Ερώτηση της ΝΔ για το εάν έχει υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία ο Κορωνάκης
30/07/2015 20:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερώτηση της ΝΔ για το εάν έχει υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία ο Κορωνάκης

Η ερώτηση που κατέθεσαν βουλευτές της ΝΔ δεν είναι συνηθισμένη και δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη. Στενός συνεργάτης του Αλέξη Τσίπρα, ο γραμματέας του ΣΥΡΙΖΑ Τάσος Κορωνάκης δεν έχει υπηρετήσει τη θητεία του. Μάλιστα είναι και... 22 χρόνια αιώνιος φοιτητής αποδεικνύοντας έτσι πως μπορεί να φτάσει κάποιος ψηλά αρκεί να είναι της ομάδας των τεμπέληδων φοιτητών που ποτέ δεν πατάνε στα έδρανα, εκτός κι αν είναι για να κάνουν κατάληψη. Στην ερώτηση των βουλευτών τονίζονται τα εξής ευτράπελα:

Δυστυχώς, δεν είναι μόνο ο πρώην Αναπληρωτής Υπουργός Εθνικής Άμυνας, Κώστας Ήσυχος, ο οποίος, δεν έχει υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι είναι ομογενής τρίτης γενιάς -γεγονός που αποτελεί μείζον ηθικό και πολιτικό ζήτημα τόσο για τον κ. Ήσυχο, αλλά και για τον ίδιο τον Πρωθυπουργό.

Πρόκειται για τον Γραμματέα της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αναστάσιο Κορωνάκη, του ανθρώπου που κλήθηκε να διαμορφώσει τις τύχες της Χώρας, συμμετέχοντας με απόφαση του Πρωθυπουργού στην Πολιτική Ομάδα Διαπραγμάτευσης.

Η συμμετοχή σε τέτοιου μεγέθους και κρισιμότητας όργανα που διαμορφώνουν την πορεία της διαπραγμάτευσης και κατ’ επέκταση το μέλλον της Πατρίδας, όπως η Πολιτική Ομάδα Διαπραγμάτευσης που αποφασίστηκε από τον Πρωθυπουργό, απαιτεί την ύπαρξη επαγγελματισμού, επιστημονικών γνώσεων και εξειδικευμένης εμπειρίας από τα στελέχη που επιλέγονται και όχι οι προσωπικές σχέσεις ή οι κομματικοί συσχετισμοί.

Οι περγαμηνές του – κατά τ΄ άλλα συμπαθέστατου- Κου Τάσου Κορωνάκη είναι η μακρά θητεία του στο Πανεπιστήμιο Πατρών -όπου βαδίζει στο 22ο έτος των σπουδών- στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, καθώς δεν έχει αποφοιτήσει ακόμη και η μακρά θητεία του στη Νεολαία του Συνασπισμού. Όπως έχει αναφέρει ο κ. Τάσος Κορωνάκης σε συνέντευξή του στην Εφημερίδα «Εποχή», το τρίπτυχό του είναι «εντιμότητα, ειλικρίνεια, δουλειά».

Τα περί εντιμότητας και ειλικρίνειας είναι αρκετά σουρεάλ για να τύχουν σχολιασμού. Ωστόσο η αναφορά στην «δουλειά» δημιουργεί ερωτήματα εάν αυτό που εννοεί ο κ. Γραμματέας είναι η επαγγελματική καριέρα στο ΣΥΡΙΖΑ.

Δυστυχώς, αυτό είναι το πραγματικό πρόσωπο της Αριστεράς, η οποία όλα αυτά τα χρόνια μεγάλωσε σε μια ιδεολογική σχολή που προσπάθησε να κατεδαφίσει την ιστορική συνείδηση, αμφισβήτησε τη σημασία του αμυντικού συστήματος και των Ενόπλων Δυνάμεων, αρνήθηκε ότι η σχέση μας με την Δύση είναι όχι μόνο μια σχέση οργανική, αλλά και τακτική απέναντι σε μεγάλες απειλές του διεθνούς συστήματος και αναλώθηκε σε εθνολαϊκίστικες κραυγές προς χάριν της θεατρικής πτυχής της πολιτικής και με σκοπό την ανάληψη της εξουσίας.

