#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2011 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευτυχώς οι Γερμανοί δεν ζήτησαν ακόμα την ... Ακρόπολη



(Ανανεωμένο). «Εκτός από τον ΟΤΕ τι άλλο θέλουν οι Γερμανοί», ήταν το ερώτημα της προηγούμενης ανάρτησης για τη συνάντηση Βενιζέλου με Σόϊμπλε. Την απάντηση δίνει πλέον το ρεπορτάζ από το χθεσινό μενού αλλά και από τις κινήσεις που κάνει η κυβέρνηση σε σειρά τομέων. Επίσης, υπήρξε και συνάντηση του Βενιζέλου με τον πρόεδρο των Γερμανών βιομηχάνων με τον δεύτερο να λέει ότι ενδιαφέρονται να αγοράσουν 2-3 ΔΕΚΟ που θα βγουν στο σφυρί τις επόμενες εβδομάδες.

Η ενέργεια είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος των Γερμανών και θα πρέπει να θυμηθούμε την προ μερικών εβδομάδων δήλωση του Σόϊμπλε που έλεγε ουσιαστικά ότι η Ελλάδα έχει πολύ... ήλιο και θα μπορούσαμε να τον πουλήσουμε στους Γερμανούς. Αφορούσε φυσικά το ενδιαφέρον μεγάλων γερμανικών εταιρειών φωτοβολταϊκών συστημάτων για να επενδύσουν στην Ελλάδα.

Επίσης, δεν είναι καθόλου τυχαίες οι ταχύτατες διαδικασίες για την έρευνα στο Αιγαίο και το Ιόνιο για πετρέλαιο. Κάποιοι ξένοι θα ήθελαν πάρα πολύ να αναλάβουν την εξόρυξη του ορυκτού πλούτου της χώρας γενικότερα.

Φυσικά και η ΔΕΗ είναι αυτή που παίζει δυνατά καθώς είτε το 17% της επιχείρησης πουληθεί είτε μονάδες παραγωγής βγουν στο σφυρί οι Γερμανοί θα ήθελαν να φάνε το πρώτο πιάτο.

Κατά τα λοιπά, δε θα μας ήταν έκπληξη αν Γερμανοί βιομήχανοι ενδιαφέρονταν να αγοράσουν το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και τα ΕΛΤΑ πακέτο καθώς την ΤΡΑΙΝΟΣΕ, τη ΛΑΡΚΟ και τη ΔΕΠΑ.

Πολύ... στρούντελ έχουν για τους Γερμανούς τα έργα υποδομής. Κατ' αρχάς τίποτε δεν έχει τελειώσει με τη Χόχτιφ και το Ελ. Βενιζέλος ούτε και για το ποσοστό που προτίθεται να πουλήσει η κυβέρνηση. Από την άλλη, υπάρχουν και τα περιφερειακά αεροδρόμια που θα μπορούσαν να μπουν στο μενού.

Τέλος, το ξεπάγωμα των αυτοκινητόδρομων ίσως βάλει στο παιχνίδι και τους Γερμανούς κατασκευαστές που δε θέλουν να αφήσουν μόνο του Γάλλους (Vinci) ή τους Ισπανούς (Dragados) να κάνουν παιχνίδι.

Το ζήτημα που τίθεται είναι σε τι τιμή θα αγοράσουν οι Γερμανοί και οι άλλοι ξένοι. Διότι με κάνα δισ. ευρώ αγοράζει σήμερα δυο – τρεις ΔΕΚΟ σε τιμή ευκαιρίας αφού οι αποτιμήσεις είναι στο ναδίρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 07/07/2011 15:15:21

    Δηλαδη , αν τα παραπανω τα παρουν οι Μπομπολας ,Λατσης , Μυτιληναιος ,Βαρδινογιαννης , Κοκκαλης ........Ειναι καλυτερα ???

    • Αστος avatar
      Αστος @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 07/07/2011 15:55:36

      Δηλαδη μονο αυτες οι επιλογες υπαρχουν ?

