#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2008 23:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ευτυχώς, έχουμε ακόμα χιλιάδες στρέμματα» (!!!)


Έχουμε, ευτυχώς, εκατοντάδες χιλιάδες στρέμματα δασών» δήλωσε ο κ. Θεόδωρος Ρουσόπουλος, απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου γιατί η κυβέρνηση δεν έχει πάρει τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία των δασών με αποτέλεσμα να έχουμε εκατοντάδες μέτωπα σε εξέλιξη σε όλη την χώρα. 




Δεκάδες περιοχές σε όλη την Ελλάδα βρίσκονται από το πρωί της Τετάρτης σε πύρινο κλοιό. Από τα ξημερώματα έως το απόγευμα ξέσπασαν 52 φωτιές οι οποίες με σύμμαχο τον δυνατό άνεμο εξαπλώνονταν γρήγορα, καθιστώντας δύσκολη την κατάσβεση. Τέμπη - Σέρρες- Τρίπολη- Μαρκόπουλο Ωρωπού- Οινόη- Κέρκυρα -Ασπρόπυργος- Άνδρος- Θεσσαλονίκη, στην περιοχή Μαρούδα του δήμου Αρέθουσας και στο Σόκολο Αριδαίας, είναι τα μέτωπα που μαίνονται από χτες.Καμένη γη άφησε πίσω της η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε στα Δερβενοχώρια, όπου περίπου 2.500 στρέμματα από τον τελευταίο πνεύμονα πρασίνου της περιοχής έγιναν στάχτη, ενώ ένα σπίτι υπέστη σοβαρές υλικές ζημιές. Και σε αυτήν την περίπτωση κάτοικοι αλλά και τοπικοί φορείς μιλούν για ολιγωρία και τραγική έλλειψη συντονισμού των δυνάμεων της Πυροσβεστικής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/07/2008 00:18:39

    Φαντάζομαι το ευτυχώς αφορούσε:
    ή τις ...οικιστικές δυνατότητες που μας έχουν απομείνει
    ή το Υπουργείο Περιβάλλοντος - Παπαρολογίας που θα ιδρυθεί το 2009 -10 -11....

    ΥΓ

    οι άνθρωποι που δεν μπορούν ...όχι μόνο:
    να συντονίσουν τα μέσα που διαθέτουν,
    να καλύψουν τις ελλείψεις στα μέσα,
    να ασκήσουν πολιτική πρόληψης / αναδάσωσης / προγραμματισμού,

    αλλά δεν ξέρουν και πότε να ....ΣΙΩΠΟΥΝ

    (αγαπητέ κ Παυλόπουλε είσαστε ακόμα έτοιμος ή ...παίσατε από τα σύννεφα ή ξανά ήρθε ο στρατηγός άνεμος ΓΙΑΤΊ όπως δηλώσατε
    "Πρωτίστως, βοηθάει το γεγονός
    πως έχουμε ενιαίο Υπουργείο.
    Το δεύτερο είναι πως οι προετοιμασίες
    έχουν αρχίσει ήδη από τον Φεβρουάριο.
    Οι εποχιακοί δασοπυροσβέστες
    είναι από την πρώτη Απριλίου
    στις θέσεις τους σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια,
    με οχτάμηνη σύμβαση αντί για την εξάμηνη
    που είχαν πριν.
    Τα κονδύλια της πυροπροστασίας,
    από 1ης Μαίου, στους λογαριασμούς
    τοπικής αυτοδιοίκησης είναι μιάμιση φορά παραπάνω,
    από 23 εκ. € πήγαν στα 33,5 εκ. €.
    Θα γίνει έλεγχος για το τι έχει γίνει
    στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου."

    ΟΚ "...Για ολιγωρία και τραγική έλλειψη συντονισμού των δυνάμεων της Πυροσβεστικής."ΑΛΛΑ

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ?

  2. maquis avatar
    maquis 17/07/2008 03:06:15

    Κάτι ξέρει απο στρέμματα ο Ρουσσό, βλέπε και στην Πάρο (στο Υστέρνι) όπου και το Νο2 εξοχικό του, με τις παράνομες κατατμήσεις της ΤΕΡΝΑ. Με τη δήλωση αυή και μόνο φαίνεται το θράσος και η αλαζονεία της εξουσίας. Οπως λέμε λεφτά έχουμε, ξοδεύουμε... στρέμματα έχουμε τα καίμε.

