#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2010 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευτυχώς, γλιτώσαμε τουλάχιστον τα νησιά (για την ώρα...)

 

Η Γερμανία δεν θα βοηθήσει

Η κ. Μέρκελ είπε μπράβο στον Γιώργο Παπανδρέου, τον αγκάλιασε, τον κτύπησε στην πλάτη, αλλά το χέρι στην τσέπη δεν το έβαλε. Μας είπε μόνο να κάνουμε υπομονή.

Τον έσπρωξε δηλαδή περισσότερο στην αγκαλιά του ΔΝΤ

Τι θα γίνει τον Απρίλιο που θα χρειαστεί να δανειστούμε άλλα 20 εκ.;  Κι αυτά με 6.3% θα τα πάρουμε;

Και το κλίμα παραμένει το ίδιο και απαράλλακτο στην Γερμανία, αν κρίνει κανείς και από το σημερινό δημοσίευμα της Bild και από την ερώτηση στον Γιώργο Παπανδρέου για τα νησιά.

«Δεν θα λύσουμε το πρόβλημα πουλώντας τα νησιά…» (!!!) απάντησε ο Έλληνας πρωθυπουργός καταφανώς ανήσυχος (για να το πούμε μαλακά) μετά την συνάντηση με την Μέρκελ. Αντί να χαρακτηρίσει την ερώτηση και τις σχετικές δηλώσεις απαράδεκτες. Αντ.ί να πεί κατηγορηματικά οτι "δεν τίθεται θέμα κυριαρχίας των ελληνικών νησιών", μιλούσε για solar energy and green horses

Χρειάζονται κι άλλα για να καταλάβουμε τι γίνεται;

Το μόνο που απομένει για διευκρίνιση είναι αυτή η δήλωση της Μέρκελ ότι θα μας βοηθήσει να εκσυγχρονίσουμε το κράτος και τις δομές του κράτους. Στη δήλωση αυτή συμπεριλαμβάνεται και η …Ζήμενς με τν πράσινη ενέργεια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 05/03/2010 20:52:46

    Απίστευτο γέλιο πρέπει να προκάλεσε μιλώντας σε άπταιστα "ελληνικά" όταν έλεγε πως δεν χρειάζεται να τα πουλήσει αλλά να τα καταστρέψει βάζοντας παντού φτερωτές.
    Εκείνο που παρατήρησα ήταν η μεγάλη αμηχανία που είχε όταν ξεκίνησε να μιλά. Μπέρδευε συνεχώς τα λόγια του και έκανε απίστευτα συντακτικά λάθη. Εκείνο το "για μια κοινωνία με κοινωνική δικαιοσύνη" τί το ήθελε?

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Orestios 05/03/2010 21:14:46

      Απίστευτα πραγματα από το Γιωργάκη και Μερκερ σήμερα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑΑΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 05/03/2010 23:06:40

      Εσύ Κασσάνδρα μην ξεχάσεις να χειροκροτήσεις τον χοντρό που κάνει ότι του πει το GAP

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Orestios 06/03/2010 00:26:11

      Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω καλύτερα ας το αφήσουμε

  2. DrNo avatar
    DrNo 05/03/2010 20:56:21

    Δηλαδή αυτό που πέτυχε ο ΓΑΠ με τις διαπραγματευσεις του ήταν τελικά να μας πουλήσει η Μέρκελ ανεμογεννητριες και φωτοβολταικά (made in Germany) για την πρασινη ανάπτυξη? Έλεος!

  3. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 05/03/2010 21:08:24

    Eμελλε να το ζήσουμε κι αυτό! Να ερωτάται ο Ελληνας Πρωθυπουργός στο εξωτερικό, άν προτίθεται να πουλήσει μερικά νησιά γιά να ξελασπώσουμε.Σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ μάλιστα θέα.Κι πρίν απαντήσει -Ο Π Ω Σ απάντησε !!!- , έπρεπε να ερωτήσει ειρωνικά με τη σειρά του , τον Γερμανό δημοσιογράφο,άν η πατρίδα του σκέφτεται να πουλήσει τη Βαυαρία γιά να μας δώσει Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ τις πολεμικές αποζημιώσεις. Κι εκεί να έκοβε ΜΑΧΑΙΡΙ την κουβέντα.Αντ'αυτού,αυτός ανέλυσε πως δες δεν σκέφτεται η Ελλάδα κάτι τέτοιο!!!Εμ,έτσι είναι όταν έχεις και την αμέριστη Π Α Τ Ρ Ι Ω Τ Ι Κ Η στήριξη του Καρακαταφέρη!!!!

  4. klausewitz avatar
    klausewitz 05/03/2010 21:11:52

    Λίγο υπομονή...Υπάρχουν σκοτεινές και αδιευκρίνιστες πλευρές.
    'Εχω την αίσθηση ότι το τοπίο δεν είναι τόσο μαύρο, όσο
    φαίνεται, εκ πρώτης όψεως!
    Το πολιτικό προσωπικό είναι αυτό που είναι και η κοινωνία μας
    επίσης!
    Υπάρχει,μήπως,θετικότερη και πιό λεύτερη ματιά απ' τη διαρκή
    γκρίνια και τη μαυρίλα που βιώνουμε, εδώ και καιρό;

  5. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/03/2010 21:17:41

    Ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας τα πήγε αρκετά καλά στην αποψινή συνάντηση,
    [με τη Μέρκελ]
    δεδομένης της [υπόγειας] υποστήριξης των Γερμανών στα Σκόπια,
    και της φανερής απροθυμίας της Γερμανίας
    να βοηθήσει την Ελλάδα σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία,
    [για την ακρίβεια η Γερμανική πολιτική του σκληρού ευρώ
    στις σημερινές συνθήκες κρίσης επιτείνει τη ήδη δυσχερή
    οικονομική μας θέση],
    και επειδή οι Γερμανοί πολύ θα ήθελαν να μας δούν
    να εκλιπαρούμε για οικονομική βοήθεια,
    για να μας βοηθήσουν μετά με μεγάλη προθυμία [αγοράζοντας ομόλογα]
    με κρυφά η φανερά ανταλλάγματα τις υποχωρήσεις της Ελλάδας
    σε διπλωματικό επίπεδο.[βλέπε απώλεια εθνικής κυριαρχίας].

    Μ'άρεσε που ζορίστηκε η Μέρκελ μετά την ερώτηση του Έλληνα δημοσιογράφου,
    για τα μέλη της Γερμανικής κυβέρνησης [και ευρωβουλευτές]
    οι οποίοι μας πρότειναν να πουλήσουμε νησιά...

    Καμώθηκε πως δεν ήξερε κανένα τέτοιο μέλος,
    και μετά απο διάφορες περιστροφές στο λόγο της
    βιάστηκε να ολοκληρώσει τη συνέντευξη
    πρίν απαντήσει ο Παπανδρέου ο οποίος ολοκλήρωσε τελικά
    με ένα σχετικά μεγάλης διάρκειας λογύδριο
    φιλοφρονήσεων και ευχολογίων.

    Σφιγμένα χείλη-ζορισμένα χαμόγελα, αυτή ήταν η συνάντηση.
    Όσο για το αποτέλεσμα, δεν ξέρω θα δείξει.

    Ακολουθεί ο Ομπάμα.

