#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2010 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευτυχώς κάποιοι καθάρισαν για όλους μας



Πραγματοποιήθηκε, στις 7:00 μ.μ., στην πλατεία Κλαυθμώνος, το συλλαλητήριο, που κάλεσε το ΑΡΔΗΝ μαζί με πολλές ελλαδικές, κυπριακές, αρμενικές, ποντιακές και κουρδικές οργανώσεις και συλλογικότητες, με σκοπό να διαδηλώσουμε την αντίθεση μας στον νεο-οθωμανισμό και τη σουλτανική επίσκεψη Ερντογάν, όπως και την πολιτική υποτέλειας της κυβέρνησης Παπανδρέου.

Όπως αναφέρουν σε ανακοίνωσή τους οι διοργανωτές, οι μισθοφόροι όμως του Παπανδρέου και του Χρυσοχοΐδη έδειξαν το πραγματικό πρόσωπο της κατοχής που έχουν εγκαθιδρύσει τα αφεντικά τους, ΔΝΤ, Ε.Ε. και Ερντογάν. Η συγκέντρωση αντιμετώπισε ένα όργιο αστυνομικής βίας. Κλούβες και αναρίθμητοι άνδρες των ΜΑΤ απέκλεισαν τον χώρο, απαγορεύοντας την πρόσβαση και εγκλωβίζοντας τους πάνω από δύο χιλιάδες διαδηλωτές που κατάφεραν να φτάσουν στη συγκέντρωση. Η αστυνομική βία ήρθε να συμπληρώσει τις προβοκάτσιες του Καρατζαφέρη και των λοιπών ακροδεξιών, καθώς και την καραντίνα που έστησαν τα ΜΜΕ, αποσιωπώντας τόσο το πραγματικό νόημα της επίσκεψης των νέων επικυρίαρχων, όσο και οποιαδήποτε κίνηση διαμαρτυρίας απέναντι στο ξεπούλημα της χώρας.

Οι εκπρόσωποι του νεο-οθωμανισμού έπρεπε να στήσουν στο Χίλτον το πάρτι του ξεπουλήματος και των εγκαινίων της «νέας εποχής», της συγκυβέρνησης της Ελλάδας με τους νεο-οθωμανούς του Νταβούτογλου, ανενόχλητοι από τους Έλληνες πολίτες, που το δικαίωμα έκφρασής τους υποτίθεται ότι προστατεύεται από το Σύνταγμα.

Κι όταν αυτοί διεκδίκησαν το αυτονόητο, το δικαίωμα να διαδηλώνουν σε μια ελληνική, όπως θέλουμε να πιστεύουμε, πρωτεύουσα, επιστρατεύτηκαν τα χημικά, το ξύλο και οι τραυματισμοί. Η διαδήλωση άντεξε και συνεχίστηκε παρά τις επανειλημμένες επιθέσεις των ΜΑΤ. Η φωνή των διαδηλωτών ενάντια στο ξεπούλημα δεν πνίγηκε, κι ακούστηκε στους δρόμους της Αθήνας, παρά τα χημικά τα οποία αφειδώς χρησιμοποιήθηκαν.  Για μας είναι μόνο η αρχή.



Ακούστηκαν τα συνθήματα:

- ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ, ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

- ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΡΝΤΟΓΑΝ, ΝΕΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ

- ΚΥΠΡΟΣ -ΑΡΜΕΝΙΑ -ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ -ΑΙΓΑΙΟ -ΜΕΤΩΠΟ ΕΝΙΑΙΟ

-  ΕΞΩ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΡΑΤΟΚΡΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

- ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΠΑΠΑΤΖΗ ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥ

- ΠΑΡΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ, ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ

- ΞΕΦΤΙΛΑ- ΞΕΦΤΙΛΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΑΤΤΙΛΑ,



Θα ακουστούν και πάλι στους δρόμους, παρά τη συνωμοσία της σιωπής που απλώνεται συστηματικά πάνω από την αγανάκτηση του λαού ενάντια στο ξεπούλημα της ζωής του και της χώρας του. Θα μας βρίσκουν συνέχεια μπροστά τους.