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/07/2008 08:11:05

    Ουτε με το ακαταλογιστο δεν σωνεται..Ελεος!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 08:29:33

    Η συμπεριφορά μας στο θέμα των δασών έχει συμπτώματα αυτοκτονικών συνδρόμων. Η Ελλάδα θα ερημοποιηθεί, ανεπιστρεπτί. Αυτά τα περί αναδασώσεων είναι το τέταρτο μετά τα τρία μεγάλα ψέμματα.

    Όσο για τις δηλώσεις του κυβερνητικού εκπροσώπου, εκτιμώ ότι ο ομόλογός του, του Ιράν,ή της Ζιμπάμπουε, είναι πολύ πιο σοβαροφανής και όμορφος.

  5. ataktos avatar
    ataktos 17/07/2008 08:35:25

    tin idia ora pou o GAP ston Epidotoumeno Taksiarhi me ta "eleftera" MME to epezan sto STANO D.D.ARNAIAS 10 hiliometra apo ton Taksiarhi mia bomba toksiki me methanio eskase .Den tin ide kanenas sosialistis oute MME . I kseftila sinehizete.

  6. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 09:36:41

    Ναι η αλήθεια είναι πως η Εκάλη έχει ακόμα δέντρα! Τι τους νοιάζει; Αλίμονο σε εμάς που ούτε οικοπεδοφάγοι είμαστε ούτε ασύμμετρη απειλή αποτελούμε ούτε πυρομανείς είμαστε! Αλήθεια, όλοι αυτοί με την ιδιαίτερα ευαίσθητη οικολογική συνείδηση που έχουν κρυφτεί; Γιατί δεν διοργανώνουν αυθόρμητες αναδασώσεις; Πιστεύω πως η ανταπόκριση του κόσμου θα ήταν μεγάλη, τουλάχιστον από τοπικές κοινωνίες.

  7. ataktos avatar
    ataktos 17/07/2008 09:47:15

    ke otan egrapsa gia ton GAP ke to STANO min nomizete oti avti tin ora den simbeni to idio fenomeno stin Simi dil ston DIMO JERISOU .alla ipame ke gawos ke blaks to pedi

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 09:47:43

    @Σαος
    Η λαϊκή αυθόρμητη αναδάσωση είναι σαν το μυστρί του Παπαδόπουλου, καλή για εικόνα στην τιβι. Για να ξαναγίνει ένα δάσος σαν της Πάρνηθας θέλει 50 χρόνια κατ ελάχιστο, με την προϋπόθεση ότι βρέχει, δεν έχει καύσωνες, δεν περνάν άνθρωποι...και τότε σε μια υποβαθμισμένη εκδοχή. Οι πιθανότητες είναι ότι με εξαίρεση τα απόκρημνα, η Πάρνηθα σε 50 χρόνια θα είναι σαν την ...Μαγούλα, ή, άντε, την Εκάλη. Η Εκάλη τότε θα είναι σαν τα Πατήσια. Αυτό που δεν μπορώ να προβλέψω είναι πως θα είναι τα Πατήσια.

  9. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 10:20:34

    @archaeopteryx

    Ε, τότε φίλε ας καθίσουμε να περιμένουμε τους άχρηστους να σηκώσουν τον ποπό τους και να λάβουν μέτρα! Μέτρα τα οποία δεν έχουν λάβει ποτέ τους μέχρι τώρα! Προφανώς οι Καναδοί που έχουν ειδικούς υπαλλήλους για την αναδάσωση δεν είναι στα καλά τους! Ε, ας τους στείλουμε τον Ρουσόπουλο να τους φέρει στον ίσιο δρόμο με το "έχουμε πολλά στρέμματα ακόμα".

    Βλέπεις, σε αυτή τη χώρα δεν πρέπει να υπάρχει δασική υπηρεσία γιατί έχουμε ανάγκη από χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους που έχουν κατάλληλα προσόντα π.χ. δεξιοτεχνία στις σφραγίδες, στο σάλιωμα φακέλων και μεγάλη αντοχή στο πολύωρο καθισιό!

    Αυτή η χώρα δεν είναι στον αυτόματο πιλότο! Αυτή η χώρα δεν έχει ούτε καν αυτόματο πιλότο και πέφτει, σχεδόν, κάθετα! Η σύγκρουση, αναπόφευκτη!

