03/10/2009 20:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφιαλτικές απορίες ενός ψηφοφόρου.



Επειδή ακόμα και σήμερα Σάββατο παραμένω αναποφάσιστος και μπερδεμένος  αποφάσισα να απευθυνθώ στην ιστοσελίδα σας και στους επισκέπτες της μήπως καταφέρετε όλοι μαζί  και λύσετε τις απορίες που έχω και επιτέλους ψηφίσω το σωστό αύριο.

Πως γίνεται μετά από τόσες συζητήσεις και  διαφημιστικά σποτ που έχω παρακολουθήσει ο μεν Κώστας να μην με έχει πείσει γιατί επί πεντέμισι χρόνια δεν έκανε αυτά που έλεγε  και ποιες εγγυήσεις δίνει ότι τελικά θα τα κάνει, ο δε Γιώργος δεν με έχει πείσει με ποια εργαλεία και πόρους θα μετατρέψει την χώρα σε Δανία του Νότου. Και αφού ξέρει  το μυστικό γιατί δεν το έλεγε στους συντρόφους του που κυβερνούσαν μαζί τα τελευταία είκοσι χρόνια  ώστε  ήδη να είμαστε  παράδεισος και να μην τυραννιόμαστε;

Αν βγει τελικά ο Κώστας τουλάχιστον μπορεί να καταφέρει να μην καεί η υπόλοιπη Πάρνηθα και κανά δύο νομοί και αν βγει ο Γιώργος εγγυάται ότι δεν θα γίνει ρεσάλτο πάλι στο δημόσιο από τα γνωστά στελέχη της δημοκρατικής παράταξης. Γιατί ακούω ότι έχουν ανοιχτεί σε τοπικές του ΠΑΣΟΚ τα οργανογράμματα υπουργείων και δημόσιων οργανισμών και γεμίζουν ήδη τα κουτάκια με ονόματα.

Η ανανέωση που ευαγγελίζονται και οι δύο πως θα εκφρασθεί με τον Σουφλιά και τον Σιούφα από πλευράς Κώστα ή με την κυρία Νταλάρα  τον Ρόντος  και της φιλενάδες της  Μαργαρίτας Παπανδρέου από την άλλη πλευρά;

Ο Καρατζαφέρης που μοίραζε στα νιάτα του γάλα στο Φάληρο τι είναι τελικά ακροδεξιός, χριστιανός,  δωδεκαθειστής, κουμπάρος της Μανωλίδου, μεταναστοφάγος, ένας κλασσικά συντηρητικός πολίτης, ή κρυπτοαριστερός;

 Πως γίνεται η αριστερά να έχει τόσα κόμματα για τόσο λίγους ψήφους (ΚΚΕ, Συνασπισμός, Μ-Λ ΚΚΕ, ΚΚΕ (μ-λ), ΕΚΚΕ, Ενέδρα, ΝΑΡ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΟΑΚΚΕ) και ποιες είναι οι μεταξύ τους διαφορές αν αποφασίσω να ψηφίσω  αριστερά;

 Οι Οικολόγοι συνεχίζουν να επιμένουν ότι τα Σκόπια μπορούν να ονομάζονται όπως θέλουν και να παζαρεύουν την μισή ελληνική επικράτεια χωρίς να μας πέφτει λόγος. Είναι αλήθεια ότι πρότειναν στα πλαίσια  της σύσφιξης των ελληνοτουρκικών σχέσεων να στηθούν αγάλματα  του Κεμάλ Ατατούρκ σε όλες τις προσφυγικές  συνοικίες  Αθήνας και Θεσσαλονίκης (Νέα Ιωνία, Νέα Χαλκηδόνα, Νέα Καλλικράτεια, Καλαμαριά κλπ) ώστε να πειστούμε ότι οι νεκροί της μικρασιατικής καταστροφής ήταν από το πέσιμο στον συνωστισμό και όχι από σφάξιμο.

 Άρης Α.

 ΥΓ.  Όταν ξαναβγεί η κυρία Μπακογιάννη στα κανάλια θα θυμηθεί επιτέλους κάποιος δημοσιογράφος  να την ρωτήσει  για τις καταγγελίες Βγενόπουλου, τι έκανε για την τουρκική ΝΟΤΑΜ που κόβει το Αιγαίο στην μέση, και αν δεν κουράζονται και  τι έγινε με εκείνα τα τιμολογιάκα  της Siemens, τα πλήρωσαν οικογενειακώς μετρητοίς ή με δίγραμμη επιταγή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 03/10/2009 20:37:43

    Αυριο θα γνωριζουμε καλε μου φιλε αν η χωρα μας θα ξεπουληθει στους Αμερικάνους, με ότι σημαίνει αυτό για τα Εθνικά μας Θέματα ή όχι. Τόσο απλά...

