08/10/2008 11:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευρώπη: θα γίνει της ..."Wall Street";

 

__________________________________________________________________

Το http://money.cnn.com/2008/10/06/news/europe.leverage.fortune/index.htm

συγκρίνει σήμερα όλο το ευρωπαϊκό τραπεζικό με την Lehman. Δηλαδή όλο το ευρωπαϊκό σύστημα είναι υπερχρεωμένο με ρίσκα υψηλότερα από αυτά που θα έπρεπε.

Και λέει την  αλήθεια. Οι ευρωπαϊκές και οι ελληνικές τράπεζες έχουν πολύ πιο εγγενή ρίσκο στα βιβλία τους από τις αμερικάνικες. Για παράδειγμα, θεωρούν φυσιολογικό να τους ανήκει μια εταιρία και να είναι πιστωτές στην ίδια εταιρία. Τα παραδείγματα είναι προφανή για να μην προχωρήσουμε σε ονοματολογία και μας κατηγορούν για κινδυνολογία. Δείτε ποια ελληνική τράπεζα έχει αγοράσει ....όλους τους πελάτες της. Σε μία στραβή, πάει όλη φούντο.

Διαβάστε και τι γράφουν αλλού για την κρίση:

http://online.wsj.com/article/SB122333679431409639.html: «Συμβιβασμός της προσέγγισης «ελεύθερης οικονομίας και μη παρέμβασης» με την βραχυπρόθεσμη ανάγκη για ρευστότητα»

http://time-blog.com/curious_capitalist/2008/10/why_did_markets_do_that_thing.html:

«Το ότι πέφτει η αγορά, δεν σημαίνει τίποτα, απλά προσδοκίες ότι θα μειωθούν τα κέρδη των εταιριών. Ή μήπως αν πέσει το πετρέλαιο θα συνέλθει η αγορά;»

http://www.economist.com/finance/displaystory.cfm?story_id=12341545: «Γιατί αντέχει το δολάριο;» (επειδή η Αμερική έχει προβλήματα, αλλά η Ευρώπη έχει και αυτή)

http://www.ft.com/cms/s/0/7647edf6-93d6-11dd-b277-0000779fd18c.html?nclick_check=1: «Γιατί είναι δύσκολο να γίνει κάτι διορθωτικό για το Ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα» (επειδή «κεντρικά» η Ευρώπη δεν επιτρέπει ελλείμματα)

http://tbm.thebigmoney.com/articles/making-bail/2008/10/06/continental-divide: «Γιατί η Ευρώπη έχει μεγαλύτερες δυσκολίες να διαχειριστεί την ίδια κρίση που έχει με τις ΗΠΑ»

Το συμπέρασμα είναι η Ευρώπη δεν μπορεί να διαχειριστεί την κρίση (συγκριτικά με τις ΗΠΑ) επειδή δεν υπάρχει ένας συντονισμός και η ίδια η φιλοσοφία της Ευρωπαϊκής Ένωσης εμποδίζει τα ελλείμματα.

Εγώ πάντως από αυτό το άρθρο θα έβγαζα συμπέρασμα ότι η ίδια η ΕΕ διακυβεύεται από αυτήν την αδυναμία.

Βέβαια όλα αυτά τα άρθρα είναι «φιλοαμερικανικά», αλλά εδώ δεν κάνουμε καλλιστεία.  Μιλάμε για την κρίση και την διαχείρισή της. Η απληστία και η αδυναμία διαχείρισης κρίσης δεν είναι αμερικανικό προνόμιο, και επιχειρήματα όπως «δολοφόνοι των λαών» είναι μάλλον ανόητα. Οι «δολοφόνοι» διαχειρίζονται το πρόβλημα με πυρηνικά όπλα και εμείς οι Ευρωπαίοι με φεουδαρχικές σφεντόνες.

