#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2010 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευρωπαϊκά παιχνίδια με μια αδύναμη κυβέρνηση



Απίστευτο παιχνίδια στις πλάτες της αδύναμης ελληνικής οικονομίας και της ακόμη πιο αδύναμης ελληνικής κυβέρνησης, παίζουν οι Ευρωπαίοι οι οποίοι αποδεικνύονται ακόμη πιο “σκυλιά” σε σύγκριση με το ΔΝΤ. Μετά την ανακοίνωση της βόμβας ότι δεν θα δοθεί η τρίτη δόση του δανείου το Δεκέμβριο αλλά ένα μήνα μετά, βγήκε αμέσως εκπρόσωπος του Γιουνκέρ και της Κομισιόν, αλλά και το ελληνικό υπουργείο Οικονομικών να πουν ότι το θέμα είναι τεχνικό, ότι από την αρχή η εκταμίευση είχε αποφασιστεί για τον Ιανουάριο κ.λπ. Οπως και να έχει το θέμα, είναι εμφανής η προσπάθεια των “φίλων” Ευρωπαίων να σπείρουν τον πανικό στις “προβληματικές χώρες του νότου, τις γνωστές και “γουρουνάκια” ή PIIGS δηλαδή Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα και Ισπανία.

Οι ωμοί εκβιασμοί όσο περνούν οι ημέρες θα εντείνονται προκειμένου να βάλουν αρχικά Ελλάδα και Ιρλανδία σε καθεστώς ελεγχόμενης χρεοκοπίας. Ενα τέτοιο σενάριο ασφαλώς θα πρέπει να δουλευτεί καλά προκειμένου να προετοιμαστούν οι λαοί για ότι επώδυνο έρχεται. Διότι γνωρίζουν καλά όσοι κρατούν τα κλειδιά της Ευρώπης, δηλαδή οι Γερμανοί, ότι μια σπίθα μπορεί να βάλει φωτιά στην πυριτιδαποθήκη και να δημιουργηθούν ανεξέλεγκτες καταστάσεις που θα τις πληρώσουν όλοι.

Η ελληνική κυβέρνηση επιχειρεί να εμφανίσει σκληρό πρόσωπο, έχει τη στήριξη της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ωστόσο, οι ελιγμοί είναι περιορισμένοι εδώ που φτάσαμε. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ξεχνά ο κ. Παπανδρέου ούτε τις δικές τους ευθύνες για το χάλι αλλά ούτε και τι μπορεί να κάνει από εδώ και στο εξής:

Αν μας εκβιάζουν οι εταίροι μας ότι δεν θα μας δώσουν την επόμενη δόση του δανείου ουσιαστικά καταστρατηγούν τη συμφωνία που υπέγραψαν δηλαδή το Μνημόνιο.

Κι εν πάση περιπτώσει η Ελλάδα μπορεί ανά πάσα στιγμή να τους πει ότι δεν μπορεί να πληρώσει τα ομόλογά τους, να κάνει “κούρεμα”, να πληρώσει το τίμημα αλλά να πληρώσουν και οι Ευρωπαίοι, κράτη και τράπεζες.

Τέλος, ούτε οι Γερμανοί αλλά ούτε και πολλοί Ελληνες δεν πρέπει να ξεχνούν ένα βασικό σημείο. Το δάνειο που δίνει η Τρόϊκα στην Ελλάδα δεν είναι τσάμπα, πληρώνουμε γι' αυτό αλμυρό επιτόκιο 5%. Αν δε υπάρξει επιμήκυνση θα πληρώσουμε υψηλότερο επιτόκιο. Οπότε για ποια αλληλεγγύη που δεν είναι μονόδρομος μας μιλά ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών, Σόϊμπλε; Αλληλεγγύη μα “καπέλο” δεν είναι βοήθεια είναι δάνειο και τίποτε άλλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 17/11/2010 15:26:18

    Αν εχουν υπογραψει καποιου ειδους αντασφαλιση για το ρισκο του χαιρκατ μεταξυ τους η με τριτους, τοτε προκυπτει και εθνικο ζητημα.
    Δεν νομιζω να αφησουν 300 δις ευρω να πανε χαμενα.

  2. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 15:32:43

    Εξω λέμε. Εξω από ΕΕ, Ευρώ κλπ κλπ.
    Επιστροφή στη δραχμούλα.
    Και σουτάρισμα το Μνημόνιο. Τώρα. Οχι αύριο.

    Κι όχι γιαλαντζί αντι-μνημονιακός. Οι δήμαρχοι και οι περιφερειάρχες της ΝΔ που εκλέχτηκαν είναι αναγκασμένοι να εφαρμόσουν το Μνημόνιο. Οπως είναι τώρα. Χωρίς "μείγματα" και ξε-μείγματα.