Και η ερώτηση προς τον πρωθυπουργό είναι αν είναι ανυπότακτος ο εν λόγω... νεανίας αιώνιος φοιτητής και κομματικό στέλεχος που προφανώς δεν έχει δουλέψει και ποτέ στη ζωή του.

Έτσι για να μαθαίνουν οι οικογένειες που φτύνουν αίμα και τα παιδιά που τρώνε τα σπλάχνα τους να τελειώσουν το πανεπιστήμιο και να βρουν δουλειά, πως η Αριστερά κάνει τις δουλειές της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Karanus avatar
    Karanus 30/07/2015 21:09:00

    Μπράβο στον Αυγενάκη που το ανέδειξε το θέμα. Έχω μια απορία όμως. Γιατί στο κείμενο υπογράφουν μόνο 23 βουλευτές της ΝΔ. Δεν θα έπρεπε κανονικά να υπογράφουν όλοι;;;; Δηλ. αυτοί που δεν υπογράφουν συμφωνούν με την πρακτική Κορωνάκη;;;

    • Λαέρτης avatar
      Λαέρτης @ Karanus 31/07/2015 08:51:09

      +++++++++++++

    • Eva avatar
      Eva @ Karanus 31/07/2015 12:18:13

      Κανει και ζεστη τωρα....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Karanus 31/07/2015 16:39:07

      Μάζεψαν τους απαραίτητους και την υπέβαλαν. Τόσο απλό. Αν είναι να περιμένεις 1 εβδομάδα για να υπογράψουν όλοι (δεν είναι όλοι στη Βουλή συνεχώς), φέξε μου και γλύστρησα.

      • Karanus avatar
        Karanus @ Γεώργιος Τ. 31/07/2015 18:43:49

        Ένα email!!!! Τόσο απλό!!!!

    • Αχιλλέσς Π. avatar
      Αχιλλέσς Π. @ Karanus 04/08/2015 15:45:47

      Προφανώς όσοι δεν υπογράφουν είτε δεν υπηρέτησαν. είτε "υπηρέτησαν" σε παραμεθόριες μονάδες της πλατείας Κλαυθμώνος. Το τίμιο ερώτημα εκ μέρους της ΝΔ θα ήταν "ποιοί βουλευτές και ανώτατοι κρατικοί αξιωματούχοι δεν υπηρέτησαν ανεξαρτήτως κόμματος" για να μάθουμε ΟΛΗ την αλήθεια...

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/07/2015 21:12:27

    Ένας στρατιώτης παρουσιάζεται στην πρωινή αναφορά της μοίρας και ζητά τριήμερη άδεια γιατί θα γίνει πατέρας. – Θαυμάσια, παιδί μου, λέει ο διοικητής. Μακάρι να ήταν έτσι όλες οι πρωινές αναφορές. Βεβαίως να πάρεις τριήμερη άδεια. Με τις ευχές μου, να πάνε όλα καλά!
    Δευτέρα πρωί :
    – ΜΟΙΡΑ. . . ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!! Ο στρατιώτης τάδε επέστρεψε;
    – Παρών, κ. Διοικητά.
    – Α, πως πήγε το τριήμερο;
    – Εξαιρετικά, κ. Διοικητά!
    – Αγόρι ή κορίτσι; – Θα γνωρίζουμε σε 9 μήνες, κ.Διοικητά! Έ, ο κ. Κορωνάκης ίσως θέλει να γίνει πολύτεκνος...

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/07/2015 22:00:28

      ++++++ ολα τα λ7.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/07/2015 23:38:20

      Κυθηριε...εισαι ωραιος.....

