#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2010 11:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευτυχώς που ο Σαμαράς είναι …«συμπαθής» στον Κ. Μπακογιάννη, διαφορετικά ...



Γράφουμε και προηγουμένως για την πλήρη στήριξη που προσφέρουν σήμερα οι εφημερίδες της κρατιοδίαιτης διαπλοκής στην κυβέρνηση Παπανδρέου.

Στο ίδιο μήκος κύματος, της στήριξης Παπανδρέου με κάθε τρόπο, κινείται και η συνέντευξη στο Βήμα της Κυριακής του… δημάρχου πλέον Καρπενησίου, Κώστα Μπακογιάννη.

Ο γιος της Ντόρας επιλέγει να εκθειάσει τον Γ. Παπανδρέου, την ημέρα μάλιστα που οι εκλογές κρίνουν την αποδοκιμασία της κυβέρνησης, ακολουθώντας προφανώς τα χνάρια του παππού του, Κ. Μητσοτάκη ο οποίος παρέχει στήριξη όποτε ο πρωθυπουργός το έχει ανάγκη.

Δηλώνει επίσης, λες και απευθύνεται σε αναγνώστες από το Ουαγκουντούκου, ότι ως δήμαρχος θα είναι υπερκομματικός και ανεξάρτητος. Ως πολίτης, όμως, προτίθεται να ενταχθεί πάραυτα στο επερχόμενο κόμμα που θα ιδρύσει η μητέρα του, η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη: «Και βέβαια θα δηλώσω παρών σε μια τέτοια προσπάθεια. Θα κάνει κόμμα η μητέρα μου και εγώ θα μείνω απέξω;»

Ούτε και από το Μνημόνιο θέλει να μείνει απέξω. «Εδώ που φτάσαμε, με όλα τα εγκλήματα που διέπραξε το ελληνικό πολιτικό σύστημα τα τελευταία 30 χρόνια, δεν είχαμε άλλη επιλογή από το μνημόνιο». Η μαμά του και ο παππούς του δεν είχαν καμία ανάμιξη σε αυτά που συνέβαιναν επί 30 χρόνια.
Για τον πρόεδρο της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαρά ο κ. Μπακογιάννης είναι πιο φειδωλός: «Εχω να τον δω πολλά χρόνια. Μου είναι συμπαθής. Τελεία...» λέει με νόημα. Ευτυχώς να λέμε επειδή αν τον μισούσε φίδι στον κόρφο του Σαμαρά.

Τώρα ας αφήσουμε την πλάκα: Τι γράφαμε εμείς. Μήπως ότι “η περίπου … ένθερμη ανοχὴ του Μπακογιάννη στο Καρπενήσι είναι αυτοχειριακή”. Ότι με την επιλογή της να στηρίξει εμμέσως πλην σαφώς την υποψηφιότητα Μπακογιάννη, η ΝΔ έκανε δώρο τον πρώτο δήμαρχο στο αβάπτιστο ακόμα κόμμα της μαμάς του;

Πότε θα μάθουν ότι δωράκια πολιτικής υπονόμευσης δεν γίνονται ποτέ;

Μήπως η ΝΔ πρέπει τώρα να κατεβάσει δήμαρχο στο Καρπενήσι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 14/11/2010 11:43:32

    Τα παραμυθάκια του νεοφιλελεύθερου ντορο-μητσοατακέικου τελειώνουν στις 22 Νοεμβρίου! Ας κάνουν το απόκομμά τους και θα δουν πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος! Με μαύρο δάκρυ θα εκλιπαρούν για επιστροφή ή για συγκυβέρνηση με τον αγαπημένο τους ΓΑΠ!

