15/04/2009 15:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερώτηση του ΣΥΡΙΖΑ για τις παραβιάσεις

Ερώτηση προς τους υπουργούς Εξωτερικών και Άμυνας για τις τουρκικές υπερπτήσεις μαχητικών αεροσκαφών στο Φαρμακονήσι και το Αγαθονήσι, κατέθεσαν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Μπανιάς και Παναγιώτης Λαφαζάνης.

Με αφορμή τις προκλητικές -όπως τις χαρακτηρίζουν- υπερπτήσεις τουρκικών μαχητικών αεροσκαφών στις 13-4-09, σε ύψος μέχρι και 400 μέτρα στα δύο ελληνικά νησιά, οι δύο βουλευτές σημειώνουν πως «οι προκλητικές αυτές ενέργειες της Άγκυρας φαίνεται ότι πολλαπλασιάζονται το τελευταίο διάστημα, εστιάζονται όλο και περισσότερο στα νησιά Φαρμακονήσι, Αγαθονήσι και Φούρνοι, υποδηλώνοντας πιθανότατα και την έμπρακτη αμφισβήτηση της ελληνικής κυριαρχίας τους, στο πλαίσιο της επικίνδυνης τακτικής των "γκρίζων ζωνών", την οποία προβάλλει η γειτονική χώρα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2009 15:39:35

    Γιατι δε μπαινουν σε μια βαρκα να πανε μια βολτα στα νησια τα 2 τους.. και κανουν ερωτησεις??
    Να πανε να βαλουν μια Ελληνικη σημαι σε μια παραλια. Εστω ομπρελλα με Ελληνικη Σημαια σταμπα.

    Δηλαδη τι θελουν?? Γιατι ρωτανε? να τα ριξουμε? ( δε λεω οχι προσωπικα.. ) Αυτοι τι ΛΕΝΕ ??? τι προτεινουν? Παλι στο μπαλαμουτι?

    Τσαμπα Μαγκες.

    Με ξενο κωλο γινομαι κ εγω πουστης, εχω ξαναπει.

    Καθε ερωτηση εχει και μια απαντηση του ερωτωντος.

    ΑΚΟΥΜΕ με 1000 αυτια...

    ΠΠ

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/04/2009 15:42:52

    Μπα....
    ασχλούνται και με τα εθνικά θεματα???
    ...μαλλον λογω επισκεψης Ομπαμα...
    Η περιβόητη φιλια των λαών και η ισοποση μειωση αμυντικων δαπανων που προπαγανδιζαν που πηγε?

  3. ΡΩΣΣΙΑ avatar
    ΡΩΣΣΙΑ 15/04/2009 15:43:41

    ΟΙ ΣΥΝΑΣΠΙΣΤΕΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ "ΤΖΑΜΠΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ" ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΓΑΘΟΝΗΣΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ! ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/04/2009 15:57:40

    Η πιο γκρίζα ζώνη είναι η ιδεολογική τοποθέτηση του Σύριζα. Το ΚΚΕ και τους λοιπούς φαιδρούς τους καταλαβαίνω, έστω και κυνικά. Για τον Σύριζα τι να πω; Στερητικό σύνδρομο; Α_άμητοι; Πολυ_άμητοι; Contrarian;

    Μην με βρίσετε, γράψετε σε 50 λέψεις τι πρεσβεύει ο Σύριζα. Το "ο αλλιώς είναι αλλιώς" δεν είναι δεκτό.

  5. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 15/04/2009 16:01:59

    Μπρε, μπρε μπρε! Ελληναράδες και οι ΣΥΝΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΙ! Λοιπόν ας χαλαρώσουμε λιγάκι. Τις μέρες των Χριστουγέννων, που άρχισε η παραφιλολογία για τουρκικές προκλήσεις στο Αγαθονήσι, αν πίστευε κανείς τον Εισαγγελάτο και τους λοιπούς Ελληναράδες, ο πληθυσμός του νησιού περίμενε έντρομος την τουρκική εισβολή. Μέχρι που τους άδειασε ο Πρόεδρος της Κοινότητας και είπε, σε τηλεοπτικό ρεπορτάζ του ΑΝΤ1 παρακαλώ, ότι «αυτά γίνονται δεκαετίες τώρα». Λίγες μέρες μετά μάθαμε ότι, ενώ δεν υπάρχει μια για σχολεία, νοσοκομεία, επιστημονική έρευνα και άνεργους, περισσεύουν κάτι δεκάδες δισεκατομμύρια ευρώ για την αγορά νέων οπλικών συστρημάτων. Τα οποία, αν ισχύσει ό,τι ίσχυσε με τα F16 που αγοράστηκαν το 2005, θα τα αγοράσουμε με 50 - 60% ακριβότερα από οποιονδήποτε άλλο.
    Είναι πολλά τα λεφτά ΣΥΡΙΖΑ

  6. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2009 16:41:15

    Ωραίο ανέκδοτο!

  7. isnogood avatar
    isnogood 15/04/2009 16:59:50

    Για όλα υπάρχει μια αρχή...
    Να ευχηθώ καλή συνέχεια και Καλή Ανάσταση

  8. M_D avatar
    M_D 15/04/2009 17:02:39

    ws gnwsto, to moustaki einai o feretzes tou fousth, kai oi syrizaioi einai gnwstoi sthn piatsa

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/04/2009 19:50:02

    Ως αντιμετρα ο ΣΥΡΙΖΑ να οργανωσει διασκεψη με φιλειρηνικες δυναμεις υπερ της φιλιας των λαων.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/04/2009 20:03:59

    Θα ανέβει λέει ο Κουράκης με αερόστατο επάνω απ`το Φαρμακονήσι προκειμένου να παρεμποδίσει τις Τουρκικές παραβιάσεις. Πληροφορίες ότι θα συμμετάσχει και ο Γλίτσας... συγνώμη ... Γλέτσος (χωρίς άδεια του ΚΚΕ) ελέγχονται ως ανακριβείς.

  11. Νἰκος avatar
    Νἰκος 15/04/2009 20:12:13

    @#1, Πορτα-Πορτα εισαι τρομερος. Οι Τουρκοι με ξενα αρ...δια γαμαν καλα...

    Δε λεω, γινονται και θαυματα. Αλλα, λεμε τωρα, ειναι πιο ευκολο να αναστηθεις παρα να αλλαξουν στον ΤΣΥΡΙΖΑ (υπερ παντων των αναξιοπαθυντων ξενων αλλα ουχι των Ελληνων).

    Εκσθητι φριττων ουρανε!!!

  12. Νἰκος avatar
    Νἰκος 15/04/2009 20:14:56

    @#9, Ψυχραιμια, αν δεν κανω λαθος (και συνηθως δεν κανω ποτε λαθος!) ειχε παει ο πρωτος τη ταξει αναρχοβλαμμενος και -ο Σολωμος εγραψε βιαια μουσικη-Αλαβανος στα Σκοπια.

  13. ... avatar
    ... 16/04/2009 02:04:29

    12

    λίγο παραπάνω να έψαχνες και θα έβλεπες οτι ο αλαβάνος είχε 100% δίκιο για το "βία" του εθνικού υμνου.

    αναπαράγεις ημιμαθείς καρατζαφεριές

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 16/04/2009 05:22:14

    ...@13, μαλλον εσυ δεν ξερεις τι λες. Απο ποτε η οψη ειναι βιαιη;

  15. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 16/04/2009 21:32:20

    βρε Νίκο...κόψη λέει η πρώτη στροφή. και αυτή η τρομερή κόψη είναι βίαια, μα πάρα πολύ βίαια... όλος ο εθνικός ύμνος μες την βία είναι, δες τις δτροφές από την 30 και μετά να σου σηκωθεί η τρίχα. φυσικά ο αγράμματος είναι ο καρατζαφέρης, που στην ίδια "εξυπνάδα" είπε και δεύτερη ανοησία. ότι για όλα φταέιει που καταργήθηκαν οι τόνοι...ας του πει κάποιος πως έχουμε μονοτονικό και όχι ατονικό και πως ο τόνος στο βία μιά χαρά μπαίνει, δισύλλαβη είναι η λέξη.