δεν έχουν και βάλθηκαν οι Εβραίοι, οι Τούρκοι, οι Αγγλοαμερικάνοι, οι Γερμανοί να υποτάξουν.
            Ποτέ δεν είπα ότι ο ιδωτικός τομέας τα κάνει όλα, πάντα καλά. Σίγουρα όμως δεν τα κάνει χειρότερα από το ελληνικό κράτος.

      • la poderosa II avatar
        la poderosa II @ καποιος νικος 12/09/2011 13:00:03

        Ελεος πια με τον ιδιωτικο τομεα που δεν φταιει. Παρτε ειδηση, η παραγωγικοτητα και ανταγωνιστικοτητα του ιδιωτικου τομεα ειναι για μισθους 200 ευρω ο βασικος. Ακομα κι παψουμε να πληρωνουμε το δημοσιο, η στρατια απ' τους αχρηστους ιδιωτικους υπαλληλους και τους ανικανους κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες παλι σκατα θα τα εκαναν. Ειμαστε μπανανια!

  5. jkr avatar
    jkr 11/09/2011 13:57:05

    "Πάγωσε" το πανελλήνιο ακούγοντας χθες τον Πρωθυπουργό της χώρας να ανακοινώνει από το βήμα της ΔΕΘ τον ...μεγάλο στόχο σε ό,τι αφορά την ανεργία. Μιλώντας στους παραγωγικούς φορείς της χώρας ο Παπανδρέου είπε: ''Θα αγωνιστώ να υπάρχει ένας εργαζόμενος σε κάθε οικογένεια'', σοκάροντας με τον νέο κοινωνικό στόχο που συνεπάγεται φτώχεια και ανέχεια.
    "Σε αυτήν την δύσκολη περίοδο μεγάλης δοκιμασίας, οφείλουμε να πετύχουμε ένα σαφή στόχο κοινωνικής αλληλεγγύης" είπε. "Βασικός μου στόχος σ' αυτή τη δύσκολη περίοδο, να μην υπάρχει οικογένεια χωρίς τουλάχιστον έναν εργαζόμενο, να μην υπάρχει οικογένεια χωρίς εισόδημα".

    Συνεπώς, όσοι έχουν οικογένεια στην οποία δουλεύουν κι οι δύο ας ετοιμάζονται....για τρεις δεν το συζητώ...
    Στην ουσία βέβαια και χωρίς απολύσεις οι 2 μισθοί θα μετράνε εντός ολίγου για έναν είτε δουλεύεις στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα είτε είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

    ΚαΛό ΚουράΓιο...

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/09/2011 13:59:07

    ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ και ΑΙΣΧΟΣ!!!Να ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ και να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ!!!!Έχει συντελεστεί η μέγιστη πολιτική ΑΛΗΤΕΙΑ!!!Από τη στιγμή που ο πασοκισμός ανέλαβε την εξουσία,έχουν γίνει εις βάρος της χώρας και των Ελλήνων ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ και ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ!!!Η Ιστορία θα τους τοποθετήσει στα πιο ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΤΑΡΤΑΡΑ της....

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Komis Montechristo 11/09/2011 14:24:55

      Συμφωνώ και επαυξάνω.Το θέμα όμως δέν πρέπει να είναι στο πού θα τους τοποθετήσει η Ιστορία, αλλά εμείς.! Γουδή! Γουδή!.

    • ΓΙΑΝΝΑ Φ.Κ. avatar
      ΓΙΑΝΝΑ Φ.Κ. @ Komis Montechristo 11/09/2011 15:48:05

      Κόμη,
      δε διαφωνώ με όσα γράφεις.Αλλά μέχρι να τους τοποθετήσει η ιστορία στα τάρταρα, τοποθέτησαν οι πράσινοι προδότες στα τάρταρα τους Έλληνες και την Πατρίδα.
      Μέρες τώρα φυσάω και ξεφυσάω. Δεν μπορώ να γελάσω, δεν μπορώ να παίξω με τα παιδιά μου. Κοιτάω τους λογαριασμούς που δεν βγαίνουν με τίποτα και είμαι προβληματισμένη, αγανακτισμένη, θυμωμένη, οργισμένη και για πρώτη φορά στη ζωή μου φοβισμένη. Όχι για μένα αλλά για τα παιδιά μου που πολύ φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να τους προσφέρω ό,τι πρόσφερε σε μένα ο πατέρας μου όταν με 'κανε το 1970.