      Επισης να σου θυμισω οτι μπορει τα διοδια στους δρομους να ανηκουν σε εταιρεια του Μπομπολα αλλα για την κατασκευη και συντηρηση συνεργαζεται μια χαρα ο ομιλος Μπομπολα με γαλλογερμανικες εταιρειες , αρα εγω προσωπικα δεν βλεπω και καμια μεγαλη διαφορα στην επιλογη "Μπομπολας ,Λατσης , Μυτιληναιος ,Βαρδινογιαννης , Κοκκαλης η' οι "ξενοι" , μιας και ολα τα γουρουνια την ιδια μουρη εχουν...

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 07/07/2011 17:16:18

      Ξέρετε κ. Κ. Χριστοδούλου-(ελπίζω να μήν είναι απλή συνωνυμία)-εκείνο πού εμένα μέ προβληματίζει περισσότερο δεν είναι τό ποιός--ασυζητητί κανείς,αλλά κάτω από ΧΡΗΣΤΗ Ελληνική διαχείριση, θά ήτο απείρως ποιό προσοδοφόρο για την χώρα μου-- αλλα ΓΙΑΤΙ τό ενδιαφέρον των Γερμανών σε συγκεκριμμένες Εταιρείες,συγκεκριμμένων κλάδων.Ιδιαίτερων και δεδομένων.Εταιρείες πού υφίστανται σε όλες της χώρες τής Υφηλίου και κάτω από όλα τα πολιτικά συστήματα,πού στήν πλειοψηφία τους ,είναι καταχρεωμένες.Σαν άνθρωπος της αγοράς πού φαίνεστε να είστε,.....
      .......Δεν θα ήταν προτιμότερο π.χ να αγοραστούν κανα δυό μεγάλες Τράπεζες π.χ,πού προσφέρουν και καλύτερη επέκταση και προσδοκίες στην ανάπτυξη και διέξοδο τού γερμανικού κεφαλαίου--πού στην παρούσα συγκυρία μιλάμε για κεφάλαιο τού Γερμανού φορολογούμενου--αντί "χρεωκοπημένων" κρατικών πρώην "μονοπωλίων";;;;
      Εσείς τί γνώμη έχετε;....αν έχετε φυσικά...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/07/2011 15:18:48

    Όχι, τους περνούσατε για χαζούς που θα άφηναν τους "αραπάδες" του Κατάρ να πάρουν το Ελληνικό και δεν θα έμπαιναν οι ίδιοι σφήνα με το γνωστό εκβιαστικό τους τρόπο.

    Αναμένω πάντως απόψε να ακούσω τον Μπάμπη και τον Άρη στο αλαφουζοκάναλο να πετάνε τη σκούφια τους που "επιτέλους, θα αποκτήσουμε κι εμείς σιδηρόδρομο με γερμανική ακρίβεια"! (Με περιορισμένο, βέβαια, αριθμό δρομολογίων, αλλά μπρος στα κάλλη τι είν' ο πόνος...)

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/07/2011 15:19:56

    Έχει απαντήσει με διάφορες αφορμές επ' αυτού ο Strange Attractor: χίλιες φορές Έλληνας, παρά οι εταιρείες των κατοχικών.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 07/07/2011 15:52:53

      Πρώτον, και δεύτερον, καλύτερα να μην τα πάρει κανένας. Σοβαρά μιλάμε;...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 07/07/2011 16:03:33

      Συμφωνω, διοτι διαφορετικα θα συνεχιζουν να τα διαχειριζονται οι Ι5 οπως τοοοσα χρονια !
      Βολεψιματιες.
      Ξεκαθαρες διαδικασιες, και σε κοινη γνωση
      - τα Επιχειρηματικά Πλανα,
      - τα Πλανα Βιωσιμοτητας και
      - η Χρηματοδοτηση και τελος
      - η Αιτιολογικη Εκθεση για καθε εργο
      Δεν ειναι δυσκολο !

