#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2012 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφιάλτη βλέπω...



Ο Πλεύρης υιός πάει στη ΝΔ, ο πατήρ μένει στον ΛΑΟΣ. Αναμένεται να πάρουν θέση και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Ενώ ο πρώην βουλευτής του ΛΑΟΣ, Κώστας Κιλτίδης, δεν αποκλείει το ενδεχόμενο ένταξής του στα ψηφοδέλτια της ΝΔ, εφόσον μείνει ικανοποιημένος από την τροποποίηση του προεκλογικού προγράμματος της ΝΔ.

Σε λίγο θα ζητήσει και τροποποίηση του πρωινού καφέ για να προσχωρήσει.

Μάλλον όνειρα βλέπω. Προεκλογικοί εφιάλτες θα είναι όλα αυτά.

Να φανταστείτε ότι νομίζω πως διάβασα στην εφημερίδα ενός μεγαλοκατασκευαστή ότι ο αρχηγός του πρώτου κόμματος διαπραγματεύεται με την αρχηγό ενός κόμματος του 1% την προσχώρησή της στο πρώτο και βάζει και όρους αντί να παρακαλάει.

Δεν μπορεί να συμβαίνουν τέτοια πράγματα. Εκείνο το αρνάκι που έφαγα χθες το βράδυ θα φταίει. Και η Σκάρλετ που ούτε στα όνειρά μου δεν με επισκέπτεται πλέον και για να με τιμωρήσει η λίμπιντο μου στέλνει τη Ντόρα

Πάντως οι εποχές που οι πολίτες ακολουθούσαν πιστά τον πολιτικό πάτρωνα τους, έχουν μάλλον ξεπεραστεί.

Και ο Καρατζαφέρης να ερχόταν στη ΝΔ, το μεγαλύτερο κομμάτι του εναπομείναντος ΛΑΟΣ, δεν θα ερχόταν ποτέ.

Αντίθετα, η βάση της Ντόρας επιθυμεί την επιστροφή στο μαντρί, έστω ως συνεργαζόμενο κοπάδι.

Ο λύκος Τσίπρας θεωρητικά μαζεύει τα αμνοερίφια. Τουλάχιστον τα κάπως πιο σιτεμένα.

Τα νεαρά είναι εκστασιασμένα με τα αγγλικά του Αλέξη (παράδειγμα: into the spot=είν’ του Δεσπότ’)

[caption id="attachment_162214" align="alignnone" width="600" caption="Το τραίνο της ιστορίας που λέγαμε..."][/caption]

Η Ντόρα επιστρέφει και στον Παρνασσό χιονίζει. Οι μάντεις ψάχνουν αν είναι καλός οιωνός Μάη μήνα…

Αν γυρίσει και ο Μάνος, δεν χρειάζεται καμία ανάλυση. Η ΝΔ ξεκινά με -10%...

Έχει έτοιμο και το όνομα της συνιστώσας ο Στέφανος: «Πρόζα»…

Τι μανία και αυτή με τα πρόβατα και το μαντρί που πιάνει ορισμένους…

Τυνήσιος τη Ρόδο εισέβαλε σε μια στάνη, όχι για να κλέψει, αλλά για να συνευρεθεί σεξουαλικά με ένα πρόβατο. Τελικά συνελήφθη, καθώς κανένα αμνοερίφιο δεν συναίνεσε σε σεξ χωρίς προφυλάξεις…

Τουλάχιστον, έτσι γράφτηκε στο διαδίκτυο, στο οποίο οι πληροφορίες θέλουν ένα τσεκάρισμα πριν υιοθετηθούν. Παράδειγμα, η αναγνώριση του κόμματος των Παιδόφιλων από την Ολλανδία, κάτι που ποτέ δεν έχει συμβεί, η ιστορία έχει λήξει από το 2010, αλλά κάποιοι τη βρίσκουν ελκυστική προκειμένου να επιτεθούν στον «άγριο καπιταλισμό»…

Χαμός και με τη Ρεπούση, που οι φήμες ήθελαν να φεύγει από την αίθουσα κατά τη διάρκεια του «ενός λεπτού σιγή» για την γενοκτονία των Ποντίων. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρισκόταν στην αίθουσα της Ολομέλειας τη στιγμή εκείνη. Λόγω υποχρεώσεων ή ηθελημένα, ουδείς μπορεί να το αποδείξει. Από τους λογαριασμούς της στα κοινωνικά δίκτυα πάντως, μας υπενθυμίζει ότι «εθνικό είναι ότι είναι  αληθινό».