    Η αξιωματική αντιπολίτευση πρέπει να αλλάξει στάση.
    Δεν έχουμε ελπίδα αλλιώς.

    Να φύγουμε από ΕΕ, χίλιες φορές

    Πως το λεγε εκείνο το παλιό τραγούδι:
    "Παρ' το στεφάνι μας, παρτ' το γεράνι μας,
    στη Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή"

    Δεν έχουμε ζωή αλλιώς.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • donaE avatar
      donaE @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 15:49:43

      Στο τελος δεν θα μεινει και κανενας στην ΕΕ,γιατι να κανουμε τον κακο της υποθεσης;Σιγα-σιγα ...

    • Enzo avatar
      Enzo @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 16:40:39

      τελικα οσο περνα ο καιρος στο τελος κανενας δεν θα θελει την ΕΕ, κανενα κρατος μελος και αμα γινει χρεωκοπια θα συμφερει μονο την Ελλαδα, οι υπολοιποι θα χασουν.Θα μας αφησουν?

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 17:54:46

      Θραξ ....! Τι εκπληξη ειναι αυτη ?Παλι η αντιπολιτευση φταιει ? Τι ειναι αυτο παλι το ''Η αξιωματική αντιπολίτευση πρέπει να αλλάξει στάση.
      Δεν έχουμε ελπίδα αλλιώς''.Τις πομπες του ΓΑΠ και της κ Λουκας με τις ανερματιστες & επιπολαιες υπογραφες των θα τις υποστουμε ολοι και θα εχουμε και απο πανω τον φασισμο της εκον-ακον υπακοης ? Που ακουστηκε αυτο ?Η αξιωματικη αντιπολιτευση εχει θεσμικο ρολο να ελεγχει και να αντιστεκεται σε οτι ειναι εναντια στα συμφεροντα του λαου και αυτων που την υποστηριζουν και οχι να ειναι το δεκανικι μιας ΑΝΙΚΑΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ & ΕΝΟΣ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΨΕΥΤΟΣΟΣΑΛΙΣΤΑΔΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΑΓΟΡΑΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΜΙΑΣ ΗΓΕΤΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΕ {ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ }.Αλοιμοπνο εαν πιλοτος της πορειας της ΝΔ ειναι το μνημονιο .Η Ιρλανδια πετυχε αυτο που ηθελε με την αρνηση της για την υποτελεια της σε τροικες τυπου Ελλαδος .

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/11/2010 15:37:23

    Για να "μπορεί η Ελλάδα να τους πει ανά πάσα στιγμή" όλα αυτά, είναι προϋπόθεση στο τιμόνι να βρίσκεται ένας Ορμπάν. Όχι ένας Παπανδρέου-Τσαντ-Τσολάκογλου.

  4. one avatar
    one 17/11/2010 15:51:32

    Μερικοί λένε ότι οι πληρωμές μισθών συντάξεων θα πάνε για Ιανουάριο...

    Θα έπρεπε να τους στείλουμε από εκεί που ήρθαν, να βγάλουμε τα πετρέλαια και να γυρίσουμε στην καλλιέργεια αγαθών. Ας δώσουμε και λίγο πετρέλαιο στους Ρώσους για να πηδήξουν λίγο τα αμερικλανόσκυλα και τους τουρκαλάδες.
    Αλλά για να γίνουν αυτά όπως λέει ο φίλος θέλει πρωθυπουργό με @@ και όχι να υποκλίνεται σε λέσχες κτλ..

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 16:11:01

    Αντε, διαβαστε... EVENTS of Default της Δανειακης Συμβασης

    http://www.filefactory.com/file/b44gf57/n/EVENTS_of_Default.docx

    ΠΠ

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 17:10:32

    Το γάρ πολύ του έρωτος γεννά παραφροσύνη, γι αυτό και ο Αλή Πασάς έπνιξε τη Φροσύνη.
    Μετά, ξαναζωντάνεψε ο Ανδρέας, με μπλέ γραβάτα, φώναξε "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο", ήρθε και ο Καντάφι και τραγούδησαν ντουέττο "δεν ζωντανεύουν οι νεκροί, όσο κι άν κλαίς δεν ωφελεί".
    Μετά ξυπνήσαμε και ζήσαμε όλοι μια ελεύθερη και πλούσια ζωή.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/11/2010 17:15:59

    Ο Σαμαράς, με την υπερβολικά πολύ "υπεύθυνη" αντιπολίτευση του οποίου δεν συμφωνώ, να τους αφήσει να πνιγούν μόνοι τους.
    Η προσφορά οποιασδήποτε χείρας βοηθείας θα τον τραβήξει και αυτόν στο βυθό της λίμνης.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 17/11/2010 17:17:36

      Δεν έχουμε την πολυτέλεια στο αντιμνημονιακό ή στο κουτσο-αντιμνημονιακό μέτωπο να χάσουμε κανέναν.
      Αυτή τη στιγμή παίζεται παιχνίδι δυνάμεων στο εσωτερικό των κομμάτων.
      Χρέος μας είναι να ενισχύσουμε την αντιμνημονιακή συνιστώσα όπου τη διακρίνουμε.