  2. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 03/10/2009 20:45:40

    Φίλε μου εσύ δεν είσαι αναποφάσιστος! Απλώς αποφάσισες να μας δουλέψεις!

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/10/2009 20:47:11

    Τι να σου πούμε, αγαπητέ φίλε;

    Φαντάζομαι πως όλοι μας είμαστε μέσα στην κατάθλιψη για αυτό που θα γίνει αύριο, ακόμη και οι όσοι ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ και δεν είναι πρασινοφρουροί.

  4. sauraki avatar
    sauraki 03/10/2009 20:59:03

    Κατα την ταπεινή μου εκτίμηση οι εκλογέες και η αμέριστη στήριξη αυτού που ονομάζουμε διαπλοκή προς τον κ. Παπανδρέου επεβλήθησαν απο εξωγενείς παράγοντες. Αν λάβεις υπόψην σου τις κλιμακούμενες απειλές της Άγκυρας με την ταυτόχρονη βελτίωση των σχέσεων της με τους υπόλοιπους της γείτονες, συν τα... απαράδεκτα ανοιγματα του κ. Καραμανλη προς Ρωσία και Κίνα και τα Βετο τοτε αυτή η άποψη ενισχύεται. Το στοίχημα είναι όχι μόνο να χάσει ο Καραμανλής αλλά να φύγει από τη μέση με ταυτόχρονη αντικατάσταση του από την κ. Μπακογιάννη. Σε αυτες τις εκλόγες δεν κρινεται η οικονομική πολιτική που θα ακολουθηθεί. Είναι αστείο και να το αναφέρουμε. Μη βλέπεις τι ταίζουν την μάζα. Σε αυτ'ες τις εκλογές κρίνεται το γεωστρατηγικό μέλλον της πατρίδας μας και πιστεψε με δε σε δουλέυω καθόλου.

  5. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 03/10/2009 21:07:29

    Διαισθητικών ενοράσεων συνέχεια στο http://atithasos.blogspot.com/

  6. Κρης avatar
    Κρης 03/10/2009 21:12:16

    ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
    4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1974

    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=29

    3 Σεπτέμβρη 1974
    http://www.pasok.gr/portal/resource/section/idrutikiMenu

    Οποια σχεση με το σημερα ;

  7. tiramola avatar
    tiramola 03/10/2009 21:15:10

    Ξαδερφός σου είναι ο Ατίθασος?

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/10/2009 00:05:21

    Σου προτείνω 3 εναλλακτικές λυσεις:
    Ανατολάκη: Και αθλητής και ... λόγιος.
    Τσιντικίδου: και μυαλό και ποδάρες
    Νταλάρα: Για τη ταπεινότητα που προβάλλει.
    (Αφού χάσαμε το Ψινάκη με τα 3 (!) μεταπτυχιακά....

  9. blue nile avatar
    blue nile 04/10/2009 03:24:57

    Εγώ θα ψηφίσω έστω και με βαριά καρδιά Καραμανλή.
    Συνοψίζω κάποιες σκέψεις μου και τους λόγους για την απόφαση μου.