  7. factorx avatar
    factorx 11/09/2011 14:11:36

    Αλέκα Παπαρήγα στο Φεστιβάλ της ΚΝΕ: «Δεν είναι υπερβολή, να βρεθούμε μπροστά σε στάση πληρωμών μισθών και συντάξεων λόγου χάρη στην Ελλάδα .. δεν είναι υπερβολή να προβλέψουμε ότι σε συνθήκες αυξανόμενης ανεργίας και ανερχόμενης φτώχειας να φθάσουμε σε πτώση της κυβέρνησης. Δεν αποκλείεται να επιταχυνθούν οι διαδικασίες για τη λεγόμενη κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας" η και άλλης παραλλαγής π.χ. κεντροαριστεράς».

    Σύμφωνα με τη γγ του ΚΚΕ, μπροστά σε αυτά τα ενδεχόμενα, «δεν πρέπει ούτε ώρα ο ελληνικός λαός να περιμένει αν θα τα βρουν μεταξύ τους τα κόμματα εξουσίας και τι "κομπρεμί" θα γίνουν με τα μικρότερα κόμματα, που ορέγονται συμμετοχή σε αστική κυβέρνηση».

    • ataktos avatar
      ataktos @ factorx 11/09/2011 14:14:12

      ο γιωργος κατέρρευσε ..και στεναχωρήθηκε η μαντάμ

    • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ factorx 11/09/2011 15:38:14

      Σιγοντάρει με κάθε τρόπο την πολιτική του ΓΑΠ διαδίδοντας την διαφημιστική καμπάνια ότι δεν υπάρχουν χρήματα για μιθούς κλπ.
      Αυτό είναι ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΨΕΜΜΑ ,γιατί οι εισπράξεις 5 δις το μήνα σύμφωνα με δηλώσεις τοι κ.Οικονόμου υφυποργού οικονομικών φθάνουν για μισθούς και συντάξεις που είναι βάσει του προυπολογισμου περίπου 2.3 δις το μήνα και για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ .
      Για εξώφληση δανείων οφείλονται δόσεις από τα μέσα Δεκεμβρίου και μετά.
      Η κινδυνολογία προφανώς γίνεται για να προλάβουν να ξεπουλήσουν σε ημέτερους με κελεμπία ή χωρίς τα φιλέτα του Δημοσίου με το αζημώτο βεβαίως λόγω του ότι θα εξαφανισθούν πολιτικά.
      Το αίσχος και η βρωμιά τους φαίνεται από το ότι από ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ δεν δίνουν ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ για την πορεία εισπράξεων πληρωμών κλπ ,ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, γιατί προφανώς δεν τους εξυπηρετούν.
      Χρέος του υπεύθυνου πολιτικού είναι να δώσει δημόσια τα στοιχεία που
      πρέπει να έχει και αν του τα αποκρύπτουν να το καταγγείλει δημόσια με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο.
      Επί τέλους ο πολιτικός διάλογος πρέπει να σταματήσει να γίνεται με κατευθυνόμενες διαρροές-εντολές-καρμπόν σε ΜΜΑ.

      • tpe avatar
        tpe @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 12/09/2011 12:36:32

        Ναι. Μία επίκαιρη ερώτηση στη Βουλή και τα στοιχεία δίνονται ΑΜΕΣΑ. Γιατί δεν την κάνει ο Σταϊκούρας (πχ);

  8. Samarikia avatar
    Samarikia 11/09/2011 14:20:02

    Ειλικρινά ντρέπομαι για λογαριασμό του....Υπάρχει άνθρωπος,ειλικρινά που πείθεται από τα λόγια του?Αλλά είπαμε:Ο Γιωργάκης και η κυβέρνηση του είναι η εκδίκηση της απατημένου συζύγου...Ο μπαμπάκας του τα έδωσε όλα και η μαμάκα του τα παίρνει τώρα,όλα!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Samarikia 12/09/2011 14:52:53

      Δυστυχώς!!!!!! Αυτή είναι η αλήθεια της υπόθεσης!!!!!!!Οταν δεν μπορείς να βάλεις χέρι στο σύζυγο, ευνουχίζεις το γιο!!!!