Τώρα που έγινε πολιτικός ανακάλυψε  ότι ο Σολωμός είναι και ποιητής εκτός από γκουρμέ πιάτο..

Ενώ η φήμη ότι τίθεται πλαφόν στις τραπεζικές καταθέσεις, αναστάτωσε τους Έλληνες, που  έχουν μέσο όρο καταθέσεων 1700 ευρώ…

Τέτοια εκροή κεφαλαίων από την εποχή του Μνημονίου Ι και του αειμνήστου πολιτικά Γ. Παπακωνσταντίνου είχε να παρατηρηθεί…

Πρέπει να τονιστεί πάντως ότι η Τράπεζα της Ελλάδος, με επίσημη ανακοίνωσή της, διέψευσε την επιβολή ανώτατου ορίου ανάληψης καταθέσεων.

Αν βγάλει και μια ανακοίνωση με την οποία θα μας δίνει και κανά τριχίλιαρο, για να έχουμε τρεις χιλιάδες λόγους για να ανησυχήσουμε…

Αιτιολογία υπάρχει: πυρόπληκτοι Μνημονίου…

Στο ΠΑΣΟΚ πάντως έχουν πολλούς λόγους ανησυχίας, γιατί το ημερολόγιο του Άκη πάει για best-seller…

Για το οποίο έχω μια απορία. Είχε γραφτεί πριν και σταδιακά, ή συνετάχθη τώρα, ως τα «απομνημονεύματα του στρατηγού Αθανάσιου-Απόστολου»;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 20/05/2012 13:34:21

    Αν δε απτατώμαι αυτός ο Κιλτίδης δεν μιλούσε υποτιμητικά για τον Σαμαρά και την νδ; Τώρα τι θέλει να κάνει; Μάλλον επιθυμεί να σώσει τον τόπο;!! χα, χα, χα!!! Αυτά να πάει να τα πει στο χωριό του.

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 13:42:01

    Μπορεῖ τά ἀγλικά τοῦ Ἂλεξ νά εἶναι λίγο προβληματικά,τῆς Ντόρας ὃμως σκίζουν!
    Ἒπειτα,μπορεῖ ἡ Τράπεζα τῆς Ἑλλάδος νά διαψεύδει τήν ἐπιβολή ἀνώτατου ὁρίου ἀναλήψεων,ἐγῶ ὃμως δέν μπορῶ νά διαψεύσω τήν ἐπιβολή ἀπό μέρους μου ἀνωτάτου ὁρίου καταθέσεως χρημάτων:μηδενικό...

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 13:51:08

      Κυθήριε, μην στεναχωριέσαι!
      τώρα που θα ρθει η Ντόρα θα μας μάθει όλους τους τρόπους για να μεταφέρονται απ' ευθείας χρήματα στο εξωτερικό παρακάμπτοντας τις ελληνικές τράπεζες!
      (αλλά και αυτό το ξεχάσαμε...)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κατερινα 20/05/2012 14:10:45

        Κατερίνα,καλημέρα,κοίτα νά δεῖς,παρακολούθησα ὃλα τά σχόλιά σου,ὃσα εἶχαν σχέση μέ τόν ἐρχομό τῆς Ντόρας καί θέλω νά σοῦ πῶ ὃτι σέ ὃλα σχεδόν ἒχεις δίκιο.Κι ἐγῶ τῆς αὐτῆς ἀντίληψης εἶμαι,δέν ἢθελα νά γυρίσει ἡ Ντόρα.
        Ὃμως,ἀπό τήν ἂλλη,ἀκούω τόσα νά αἰωροῦνται γύρω μας,τόσες ἀπειλές,τόσο μ' ἒχουν ζαλίσει,πού,πίστεψέ με,ὃταν θά 'ρθει ἡ Ντόρα οὒτε πού θά τήν πάρω χαμπάρι,ἢ,ἀκόμα καλύτερα,θά κάνω σάν νά μήν ὑπάρχει...
        Γι' αὐτό θέλω νά σοῦ πῶ καί σένα,ἂστο,σκέψου μόνο πιό εἶναι τό συμφέρον γιά τήν Πατρίδα μας τῶρα καί μήν ἀφήσεις μιά μικρή πολιτικό νά σέ κάνει νά νιώθεις τύψεις ἀργότερα...Φιλικά!

