#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2008 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευρωπαϊκό Δικαστήριο αναγνώρισε τουρκική μειονότητα

Τον ασκό του Αιόλου άνοιξε χθες το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που δικαιώνει δυο ενώσεις της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης, οι οποίες είχαν κριθεί «παράνομες» από την ελληνική Δικαιοσύνη , επειδή αυτοπροσδιορίζονταν ως «τουρκικές». Πρόκειται για την ΕΜΙΝ (Πολιτιστικός Σύλλογος Τουρκάλων γυναικών Ροδόπης) και την «Τουρκική Ένωση Ξάνθης», η οποία είχε κριθεί παράνομη με ομόφωνη απόφαση του Αρείου Πάγου, τον Ιανουάριο του 2005. Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο αποφάσισε ομόφωνα, ότι υπήρξε παραβίαση του άρθρου 11 (περί ελευθερίας θέσπισης συνδέσμου ή συνεταιρισμού) της Ευρωπαϊκής Χάρτας Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Η απόφαση έρχεται μόνο λίγους μήνες μετά τις προκλητικές δηλώσεις ταυ Τούρκου υπουργού Εξωτερικών Αλί Μπαμπατζάν που στην επίσκεψή του στην Κομοτηνή στις 5 Δεκεμβρίου 2007 είχε καλέσει τα μέλη της μουσουλμανικής μειονότητας, να προσφύγουν για το θέμα στο Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Το ερώτημα είναι λοιπόν πάλι τι έκανε η ελληνική κυβέρνηση για να αποτρέψει μια τέτοια απόφαση.
Διαβάστε κι αυτά:

Έχουμε και θέμα “τουρκικής μειονότητας” μειονότητας τώρα
Εξωφρενικές καταστάσεις με την Τουρκία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 28/03/2008 12:57:56

    Υπενθυμίζουμε ότι το 2005 ο ‘Αρειος Πάγος έκρινε ότι «ο σκοπός του σωματείου είναι παράνομος και αντίθετος προς την ελληνική δημόσια τάξη, εν όψει της αντιθέσεως με τις διεθνείς συμβάσεις που υπογράφηκαν στη Λωζάννη, αφού επιχειρείται απροκάλυπτα να εμφανιστεί η ύπαρξη στην Ελλάδα εθνικής τουρκικής μειονότητας, ενώ με τις συμβάσεις αυτές μόνο η ύπαρξη θρησκευτικής, μουσουλμανικής μειονότητας αναγνωρίζεται στην ελληνική περιοχή».

  2. Factorx avatar
    Factorx 28/03/2008 12:59:34

    Την απόφαση του Ευρωπαικού Δικαστηριου τστήριξε και ο ad hoc Έλληνας δικαστής και πρόεδρoς της Νομοπαρασκευαστικής Επιτροπής Πέτρος Παραράς. Και γράφουν γι αυτό τα σημερινά ΝΕΑ: «Η ΟΜΟΦΩΝΗ χθεσινή καταδίκη της Ελλάδας από το δικαστήριο του Στρασβούργου για παραβίαση του δικαιώματος της μειονότητας της Θράκης να αυτοπροσδιορίζεται όχι απλώς ως μουσουλμανική, αλλά και ως «τουρκική», θα πρέπει να εξέπληξε μόνον όσους είναι άσχετοι με το Συνταγματικό Δίκαιο. Το ότι, εν έτει 2005, ούτε ο εισαγγελέας ούτε η Ολομέλεια του Αρείου Πάγου είχαν υποψιασθεί ότι η χώρα μας ανήκει στην Ευρώπη προκαλεί βαθιά θλίψη. Είναι προς τιμήν του Έλληνα ad hoc δικαστή ότι, σε αυτή την υπόθεση, έσωσε την τιμή της χώρας» !!!