    ΥΓ. Δεν είμαι ΠΑΣΟΚΟΣ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Beyond The Stars 05/03/2010 23:09:50

      Όχι, δεν είσαι ΠΑΣΟΚος.

    • gav avatar
      gav @ Beyond The Stars 06/03/2010 08:49:13

      φαντασου αυτοι που ειναι τι λενε!!!!

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Beyond The Stars 06/03/2010 14:39:16

      Αυτοί που είναι ΠΑΣΟΚ, απλά κρύβονται.

      [Έξω, μας αποφεύγουν κιόλας, για να μήν "τους την πούμε"]

      Ο Καραμανλής, πιθανότατα ΔΕΝ θα πήγαινε στη Μέρκελ,
      α)Επειδή δεν θα είχαμε τόοσο μεγάλη ανάγκη
      τη Γερμανική "πολιτική στήριξη".
      β)Επειδή ήδη γνώριζε τα βαθύτερα αίτια
      της Γερμανικής απαξιωτικής συμπεριφοράς.
      [Δεν θα χρειαζόταν δηλαδή, να πάει εκεί για βεβαιωθεί]

      Υ.Γ.

      Ψηφίζω ΛΑ.Ο.Σ.

  6. anonymous avatar
    anonymous 05/03/2010 21:18:29

    Δεν καταλαβαίνω την πρώτη πρόταση της ανάρτησης. ''Η Γερμανία δε θα βοηθήσει'' Δε ζήτησε κανείς βοήθεια από τη Γερμανία. Ένα μόνο πράγμα περιμέναμε: Να μη μας κάνουν πόλεμο. Όταν επί 2 χρόνια μας έχουν και μας βρίζουν συνέχεια είναι δυνατό να μην ανέβαιναν τα spreds;
    Από την όλη κατάσταση έχουμε τα εξής συμπεράσματα:
    1) Η Γερμανία ήθελε υποτίμηση του Ευρώ
    2) Η Γερμανία ήθελε αύξηση των spreads για να κονομάνε οι τράπεζές της
    3) Η Αγγλοσάξονες θέλουν διάλυση του Ευρώ και η Γερμανία στάθηκε ανίκανη να το προστατέψει.
    Όποιο σας αρέσει το δέχεστε.
    Από τη στιγμή που επί δύο χρόνια επικρατεί αυτή η κατάσταση στη Γερμανία για εμάς πρέπει να πάρουμε απόφαση ότι θα πρέπει από δω και στο εξής να πορευόμαστε μόνοι μας. Δε λέω να πορευτούμε αλλά να πορευόμαστε. Δηλ. διαρκώς. Το μόνο που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι τα συμφέροντα της χώρας μας.

  7. xrayman avatar
    xrayman 05/03/2010 21:19:12

    Δυστυχώς ο άνθρωπος συμπεριφέρεται σαν φιλέλληνας κι όχι σαν Έλληνας. Ένας Έλληνας θα αντιδρούσε προσβεβλημένος με θυμό κι οργή για κάτι που κέρδισε και προστατεύει με αίμα (Ηλιάκης το πιο πρόσφατο). Δυστυχώς οι καιροί κι ο εξαπατημένος όσο ποτέ πολίτης με την ψήφο του έφεραν αυτόν τον άνθρωπο πρωθυπουργό της χώρας μας. Ας ελπίζουμε στα μη χειρότερα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ xrayman 06/03/2010 12:08:13

      φιλέλληνας ?

  8. Orestios avatar
    Orestios 05/03/2010 21:21:17

    Όπως είπε και το Δρούτσα : "Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για κάτι τέτοιο".
    Όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή τότε δεν δείχνει το GAP απρόθυμο για κάτι τέτοιο.
    Και ύστερα τους έφταιγε ένας δημοσιογράφος που έλεγε πως το GAP είχε δηλώσει παλαιότερα πως θα ήταν καλύτερα να παραχωρήσει ένα μέρος της επικρατείας για να κοιμόνται οι Έλληνες ήσυχοι.
    Εδώ ξεδιάντροπα το GAP το συζητά, σε άπταιστα ελληνικά πάντα.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/03/2010 21:50:09

    Εχω να πω οτι η Ελλαδα θα γινει Σομαλια φετος. Ελπιζω με γιαουρτια κ αυγα κ ευγενη ζαρζαβατικα.

    ΠΠ

  10. ΙΔ avatar
    ΙΔ 05/03/2010 21:51:49

    Μήπωs γνωρίζει κάποιοs να μαs πεί ποιόs είναι ο Έλληναs πολιτικόs με τιs μεγάλεs επενδύσειs στιs ΗΠΑ σε ακίνητα γιατί με ρώταγε Ελληνοαμερικανόs απο το Σικάγοκαι δεν ήξερα για να του απαντήσω; Αυτό το ερωτώ γιατί απο τιs δηλώσειs πόθεν έσχεs δεν προκύπτει κατι τέτοιο.Τώρα όσον αφορά την αγκαλιά του ΔΝΤ δεν θα είναι χειρότερη απο την αγκαλιά του πασόκ.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ ΙΔ 05/03/2010 22:03:25

      Μήπως είναι το φιλαράκι του Στέγγου?[ΠΑΣΟΚ]
      Γιατί ο Στέγγος είχε μια εταιρία Ολύμπικ κατι στις ΗΠΑ.
      Απότι θυμάμαι όμως μετά τη φούσκα στο τομέα των ακινήτων
      [Sep 2008] πήγαινε για φούντο.

  11. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 05/03/2010 21:51:52

    καλησπέρα
    Να σας πώ κι εγώ παρακολόυθησα ζωντανά την κοινή συνέντευξη:
    *εγώ είδα τη Μέρκελ να μιλάει για οικονομικό διευθυντήριο του ευρώ,και το GAP να λέει ότι η Ελλάδα μαζί με την Γερμανία συζήτησαν και πιθανόν έβαλαν τις βάσεις για ΜΙΑ οικονομική διαχείρηση ΕΝΙΑΙΑ εντός της Ε.Ε.
    *είδα τον GAP αμήχανο και σαν δαρμένο να παρακολουθεί την Μέρκελ να μιλάει "για την απαραίτητη τεχνογνωσία οργάνωσης και ελέγχου αποτελεσματικής λειτουργίας του ελληνικού δημοσίου" που θα μας "προσφέρει" η Γερμανία μετά την σοβαρότητα που έδειξε η ελληνική πλευρά και την ειλικρίνεια να κινηθεί προς την "σωστή κατεύθυνση"...
    *επίσης άκουσα τον mr GAP να ευχαριστεί έως και 35 φορές την Γερμανίδα "ομόλογό" του καθώς και την γερμανική κυβέρνηση για την υποστήριξη που του προσέφεραν(;) (λέτε να έχει πάρει λίγο από Σημίτη;)
    *Άκουσα και την Μέρκελ να απευθύνεται στον ελληνικό λαό και να απαριθμεί ένα ένα τα μέτρα που πήρε προχθές ο GAP και να μας λέει ότι οι Γερμανοί έχει καιρό που τα έχουν πάρει και γι'αυτό να μη το φέρουμε βαριά.........
    *και ένα τελευταίο:κάτι σαν υπόσχεση ότι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ(οι ευρωπαίοι) θα μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στην κρίση ........

