#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2009 19:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευρωβουλευτές ... allez retour

Τζάμπα επιχειρήθηκε από  παπαγαλάκια  της Νέας  Δημοκρατίας (το μεσημέρι  στη ΝΕΤ) να στηθεί σκηνικό για δέσμευση του επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου του ΠΑΣΟΚ Γιώργου Παπακωνσταντίνου ότι θα εξαντλήσει ολόκληρη τη θητεία του στις Βρυξέλλες. Αφού εμείς το έχουμε γράψει προ 48 ωρών και επιπλέον τους...άδειασε η Μαριέττα Γιαννάκου.

Μιλώντας στο «Κανάλι 1»του Πειραιά,  η επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου της ΝΔ δήλωσε πως πάει στις Βρυξέλλες για να προσφέρει και όχι για να μείνει όλη την πενταετία, αφού υπάρχουν πολλά απρόοπτα. «Πάω να προσφέρω, αυτή είναι η πρόθεσή μου. Πολλές φορές μπορεί στην πολιτική να συμβεί κάτι καθ' οδόν» δήλωσε χαρακτηριστικά, αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα.
Επιπλέον η κυρία Γιαννάκου δεν ήταν που το 1999 ήταν επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου της ΝΔ και δέκα μήνες αργότερα παραιτήθηκε για να επιστρέψει στην Ελλάδα και να είναι υποψήφια στην Α΄ Αθηνών; Δεν είναι ο κ. Κωστής Χατζιδάκις που παραιτήθηκε από ευρωβουλευτής για να συμμετάσχει στην κυβέρνηση Καραμανλή;

Ποιοι πράσινοι ευρωβουλευτές θα μπουν στην κυβέρνηση

Όσον αφορά στον κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, σας ενημερώσαμε πριν από δυο ημέρες (http://www.antinews.gr/?p=6419) ότι θα παραμείνει εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ τουλάχιστον έως το φθινόπωρο. Αυτό του ζήτησε ο κ. Γ. Παπανδρέου την περασμένη Κυριακή στη Κοζάνη, όπου και «έκλεισε» και η συμφωνία να αναλάβει επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου. Επιπλέον, ο κ. Παπακωνσταντίνου θα είναι υποψήφιος στο Επικρατείας και θα αναλάβει στην πρώτη κυβέρνηση του Γιώργου «τσάρος της οικονομίας».Το πόσο βέβαιη είναι η επιστροφή Παπακωνσταντίνου στην Ελλάδα όταν διεξαχθούν εκλογές φαίνεται και από το γεγονός ότι επικεφαλής της Ευρωκοινοβουλευτικής ομάδας ορίστηκε και πάλι από τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ο Σταύρος Λαμπρινίδης.
Μετά τις εκλογές, πάντως, εκτός του κ. Παπακωνσταντίνου στην Ελλάδα θα επιστρέψει και η κυρία Μαριλένα Κοππά, που προορίζεται για υφυπουργός Εξωτερικών, όπως πιθανότατα και η κυρία Συλβάνα Ράπτη-μάλλον υφυπουργός Παιδείας. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ASIA avatar
    ASIA 17/05/2009 19:43:53

    Τελικα τι ειναι η Ευρωβουλη----- ο προθαλαμος για την Βουλη.....δηλαδη εκλογες της πλακας?

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/05/2009 19:55:00

    δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ έχω κουραστεί να μου προσφέρουν... Κάτι ξέρω που προτιμώ το laissez faire...

  3. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 19:55:35

    Τελικά η eurovision είχε περισσότερο ενδιαφέρον.

  4. THEODORE avatar
    THEODORE 17/05/2009 20:05:56

    Αν η Κοππά γίνει υφυπουργός εξωτερικών θα εφαρμόσει για τις μειονότητες ότι πρεσβεύει και το ΚΕΜΟ του οποίου είναι ιδρυτικό στέλεχος;
    Τότε καήκαμε σαν χώρα.
    Αυτή είναι ικανή να ανακηρύξει αυτόνομο Τουρκικό κράτος στην Θράκη πρίν τους ίδιους τους Τούρκους.

  5. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 20:11:11

    Στο ρόλο του SAKIS το GAP.