        • Κατερινα avatar
          Κατερινα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:18:09

          προσπαθώ Κυθήριε, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ!
          ειλικρινά όμως προσπάθησα...
          ( η γιαγιά μου έλεγε: πως να γλείψεις εκεί που ...έφτυνες;)

      • Γιώργος Γκ. avatar
        Γιώργος Γκ. @ Κατερινα 20/05/2012 18:24:32

        @Κατερίνα,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:00:34

      ΚΥΘΗΡΙΕ , μην γίνεσαι κακός , ο Αλέξης βελτιώνει συνεχώς ....και τα αγγλικά του . Tον είχες ακούσει ένα χρόνο πριν;
      Αμφισβητείς τον κ.Προβόπουλο; Μην λαϊκίζεις σε παρακαλώ, δεν μίλησε για καταθέσεις αλλά διασφάλισε τις αναλήψεις ....και τις μηδενικές.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φελίζα 20/05/2012 14:18:56

        Ναί Φελίζα μου,συμφωνοῦμε,ὁ κ.Προβόπουλος διασφάλισε τίς ἀναλήψεις κι ἐμεῖς οἱ πολίτες τίς καταθέσεις διά τῆς ἐθελοντικῆς ἀπομακρύνσεως ἀπό τά γκισέ...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:11:32

      Κυρίες και κύριοι..
      προτείνω να δεχτούμε τη Ντορίτα με ανοιχτές αγκάλες στο κόμμα...αλλά όχι να μας υποδείξει το πώς να τα μεταφέρουμε (αυτό πλέον το γνωρίζει και η κουτσή Μαρία, στραβή Ευλαμπία, κουφή Πουλχερία κλπ..),
      αλλά μας υποδείξει ποια να μεταφέρουμε..

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 20/05/2012 14:34:30

        ΕΥΑ,νά τά μεταφέρουμε ξέρουμε.
        Ποιά νά μεταφέρουμε,πάλι ξέρουμε.
        Πῶς θά μεταφερόμαστε ἐμεῖς σέ λίγο δέν ξέρουμε...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:45:54

          Με αυτό..και μπορεί να έχεις και τα τυχερά σου!
          http://www.tovima.gr/world/article/?aid=416599

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 20/05/2012 15:03:49

            Κάποτε,ὂχι πρίν πολλά χρόνια,γιά νά γελάσουν,τούς ἀνέβαζαν στίς στέγες.Τό πῶς τούς κατέβαζαν νά 'βλεπες...

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/05/2012 13:53:26

    Είναι η πρώτη φορά που ένα χιουμοριστικό κείμενο μ' ανατρίχιασε ΜΟ!
    ΥΓ1: Ελπίζω σε αυτές τις εκλογές να μην ονειρευτώ ότι απλά έγιναν..
    ΥΓ2: Αν δεν ισχύει η ανακοίνωση από το ''Χαμόγελο του Παιδιού'', σε ό,τι αφορά στο κόμμα των Παιδοφίλων, θα επιθυμούσα να σταλεί διμοιρία από τη Χρυσή Αυγή στην ολλανδική Βουλή...
    ΥΓ3: Ποιοι ακριβώς έχουν καταθέσεις 1700 ευρώ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • M.O. avatar
      M.O. @ ΕΥΑ 20/05/2012 14:14:36

      Είναι μέσος όρος καταθέσεων. Έχει ένας για παράδειγμα 170 χιλιάδες, έχουν άλλοι 99 καταθέσεις ο, άρα οι 100 που συζητάμε έχουν μέο όρο 1700 ευρώ...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ M.O. 20/05/2012 14:32:23

        αχααχαχαχαχα...είπα κι εγώ...

  4. Λέλα avatar
    Λέλα 20/05/2012 14:09:26

    Εγώ Αλέξη βλέπω.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Λέλα 20/05/2012 14:15:30

      Επομένως συμφωνείς με τον ΜΟ , για να σε τιμωρήσει η λίμπιντο σου στέλνει τον Αλέξη. Εφιάλτες βλέπεις και εσύ.