      Θελει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.

      ΠΠ

  4. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 07/07/2011 15:25:56

    Ίσως να μην θέλουν την Ακρόπολη , αλλά μόνο τον βράχο της για εγκατάσταση ¨φωτοβολταϊκών πάνελ ¨ που θα ενώσουν με το δίκτυο της ΔΕΗ ( μεμνησον την ΔΕΗ ) της ερήμους της Βόρειας Αφρική και τα ¨άγονα ελληνικά νησιά ¨ με την Κεντρική Ευρώπη/Γερμανία για την μεταφορά με ηλιακά παραγόμενης - ηλεκτρικής ενέργειας , τώρα που ¨αποσύρονται από την Πυρηνική¨ και... πρέπει να το πληρώσουμε εμείς.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΝΤΑΝΤΟΝ 07/07/2011 15:55:37

      Και που είναι το κακό; Γιατί να μην αξιοποιηθεί ο βράχος της Ακρόπολης για την παραγωγή φτηνής ηλεκτρικής ενέργειας με τόσο ηλιακό δυναμικό; Ποιος ο λόγος να συντηρούνται εκεί μερικά ερείπια που εντείνουν το εθνοκεντρισμό των ιθαγενών;

      (Ασφαλώς κάνω πλάκα. Όμως θέλω να δείξω πόσο εύκολα μπορείς να υποστηρίξεις την κάθε εξωφρενική καφρίλα).

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 15:26:19

    Μπορει να μην ζητησαν την Ακροπολη ΑΛΛΑ πηραν τα εισητηρια και τη διαχειρηση της !!!
    Ξεχνιομαστε μου φαινεται !!... θα κανω το ξυπνητηρι !!! ντριν ντριν

    Ετσι θα παρουν και τις παραλιες, στις οποιες θα πληρωνεις εισοδο σε Γερμανο, ο οποιος εαν εχει βαλει και κανενα online συστημα, θα σε "κοβει" στην εισοδο οπως στα αεροδρομια, και θα τρως και ΠΟΡΤΑ !!!

    Επισης εαν γουσταρει θα κανει την Παραλια Μη Καπνιζοντων !!! και θα εχει εισπρακτωρες των προστιμων επιτοπου ! και φυσικα ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙΣ!

    Θα σου χωσει και Γερμανικα προιοντα μεσα.... να πληρωνεις τους εργατες στη Γερμανια !....

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ !!! Απλα κανεις απ τους 300 δεν εχει κατανοησει ΑΚΟΜΗ τι εχει υπογραψει ή τι δεν εχει υπογραψει ! ΚΑΝΕΙΣ !

    δε φταιω εγω.. ο Εφαρμοστικος φταιει και το ΤΑΜΕΙΟ Treuhand ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε.

    ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 15:32:42

      Όμως θα έρθει η μέρα που η παραπάνω φωτογραφία του ΤΡΟΪΚΟΤΣΟΛΙΑ θα αποτελέσει ένα ακόμα πειστήριο στο υλικό της δίκης επ εσχάτη προδοσία.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 07/07/2011 15:58:28

        Οι Συμβασεις Εχεμυθειας που θα υπογραψουν οι Τροικανοι με τους δικους μας, εχουν εναν σκοπο !

        Να μην μαθει κανενας Ελληνας, μεχρι την πωληση, ποιος αγοραζει τι !

        Εαν πχ υπαρχει Εταιρια του Σορος, να αγορασει το Λιμανι Θεσσαλονικης.. θα το μαθουμε μετα το εγκλημα!
        Σαν να παιζουμε στο CSI Αθηνα..