    Ο κυριότερος που έγειρε τη πλάστιγγα προς τον γαλάζιο glatiator των εκλογών είναι η εξωφρενική υποστήριξη των ΜΜΕ στον Παπανδρέου. Σπάνε νεύρα με όλη αυτή την απροκάλυπτη και αντιδεοντολογική υποστήριξη που όμοια της σε τέτοια ένταση και έκταση δεν έχουμε ξαναδεί.
    Όσον αφορά τα εθνικά θέματα, από τη μία ο ένας από τους φανατικότερους υποστηρικτές του εκτρωματικού σχεδίου Ανάν, που ομολογημένα εκ στόματος Αμερικανού υφυπουργού εξωτερικών εκπονήθηκε για να περάσει η Κύπρος υπό Τουρκικό έλεγχο, ενώ από την αντίπερα ο άλλος που λίγους μήνες μετά τη περήφανη απόρριψη του επιχειρούσε να το βρικολακιάσει θέτοντας το ως βάση νέων διαπραγματεύσεων. Ο δε τελευταίος έχει και τη Ντόρα στο πλευρό της που πολλές φορές νομίζει κανείς ότι υπουργεύει σε άλλη χώρα.
    Βέβαια πάντα πιο επικίνδυνος παραμένει ο ΓΑΠ που εδώ και χρόνια είναι ο αυτόκλητος υπηρέτης της σημαίας με τα πολλά αστράκια, παράδειγμα η στάση του στο θέμα των αγωγών.
    Στην οικονομία θεωρώ ότι χέρια πόδια και των δυο είναι δεμένα, οπότε μετά τις εκλογές δεν μπορεί να διαφέρει πολύ η οικονομική τους πολιτική. Δε πρέπει όμως να τιμωρηθεί η υπερφίαλη δημαγωγία του ΓΑΠ που τάζει λαγούς με πετραχήλια σε ένα νέο και ζοφερό -Τσοβόλα δώστα όλα- ενώ το ταμείο είνσι μείον.
    Τέλος στην κοινωνία που δεν μπορώ να συγχωρήσω στο ΠΑΣΟΚ ότι εξουσίασε για είκοσι χρόνια για να έχουν αυτή την τραγική εικόνα τα δημόσια νοσοκομεία και τα δημόσια εκπαιδευτήρια όλων των βαθμίδων. Όπου στην Ευρώπη πήρε την εξουσία σοσιαλιστικό κόμμα έστω και για δύο χρόνια, βελτίωσε την εμφάνιση τους σε αντίθεση με εδώ που εξαθλιώνονται μέρα με τη μέρα περισσότερο.
    Αυτά άντε και καλή ψήφο.

    • trellakias avatar
      trellakias @ blue nile 04/10/2009 11:45:31

      Μπράβο ρε φίλε συμφωνώ 100% μαζί σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 04/10/2009 10:38:32

    KLEMENO ALLA KALO!!!!!!!!!!!!


    Ναι, το είπε ο ανελλήνιστος: «Και τι κατάφεραν οι αντίπαλοί μας; Μηδέν στο πηλήκιο»!
    Υπήρξε υπουργός Παιδείας, υπουργός Εξωτερικών, ετοιμάζεται να είναι αυριανός πρωθυπουργός των Ελλήνων. Και δεν ξέρει να ξεχωρίσει το «πηλίκον» (αποτέλεσμα της διαίρεσης δύο αριθμών) από το «πηλήκιο» (στρατιωτικό κάλυμμα της κεφαλής).
    Η Ελλάδα δεν είναι ούτε γεωγραφία ούτε Ιστορία αλλοτριωμένη σε ιδεολόγημα. Είναι στάση ζωής και νόημα ζωής σαρκωμένα και τα δύο στη γλώσσα. Οσο υπήρχαν Ελληνες, πρώτη ανάγκη είχαν: «Ελευθερία και γλώσσα» (Σολωμός). Ελευθερία είναι η κατακτημένη ετερότητα, η ανάγκη να είσαι ο εαυτός σου, να αυτοκαθορίζεσαι, όχι να σε διαφεντεύουν άλλοι. Και η γλώσσα σαρκώνει την ετερότητα, καθιστά τον αυτοκαθορισμό κοινή, κοινωνούμενη πράξη.
    Ο ανελλήνιστος πολιτικός αρχηγός δεν ξέρει να ξεχωρίσει το «πηλίκον» από το «πηλήκιο». Πώς να εμπιστευθούμε ότι καταλαβαίνει πού βρίσκονται τα γλωσσικά σύνορα της ελληνικής ετερότητας: ποια η διαφορά (βιωματικού φορτίου αιώνων) ανάμεσα στην «κοινωνία» και στη «societas», στη «δημοκρατία» και στη «respublica», στον «λόγο» και στη «ratio», στην «αλήθεια» και στη «veritas», στο «πρόσωπο» και στην «persona», στον «νόμο» και στη «lex». Και αν στις διαφορές αυτές δεν έχει ριζωμένα παιδικά βιώματα πατρίδας, τι θα υπερασπίσει σαν πρωθυπουργός; Το ακαθάριστο εθνικό προϊόν και την κατά κεφαλήν καταναλωτική ευχέρεια; Αλλά τότε ας δικτυωθεί καλύτερα η οικογένειά του να τον κάνει πρωθυπουργό σε κράτος με γλώσσα (και συνείδηση) δίχως ετερότητα - σε κανένα Βέλγιο ή Λουξεμβούργο.

    Οι επερχόμενες εκλογές, στις 4 Οκτωβρίου 2009, θυμίζουν κάτι από τις αποφράδες εκείνες του Νοεμβρίου 1920, τότε που οι Ελληνες, ασυλλόγιστα και φανατισμένα, όδευαν προς τη συμφορά. Σαν οσμή και τώρα στην ατμόσφαιρα η ανατριχίλα από το κακό που συνοδεύει πάντα την αλογία και την τυφλότητα. Και μάλιστα χωρίς να υπάρχει σήμερα αμφιλεγόμενος ηγέτης, δίλημμα για τον λαό. Μια παράδοση στόχων αλήθειας και ποιότητας ζωής τρεισήμισι χιλιάδων χρόνων παραδίνεται (από αμηχανία, αγανάκτηση ή απερισκεψία) στα χέρια ενός ανθρώπου που δεν ξέρει να ξεχωρίσει το «πηλίκον» από το «πηλήκιο».
    Δεν φταίει που είναι ανελλήνιστος ο μεθοδικά κατασκευασμένος «ηγέτης». Δεν είχε παιδικά βιώματα πατρίδας στην Ελλάδα ούτε γλώσσα μητρική τα ελληνικά. Το κρίμα και η ιστορική ευθύνη είναι των παραιτημένων από τη σκέψη και την κρίση τους ψηφοφόρων. Ο ίδιος απέδειξε απροσχημάτιστα πόσο έτοιμος είναι να απεμπολήσει κοιτίδες της ελληνικής πρότασης πολιτισμού, όταν προπαγάνδιζε, δίχως αιδώ ή λύπη, την εξωφρενική πλεκτάνη του Σχεδίου Ανάν για την Κύπρο. ΄Η, πριν από λίγες μέρες, με τις δηλώσεις του εκπροσώπου του για το Σκοπιανό.
    Στην προεκλογική του εκστρατεία μιλάει μόνο για λεφτά, πώς θα μπουκώσει τον Ελλαδίτη της παρακμής με ψευδαισθητική ευζωία. Ούτε λέξη για τις τουρκικές έμπρακτες (καθημερινής βίας) απαιτήσεις κυριαρχίας στο Αιγαίο, για τα πολιτικά καμώματα του «κομμουνιστή» (αλλά νατοϊκής ποδηγέτησης) προέδρου της Κύπρου να νεκραναστήσει, μαζί με τον Ταλάτ, την εκτρωματική πανουργία του Ανάν. Ούτε σχολίασε ποτέ (όπως και κανένας Ελλαδίτης πολιτικός) τον προγραμματικό αφελληνισμό της παιδείας και των θεσμών στην Κύπρο από το καθεστώς Χριστόφια.
    Το ορθολογικό συμπέρασμα είναι αδυσώπητο: Η ελληνικότητα της Κύπρου, η ελληνικότητα του ονόματος Μακεδονία αφήνουν παγερά αδιάφορο τον αυριανό πρωθυπουργό της Ελλάδας. Τι φυσικότερο να τον αφήνει αδιάφορο και η ελληνικότητα του Αιγαίου, της Θράκης, του Καστελλόριζου, της Λήμνου, της Μυτιλήνης. Με ανελλήνιστη ηγεσία, βουβή και άλαλη για τα εθνικά θέματα, ο ορθολογισμός μεταγγίζει τον φόβο της σαφέστατα επαπειλούμενης συμφοράς. Γι' αυτό και οι επερχόμενες εκλογές θυμίζουν κάτι από τις αποφράδες εκείνες του 1920, έχουν μια πρόγευση φόβου προσφυγιάς, ξεριζωμού, ίσως αίματος. Τα σημάδια της πολιτικής «σταδιοδρομίας», ώς τώρα, του γλωσσικά ανελλήνιστου μάλλον βεβαιώνουν ότι, αν γίνει πρωθυπουργός, η «λύση» του Κυπριακού, του Σκοπιανού, της μοιρασιάς του Αιγαίου θα επιβληθεί μέσα σε εβδομάδες ή ελάχιστους μήνες. Ομως Θρακιώτες, Καστελλοριζιοί, Μυτιληνιοί, μέσα στο περίπου 40% των Ελλαδιτών ψηφοφόρων, χοροπηδάνε, με πράσινες σημαιούλες, κάτω από το μπαλκόνι του ξενότροπου κομματάρχη διαδηλώνοντας την ίδια εκείνη επιλογή του 1920: «Μικράν Ελλάδα», συρρικνωμένη, και ούτε λόγος για «έντιμον» - σήμερα τη θέλουμε «πάροχον καταναλωτικής ευχέρειας».
    Εναλλακτική λύση; Μα είναι φανερό πως δεν υπάρχει, ο ανελλήνιστος δεν έχει αντίπαλο. Η «Νέα Δημοκρατία» έχει τελειώσει πολιτικά, ήταν είκοσι χρόνια ανύπαρκτη ως αντιπολίτευση και πέντε χρόνια ανύπαρκτη ως κυβέρνηση. Σίγουρα δεν μπερδεύει το «πηλίκον» με το «πηλήκιο», αλλά έχει πια αποδείξει, επί είκοσι έξι χρόνια, ότι είναι το ίδιο ή και πιο θεαματικά ανελλήνιστη: στα μπλα-μπλα που με στόμφο εκφέρει και στα αυτοκτονικής ατολμίας διαχειριστικά της ενεργήματα. Δεν πιστεύει αυτό το κόμμα σε τίποτα, το μόνο που ήθελε, και προσπάθησε υστερικά, ήταν να γίνει ΠΑΣΟΚ. Και δεν τα κατάφερε. Αποδείχτηκε, εκτός από εξωφρενικά ανίκανη, και ανήκεστα φαύλη.
    Μένει ακόμα μία εβδομάδα ώς τις εκλογές. Η πορεία της χώρας είναι προδιαγεγραμμένη, όσοι οσφραίνονται τα επερχόμενα νιώθουν ανήμποροι να αναχαιτίσουν την αλογία. Για την εξαφάνιση των «εθνικών» θεμάτων και της άμυνας από την προεκλογική ατζέντα θα μπορούσε να έχει υπάρξει κάποια παρήγορη παρέμβαση (συμβολική αντίσταση συλλογικής αξιοπρέπειας) της Ακαδημίας Αθηνών, της ηγεσίας των Ενόπλων Δυνάμεων, της ηγεσίας της Δικαιοσύνης. Εχει μάλλον χαθεί η επίγνωση ότι μπροστάρηδες στην κοινωνία δεν μπορεί να είναι μόνο οι ανυπόληπτοι επαγγελματίες της εξουσιαστικής μονομανίας και ιδιοτέλειας.
    Τουλάχιστον, στην εβδομάδα που απομένει, ας μπορούσε να εμφανιστεί ένας τίμιος και ανυστερόβουλος «εκλογολόγος» από αυτούς που σπουδάζουν την σε βάρος μας πανουργία των εκλογικών νόμων, να μας συμβουλέψει: Ποια είναι η αποτελεσματικότερη οδός για να αποτραπεί η αυτοδυναμία του ανελλήνιστου: Η αποχή; Η υπερψήφιση εξωκοινοβουλευτικών κομματιδίων «της πλάκας»; Το λευκό; Το άκυρο;
    Στη δεκαετία του 1950 ή '60, αν ένας πολιτικός μιλούσε για «μηδέν στο πηλήκιο» θα είχε τελειώσει αυθημερόν την καριέρα του μέσα στον γενικό καγχασμό. Η γλωσσική ευαισθησία ήταν τέτοια, που επέτρεπε στο χιούμορ του Μποστ να λειτουργεί καθολικά στην ελληνική κοινωνία και να σπάζει κόκαλα. Σήμερα, μια σατυρική ιδιοφυΐα με τη γλώσσα του Μποστ δεν θα προκαλούσε ούτε μειδίαμα. Μέσα σε πενήντα χρόνια οι Ελληνες ξεριζώθηκαν μεθοδικά από τη συνέχεια της γλώσσας τους, από την κοινή σάρκα και κοινωνούμενη πράξη του αυτοκαθορισμού τους, της ετερότητάς τους.
    Αυτή η απώλεια φαίνεται πως πρέπει να μετρηθεί και με εδαφική συρρίκνωση. Το ιστορικό τέλος ιστορικών λαών πάντοτε εντοπίζεται και χαρτογραφημένο.

  11. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 15:13:05

    κοιτα, αν ψηφισεις(ψηφισες) ΝΔ προφανως ειτε εχεις συμφερον τα 6 χρονια που μας κυβερνουν ή εχεις παρωπιδες. Αν εισαι με ΠΑΣΟΚ ειτε εχεις παρωπιδες, ειτε ελπιζεις οτι κατι αλλαξε, ειτε θελεις να τιμωρησεις τη ΝΔ ... Οπως και να χει οτι και να κανεις(εκανες) ποτε δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει. Αρα το καλυτερο ειναι να τιμωρεις την πολιτικη και τους πολιτικους καθε μερα και σε καθε εκφανση της ζωης και οχι ανα εκλογικη μαχη...