      • Λέλα avatar
        Λέλα @ Φελίζα 20/05/2012 14:22:18

        Α μπα ποτε δεν συμφώνησα με τον μικρό οδυσσέα.
        Αλέξη για τις 17 Ιουνίου βλέπω.
        Επειδή απ´ ότι θυμάμαι προσφατα η Ντορα απ ´αλλου μας κονταροκτυπούσε...
        Κι επειδή η Ελλάδα δεν ειναι μια Ντορα που πηγαινοέερχεται μαζίι με άλλους μικρουτσικους και τοσοδούλικους να τελειώνουμε μια για πάντα.
        Γι αυτό σου λέω Αλέξη!

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Λέλα 20/05/2012 14:38:39

          Αααα τώρα κατάλαβα , τον βλέπεις ως μεγαλούτσικο αυτοκράτορα πάνω στο άσπρο του ....καλάμι (κλεμμένο) να περνάει τα σύνορα ξημερώματα 17 Ιούνη και ως το βραδάκι να φτάνει στην πρωτεύουσα , αφού έχει κάνει μια στάση στην συμπρωτεύουσα για να ξαποστάσει , για να παρακολουθήσει ....τις μονομαχίες .

          • tak avatar
            tak @ Φελίζα 20/05/2012 19:57:33

            Αχ Φελίζα, αχ Φελίζα,
            θα μας κόψουνε .. Συ-ρίζα!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Λέλα 20/05/2012 14:17:49

      ΄Με αγγλικούς υπότιτλους;

  5. kotstak avatar
    kotstak 20/05/2012 14:13:26

    Πολλοί δεν αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο.

    Η συνεργασία του Σαμαρά με τη Ντόρα περνά ένα πολύ ισχυρό μήνυμα:
    Για να συνεργαστούν ο Σαμαράς και η Ντόρα, φαντάσου πόσο μεγάλος είναι ο κίνδυνος.
    Εάν αναλάβουν την διακυβέρνηση οι "βομβιστές", δεν υπάρχει επιστροφή.
    Ισοπεδώνονται όλα και πωλούνται σε τιμή ευκαιρίας.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ kotstak 20/05/2012 14:44:17

      Παρότι το 2009 στήθηκα στην ουρά 5 ώρες για να ψηφίσω Σαμαρά, συμφωνώ μαζί σου: εχθρός είναι οι αριστεροί ερασιτέχνες του ΣΥΡΙΖΑ. Χρειάζεται "αέρας" συσπείρωσης στη ΝΔ. Τα βέλη προς τον Τσίπρα, όχι άλλη ενδοσκόπηση...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/05/2012 14:18:16

    Άλλοι μαζεύουν μικρά αμνοερίφια.
    Άλλοι σιτεμένα γαλακτοφόρα.
    Άλλοι τραγιά.
    Γενικώς, βλέπω ότι πάλι "μπήκαν τα γίδια στο μαντρί" - τουτέστι γίνονται προσπάθειες εκατέρωθεν για νέο διπολισμό.
    Αδιόρθωτοι συτοί οι τσομπάνοι: Με τον ήλιο τα βγάζουν, με τον ήλιο τα μπάζουν.

  7. Κάτων avatar
    Κάτων 20/05/2012 14:24:04

    Αδιανόητοι διάλογοι Σαμαρά - Ντόρας που δημοσιεύει σήμερα το ΕΘΝΟΣ:

    Σαμαράς: Πρέπει να υπάρξει επανένωση δυνάμεων.
    Ντόρα: Πάνω σε ποια βάση;
    Σαμαράς: Μπορούμε να βρούμε τους άξονες πάνω στους οποίους θα στηριχθούμε.
    Ντόρα: Μπορεί να υπάρξει συνεργασία στο πρότυπο της συνεργασίας που είχε υπάρξει μεταξύ της ΝΔ και του Παπαθεμελή το 2004.
    Σαμαράς: Αναζητώ μια καθαρή λύση. Πρέπει να διαλυθεί το κόμμα σου.
    Ντόρα: Δεν θα το κάνω. Να κάνουμε πολιτική συμφωνία.
    Ντόρα: Υπάρχουν στελέχη που με πίστεψαν και με ακολούθησαν από την πρώτη στιγμή. Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να τους αφήσω πίσω.
    Σαμαράς: Θα βρω λύση. Αυτό όμως απαιτεί ειδικούς χειρισμούς.
    Ντόρα: Για μένα δεν με ενδιαφέρει, για τα πρόσωπα που είναι δίπλα μου είναι διαφορετικό.