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/07/2015 21:36:09

    μην τα λέτε αυτά γιατί γίνεστε ρατσιστές με τους ανεπρόκοπους

  4. deltaplus avatar
    deltaplus 30/07/2015 21:59:54

    Καλυτερα που δεν πηγε στρατο σκεφτεστε να φυλαγε αυτος τα συνορα στον ευρο;;;αφηστε τον στην σκοτοδινη του.....μη μασας κορωνακι, συριζα εσυ, εκει στο κλουβι με τις τρελλες.

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ deltaplus 30/07/2015 23:31:06

      εμένα πάντως με καλύπτει η ευθιξία των στρατιωτικών των ΑΝΘΕΛ που συντάσσονται μαζί του!!! (Και να σκεφτείς ότι κάποτε δεν τολμούσαν να πουν ότι είναι στρατιωτικοί κι εμείς που δεν ντρεπόμασταν να πούμε ότι όχι μόνο δεν τους φτύνουμε αλλά τους πάμε κιόλας μας έλεγαν φασίστες!!!! Ε ρε γέλια !!!!!)

  5. sofiaor8h avatar
    sofiaor8h 30/07/2015 22:09:25

    Στο παιδακι αυτό που δεν πηγε φανταρος του επέβαλαν πρόστιμο 6000 ευρώ,και αν ναι το πλήρωσε? Γιατι ξέρω παιδιά που και υπηρέτησαν στα 29 τους χρόνια και οχι στα 28 και πηραν και το πρόστιμο

  6. Eva avatar
    Eva 30/07/2015 22:35:09

    Αναρωτωμαι ποιοι ψηφοφοροι θα κλονιστουν περισσοτερο απο αυτο. Υποψιαζομαι οι δημοσιοι υπαλληλλοι.

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 30/07/2015 23:17:47

    Αααα .... ώστε, έτσι εξηγείται ότι ο Κορωνάκης δεν διορίστηκε στο δημόσιο... αφού δεν έχει απολυτήριο στρατού ... Εκπλήσσομαι για το ότι δεν άλλαξαν το σχετικό νόμο διορισμών, οι κυβερνώντες αριστεροί, για να χαρίσουν ένα παράθυρο στον ήλιο (του δημοσίου) στους ανυπότακτους συριζαίους αστέρες τους...

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ roadrunner 31/07/2015 01:30:32

      Δεν χρειαζονται ουτε απολυτηρια στρατου ουτε πτυχια αφου βλεπεις και τους καθηγητες που μαζεψε ειναι *τι να λεμε* απορω πως ο κοσμος εμπιστευετε τα παιδια του να τους μαθουν γραμματα αυτοι οι καθηγητες.....εδω μιλαμε για συριζα....και συριζα θα πει οποιος εχει λοιωσει χιλιαδες παπουτσια στα πεζοδρομια στις ποριες πιανει δουλεια πρωθυπουργος....και....τα κανει μανταρα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ deltaplus 31/07/2015 16:40:35

        Πιο μαντάρα δεν γίνεται...

  8. Eva avatar
    Eva 31/07/2015 02:08:49

    Τωρα σοβαρα, αυτο βρηκε να ρωτησει η ΝΔ?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Eva 31/07/2015 07:32:01

      Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ αλλά είπα να μην προκαλέσω.Στη ΝΔ ζουν στο παρελθόν.Υποθέτουν ότι είμαστε όλοι μέλη μιας κοινωνίας που συμφωνούμε στις υποχρεώσεις μας και θα φέρουν σε δύσκολη θέση κάποιον που δεν εκτέλεσε κάποια από αυτές. Μόνο που δεν είναι έτσι.ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ή του Κορωνάκη όχι δεν θα αλλάξει γνώμη αλλά ούτε καν θα συζητήσει το γεγονός.Άλλωστε ο ίδιος ο Τσίπρας σε ανύποπτο χρόνο είχε παραδεχθεί ότι έβαλε μέσον στη θητεία του. ΟΙ συριζαίοι δεν ενδιαφέρονται για καμμιά θητεία και καμμιά Ελλάδα.Ενδιαφέρονται για την επιρροή της αριστεράς και την τσέπη τους.Το λένε συνέχεια.Και την ίδια άποψη έχουν και οι οπαδοί τους.Για να σας το πω αλλιώς μαγκιά του του Κορωνάκη θα πουν.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ψυχραιμια 31/07/2015 09:33:02

