#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευτελίζονται τα πάντα



Κλειδωμένος στο γραφείο του είναι ο Πρόεδρος της Βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος…. ούτε μια διαμαρτυρία για την γελοιοποίηση της Βουλής από τον τηλεοπτικό σταθμό Star.

Όπως μας λένε βουλευτές τα έχασαν βλέποντας την περασμένη Πέμπτη το ρεπορτάζ στις ειδήσεις του τηλεοπτικού σταθμού Star όπου «δημοσιογράφος»  έριχνε ένα πλαστικό φίδι στην είσοδο που μπαίνουν ο πρωθυπουργός και οι υπουργοί για να τρομάξουν οι βουλευτές και να γελάσουν οι… τηλεθεατές!

Ανάστατοι οι βουλευτές για το επίπεδο στη Βουλή…

Μαύρο φίδι θα τους φάει δηλαδή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 14/06/2010 13:26:11

    Βάλε τον μπερέ και ετοιμάσου.......

  2. Orestios avatar
    Orestios 14/06/2010 13:33:49

    Τέλειο σκηνικό.
    Το σύστημα καταρρέει και ακόμα δεν έχετε δει τίποτα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 14/06/2010 13:58:24

      Το ερώτημα είναι αν θα τολμήσουν να ανοίξουν πυρ κατά του λαού. Αν δεν τολμήσουν, θα πέσουν για πλάκα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 14/06/2010 13:59:43

        Αν τολμήσουν όμως θα λυντσαριστούν

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 14/06/2010 14:03:37

        Θα υπάρξουν μετά άλλου είδους διεργασίες. Ο κόσμος θα πάρει τα όπλα μετά, αλλά το θέμα είναι πόσο μετά.

        Όμως δεν πιστεύω ότι θα ανοίξουν ποτέ πυρ κατά του λαού - ίσως βάλουν ξανά το παρακράτος να καθαρίσει κανέναν, όμως αυτό δεν αρκεί για πάντα, άσε που ο κόσμος είναι υποψιασμένος.

        Το πιθανότερο είναι να πέσουν για πλάκα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 14/06/2010 14:31:35

        Προσπαθούν την ελεγχόμενη κατάρρευση. Αυτό διαπιστώνω μέχρι τώρα. Όμως όταν επιταγχυνθεί η κατάρρευση τα πράγματα θα είναι λιγότερο ελεγχόμενα.
        Όλα είναι πιθανά.
        Το πυρ κατά του λαού είναι το τελευταίο στάδιο.
        Το αμέσως προηγούμενο είναι ο πόλεμος των πόλεων.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 14/06/2010 14:32:01

        Πριν φτάσουμε εκεί: ο λαός, είναι διατεθιμένος να συγκρουστεί με τρόπο που θα προκαλέσει το "πυρ" τους, ή όχι;

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Orestios 14/06/2010 14:05:26

      Εκδικήσου Online!
      Μπορείς!

      http://www.greekpayback.com/

      Ο Ρουσόπουλος είναι δύσκολος στόχος ενω ο Καραμανλής τελευταία στιγμή αφαιρέθηκε γιατί έπιανε όλη την οθόνη μαζί με Βενιζέλο.
      Τον ΓΑΠ σκέφτονται να μην τον βάλουν γιατί συνήθως κάθεται ακριβώς στη μέση ακίνητος σαν το καθυστερημένο.

      • Hot dog avatar
        Hot dog @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 15:11:12

        Αυτό είναι πολύ καλό. Έχω κάνει high score!

      • Kostas avatar
        Kostas @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 19:03:32

        Κατάλαβες φίλε γιατί στους καθυστερημένους δενθα μοιωθούν οι συντάξεις; και θα πέρνουν και τα δώρα, και τα επιδοματα και 13ο και 14ο και επίδομα καθυστερημένου;; Ποιος θα το πάρει; ποιος;;;;;

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 21:10:29

        Δεν πιστεύω να εννοείς τα πραγματικά άτομα με ειδικές ανάγκες. Εκεί είναι να ανοίγεις πυρ κατευθείαν και στις επιτροπές τους και στα ιδρύματα "περίθαλψης" τους, κι όποιον πάρει ο χάρος. Το ποσοστό που θα πάει άδικα δεν θα είναι ούτε 20% σε διαβεβαιώ. Για τέτοιο χάλι μιλάμε.