        Μια απ τα ιδια δλδ, σε χειριστο βαθμο Ξεπουληματος, με τη διαφορα οτι τωρα εχουμε και ΤΑΜΕΙΟ και Διαδικασιες και "κανουμε και Ταμειο"!! χαχαχαχαα
        γελω για να μην κλαψω.
        κ.ο.κ

        ΠΠ

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 16:13:03

          ΗΔΗ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ 2 ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΦΤΕΡΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

          ΕΓΓΡΑΦΑ, ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ, ΤΩΝ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ, ΤΩΝ ΛΙΜΕΝΙΚΩΝ, ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΑΦΙΞΕΙΣ/ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ.

          ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 07/07/2011 16:31:48

            Τωρα διαβασα και οσα εχεις γραψει για τα "εξοδα" λαθρομεταναστων....
            ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ !

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 16:55:43

            το πακέτο των 50 δις είναι μία φορά

            τα 50 δις κόστος της λαθρομετανάστευσης και για τους λαθρομετανάστες είναι κάθε χρόνο!

            ήξερες εσύ ότι οι εργοδότες παίρνουν επιδότηση 75% του μισθου για κάθε αλλοδαπό που προσλαμβάνουν;

            πότε τα ψήφισαν αυτά οι ΑΛΗΤΕΣ?

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/07/2011 15:30:36

    Αρχίζει επιτέλους και αναδεικνύεται ο ρόλος του Μr. Strangelove (Mr. Seltsam ή Mr. Stazi 2.0) στην Ελληνική υπόθεση.

    Ό Σόιμπλε είναι ο επικίνδυνος άνθρωπος για μας από πλευράς ευρωτρόικας, διότι αυτός χαράssει τη στρατηγική της Γερμανίας και καμία Μέρκελ.
    Αυτή μπροστά του είναι κουτάβι.

  7. φωνη avatar
    φωνη 07/07/2011 15:31:35

    Μολών λαβέ! Ας έρθουν να τα πάρουν, αλλά να τα πάρουν από τους Έλληνες όχι από το ΠΑΣΟΚ.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 15:50:07

    «Έχουμε γη και πατρίδα, όταν έχουμε πλοία και θάλασσα» - Ηροδοτος

    ΠΠ

  9. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 07/07/2011 15:54:00

    Ενδιαφέρον παρουσιάζει το σημερινό κύριο άρθρο (editorial) - καμπανάκι στα ώτα μη ακουόντων των new york times. Το ερώτημα είναι: πού είναι η ελληνική κυβέρνηση σε όλα αυτά; Υπάρχει;

  10. νικος avatar
    νικος 07/07/2011 16:35:04

    κυριες μου και κυριοι,

    Μερικα εκατομυρια ελληνες βλεπουμε ξεκαθαρα που βαδιζει το πραγμα, θεωρω ομως οτι ενας ολοκληρος λαος θα κατσει να δει την αγοραπωλησια χωρις να κανει απολυτως τιποτα. το πολυ πολυ να εξαντλησει την αντιδραση του με σχολια σε διαφορες ιστοσελιδες οπως εδω καλη ωρα.
    Γιατι το τρωμε και καθομαστε? Γιατι ενω ξερουμε οτι καθε πολιτικος εχει μια και μονο αγια αποστολη, να ξεπουλησει τα παντα και να προετοιμασει το εδαφος για την αποικηση, παλι δεν γινεται τιποτα??
    Αναρωτιεμαι μηπως φταιμε εμεις!! Ουτε οι πολιτικοι ουτε οι διαφοροι γερμανοι!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ νικος 07/07/2011 17:07:36

      " Γιατι ενω ξερουμε οτι καθε πολιτικος εχει μια και μονο αγια αποστολη, να ξεπουλησει τα παντα και να προετοιμασει το εδαφος για την αποικηση, παλι δεν γινεται τιποτα??"

      Εγώ έχω πλήρη άγνοια και δεν το γνωρίζω το παραπάνω. Πιστεύω ότι ο Σαμαράς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ και θέλω εκλογές να του δώσω εντολή να κυβερνήσει.

      Επίσης, εξαιτίας της άγνοιάς μου θεωρώ ότι η πραγματική λύση θα έρθει και πάλι μέσα από την πολιτική και γιαυτό δε μαρέσει η γενική απαξίωση όλων των πολιτικών προσώπων, επειδή οδηγεί το λαό σε απαξίωση της πολιτικής σαν έννοια.

      Ο κόσμος που καλείς να διεκδικήσει φαντάζομαι θα διεκδικήσει μια άλλη πολιτική λύση ( αν όχι τότε τι θα διεκδικήσει;). Την πολιτική αυτή λύση θα την εφαρμόσουν κάποια νέα ή μη πολιτικά πρόσωπα ή αλλιώς πολιτικοί. Αν όλοι οι πολιτικοί έχουν μοναδική αποστολή να ξεπουλήσουν τότε δεν υπάρχουν πρόσωπα να εφαρμόσουν νέες πολιτικές άρα δεν αξίζει να διεκδηκίσεις νέες πολιτικές.

      Αποφασίστε ή υπάρχουν νέες πολιτικές και πολιτικοί που μπορούν ή δεν υπάρχουν πολιτικοί και δεν υπάρχει και η δυνατότητα νέων πολιτικών.

      Η έχουν ορισμένοι λύσεις εκτός πολιτικής και μας το κρατάνε κρυφό;

      Όποιος πιστεύει σε κάτι βρίσκει πολλούς τρόπους να παλέψει γιαυτό που πιστεύει.

      • Eva avatar
        Eva @ φωνη 07/07/2011 21:02:38

        Συμφωνω απολυτα !!!!!!!!
        +10000000000000000000!!!!!!!!!!

  11. perseasellanios avatar
    perseasellanios 07/07/2011 16:51:34

    Κάποτε είπαν Τσοβόλα ντόστα όλα, τώρα λένε γερμανοί παρτετα όλα και δώστε μας Καγκελάριο.

    Τσοβόλα δόστα όλα. Ο μετανοών τσοβόλας μας ενημερώνει.

    http://diktyoellinwn.wordpress.com/2011/07/07/%CE%B4-%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%88%CE%B5%CF%8D%CE%B4%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7/#more-4881

    Να και η αρχή του Φαλιρίσματος μας. Φάε μάτι ψάρι και κοιλια περίδρομο. Ορατότατο το σύμβολο των κεράτων διά των ανυψωμένων χειρών. Μας το έδειχνε ότι μας κεράτωνε, αλλα εμείς στην κατάσταση του υπνωτισμού που να πάρουμε χαμπάρι.

    http://diktyoellinwn.wordpress.com/2011/07/07/%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-1981-%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85/

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/07/2011 17:03:49

    Ο ΓΑΠ το έχει ξεκαθαρίσει σε όλους:
    "ανοίξαμε και σας περιμένουμε !!!!!
    Ο,τι πάρεις 100 !!!!!!!!! " τί άλλο να κάνει για να το χωνέψουμε;;; Κανώ;;;;;;;

  13. istrilatis avatar
    istrilatis 07/07/2011 17:35:38

    Όλα αυτά που ζητάνε και λένε πως θέλουν ν αναπτύξουν οι ¨φίλοι¨μας οι γερμανοί, και τα οποία για να τα ζητάνε, και για να θέλουν να τα "στήσουν", σίγουρα θα τα εχούν κοστολογήσει και αξιολογήσει ως λίαν προσοδοφόρα, ας τα κάνουν. Να τα εφαρμόσουν. Αλλά μόνο υπο την προυπόθεση και όρο πως όλες αυτές οι επενδύσεις, εξοδα, κόστη κλπ.,κλπ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑ, αλλα θα είναι μέρος των οφειλόμενων προς την Ελλάδα και τον Ελληνικό Λαο, αποζημιώσεων*. Αρα, δεν θα έχουμε καμία αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος και τα έσοδα θα αποδίδονται στον φυσικό τους φορέα, δηλ. το ελληνικό δημόσιο ή και τον έλληνικό ιδιωτικό** φορέα κλπ., κλπ.

    Γιατί μην ξεχνάμε είναι αυτοί, που, ενώ εδώ και 65 χρόνια έχουν υπογράψει με το Ελληνικό Κράτος (με την παρουσία και την υπογραφή των άλλων «εκλεκτων φίλων και συμμάχων), ένα ΜΝΗΜΟΝΙΟ, το οποίο μάλιστα, είναι γραμμένο με το αίμα και τις τεράστιες στερήσεις του ελληνικού λαού, αρνούνται να ξεπληρώσουν το χρέος τους.

    Αν πληρώσουν αυτά που χρωστάνε (κι είναι αυτά, πολυ περισσότερα απ αυτά που χρωστάμε συνολικά) και που δεν θα τα χρωστάγαμε, εάν δεν μας είχαν "επισκεφτεί| ή τουλάχιστον είχαν πληρώσει τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ έξοδα που προκάλεσε η "επίσκεψή" τους, τότε στο μέλλον θα υπάρξει ίσως η πιθανότητα να δούν και κάτι απο τα σημερινά. Αλλιώς.......NICHTS...

    * με βάση τους πιο μέτριους υπολογισμούς, σήμερα το ποσο, ανέρχεται στο ύψος των περ. 500 δισεκ. ΕΥΡΩ

    ** αναφέρομαι σ ένα δημόσιο αλλά και ιδιωτικό τομέα οι οποίοι θα έχουν αναδιαρθρωθεί έτσι (δομικά), ΈΤΣΙ ΏΣΤΕ το οφέλιμο αποτέλεσμα (το κέρδος) απ αυτές τις συμμετοχές και δραστηριότητες, δεσμευτικά, θα αποδίδεται στο κοινωνικό σύνολο μέσω συγκεκριμένων παραγωγικών δραστηριοτήτων και κοινωνικών προσφορών.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 17:40:39

    που να το ξερω?? ( 75% επιδοτηση )...

    σου λεω επαθα ΣΟΚ !..

    ΠΠ

  15. kostis avatar
    kostis 07/07/2011 18:04:30

    Μην βιαζομαστε .........!! εχουμε την 6 δοση καπου τον Σεπτεμβριο ! Αμ πως !!

  16. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 07/07/2011 18:06:16

    Ξεπουλάμε που ξεπουλάμε...
    Σε γυράδικο πήγαν να το γιορτάσουν?

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Φακ Κωστας 08/07/2011 14:40:54

      Είδες όμως κάτι πιατελάρες?Μιλάμε χωράνε από γουρουνόπουλο και πάνω.....

  17. FAR WEST avatar
    FAR WEST 07/07/2011 18:13:06

    istrilatis

    Οι εκλεκτοί φίλοι και σύμμαχοι ''κούρεψαν'' το γερμανικό χρέος κατα 50%. Μήπως ήρθε η ώρα να πράξουμε όπως οι ''σύμμαχοί'' μας;

    Βέβαια ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ- πέραν της ιντερνετικής εκτόνωσης- ΟΣΟ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ (εάν αυτές υπάρχουν ώς τέτοιες).

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ FAR WEST 07/07/2011 20:39:59

      Είναι δύο διαφορετικα πράγματα οι γερμανικές αποζημιώσεις για τον πόλεμο και το δάνειο που μας έβαλαν να υπογράψουμε στην Κατοχή. Αυτά τα έχει αναλύσει πολύ καλά ο Άγγελος Αγγελόπουλος (στη συνέντευξή του στον Σοφοκλή Δημητρακόπουλο, που κυκλοφόρησε ως βιβλίο). Ο ΑΑ είχε κάνει και εμπεριστατωμένη μελέτη πάνω στο θέμα.

  18. Δήμος avatar
    Δήμος 07/07/2011 21:24:30

    Πάντως το Private Eye είχε μια καλή απάντηση σε όσους χαίρονται:

    http://www.private-eye.co.uk/covers.php?showme=1291&