  9. ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ avatar
    ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ 11/09/2011 14:20:46

    Στα οπλα ρεεεεεε αφιστε τα γιαουρτια και τις μουτζες αυτα ειναι για τα παιδια.
    Η Ιστορια θα τους τοποθετιση εσυ ναδουμε τι θα τρως απο αυριο.

  10. Tem avatar
    Tem 11/09/2011 14:22:18

    Ψηφίστε πασοκ τώρα γουρούνια

  11. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 11/09/2011 14:22:55

    Δυστυχώς τα πράγματα είναι απελπιστικά και δεν φαίνεται φως στο τούνελ. Τώρα θα ακολουθήσουν οι μεγάλοι εκβιασμοί. Αν όμως δείξουμε υπομονή, θα πέσουν στο κενό, επειδή ο κόσμος δεν μπορεί να αντέξει μία ελληνική χρεωκοπία (http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2420.aspx )

  12. ORIMA avatar
    ORIMA 11/09/2011 14:40:28

    Τώρα θα μπούμε σε "τελικές λύσεις". Κρατηθείτε και κάντε ό,τι η λογική και το ένστικτό σας σάς προστάζουν για να προστατεύσετε τα παιδιά σας.

  13. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 11/09/2011 14:50:12

    Αυτη την στιγμή ακουω REAL FM. Αν αυτα που μεταδιδει αληθεουν η 11 Σεπτεμβριου της Ελλαδας ειναι ορατη πλεον....
    Δεν τολμω να γραψω αυτα που ακουω....φοβαμαι.....

    • alakran avatar
      alakran @ Ρήγας Φερραιος 11/09/2011 14:51:53

      Όσο πλησιάζουν οι εκλογές θα μας τρομοκρατούν περισσότερο.

  14. βασιλης avatar
    βασιλης 11/09/2011 15:02:18

    καλως ηρθατε στην σερβια του μιλοσεβιτς και στην ρωσσια του γιελτσιν οπου μισθοι και συνταξεις δινονταν μετα 5 μηνες εναντι ποσου και που οσοι ειχαν καταθεσεις στις τραπεζες πηραν υποσχετικα ομολογα για μετα 15 χρονια / η πλακα ειναι οτι αυτος ο αποχαυμωμενος λαος πιστευει οτι ολα αυτα ειναι προεκλογικα παιχνιδια.

    • andreas avatar
      andreas @ βασιλης 12/09/2011 12:36:52

      pestaaaaaaaa!!!!!!

  15. Chris avatar
    Chris 11/09/2011 15:07:39

    "Το ερώτημα είναι που έχουν πάει τόσο λεφτά που περικόπηκαν επί 20 μήνες;"
    Στο ερώτημα αυτό η απάντηση είναι η εξής.
    Πρώτα ποια είναι αυτά τα λεφτά που περικόπηκαν?
    Λοιπόν μέχρι στιγμής αυτά είναι τα δώρα των ΔΥ, ένα μικρό ποσοστό των μισθών και η αύξηση της φορολογίας από αυτόν το μήνα. Δηλαδή μιλάμε για περίπου 15% των μισθών.
    Για τον ιδιωτικό τομέα η αύξηση της φορολογίας, από την οποία όμως δεν προκύπτει κάποιο όφελος. Όσοι πλήρωναν φόρο, πάνω κάτω το ίδιο πληρώνουν, όσοι δεν πλήρωναν είτε 13 είτε 23 είτε 53 ΦΠΑ το ίδιο είναι,δεν θα πληρώνουν.
    Επιπλέον είναι κάποια χρήματα από εισφορές, ημιυπαίθριους κλπ τα οποία θεωρητικά θα έπρεπε να μαζευτούν, αλλά πως να τα εισπράξεις από αυτούς που δεν έχουν?
    Είναι επίσης και πολλές εξαγγελίες για μείωση δαπανών, διακοπή λειτουργίας φορέων κλπ τα οποία έμειναν στα λόγια.
    Είναι και τα έσοδα από τις αποκρατικοποιήσεις, τα οποία ακόμη και αυτές να γίνουν δεν θα έχουν καμία σχέση με τα ποσά που αρχικά είχαν υπολογιστεί.