    Ακούγεται κάτι σαν ευχή .....εγώ λέω :μακάρι να άκουσα καλά....για μένα είναι η μοναδική διέξοδος η ΜΙΑ & ΕΝΙΑΙΑ διακυβέρνηση της Ε.Ε.(Ας αρχίσουμε από την οικονομική)..............

    • man8os avatar
      man8os @ xrhxa65 06/03/2010 03:42:18

      Aυτο καταλαβα κι εγω, και ειναι ενθαρυντικο το οτι η κριση ξυπνησε και την Γερμανια, η μαλλον την ταρακουνισε. Παμε προς ολοταχως για τη ενοιαια οικονομικη διακυβερνηση της ΟΝΕ.
      Αλλα αυτη τη στιγμη ο αμεσος στοχος ειναι να παρουμε κανα χρημα ωστε να εξυπηρετησουμε την αμεση αναγκη του δημοσιου. Και για χρημα δεν ακουσα κατι.Μονο την ευχη του θα δουμε στο μελλον.Και αυτο δεν με ευχαριστει.

  12. nontas avatar
    nontas 05/03/2010 21:58:45

    Αλήθεια, γιατί να μην πουλήσουμε μερικά από τα νησιά μας σε Γερμανούς, σε Γάλλους, σε Ρώσους ή σε όποιον άλλον θα ενδιαφερόταν για κάτι τέτοιο;
    Κατ' αρχάς, θα πρέπει να αποσαφηνισθεί ένα βασικό ζήτημα: είναι άλλο πράγμα η "ιδιοκτησία" και τα εμπράγματα δικαιώματα που αυτή επιφέρει στον "κύριο" και άλλο πράγμα η "εθνική κυριαρχία" και τα κυριαρχικά δικαιώματα του Κράτους επί της ιδιοκτησίας. Εάν ένας γερμανός υπήκοος αγοράσει ένα οικόπεδο σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος (και υπάρχουν χιλιάδες που το έχουν κάνει), δεν παύει το οικόπεδο αυτό να αποτελεί τμήμα του εθνικού μας εδάφους. Το ίδιο και με ένα νησί. Εάν κάποιος αλλοδαπός αγοράσει ένα νησί στο Ιόνιο ή στο Αιγαίο, το νησί θα εξακολουθεί να αποτελεί τμήμα της ελληνικής επικράτειας με όλα τις έννομες σχέσεις που αυτό συνεπάγεται.

    • anonymous avatar
      anonymous @ nontas 05/03/2010 22:10:52

      Γιατί αγόρι μου θα έρθουν μεγάλες τουριστικές εταιρίες θα τα πάρουν και θα κόψουν τουριστικά πακέτα στην Ευρώπη για τους δικούς τους. Μετά θα τους φέρνουν στο νησί, θα τους κρατάνε κλειδωμένους εκεί, θα τους ταΐζουν εισαγόμενα Γερμανικά φαγητά και δε θα βλέπεις δεκάρα τσακιστή από αυτούς. Τα λεφτά όλα θα μένουν στη Γερμανία. Ήδη τα λεφτά για τα αεροπορικά και τα πακέτα των ταξιδιωτικών μένουν στη Γερμανία. Μόνο ένα μικρό μέρος από αυτά τα λεφτά καταλήγει σε ταξιδιωτικούς προορισμούς.

      Αυτό που λες το έχουν κάνει κάποια κράτη κι έχουν αγοράσει τεράστιες αγροτικές εκτάσεις για να παράγουν τα τρόφιμά τους. Οι χώρες που βρίσκονται οι εκτάσεις το έχουν σκυλομετανοιώσει.

    • nontas avatar
      nontas @ nontas 05/03/2010 22:35:20

      Για διαβαστε και αυτο http://www.market-talk.net/index.php/id/8273

    • anonymous avatar
      anonymous @ nontas 05/03/2010 22:46:24

      Ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται. Από το 1997 και μετά όλο πουλάμε. Πουλήσαμε όλες τις κρατικές τράπεζες, πουλήσαμε τον ΟΤΕ πουλήσαμε ένα μέρος της ΔΕΗ και του ΟΠΑΠ με τις μετοχοποιήσεις κλπ. Έλυσαν οι πωλήσεις αυτές τα προβλήματα; Όχι. Τα λεφτά διατέθηκαν για την πληρωμή μισθών, κυρίως των κομματικών στρατών, και συντάξεων καθώς και για κατανάλωση.

      Ο τύπος λέει, αφού δεν έχει μείνει τι άλλο να φάμε, να φάμε και τα νησιά. Το έγραφα στα σχόλια παλιότερα ότι πλέον θα έβαζαν χέρι στα ακίνητα αφού το ρευστό τελείωσε. Ελπίζω να διαψευστώ αλλά δεν το βλέπω.

      Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί με μείωση δαπανών, αύξηση της ροής χρήματος προς τη χώρα (παραγωγή, τουρισμός, ναυτιλία, υπηρεσίες) και φορολογία αυτού.

      Η μείωση των δαπανών που εξαγγέλλουν είναι για τα μάτια του κόσμου ενώ μέτρα για αύξηση της εισαγωγής χρήματος δε βλέπουμε. Συνεπώς μηδέν εις το πηλίκον.

  13. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/03/2010 22:08:14

    O πρακτορίσκος της Γκόλντμαν Σακς και της Αράμκο για τις προσωπικές του φιλοδοξίες και τα χρωστούμενα της οικογενειάς του , απειλεί την Ελλάδα με οικονομικό καταποντισμό "Αλλάζουμε και βουλιάζουμε, ΑΓΑΠΗΤΕ"

    Οι Ευρωπαίοι, Ρώσσοι και Κινέζοι τον έχουν για φτύσιμο ενώ οι Αμερικανοί για γιουσουφάκι.

    Καιρός να ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΤΗ, αρκετή ζημιά έκαναν!

    Παίδες, ουδείς πρόκειται να κερδίσει από την περαιτέρω παραμονή των ανεγκεφάλων που έχουν αναλάβει υπουργικά χαρτοφυλάκια.

    Εδω και ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ έχει παγώσει η αγορά, δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν στα υπουργεία τους...τα ξύνουν...τι ακρίβως παίζει ουδείς ξέρει.

    Όλες οι κινήσεις του παπατζή υποδηλώνουν δύο τινά

    Έχει χάσει τη μπάλα, άρα είναι ανίκανος

    και δεύτερον

    Κινείτε πάνω στη λογική, διαλύουμε τη χώρα δια της απολύτου απραξίας μας + κάνουμε Έλληνα "Ιθαγενή" όποιο κακομοίρη Μουσουλμάνο μας φόρτωσε η Τουρκική ΜΙΤ.

    Καμία σύγκριση με την προηγούμενη διακυβέρνηση σε κανένα επίπεδο.

    Τα έχουν ισοπεδώσει όλα και η υπόληψη της χώρας είναι πλέον σε μηδαμινό επίπεδο διεθνώς. Δεν έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο στην Ελληνική πρόσφατη ιστορία!!!!!

    Είναι καιρός να τιμήσουν τους όρκους τους όσοι υπηρετούν το Ελληνικό Κοινοβούλιο, τους θεσμούς και τους κρατικούς οργανισμούς γιατί η επερχόμενη καταστροφή ούτε διακρίσεις θα κάνει και ούτε θα επωφεληθεί κανείς -για όσους ανόητους πιστεύουν ότι θα βγουν κερδισμένοι-.

    Η Ελλάδα πρέπει άμεσα-αμεσότατα να συγκλίνει με τους Ευρωπαικούς θεσμούς και ηγεσίες και να κάνει τα άμεσα απαραίτητα ανοίγματα σε Ρωσία και Κινα και σε ορισμένα άλλα κράτη προτού είναι αργά.

    Δεν θα πληρώσουμε εμείς την πτώση της Αμερικανικής Αυτοκρατορίας, δεν είμαστε εθελοντές-κομάντο αυτοκτονίας! Ευχαριστώ δεν θα πάρω!

    Τώρα ελπίζω να έχει αντιληφθεί και ο πλέον αφελείς γιατί κάηκε η Ελλάδα, γιατί αφήνιασαν οι "αντιεξουσιαστές" και "τρομοκράτες" μετά το 2007 και γιατί τα συγκροτήματα Τύπου έπαιζαν χορδοίς και οργάνοις τα εγχειρίδια ψυχολογικού πολέμου που τους διανεμήθηκαν από το 1999 και εντέυθεν.

    Επιτέλους, το Γουδί πρέπει να αξιοποιηθεί ξανά!




    Υ.Γ Μετά την παταγώδη αποτυχία των ομολόγων που εκδόθηκαν εχθές με το ΙΔΙΟ επιτόκιο όπως και ΠΡΙΝ τα μέτρα, αντιλαμβάνεται και ο κάθε πικραμένος ότι "ΓΚΕΙΜ ΟΒΕΡ".

    Ελπίζω για τον παπατζή και όχι για εμάς.

    Υπάρχει χρόνος για να αντιληφθεί τι πράττει γιατί το ότι θα πέσει με πάταγο είναι δεδομένο. Το ζητούμενο για τον ίδιο είναι να διαφυλάξει τη δυναστεία του.

    Για την υστεροφημία, δεν λέω, αυτή έχει πάει περίπατο μαζί με το "σκάφος που βούλιαζε αλλά δεν άλλαζε"



    Υ.Γ Σε συνθήκες πρωτοφανές για την Ελλάδα, θα έπρεπε οι λεγόμενοι "αντιεξουσιαστές" να είχαν κάψει ήδη την μισή Αθήνα.

    Απλούστατα δεν υπάρχουν αντιεξουσιαστές στην Αθήνα εδώ...και 15 χρόνια. Παρακρατικοί, μισθοφόροι και χούλιγκαν υπάρχουν οι οποίοι καλοβολέυτηκαν εδώ...και πέντε μήνες.

    Η "Πράσινη ανάπτυξη" φροντίζει για τα δικά της παιδιά.

    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dubai Expatriate 05/03/2010 23:09:03

      Dubai, δεν θα παραιτηθούν αν δεν ψηφίσουν το λαθρονομοσχέδιο.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Dubai Expatriate 06/03/2010 21:02:14

      εμμμμμ...... δεν ξέρω για το λαθρονομοσχέδιο αλλά κάτι σε "λυση" σκοπιανού και κυπριακού σε πακετάκι δώρου ....χμμμμμ..... πιθανό........

  14. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/03/2010 22:13:54

    Όσο αφορά τον "Γαλάτα" τέρμάτισε η "καριέρα του" σε Ελληνικό έδαφος.

    Ο ήλιος σε αυτή τη χώρα είναι πολύ δυνατός για να μπορείς να κρύβεσαι πάντοτε κάτω από "Δράκουλες".

    Μάυρο στο ΛΑΟΣ και τους γιαλαντζί "πατριώτες".

    Κόμμα του Μητσοτάκη εξαρχής, που τώρα πλέον το ανακαλύπτουν και οι κοψοχέρηδες ψηφοφόροι του.

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 05/03/2010 22:18:07

    Η παρουσία του Έλληνα πρωθυπουργού με την κα Μέρκελ, δίνει μόνο θλίψη σε όσους κρατάμε ακόμα την εθνική μας συνείδηση. Η φράση του δε, πως η πώληση νησιών δεν θα "λύσει" το πρόβλημα, είναι ό,τι πιο ανησυχητικό! Δηλαδή αν το έλυνε θα πουλούσε κάποια απ' αυτά; Δεν θυμήθηκε τίποτα από τη θυσία των προγόνων μας για τη λευτεριά αυτού του τόπου; Ο Παλαμάς, όταν προ 70 ετών κινδύνευσε η εθνική μας κυριαρχία από τους εισβολείς, παρότρυνε τους πατεράδες μας να μεθύσουν με το αθάνατο κρασί του 21'. Έρμη Πατρίδα ποιοί σου' μελε να σε κυβερνούν!

  16. xaroylhs avatar
    xaroylhs 05/03/2010 22:19:01

    τα νησιά μας τα αγαπάμε , έτσι δεν τόλμησε να πεί (..θα τολμήσω να πω ότι τα θέλωμε ανεξάρτητα..) μήπως δεν τον ικανοποίησε η προσφερόμενη τιμή (υπολόγησε νομίζω και τα μεσητικά) και θέλει κάτι παραπάνω το παιντί!

  17. F avatar
    F 05/03/2010 22:33:08

    Καλὰ, ἀπ' τὸν Γιωργάκη ὅλα τὰ περίμενα (ἄλλωστε ἔχει πλούσιο παρελθόν, ὁσο κι' ἄν προσπαθοῦν νὰ τὸ κρύψουν), ἀλλά αὐτὴ ἡ Μέρκελ εἶναι σοβαρὰ καγκελάριος τῆς Γερμανίας; Ὁποία κατάπτωση...

  18. nasos avatar
    nasos 05/03/2010 22:35:46

    Το βασικό κέρδος που θα είχαμε από την είσοδό μας στο Ευρώ,ήταν τα χαμηλά επιτόκια δανεισμού.
    Πλέον,αυτό το πλεονέκτημα χάθηκε.
    Χάρις το δίδυμο της συμφοράς Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου και άστοχες(;) κινήσεις του-φούσκωμα ελλείμματος,αντί να λαμβάνουν μέτρα όταν άρχισε η άνοδος των σπρεντ μοίραζαν φιλοδωρήματα στους πολίτες,ύστερα κινήσεις πανικού με δηλώσεις του τύπου ''ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε,Τιτανικός κλππ'' ,χειροτέρεψαν ακόμη περισσότερο την κατάσταση και μας έθεσαν στο στόχαστρο των αγορών
    οι οποίες δεν λειτουργούν ορθολογικά-όπως δυστυχώς διαπιστώσαμε-αλλά με την ψυχολογία του όχλου
    και οποίές αφότου μοιρίστηκαν αίμα άρχισαν να μας επιτίθενται έως ότου μας οδηγήσουν στην χρεωκοπία
    είχαμε μια ευκαιρία να βγούμε από την δύσκολη αυτή κατάσταση,παραμένοντας εντός του Ευρώ και χωρίς να προσφύγουμε στο ΔΝΤ
    αρκεί να λαμβάνοταν άμεσα μέτρα,την επαύριο των εκλογών
    αλλά η Κυβέρνηση Παπανδρέου με την ατολμία και τον λαϊκισμό της,την κατέστρεψε
    πλέον τα σπρεντ πήγαν στο 300 μβ και θα παραμείνουν εκεί κάνοντας την προσφυγή μας στο ΔΝΤ αναπόφευκτη

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ nasos 06/03/2010 00:57:47

      ..ακριβως ηταν βασικοτατο πλεονεκτημα τα χαμηλοτερα επιτοκια δανεισμου λογω ευρω..οχι πια (με τα υπαρχοντα επιτοκια και ρεαλιστικους ρυθμους αναπτυξης - η δημοσιονομικη αριθμητικη δεν βγαινει - και ειναι θεμα χρονου να μην μπορουμε να εξυπηρετησουμε το χρεος. Παιζουμε απλα να περασει η μπαλα Απρ/Μαιο που εχουμε τα μεγαλα redemptions..αν περασει - και μετα βλεπουμε)
      Ανυσηχιτκο το οτι τα προβληματα ουσιας ουτε αναφερθηκαν με το ονομα τους στη συνεντευξη - δεν μπορεις να εχεις νομισματικη ενωση με τετοια διασπορα στα επιτοκια δανεισμου των μελων - χρειαζονται νεες δομες θεσμοι και μηανισμοι στηριξης.. ευτυχως ομως αναφεραμε τις ανεμογεννητριες και την πρασινη αναπτυξη.
      Bασικο ερωτημα μετα τα μετρα πιο ειναι το επιτοκιο στο οποιο ρεαλιστικα ελπιζουμε οτι θα μπορεσει να δανεισθει η χωρα στο ουδετερο σεναριο οτι δεν θα αλλαξει σημαντικα το κλιμα στην παγκοσμια οικονομια το επομενο 6μηνο, δεν εχω απαντηση, και το χειροτερο ειναι οτι ΔΕΝ εξαρταται μονο απο μας.

  19. Shalai avatar
    Shalai 05/03/2010 23:05:46

    Απλά ΘΕΟΣ.

  20. thespieys avatar
    thespieys 05/03/2010 23:08:29

    Aν οι Γερμανοί θέλουν να πουλήσουμε νησιά και Παρθενώνα, φανταστείτε τι θα ζητήσουν οι Αμερικανοί...

    • Orestios avatar
      Orestios @ thespieys 05/03/2010 23:10:49

      Αυτό είνασι το θέμα

    • man8os avatar
      man8os @ thespieys 06/03/2010 03:46:50

      Σκοπια Αιγαιο Κυπρο και να στειλουμε στρατο στο Αφγανισταν και στην επομενη χαρουμενη περιπετεια τους.

  21. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/03/2010 23:15:35

    Εγώ πάντως, είχα γράψει προ μηνός εδώ, ότι όλα γίνονται για την γή μας, που είναι η κορυφαία μας περιουσία.
    Σκεφθείτε: Αν η Φλόριντα είναι η πλουσιότερη πολιτεία των ΗΠΑ, τότε τι μπορεί να γίνει η Ελλάδα που:
    Δεν έχει την αποπνικτική ζέστη και υγρασία της Φλόριντα.
    Δεν την χτυπάνε τυφώνες.
    Δεν έχει άχαρες μονότονες αμουδιές, με κύματα και καρχαρίες που δεν σε αφήνουν να κολυμπήσεις. Αντιθέτως έχει 14500 χλμ ακτές και εκατοντάδες όμορφα νησιά με ασφαλή γαλάζια θάλασσα.
    Έχει όμορφη ενδοχώρα με υπέροχο κλίμα.
    Και βρίσκεται στον Νότο της πλουσιότερης από τις ΗΠΑ ΕΕ, με υψηλότερα στάνταρ ζωής.
    Αν αυτά δεν σημαίνουν, μακροπρόθεσμα, μπίζνες τότε...
    Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διώξεις ή να εξανδραποδίσεις αυτό το ενοχλητικό "εθνάκι" που κάθεται πάνω του πεισματικά και δεν καταδέχονται και να γίνουν καλά και πειθήνια γκαρσόνια. Πως θα το κάνεις;
    Θα εξαθλιώσεις την κοινωνία τους ηθικά, πολιτιστικά και κοινωνικά.
    Θα τους πνίξεις στους μετανάστες -αυτοί δεν νοιάζονται αν γίνουν και γκαρσόνια και είναι και φτηνότεροι.
    Θα τους ρημάξεις οικονομικά και θα φροντίσεις να μην ανασάνουν.
    Και θά'ρθει η ώρα που θα πουλήσουν μόνοι τους και θα φύγουν βλαστημώντας. Ο Nontas πρώτος.
    Τότε, σε 20-30 χρόνια, θα αρχίσουν οι μεγάλες δουλειές...Αλλά εμείς είμαστε επιχειρηματίες με μάτια στο μέλλον, έτσι;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 06/03/2010 00:06:18

      Έτσι ακριβώς είναι. Και κάποιοι νεοφιλελεύθεροι κονδυλοφόροι ανέλαβαν ήδη εργολαβικά το γλωσσικό "σπατουλάρισμα" αυτής της εν εξελίξει επιχείρησης.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΠΗΛΕΑΣ 06/03/2010 01:27:44

      είναι όμως η έκτη σεισμογενής παγκοσμίως διάβασα όλως τυχαίως σήμερα. ελπίζω να μην έχουμε και κανέναν σεισμό ..όλως τυχαίως.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΗΛΕΑΣ 06/03/2010 12:31:01

      έχει δίκιο ο Πηλέας. Τον σεισμό, Β.Κ.Σ, τον έχουμε αντιμετωπίσει με τον κατάλληλο τρόπο κατασκευής. Την απαξία όμως χρειάζεται ηρωισμός για να την αντιπαλέψεις. Το ζω εδώ και χρόνια στα Εξάρχεια, όπου η μόνιμη ατάκα των καταληψιών μισθοφόρων του αστικού real estate προς τους διαμαρτυρόμενους κατοίκους είναι "αν δεν σας αρέσει, να φύγετε". Τώρα συνειδητοποιώ ότι, ακόμη κι εγώ που χρόνια αντιστέκομαι σ' αυτές τις μεθοδεύσεις, εν όψει της ψήφισης του λαθρονομοσχέδιου είπα πως, έτσι και το περάσουνε, είναι καιρός να φεύγω... Συγνώμη πατρίδα, το παίρνω πίσω.

      Όπου κι αν ταξιδέψεις, η σύγκριση μ' αυτόν τον τόπο (το φυσικό και το παραδοσιακό, όχι το σύγχρονο, δομημένο περιβάλλον) είναι συντριπτική. Το ίδιο και το κλίμα. Είμαστε στόχος, δυστυχώς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΗΛΕΑΣ 06/03/2010 13:51:11

      έφυγα, και γύρισα πίσω, γιατί αυτή η σκέψη "κόλλησε" στο μυαλό μου: μα ναι, είναι σε μεγαλύτερη κλίμακα αυτό που χρόνια γίνεται στο κέντρο της πόλης - με υποβάθμιση να φύγουν οι αυτόχθονες, πουλώντας φθηνά την ιδιοκτησία τους.

      ...και άρχισε δαιμονισμένα να με κυνηγάει μια άλλη σκέψη: όλη η άθλια επίθεση της 30ετίας στην παιδεία, τα ήθη μας, την κρατική υπόσταση και την οικονομία, υπηρετούνε μήπως τον αυτό σκοπό ?

  22. nov11 avatar
    nov11 05/03/2010 23:51:35

    ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΛΠΑ ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ.
    Κύριος στόχος ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟΣ ΑΝΑΚΑΤΑΝΟΜΗ και τροφοδοσία ΔΑΝΕΙΩΝ στα νέα κρατίδια με μοχλό τις ΤΡΑΠΕΖΕΣ και οφέλη τα κέρδη τους και όλα τα συναφή(υπέδαφος κοιτάσματα κλπ.) που γνωρίζουμε ποιοί τα διαχειρίζονται.(βλπ.σχέσεις Τουρκίας-ΗΠΑ...αναγνώριση της γενοκτονίας των Αρμενίων και οικονομική κατάσταση Ελλάδας)
    Δεν είναι άσχετές κάτι δηλώσεις που ψέλλισε ο Ερντογάν για εξοπλισμούς...κάτι μυρίζονται κι αυτοί...

    • ΝΕΜΟ avatar
      ΝΕΜΟ @ nov11 06/03/2010 01:57:52

      ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ!

      ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ, ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΕΛΕΓΧΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΦΙΛΟΥΣ" ΜΑΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ...ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.....ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΤΟ "ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ" ΚΑΙ ΟΙ ΓΚΡΙΖΟΙ ΛΥΚΟΙ....ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΚΡΙΖΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ ΜΑΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΜΕ?? ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ 'Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ??

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/03/2010 00:12:38

    Αν και κάνω συνήθως πλάκα και ενίοτε είμαι και ήρεμος έχω αρχίσει να τα παίρνω άγρια με αυτόν τον απίθανο τύπο.
    Τον Πρωθυπουργό της Ελλάδας που το μόνο πρόβλημα που βρήκε στην πώληση Ελληνικού εδάφους είναι ότι το αντίτιμο θα είναι άπαξ.
    Εδάφους που κάποιοι μάτωσαν για να είναι Ελληνικό.
    Εδάφους που κάποιοι το ποτίζουν με ιδρώτα και το ντύνουν με όνειρα
    Εδάφους που κάποιοι είναι έτοιμοι να ματώσουν αν χρειαστεί να μείνει Ελληνικό.

    Η παραχώρηση λοιπόν Ελληνικού εδάφους είναι θέμα τιμήματος;
    Μήπως με χρονοχρέωση τον βολεύει;
    Ας του πει κάποιος ότι όταν πάει έξω δεν είναι ούτε Γιώργος ούτε Παπανδρέου αλλά Πρωθυπουργός της Ελλάδος.
    Οταν από την μία πλευρά είναι θέματα εθνικής κυριαρχίας από την άλλη δεν είναι ούτε δικαιολογίες ούτε αστειότητες αλλά ΟΧΙ, αν έχει διαβάσει ποτέ ή έχει ακούσει τη λέξη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 06/03/2010 00:44:22

      Ιθαγενή, έχεις να ακούσεις ακόμα.......πράματα και θάματα.
      Αυτό που διαπιστώνεις τώρα είναι η αιτία που επιμελώς το κρύβουν το GAP. Ξέρουν ποιός είναι και τί έχει στο μυαλό του, αλλά και πόσο ικανός είναι να ξεπουλήσει τα πάντα για μια φωτό δίπλα σε ηγέτες.

  24. Spm avatar
    Spm 06/03/2010 00:25:24

    Ενα το ευχαριστω του Σημιτη στους Αμερικανούς για τα Ιμια το ΄96, τώρα μας ήρθε το δεύτερο -κατ επαναληψη αυτο- ευχαριστώ του ΓΑΠ στους Γερμανούς.
    Οι κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ, διαχρονικά γεμίζουν τις ελληνικές ψυχές με "Εθνική Υπερηφάνια".
    Οσο για την απάντηση που αφορα τα νησιά μας, είχε στείλει προχθές στη δημοσιότητα, κάνοντας προπόνηση προετοιμασίας στους Ελληνες, το teaser, ο Αναπληρωτης Υπουργός Εξωτερικών, λέγοντας ότι "δεν έχει τεθει τετοιο θεμα". Αργοτερα οταν τεθεί, δηλαδή, θα είναι ετοιμοι να το βάλουν στο τραπέζι των συζητήσεων.
    Πάνε καλά οι άνθρωποι? Θα τρελεθούμε τελείως σ αυτη τη χωρα, μ αυτούς τους τύπους, που μας κατσικοθηκαν?
    Ελεος!!!

  25. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 06/03/2010 00:40:22

    Ακου..."αγαπάμε τα νησιά μας" !
    Τα νησιά μας είναι η ταυτότητά μας....!

  26. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 06/03/2010 00:41:38

    @anonymous

    Οχι δεν ειπα αυτο. ΔΙαβασε παλι πρσεκτικα τι λεω

  27. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/03/2010 00:57:04

    Δείτε με τα 12και30 το παίχτηκε:

    http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=110463

    Σε ερώτηση στο για στο αν θα πουληθούν ελληνικά νησιά μετά την ανεπαίσχυντη και αισχρή πάσα στο ΓΑΠ χωρίς καμιά σύσταση για να βάλει στην θέση του.

    Ο ΓΑΠ αρνείται με ένα τόνο ευπρέπειας ότι δεν γίνεται αυτό μπλα μπλα αντί να του κόψει μαχαίρι και να τον βάλει στην θέση του. Αντιπροτείνει μάλιστα να τοποθετηθούν Γερμανικές ανεμογεννήτριες!!!

    Η απάντηση στα Αγγλικά βέβαια ενώ αργότερα επανήλθε στα ελληνικά εν αντιθέσει με την Μερκελ που μίλησε μόνο στα Γερμανικά.

    Απορώ τι μπορούμε να περιμένουμε σε κρίσιμα εθνικά θέματα, τι έχουμε να δουμε ακόμα;;

  28. george avatar
    george 06/03/2010 01:34:31

    Πάντως αυτός ο έντονος "αντιγερμανισμός" όπως και ο "εκβιασμός" του ΔΝΤ, είναι πολύ παράξενοι. Μου φαίνεται ως εξαιρετικά αφελές ότι μια μέρα οι Γερμανοί έγιναν τόσο επιθετικοί με τους ΄Έλληνες, σχετικά με το αν θα μας δανείσουν χρήματα. Για την φιλοευρωπαϊκή Γερμανία, η Ελλάδα είναι αναπόσπαστο μέρος της Ευρώπης, τόσο από την πλευρά της παράδοσης και του πολιτισμού, όσο και από την πλευρά της οικονομικής επιρροής. Επίσης, η Γερμανία με θετικό εμπορικό ισοζύγιο και πλεονάσματα σε Ευρώ, δε νομίζω ότι θέλουν αποδυναμωμένο ευρώ, που θα μείωνε την αξία των πλεονασμάτων τους. Από την άλλη πλευρά με αυτόν τον τρόπο, στο τέλος θα κατορθώσουν ένα σταθερά φιλοευρωπαϊκό έθνος όπως είναι οι Ελληνες, να το αλλοτριώσουν και να το κάνουν φοβικό προς την Ευρώπη.
    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι τα περισσότερα από τα κείμενα και οι επιθέσεις που δεχόμαστε είναι κατευθυνόμενες. Το ερώτημα είναι ποιοι το κάνουν και γιατί. Έχω την αίσθηση ότι τελικός στόχος είναι η έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ. Με αυτόν τον τρόπο όμως ποιός ωφελείται? Η Γερμανία, η οποία ναι μεν μπορεί να κάνει τη ζώνη του ευρώ πιο αποτελεσματική, όμως κινδυνεύει να μετατρέψει την νομισματική ένωση σε μια χαλαρή λέσχη, όπου ο καθένας όποτε θέλει μπαίνει, όποτε θέλει φεύγει και γενικά χάνει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του νομίσματος? Η Ελλάδα, η οποία θα αποσταθεροποιηθεί και γεωστρατηγικά (ύστερα από την οικονομκή αποσταθεροποίηση) και άρα θα είναι πιο ευάλωτη σε κινδύνους, οι οποίοι δεν είναι φιλικοί προς την Ευρώπη (Βλ. Τουρκία)?
    Τα δεδομένα δείχνουν ότι οφελειμένοι μπορεί να είναι οι αντίπαλοι της ΕΕ, δηλαδή οι ΗΠΑ, η Ρωσία, η Κίνα κλπ. Ισως λοιπόν αυτοί να είναι και οι υποκινητές αυτής της "φούσκας διαφωνιών" και κυρίως οι ΗΠΑ, οι οποίες ελέγχουν σημαντικό μέρος της ενημέρωσης και άρα έχοντας τη δυνατότητα μεγέθυνσης (σαν μεγάφωνο) της διαφωνίας όπως θέλουν και με την ένταση την οποία θέλουν.

  29. Έλλην του εξωτερικού avatar
    Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 01:56:30

    Υποτίθεται ότι οι (αυτόχθονες) Έλληνες αγαπάνε τον τόπο* τους...
    (*Πατρίδα = χώρα/έδαφος/θάλασσα/αέρας/περιβάλλον + Κοινωνικό σύνολο/συνάνθρωποι)

    Τότε γιατί:
    Χτίζουν όπου να είναι, πχ. σε καμμένες εκτάσεις και πάνω σε ρέματα
    Πετάνε σκουπίδια και μπάζα όπου τους βολεύει
    Καταστρέφουν το περιβάλλον με ΧΥΤΑ (έχουν καταργηθεί σε σοβαρές χώρες)
    Αποκρύπτουν φόρους από το Κράτος και ταυτόχρονα ζητούν 'κοινωνικό κράτος' (με δανεικά)
    Αποδέχονται (έστω και έμμεσα) τη σαπίλα στις Δημόσιες Υπηρεσίες
    Περιμένουν να ζήσουν καλά και χωρίς αρκετή εργασία

    Οι περισσότεροι Ελλαδίτες που γνωρίζω είναι πάνω από όλα 'παρτάκηδες' και νοιάζονται μόνον για τον εαυτούλη τους.

    Δώστε ΟΛΗ την Ελλάδα αντιπαροχή στους Γερμανούς και θα τη φροντίζουν πολύ καλύτερα από εσάς.

    Περαστικά σας!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 09:48:17

      Σε ποια χώρα μένεις αγαπητέ;

      Γιατί αν μένεις στην Γερμανία βούβα.- δεν δικαιούσαι να μιλάς μιας και έχει λαδώσει την υφήλιο για να πάρεις δουλειές μέσα στα σκατα και την βρωμιά είσαι.

      Αιντε για να μην σου και άλλα, με το κάθε γερμανοτσολιά.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Έλλην του εξωτερικού 06/03/2010 12:50:23

      όμοιος ομοίω αεί πελάζει - για σένα και τους παρτάκηδες φίλους σου

  30. piraxtiri avatar
    piraxtiri 06/03/2010 03:07:38

    αλλαζουμε η βουλιαζουμε μας ελεγε στις ευρωεκλογες,,,,,,,,,,,,,,,ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ,,,,,,,,,,,ΒΟΥΛΙΑΞΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ................!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  31. ares avatar
    ares 06/03/2010 03:15:13

    Ηταν τόσο θλιβερός ο πρωθυπουργός όσο και εμείς οι ίδιοι……

  32. aris53m avatar
    aris53m 06/03/2010 08:51:23

    ...«Δεν θα λύσουμε το πρόβλημα πουλώντας τα νησιά…» (!!!) απάντησε ο Έλληνας πρωθυπουργός καταφανώς ανήσυχος (για να το πούμε μαλακά) μετά την συνάντηση με την Μέρκελ. Αντί να χαρακτηρίσει την ερώτηση και τις σχετικές δηλώσεις απαράδεκτες. Αντ.ί να πεί κατηγορηματικά οτι “δεν τίθεται θέμα κυριαρχίας των ελληνικών νησιών“, μιλούσε για solar energy and green horses...

    Το άκουσα και δεν πίσευα στα αυτιά μου ...

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/03/2010 09:09:33

    Όλα ήταν μια φασαρία για το τίποτα. Δηλαδή, μετά 4-5 μήνες είπε ο -- να μην αρχίσω να τον βρίζω με λέξεις ανάρμοστες -- τύπος που εκλέξαμε δίκαια και δημοκρατικά για Πρωθυπουργό, ότι θα δώσει τον έλεγχο της ΔΕΗ και του ΔΕΣΜΗΕ, θα γεμίσει την Ελλάδα "Πρασίνη" σαβούρα εισαγόμενη από την Γερμανία, δίχως άλλο, θα φέρει Γερμανική τεχνογνωσία για σκουπίδια (άντε γιατί από το 2000 σέρνεται το αίτημα), θα δώσει τα νερά. Ό,τι δεν πρόλαβε να κάνει ο Σημίτης, συν τα πράσινα ιδεοληπτικά.

    Θα αρχίσω να έρχομαι στα λόγια του Ορέστιου. Υπάρχει εγκέφαλος ανάμεσα στα αυτιά του ανθρώπου; Ή μπουρμπουλήθρες;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ archaeopteryx 06/03/2010 10:31:13

      Μα το είπε καθαρά ο ΓΑΠ όταν τον ρώτησαν αν θα πουλήσει ελληνικά νησιά! Αφού είπε πολλά για διάφορα χωρίς να του το ξεκόψει. Στο τέλος είπε μα αφού έχετε κάποια ενδιαφέροντα προϊόντα ανεμογεννήτριες φωτοβολταϊκά αυτέ πρέπει να εγκαταστήσουμε σε ελληνικά νησιά ώστε να γίνουν πράσινα.

      Ιδού το όραμα του Γιωργάκη να γεμίσει τα τουριστικά νησιά με αμφιβόλου αποτελέσματος ανεμογεννήτριες να ενισχυθεί η γερμανική βιομηχανία ΑΠΕ και να επιδοτούμε και από πάνω μεγαλοεταιρίες πληρώνονταν διπλάσια και τριπλάσια το ρεύμα!

  34. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2010 10:33:49

    Σε μια διαπραγμάτευση και σε μια τόσο κρίσιμη συνέντευξη οι κουβέντες πρέπει να είναι μετρημένες με το σταγονόμετρο και να χαράζεται αμέσως η κόκκινη γραμμή.
    Αυτό ΔΕΝ έγινε χθες.
    Ακούσαμε υπερβολικά πολλές ευχαριστίες, μια ευγενική και αξιοπρεπή έστω, υπεκφυγή στο θέμα της πώλησης των νησιών ΜΑΣ και εκτροπή ξαφνικά της συζήτησης με ατέρμονα πολυλογία στις Α/Γ με γερμανική τεχνολογία και στη μετανάστευση!
    Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω ιδεοληψιών, του διαπραγματευτικού ελλείμματος που φάνηκε ξεκάθαρα πλέον αλλά και της επικοινωνιακής ΥΣΤΕΡΗΣΗΣ! οδηγεί σε μια πάρα πολύ επικίνδυνη κατάσταση για τη χώρα μας, αυτήν που στην παγκόσμια διαπραγματευτική γλώσσα ονομάζουν κατάσταση LOOSE-WIN.

    Η αντιθετική ενδυματολογική σημειολογία μεταξύ των δύο, ειδικότερα το αυστηρό στρατιωτικού τύπου σακάκι της καγκελαρίου με τον χαρακτηριστικό γιακά της γερμανικής στρατιωτικής στολής μου διέλυσε κάθε πιθανότητα αισιοδοξίας.

    Ας φροντίσουν τουλάχιστον οι σύμβουλοι και οι επικοινωνιολόγοι να συμβουλεύσουν στις επόμενες συναντήσεις με Σαρκοζί και Ομπάμα οι κουβέντες να είναι ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ.
    Όπως ο σοφός απλός ελληνικός λαός που τον έχετε ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ! "να βουτήξουν μερικοί τη γλώσσα στο μυαλό μας πριν μιλήσουν!"
    Μήπως περισώσουμε ότι περισώζεται ακόμα.

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2010 10:36:34

    διόρθωση:
    Όπως λέει ο σοφός απλός ελληνικός λαός που τον έχετε ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ! “να βουτήξουν μερικοί τη γλώσσα στο μυαλό τους πριν μιλήσουν!”
    Μήπως περισώσουμε ότι περισώζεται ακόμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 06/03/2010 13:18:32

      Aλλενάκι, για να συμβεί αυτό που λές βασική προϋπόθεση είναι να υπάρχει μυαλό. Στην προκειμένη έχουμε ένα μεγάαααλο κεφάλι με ωραίο χαμόγελο (μπρρρρρρ), μύστακα, και καθόλου μυαλό.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 06/03/2010 13:50:20

      +1

      :)

  36. Νίκος avatar
    Νίκος 06/03/2010 10:49:51

    Πολλα λογια, δικαιολογημενα βεβαια. Δυο λεξεις που τις ειπα πριν καιρο και θα τις λεω μεχρι να "μαλλιασει" η γλωσσα μου, που λενε και στο χωριο μου.

    ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, και τωρα σε παγκοσμια θεα.

  37. nasos avatar
    nasos 06/03/2010 10:52:36

    Τέρμα πια το παραμύθι που μας ταϊζαν οι μαφιόζοι εκσγχρονιστές του Αρχιδοσίλογου Σημίτη σχετικά με τα δήθεν ωφέλη που θα είχαμε από το Ευρώ.
    Το πιο βασικό από όλα,τα χαμηλά επιτόκιο-και αυτό συζητήσιμο είναι-χάθηκε πλέον.
    Το μόνο που μας κρατάτει μέσα στην Ευρωζώνη είναι το θηριώδες Δημόσιο Χρέος.

  38. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 06/03/2010 11:26:12

    ΑΙ ΧΑΘΕΙΤΕ ΜΥΡΜΗΓΚΑΚΙΑ ΓΑΠ ΚΑΙ ΣΙΑ....

  39. george avatar
    george 06/03/2010 14:51:42

    Πιστεύω τελικά ότι ήταν μεγάλο λάθος του ΓΑΠ να συναντήσει την Μέρκελ μετά τα μέτρα. Αν θέλει πολιτική στήριξη αυτή μπορεί να του τη δώσει η Ευρωπαϊκή Ένωση, ως συλλογικός φορέας και όχι κάθε μέλος ξεχωριστά. Για τον ΓΑΠ και την Ελλάδα θα ήταν μεγάλη ευκαιρία να δώσει ώθηση για εμβάθυνση της ΕΕ, σε πολιτικές και μέτρα, συναντώντας αμέσως μετά τα μέτρα τον πρόεδρο της ΕΕ, ή τον πρόεδρο της Επιτροπής και όχι τους ηγέτες Γερμανίας - Γαλλίας. Διότι, οι Γερμανοί πολιτικοί σκέπτονται πρώτα από όλους τους γερμανούς ψηφοφόρους και όχι την ευρωπαϊκή αλληλεγγύη και μας προτείνουν μέτρα για το όφελος των χωρών τους και όχι της Ευρώπης συνολικά. Άλλωστε, οι μόνες προτάσεις της Μέρκελ είναι να μας βοηθήσει (με το αζημίωτο φυσικά, και ως Γερμανία φυσικά) σε θέματα ενέργειας, περιβάλλοντος, τηλεπικοινωνιών κλπ. Με άλλα λόγια να μετατραπούμε σε προτεκτοράτο των Γερμανών, πρόταση η οποία σαφώς και μας υποτιμά, αφού είμαστε ισότιμο μέλος σε έναν κοινό οργανισμό (ΕΕ και Ευρωζώνη), και όχι μια χαλαρή συμμαχία κρατών.
    Η συχνή συναναστροφή με τους ηγέτες των Ευρωπαϊκών χωρών, το μόνο που κάνει είναι η παλινδρόμηση στην εποχή του προπροηγούμενου αιώνα (18ου δηλαδή), κατά την οποία ζητάγαμε από ξένα κράτη βοήθεια.

  40. Aggelos avatar
    Aggelos 06/03/2010 17:44:15

    Ο γαπ φαινεται σαν παιδι της καρπαζας απεναντι στη <μερκελ,ενω ο Καραμανλης ειχε οντοτητα,σθενος..γυατο και δεν τον πηγαινε τοσο η μερκελ.ειχε ψυχρες σχεσεις..
    μια καρπαζα στο γιωργακη αρκει.

  41. xaroylhs avatar
    xaroylhs 06/03/2010 17:51:02

    ..Γιώργαρε δεν κάνεις τίποτα !! βεγκετέριαν είσαι τι περιμένει κανείς .
    Αν η κα Μερκελ ή Άγκελα όπως λές και εσύ δεν ζούσε στην ανατολική Γερμανία και είχε επισκεφτεί σαν νεαρά γερμανίδα τουρίστρια (πώς το λέει ο Τζίμης Πανούσης; ..διψασμένη για σπ....)τα Ελλήνικά νησιά την δεκαετία τού 70 τώρα θα τραγούδαγε ..συρτάκι και Ζόρβας και θα θυμόταν με νοσταλγία τον ή τούς very hot Greek lovers , θα γλειφότανε για ..μουζάκα , θα γλυκοκοίταζε τον ΓΑΠ (τρομάρα του!) και θα τον χαρτζηλίκωνε γερά

  42. Ανδρεας45 avatar
    Ανδρεας45 07/03/2010 06:27:06

    Ας πουλησουμε τουλαχιστον τα νησια και τις βραχονησιδες που λενε οι τουρκοι
    οτι βρισκονται στις γκριζες ζωνες,αγου εμεις δεν μπορουμε να τα προστατεψουμε
    θα τα προστατεψουν οι αγοραστες.