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:06:03

    Κάποτε ήταν εκεί τα (Θερινά) Ανάκτορα (του Όθωνα).
    Εμπρός της Γής οι Κολασμένοι...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:07:59

      Μήπως λεγόταν και Ούλρικε Μάινχοφ η «δημοσιογράφος» με το πλαστικό φίδι;

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:12:18

        Η Ουλρίκε Μάινχοφ (Ulrike Marie Meinhof 7 Οκτωβρίου 1934 - 8 Μαΐου 1976) ήταν Γερμανίδα δημοσιογράφος και από το 1970 ιδρυτικό και ηγετικό μέλος της ακροαριστερής τρομοκρατικής οργάνωσης Φράξια Κόκκινος Στρατός (RAF), που έδρασε στη Δυτική Γερμανία. Το 1970 συνέβαλλε στην απελευθέρωση του Αντρέας Μπάαντερ (Andreas Baader) από την φυλακή και το 1972 σε πέντε τρομοκρατικές βομβιστικές επιθέσεις που άφησαν τέσσερις νεκρούς. Συλλήφθηκε το 1972 και αυτοκτόνησε το 1976.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:20:40

        Έτσι , για να μαθαίνεις. lol

        p.s 8/10 είπα ? Τώρα που βλέπω και το Επώνυμο κάντο 9/10.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:26:08

        Εγω περιμένω πότε θα ξεκινήσουν τα "GREEK RIOTS" εναγωνίως με ζωντανές συνδέσεις σε ξενόγλωσσα μπλόγκς και ξενόγλωσσα ιντερνετικά άρθρα του εξωτερικού (ξενόγλωσσα στην αρχή για να μη καρφωθούνε χε χε χε)

        Μόλις τελειώσουν με τη Κιργιζία τα εκπαιδευμένα team θα αρχίσουν τα δικά μας λέτε?...LOL

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:30:14

        Η όλη κατάσταση ταλαντεύεται μεταξύ της μακαρίτισσας Ουλρικε και της Σαπφώς - με το σφουγγαρόπανο "θα μπουκάρω μέσα, εδω γίνονται Σόδομα και Γόμορα", και μπούμ το κοκτέιλ Μολότωφ.

  4. GSV avatar
    GSV 14/06/2010 14:12:25

    Οσο χαμηλο και να ειναι το επιπεδο αυτων που απαρτιζουν τη βουλη, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η βουλη σαν οικοδομημα αποτελει ενα συμβολο της Δημκρατιας.

    Δεν εχει κανενας το δικαιωμα να ευτελιζει ενα συμβολο διοτι μεσα απο τετοιες πραξεις ευτελιζει ολοκληρο τον θεσμο της Δημοκρατιας. Και παραπεμπω παλι στον Πλατωνα και τον ορισμο του για τα αισθητα και τις σχεσεις τους με τις ιδεες.

    Προφανως τετοιοι δημοσιογραφοι αγνοουν πληρως τον Πλατωνα και οποιαδηποτε εννοια συμβολισμου που εμπεριεχεται σε ενα αντικειμενο, σε ενα οικοδομημα.

    Παραπεμπω σε μια σοφη ρηση του Δημαρατου απο τη Κορινθο προς τον Φιλιππο τον Β'. Οταν ο φιλιππος αραβωνιαστηκε δευτερη φορα τη Κλεοπατρα ανηψια του Απαλλου, ο Απαλλος ευχηθηκε στον Φιλιππο να αποκτησει απο την ανηψια του νομιμους διαδοχους, κατι που εξοργισε τον πρωτοτοκο υιο του Αλεξανδρο και εγινε αφορμη να καταφυγει ο Αλεξανδρος στην αυλη του παππου του Βασιλεα της Ηπειρου. Επισκεφθηκε λοιπον ο Δημαρατος τον Φιλιππο μιας και τους συνεδεε βαθεια φιλια και ο Φιλιππος ρωτα

    "Δεν μου λες Δημαρατε ομονοουν οι Ελληνες? (Προφανως ηθελε να μαθει εαν οι ελληνες ειναι ετοιμοι να ομονοιασουν για να θεσει εμπρος το μεγαλεπιβολο σχεδιο του για κατακτηση της ανατολης)

    Ο Δημαρατος του απαντα πολυ εξυπνα

    "Δεν σου ταιριαζει Φιλιππε να ασχολεισαι με το αν ομονοουν οι Ελληνες, απο τη στιγμη που δεν διαθετεις ομονοια στο ιδιο σου τον οικο"



    Με το ιδιο σκεπτικο πρωτου τα μεσα μαζικης ενημερωσεως ασχοληθουν με το επιπεδο της πολιτικης ζωης της χωρας ας ασχολειθουν πρωτα με το δικο τους ποιοτικο επιπεδο που προφανως και δεν υπαρχει.

    Οσο για το εν λογω τηλεοπτικο σταθμο η συνεισφορα του στην πολιτιστικη κουλτουρα του εθνους μας ειναι πασιγνωστη. Εαν δημοσιογραφια εχει βαπτιστει η κατινια και η βλακεια τοτε καλα να παθουμε.