    Το συμπέρασμα είναι ότι δεν μαζεύτηκαν χρήματα για να πάνε κάπου τους 20 τελευταίους μήνες, τουλάχιστον όχι στην πράξη, αλλά μόνο στα χαρτιά.

    • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ Chris 11/09/2011 15:46:53

      Οι αριθμοί φίλε λένε άλλα.
      Και γι αυτό τους κρύβουν
      Λείπουν κατά την ΤΡΟΙΚΑ 1,7 ΔΙΣ ΄από τα 56 δις του προυπολογισμού.
      το 3,5%.
      Αν αυτό το ποσό είναι η αιτία της καταστροφής της Ελλάδας και ίσως και του ευρώ τότε είμαστε πρωταγωνιστές σε ΚΩΜΩΔΙΑ ΚΑΡΤΟΥΝ όπου οι ήρωες συνεχώς σκοτώνονται και ξανασηκώνονται.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Chris 12/09/2011 14:12:11

      Αυτό πρέπει να ζητήσει ο Σαμαράς στην ΔΕΘ. Τον λογαριασμό!

      Αυτοί λειτουργούν σαν οι εκλογείς τους να είναι ο Ολι, ο Ζαν Κλωντ,
      ο Ντομινικ και οι λοιποί καππαδόκες. Δεν τους ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ο ελληνικός λαός. Αυτό είναι που πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις . Γιατί γίνονται αυτά, αν όχι για να γίνουμε η μειονότητα στον τόπο μας και άλλοι να νέμονται τους πλουτοπαραγωγικούς μας πόρους. Οποιοι κι αν είναι αυτοί.
      Γρηγορείτε και προσεύχεσθε . Πρέπει να φύγουν άμεσα.

  16. Απορία avatar
    Απορία 11/09/2011 15:15:39

    Το ΠΑΣΟΚ δρομολογεί μη αναστρέψιμα τετελεσμένα.

    Εαν η ΝΔ δεν αναλάβει πρωτοβουλία άμεσα, ακόμα και να υποθέσουμε ότι στο τέλος της τετραετίας καταφέρει να αποκτήσει μια ισχνή αυτοδυναμία, θα πεσει το πολύ σε ένα χρόνο λόγω εσωκομματικής και εξωκομματικής αντιπολίτευσης.

    Η ΝΔ και να μη συναινεί στην πολιτική του ΠΑΣΟΚ σήμερα θα αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να συναινέσει στην τετελεσμένη και μη αναστρέψιμη πολιτική του ΠΑΣΟΚ αύριο που θα είναι αυτή κυβέρνηση.

    Πράγμα που θα σημάνει τότε και την γρήγορη αρχή του τέλους της.
    Ας το καταλάβουν αυτό στη Συγγρού επιτέλους...

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Απορία 11/09/2011 15:38:27

      @ Απορία
      Εχεις απολυτο δικιο....δεν γνωριζομαστε αλλα μιλας τιμια απλα και ειλικρινα.

      Σήμερα και αυριο κρινονται ολοι και ολα.
      Περιμενουμε την απαντηση της ΝΔ,..... Μια απαντηση τιμια και ειλικρινή ο κόμπος εφτασε στο χτενι....!!
      Γεια σου Μπενυ με τα ωραια σου...!!!! Που τα βρισκει και τα λεει;;;; ΕΕΕ;;;;; Που τα βρισκει;;; και εμεις τους ακουμε!!!! Σφαξε πασα μου να αγιάσω...

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2011 15:55:34

    Προσωπικά πιστεύω ότι τα παιδάκια για άλλη μια φορά διαρρέουν σενάρια αποκάλυψης για να καταπιούμε ανακουφισμένοι τα νέα μέτρα σωτηρίας.

    Ομως αυτή δεν είναι κυβέρνηση δεν είναι καν μπακάλικο. Δεν μπορεί πριν της συνέντευξης να αντιμετωπίζει την οικονομία 3 το λάδι 3 το ξύδι για να μεταφραστούν στα Γερμανικά τα μέτρα και να μας ξανά σώσουν.