  2. νεφέλη avatar
    νεφέλη 14/11/2010 11:49:15

    «Θα κάνει κόμμα η μητέρα μου και εγώ θα μείνω απέξω;»

    Ευτυχώς που ο Αντώνης υπήρξε κύριος απέναντί του.....!!!
    Οταν ακούσει τα ίδια κι από τον αδελφό , μην εκπλαγεί !!!
    Σικελία μας κατάντησε η φαμίλια της διαπλοκής....

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/11/2010 11:56:00

    Ο κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του όταν έρθει η ώρα.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 14/11/2010 12:19:10

    Ετσι μπράβο μικρέ Μπακογιάννη γίνε φάρος αλαζονείας και αμετροέπειας.

    Απέδειξε στην κοινή γνώμη πόσο λάθος έκανε που σε έβλεπε με συμπάθεια.

    Ευτυχώς που δεν κρατιέσται και αποδεικνύεται τι μας περιμένει αν ξαναρθείτε στα πράγματα.

    Μικρό αγόρι πριν κάνεις οτιδήποτε θετικό ως δήμαρχος έπιασες στασίδι για να το παίξεις μεγαλοπαράγοντας.

    Αλλά δεν φταίς εσύ φταίνε αυτή που σε επέλεξαν με την πρώτη μικρό και αμούστακο.

    Να σε χαίρονται και άμα σε δούνε στο Καρπενήσι να μου γράψουνε.

    Συνεχίστε για να μην σας ξεχνάμε.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Aris. A 14/11/2010 18:22:12

      Γιατί έχω την εντύπωση ότι όλα τα κόμματα συναίνεσαν στην εκλογή του μικρού Μπακογιάννη? Κανένα κόμμα δεν είχε δώσει επίσημο χρίσμα σε κάποιον από τους τέσσερεις υποψηφίους δημάρχους Καρπενησίου. Ούτε καν η Παπαρήγα του ΚΚΕ δεν έδωσε χρίσμα στην πόλη που ξεκίνησε Άρις Βελουχιώτης... Τυχαίο? δε νομίζω....

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/11/2010 12:20:22

    Γιατί έχω προαίσθημα ότι πάμε σε άσχημες εποχές;

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ archaeopteryx 14/11/2010 12:38:03

      ...Γιατί τά ένστικτα ποτέ δεν προδίδουν!

  6. azxc avatar
    azxc 14/11/2010 12:24:01

    Έλληνες ζώα και ηλίθιοι, καλά σας κάνουν..εκεί Το Βήμα καλά σας κάνει...άκου θα κάνει κόμμα η μαμά του παιδιού και δεν θα πάει το παιντί...

  7. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 14/11/2010 12:25:18

    Νισάφι πια! Ποιοί είναι όλοι αυτοί οι ανεπάγγελτοι της οικογένειας αυτής που κληρονομικώ δικαίω έχουν καθίσει στο σβέρκο μας τόσα χρόνια, ζώντας πλουσιοπάροχα από τα χρήματα του ελληνικού λαού που σα βλάκας όπως πάντα, τους εκλέγει για να τους έχει αφεντάδες;

    Ο Αντώνης Σαμαράς έχει μόνο και μία μόνο διέξοδο, αν θέλει ο κόσμος να τον πιστέψει, αν θέλει να ηγηθεί αυτής της χώρας. Να τους πετάξει έξω όλους αυτούς τους ανεπάγγελτους τυχάρπαστους που τρέφονται, πλουτίζουν από τον ιδρώτα του Ελληνικού λαού και μετά ξεπουλάνε αυτή την χώρα. Όλους αυτούς που θεωρούν την ΝΔ ιδιοκτησία της μαμάς και του μπαμπά τους.

    Αντώνη υπάρχουν αξιόλογοι ικανοί άνθρωποι σε όλους τους πολιτικούς χώρους. Ανάδειξε τους, πάρε τους μαζί σου. Αυτό περιμένουμε να δούμε όλοι. Ένα κίνημα ανάτασης της χώρας, που θα σαρώσει τα πάντα.