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63659406

    • M.O. avatar
      M.O. @ Κάτων 20/05/2012 14:41:53

      Τότε απλοποιούνται τα πράγματα. Θα πάρουμε τους άλλους και η Ντόρα θα στηρίξει... βουβά

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:27:24

    Νά σοῦ πῶ κάτι; Οὒτε προσπάθεια ἂλλη νά μήν κάνεις,οὒτε σκέψη! Ἒτσι ἒκανα κι ἐγῶ.
    Ποιά Ντόρα; Μόνο τά παιδιά μου,ἡ οἰκογένειά μου καί ἡ Πατρίδα μου,τίποτ' ἂλλο! Οἱ παλαιοί εἶχαν τόσο δίκιο σέ ὃσα σοφά μᾶς ἒλεγαν...,ἀπό τήν στιγμή πού οὒτε ἒφτυσες οὒτε ἒγλειψες ἐσύ,ἂσε αὐτούς πού τό κάνουν νά ἐκτίθενται,ἂς εἲμαστε ἐμεῖς καθαροί ὃσο μποροῦμε...

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:31:30

    Ναί ἀλλά τά γίδια στό μαντρί τ' ἀρμέγουν...καί πρωί πρωί...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/05/2012 14:46:06

      Γι αυτό ακριβώς "ψοφάνε":
      Άρμεγμα μέν μέχρι αίματος, τη βοσκή δε, την έχουν ξεχάσει πως είναι.
      Τα βγάζουν-μπάζουν στα μαντριά, αλλάζουν διαρκώς σχηματισμούς και οδηγό τράγο, και τα μετράνε, τα ξαναμετράνε...Λειψά βγαίνουν.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ο Θείος 20/05/2012 14:54:33

        Τό νά τά βγάζουν καί νά τά μπάζουν εἶναι καλο,σημαίνει ἒχουν γάλα,καί τό σκυλί κάνει καλά τή δουλειά του.Ἂμα ἀρχίσουν νά μπαινοβγαίνουν μόνα τους δυσκολεύουν τά πράγματα,γιατί ἀγρίεψε ὁ τράγος...Μόνη γιατρειά: φαί καί κουρά...

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/05/2012 14:41:00

    Submorphics - Step into the Spot
    h**p://www.youtube.com/watch?v=lN5OvPOip-U
    Τα λίγα Κινεζικά που γνωρίζω (διάλεκτος Κοζανο-Σαγκάης) θυμήθηκα. Τι Σαγκάη, τι Κοζάνη:
    Τσι πιν τσάï = Αυτοί πίνουν τσάï.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2012 14:44:53

    Τσίπρας (αγγλομαθής) προς Μέρκελ: "Φακ ον ρε γιου".
    Μετάφραση: "Μη γαμ....αι ρε συ".

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2012 15:08:05

    Οποιοσδήποτε σερβιτόρος σε οποιαδήποτε ψαροταβέρνα της Ρόδου γνωρίζει καλύτερα αγγλικά από τον τυπάκο που θέλει να ηγηθεί της νέας κεντροαριστερής έκφρασης στην Ευρώπη των λαών!
    Και ο σερβιτόρος αυτός δεν τελείωσε ούτε ιδιωτικό σχολείο, ούτε μεγάλωσε στα πούπουλα.

    • Σερβιτρος avatar
      Σερβιτρος @ Strange Attractor 20/05/2012 20:33:37

      Άλλοι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να μιλήσουν αγγλικά ποιο είναι το πρόβλημα σου???

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 20/05/2012 20:37:37

      Πες τα ρε Ελκυστή..
      Εμένα δε με πιστεύουν !

  13. Angie avatar
    Angie 20/05/2012 15:20:31

    Strange νομίζω πως τον αδικείς!Ο Alexis έχει δώσει τη ψυχή του για τους αγώνες των μαθητών! Δεν πήγαινε στο φροντιστήριο αγγλικών γιατί γυρνούσε από σχολείο σε σχολείο και έδινε κουράγιο στους μαθητές να συνεχίσουν τον αγώνα τους!

    • romeo avatar
      romeo @ Angie 20/05/2012 19:59:03

      Και τους αποστράβωσε!

      • juliet avatar
        juliet @ romeo 20/05/2012 20:03:49

        romeo,
        τι κακιούλες είναι αυτά που λες....χαιρετώ.

        • romeo avatar
          romeo @ juliet 20/05/2012 20:05:18

          Αντιχαιρετώ και βράζω απ' το κακό μου! Όλη η γενιά του είναι για χάρη του αγράμματη!