    Και σε καμια περιπτωση δεν ανεφερα ολα τα προηγουμενα προκυμενου να υπερασπισθω τους βουλευτες μας. Δεν αξιζουν καμια υπερασπιση εξαλλου.

    Τα ανεφερα προκυμενου να υπερασπισθω τα αυτια μου και τους οφθαλμους μου που τορπιλιζονται απο τεραστιες ποσοτιτες βλακειας και αηδιας καθε φορα που ανοιγω την τηλεοραση αλλα και το πιο σημαντικο να υπερασπισθω συμβολα του εθνους μας. Οπως και το θωρηκτο ΑΒΕΡΩΦ που μετετραπη σε κοσμικο κεντρο!

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ GSV 14/06/2010 14:22:03

      Πρόσεξε ανάρτηση στο youtube και τα κατευθυνόμενα σχόλια απο κάτω...

      Αργεντίνοι σχολιάζουν τους Ελληνες παπάδες!

      http://www.youtube.com/watch?v=825W72Vi6JE

      Ένας εκ των σχολιαστών τάχα μου Έλληνας κι αυτός μπέρδεψε τα greeklish του και γράφει σχεδόν στ Αλβανικά..LOL
      Πως λέμε.. γλώσσεψα τη μπέρδα μου? Κάπως έτσι..

      • Greco avatar
        Greco @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 14:54:52

        ωραιο θεαμα...
        μαλλον τους "χαλαρωσε" το λιβανι και μπηκαν ετσι με τη κορεα

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 14:58:11

        κακε..

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 15:06:17

        κοίταξε όμως τώρα..
        ο Αργεντινός δημοσιογράφος όταν θα του προτάθηκε να σχολιάσει το συμβάν
        (το πως έτυχε το κομμάτι να βρεθεί, να απομονωθεί, να μεταφραστεί και να τυπωθεί δηλαδή γίνει upload δεν το αναλύω...κάποιος κάπου κάποτε.. στην τύχη όλα) θα σκέφθηκε "δεν θα μου κοστίσει τίποτε να το σχολιάσω" και δεν θα ψυλιαστεί τίποτε.
        Ελα όμως που στη εποχή του ίντερνετ είναι δικτυωμένη και ενα τεράστιο σύνολο πολιτικών οργανώσεων κάτω απο τη χρηματοδότηση του γνωστού Τζ. Σόρος που η δουλειά της είναι να αλλάζει το πολιτικό τοπίο σε χώρες και κοινωνίες που δεν μπορούν να αντιδράσουν, όπως πιστεύουν οτι θα είναι σε λίγο και η δική μας..
        Εκεί ακριβώς είναι ο Διάολος που το κανονικό λιβάνι δεν διώχνει, αλλά μόνο το σωστό φρόνημα και οι σωστές ηθικές αξίες. Χωρίς αυτά είμαστε έρμαια.

  5. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 14:16:52

    δε μου λέτε, το STAR είναι που έχει αναλάβει εργολαβία τον Light εξευτελισμό της Χώρας? Για τα άλλα επίπεδα έχουν αναλάβει εργολαβία άλλα κανάλια..

    Αν μες τη γενική αναμπουμπούλα δεν δούμε κρεμάλες εξω απο ολα κανάλια και με το πέρας των ημερών αυτές να ..χρησιμοποιούνται να ξέρετε οτι η αναμπουμπούλα θα είναι εντελώς κατευθυνόμενη.
    Εμένα προσωπικά το STAR είναι το αγαπημένο μου...

  6. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 14/06/2010 14:35:30

    Ρε παιδια επειδη ευτελιζονται τα παντα τι γινεται με τις συζητησεις-συμφωνια για το Σκοπιανο,μουγγα πολυ εχει πεσει,τι ετοιμαζουν.........ακουγονται διαφορα......

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:41:20

    Τα "αντιδεξιά νεο-Δεκεμβριανά" αποκλήθηκαν, υποτίθεται, "Ουκρανικό πορτοκαλί" (κακό χρώμα το πορτοκαλί, σε αντίθεση με το κόκκινο που είναι το καλό).
    Quiz: Άν ποτέ υπάρξουν "δεξιά νεο-Δεκεμβριανά" (λέω μόνον, άν..., μα δεν το βλέπω) πώς είναι καλύτερο ν' αποκληθούν; "Χιλιανή κατσαρόλα"; Ή (ελέω Σαπφώς Νοταρά) "Αθηναικό ξεσκονόπανο μετ' εκρηκτικών";

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:50:59

      τα Ελληνικά νεο-Δεκεμβριανά εννοείς..