        Γάγγραινα. Προχωράει...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ victoria (true) 31/07/2015 16:42:54

          Σωστό. Και δυστυχώς την ενθαρρύνουμε και οι μη μολυσμένοι με σχόλια όπως το παραπάνω. Όταν κάνουν κριτική για ανοησίες οι αριστεροί πρέπει να απαντάμε αμυνόμενοι (κακώς). Όταν ρωτούν κάποιοι για τόσο σοβαρό (κατ' εμέ) θέμα, πρέπει να μην ασχολούμαστε. Δηλαδή να μη μας νοιάζει που οι αποδεδειγμένα απάτριδες κυβερνούν; Δεν πάμε καλά...

      • Eva avatar
        Eva @ ψυχραιμια 31/07/2015 09:38:15

        Απο το στομα μου το πηρες. Σαφως και θα θεωρηθει μαγκια. Ερωτηση για τους δυστυχισμενους του Πεδιου του Αρεως εκανε η ΝΔ?? Κατηγγειλε την αδιαφορια της κυριας Τασιας??????? Εστειλε εθελοντες να μοιρασουν τροφιμα και νερα??Βλεπε νερα που μοιραζουν τα μελη του συριζα στις ουρες των τραπεζων (που το κομμα τους εκλεισε) Και γιατι δεν μοιρασαν τα νερα τα μελη της ΝΔ?? Γιατι δεν εστειλαν γιατρους στις ουρες που εξοντωνονται καθημερινα υπερηλικες που ακομα και με βοηθηματα περπατανε?? Δεν βλεπουν τους γεροντες με τα πι?? Ενημερωσε, ανεδειξε τι σημαινει για τα θυματα των εγκληματιων ο νομος Παρασκευοπουλου?????Με λογια απλα να το καταλαβω κι εγω που ανηκω στον αδαη λαουτζικο????

      • Eva avatar
        Eva @ ψυχραιμια 31/07/2015 09:40:11

        Αλλα καποιος αλλος θα βεθει να κανει τις εξυπναδες αυτες τοτε ομως θα ειναι πολυ αργα.

        • Λαέρτης avatar
          Λαέρτης @ Eva 31/07/2015 13:57:49

          πόσο δίκιο έχεις!!!! Τους βλέπω τους φλώρους της ΝΔ να τους παίρνουν φαλάγγι οι σβερκάδες με τα μαύρα και τότε αλίμονο στον ελληνικό λαό... (Ρε που καταντήσαμε!! Να συζητάμε το 2015 αν θα καταλήξουμε σε μαύρο ή κόκκινο φασισμό!!! ΝΔ ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!)

  9. airman avatar
    airman 31/07/2015 11:51:43

    " ... στο Πανεπιστήμιο Πατρών ... στο 22ο έτος ... στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ..." Τί μνήμες ξυπνάνε ώρες-ώρες. Ηρωϊκές εποχές. Με τον Αλέξη μουσαφίρη, την Περιστέρα να περιμένει στη "φωλιά" και τους συντρόφους/συναγωνιστές "διψασμένους" για κατήχηση και "σεργιάνι" στα "στέκια". Πως να μη φτάσει ψηλά το παλικάρι!

  10. Berlusconication avatar
    Berlusconication 31/07/2015 16:45:56

    Σύντροφοι δεν πρέπει να στενοχωριόμαστε. Να φτιάξουμε Υπουργείο Ευτυχίας, σένιο, Μαδουρέικο, που δε θέλει και προαπαιτούμενα! ¨Όλοι θα βολευτούν και καλλίτερα ανέκδοτα θα ακούμε. Γιατί τι θέλει ο Έλληνας... Λίγο ήλιο, λίγη θάλασσα και το κόμμα του...

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar