#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2010 20:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευχαριστήρια επιστολή Καραμανλή σε ….Χριστοφοράκο



Προσωπική ευχαριστήρια επιστολή του τέως πρωθυπουργού Κ.Καραμανλή προς τον πρώην ισχυρό άνδρα της Siemens Ελλάς, Μιχάλη Χριστοφοράκου, η οποία εστάλη μετά τις εκλογές του 2004, αποκαλύπτει σε δημοσίευμα της η εφημερίδα Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία.

 Στην επιστολή αναφέρεται:

«Κύριε Χριστοφοράκο

Για τις εκλογές της 7ης Μαρτίου το κόμμα μας διεξήγαγε έναν προεκλογικό αγώνα που, πέραν του νικηφόρου αποτελέσματος, κατά γενική ομολογία έθεσε τα θεμέλια για την οικοδόμηση ενός νέου πολιτικού πολιτισμού στην πατρίδα μας.

»Η εμπιστοσύνη με την οποία μας περιέβαλε το 45% του εκλογικού σώματος και η ανάθεση της εντολής για τη διακυβέρνηση της χώρας είναι μεγάλη τιμή αλλά ταυτόχρονα και τεράστια ευθύνη.

»Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω προσωπικά για την υποστήριξή σας στην μεγάλη μας προσπάθεια για το νέο ξεκίνημα και να σας διαβεβαιώσω ότι η  Νέα Διακυβέρνηση έχει θέσει ως μείζονα στόχο της να κάνει τις προσδοκίες όλων των Ελλήνων, για ένα καλύτερο αύριο, πραγματικότητα.

Με Εκτίμηση
Κώστας Καραμανλής»

Συνεργάτες του κ. Καραμανλή χαρακτήρισαν «πολιτικά ύποπτο» το γεγονός ότι δημοσιοποιείται αυτή η επιστολή (την ύπαρξη της οποίας δεν αμφισβητούν) λίγες ημέρες πριν συζητηθεί στη Βουλή η σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής για την υπόθεση της Siemens.

Επίσης, ανέφεραν ότι πρόκειται για μία «τυπική επιστολή» που αποστάλθηκε μαζικά μετά τη νίκη της ΝΔ στις εκλογές του 2004 και τόνιζαν ότι στα ταμεία της ΝΔ δεν έχουν μπει χρήματα από τη Siemens με οποιαδήποτε μορφή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 23/01/2010 21:02:09

    Για την παρουσία του Κόκαλη στην ομιλία του Παπανδρέου στη ΔΕΘ και μάλιστα στη δεύτερη σειρά, γιατί δεν μιλάει κανείς ?
    Γιατί δεν "έπαιξε" αυτό πουθενά?
    Ποιος τον είχε καλέσει, μόνος του είχε πάει?
    Για το γεύμα που παρέθεσε σε περίπου 15 διευθυντές και στελέχη εφημερίδων στο Μέγαρο Μαξίμου, ποιός μιλάει?
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_2247.html

    Για το άλλο δείπνο με τον Βασιλάκη της Αegan, ποιος ασχολήθηκε?
    Μας πείραξε τώρα η κάρτα του Καραμανλή, ΕΛΕΟΣ!!!!

  2. MBP avatar
    MBP 23/01/2010 21:04:40

    Τον ευχαριστει για τη συμβολη του στην εκλογικη νικη του 2004! Πολυ ωραια!!

  3. LELOUS avatar
    LELOUS 23/01/2010 21:12:19

    Είναι δυνατόν να μας πείραξε μια αθώα επιστολή τη στιγμή που ο Κόκκαλης παρευρέθη στην ομιλία του ΓΑΠ? Και τι του έγραψε στο κάτω-κάτω - ένα απλό ευχαριστώ. Κάτω τα χέρια από τον Καραμανλή.

    Karamanlis for presidente de la Banania!

  4. chrisss avatar
    chrisss 23/01/2010 21:48:12

    Ας είμαστε λίγο σοβαροί..τέτοιες επιστολές στέλνονται μαζικά και κατά χιλιάδες μετά από κάθε είδους εκλογές(ανάλογη ευχαριστήρια επιστολή άλλωστε έστειλε και ο Αντώνης Σαμαράς..)..ας μην μπαίνουμε στο τρυπάκι των απανταχού πρασινοφρουρών και αριστερών δημοσιοκάφρων της ελευθερο(χμμ)τυπίας..

  5. Ν. ΚΟΦΑΣ avatar
    Ν. ΚΟΦΑΣ 23/01/2010 21:57:02

    Τώρα κατάλαβες dear chrisss ποιός είναι ο Αρχιερέας τις ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ?

    • thespieys avatar
      thespieys @ Ν. ΚΟΦΑΣ 23/01/2010 23:15:58

      Aυτός που ευχαρίστησε την αμερικανική κυβέρνηση μετά τα Ιμια;

  6. karenin avatar
    karenin 23/01/2010 22:04:04

    Είναι κλασική περίπτωση, επιστολής προς σπόνσορες του προεκλογικού αγώνα, και όταν υπογράφεται απο τον αρχηγό κόμματος, σημαίνει ότι η χορηγία ήταν υψηλή. Κρίμα για τον Κ.Καραμανλή, πραγματικά κρίμα.
    Υ.Γ Επιμένεις ακόμη, αρχαίε, για παράταξη εντίμων;

  7. σταμ avatar
    σταμ 23/01/2010 23:08:56

    ....ειμαι απλος ψηφοφορος και εχω παρει επανειλημενα ευχαριστηρια επιστολη απο αρχηγο κομματος ...επειδη καποτε του εστειλα τηλεγραφημα υποστηρηξης

  8. σταμ avatar
    σταμ 23/01/2010 23:16:41

    ....και γιατι τετοια εμπαθεια στον καραμανλη?...για να ξεχασουμε οτι στην διακυβερνηση του πασοκ ευρισκες στο πεζοδρομιο κατω, τον διορισμο στο δημοσιο?

  9. trellokamperos avatar
    trellokamperos 23/01/2010 23:18:53

    απαγορεύεται η αγορά κουπονιών?

    ή θα του έστελνε ευχαριστήρια επιστολή για μαύρο χρήμα?

  10. karenin avatar
    karenin 23/01/2010 23:58:12

    Ο Χριστοφοράκος δεν ήταν απλός ψηφοφόρος, ούτε μοιραζε φυλλάδια.

  11. kanis avatar
    kanis 24/01/2010 00:29:56

    Ο νέος μέτοχος στο πόδι του Βλαστάρη...γράφει τώρα την Κυριακάτικη Ε;

  12. σταμ avatar
    σταμ 24/01/2010 00:36:08

    ...karenin....oι σχεσεις δεν ενοχοποιουνται....νομιζω μονο οι λογαριασμοι.Μεχρι να βγη κατι συγκεκριμενο ας περιμενουμε.Παντως δεν νομιζω οτι η διαπλοκη τον συμπαθησε ιδιαιτερα τον κκ οπως και η anonimi που συμπτωματικα δηλωνει παραπανω το ιδιο

  13. ROUMANOS avatar
    ROUMANOS 24/01/2010 00:41:23

    O μάγκας που θα "τσάκιζε" τους νταβατζήδες, ο ανιστόρητος που τίναξε την εξωτερική μας πολιτική στον αέρα προσπαθώντας να κάνει business με τους Ρώσους, ο "υπεύθυνος" που έσβησε περισσότερες πυρκαγιές από αυτές που κατέκαψαν την Ελλάδα!!!, ο προϊστάμενος του θιάσου βουλγαράκη, του γιού του ταχυδρόμου, του Μαγγίνα, του Τζέρυ, του απογραφέα (greek statistics)και πολλών άλλων καλλιτεχνών!!! Μπορεί να αποσυρθεί τώρα στο εξοχικό του και να ασχοληθεί με την συγγραφή πονημάτων που αφορούν το Barbeque. Μπορεί και να καλέσει σε δείπνο όλους αυτούς που θα τσάκιζε για να φάνε και να πιούν εις υγείαν των κορόϊδων.

    • nobody avatar
      nobody @ ROUMANOS 24/01/2010 06:42:52

      8α τον κατεβασω Mamaia τον αμφιβολου Ελληνικοτητας πρωην Πρω8υπουργο - 8α του αρεσει;

  14. ._ avatar
    ._ 24/01/2010 00:55:23

    Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η επιστολή ήταν απάντηση σε νόμιμη χορηγία του κόμματος. Για τα άλλα, τα μαύρα, υπάρχουν άλλα κανάλια συνδιαλλαγών (βλέπε τσουκάτο). Αν μπορέσει ο κωστάκης να εμφανίσει καμιά 20αριά τέτοιες επιστολές, σε άσχετα πρόσωπα, το θέμα θα ψοφήσει.

    ΥΓ. Γιατί τώρα, και από ποιον η διαρροή;

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/01/2010 01:16:07

    Ο Χριστοφοράτος έστειλε λοιπόν καρτούλα στον Κωστάκη...Πιθανό.
    Στον Γείτονα και στον Τσουκάτο τι έστειλε??

  16. giati tora? avatar
    giati tora? 24/01/2010 01:22:14

    Γιατι τωρα,η διαρροη?
    Γιατι τωρα γουσταρει η Ντορα...

  17. Ν. ΚΟΦΑΣ avatar
    Ν. ΚΟΦΑΣ 24/01/2010 06:25:15

    Αυτός που ευχαρίστησε τους Αμερικάνους γιά τα Ίμια (καλώς η κακώς) το
    ανακοίνωσε ανοιχτά στη Βουλή καί θα κριθεί. Ο Άλλος που το πρωί στη Βουλή ανακοίνωνε ότι θα τσάκιζε τους νταβατζήδες και το βράδυ ευχαριστούσε τους νταβατζήδες πως θα κριθεί?. Να γιατί Thespieyes o Xριστοφοράκος την εκανε ανενόχλητος με ελαφρά πηδηματάκια. Και για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο.
    Σήμερα ο καταληλότερος δεν κατηγορείτε γιατί έστειλε επιστολές σε φυγόδικους, αλλά κατηγορείτε ότι εκανε αυτά που κατηγορούσε η στην απλή θυμοσοφική γλώσσα των Ελλήνων ¨άλλη η ζωή του ναύτη καί άλλη του καντιλαναύτη¨.

  18. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 24/01/2010 08:29:39

    Για διαβάστε και αυτό
    Ποιοι επιχειρηματίες συμμετείχαν στο δείπνο με το Γιώργο
    http://www.antinews.gr/?p=5398
    Και άν δεν είναι αρκετό, μπορείτε να διαβάσετε και:"Η κυβέρνηση, ο όμιλος Λάτση και ένα προφητικό … δείπνο"
    http://www.antinews.gr/?p=26257
    Δεν είχαμε όμως επιστολές.....

  19. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 24/01/2010 09:34:30

    Για διαβάστε και αυτό
    Ποιοι επιχειρηματίες συμμετείχαν στο δείπνο με το Γιώργο
    http://www.antinews.gr/?p=5398
    Και άν δεν είναι αρκετό, μπορείτε να διαβάσετε και:”Η κυβέρνηση, ο όμιλος Λάτση και ένα προφητικό … δείπνο”
    http://www.antinews.gr/?p=26257
    Δεν είχαμε όμως επιστολές…..

    • tiramola avatar
      tiramola @ exomatiakaivlepo 24/01/2010 12:52:04

      Συγχαρητήρια για τον αγώνα που δίνεις να κρατήσεις το αποτέλεσμα ισόπαλο...

  20. aristotelis avatar
    aristotelis 24/01/2010 09:58:24

    Αν είναι δυνατόν, ενώ η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και η υποτίθεται πανίσχυρη κυβέρνηση διαβουλεύεται...η Ελευθεροτυπία φέρνει ως κύριο θέμα μια τυπικότατη επιστολή ευχαριστιών. Για να αντιληφθούμε την εγκυρότητα αυτών των εφημερίδων ας θυμηθούμε το φιάσκο με την υποτιθέμενη συνάντηση του Καραμανλή με τον Ερντογάν (που δεν είχε γίνει ποτέ...). Αντιλαμβανόμαστε λοιπόν τον πόλεμο που είχε να αντιμετωπίσει η προηγούμενη κυβέρνηση. Ο Καραμανλής το είχε αντιληφθεί αυτό και γνώριζε ταυτόχρονα ότι δεν θα μπορούσε να συνεχίσει να κυβερνάει. Είχε χάσει τον πόλεμο (αν τον έδωσε ποτέ- αυτό είναι κάτι που του καταλογίζω) με τα γνωστά μέσα και το καλύτερο που μπορούσε να κάνει για την χώρα είναι να αποχωρήσει...Δυστυχώς η διάδοχος κατάσταση δείχνει την ανεπάρκεια της από την αρχή

  21. άστεγος avatar
    άστεγος 24/01/2010 10:27:50

    Να μην είστε ανόητοι και ψημάρια μερικοί μερικοί.
    Στο παιγνίδι της βρώμικης πολιτικής επιβάλλεται λίγη κοινή λογική.
    Εάν επρόκειτο για μαύρο χρήμα δεν θα απαντούσε ΓΡΑΠΤΑ και σε επίσημο χαρτί της Νέας Δημοκρατίας ο Κ.Κ..
    Τόσο ηλίθιος λέτε να είναι;
    ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΙΖΩΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΓΡΑΠΤΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑΝ ΜΙΖΑ;
    Για αργόστροφους μας περνάνε; Προφανώς πρόκειται για επιστολή που στάλθηκε σε πολύ κόσμο στα πλαίσια των δημοσίων σχέσεων το κόμματος.
    Μεγάλο ερώτημα όμως παραμένει γιατί δόθηκε στη δημοσιότητα ΤΩΡΑ η επιστολή.
    Μήπως οφείλεται στο ότι αυτές τις ημέρες ο Αντώνης Σαμαράς ξεκαθαρίζει τη βρώμα από τη Νέα Δημοκρατία; Μήπως κάποιοι βλέπουν να διαλύεται το κατεστημένο και οι μηχανισμοί που είχαν φτιάξει μέσα στο κόμμα και ρίχνουν όση πολιτική λάσπη τους είχε απομείνει;
    Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση φίλοι μου.

  22. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 24/01/2010 11:57:00

    Το ευχάριστο είναι οτι γλυτώσαμε οριστικά απο τα μούτρα του. Είχε αρχίσει να κάνει όνειρα να επανέλθει ή σάν πρωθυπουργός σε περίπτωση αποτυχίας Παπανδρέου - Σαμαρά ή σάν πρόεδρος της δημοκρατίας μετά τον Παπούλια, τώρα πιά θα σταματήσει να το σκέφτεται.

  23. Solo avatar
    Solo 24/01/2010 12:33:10

    Ο ''Ορέστιος '' και οι υπόλοιποι ομοιδεάτες του,γιατί αργούν τόσο πολύ να αποδομήσουν το πέρα για πέρα κατασυκοφαντικό ρεπορτάζ της Μπουγάτσου??

  24. Solo avatar
    Solo 24/01/2010 12:38:44

    τσουζει ε??

  25. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2010 13:00:41

    Τυποποιημένη επιστολή. Σιγά το πράγμα. Αν αυτές είναι οι επιτυχίες της Ε τότε είναι σίγουρο ότι θα της την αρπάξουν από τα χέρια της ιδιοκτήτριας. Τέλος πάντων είναι δικό της θέμα αυτό.
    Η εφημερίδα όμως δεν είδε στην συγκέντρωση της Θεσσαλονίκης του ΠΑΣΟΚ μεγάλο επιφανή παράγοντα? Δεν ξέρει για μυστικά δείπνα του GAP?
    Από πότε τυφλώνει και κουφαίνει το αλκοόλ? Το σάκχαρο κάνει τέτοια πράγματα.

  26. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 24/01/2010 14:16:06

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, μετά από 5,5-6 χρόνια πρωθυπουργίας, το μόνο "ενοχοποιητικό" που βρήκαν γιά τα πεπραγμένα του ΚΚ του 2ου είναι...μια ευχαριστήρια επιστολή στο Χριστοφοράκο;

  27. chrisss avatar
    chrisss 24/01/2010 14:25:23

    Θα τρελαθούμε σε αυτήν την χώρα..καταντήσαμε με την ατολμία του Καραμανλή και την φοβία του να συκρουστεί με τους Μπομπολολαμπράκηδες(πάει ο ένας..) να απολογούμαστε κιόλας στους πρασινοφρουρούς..έλεος..να πάει και να μην ξανάρθει ο Καραμανλής..

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ chrisss 24/01/2010 14:38:29

      Τί να τον κάνεις αντί να κάτσει στα αυγά του στις ταβέρνες της Ραφήνας ήθελε πλατεία Μαβίλη και δυναμική επιστροφή του στην πολιτική.

  28. mpaxalo avatar
    mpaxalo 24/01/2010 16:21:19

    «Εμείς δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα», δηλώνει ο πρόεδρος της ΝΔ για τις εξεταστικές επιτροπές, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Τύπος της Κυριακής, που τιτλοφορείται «δεν θα κυβερνήσω πάνω σε ερείπια».

  29. Nikolas avatar
    Nikolas 24/01/2010 19:32:09

    Για όσους αναρωτιούνται "τι είναι η επιστολή;" αυτή η απάντηση είναι απλή: είναι η απόδειξη παραλαβής, είναι η διαβεβαίωση πως τα λεφτά πήγαν στο ταμείο του κόμματος και όχι στην τσέπη του ταμία. Για αυτό και είναι σημαντική η ανακάλυψή της. Δεν δωρίζει ο Χριστοφοράκος 3000 € ,που είναι τα νόμιμα, και μετά τον ευχαριστεί ο ΚΚ. Δεν θα καταδεχόταν καν να ανακοινώσει ο Χριστοφοράκος πως έδωσε 3000 € στην ΝΔ. Είναι πιο χοντρό το πράγμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Nikolas 24/01/2010 23:58:46

      Λες να είναι για το 1000000 του Τσουκάτου?

  30. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/01/2010 12:55:44

    Τσιμπήστε κοτούλες το καλομπόκι της ελευθεροτυφλίας!!.

  31. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 24/11/2010 00:55:47

    Ρε παιδιά πως κάνετε έτσι αφού οι άνθρωποι είναι κολητοί μαζί τα έφαγαν.