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 15:03:47

      Η φονική φωνή της Σαπφούς συνιστούσε μια διαπιστωτική τρομοκρατία, η οποία όμως αρκούσε για να επαναφέρει τον λαό εις την τάξιν. Το σημερινό υποκατάστατο – εκφυλλισμένο όπως κάθε υποκατάστατο – είναι η ιντερνετική αλαλία που εκτοξεύει πληκτρολογική εύφλεκτη ύλη. Κατά συνέπεια να συμπληρώσω στο κουϊζ ως τρίτη επιλογή και την «ντιαντικτυακή μαρφίν-η»...

  8. Greco avatar
    Greco 14/06/2010 14:50:34

    παιδια το ζητουμενο μη τρελαθουμε δεν ειναι να καταρρευσουμε

    το ζητουμενο ειναι να καταλαβει ο γιωργακης οτι ειναι λιγος και να σηκωθει να φυγει

    να αναλαβει ο σαμαρας,ωστε να εχουμε πρωθυπουργο γνησιο εκφραστη της λαικης βουλησης και οχι ανδρεικελο που παρεδωσε τα παντα και ολους στην τροικα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Greco 14/06/2010 14:55:46

      Μα, "Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο';
      (Αυθεντικόν Θεολογο-αντιεξουσιαστικόν σύνθημα).
      Άν δεν καταρρεύσουμε, πώς θ' αναλάβει ο Σαμαράς;

      • Greco avatar
        Greco @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 14:58:59

        ελπιζω να κανεις πλακα
        σε καταρρευση της χωρας για να ωφεληθουν προσωπικα,μονο μειοδοτες ενος εθνους ευελπιστουν (κλασικη λογικη του κκε)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 15:04:30

        Αυτά τα πράγματα δεν σηκώνουν πλάκα.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Greco 14/06/2010 14:56:20

      ακριβώς.
      Τα "GREEK RIOTS" που περιμένει εναγωνίως ο Σόρος, ο Ενρτογάν, η ΜΙΤ, τα Αλβανά, οι Σκοπιανοί, τα ΥπεΕξ και οι ειδικοί συνεργάτες εξωτερικής πολιτικής του Ομπάμα (για να μη τους πω πράκτορες LOL) οι Γερμανοί, το σύστημα ΠΑΣΟΚ, δεν θα λύσουν το πρόβλημα της Ελλάδας. θα λύσουν το πρόβλημα ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ που δε θέλουν την Ελλάδα να υπάρχει, και κυρίως δεν θέλουν τον Έλληνα να υπάρχει.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 15:02:43

        Τα “GREEK RIOTS” τα αναμένουν κυρίως οι εξής: Goldman Sachs, JP Morgan και γενικώς "bare" CD's κατέχοντες.
        Και ψιτ, οι "συνέλληνες" που λυμαίνονταν το δημόσιο χρήμα, που στέρεψε, και τώρα έχουν "παρκάρει" στο City.
        Φυσικά και οι εδώ εκπρόσωποι δημοσίων σχέσεων των πρώτων και των δεύτερων.
        Τα λεφτά των Ελλήνων τους ενδιαφέρουν, οι Έλληνες και η Ελλάδα τους αφήνουν παγερά αδιάφορους.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 15:10:27

        πόσα επεισόδια έχεις χάσει?

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 15:17:40

        Ή πιο εκλαϊκευμένα οι "γυμνοί" και οι "εξαγωγείς ευρώ".

        Σάκε , συγκεντρώσου γιατί μου φαίνεται εσύ έχεις χάσει ολόκληρη season.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 15:49:31

        Αν εγω εχω χάσει σαιζόν εσείς μη χάσατε το πλανήτη ολόκληρο?
        Εύρεση της σημασία της λέξεως "γεωπολιτική":

        γεωπολιτική η [jeopolitikí] Ο29 : η μελέτη της επίδρασης των γεωγραφικών, οικονομικών και δημογραφικών παραγόντων στην πολιτική και κυρίως στην εξωτερική πολιτική των κρατών. || ο συνδυασμός πολιτικών και γεωγραφικών παραγόντων που χαρακτηρίζουν ένα συγκεκριμένο κράτος ή μια περιοχή.

        [λόγ. < αγγλ. geopolitics < geo(graphy) = γεω(γραφία) + politics = πολιτική]

        γεωπολιτικός -ή -ό [jeopolitikós] Ε1 : που ανήκει ή που αναφέρεται στη γεωπολιτική: Ο ~ χάρτης μιας χώρας. Γεωπολιτική θεωρία. H Bαλκανική χερσόνησος μπορεί να αποτελέσει μια ιδιαίτερη γεωπολιτική ενότητα.