    Κώστας Σταματάκης, Ph.D.
    Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ
    Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ
    Ιδρυτικό μέλος ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, ΕΜΠ, 1974-1979

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/11/2010 12:40:33

    Ελπίζω που τώρα έγινε δήμαρχος Καρπενησίου ο Κωστάκης Μπακογιάννης, να μάθει ότι όταν κυκλοφορεί με το παπάκι του στο Κολωνάκι πρέπει να φοράει κράνος. Αν μη τι άλλο, για να δίνει το καλό παράδειγμα τήρησης των νόμων.
    Οχι ότι είναι ο μόνος φυσικά...
    Αλλά αν το παίζεις και εκσυγχρονιστής του πολιτικού συστήματος, έχεις και αυξημένες ευθύνες.

    • netos avatar
      netos @ ΒΙΣ 14/11/2010 12:48:18

      Το κράνος μας μάρανε κι όχι οι.. δημοκρατικά εκλεγμένοι ΦΕΟΥΔΑΡΧΕΣ, οπουδήποτε Ελλάδας κι οποιουδήποτε σχηματισμού..

  9. koronakis avatar
    koronakis 14/11/2010 12:45:45

    Φυσικο να αποθρασυνθουν γιος και μανα αφου οι ΝΔκρατες τον εβγαλαν δημαρχο και αυτη δευτερο κομμα στην Κρητη!!

  10. sawas avatar
    sawas 14/11/2010 12:56:04

    Ας πρόσεχε.

    Του τα λες εσύ, του τα λέμε εμείς, αλλά η αβρότητα έχει και τα όρια της.

    Καλά τα σφουγγάρια, αλλά μάλλον καλύτερη η σφουγγαρίστρα.

    Ας ξεκινήσει όσο γίνεται πιο γρήγορα το καθάρισμα, ώστε να μην αφήσει άλλα παράσιτα και ιούς να επωαστούν.

    Κάλιο αργά, παρά πολύ αργά

  11. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 14/11/2010 13:03:03

    Τα σχόλια του Aris. A και του Κώστα Σταματάκη, τα λένε όλα. Ολα τα υπόλοιπα χωρίς να ειναι περιττά ειναι αποτελεσμα της κατάστασης και νοοτροπίας που διαπέρασαν στην κοινωνία οι δυο οικογενειες του κυβερνούν την χώρα για δεκαετίες και κοντά σε αυτούς το μητσοτακέικο που προσπαθει διακαως και ασμένοντας να επιβληθεί ως η τρίτη

  12. Hase avatar
    Hase 14/11/2010 13:14:03

    Οπως εφυγε η Ντορα απο την ΝΔ ετσι θα πρεπει να φυγουν και οι παραφυαδες της απο την πολιτικη εν γενει. Και οχι μονο το Μητσοτακεικο αλλα και το Παπαντρεικο και το Καραμανλεικο. Διαφορετικα σαν χωρα θα μας περνει συνεχεια ο διαολος. Ο νεποτισμος πρεπει καποτε να εκλειψει και νομιζω πως καποτε θα γινει και αυτο. Μεχρι τοτε θα διαβαζουμε τετοια αρθρα στον Λαμπρακη και στον Μπομπολα που τα συμφεροντα τους ειναι ταυτισμενα με τα πολιτικα τζακια. Σε λιγο που δεν θα περνει κανεις τις κωλοφυλλαδες τους θα θαυτουν και αυτοι μαζι με τα Τζακια.

  13. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 14/11/2010 14:22:32

    Ως πολίτης, όμως, προτίθεται να ενταχθεί πάραυτα στο επερχόμενο κόμμα που θα ιδρύσει η μητέρα του, η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη: «Και βέβαια θα δηλώσω παρών σε μια τέτοια προσπάθεια. Θα κάνει κόμμα η μητέρα μου και εγώ θα μείνω απέξω;»

    Τι μου θυμίζει? Α, το πιντί.