  3. Theodore avatar
    Theodore 28/03/2008 14:14:02

    Και τα αγγουρια, ερχονται το ενα κατοπιν του αλλου.
    Βλεπεις εμεις, δεν ειχαμε διαβασει "Τα τειχη" του Καβαφη.Παρτε μ αυτη την ευκαιρια ενα αποσπασμα.
    «Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
    μεγάλα κ' υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη
    και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
    Αλλο δεν σκέπτομαι. Τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη
    Διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
    Α, όταν έκτιζαν τα τείχη, πως να μην προσέξω!
    Αλλά δεν ήκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον·
    ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω.»...
    Αγοραζαμε πραγματα γενικως. Μικρα και μεγαλα.
    Τωρα θα παρουμε ενα ...μεγαλο,νααα!
    Οταν η Τουρκια, εδιωχνε τους Ελληνες απο την Πολη κατα χιλιαδες, αφου τους ληστεψε και τους κατατρομαξε, εμεις, καναμε το κοροιδο.Τωρα, πληρωνουμε το τιμημα.
    Οταν καναμε το κοροιδο, οταν ο Τιτο, βαφτιζε Μακεδονια την επαρχια της χωρας του, εμεις, καναμε το κοροιδο. Τωρα πληρωνουμε το τιμημα.
    Και ο χορος, καλα κρατει.Εμεις, βλεπουμε μονο τα επουσιωδη. Τωρα, "θα τα δουμε ολα".

  4. Swell avatar
    Swell 28/03/2008 15:19:26

    Αναμενόμενο ήταν κι αυτό. Με τα χιλιάδες λάθη που έκαναν όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις μέχρι πρόσφατα.

  5. plagal avatar
    plagal 28/03/2008 15:22:59

    Στο σκεπτικο της αποφασης αναφερεται:

    «ακόμη και αν θεωρηθεί ότι πραγματικός σκοπός των παραπάνω ενώσεων ήταν να προωθήσουν την ιδέα της ύπαρξης μιας εθνικής μειονότητας στην Ελλάδα, αυτό δεν μπορεί να αποτελεί απειλή για μια δημοκρατική κοινωνία»

    βρε τους κουτοφραγκους ε?

  6. plagal avatar
    plagal 28/03/2008 15:27:56

    Επισης, απο το ιδιο αρθρο:

    Η Τουρκική Ενωση Ξάνθης ιδρύθηκε το 1927 αλλά η απόφαση να μη χρησιμοποιεί τον όρο «Τουρκική» εκδόθηκε το 1983. Ωστόσο ουδέποτε, αναφέρεται στην απόφαση, το ελληνικό κράτος προσκόμισε έγγραφο που να αποδεικνύει ότι η δράση της στράφηκε κατά του δημοσίου συμφέροντος.

    Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο δέχθηκε έτσι ότι η Ελλάδα, στην περίπτωση της Τουρκικής Ενωσης Ξάνθης, παραβίασε και το δικαίωμα της δίκαιης δίκης, καθώς οι δικαστικές διαδικασίες διήρκεσαν περισσότερο από 21 χρόνια! Επιδίκασαν έτσι για τον λόγο αυτό αποζημίωση 8.000 ευρώ.

    Το λαθος λοιπον των ελληνικων κυβερνησεων δεν ειναι οτι αφησαν να παρθει αποφαση που να αναγνωριζει την μειονοτητα σαν Τουρκικη. Το λαθος ειναι οτι με την καταπιεση της μειονοτητας για δεκαετιες (η μπαρα του Εχινου εφυγε το 1995 μολις), εσπειρε οτι σημερα θεριζει.

    Γιατι δεν ηταν οι αυτο που λεει στο σκεπτικο: "μια δημοκρατική κοινωνία".

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/03/2008 15:30:26

    θα ήθελα να έφερνα τους "δημοκρατικούς" ευρωπαίους δικαστές, από τις Βρυξέλλες και τα Στρασβούργα, γείτονες με Τούρκους, Βούλγαρους, Σκοπιανούς και Αλβανούς.

    Άλλά κυρίως θα ήθελα να μπορώ να τους αφήσω 400 χρόνια σκλάβους στους Τούρκους.

    Γιατί με γείτονα το Λουξεμβούργο γίνομαι κι εγώ "υπεράνω".

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 28/03/2008 15:56:41

    Καλά, υπάρχει υπουργός Εξωτερικών σε αυτή τη χώρα; Θα βρεθεί επιτέλους κανένας πρωθυπουργός να την μαζέψει και να της ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ποια πολιτική έχει η ελληνική -και όχι κάποια άλλη- κυβέρνηση (αν έχει βέβαια!).

  9. mixalis avatar
    mixalis 28/03/2008 20:26:24

    Επιτέλους, υπάρχει θεός (ή αλλάχ!)

    Θα έπρεπε να ντρεπόμαστε για την καταπίεση που ασκούμε στις μειονότητες. Είναι καιρός να συμπεριφερθούμε ως σοβαρή χώρα και όχι ως υποσαχάριο κράτος. Το ψέμα περί "θρησκευτικής" μειονότητας καιρός να τελειώνει.

  10. Νικ δε Γκρηκ avatar
    Νικ δε Γκρηκ 28/03/2008 22:18:39

    Mπράβο στο Ευρωδικαστήριο. Όσοι καταπιέζουν μειονότητες είναι χυδαίοι άνθρωποι.

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 28/03/2008 22:41:51

    Και όσοι το παίζουν ανταποκριτές τής Turkish Daily News είναι Εφιάλτες.

  12. Κομμουνιστής avatar
    Κομμουνιστής 29/03/2008 00:21:11

    Όπως λέμε "ο Τίτο ζει και σπέρνει εφιάλτες σε εθνικιστές και αντεπαναστάτες";

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/03/2008 02:21:36

    Μπάαααααααααααααα.
    Κανονικοί Εφιάλτες με ε Κεφαλαίο..
    Απο αυτούς πού μήδισαν σε όλους τούς απελευθερωτικούς αγώνες τής Πατρίδας...
    Οι άλλοι τής Turkish Daily News θαταν ταγματασφαλίτες τό 44.

  14. τούρκος avatar
    τούρκος 04/04/2008 15:37:19

    30 χρόνια στην Ε.Ε. και ακόμα έχετε να μάθετε τι σημαίνει η δημοκρατία. Εστω και σιγά σιγά θα το μάθετε βέβαια...

  15. χαληλ avatar
    χαληλ 27/10/2008 23:45:41

    nai

  16. χαληλ avatar
    χαληλ 27/10/2008 23:58:55

    ειμαι 18 χρονων. ειμαι απο την αλεξανδρουπολη .
    το δημοτικο σχολειο τελειωσα στην αλεξανδρουπολη ενω το γημνασιο και το λυκειο τελειωσα στην κομοτηνηνη στο ιεροσπουδαστηριο της κομοτηνης.
    αυτο που θελω να σας πο ειναι οτι οσο μεγαλωνο τοσο πολη αυξανονται τα προβληματα. εγω εχω τουρκικη καταγωγη. γιατι που η ελλαδα ειναι και δημοκρατικη χωρα δεν μπορω να εκφραστω ελευθερα οτι ειμαι τουρκος?μα και ομοσ ενας αρμενος η ενασ ρωσοποντιος εκφραζετε οπος θελει. αντε στην κομοτινη και στην ξανθη εχει προξενεια . εδω στην αλεξανδρουπολη τι λετε που δεν εχει τιποτα? δεν μπορουμε να εκφραστουμε οποσ θελουμε>? γιαυτο και λεω ελευθερα η ελλαδα ειναι μια ρατσιστικη χωρα............! τι φταιμε εμεις αν εχουμε τουρκικη καταγωγη? αν εισασταν κι εσεις στην ηλικια μου αν βρισκοσασςταν στην θεση μου τη θα καμνατε??????????????? ΣΚΕΦΤΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
    ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

  17. ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΥ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΓΥΡΙΟΥ 04/08/2009 00:25:50

    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ.-