Δ.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρητικός avatar
    Κρητικός 08/10/2008 12:10:03

    Δ.Π. τo oτι οι αμερικάνοι διαχειρίζονται καλύτερα την κρίση δεν είναι λόγος για να τους αγαπήσει κανείς. Ούτε σημαίνει οτι δεν είναι "δολοφόνοι των λαών" και οτι δεν κάνουν μαλ_κίες σε άλλα ζητήματα.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/10/2008 12:14:07

    ΔΠ

    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με τα άρθρα και τις απόψεις σου. Είναι πολύ στεγνές, οικονομικίστικες θα έλεγα, και αγνοούν τις δομές της κοινωνίας και το πως λειτουργεί η ελληνική κοινωνία και οικονομία. Υπάρχουν κάποια προβλήματα αλλά δεν είναι τόσο μεγάλα όσο λες και αυτό γιατί η Ευρώπη δεν έπαιζε ποτέ με τόσο μεγάλο αέρα όπως η Αμερική. Το πρόβλημα ενδέχεται να αγγίξει μόνο την Αγγλια που διάλυσε την παραγωγική της βάση και μετατράπηκε σε οικονομία υπηρεσιών και μάλιστα κυρίως χρηματοοικονομικών υπηρεσιών. Εκεί στο city θα βαρέσουν κάποιοι ενέσεις.

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/10/2008 12:15:18

    Ας στεναχώριονται αυτοί που έχουν αέρα στα χεριά(κωλόχαρτα) οι άνεργοι και οι φτωχοί τι χειρότερο πρόκειται να πάθουν .

  4. Nick avatar
    Nick 08/10/2008 12:15:34

    Μόνο που οι ΗΠΑ έχουν το δολάριο...

    Και το δολάριο δεν θα αντέξει. Μια μείωση επιτοκίων πολύ απλά θα το σκοτώσει. Και από εκεί θα ξεκινήσει η κρίση των νομισμάτων.

  5. Nick avatar
    Nick 08/10/2008 12:16:40

    Εξάκτινε, ο Κοσμάς ο Αιτωλός είχε πει "οι πλούσιοι θα φτωχείνουν και οι φτωχοί θα πεθάνουν".

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/10/2008 12:18:05

    Δ.Π.-Η Ευρώπη και χειρότερα λαού λαού .

  7. ΔΠ avatar
    ΔΠ 08/10/2008 12:25:46

    Κανένα πρόβλημα, τα άρθρα είναι άρθρα, δεν είναι ευαγγέλια...

    όποιοι βγάζουν επενδυτικά συμεπράσματα... Nick, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα, πούλα δολάρια αν πιστεύεις αυτά που λές, και πες μου τι έγινε! (δεν μας λές έναντι ποιού νομίσματος θα πέσει το δολάριο -- το λές μέρες τώρα.., την τελευταία φορά που το είπες, ήταν νομίζω η μέρα με την μεγαλύτερη πτώση του ευρώ έναντι του δολαρίου)

    Εγώ ούτε αγοραζω ούτε πουλάω και λουφάζω ήσυχος περιμένοντας τους Ρώσους να παρέξουν ρευστότητα στην Ενωμένη Ευρώπη.

    Μακάρι να αντέξουμε και να μην μας ακουμπήσει κανένα κακό. Εδώ (στην Αθήνα) ζω.

  8. Nick avatar
    Nick 08/10/2008 12:39:13

    Ποία είναι η αξία του δολαρίου; Καμία. Σκέτο χαρτί είναι, όπως και όλα τα νομίσματα. Το Ευρώ την ίδια τύχη θα έχει.

    Πόσα πραγματικά δολάρια υπάρχουν στο σύστημα; Πόσο είναι ο πληθωρισμός στις ΗΠΑ; Ο δείκτης Μ3;

    Δολάριο δεν έχω και ουδέποτε είχα. Το δολάριο σήμερα έχει χάσει σχεδόν το 95% της αξίας του σε σύγκριση με το δολάριο του 1913.

    Νομίζεις ότι δεν θα μας αγγίξει η κρίση; Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι αγαπητέ. Ετοίμαζε εφόδια για το χειμώνα. Και τη ροζαλία...

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/10/2008 12:43:10

    Ρε παιδιά σαφώς και θα έχουμε κάποια προβλήματα αλλά δε θα είναι τόοοοοοοοσο μεγάλα όσο στην Αμερική και δε θα είναι καταστροφικά. Θα είναι πιο light η κρίση.

  10. Τσε avatar
    Τσε 08/10/2008 12:43:52

    Το τσουνάμι πλησιάζει στην Ελλάδα του Καραμανλή.
    Μην παραμυθιάζεστε με τις εγγυημένες καταθέσεις και τη διασπορά των χρημάτων σας σε μικρότερες τράπεζες. Πάπαλα.