          • juliet avatar
            juliet @ romeo 20/05/2012 20:14:20

            Φίλη Γαλλίδα που εδίδασκε στο Γαλλικό Ινστιτούτο μας έλεγε τους έκαναν γραμματική Ελληνικών για να μπορούν να παρακολουθήσουν .

  14. Μανολης Λονδινο avatar
    Μανολης Λονδινο 20/05/2012 15:24:58

    Επί της ουσίας της δόθηκε ό,τι ζήτησε.... Αυτο αναφερει το parapolitika μολις τωρα! Κριμα τον αγωνα του Νοεμβρη να τους ξεφορτωθουμε. Γη και Υδωρ Αντώνη.... ΓΙΑΤΙ?????????? Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα στη Συγγρού

  15. Γιολάντα avatar
    Γιολάντα 20/05/2012 15:30:18

    Τα κατορθώματα της Ντόρας όταν στήριζε το ΠΑΣΟΚ.
    Με την επιστροφή της ούτε φασολάδα θα υπάρχει. Στιβάλια θα ρίχνουν στα καζάνια.
    Κατάντια μεγαλόπνοων πολιτικών.

    http://www.zougla.gr/kosmos/article/sti-oura-gia-ena-piato-fasolada

  16. Αngie avatar
    Αngie 20/05/2012 15:46:33

    Strange νομίζω πως αδικείς τον Αlexis! Το παιδί έχανε το φροντιστήριο Αγγλικών γιατί γυρνούσε από σχολείο σε σχολείο και εμψύχωνε τους μαθητές για τον δίκαιο και ιερό αγώνα των καταλήψεων!

  17. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2012 18:30:50

    «Έχουν αρχίσει οι ανεπίσημες συζητήσεις με τη ΝΔ και περιμένω να εκδηλωθεί πρόταση», δήλωσε στον Βήμα 99,5 ο Αθανάσιος Πλεύρης, ο οποίος αποχώρησε από τον ΛΑΟΣ, διαφωνώντας με την αυτόνομη κάθοδο του κόμματος στις εκλογές και με την άρνηση Καρατζαφέρη να ανταποκριθεί στο κάλεσμα του Αντώνη Σαμαρά για επανένωση της κεντροδεξιάς.

    Για το αν επιθυμεί να είναι σε εκλόγιμη θέση στα ψηφοδέλτια της ΝΔ ο κ.Πλεύρης απάντησε ότι δεν θέτει προϋποθέσεις.

    Εκτός ΛΑΟΣ οδεύει και ο Κυριάκος Βελόπουλος, ο οποίος, μιλώντας στο ΑΠΕ, εξέφρασε την έντονη δυσφορία του για τις αποδοκιμασίες που δέχθηκαν πρώην βουλευτές του κόμματος το Σάββατο. «Μετά από αυτά που έγιναν δεν κάθομαι άλλο εκεί. Με τρομοκρατία δεν μπορώ να συναινέσω. Δεν μπορεί να προπηλακίζονται οι πρώην βουλευτές» είπε.

    Παράλληλα, εξέφρασε την πικρία του για τη στάση του προέδρου του κόμματος, Γ.Καρατζαφέρη, απέναντί του, την ώρα που βιώνει-όπως είπε-ένα προσωπικό πρόβλημα με τον πατέρα του. «Όλοι μου τηλεφώνησαν για να μάθουν για την κατάσταση της υγείας του πατέρα μου και να μου συμπαρασταθούν. Όλοι εκτός από τον Γιώργο Καρατζαφέρη» είπε.

    Για το μέλλον του στην πολιτική είπε ότι δεν έχει μιλήσει με κανέναν, αλλά πληροφορίες τον φέρουν να βρίσκεται πολύ κοντά με τη ΝΔ, αλλά όχι στη Β' Θεσσαλονίκης, όπου εκλεγόταν μέχρι πρόσφατα.

    Στο μεταξύ, το ενδεχόμενο ένταξής του στα ψηφοδέλτια της ΝΔ δεν αποκλείει ο Κώστας Κιλτίδης, εφόσον μείνει ικανοποιημένος από την τροποποίηση του προεκλογικού προγράμματος της ΝΔ.