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ αλλενάκι 17/11/2010 17:32:44

        Δεν μας αφήνουν Αλλανάκι μου.... δεν μας αφήνουν να τήν βοηθήσουμε.
        Οι περισσ'οτεροι είναι τόσο κολλημένοι στό τι θα κάνουμεμε τό Ευρώ από οικονομοτεχνικής σκοπιάς πού δεν καταλαβαίνουν ότι τό πρόβλημα είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ & ΕΘΝΙΚΟ!
        Αρκεί να δείς τό δίδυμο Μυταράκη -Σταικούρα και θα καταλάβεις..
        Παπακοζανίτες σε άλλο περιτύλιγμα...
        Δεν ξέρω τί θά κάνει ο Σαμαράς...΄έχω μια αμυδρή ελπίδα λόγω κάποιου (ισως;) γονιδίου....αλλιώς...
        Τά βλέπω με θλίψη τά πολιτικά πράγματα στην ΝΔ,ιδίως μετά τίς Καλλικράτειες εκλογές....

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ παγωτατζής 17/11/2010 17:55:13

          Ναι, αλλά έχουν ξυπνήσει άλλες δυνάμεις, πολύ μεγαλύτερες, και να δούμε πως θα παίξει το έργο (και τι θα κάνουμε εμείς). Αν μπορέσω να οργανώσω τις σκέψεις μου, θα το γράψω...

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ archaeopteryx 17/11/2010 18:00:24

            Μετά χαράς, αναμένω να οργανωθείς...

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/11/2010 17:27:23

    ..................................................
    Με τα ρούχα αιματωμένα
    ξέρω ότι έβγαινες κρυφά
    να γυρεύεις εις τα ξένα
    άλλα χέρια δυνατά.

    Μοναχή το δρόμο επήρες,
    εξανάλθες μοναχή·
    δεν είν' εύκολες οι θύρες
    εάν η χρεία τες κουρταλεί.

    'Αλλος σου έκλαψε εις τα στήθια,
    αλλ' ανάσαση καμμιά·
    άλλος σου έταξε βοήθεια
    και σε γέλασε φρικτά.
    ................................................

  9. King Leonidas avatar
    King Leonidas 17/11/2010 17:29:13

    Βρώμικο παιχνίδι παίζουν εις βάρος της Ελλάδας. Εχω σιχαθεί την Ευρωπαϊκή Ενωση το τελευταίο καιρό. Αν και δεν είμαι οπαδός του Σαμαρά, βρίσκω υπεύθυνη την στάση του σήμερα. Οι επόμενες εβδομάδες θα είναι κρίσιμες. Χρειάζονται προσεκτικοί χειρισμοί από όλους τους πολιτικούς αρχηγούς της χώρας μας.

  10. TASSOS avatar
    TASSOS 17/11/2010 17:40:37

    Οι μεγάλοι ηγέτες διαμορφώνουν τις καταστάσεις μέσα στις οποίες θα κινηθούν στο μέλλον. Οι μικροί απλώς προσκυνάνε.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/11/2010 17:52:17

    Τού Μαρτσέλο Μεσόρι (πρωτοσέλιδο άρθρο στην "Κοριέρε ντέλα Σέρα¨)

    Όπως όταν εκδηλώνεται μια πυρκαγιά, πρέπει οι πυροσβέστες να τρέξουν να τη σβήσουν. Πρέπει όμως σήμερα να αναγνωριστεί ότι η νομισματική ζώνη της Ευρώπης είναι τόσο ενοποιημένη, ώστε είναι αδύνατο οι εσωτερικές ανισορροπίες σε ένα σημείο της Ενωσης να μην έχουν επιπτώσεις σε ένα άλλο. Οι γερμανικές και γαλλικές τράπεζες, για παράδειγμα, είναι ευάλωτες στον κίνδυνο χρεοκοπίας της Ελλάδας ή της Ιρλανδίας. Και η ανταγωνιστικότητα των γερμανικών ή των γαλλικών επιχειρήσεων θα πληγεί ιδιαίτερα από μια εσωτερική ευρωπαϊκή αγορά που θα παρουσιάζει στασιμότητα ή δυσλειτουργία. Το μήνυμα, όπως αποτυπώνεται στην προειδοποίηση του βαν Ρόμπεϊ, είναι ότι η πραγματική λύση στις ευρωπαϊκές εντάσεις βρίσκεται στην προοδευτική αλλά ταχεία ενίσχυση της δημοσιονομικής πολιτικής.
    Εάν ακολουθηθεί αυτός ο δρόμος, με τη βοήθεια και των υπαρχόντων μηχανισμών πρόληψης των κρίσεων, τότε μερικοί από τους φόβους της Μέρκελ και του Σαρκοζί θα αποδειχθεί ότι είναι ψευδοπροβλήματα. Σε μια νομισματική ένωση με υψηλή φορολογική ενοποίηση, δεν θα έχει νόημα να αναρωτιέται κανείς αν η σωτηρία μιας χώρας που διέρχεται κρίση πρέπει να συνοδεύεται από την «τιμωρία» των ιδιωτών που κατέχουν ομόλογα. Η αν η κυβέρνηση μιας χώρας που αντιμετωπίζει δυσκολίες θα μπορεί να αρνείται την ευρωπαϊκή βοήθεια μέχρι να βρεθεί κυριολεκτικά στο χείλος του γκρεμού. Οι εθνικές δυσκολίες θα αντιμετωπίζονται ως «τοπικές» ανισορροπίες μιας ολόκληρης ζώνης. Και η αναζήτηση λύσεων θα γίνεται σε ευρωπαϊκό επίπεδο.
    (από το nooz.gr)