        Δεν προσπαθώ να πείσω!
        Ερμηνεύω!

        εύρεση της λέξης "εμηνεία"

        ερμηνεία η [erminía] Ο25 : η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του ερμηνεύω. 1. εύρεση στοιχείων για κτ. άγνωστο ή δυσνόητο, έτσι ώστε αυτό να γίνει γνωστό ή κατανοητό: Λογική / αντιφατική / μυστικιστική ~. Δίνω ~ σε κτ., το εξηγώ. H ~ ενός φυσικού / κοινωνικού φαινομένου. H ~ ενός ιστορικού γεγονότος / της συμπεριφοράς κάποιου. 2α. εξήγηση που γίνεται με ανάλυση του νοήματος: Οι χρησμοί επιδέχονταν πολλές ερμηνείες. H ~ ενός νόμου / ενός διατάγματος / των Γραφών. Aλληγορική ~. β. (για λέξη ή κείμενο) μετάφραση και συχνά σχολιασμένη απόδοση του νοήματος: Aρχαίο χωρίο για το οποίο έχουν προταθεί πολλές ερμηνείες. 3. απόδοση ενός ρόλου, στο θέατρο ή στον κινηματογράφο, από ηθοποιό ή ενός μουσικού κομματιού από μουσικό: Kαλή / άψογη ~. Πρώτο βραβείο ερμηνείας.

        Εσείς παιδιά προσπαθείτε να πείσετε με κάτι μυωπικές κιαλάρες ΝΑ με το συμπάθιο. Σαν τον φόβο της Αριστεράς οτι παρήλθε ο χρόνος της για παράδειγμα.
        Παίξτε αν θέλετε τα κίβδηλα ποσοστά της στο χρηματιστήριο της πολιτικής εξαπάτησης και στο ενεχυροδανειστήριο του δοσυλογισμού. Την συνείδηση τη δική μου όπως για παράδειγμα συνένοχο δεν θα την έχετε.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 16:09:40

        Φυσικά είναι (και) γεωπολιτικό το πρόβλημα.
        Το ότι έχουμε Ευρωπαιστές και Ευρωσκεπτικιστές (όχι μόνο στην Ελλάδα) δεν εξηγείται, παρά μόνον (και) με διαφορετικές αντιλήψεις περί γεωπολιτικής και γεωοικονομικής. Που ανήκουμε ως ευρύτερη ενότητα (μαζί και οι λοιποί της Βαλκανικής, δηλ. της Νοτιανατολικής Ευρώπης);
        Η Ελλάδα είναι μέρος του Ευρωπαικού κόσμου ή της Μέσης Ανατολής; Η τύχη μας συνδέεται (οικονομικά και πολιτικά) πιό πολύ με τους Ιταλούς, Γάλλους, Ισπανούς, Πολωνούς, Σλοβένους κτλ ή με τους Αμερικανούς, Ισραηλινούς, Άραβες και λοιπούς εξω-Ευρωπαικούς; Όσο αρνούμαστε ή δεν θέλουμε ν' απαντήσουμε στο ερώτημα αυτό, είναι αδύνατο να έχουμε σταθερή εξωτερική πολιτική ως χώρα, αλλά και βιώσιμη οικονομική πολιτική.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 16:11:27

        Οι όροι "κέρδους-ζημίας" στην γεωπολιτική έχουν αλλάξει λόγω της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας και της αλληλεπίδρασης της στο παγκόσμιο φάσμα φίλε μου.

        Τα κέντρα αποφάσεων δεν είναι εθνικά πλέον οπότε τα σάπια περί Αμερικανών,Τούρκων,Αλβανών κτλ δεν θα διαρκέσουν για πολύ ακόμα.

        Η καταστροφή ενός εθνικού χώρου έχει κριθεί ζημιογόνος εδώ και πολύ καιρό αν δεν το χεις πάρει χαμπάρι , και πλέον περνάμε στη φάση της προσπάθειας ισορρόπησης του χαοτικού παγκόσμιου οικονομικού συστήματος.

        Ευτυχώς κάποιοι πήραν το μάθημά τους από το 2008 , μερικοί ηλίθιοι βέβαια επιμένουν αλλά λογικά δεν θα αντέξουν για πολύ.

        Η μυστική λέξη είναι Παγκόσμιο Δημόσιο Χρέος.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 16:49:48

        Τα κέντρα αποφάσεων δεν είναι εθνικά πλέον οπότε τα σάπια περί Αμερικανών,Τούρκων,Αλβανών κτλ δεν θα διαρκέσουν για πολύ ακόμα.


        Κατευθείαν στο γήπεδο του μηδενισμού και της αποβλάκωσης.