  10. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 17/07/2008 10:52:19

    Ο Πρωθυπουργός της Ελλάδος Ρουσόπουλος μίλησε....
    γιατί υπάρχει αντίρρηση?Αυτός κάνει κουμάντο,ξυπνήστε.

  11. Lmpg avatar
    Lmpg 17/07/2008 12:14:13

    Κύριοι,

    Όταν ένας λαός (έστω ο μισός ή έστω το 40%) θέλησε να τους δώσει πάλι την εξουσία ενώ είχαν κατακάψει τον εθνικό πλούτο, τη ζωή μας, τον αέρα που αναπνέουμε, καλώς γίνονται όσα γίνονται.

    Οι ανίκανοι και οι ανόητοι δεν αλλάζουν προς το καλύτερο ποτέ... Μάλλον επί τω χείρω.

  12. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 12:22:31

    @archaeopteryx
    "δεν μπορώ να προβλέψω είναι πως θα είναι τα Πατήσια"

    κάτι σε Blade Runner ίσως?

  13. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 12:36:22

    @Φιδιας

    Συμφωνώ, σαν τα πλάνα του Blade Runner.

    Μάλλον θα κυβερνούν και replicants με την μορφή του "Καταλληλότερου" και του Ρουσόπουλου, που θα παίρνουν πραγματικές πλειοψηφίες αφού θα τους ψηφίζουν στρατιές από replicants με ειδικές ικανότητες ψηφοφόρου.

  14. Καμένος avatar
    Καμένος 17/07/2008 16:15:43

    Θυμάται μήπως κανείς, ποιός έθεσε όρο για την ανάπτυξη της χώρας, την πάταξη της Αρχαιολογικής και της Δασικής Υπηρεσίας, αυτών των δύο «πληγών που εμποδίζουν την απελευθέρωση της γης από τα δεσμά της»;


    http://www.iospress.gr/mikro2005/mikro20050423.htm

    Εχει από χρόνια καλλιεργηθεί η πεποίθηση ότι πρέπει να σεβόμαστε τα αρχαία, αρκεί να μη βρίσκονται στην αυλή μας.
    Αυτό ισχύει για τους απλούς πολίτες, τους ιδιοκτήτες ενός μικρού οικοπέδου και τους μικροεργολάβους,
    αλλά και για τις μεγάλες εταιρείες κτηματαγοράς, τις κατασκευαστικές και για το ίδιο το Δημόσιο.


    Ακόμα πιο ωμά είχε προβάλει το ζήτημα ο κ. Μητσοτάκης έπειτα από επίσκεψη στον κ. Αλογοσκούφη στις 14 Ιανουαρίου,
    όταν έθεσε όρο για την ανάπτυξη της χώρας την πάταξη της Αρχαιολογικής και της Δασικής Υπηρεσίας,
    αυτών των δύο «πληγών που εμποδίζουν την απελευθέρωση της γης από τα δεσμά της».
    Ο υπουργός Οικονομίας φάνηκε να παίρνει το μήνυμα και ομολόγησε ότι
    «ο κ. Μητσοτάκης μάς έδωσε πολλές κατευθύνσεις για το πώς θα επιταχύνουμε την ανάπτυξη».

  15. Theodore avatar
    Theodore 17/07/2008 19:18:47

    Μα ο σκατογερος ο δρακουμελ, αυτο το τερας απληστιας, ακομα και τωρα, ονειρευεται πως θα μεγαλωσει την αξια τιποτα χωραφιων που εχει;
    Τι διαολο, μαζι του θα τα παρει;
    Αλλα και οι κατοικοι αυτης της υπεροχης χωρας, που δυστυχησε να κατοικηθει απο απληστα και δειλα ανθρωπακια, εχουν την ιδια ευθυνη και γιατι τους ψηφιζουν αυτους τους αλητες, αλλα και γιατι κανουν κι αυτοι τα ιδια.
    Και δεν καταλαβαινουν, οτι τα σπιτια, δεν τρωγονται. Ουτε τα λεφτα, γενικως.Και οτι τα παιδια τους, δεν μπορουν να ζησουν μεσα σε ενα τετοιο σεληνιακο τοπιο και θα καταντησουν ψυχωτικα.
    Αλλα ποιος τοχασε,(το μυαλο), για να το βρουν αυτοι;