    Προσωπικά λοιπόν είμαι εναντίον μνημονίου μεσοπρόθεσμου και λοιπών σωτηριών, γιατί όπως πολλές φορές έχω πει έπρεπε να σβήσει ο πίνακας και να γραφεί μια καινούρια έκθεση για την αντιμετώπιση των υποχρεώ σεων μας και για τη χώρα που και οφείλουμε και δικαιούμαστε να οικοδομήσουμε και να ζούμε.

    Η κυβέρνηση τσίρκο όμως δεν έχει όχι καν σχέδια αλλά δεν εφαρμόζει ούτε νόμους και αποφάσεις που η ίδια κατάρτισε και η Βουλή ψήφισε. Θα πρέπει ο θίασος που αυτοαποκαλείται κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ:
    -είτε να εφαρμόσει τους νόμους της Βουλής
    -είτε να αλλάξει τους νόμους
    -είτε να κάνει εκλογές

    Το να απαγγέλλει στις κάμερες δεν είναι το έργο της κυβέρνησης.

    ΥΓ

    μισθοί και συντάξεις + δαπάνες λειτουργικές είναι 2,5 δις το μήνα αν η κυβέρνηση δεν μπορεί να εξοικονομήσει το παραπάνω ποσό σπίτι τους γιατί η οικονομία είναι μαθηματικά και όχι μπλα μπλα.

  18. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/09/2011 16:16:49

    Ακούσαμε τις δηλώσεις Βενιζέλου.ΜΑΣ ΓΔΕΡΝΟΥΝ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ!!!!Τι να πρωτογράψει κάποιος...Και μας τα περιέγραψε τόσο ''ειδυλλιακά'' και τόσο ''όμορφα''...Ο πασοκισμός έχει το φαρισαϊσμό στο DNA του...Και το πιο υποκριτικό της ιστορίας;Για Πρόεδρο Δημοκρατίας,πρωθυπουργό,βουλευτές,περιφερειάρχες,δημάρχους κλπ δεν θα καταβληθεί ο μισθός ενός μηνός.ΤΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!!!!πχ ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας παίρνει το χρόνο 250.οοο ευρώ.Τι θα τον πειράξει αν δεν πάρει το μισθό ενός μηνός;ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ;;;Λες και είμαστε σχολιαρόπαιδα;;;Έχουν λύσει αυτοί τα προβλήματά τους.ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΜΑΣ!!!Και κάτι ακόμη.Αναμένω την επίσημη ανακοίνωση της Νέας Δημοκρατίας.Μέχρι το βράδυ πρέπει να υπάρξει.Και κάτι τελευταίο.Τη προσωπική μου γνώμη θα γράψω.Μην αφήσει η ΝΔ το όλο θέμα να σέρνεται και να γίνει η απάντηση στη ΔΕΘ.Θα έχει περάσει μια ολόκληρη εβδομάδα,θα κυκλοφορούν φήμες και αυτό στη παράταξη δεν θα κάνει καλό.Επομένως,η απάντηση της ΝΔ καλό θα είναι να ΜΗΝ αργήσει.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Komis Montechristo 11/09/2011 16:27:09

      Και συμπληρώνω το εξής.Η απάντηση της Νέας Δημοκρατίας πρέπει να είναι σκληρή και δυναμική,ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ αρμόζει στον επικίνδυνο και καταστροφικό πασοκισμό που ''καλεί'' τους πολίτες αυτής της χιλιοταλαιπωρημένης χώρας να ΔΙΑΛΥΘΟΥΝ οικονομικά και κοινωνικά....

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Komis Montechristo 11/09/2011 16:34:49

        Τώρα διάβασα την ανακοίνωση της Νέας Δημοκρατίας.Έτσι πρέπει να κινηθεί η παράταξη.Και περιμένω φυσικά,με ζωηρό ενδιαφέρον,τυχόν απάντηση Σαμαρά στη συνέντευξη Παπανδρέου.

  19. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2011 16:19:44

    δημόσια τηλεόραση ...η τρομοκρατία είναι εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  20. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 11/09/2011 16:20:51

    Πρώτη φορά εγκαταλείπει την κινδνολογία και αλλάζει γραμμή.
    Αν έπαιξε ρόλο το τηλεφώνημα είναικαλή αρχή.
    Να δούμε αντιδράσει απ έξω .
    Δεν χρειάζεται βιασύνη.

