#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2011 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εφιάλτης η ανεργία



Στο νέο ιστορικό υψηλό του 16,6% ανήλθε η ανεργία το Μάιο του 2011, από 12,0% που ήταν το Μάιο του 2010 και 15,8% τον Απρίλιο του 2011, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛ.ΣΤΑΤ.

Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 299.798 άτομα σε σχέση με το Μάιο του 2010 (μείωση 6,8%) και κατά 51.804 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2011 (μείωση 1,24%) και διαμορφώθηκαν σε 4.131.528 άτομα.

Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 220.534 άτομα σε σχέση με το Μάιο του 2010 (αύξηση 36,6%) και κατά 36.260 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2011 (αύξηση 4,6%) και ανήλθαν σε 822.719 άτομα.

Ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός διαμορφώθηκε σε 4.383.374 άτομα.

Τα μεγαλύτερα ποσοστά ανεργίας παρατηρούνται στους νέους ηλικίας 15-24 ετών (40,1%) και στις ηλικίες 25-34 ετών (22%).

Στις γυναίκες το ποσοστό ανεργίας αυξήθηκε το Μάιο σε 20% από 14,8% που ήταν ένα χρόνο νωρίτερα και στους άνδρες σε 14,1% από 9,9%.

Κατά περιφέρεια, τα υψηλότερα ποσοστά ανεργίας καταγράφονται στη Δυτική Μακεδονία (24,9%), στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη (20,%) και στην Κεντρική Μακεδονία (19,8%). Τα χαμηλότερα ποσοστά καταγράφονται στο Βόρειο Αιγαίο (12,8%), τη Θεσσαλία (12,8%) και στην Ήπειρο (13,1%).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PEPE avatar
    PEPE 11/08/2011 14:26:24

    OI GYNAIKES DEN EXOUN ANAGKES!!!!!!!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/08/2011 14:41:34

    Βάστα Ρόμελ! Έρχονται προσεχώς οι πράσινες ΜΚΟ-"φερετζέδες", να μειώσουν τους αριθμούς και τους δείκτες!

  3. zame avatar
    zame 11/08/2011 14:56:16

    πολυ φοβαμαι πως ακομα δεν ειδαμε τιποτα..& αν συνυπολογισουμε τις "τακτικες" Πολιτικου Κοστους των κομματων..τοτε "κλαφτα χαραλαμπε"
    (οπως επισ. ο Ανδ.Ανδρανεδω http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-08-10-21-05-41-2011081040092/)
    -διοτι- Επικρατεί στη χώρα μια απαράδεκτη παρεξήγηση.
    Γίνονται τα πάντα προκειμένου να μην χρεοκοπήσει το κράτος.
    Και στον σκοπό αυτό θυσιάζεται η κοινωνία..
    Σε οικονομικό αδιέξοδο η χώρα έφτασε με ευθύνη του δημόσιου τομέα.
    Αυτός έφαγε ουσιαστικά τα λεφτά.
    Και υπερδιογκώθηκε βασανίζοντας ουσιαστικά τους πολίτες με νέους φορείς, εγκρίσεις, άδειες, ελεγκτικούς μηχανισμούς και κανονισμούς.
    Για να δικαιολογήσει κυρίως την ύπαρξη, τον όγκο και τα έξοδά του.
    & Μπροστά στην προοπτική της χρεοκοπίας τώρα επιβαρύνεται δυσβάστακτα ο ιδιωτικός τομέας της οικονομίας.
    Για να μην χρεοκοπήσει το κράτος.
    Aυτο που μας οδήγησε με το μέγεθος και τις πράξεις του στο χείλος του γκρεμού.
    Παρά τις συστάσεις των δανειστών μας για δραστικές περικοπές στις δημόσιες δαπάνες οι πολιτικές αρχές επιμένουν σε μέτρα αύξησης των εσόδων.
    Που καταλήγουν βέβαια σε εξοντωτικές φορολογικές επιδρομές.
    Όλη η προσπάθεια αποφυγής της χρεοκοπίας εστιάζεται την ανάγκη αποφυγής του ενδεχομένου αδυναμίας του κράτους να πληρώσει κατά κύριο λόγο μισθούς.
    Στον δημόσιο τομέα βέβαια.
    Γιατί παντού αλλού οι αμοιβές καταβάλλονται από ιδιωτικές πηγές.
    ΕΞΟΝΤΩΝΕΤΑΙ λοιπόν ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ τομέας οδηγούμενος σε αδυναμία να εκπληρώσει στόχους και υποχρεώσεις.
    Με αποτέλεσμα ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ και ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ.
    Κανένας όμως δεν αποφασίζει να αρχίσει νε περικόπτει δαπάνες στο δημόσιο. Που είναι και ο υπεύθυνος της κρίσης αλλά και ο ουσιαστικά ωφελούμενος από τις θυσίες.
    & για κάθε θέση εργασίας που διασώζεται στο δημόσιο θυσιάζονται δύο στον ιδιωτικό τομέα!
    & το σύνηθες επιχείρημα για την άρνηση περικοπών στο κράτος είναι η ενδεχόμενη ανεργία.
    Μα αυτοί που ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομέα δεν είναι ΑΝΕΡΓΟΙ;
    Γιατί αυτών των ανθρώπων τις δυσκολίες τις ξεπερνάμε;
    Αν η προσπάθεια αποφυγής της χρεοκοπίας στοχεύει να αποτρέψει απλά την στάση πληρωμών του κράτους.. και να ΔΙΑΛΥΣΕΙ την ΚΟΙΝΩΝΙΑ και την ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί πρέπει να αποφύγουμε την χρεοκοπία..
    Διοτι αναμεσα στην χρεωκοπια του κράτους και στην χρεοκοπία της κοινωνίας,
    ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ είναι η ΠΡΩΤΗ.
    & πειτε μου παρακαλω
    .. ποσοι λοιπον απο τους απολυομενους του ιδιωτικου τομεα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δανειακες υποχρεωσεις ?
    & πως αυτες θα τακτοποιηθουν ?..αν δεν ΑΚΥΡΩΘΟΥΝ..

