25/04/2009 23:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εσείς τις θα απαντούσατε;

[youtube 8XMvviFbkf0&feature=player_embedded]
_______________________________________________________________________________________
Η Κάρι Πρίτζον ήταν το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο της «Μις Αμερική». Η αρνητική απάντηση που έδωσε στο μέλος της κριτικής επιτροπής και γνωστό υπέρμαχο των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων, Πέρεζ Χίλτον, ήταν για πολλούς η αιτία που το στέμμα έκανε φτερά. Τι την είχε ρωτήσει; Αν είναι σύμφωνη με την νομιμοποίηση του γάμου μεταξύ ομοφυλόφιλων σε όλες τις πολιτείες των ΗΠΑ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Εγώ πάντως φοβάμαι ότι σε λίγο θα μας απαγορεύουν να φλερτάρουμε δημοσίως γυναίκες ως μη πολιτικά ορθή πράξη..... χα χα χαααααααα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 26/04/2009 00:07:28

    Εγώ είμαι υπέρ, αλλά μόνο του θρησκευτικού. Ο πολιτικός γάμος είναι έξω από την παράδοσή μας

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/04/2009 00:13:38

    για να μην νομίζουμε ότι είναι ...αποδεκτό από το αμερικανικό ευρύ κοινό, η "πράξη" λέγεται fudge packing, κυριολεκτικά σπρώξιμο μους σοκολάτας. Να θυμίσω πως αχίζει η Ειρήνη του Αριστοφάνη;

    "Σκατούλα φέρε γρήγορα στον μπουρμπουλα να φάει΄
    φέρτου από παιδί ναν' ...ο....μένο
    γιατί τ' αρέσει το σκατό νάναι κοπανισμένο"

    Τι γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων βρε, τρελλαθήκαμε; Δεν δίνουν πιά εκατομμύριο...

  3. F avatar
    F 26/04/2009 00:17:15

    Ἄν καὶ ξανθιά, εἶπε τὸ σωστό: ὁ γάμος εἶναι μεταξὺ ἄνδρα καὶ γυναίκας. Τὸ ἄλλο, ἄς τὸ ποῦν σύμβαση ἤ ὅπως ἀλλιῶς θέλουν.

  4. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 26/04/2009 00:25:42

    Εγω προτεινω να τους στειλουμε τις γεροντοκορες γλαστρες του Πασοκ (οχι την ΚΑΙΛΗ, αυτη την κραταμε για Strange A.)και της ΝΔ που πιανουν στασιδι στα πρωιναδικα και μας τα ζαλιζουν καθως και την Κανελλη ,εκει θα τις ανακηρυξουν σιγουρα ΜΙΣΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ολες τους ,και να κανουμε ανταλλαγη με το μανουλομανουλο τους. Με τον Περεζ σιγουρα θα τα βρουνε (τις εχουν εκπαιδευση σωστα ο Βαλλιανατος και ο Αρουλης)και εμεις θα γλυτωσουμε απο τις τσιρηδες τους και θα καβαντζαρουμε μανουλι αλλδαπο. Συμφωνειτε;

  5. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 26/04/2009 00:31:15

    @4
    Και γιατί, περικαλώ, αγαπητέ κύριε Μακρή, η Καϊλή στον Strange A.; Εμείς σε πηγάδι κατουρήσαμε;

  6. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 26/04/2009 00:35:43

    για σενα το εισαγωμενο μανουλι.ολο παραπονο εισαι σημερα.

  7. ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ avatar
    ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ 26/04/2009 00:37:18

    Τώρα που έρχεται ο ΓΑΠ, τόλμα να φλερτάρεις γυναίκες. Θα σε καταγγείλει στην ευρωβουλή ο Αλιφέρης. Εκτός βέβαια και αν είσαι...γυναίκα!!!

  8. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 26/04/2009 00:39:01

    σας εστειλα και το σαιτ αχαριστοι,εκει να δεις τι Καιλη και Εισαγωμενη, δευτε λαβετε φως και ασπασμον κυριου δεηθωμεννννν..