    «Η ΝΔ είναι το σπίτι μου» είπε στο MEGA ο κ. Κιλτίδης. Παραδέχθηκε ότι συζητάει με τη ΝΔ και δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να είναι υποψήφιος βουλευτής στο Κιλκίς, όπου εκλέγονταν στο παρελθόν με τη ΝΔ (στις εκλογές της 6ης Μαΐου ήταν υποψήφιος με τον ΛΑΟΣ στην Α΄Θεσσαλονίκης).

    Ο κ.Κιλτίδης υποστήριξε την άποψη ότι έπρεπε να επιτευχθεί μια προγραμματική σύγκλιση του ΛΑΟΣ με τη ΝΔ και όλοι οι πρώην βουλευτές του ΛΑΟΣ να ενταχθούν στα ψηφοδέλτια της ΝΔ σε εκλόγιμες θέσεις.

    Ο κ. Κιλτίδης, ως βουλευτής, είχε αποχωρήσει από τη ΝΔ για να ενταχθεί στη Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη και στη συνέχεια αποχώρησε και από εκεί και εντάχθηκε στον ΛΑΟΣ.

    • κωλοτουμπες γυριστες avatar
      κωλοτουμπες γυριστες @ Factorx 20/05/2012 18:46:15

      Ανταπόκριση από Reuters:
      Στο βιβλίο με τα ρεκόρ Γκίνες αναμένεται να καταγραφεί ο έλλην βουλευτής κος. Κ. Κιλτίδης, καθώς έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ περιήγησης απο κόμμα σε κόμμα εντός του ελαχίστου χρόνου:
      σε διάστημα λιγότερο από δύο έτη άλλαξε τέσσερα κόμματα!
      Το σημαντικότατο αυτό ρεκόρ αναμένεται να έχει μεγάλη διάρκεια!

      Άντε και σ΄ανώτερα! Για ακόμη πιο ακατάρυπτο ρεκόρ απομένουν άλλα δύο κόμματα! Η Χ.Α και οι Ανεξ.!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ κωλοτουμπες γυριστες 20/05/2012 19:02:29

        Τον έχω ικανό. Περιφερόμενος θίασος που περιφέρει τα σταυρουδάκια απο δω κι απο κει.
        Γυρολόγος της πολιτικής.

        • tak avatar
          tak @ Strange Attractor 20/05/2012 20:02:18

          Strange φίλε μου, της δεκάρας, όχι της πολιτικής!

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2012 18:54:09

    ...Ο κ. Κιλτίδης, ως βουλευτής, είχε αποχωρήσει από τη ΝΔ για να ενταχθεί στη Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη και στη συνέχεια αποχώρησε και από εκεί και εντάχθηκε στον ΛΑΟΣ....

    Αν μη τι άλλο έχει μια σταθερότητα στις απόψεις του.
    Βουλευτιλίκι νάναι και όπου νάναι...

  19. juliet avatar
    juliet 20/05/2012 18:56:20

    Φάκτορα ,
    πρόσεξε ο Πλεύρης δεν θέτει προυποθέσεις....ενώ ο Κιλτίδης ......τι είπαμε γυρίζει στο σπίτι ''του''.
    Τι είχανε να έρμα και ψωφάνε.........

  20. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 20/05/2012 19:04:31

    Αγαπητέ Μικρέ Οδυσσέα συμπάσχω μαζί σου, αν και υποψιάζομαι πως εμένα μου συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρότερο! Με τους εφιάλτες αρχίζω να συμβιβάζομαι, γιατί έχω αποδεχθεί την ύπαρξή τους στην ιστορία και γιατί βλέπω πως εν τέλει αναδεικνύονται πιο ικανοί! Οι Θερμοπύλες, παλιές και νέες ήταν ανέκαθεν ευάλωτες, μπροστά στη σκοτεινή δύναμή τους.
    Το δικό μου πρόβλημα λοιπόν είναι σοβαρότερο, γιατί έχω πλέον ζήτημα για πώς θα εκφράζομαι, από τούδε και στο εξής! Δηλαδή επί παραδείγματι, πώς θα λέω από τώρα και στο εξής την επανακάμψασα Ντόρα; Βλέπεις, δεν με διευκόλυνε καθόλου κι αυτή με την απολεσθείσα συνέπειά της, αφού άλλες δηλώσεις έκανε για την παραμονή της ή όχι στην πολιτική και αλλού μας πάει τελικά.
    Βέβαια όσοι την είχαμε ακτινογραφήσει σωστά, γράφαμε εδώ και πάρα πολύ καιρό για την ψευδεπίγραφη βαρύτητα που έχουν οι δηλώσεις της και μάλιστα γράφαμε, ως καλοί προφήτες που να μην ήμασταν και για τις μετέπειτα επιδιώξεις της, αλλά ποιός μας πήρε σοβαρά; Την έλεγα λοιπόν ως τώρα μνημονιακό «δεκανίκι», την έλεγα επίσης «εξαπτέρυγο» της πολιτικής του ΓΑΠ, μέχρι που την έλεγα η αθεόφοβη και «ατυχήσασα κόρη»! Ατυχήσασα είναι εν τέλει, αφού θα βρεθεί βουλευτής χωρίς να έχει εκλεγεί, χάριν της μεγαλοψυχίας του Αντώνη; Ας μου πει κάποιος, πώς θα μπορέσω να απαγκιστρωθώ από τούτες τις εκτιμήσεις μου, ή εν τέλει ας μου πει κάποιος πως ήμουν άδικη και εντελώς ανεδαφική, όταν αυτά τα έλεγα και προπαντός όταν τα έγραφα!
    Ξέρω πλέον πως έτσι που ήρθαν τα πράγματα, μου μένουν δύο λύσεις. Η μια είναι να το καταπιώ και να διαγράψω από τη μνήμη μου πολλά, αλλά τότε δεν θα πρέπει να ξανακοιταχθώ σε καθρέφτη. Η άλλη είναι να μην το καταπιώ και να κοιτάω πλέον από μακριά, αλλά τότε δίνω κι εγώ την ευκαιρία στηριχθεί ο νέος Αντρέας που γεννήθηκε στις καταλήψεις των σχολείων, ανδρώθηκε και τώρα ετοιμάζεται να βάλει την Πατρίδα σε περιπέτειες.
    Ίσως όμως να υπάρχει και μια τρίτη λύση, με την οποία ούτε η συνείδησή μου θα εξεγερθεί, ούτε θα προδώσω το δικό μου όραμα. Και αυτή μου λέει να μείνω, όπως πάντα στο πλευρό του Αντώνη, να παλέψω για την Πατρίδα και τα παιδιά μου στις 17 Ιουνίου, αλλά να έχω τα μάτια μου 24 όταν οι επανακάμψαντες πάνε να του τραβήξουν το χαλί κάτω από τα πόδια του. Θα με ρωτήσεις αν αυτό το περιμένω. Ναι, το περιμένω και θεωρώ πως είναι και στο δικό μου χέρι να βάλω ένα μικρό λιθαράκι στο χτίσιμο ενός πιο γερού τοίχου, που θα στερεώσει καλύτερα το μήνυμα της 29ης Νοεμβρίου του 2009.

  21. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 20/05/2012 19:09:39

    Εναν Μαχά ρε παιδιά, ποινικολόγο, που μπήκε πρόσφατα στην ηγετική ομάδα της ΝΔ, το ξέρει κανένας; Τι δουλειά έχει ποινικολόγος στον σχεδιασμό της προεκλογικής εκστρατείας; θα τρελαθούμε τελείως;

  22. marilena avatar
    marilena 20/05/2012 20:38:58

    ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΕΚΛΟΓΙΜΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΣΤΙΣ 6 ΜΑΙΟΥ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΔ ΑΛΛΑ Ή ΘΑ ΑΠΕΧΟΥΝ 'Η ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΣΙΠΡΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΝΤΟΡΑ ΑΠΕΤΕΙΧΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΕΛΕΓΕΙ ΚΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΤΑ ΖΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΨΗΦΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ. ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠ.ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΜΕ 12.000 ΣΤΑΥΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΜΕ 1000 ΨΗΦΟΥΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΝΤΟΡΑΚΙΑ ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ.......

  23. PANAYIOTIS avatar
    PANAYIOTIS 20/05/2012 20:40:44

    AN EPISTREPSOUN AYTOI STH ND STIS 17-6 DEN THA THN PSHFISO
    TO IDIO THA KANOUN POLOI!

  24. δεξιγιαν avatar
    δεξιγιαν 21/05/2012 02:01:13

    Πολυ.... σοβαρο θεμα το αν θα γυρισει και ποιος. Τοσο που μερικοι εξαρτουν την ψηφο τους απο αυτο. Υστερα μας φταιει ο ..isnogood.

  25. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 21/05/2012 10:41:42

    'Ονειρο ζω μη με ξυπνάτε