  6. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 20:19:30

    Το βλέπω να γίνεται στα προεόρτια των εκλογών. Όπως το Sakis κουνιόταν πάνω στο φέρετρο, έτσι και το GAP θα περάσει από το πρώτο, που είναι τίνγκα στο φέρετρο, να κάνει λίγο από Ηλέκτρα, και μετά πάλι στα άρματα της πράσινης ανάπτυξης.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 20:44:52

    Όλα αυτά είναι μέσα στα πλαίσια του δουλέματος των πολιτικών μας ταγών προς τους υποτελείς κλακαδόρους ψηφοφόρους τους. Εμάς.
    Ότι και να γίνει, όσο και να μας κλέβουν ή να αλληλοκλέβονται και να βολεύονται με θέσεις κλπ εμείς θα τους ψηφίζουμε και θα τους χειροκροτούμε. Ο Φασούλας δεν παράτησε τον Δήμο Θεσσαλονίκης για την Βουλή και αμέσως μετά για το Δήμο Πειραιά; Ο Ψωμιάδης; Ο Παπαγεωργόπουλος; Η Ντόρα; Ο Αβράμης; Ο Πάλαι ποτέ Υπουργός με το φιδίσιο βλέμμα Κούβελας; Όλοι αυτοί πάνε όπου θέλουν κατά το δοκούν... ήτοι το βόλεμά τους.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 20:49:55

    Περί Κρίτωνα από συνέντευξη αγλάισμα λάιφ σταίλ περιοδικού:
    "Σερίφος, Σίφνος, Αμοργός, Πάρος, Αντίπαρος… και έπεται συνέχεια. Για τον Κρίτωνα Αρσένη το «ταξίδι» αυτό ήταν όνειρο ζωής - κι ας μην έχει κλείσει ακόμα τα 29. Ηταν μαθητής της ΣΤ΄ Δημοτικού, όταν η ιδέα άρχισε να σχηματίζεται στο μυαλό του. «Είχαμε πάει ένα ταξίδι στο εξωτερικό, όπου είχα εντυπωσιαστεί από τον τρόπο που ήταν χτισμένες οι πόλεις. Επιστρέφοντας είδα τη διαφορά. Αρχισα να συνειδητοποιώ ότι η Ελλάδα χάνει σιγά σιγά το τοπίο της». Στα 19, έγινε το νεαρότερο μέλος της Ελληνικής Εταιρείας στο παράρτημα της Θεσσαλονίκης, απ' όπου κατάγεται."

    Γιατί η περίπτωσή του μου θυμίζει ...Καιλή; Γιατί;

  9. picroholos avatar
    picroholos 17/05/2009 21:09:26

    @ orestios
    δε βαρέθηκες, όλο το ίδιο βιολί;
    δεν στον Alpha τη νιοστή επανάληψη του συνήγορου του κ. ΚΚ, αξιότιμου κυρίου Λα(λά)κη,
    όμοιος ομοίω κλπ...

  10. ahab avatar
    ahab 17/05/2009 21:23:16

    Σ΄αυτό τον τόπο έχει χαθεί και το τελευταίο ίχνος ντροπής.
    Την γυναίκα αυτή που έχει καταδικάσει και απορίψει ο Ελληνικός λαός που προσπάθησε με την ηλιθιότητά της να διαστρεβλώσει και να σβύσει μνήμες αντί να την στείλλουν να πλένει κάλτσες την βάζουν και επικεφαλής .Μπορεί κάποιου τα παπάρια να κρατάει και να εκβίασε καταστάσεις αλλά θα φάει το φούμο της ζωής της απο τον κοσμάκη και ειδικά απο τους Μικρασιάτες
    Ούστ ρε αναίσχυντοι ρεμπεσκέδες

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 21:23:29

    Συγνώμη αλλά αφού στέλνουμε τουρίστες 9μηνιτικα δεν μπορούσαν να τα βάλουν στα εισιτήρια του κοινωνικού τουρισμού?
    και φθηνότερα θα ήταν και τόπο θα έπιαναν

    Διακοπές στις Βρυξέλλες, το νέο πρόγραμμα του ΕΟΤ με διοργανωτή την Βουλή και σπόνσορες τους μαλάκες φορολογούμενους...

    Φαντάζομαι πάνε να ξεκουραστούν για να γυρίσουν να μας σώσουν...

  12. Hase avatar
    Hase 17/05/2009 21:35:10

    @7 Strange Attractor Says:

    Εχεις δικιο αλλα εδω, στις περιπτωσεις που αναφερεις δηλ. αυτοι που ονοματιζεις αλλαξαν μονο θεση μεσα στο κομμα τους (προς το καλυτερο βεβαια). Υπαρχουν ομως και αλλοι που για να παρουν καλυτερη θεση αλλαξαν κομμα. Και αυτο το βρισκω πολυ χειροτερο. Ποσοι ειναι αυτοι που για να παρουν βουλευτικη η υπουργικη καρεκλα εφυγαν απο ενα κομμα και πηγαν σε αλλο. Θυμαμαι πολλους απο την αριστερα, αλλα και απο το πρωην κεντρο, και απο το ΠΑΣΟΚ, αλλα και απο την δεξια. Μανος, Ανδριανοπουλος, Κοντογιαννοπουλος, Δαμανακη, Γαλανος (παλαιοτερα) Μπιστης, και πολλοι αλλοι αλλαξαν κομμα για να μπορεσουν να αγωνιστουν απο καλυτερες θεσεις "για το καλο μας φυσικα οπως λεει και το τραγουδι" γραφοντας στα παλια τους τα παπουτσια αυτους που τους ειχαν φηφισει.

  13. anonymos avatar
    anonymos 17/05/2009 21:42:02

    Αν ο Παπακωνσταντίνου αναλάβει "Τσάρος" της οικονομίας η Λούκα Κατσέλη τι θα γίνει? Υφυπουργός του?

    Κομματάκι δύσκολο, παρότι ο Παπακωνσταντίνου προσπάθησε γερά μέσω διαρροών στον τύπο να «στείλει» την Λούκα Κατσέλη στις Βρυξέλλες.

    Έχω την εντύπωση ότι ο Παπακωνσταντίνου (μη ξεχνάτε ότι ήταν / είναι Σημιτόπαιδο) αποδυναμώθηκε σκόπιμα με την «εξορία» στις Βρυξέλλες όπως άλλωστε και η φουνταριστή βενιζελικιά Συλβάνα Ράπτη.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 22:10:42

    Κάτι που έχει διαφύγει....ποιος παίρνει τη θέση της κα Ράπτη στις 08/06/09?

    Ο ΓΑΠ δεν ξεχνά τους φίλους του....

  15. Hase avatar
    Hase 17/05/2009 22:31:25

    @14
    Ηταν Σημιτοπαιδο. Μην ξεχνας τον Κουκουλοπουλο στην Κοζανη, καθαρο Σημιτοπαιδο και Βενιζελικος, νομιζω πως ο Παπακωνσταντινου αναβαθμιστηκε, ιδιαιτερα αν ισχυει αυτο που γραφει ο Φακτωρ, οτι δηλ. θα αναλαβει "τσαρος της οικονομιας".
    Φυσικα στην πολιτικη οι πολιτικοι ειναι του "περα δωθε" οποτε για τιποτα δεν θα εβαζα το χερι μου στην φωτια.

  16. thanos avatar
    thanos 18/05/2009 03:38:00

    6-Orestios Says:
    May 17th, 2009 at 8:19 pm


    Μικρε "Harry Potter" μετα τις 7 του Ιουνη που θα συχναζεις? εδω παντως σε βλεπω να εχεις αλλο nickname.Δραττομαι της ευκαιριας να γινω και νουνο σου.Τι λες το ονομα "Willy" θα σου παει στα σιγουρα.ΟΚ Willy boy?

  17. thanos avatar
    thanos 18/05/2009 03:52:01

    Χαιρομαι που σε αυτη την αναρτηση "Ευρωβουλευτές … allez retour" Ολοι οι σχολιαστες γραφουν θετικα η' αρνητικα, αποκλειστικα για το ψηφοδελτιο του ΠΑΣΟΚ. Αυτο και μονο λεει πολλα...καμια σημασια, αναξιο λογου το ψηφοδελτιο της ΝΔ.Γιατι Ορεστιε επιτρεπεις κατι τετοιο? ΓΚΑΠΑ-ΓΚΟΥΠΑ θα σε κανει το αφεντικο.

  18. Helmut avatar
    Helmut 18/05/2009 10:19:42

    Όλοι αυτοί που στο ΠΑΣΟΚ μοιράζουν υπουργεία δεξιά-αριστερά είναι τόσο σίγουροι ότι θα πετύχουν αυτοδυναμία;;;

    Κρίση πράσινης αισιοδοξίας...

  19. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/05/2009 21:28:50

    Μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι περιμενει ο ΚΚ απο την Μα(ριον)ετα Γιαννακου ν αυπερασπιστει τα συμφεροντα τηε Ἑλλαδας"οταν δεν πιστευει στην Ελλαδα οπως απεδειξε με την επιμονη της να υποστηριζει το θλιβερο νεοταξικο βιβλιο (αν)ιστοριας της ΣΤ'Δημοτικου που γραφτηκε με εξωθεν ΠΟΛΙΤΙΚΗ εντολη απο δηθεν ιστορικους;

    ΙΣως ο ΚΚ εδιεξε οτι διαθετει και λιγο πατριωτισμο και τον νοιαζουν και οι Αιγαιακοι ξεροβραχοι, σε αντιθεση με τον κ. Παπανδρεου που θα εδινε λιγους (ω τι μεγαολθυμια για ο,τι δεν του ανηκει, ε;) βραχους για να "κοιμαται ησυχος τα βραδυα", δηλαδη για να μορουν να μασανε τις υπολοιπες επιδοτησεις της ΕΕ.