  9. Factorx avatar
    Factorx 26/04/2009 00:43:22

    @Μακρης Κωνστ.Ποιο site, εγω δεν βλέπω τίποτα

  10. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 00:44:27

    Perez Hilton for mayor of tilos

  11. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 26/04/2009 00:46:42

    @9 Factorx
    ....mamba.ru

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 00:57:58

    Πάντως ως γνήσια ξανθιά, την έκανε την κουτσουκέλα της, λέγοντας ότι "in my country..." λες και η Καλιφόρνια είναι άλλο κράτος από το Βερμόντ.

  13. hello avatar
    hello 26/04/2009 00:59:44

    Βέβαια να πούμε ότι ο Perez Hilton είναι κουτσομπόλης μεγαλομπλόγκερ (όπως λέμε μεγαλοδημοσιογράφος).

  14. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:01:53

    @ 12
    Είναι ξεχωριστά κράτη

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:11:12

    Είναι πολιτείες του ιδίου κράτους. Είναι και τα δύο states και όχι countries, please.....

  16. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:12:54

    Είναι κράτη της ίδιας ομοσπονδίας.

  17. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:14:33

    Η κυβέρνηση με επικεφαλής τον Ο, είναι ομόσπονδη-Federal

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:18:15

    Ερώτηση απλή: Μπορεί η Καλιφόρνια να κηρύξει πόλεμο (φερ` ειπείν) στη Παραγουάη που είναι κράτος της Ν. Αμερικής; Μπορεί ας πούμε στην Φλόριντα που είναι πολιτεία των ΗΠΑ;
    Ορέστιε μη με τρελαίνεις.
    Simple things for simple minds.
    Λέγονται states ήτοι πολιτείες και όχι countries (κράτη).

  19. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:29:41

    Οι Η.Π.Α. είναι ομοσπονδία διαφορετική από την ευρωπαική ένωση. Τα ομόσπονδα κράτη έχουν δική τους κυβέρνηση, αλλά έχουν εκχωρήσει εξουσίες στην ομόσπονδη κυβέρνηση των Η.Π.Α.
    Οι αμερικανοί διαχωρίζουν την λέξη state σε αυτή που γράφετε με μικρό s, και σε αυτή που γράφετε με μεγάλο S. Για αυτή με μεγάλο S θεωρούν ότι είναι συνόνυμη με την λέξη Country. Για αυτή με μικρό s θεωρούν οτι αναφέρεται στα ομόσπονδα κράτη.
    Για όλες τις χώρες εκτός Η.Π.Α. χρησιμοποιούν την λέξη State, ενώ για εσωτερική χρήση την λέξη state.

  20. Flatliner avatar
    Flatliner 26/04/2009 01:31:38

    @19 Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις;

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:34:48

    Ορέστιε, ποτέ μα ποτέ κανένας Αμερικανός δεν θα χρησιμοποιούσε τη λέξη country εννοώντας κάποια πολιτεία (state) των ΗΠΑ.
    Εκτός και αν είναι ξανθιά και δη υποψήφια σε καλλιστεία.
    Εν πάση περιπτώσει άλλο state και άλλο country.
    Γνωρίζεις φαντάζομαι το τι γέλιο έπεσε με την προπέρσινη Μις South Carolina και τους χάρτες.....

  22. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:36:13

    Όχι. Δεν βλέπω καλιστεία. Τα βαριέμαι.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:37:58

    Ψάξτο στο youtube και θα γελάς μια εβδομάδα. Υπάρχουν χιλιάδες βιντεο για το θέμα.

  24. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:37:59

    Έχουν την έκφραση EASTERN EUROPEAN STATES, BALKAN STATES, και πολλές παρόμοιες.

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:43:30

    Αχ θα με τρελάνεις Ορέστιε. State στα αγγλικά σαν όρος έχει την έννοια της πολιτείας (δομής του κράτους). Όπως λέμε εμείς πολιτεία (όχι πόλη) εννοώντας το κράτος. Head of State= αρχηγός κράτους. City State= Πόλις Κράτος (Θήβα, Σπάρτη κλπ)
    Παράλληλα η λέξη state σημαίνει και πολιτεία (ευρύτερη δλδ πόλη)και οι ΗΠΑ αποτελούνται από 50 πολιτείες.
    Country στην αγγλική σημαίνει μεταξύ άλλων και κράτος. Ποτέ όμως δεν λέγεται κάποια πολιτεία των ΗΠΑ country.
    Αυτά και τέλος.

  26. silegav avatar
    silegav 26/04/2009 01:45:00

    Ca(i)li-fornication...

  27. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 01:50:08

    Μα δεν διαφωνούμε στα βασικά. Οι αμερικανοί, μην το ξεχνάς, έχουν και διαφορετικό μετρικό σύστημα. Λογικό κάποια πράγματα να είναι διαφορετικά στην απόδοση στα ελληνικά.
    Θα το ψάξω στο youtube να το βρω. Ίσως η κοπέλα να τα λέει έτσι στη ανατολική ακτή ή να είναι κάποιου είδους ιδιωματισμός.

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 01:55:53

    @26 Ο υπαινιγμός σου (λογοπαίγνιο) σωστός.
    Ο Σπατζιώτης ακούει;

  29. Orestios avatar
    Orestios 26/04/2009 02:29:27

    @ 28
    Βρήκα και αυτό. Ίσως βοηθά να κατανοήσουμε τι ήθελε να πει η κοπελιά.
    Vermont: In 1777 Vermont declared independence and existed as an independent country until 1791, when it became the first state to enter the United States after the thirteen colonies.

  30. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 26/04/2009 03:36:54

    Για εμάς τους αυτοερωτικούς πότε θα θεσπιστεί ο γάμος με τη χούφτα μας?

  31. apostolos34s avatar
    apostolos34s 26/04/2009 03:41:49

    @ Strange Attractor
    Κακώς την πέφτεις στην ξανθιά και στον Ορέστιο. Έχεις άδικο. Έχω ζήσει στις ΗΠΑ και πέρα από το τυπικό που ο Ορέστιος περιγράφει άριστα στο 19ο post, υπάρχει και το ουσιαστικό (και πιο σημαντικό) για τον μέσο αμερικανό. Πατρίδα του είναι πολιτεία του και όχι η Ομοσπονδία. Ένας Τεξανός και ένας Νεουρκέζος δεν έχουν κοινή πατριωτική συνείδηση - όπως την εννοούμε εμείς. Για παράδειγμα στα σχολεία τους έχουν τις σημαίες της πολιτείας (π.χ. Τέξας).
    Άμα δεις και την ταινία "Ο Μισσιπής Καίγεται" θα καταλάβεις πολλά.

  32. Κανένας avatar
    Κανένας 26/04/2009 06:44:27

    Εγώ πάντως είμαι κατά του γάμου γενικώς. Ο γάμος και η μονογαμία είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση.

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 08:55:28

    @29 O μέσος Αμερικανός δεν ξέρει τον Πρόεδρό του ή το αν η Αφρική! είναι κράτος ή ήπειρος ή πόλη κλπ. πόσο μάλλον μια ξανθιά μπίμπο να γνωρίζει τις ανθυπολεπτομέρειες που αναφέρεις.

    @32 Συμφωνώ με αυτό που λές όμως χάνεις την ουσία της διαμάχης. Διαφωνώ για την χρήση του "my country" που χρησιμοποίησε η μπίμπο. Δεν χρησιμοποιείται από τους Αμερικανούς όσον αφορά πολιτείες. Το χρησιμοποιούν μόνο σε αντιδιαστολή με άλλα κράτη και όταν αναφέρονται στο δικό τους δλδ τις ΗΠΑ. Στην προκειμένη περίπτωση η "θεούσα" μπίμπο απέδειξε ότι είναι μπίμπο. Όπως η άλλη με τους χάρτες.... (Η Μις South ή North Carolina δεν θυμάμαι, ψάξτε το και θα γελάσετε πολύ... such as!!!)

  34. Albanian avatar
    Albanian 26/04/2009 10:18:53

    Γιατι πιστεύετε ότι οι συντηρητικοί είναι κατά της ομοφυλοφιλίας, ξέρετε πόσοι απο δαύτους είναι κραγμένες αδερφές. Και τι σόι επαγωγή είναι αυτή στο τέλος του αρθρακίου που πήρε την τρίχα και την έκανε τριχιά. Όλοι το ξέρουμε ότι είναι η ομοφυλοφιλία είναι παρέκλιση και ο αυνανισμός δεν κουφαίνει.

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 11:32:02

    @36 τελευταία φορά:
    country= κράτος (πατρίδα)
    California = state

    Δεν λέγεται country όσον αφορά σε πολιτεία (state) εκτός και αν είσαι ξανθιά. Country είναι και οι 50 ΗΠΑ.

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/04/2009 11:35:23

    country ρε παιδί μου είναι: η χώρα μου

    state State όλα αυτά που λες

  37. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2009 11:42:16

    Θα το πω πιο απλά διότι πάτε να με τρελάνετε μερικοί. Αρχίζω και αισθάνομαι βλάκας. Είναι σαν να μιλάει κάποια από το Κιλκίς για κάποιο έθιμο στην ...Τήλο, και να λέει: στο my country, στη χώρα μου, στην πατρίδα μου, στο δικό μου κράτος κλπ κλπ.
    ΔΕΝ γίνεται, εκτός και αν τελεί εν τρικυμία κρανίου (ξανθιά μπίμπο).
    (Επιτρέψτε μου να ξέρω αν χρησιμοποιείται και πως η έννοια country στις ΗΠΑ.)
    Εδώ απλά πρόκειται περί μιας ηλιθίας και κακώς το κάναμε τόσο θέμα....

  38. Tufail avatar
    Tufail 26/04/2009 17:53:22

    Αμάν δε παιδιά, ένα σαρδάμ έκανε η κοπέλα, ήθελε να πει "in my family" (δείτε λίγο παρακάτω) και είπε "in my country" και σεις το κάνατε σήριαλ... Αυτό κι αν είνια ρατσισμός.

  39. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2009 18:39:33

    Γαμοι ομοφυλοφυλων, Οπλοκατοχη, Εκτρωσεις τα ζητηματα που καινε στην Αμερικη.

    Πουριτανοι του κωλου και οπου τους συμφερει.

    Οτι εγινε ειναι αντιδημοκρατικο και στερηση του ελευθερου λογου και το ειπε και ξανθια !!

    Μονο μην τους αντιγραψουμε και ντρεπομαστε να πουμε οτι μας αρεσουν οι γκομενες δημοσια !!!!! ( αντρας ειμαι ! )

    ΠΠ

  40. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2009 18:41:45

    Μ ε τα βία-βιά και τα country + country θα ασχοληθουμε τωρα ?

    Εμεις εδω τα εχουμε χεσμενα και τα 4 ! !


    ΠΠ

  41. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 27/04/2009 09:31:52

    Για τη μενεγακη εισαι κυρα μου. Και συ ορεστιε με τις βαθιες σου γνωσεις.
    Κρατος και η αλαμπαμα; Μη χεσω.

  42. ΓΑΒΡΙΛΟΣ avatar
    ΓΑΒΡΙΛΟΣ 27/04/2009 11:07:10

    Η ξανθιά να έχει facebok άραγε? :)

  43. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/04/2009 13:00:51

    Πάντως η ξανθιά είχε balls.
    Θυμάστε πολλούς που να τα έβαλαν, θέλοντας ή μη, με τη δικτατορία του αδελφάτου;

  44. anon avatar
    anon 27/04/2009 14:10:11

    Από πού συμπεραίνεται ότι η κοπέλλα έχασε την πρωτιά επειδή απάντησε όπως απάντησε στην ερώτηση του Χίλτον;

  45. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/04/2009 21:07:41

    Προφήτη, ο ΚΟΥΓΙΑΣ ο αρρενωπός τα έβαλε με το αδελφάτο.