    Βρε.... λές ο γιωργάκης του μέλλοντός μας να λέγεται "κωστάκης μπακογιάννης"?

  14. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 14/11/2010 14:28:46

    Το σημαντικό για μένα, από αυτή την άνευ ουσίας συνέντευξη είναι ότι ένα ακόμη μέλος της οικογένειας του Μητσοτάκη, είναι ο όρος "πολιτική οικογένεια". Αυτοί οι καινούριοι λοιπόν χρησιμοποιούν έναν όρο, που αν μη τι άλλο κρύβει τις πραγματικές διαθέσεις της βαρωνικής δυναστείας. Άλλο "οικογένεια πολιτικών" άλλο "πολιτικοί από την ίδια οικογένεια" και άλλο "πολιτική οικογένεια". Όπως το βασιλική οικογένεια δίνει τίτλους και αξιώματα σε όλα τα μέλη της, έτσι και η οικογένεια Μητσοτάκη θεωρεί τα μέλη της αυτοδικαίως αξιωματούχους.
    Αυτόν τον τίτλο χρησιμοποίησε από την ίδια εφημερίδα και ο Νίκος Παπανδρέου λίγες μέρες πριν. Είτε λοιπόν βλέπουν την πολιτική ως επάγγελμα και μάλιστα προσοδοφόρο είτε ότι είμαστε ΒΛΑΚΕΣ.....

  15. irida avatar
    irida 14/11/2010 15:00:18

    Ο Μπακογιάννης καλά κάνει. Ας πρόσεχε κι η Ν.Δ κι ο Σαμαράς να μην του δίνανε το δήμο. Αλλά εγώ πιστεύω πως όλα είναι στο προσκήνιο, το παρασκήνιο είναι πάντα διαφορετικό. Μπορεί να χάρισε το δήμο ο Σαμαράς και να κέρδισε άλλα. Το μόνο σίγουρο είναι η αντιπαλότητα που υπάρχει ανάμεσα στις 2 οικογένειες. Αυτό δεν αλλάζει ακόμα κι αν αναγκαστούν να συνεργαστούν στο μέλλον. Αυτό που όμως αδυνατώ να κατανοήσω σε βάθος χρόνου είναι το εξής: χρόνια και χρόνια ακούγεται ο πατήρ Μητσοτάκης ως αποστάτης κλπ....τα γνωστά. Και δεν αμφισβητείται η κίνησή του κι όσα ακολούθησαν στη χώρα. Αυτό που δεν εννοώ να αντιληφθώ είναι πως μονοκοντυλιά όλοι οι υπόλοιποι, τάχα προοδευτικοί, Παπανδρέου, Καραμανλής κι όλο το σάπιο, από τότε, σύστημα αθωώνεται και το μόνο μαύρο πρόβατο είναι ο Μητσοτάκης. Δεν τον αθωώνω, καθόλου μην το νομίσετε έτσι. Αλλά πολύ υπερβολικό δεν είναι όλο τούτο; Ο παππούς Παπανδρέου ακούστηκε ποτέ τι ζημιές επέφερε στην ελληνική κοινωνία; Ο Κ.Καραμανλής ο τεθνεώς πιά αλλά κι ο νεώτερος Παπανδρεόυ και ο νεώτερος Καραμανλής; Τα του νεώτερου ΓΑΠ τα βιώνουμε.. Δεν ξέρω αλλά δεν μου αρέσει η λογική του νός μόνο μαύρου προβάτου. Λίγο με υποτιμά..Κι εξάλλου ο χρόνος κι ο ιστορικός του μακρινού μέλλοντος, αν δεν έχει αγκυλώσεις, θα φανερώσει την αλήθεια..όποια κι αν είναι...

  16. λέων avatar
    λέων 14/11/2010 15:34:59

    Ο λαός της ΝΔ ψήφισε δημοκρατικά και επέλεξε για πρόεδρό του τον Σαμαρά.Έπρεπε το μητσοτακέϊκο να πειθαρχήσει στην απόφαση αυτή.Δεν το έπραξε.Καλώς ή κακώς ο λαός και πάλι θα κρίνει.Δεν πρέπει να δώσει χώρο πάλι σε οικογενοιοκρατείες.Δεν πρέπει να βρουν "χώρο" να τρυπώσουν.Αν και την Μπακογιάννη την βλέπω να χώνεται προς ΠΑΣΟΚ μεριά.Μην παραξενευτείτε αν την δείτε κάποια μέρα αρχηγό του.Ξέρει αυτή να σφετερίζεται.Ότι έκανε κι ο πατέρας της πριν από χρόνια που τρύπωσε με το αμελητέο 1,09% στο χώρο της ΝΔ και κατάφερε να ηγηθεί του κόμματος με συνέπεια την αποδόμησή του.Δεν πρέπει ο Σαμαράς να φοβηθεί, μπορεί να τους αντιμετωπίσει.Είναι γνωστό, οι μητσοτάκηδες είναι το ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ,αλλά πρέπει να γνωρίζει ότι ο λαός είναι μαζί του.

  17. λέων avatar
    λέων 14/11/2010 15:41:16

    ΥΓ : Πρέπει να γνωρίζει ο νεαρός Μπακογιάννης ότι και η ¨μαμά¨του και ο ¨παππούς" του αποτελούσαν πολιτικό κατεστημένο τόσα χρόνια στην Ελλάδα.Βλέπει να άλλαξε κάτι?

  18. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 14/11/2010 15:42:14

    Μα το είχε πει το παιδί, από την πρώτη στιγμή, στη Real : "Δεν κατέρχομαι ως γιος του Παύλου, αλλά ως πατέρας του Παύλου"! Η δήλωση αυτή έλεγε σαφέστατα, πως δεν κατεβαίνει ως γιος του Αειμνήστου Παύλου, που η Ν.Δ. θέλησε αμέσως να τιμήσει, αλλά ως γιος της Ντόρας και εγγονός του επιτίμου.
    Τί άλλο θα έπρεπε να πει, η νέα έκδοση της αθλίας οικογένειας, για να κατανοήσουμε και να εμπεδώσουμε τους σκοπούς της υποψηφιότητάς του;
    Ο Αντώνης αν μη τι άλλο, θα έχει να υπερηφανεύεται πως τιμά τους νεκρούς και εκείνοι, πως εκμεταλλεύονται ασύστολα για πολλοστή φορά τον αδικοχαμένο σύζυγο και πατέρα!
    Τέτοιον δήμαρχο, ας τον χάσει η Ν.Δ. δεν της αρμόζει καθόλου.

  19. apostolis avatar
    apostolis 14/11/2010 15:55:05

    Νάτο πάλι το Μητσοτακέικο . Από παπού σε μάνα από μάνα σε θείο (απροσάρμοστο Κυριάκο) , να τώρα και ο νεοδημοκράτης , υψηλού κύρους και πανθομολογουμένης και ανεξαρτήτως χρωμάτων και ιδεολογιών αποδοχής , πασίγνωστης και εγνωσμένης αξίας πολιτικός "ανήρ" εκλεγείς με την αξία του από την πρώτη Κυριακή δήμαρχος Καρπενησίου να σου βγάζει και γλώσσα , Πρόεδρε Αντώνη . Τώρα θα πάει στο κόμμα της μαμάς του . Προχθές που χρειαζόταν την βοήθειά σου (και την είχε με το παραπάνω) ήταν ανεξάρτητος και δεν θα γραφόταν στο κόμμα της μαμάς του γιατί θα ήταν ανεξάρτητος δήμαρχος Καρπενησίου . Λες και δεν τα περίμενες , λες και δεν τα ξέραμε . Το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει και εδώ έχουμε πολλές μηλιές της ίδιας συνομοταξίας (παπού , μαμά , θείο απροσάρμοστο). Και εσύ πρόεδρε επιμένεις να τους ανέχεσαι !!!Τι αλτρουισμός αλήθεια είναι αυτός ? Μην ξεχνιόμαστε , ο Κυριάκος είναι ακόμη στη ΝΔ , δεν τον έδιωξες . Περιμένεις να φύγει μόνος του μην τυχόν και μας παρεξηγήσει . ΔΙΩΞΤΟΝ κι αυτόν να τελειώνουμε . Πως δεν κουράστηκες ακόμη να ασχολείσαι μαζί τους !!! Τα επιχειρήματα στα έδωσαν ουκ ολίγες φορές . Μην φοβάσαι δεν έχουν ρεύμα που μπορεί να κάνει ζημιά . Ένας θα φεύγει να πάει στο απόκομμά τους , δέκα νέοι θα έρχονται στην ΝΔ γιατί πλέον δεν θα τους απωθούν οι αντιπαθητικοί μουσιαφάζηδες της οικογένειας της αποστασίας .

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/11/2010 17:17:47

    Ερώτηση: Τι δουλειά θα κάνεις παιδί μου όταν μεγαλώσεις;
    Απάντηση: Μπαλαντέρ

  21. donaE avatar
    donaE 14/11/2010 17:29:29

    Τοση αλαζονια νεο ατομο,πρεπει να εχει εξηγηση.Πιεση οικογενειακη ;

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/11/2010 17:43:09

    Η δημαρχοποίηση του τσογλανακίου αποτελεί εγκληματική αμέλεια για την αξιωματική αντιπολίτευση.
    Τελικά, είναι τόοοοοσο καλοί που κινδυνεύουν να μην γίνουν όσο σκληροί χρειάζεται για να κυβερνήσουν.

    Όταν δίνεις τον πεθαμένο "φιλί της ζωής", μια μικροεξουσία για να συνεχίσουν να υπάρχουν και να ταΐζουν πλέμπα που θα τους ακολουθεί, μην εκπλαγείς δυσάρεστα όταν τους βρεις έστω και με ένα κρίσιμο μικροποσοστό μπροστά σου.
    Ταλαίπωρη Ευρυτανία, θα σε ξεσκίσουν.

  23. donaE avatar
    donaE 14/11/2010 17:58:38

    Ειναι σκληροι με τους δικους τους και καλοι με τους εχθρους τους.Ενοχικοι;Ανασφαλεις; Ποτε δεν θα βγει ακρη ,αλλα ειναι το αιωνιο προβλημα της ΝΔ.

  24. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/11/2010 18:06:26

    Ποῦ εἶναι τὸ "στρατηγικὸ βάθος" τῆς Σ-Λ ΝΔ, ὀέο;;;

    Τελικὰ ἐμεῖς οἱ σαμαρικοὶ εἴμαστε "θρησκόληπτοι" καθ' ὅτι ἐσχατολογικοί: πιστεύουμε στὴν ΝΔ τοῦ μέλλοντος αἰῶνος, ὄχι στὴν ΝΔ τοῦ τώρα, ὅταν δηλαδὴ ὁ Σαμαρᾶς θὰ εἶναι συνεπὴς μέ... τὸν ἑαυτό του.Ἄχ!

    Εἴπαμε, διαίρει καὶ βασίλευε, ἀλλὰ τὸ ξεχειλώσαμε καὶ ψόφησε.

  25. Κρης avatar
    Κρης 14/11/2010 18:44:49

    το spot της δρακουλίνας
    http://www.youtube.com/watch?v=Ute5aA451Fw

    @@@

  26. DIMSAV avatar
    DIMSAV 15/11/2010 02:50:39

    μαυρα στο καρπενηση με τον υιο κοκκινα στην θεσσαλονικη με τον μπουταρη αλαζονοαποστασυποκρισια.