    η τουλαχιστον η ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ με ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ειναι ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ.

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 11/08/2011 17:39:53

    ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΥ ΑΝΕΡΓΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΔΕΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ. Η ΕΦΟΡΙΑ ΒΑΖΕΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ 3500 ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ,ΑΡΑ ΕΝΑ ΑΝΔΡΟΓΥΝΟ ΕΧΕΙ 2000ΕΥΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΟΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5000ΕΥΡΟ.ΚΑΙ ΕΦ 'ΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΚΑΤΑ 2000 ΕΥΡΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2ΟΟ ΕΥΡΟ.!!!ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΥΝ 300 ΕΥΡΟ!!!. ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΑΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ.

  5. Δήμος avatar
    Δήμος 11/08/2011 19:36:38

    Έλληνες καθηγητές σε Harvard και LSE:

    Greek Lessons for Italy and Spain

    www.bloomberg.com/news/2011-08-11/greek-lessons-for-italy-and-spain-papaioannou-and-vayanos.html

    ...

    Given the troika’s huge financial commitment to Greece, and the long timescale of the new plan, it would be disastrous to focus myopically on monthly tax revenue or privatization proceeds, rather than on the institutional framework that will drive the long-term growth of the Greek economy.

  6. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 11/08/2011 23:37:58

    Αν καταλαβα καλα ο συνολικος αρηθμος των ανεργων ειναι κοντα στις 850.000.
    Και ο συνολικος αριθμος των Δημοσιων υπαληλων μαλλον 1.200.000.
    κλαφτα χαραμπαλε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Δ.Φ. (ανιδεος) 11/08/2011 23:54:17

      1.200.000 μόνο; 3 εκατομμύρια και βάλε! Μετριοπαθώς σας τα λένε στη "Δράση" του Μάνου.

      • The Saint avatar
        The Saint @ Αυριανιστής 12/08/2011 01:18:10

        Tο πρόβλημα εν τέλει αγαπητε Αυριανιστή δεν είναι αν οι Δ.Υ. είναι 800.000 ή 500.000
        Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί ψήφιζαν και ψηφίζουν ακόμη ΠΑΣΟΚ, και μαζί με αυτούς (γιά όσο ακόμη η κυβέρνηση δεν παίρνει μέτρα που να τους θίγουν ΟΣΟ τους Ι.Υ.) και 3-4 ψήφοι οικογενειακοί...
        Αρα, ορίστε οι μινιμουμ 2.000.000 ψήφοι (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)
        Και μετά εσύ φωνάζεις να φύγει αυτή η κυβέρνηση...
        Ετσι όμως ΔΕΝ φεύγει...
        ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ το ΠΑΣΟΚ θα "είναι εδώ, ενωμένο δυνατό"
        Οι Ι.Υ. να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ΔΕΝ προκειται να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ The Saint 12/08/2011 10:59:00

          Ωραία λογική! "Να κατακρεουργηθούν οι ΔΥ, για να φύγει το ΠΑΣΟΚ." Μου θυμίζει το "να δω τη νύφη μου χήρα κι ας πεθάνει το παιδί μου".

  7. anideos avatar
    anideos 12/08/2011 00:23:39

    Ποτε αδερφε αν και δεν ζω στην Ελλαδα παντα ΝΔ και ξερο ψωμι.