  21. Vtheod avatar
    Vtheod 11/09/2011 18:07:30

    Πόσο στοιχίζει ο θίασος της Κυβέρνησης με τόσους Υοπουργούς, Αντιπροέδροςυ 7 Υφυπουργούς: π.χ. Υπ. Παιδείας με Υπουργό & 3 Υφυπουργίνες - ο΄θυτε τα σχολικά δεν μπορούν να εκδόσουν, ο Πάγκαλος σαν αντιπροέδρος με μηδέν έργο πόσο στοιχίζει, ο Παμπούκης πόσο στοίχισε, Ο πρώην Γκαιμπελς Πεταλωτής χρειζόταν να γίνει Υφυπουργός στο Δικαιοσύνης - κατά τα άλλα θα πρέπει να απολυθούν Δημ. Υπάλληλοι, αυτά ούτε ο Αντώνης τα θίγει, στειλτε έαν e-mail στον Ρεν και λοιπούς για να τους βάλει σε τάξη η Τρόικα - δεν αντέχουμε άλλο.

  22. Grigoris avatar
    Grigoris 11/09/2011 18:48:16

    Ευτυχως εχουμε χιουμορ! στο Antinews!

  23. A.M. avatar
    A.M. 11/09/2011 20:50:42

    Μην ανησυχείτε καθόλου!
    «Τώρα που θα μπούμε στο ευρώ θα τρώτε όλοι με χρυσά κουτάλια.»
    Λίγη υπομονή ακόμα.....

    Τόσο πολύ εύκολα ξεχνάμε;;;

    Ο σοφός λαός - το πάλαι ποτέ σοφός, γιατί σήμερα.. - λέει:
    Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!

    Μας γούσταραν βλέπετε οι ευρωπαίοι εταίροι μας γιατί είμαστε ...όμορφοι!
    Τους θυμίζαμε κάτι απ τον θεό Απόλλωνα...
    Και μας έβαλαν στην ευρωζώνη για την όμορφιά μας..
    ..και όχι για να μας αρμέξουν / κουρέψουν / γδάρουν / σφάξουν / πουλήσουν σαν αρνοκάτσικα.
    Α πά πά!
    Από αγάπη μας ήθελαν μέσα στην ευρωζώνη.
    Εις ένδειξιν βαθιάς εκτίμησης και σεβασμού που τους δώσαμε τον πολιτισμός μας.

    Άντε τώρα...
    Ας αλλάξουμε πλευρό γιατί φυσάει και θα πουντιάσουμε!

    Τα κεφάλια μέσα.. και από το 12άρι ντίμπλ σε κανά ουζάκι με ελίτσα και άν...
    Δραχμούλα, δίφραγκο, ταλληράκι..

    «Σωφεράκι σε πειρατικό ..
    ..το Λενάκι με το νυχτικό..
    ..καφεδάκι ελαφρύ γλυκό..
    ...πιπεριά στην οδοντογλυφίδα...
    .. διφραγκάκι τάλληλο η παρτίδα.»

    http://www.youtube.com/watch?v=tOoXU8STu_I

    Με τις υγειές μας!

    Να γνωρίσουν και οι νεώτεροι πως ήταν η Ελλάδα κάααποτε..

  24. Orestios avatar
    Orestios 12/09/2011 12:02:18

    Θα βγάλουν I.O.U. χαρτάκια

  25. Stefanos avatar
    Stefanos 12/09/2011 12:14:33

    Απορώ με το ερώτημα του άρθρου. Την απάντηση την ξέρουν όλοι. Οσα μας παίρνουν πάνε στους δανειστές μας. Για εμάς δεν μένει ΤΙΠΟΤΕ. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι: επιστροφή, από μόνοι μας, στη δραχμή, στάση πληρωμών προς τους δανειστές και να μάθουμε να ζούμε από την παραγωγή μας.

  26. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2011 12:55:32

    το μόνο "ευχαριστώ" για την παρέα του γιωργακη είναι ότι .... γκρέμισε τον καπιταλισμό ... άλλωστε το δήλωσε χθες ..χιχχι

  27. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 12/09/2011 13:18:12

    Μπορει να εξαγγειλει προταση να γινει όπως γινόταν και στην Ουκρανια μετά την πτωση της ΕΣΣΔ και δεν υπήρχαν λεφτά. Πληρωνανε τους εργαζομενους με σουτιέν και κατσαρόλες, αναλογα τι έβγαζε το εργοστασιο που εργαζονταν...