  11. ΔΠ avatar
    ΔΠ 08/10/2008 12:50:24

    Nick, όταν λές θα πέσει το δολάριο, ή το δηνάριο ή ο,τιδήποτε, αν θες να εισαι σοβαρός, πρέπει να λές έναντι τίνοςε θα πέσει (και αν είσαι πολύ σοβαρός να λές και πότε), Ειδεμή είναι σαν να λές "θα πέσει ο ουρανός" (Ο Οβελίξ δεν το έλεγε?)

    Στην οικονομία, σημασία έχει η σχέση των νομισμάτων μεταξύ τους, και σε σχέση με πραγματικά αγαθά. Αν το δολάριο πέσει 50% έναντι του αγαπημένου σου μετάλου, και το ευρώ 60%, το δολάριο έχει πέσει έναντι του ευρώ. Αν πέσουν οι μεζονέτες έναντι των χωραφιών, πάει να πει ότι θα φυτεύουμε ραπανάκια.

    Στην ουσία ψάχνουμε να καταλάβουμε ο καθένας για πάρτη του τι σημαίνουν όλα αυτά. Για πάρτη μου πιστέυω ότι θα είμαι γενικά φτωχότερος, αλλά ότι η πρωτογενής παραγωγή, δεν θα χάσειτην αξία της (εξ ου και τα ραπανάκια). Δεν θεωρώ ότι θα χάσω τα συνταξιοδοτικά μου διακιώματα, απλά γιατί θεωρώ εδώ και 4-5 χρόνια ότι είναι μηδέν.

  12. Nick avatar
    Nick 08/10/2008 13:11:46

    Εννοώ ότι θα χάσει την εμπιστοσύνη του κόσμου αγαπητέ. Kαι με το να τυπώνεις περισσότερο χαρτονόμισμα το μόνο που προκαλείς είναι υπερπληθωρισμό. Ο χρυσός, το ασήμι, ο χαλκός, η πλατίνα κρατούν την αξία τους στο διηνεκές. Το δολάριο μόνο χάνει.

    Η σχέση των νομισμάτων μεταξύ τους είναι σε πραγματικές τιμές ΜΗΔΕΝ! Υποστηρίζονται από κανένα πολύτιμο μέταλλο; Όχι. Έχουν σαν σημείο αναφοράς το χρυσό; Το είχαν κάποτε, μέχρι το 1971.

    Εγώ είχα πει Σεμπτέβριο-Οκτώβριο θα τελειώσουν όλα. Και πέφτω μέσα, δυστυχώς. Άλλοι το επεκτείνουν μέχρι το Φλεβάρη του 2009.

    Και όλα αυτά που λένε περί εγγυήσης καταθέσεων, σε περίπτωση κατάρρευσης τι θα εγγυηθούν; Ένα χαρτί; Να κάνουν μια τιμή fix και να πουν "20.000 Ευρώ ισοδυναμούν με μια ράβδο χρυσού σε 1 kg".

    Άλλα άντε τώρα να μετατρέψεις 230 δισ. Ευρώ σε hard asset...

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/10/2008 13:32:10

    Nick τα νομίσματα απεικονίζουν πλέον το δυναμισμό και τις δομές της οικονομίας ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ κι όχι μόνο του χρυσού. Δηλ. να καταλάβεις αν εγώ έχω τη μισή Αθήνα σε ακίνητα με τον κανόνα του Χρυσού αν δεν έχω χρυσό δεν έχω τίποτα. Θα ψοφήσω της πείνας γιατί τα τούβλα δεν τρώγονται. Το χαρτονόμισμα έδωσε τη δυνατότητα να μπουν στην κυκλοφορία όχι μόνο τα ακίνητα αλλά κάθε περιουσιακό στοιχείο καθώς και οι δομές και ο δυναμισμός μιας οικονομίας. Τώρα αν αυτέ οι αξίες μειωθούν ναι θα υπάρξει πρόβλημα αλλά δε θα είναι τόοοοοοσο μεγάλο που να πεινάσουμε.

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/10/2008 13:42:06

    Για πρωτη φορα η μπακαλιστικη συμπεριφορα των τραπεζων μας-προτιμουν να κανουν τον νομιμοφανη τοκογλυφο παρα τον τραπεζιτη επενδυτη-βγηκε σε καλο!