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 17/11/2010 18:52:32

      @ Θείο
      Ξέρεις Θείο...πρίν πολλά πολλά χρόνια κάπου στά ΄90ς ,οταν τό Ευρώ ήταν ακόμα σε λογιστική μορφή , σε μια συζήτηση στην άλλη μεριά τού Ατλαντικού,ένας γέρος πανεπιστημιακός έλεγε ότι ή πιθανότητα νομισματικής ολοκλήρωσης τού Ευρωπαικού εγχειρήματος ήτανε ουτοπική,διότι οι πολιτικοί θεωρούν ότι έκαναν τό χρέος τους στό να συμφωνήσουν για τήν πραγματοποίηση,και ανατέθηκε σε τεχνοκράτες ή ευτυχής κατάληξή του.

      " Οταν θα καταλάβουν τό λάθος τους , δεν θα μπορούν πλέον οι όποιοι πολιτικοί,ακόμα και εάν το επιθυμούν,να μπορέσουν να δώσουν λύση.
      Γιατί ρώτησε κάποιος
      Για τόν ίδιο λόγο πού δεν μπορεις να δουλεύεις και να αμείβεσαι όπως ό Μεξικανός,να θέλεις να συνταξιοδοτείσαι όπως ο Καναδός,και να κάνεις μπίζνες όπως ο Αμερικανός, ώς πολίτης τών ΗΠΑ.
      Καί από ότι αντιλαμβάνομαι ή Ευρώπη δεν λέγεται ούτε σκοπεύει να γίνει ΗΠΑ"
      Τό όνομα του..... Noam Chomsky ...

      μήπως έχει ακουστά για αυτόν ή Κοριέρε ντελα Σερα και ό Μαρτσέλο Μεσόρι;;

  12. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/11/2010 17:57:06

    Ναι τεχνικό είναι το θέμα.

    Μας έχουν διασωληνωμένους στα μηχανήματα σε τεχνητό κώμα και περιμένουμε πότε θα αποφασίσουν οι "συγγενείς" να μας αποσυνδέσουν για να μας απαλλάξουν από την δυστυχία μας...

  13. Misha avatar
    Misha 17/11/2010 18:01:52

    Θείο, ο Μεσσόρι είναι καθηγητής οικονομικών επικεφαλής της Assogestioni, δλδ κάτι σαν πρόεδρος της Ενώσεων Τραπεζών.
    Ο άνθρωπος εξυπηρετεί τα συμφέροντα της κάστας του και ασφαλώς τα ατομικά του.
    Θα ήταν πολύ παράδοξο αν έλεγε κάτι διαφορετικό.

  14. st.takis avatar
    st.takis 17/11/2010 18:08:27

    ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ , ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, ΑΕΡΙΑ.

  15. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 17/11/2010 18:52:23

    "Beggars are not choosers"
    "Οι επαίτες δεν απαιτουν"

    Εκνευρίζει τους ελενκτες της ΕΕ και του ΔΝΤ οτι με ζαβολιές, μικροαπατεωνιές και διάφορα κολπάκια, οι της Κυβέρνησης (Κατσέλη, Ρεππας, Λοβερδος, Χρυσοχοϊδης κ.α. ) προσπαθουν να καταστρατηγήσουν το Συμβόλαιο.

    Και σαν να μην φτανουν οι μικροποτανιές που κάνουν οι υπουργοι, βλέπουν τον Δον Κιχώτη προυπουργό να λέει μπύρδες.

    που πάς ρε ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ ?

    Με τα λέφτα των άλλων κάνεις παιχνίδι. Ελα στα συγκαλλά σου.