        Να γίνετε εσείς της Αριστερας ολοι ενας λαός, Τούρκοι, Αλβανοί κι Αριστεροί LOL και αποκρούστε το κοινό εχθρό τους τραπεζίτες.

        Μπορείς και έξω απο τα δικά μου σύνορα να πιστεύεις αυτό το παραμύθι. Γιατί αν σε εχω εδω μέσα να μου υποστηρίζεις διακαώς τον αλλοδαπό ψηφοφόρο κύριε "αγωνιστή" της τσεπούλας σου, "ωχ αδερφε" "που να τρεχω τώρα", "οσο πιο αόρατος είνα ο εχθρός τόσο λιγότερο κινδυνεύω να ανακαλυφθεί η ιδεολογική μπλόφα μου"?

        Α.....ξέχασα ολα αυτά γίνονται γιατί τα σύνορα ιστορικά έχουν τελειώσει...βέβαια. Οι υπόλοιποι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι..όπως το Ισραήλ..η Τουρκία..Η Ρωσία..ο πλανήτης ολόκληρος μόνο οι Αριστεροί της Ελλάδας το καταλαβαίνουν που θα κυβερνήσουν το κόσμο μια μέρα..>LOL η ιστορία σας ανήκει..ή μια θέση στο τρελάδικο μόλις χωνέψετε τον ιστορικό αφανισμό σας.

        c ya.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 17:09:16

        Πως τα έκανες όλα έτσι κιμά ρε φίλε ? Ήμαρτον δλδ αριστεροί και δεξιοί σώσον κύριε !

        Αν προσπαθήσεις θα δεις καθαρά πως ο εχθρός μας δεν είναι τίποτα άλλο από το να σκάσει η παγκόσμια φούσκα αξιών πριν την ισορροπήσουμε.Για την Ελλάδα δε μια ώρα αρχύτερα αφού όσα προλάβαμε να πάρουμε τα κάναμε ήδη υποβρύχια/γέφυρες/γήπεδα/ορθοπαιδικά υλικά/φρέντο καπουτσίνο/ημιυπαίθριους/plasma κι όοοοοολα αυτά υπερτιμημένα.Και οι μαλάκες δεν είχαμε και το νιονιο να κρατήσουμε καβάτζα κάτι στην άκρη για τις δύσκολες εποχές.Εμ , άμα θέλεις 5% ανάπτυξη δίχως προστιθέμενη αξία αυτά παθαίνεις.Κάτσε συ και σκούζε τώρα για το Σόρος τη ΜΙΤ τη CIA κι όλους τους James Bond του κόσμου.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 18:13:00

        Τα κέντρα αποφάσεων δεν είναι εθνικά πλέον οπότε τα σάπια περί Αμερικανών,Τούρκων,Αλβανών κτλ δεν θα διαρκέσουν για πολύ ακόμα.

        Αν προσπαθήσεις θα δεις καθαρά πως ο εχθρός μας δεν είναι τίποτα άλλο από το να σκάσει η παγκόσμια φούσκα αξιών πριν την ισορροπήσουμε.




        Οχι.
        Το Βατικανό δεν είναι ας πούμε Εθνικό κέντρο αποφάσεων.
        Το Ισλαμικό Συμβούλιο επίσης δεν είναι.
        Μήπως είναι η Τριμερής?
        Η Μπίλτενμπεργκ?

        Κιμά δεν τα έχω κάνει εγω παρ ολες τις φιλότιμες προσπάθειες, ΜΟΝΙΜΩΣ εξ Αριστερών, να μας εξηγούν οτι αν δε συμφωνούμε με την εκάστοτε ντιρεκτίβα τότε οπωσδήποτε πρέπει να βλέπουμε φαντάσματα, να είμαστε ρατσιστές, κουτοί, ανεγκέφαλοι, αμόρφωτοι, ανενημέρωτοι, εκτός μόδας κτλπ κτλπ.

        Η ντιρεκτίβα τώρα λέει, φταίνε για ολα οι τραπεζίτες..Βρε παιδιά χωρίς πατρίδα φίλοι μου Αριστεροί, σορυ αλλά η παράσταση σας λαμβάνει τέλος εντός ολίγων ετών, 2 άντε 3 το πολύ!
        Καλή ψηφοθηρία και να μάθετε και ξένες γλώσσες για να συνεννοειθείτε μαζί τους φίλους σας αλλοδαπούς για το πως και το που της ψήφου.
        Έτσι ξερά κοφτά. Χωρίς περικοκλάδες και δαντέλες.
        Χωρίς φόβον και πάθος της ταμπέλας.
        Αυτός που η πραγματικότητα τον προσγειώνει απο τα σύννεφα της υψηλής θεωρίας και το άσκοπο μπουρδολόγημα στα έδαφος της ανεργίας και της απελπισίας.. Αναρωτήσου πόσο χεσμένη την έχει τη ταμπέλα ΣΟΥ φίλε μου Αριστερέ!
        Αναρωτήσου γιατί σου μιλάω έτσι!

        Έτσι ξερά κι αμείλικτα σαν τη πραγματικότητα που περιμένει στη γωνία το λάθος ΜΑΣ. Δεν θα ξαναυπάρξει λάθος απο αυτό το λαό! Ειλικρινά το πιστεύω! Τίτλοι Τέλους. Ετσι ακριβώς!
        Να μας γραφετε!

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 18:50:30

        Καλά το πες πριν , cy a.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 20:11:35

        undercover gpr says:
        14/06/2010 at 17:09

        Πως τα έκανες όλα έτσι κιμά ρε φίλε ? Ήμαρτον δλδ αριστεροί και δεξιοί σώσον κύριε !


        Είναι επίσης εμφανές οτι η "επίσημη" Αριστερά του τόπου έχει απλωμένο το δίχτυ της και περιμένει την επικείμενη διάλυση της Δεξιάς όπως την σκαρφίστηκε και τη προωθεί η Νεα σας Τάξη για να εξασφαλίσει τη δική της επιβίωση.
        Στο τέλος οι προδότες θα είναι πολλοί, οχι μόνο τα φτιαχτά κόμματα αλά ΛΑΟΣ. Το τέλος, το deadline που λένε έρχεται αλλά η Δεξιά δεν μοιάζει να πολυ-διασπάται..

        χε χε χε.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 23:00:01

        Σ' έχει βαρέσει η ζέστη ε?

        Cool mate , ρόδα είναι και γυρίζει και η ΝΔ θα ξανα έχει την ευκαιρία της και το Πασόκ θα ματαξαναέχει την ευκαιρία του όπως πάντα στη ζωή.Η κοινοβουλευτική αριστερά πάντως δεν θα έχει ποτέ την ευκαιρία της και να μη σώσει με τέτοια κρατικοποιημένα κομματόσκυλα οπότε μη χτυπιέσαι άδικα , ο μόνος που σ΄ακούει είμαι εγώ κι άλλοι 15 .

        Κι εγώ γελάω από το πρωί.

  9. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 14/06/2010 16:39:09

    Αγαπητέ «πόσα απίδια κλπ.», χωρίς ούτε εγώ να θέλω να σε πείσω, να προσπαθήσω να ερμηνεύσω τις λεξικογραφικές σου παραθέσεις συσχετισμένες με την αρχική σου παρέμβαση;

    1η γεωπολιτική ερμηνεία: Η εναγώνια αναμονή(;) των ταραχών. Αποτελεί αυτή η διατύπωση «ερμηνεία» με την πρώτη ή με την τρίτη έννοια; Να ερμηνεύσουμε την αναμονή κατά Γκαντάμερ και Κίρκεγκωρ ή κατά Βάγκνερ;

    2η γεωπολιτική ερμηνεία: Τα “GREEK RIOTS” δεν θα λύσουν το πρόβλημα της Ελλάδας. Ποιός επρότεινε εδώ τέτοια λύση; Και αν δεχτούμε πως μια τέτοια λύσις έχει εμφιλοχωρήσει στα μυαλά ορισμένων, σε ποιό ακριβώς «πρόβλημα» της Ελλάδος απαντά;

    3η γεωπολιτική ερμηνεία: Θα λύσουν (όμως) το πρόβλημα «όλων αυτών». Δηλαδή τα Αλβανά, ο Σόρος και οι ειδικοί συνεργάτες έχουν πρόβλημα, και μάλιστα κοινό; Ποιό πρόβλημα έχουν οι ταλαίπωροι;

    4η γεωπολιτική ερμηνεία (που ολοκληρώνει την τρίτη): «δε θέλουν την Ελλάδα να υπάρχει, και κυρίως δεν θέλουν τον Έλληνα να υπάρχει». Από πότε η «θέληση» περί μη ύπαρξης του άλλου συνιστά «ερμηνεία», γιατί το λεξικό σου δε δίνει τέτοια ερμηνεία για την «ερμηνεία». Το λεξικό σου συμπεριλαμβάνει όμως τους επιθετικούς προσδιορισμούς «μυστικιστική» και «πολλαπλή», καθώς κι ένα παράδειγμα περί χρησμών. Απ΄αυτή την άποψη «νομιμοποιούμαι» να δεχτώ μήπως τη συνολική σου γεωπολιτική ερμηνεία ως πολλαπλώς μυστικιστικό χρησμό;

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ antiathlitikos 14/06/2010 16:46:43

      λολ

      Αυτή η τετράγωνη λογική σου και ο τρόπος που την αποτυπώνεις σκοτώνει αδελφάκι μου.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ undercover gpr 14/06/2010 16:52:25

        ... Αρκεί να προλάβω τον ιστορικό (μου) αφανισμό, gpr μου!