    Δεν ειχαν την υλικοτεχνικη υποδομη οι τραπεζες μας για να μπουν με τα μπουνια στα νεα προιοντα .(απο την καταρτιση στελεχων μεχρι τον μη συγχρονο εξοπλισμο, σε μηχανηματα αναλυσης ρισκου με πολλαπλους συσχετισμους και το αναλογο δικτυο)

    Ορισμενες τραπεζες, λιγο πιο προχωρημενες στην οργανωση τους, καναν λιγες κινησεις αλλα γενικα οι τραπεζες μας βγαινουν αλωβητες για να μην πω ενισχυμενες ςν σχεσει με τις υπολοιπες ευρωπαικες!

    Το καλο (και τυχερο) να λεγεται...

  15. ΔΠ avatar
    ΔΠ 08/10/2008 13:45:03

    ο χαλκός κρατάει την αξία του? το ασήμι? χμμμ...

  16. Nick avatar
    Nick 08/10/2008 13:54:03

    Ναι ΔΠ. Γιατί εγώ δεν το βλέπω χρηματιστηριακά το θέμα.

  17. ΔΠ avatar
    ΔΠ 08/10/2008 14:01:08

    ξέρεις πόσος κόσμος χάνει την δουλειά του στην Ευρώπη τους επόμενους 2-3 μήνες από το "χρηματιστηριακό θέμα";

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/10/2008 14:12:40

    Σε ποιούς κλάδους ΚΥΡΙΩΣ θα χάσουν τη δουλειά τους?

  19. ΔΠ avatar
    ΔΠ 08/10/2008 14:25:50

    Δεν αναφέρομαι στον χρηματοοικονομικό κλάδο.

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2008 14:34:31

    "Το συμπέρασμα είναι η Ευρώπη δεν μπορεί να διαχειριστεί την κρίση (συγκριτικά με τις ΗΠΑ) επειδή δεν υπάρχει ένας συντονισμός και η ίδια η φιλοσοφία της Ευρωπαϊκής Ένωσης εμποδίζει τα ελλείμματα."

    Θα μεινω σε αυτο το συμπερασμα το οποιο βρισκω και απολυτα ορθο. Ειδικα το σημειο "η ίδια η φιλοσοφία της Ευρωπαϊκής Ένωσης εμποδίζει τα ελλείμματα."

    Εμεις εχουμε καθηγητες στα Οικ Κλιμακια και οχι Οικονομολογους οι οποιοι εχουν ματωσει στην αγορα. Παμε by the book. Σε μια τοσο ρευστη κατασταση παγκοσμια πρεπει να βαλουν νερο στο κρασι τους τοσο οι Επιτροποι οσο και η ΕΚΠ-ECB.
    Μην γελαστει κανεις και νομισει οτι δεν υπαρχει εξαρτηση της ΕΚΤ απο το Δολλαριο και τη ΦΕΝΤ. Αμεση σχεση υπαρχει.. απο τα νεφελιμ μεχρι τους μετοχους- αφανεις και εμφανεις, της ΦΕΝΤ.

    Το Δολλαριο σε σχεση με ολα τα υπολοιπα νομισματα ειτε μας αρεσει ειτε οχι θα συνεχισει να ειναι υπερτιμημενο αλλα συγχρονως θα ειναι και benchmark.

    Οποιος ειναι μαγκας πηγαινει τωρα Αμερικη και αγοραζει ακινητα στο 10% της εμπορικης τους αξιας και πουλαει οτι χαρτι εχει εδω κι εκει αντι να περιμενει ειτε οι Τραπεζες να επενελθουν ειτε ο κοσμος να πινει περισσοτερη κοκα κολα και η Μερσεντες να πουλησει περισσοτερα αυτοκινητα.

    Για κεθεναν ο οποιος "καθεται" υπαρχει ενας αλλος ο οποιος κερδιζει απο αυτους που εχασαν. Δεν ειναι Κβαντομηχανικη. Απλοι κανονες οικονομιας.

    ΠΠ

  21. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 08/10/2008 15:03:09

    Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν θα πέσει και το euribor ??? Ολίγον χλωμό βεβαίως βεβαίως .

    Υ.Γ : Μαζεστίξ ο αρχηγός του γαλατικού χωριού φοβόταν μήπως πέσει ο ουρανός στο κεφάλι του .

  22. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/10/2008 15:18:16

    Και εδώ το ΠΑΣΟΚ με την Ν.Δ. (για της εγγυήσεις καταθέσεων ) συμφώνησαν!!! . Τιραμολα λες τίποτα .

  23. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 08/10/2008 15:41:31

    ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ WALL STREET ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΣΩΣΕΙ; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.
    ΙΣΩΣ Ο "ΧΑΖΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ" ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ

  24. Κρης avatar
    Κρης 08/10/2008 16:05:13

    Ο μπους μιλα για την οινομικη κριση



    mms://a1729.l2168647534.c21686.g.lm.akamaistream.net/D/1729/21687/v0001/reflector:30763


    @@@@@

  25. t avatar
    t 08/10/2008 16:10:54

    Επιτόκια δανεισμού Fed, ΕΚΤ και Τράπεζα της Αγγλίας, διαμορφώθηκαν στα επίπεδα των 1,5%, 3,75% και 4,5% αντίστοιχα.
    Με απώλειες το Χρηματιστήριο Αθηνών και τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια.
    Δεν πιάσαμε ακόμη πάτο!!!!!!

  26. dona E avatar
    dona E 08/10/2008 16:22:46

    @ 15 Οι τραπεζες βγαινουν αλωβητες,αλλα για να συμβαινει αυτο εχουμε διαλυθει εμεις οι πελατες τους.Οποτε δεν ξερω τι οφελει και ποιους στο φιναλε.Τι να μας κανει η κριση!

  27. Factorx avatar
    Factorx 08/10/2008 17:04:26

    H κρίση είναι ήδη για τα καλά στην Ευρώπη.3000 απολύσεις ανακοίνωσε η Volvo.


    Η πτώση της ζήτησης είναι η κύρια αιτία που οδήγησε τη σουηδική αυτοκινητοβιομηχανία Volvo, να ανακοινώσει σήμερα τη μείωση περισσότερων από 3.000 θέσεων εργασίας.
    Η γοργά επιδεινούμενη κατάσταση της διεθνούς αγοράς αυτοκινήτου καθιστά απρόβλεπτο το μέλλον της βιομηχανίας, αναφέρει η εταιρεία, λέγοντας ότι οι κινήσεις για την περικοπή θέσεων εργασίας είναι απαραίτητες για τη δημιουργία μιας βιώσιμης επιχείρησης.
    Μαζί με τις μειώσεις προσωπικού που έχουν ανακοινωθεί από το Ιούνιο, το σύνολο του εργατοϋπαλληλικού προσωπικού της Volvo που θα μείνει χωρίς δουλειά ανέρχεται στις 6.000!

    http://greece-salonika.blogspot.com/

  28. Nick avatar
    Nick 08/10/2008 17:46:31

    Να συμπληρώσω τον Πορτα-Πορτα με το παρακάτω που έγραψε ο Δ.Π

    "Εγώ πάντως από αυτό το άρθρο θα έβγαζα συμπέρασμα ότι η ίδια η ΕΕ διακυβεύεται από αυτήν την αδυναμία."

    Ο μόνος που λείπει τώρα είναι ο "νέος Χίτλερ" που έλεγε ο Παϊσιος. Τον "νέο Μουσσολίνι" τον έχουμε ήδη (Μπερλουσκόνι).

  29. rs avatar
    rs 08/10/2008 17:57:04

    Η "ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ" σ' όλο της το μεγαλείο.Φυσική και οικονομολόγοι δεν ...συναντήθηκαν ποτέ.
    Και μια αφελή ερώτηση.
    Με τα "δομημένα" ομόλογα τί γίνεται;
    Είναι ακόμη τα κεφάλαια των ασφαλιστικών ταμείων τοποθετημένα σ΄αυτά; Τα επέστρεψαν οι διάφοροι .....άκηδες; Θα τα επιστρέψουν;

  30. ΑΛΕΞ avatar
    ΑΛΕΞ 08/10/2008 18:22:36

    Έχω μια απορία, πώς υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας όταν την κρίση όπως λένε τη δημιούργησαν τα στεγαστικά υψηλού ρίσκου δάνεια, ναι άλλα τα χρήματα που πήραν από τις στεγαστικές τράπεζες κάπου τα έδωσαν δεν μπορεί να χάθηκαν στη αγορά είναι και το χρήμα από την αγορά το μαζεύουν οι τράπεζες, άρα κάποιοι μπορεί να καταστραφούν με τα χαρτιά που αγόρασαν άλλα πρόβλημα ρευστότητας;
    εκτός και αν τα έβαλαν στο σεντούκι,
    Πάμε για new deel, αυτό καταλαβαίνω εγώ, άλλα τι είδους; μάλλον όχι προς όφελος των μισθωτών κλπ
    Όσο για το δολάριο ανεξάρτητα των διευκρινίσεων σας θα ανέβει έναντι του ευρώ στα επίπεδα του 2000

  31. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/10/2008 18:42:31

    Σαφώς και θα χάσουν τη δουλειά τους κάποιοι εργάτες αφού τα golden boys μετατράπηκαν σε silver boys και δε μπορούν πλέον να πληρώσουν τα προϊόντα που έβγαζαν οι εργάτες οπότε θα γίνουν απολύσεις. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα έχουμε ολική καταστροφή με πείνα κι εξαθλίωση. Απέχουμε πολύ από αυτό προς το παρόν. Θα υπάρξει ένα πάγωμα στην αγορά μέχρι
    1) Να αποταμιεύσει ο κόσμος μερικά λεφτά
    2) Μετά από 4-5 χρόνια να χρειαστεί αγαθά, αυτοκίνητο, σπίτι κλπ. και να τα αγοράσει οπότε να κινηθεί και πάλι η οικονομία.

  32. miaouth avatar
    miaouth 08/10/2008 20:54:01

    Οι μονεταριστικές αναλύσεις (που επικεντρώνουν μόνον στην κυκλοφορία του χρήματος) αγγίζουν ξώφαλτσα τα πράγματα.
    Η κρίση εκδηλώνεται ως χρηματοπιστωτική αλλά ξεκίνησε από την πραγματική οικονομία, από τη bear market των ακινήτων στις ΗΠΑ, μια φούσκα που έσκασε κατα τα συνήθη. Τα στεγαστικά υψηλού ρίσκου δάνεια είναι μόνον η κορυφή του παγόβουνου, ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΠΕΣΑΝ, και πιό πολύ τα "καλά" (βλ. ξεπούλημα στη Φλόριντα, Λας Βέγκας κτλ).
    Μερικές μετά Χριστον προφητείες, φαντάζομαι συγχωρούνται λόγω πρωτοφανών καταστάσεων:
    Οι οικονομίες με ισχυρό ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ θα πληγούν αλλά θ' αντέξουν.
    Όσες στηρίζονται στον τριτογενή τομέα και στην χρηματοπιστωτική ισχύ τους ΜΟΝΟ, θα απαξιωθούν σημαντικά.
    Ο καπιταλισμός θα αναδομηθεί αλλά δεν θα καταρρεύσει. Θα υπάρξει νέο new deal. Οι οικονομίες θα ισορροπήσουν σε πολύ πιό χαμηλά επίπεδα. Όμως ο καπιταλισμός των "ακρίδων" ήδη απεβίωσε.
    Για την οικολογική ισορροπία του πλανήτη μπορεί να βγεί και σε καλό (ριζική μείωση της πλεονάζουσας κατανάλωσης), με προυπόθεση όμως ότι δεν εγκαταλειφθεί η χρηματοδότηση της έρευνας για νέους ενεργειακούς προσανατολισμούς.
    Σήμα ότι η ισορροπία αποκαθίσταται θα δοθεί από εκεί που άρχισε η κρίση: Όταν στις ΗΠΑ τα ακίνητα γίνουν τόσο φθηνά (δηλαδή ΑΠΑΞΙΩΘΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ), ώστε να προσελκύσουν πάλι επένδυση χρήματος. Από το σημείο αυτό, ακόμα είμαστε πολύ μακριά.

  33. salmonellas avatar
    salmonellas 08/10/2008 21:03:58

    Mi stenohwrieste, tha mas swsei i Moni Vatopediou pou tha kratikopoiithei. Allages den psifisate? Allages erhontai. Foreste omws tis zwnes sas.

  34. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/10/2008 01:17:49

    25 Anonymous

    Πολύ καλό το videακι του Cohen στο Youtube!