Περιοδικό ΑΡΔΗΝ, Εφημερίδα ΡΗΞΗ

Παρασκευή 14 Μαΐου 9:30 μ.μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/05/2010 22:15:41

    Ναι, μπράβο !

  2. Monocultural avatar
    Monocultural 14/05/2010 22:34:13

    Είμασταν εκει!

  3. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 14/05/2010 22:38:28

    Οι λίγοι πάλι καθάρισαν για τους πολλούς καλοπερασάκηδες.
    Η ώρα της πείνας και της ντροπής έρχεται, ποιοι λέτε να πάνε πρώτοι;

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 14/05/2010 22:40:12

    Καμμια μολότωφ σε τροχονόμο ρίξανε, να θυμηθούνε τον παλιό καλό καιρό;

  5. laz avatar
    laz 14/05/2010 23:30:42

    αληθεια ειχε κοσμο?

    • AegeanHwk avatar
      AegeanHwk @ laz 15/05/2010 00:02:13

      Δεν έχει καμμιά σημασία.....

      Ούτε στις Θερμοπύλες είχε "κόσμο" αλλά όσοι ήταν εκεί έγραψαν ιστορία.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ AegeanHwk 15/05/2010 00:25:23

        Σωστό! +1

    • Γ.Ξ. avatar
      Γ.Ξ. @ laz 15/05/2010 00:13:57

      1500-2000 άτομα και θα ήταν πολύ περισσότεροι αν η αστυνομία δεν απομονώνε τη συγκέντρωση από τις 7.30. Την επόμενη περισσότεροι!

  6. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 15/05/2010 00:13:39

    AegeanHwk, έγραψες φίλε μου...

  7. laz avatar
    laz 15/05/2010 00:28:51

    καμποσοι ηταν!!τετοια παχυδερμα που μαστε στις μερες μας οι 2000 ειναι τυπου 200000 αλλοτινων εποχων...μπραβο

  8. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 01:02:34

    Δυστυχώς ήμαστε κάτω από 1000! Πρακτικά κόσμος υπήρχε μόνο στη Σταδίου, μεταξύ Κλαυθμώνος και Κοραή. Η Κλαυθμώνος ουσιαστικά ήταν άδεια. Και ήταν και καμμιά 150αριά στην άλλη συγκέντρωση (του ΣΤΟΧΟΥ νομίζω) λίγο παραπάνω, στην παληά βουλή. Κατά τη γνώμη μου το θέαμα ήταν θλιβερό. Μπορεί να μη διαφημίσθηκε η συγκέντρωση, μπορεί τα ΜΜΕ να έκαναν εμπάργκο, μπορεί πολλά. Όμως, όπως και να έχει, αν σκεφθεί κανείς ότι συμμετείχαν και αρμενικές οργανώσεις αλλά και κουρδικές οργανώσεις, τελικά πόσοι Έλληνες μαζεύτηκαν; Παρεμπιπτόντως, σε κάποια φάση ήρθαν και καμμιά 15αριά άτομα της νεολαίας του ΛΑΟΣ (προφανώς σπάζοντας το εμπάργκο του κόμματός τους), αλλά οι υπόλοιποι τους έδιωξαν.

    Κακά τα ψέμματα, για μία τέτοια περίσταση θα έπρεπε να είχε μαζευτεί πολύ περισσότερος κόσμος. Και πάνω απ' όλα πιστεύω ότι φταίει η ανοργανωσιά (ή και απροθυμία, διαλέξτε). Που ήταν τα σωματεία των Ποντίων, οι σύλλογοι Κωνσταντινουπολιτών, οι Βορειοηπειρώτες, οι Κύπριοι κλπ; Οι Αρμένιοι όμως και οι Κούρδοι ήταν εκεί! Εάν υπήρχε η βούληση, θα έπρεπε να είχε οργανωθεί πολύ καλύτερα το όλο εγχείρημα. Δεν θα μπορούσε ας πούμε η ΝΔ να ρίξει (άτυπα) σύρμα στις οργανώσεις της να πάει όποιος θέλει σε ατομική βάση; Αφού έτσι κι αλλοιώς ο Σαμαράς είχε πει ότι δεν έπρεπε να γίνει η επίσκεψη Ερντογάν αυτή την περίοδο. Τελικά, το αποτέλεσμα ήταν αυτό που περιέγραψα.

    Υ.Γ. ...για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 01:05:37

      ...πάντα είναι λίγοι αυτοί, που κάνουν την αρχή

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 01:07:38

      Συμφωνώ απόλυτα

      • tiramola avatar
        tiramola @ Προφήτης 15/05/2010 01:24:17

        Προφήτη φαντάζεσαι να πάρει ο ΓΑΠ το νόμπελ ειρήνης?

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Προφήτης 15/05/2010 15:03:03

        tiramola, μετά το Νόμπελ Χημείας του Μητσοτάκη;

    • laz avatar
      laz @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 01:08:27

      παντως οι καφετεριες ηταν γεματες....
      αληθεια οι κνιτες και οι συριζαιοι* ηταν εκει?ή τελικως εχουν δικιο αυτοι που λενε πως γι αυτους ο ανθρωπος ειναι απλα μια καταναλωτικη μοναδα?


      *εχω και ενα με ξανθια...

    • Αρησ avatar
      Αρησ @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 09:06:42

      H απαισιοδοξία σου επηρεάζει το πως βλέπεις τα πράγματα. Μέχρι τη στίγμη που οι αστυνομικοί δεν επέτρεψα να γίνει η πόρεια και έγινε η πρώτη χρήση δακρυγόνων ο κόσμος ήταν πάνω από 1500 άτομα. Μετά τα χημικά ο μισός κόσμος έφυγε, λογικό γιατί οι περισσότεροι κατέβαιναν πρώτη φορά σε πορεία. Οι κούρδοι ήταν αρκετοι 300-400, αλλά οι αρμένηδες λίγοι 30-40 άτομα. Αν αναλογιστείς το κλίμα που είχαν φτίαξει και τις προβοκάτσιες του Καρατζαφέρη και των λοιπών, από κόσμο καλά ήταν, το Δεκέμβρη σε ανάλογη πορεία δεν είμασταν πάνω από 400 άτομα. Μόνο και και μόνο που κατέβηκαν κάποιοι άνθρωποι στο δρόμο και έσπασαν το κλίμα συναίνεσης με τους Τούρκους "κουμπάρους" ήταν σημαντικό. Ο κόσμος έχει αρχίσει να υποψησιάζεται και στο εγγύς μέλλον τέτοιες πρωτοβουλίες θα γίνουν πιο μαζικές.

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Αρησ 15/05/2010 15:08:34

        Απαισιόδοξος ποτέ δεν ήμουνα, απλά αυτή ήταν η εικόνα (μετά τα χημικά ήταν κάπου 300-400 άτομα). Αν θέλω να το δω πιο αισιόδοξα, θα το θεωρήσω σαν μια καλή αρχή ευελπιστώντας σε καλύτερη συνέχεια.

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 09:27:54

      Με το ΑΡΔΗΝ και το ΑΣΚΕ και την Σάρα,την Μάρα και το κακό συναπάντημα!
      Εγώ ΕΝΕΠίτης όντας το '81 αντάλλασσα καδρονιές με τον Καραμπελιά για να του κάνω αβάντα στα γεράματα.
      Εκτός αυτού δεν είμαι χριστιανός.
      Είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ!!!

    • iakovos avatar
      iakovos @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 15/05/2010 20:31:38

      Καμμια Ελληνικη σημαια δεν βλεπω ρε καλοπαιδα.Τι σοι πατριωτες ειναι αυτοι που διαδηλωνουν με Κουρδους,Ιρακινους κλπ, αλλα δεν δεχονται να ανακατεψουν τα χνωτα τους με τους κακους φασιστες νεολαιους του ΛΑΟΣ;Εγω παντως πηγα στην παλια βουλη.Εκει τουλαχιστον κρατουσαν ελληνικες σημαιες.

      • herrk avatar
        herrk @ iakovos 16/05/2010 15:37:24

        το ΛΑΟΣ δεν ήταν που είχε ψηφίσει υπέρ του ΔΝΤ;

  9. laz avatar
    laz 15/05/2010 01:11:42

    ρε παιδια τωρα που πα για συριζα τι αφισσες unpisteftable ειχαν βγαλει σχετικα προσφατα? τις θυμηθηκα...πωπω οτι πιο γκαου εχω εδω τα τελευταια 1532 χρονια...ΟΛΟΙ-ΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ μπλα μπλα

    only youuu

  10. Παναγιωτης avatar
    Παναγιωτης 15/05/2010 03:00:41

    Διστυχως τα εθνικα θεματα δεν πουλανε.Ριξτε μια ματια στα σχολια των αρθρων σε ολα τα μπλοκ ακομη και εδω στο antinews. Στα οικονομικα θεματα τις προηγουμενες ημερες γινοταν ψιλοχαμος.Σημερα σπανια βλεπεις καποιο αρθρο με πανω απο 10~15 σχολιασμους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Παναγιωτης 15/05/2010 11:29:10

      Δεν είναι έτσι, δεν ξέρω για τα άλλα σαιτ, αλλά στο αντινιους τα εθνικά θέματα κάνουν και 500 σχόλια.

      Αν μπεις σε μεγάλα σάιτ του εξωτερικού με εκατομμύρια αναγνώστες από χώρες με πολύ πληθυσμό θα δεις το πολύ 200 σχόλια σε φλέγοντα θέματα.

  11. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 15/05/2010 11:12:49

    O TEMPORA O MORES

    Είχα πάει χθές στην συγκέντρωση και πορεία, όπου πράγματι ο κόσμος ήταν ψυχωμένος αλλά λίγος. Γυρνώντας το βράδυ από την Ε.Ο. Αθηνών- Λαμίας στο 14ο km, είχε αδικαιολόγητη κίνηση. Σκεφθήκαμε ότι θάχε γίνει κάποιο ατύχημα. Δυστυχώς για την Ελλάδα χιλιάδες!! κόσμου είχαν κατακλύσει το ΕΚΕΠ για να παρακολουθήσουν την έκθεση Erotica. Τέτοια ξεφτίλα, και μετά καθόμαστε και πληκτρολογούμε τα δικά μας..

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ήγγικεν 15/05/2010 11:40:28

      Σύμφωνοι αλλά καλύτερα να μην απογοητεύεσαι του θανάτου.
      Απλά αυτό είναι η Δυτική μαζική δημοκρατία της κατανάλωσης. Σουπερ μαρκετς, μωλλς και τσόντα.
      Δεν σημαίνει ότι οι τσοντόβιοι δεν είναι πατριώτες. Θέλει να τραβήξεις αυτή τη μάζα στις θέσεις σου, να μην γίνονται εκτός από χαζοί καταναλωτές και α-εθνικοί πολίτες.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Προφήτης 15/05/2010 12:21:44

        Τι λές, να τον βάλω στο σπίτι μου, για να πηδ@ξει μετά τη γιαγιά μου;

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Προφήτης 15/05/2010 12:39:30

        Το σχόλιο του Sic transit gloria mundi αποκαλύπτει την ουσιαστική διάσταση του προβλήματος. Δυστυχώς δεν κατανόησαν το επιμύθιον της πρασινοσκουφίτσας. Ο λύκος δεν επιθυμεί το σεξ, αλλά θέλει να κατασπαράξει ανθρώπινο κρέας. Γι' αυτό πηγαίνει πρώτα στην γιαγιά.
        Έτσι, καίτοι ευρισκόμενοι σε αναζήτηση κάποιου τεχνητού αισθησιασμού, έχουν φορέσει ήδη τα προφυλακτικά στον εγκέφαλο.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Προφήτης 15/05/2010 13:03:23

        Αν η γιαγιά σου είναι ακόμα σεξουαλικά ενεργή δεν θα σε ρωτήσει.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 15/05/2010 12:52:07

    ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ, ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

    Πολύ σωστό το σύνθημα, περιγράφει επακριβώς την κατάσταση που βιώνουμε σήμερα.