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ undercover gpr 14/06/2010 17:15:19

        σκέτο computer ο αντιαθλητικός..
        αχ, τι κρίμα τι κρίμα..

  10. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 19:52:40

    Sic transit gloria mundi says:
    14/06/2010 at 16:09

    Φυσικά είναι (και) γεωπολιτικό το πρόβλημα.
    Το ότι έχουμε Ευρωπαιστές και Ευρωσκεπτικιστές (όχι μόνο στην Ελλάδα) δεν εξηγείται, παρά μόνον (και) με διαφορετικές αντιλήψεις περί γεωπολιτικής και γεωοικονομικής. Που ανήκουμε ως ευρύτερη ενότητα (μαζί και οι λοιποί της Βαλκανικής, δηλ. της Νοτιανατολικής Ευρώπης);
    Η Ελλάδα είναι μέρος του Ευρωπαικού κόσμου ή της Μέσης Ανατολής; Η τύχη μας συνδέεται (οικονομικά και πολιτικά) πιό πολύ με τους Ιταλούς, Γάλλους, Ισπανούς, Πολωνούς, Σλοβένους κτλ ή με τους Αμερικανούς, Ισραηλινούς, Άραβες και λοιπούς εξω-Ευρωπαικούς; Όσο αρνούμαστε ή δεν θέλουμε ν’ απαντήσουμε στο ερώτημα αυτό, είναι αδύνατο να έχουμε σταθερή εξωτερική πολιτική ως χώρα, αλλά και βιώσιμη οικονομική πολιτική.

    Ορθά.
    Ένοιωθε ποτέ ο Έλληνας οτι ανήκε στους Βαλκάνιους?
    Οχι.
    Ένοιωθε ποτέ ο Έλληνας οτι ανήκε στους Ανατολίτες?
    Οχι.
    Εκεί που νοιώθει εκεί ανήκει.
    ΚΑΙ η ΕΣΣΔ είχε πρόβλημα (εξ ου και οι κομμουνιστόφερτες ερμηνείες του περί λάθους του Ελληνικού αυτοπροσδιορισμού) ΚΑΙ η ΗΠΑ είχε πρόβλημα επίσης με τον Ελληνικό αυτοπροσδιορισμό.

    ΟΛΟΙ ΠΛΗΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
    Your point is?

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 20:00:02

      α συγνώμη ξέχασα, μερικοί "έλληνες" δεν αισθάνονταν άνετα στο πετσί τους τόσο ώστε να μπορούν να αυτοπροσδιορίζονται. Θα έφταιγε το μεγάλο διάστημα παραμονής κάτω απο τη σκέπη της μαμάς ΕΣΣΔ. Αυτούς τους δέχτηκε η μικρή μαμά Αριστερά στην αγκαλιά της.
      Το πόσο αποτυχημένη ειναι η Ελλ. Αριστερά φαίνεται και απο το οτι δεν μπορεί καν να βγάλει κοινή απόφαση αν η συνεργασία με την πρώην ΕΣΣΔ είναι καλή η κακή για τη χώρα μας. Όλο αυτο το μετα βίας 7% με 8% που απέμεινε ως Αριστερά στο τόπο.
      Απλά διαθέτει πολλά πληκτρολόγια..
      Virtual reality δηλαδή.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ποσα απιδια βανει ο σακος 14/06/2010 22:05:45

      Μα ήδη είπα, ότι όλοι οι της ΝΑ Ευρώπης, δηλαδή οι των Βαλκανίων, κι εμείς μαζί φυσικά, είμαστε Ευρωπαίοι. Μέρος του Ευρωπαικού κόσμου, μαζί με τους Λατίνους, τους Σλάβους, τους Γερμανο-Αγγλοσάξωνες και λοιπούς, πώς το λένε, παλιόθεν. Από τότε που η αγελάδα πέρασε το Βόσπορο και ο Ζεύς την "περιποιήθηκε", όπως θυμάμαι.
      Πρόβλημα ταυτότητας υπάρχει μόνον μέσα στο μυαλό κάποιων και είναι ιδεολογικό, δηλαδή έχουν φανταστική σχέση με την πραγματικότητα. Τώρα το λένε ευρωσκεπτικισμό ή αντιευρωπαισμό. Ο Μάρξ λέει ότι έχει να κάνει κυρίως με την γεμάτη τσέπη των πονηρών και την άδεια τσέπη των αφελών. Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.