  28. juliet avatar
    juliet 12/09/2011 13:26:03

    Εδω που δεν έχουμε ούτε εργοστάσια τι θα δίνουνε; χόρτο;

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 12/09/2011 14:47:46

      Γλάστρες με χόρτο.....

  29. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 12/09/2011 13:57:54

    Καλημέρα,
    Ο κ. Αγράμματος με τον κ. "καθηγητή", συμφώνησαν να κοροϊδέψουν ένα ολόκληρο λαό.
    Αποφάσισαν από κοινού, παρά τις διαφορές τους, να λένε συνεχώς ψέματα και όσο αντέξει αυτή η φερομένη Κυβέρνηση που δυστυχώς μας κυβερνά.
    Ο κ. Αγράμματος έτσι λειτουργεί τόσα χρόνια.
    Ο κ. "καθηγητής" ψευδόμενος δίδασκε τους φοιτητές του; Αν έχει διδάξει ποτέ.
    Δεν ντρέπεται καθόλου; Είναι παρουσία πανεπιστημιακού αυτή;
    Ευχαριστώ

  30. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΥ 12/09/2011 15:13:31

    ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ .............
    ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ
    ΜΑ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ

  31. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΥ 12/09/2011 15:17:45

    ΜΗΝ ΨΑΧΝΩΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ.
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΟΙ ΜΑΛ..... ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΟΡΕΥΩΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩΜΕ ΤΟΣΟ ΜΑΛ.... ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ

  32. Tassos avatar
    Tassos 12/09/2011 15:40:51

    Επειδή δεν ξέρω από οικονομικά θα παρακαλούσα τον Φάκτορα να γράψουν στο Αntinews οι επικεφαλείς του οικονομικού τομέα της ΝΔ τί βλέπουν.

  33. Nίκος avatar
    Nίκος 12/09/2011 16:11:44

    ΑΠΑΛΑΞΤΕ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΑ.Η ΚΛΕΨΥΔΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ.

  34. anaconda avatar
    anaconda 12/09/2011 16:21:20

    Νέο λεξιλόγιο παΣΟΚ :
    Μεταρύθμιση=Ξεπούλημα
    Συντεχνίες=Μικρομεσαίοι
    Ιδιώτες=Κλέφτες
    Δημόσιο=Τεμπέληδες
    Έθνος=Τόπος
    Πτώχευση=Τρόμος
    Έλληνες=Μαλάκες

  35. Vassilis avatar
    Vassilis 12/09/2011 19:16:20

    Η αλητοπαρέα που μας κυβερνά προσπαθεί με τα ανθρωπάκια της(π.χ. Σαχινίδης) να μας τρομοκρατήσει, όπως τότε (Ιούλιο), ψηφίστε το μεσοπρόθεσμο και θα πληρωθείτε, έτσι και τώρα, πηγαίνετε να πληρώσετε στην εφορία την "αλληλεγγύη" και όλα θα πάνε καλά. Αμ δε....!!!!

  36. φωνη avatar
    φωνη 12/09/2011 22:22:54

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αγωνιούν κάθε φορά για το αν υπάρχουν χρήματα για μισθούς και συντάξεις και δεν αγωνιούν για την επιστορφή φόρου στις επιχειρήσεις.
    Δε λέω ότι δεν πρέπει να πληρώνονται μισθοί και συντάξεις. Αλλάδε θα έπρεπε να υπάρχει και αντίστοιχη ευαισθησία για την επιστροφή φόρου στις επιχειρήσεις; Πότε θα αγχωθεί η κυβέρνηση να εξασφαλίσει και αυτό; Δηλαδή όταν το κράτος δεν ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις του απέναντι στις επιχειρήσεις δεν είναι εξίσου κοινωνικά άδικο;

  37. ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ avatar
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ 13/09/2011 12:02:21

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΗΡΥΞΟΥΝ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ 5ΕΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΣΤΑ ΤΟΚΟΧΡΕΟΛΥΣΙΑ.
    ΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΩΣ ΕΠΑΧΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΜΙΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΑΛΑΙΑ ΔΑΝΕΙΑ.....
    Α ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΔΙΟΥ......