#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερώτηση προς μιντιάδες και δημοσκόπους



Συνήθως δεν παρακολουθώ τηλεόραση. Φροντίζω να ενημερώνομαι απ’ το διαδίκτυο.

Τις τελευταίες μέρες όμως, λόγω των εκλογών, όλο και ρίχνω καμιά ματιά.

Βλέπω τραπέζια στρογγυλά συζητήσεων και κάτι δε μου κάθεται. Κάτι με ενοχλεί. Δεν μπορούσα να το εντοπίσω ως που μου ήρθε η «φλασιά».

Ρε λέω, εκείνη η «Κοινωνική Συμφωνία» του Καστανίδη και της Κατσέλη  πού είναι;

Αυτοί που έλεγαν στην ανακοίνωση του κόμματός τους:

«…το σημερινό ΠΑΣΟΚ δυστυχώς έχει ξεφύγει από τις θέσεις και τις βασικές αξίες του σοσιαλισμού, τις οποίες αρκετά στελέχη, μεταξύ των οποίων και εμείς, εξακολουθούμε να υπηρετούμε» και  ότι το κόμμα «έχει χάσει την επαφή του με την κοινωνική βάση και με την υπογραφή του μνημονίου μεταλλάχθηκε σε ένα κόμμα που ασπάστηκε αβίαστα νεοφιλελεύθερες συνταγές».

Πώς τους θυμήθηκα; Απλά.

Στην εκπομπή Πρώτη Γραμμή του  ΣΚΑΙ στις  20/04/2012 βλέπω την ξεχασμένη, γιατί άραγε; Λούκα Κατσέλη να τη ρωτάει ο δημοσιογράφος:

«Γιατί στις δημοσκοπήσεις δεν έχετε παρουσία;»

Απαντάει:  « Πρέπει να ρωτήσετε και τους δημοσκόπους γιατί πολλές φορές δε δίνουνε την Κοινωνική Συμφωνία και έχουμε αρκετές καταγγελίες από όλη την Ελλάδα, ότι στις ερωτήσεις δε δίνεται η Κοινωνική Συμφωνία....»

Και λέω: Γιατί η Ντόρα παίζει σ’όλα τα κανάλια ενώ  ο Καστανίδης και η Κατσέλη σπανίως;

Γιατί ο Καμμένος έχει παντού πρωτοκαθεδρία ενώ ο Καστανίδης και η Κατσέλη έχουν χαθεί;

Γιατί ο Καρατζαφέρης, δεν προλαβαίνει ούτε τη χωρίστρα του να κάνει περιφερόμενος από κανάλι σε κανάλι ενώ ο Καστανίδης και η Κατσέλη αγνοούνται;

Γιατί ρε μιντιάδες και δημοσκόποι;

Θα μου απαντήσει κανείς;

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panagos avatar
    panagos 24/04/2012 12:07:04

    Mα είναι απλό,αγαπητέ μου Δαναέ,

    ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ η προβολή τους,στο βαθύ... λαρύγγι του Βενιζέλιου παρακράτους και των αργυρώνητων παπαγάλων του...

  2. mixalios avatar
    mixalios 24/04/2012 12:15:02

    κάνει ακόμη το αγροτικό της.

  3. A.D avatar
    A.D 24/04/2012 12:16:23

    Δεν θα υπερασπιστώ τους μιντιάδες και δημοσκόπους, αλλά πρόκειται για αμελητέες πολιτικές προσωπικότητες. Αν πάρουν 1% από το ΠΑΣΟΚ καλά θα είναι.
    ΔΗΜΑΡ και Κουβέλης, που αφαιμάζουν καλά το ΠΑΣΟΚ, προβάλλονται κανονικότατα.
    Μάλλον εντάξει είναι τα πράγματα.

    • franc avatar
      franc @ A.D 24/04/2012 12:37:49

      Ναι αλλά ΔΗΜΑΡ και Κουβέλης=ΠΑΣΟΚ+ .
      Και μάλιστα με αμνηστία για τους υπόδικους που έχουν 'χωθεί' όλοι στη ΔΗΜΑΡ

      • A.D avatar
        A.D @ franc 24/04/2012 13:10:33

        Του αφαιρούν ποσοστά και προβάλλονται.
        Το ίδιο γίνεται με τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα.
        Θέλω να δείξω ότι δεν υπάρχει δόλος για την μη επαρκή προβολή της Κοινωνικής Συμφωνίας.
        Απλώς είναι αμελητέα πολιτική ποσότητα.

        • flou avatar
          flou @ A.D 24/04/2012 13:14:23

          Τετράγωνη λογική AD! Το ΑD από που βγαίνει;

          • juliet avatar
            juliet @ flou 24/04/2012 14:48:21

            fluo
            Πιστεύω οτι είναι απο το Α.(nno) D.(omini),όπως πρό και μετά Δράκουλα.

          • A.D avatar
            A.D @ juliet 24/04/2012 20:48:46

            Με συγχωρείτε για την αδιακρισία.
            Romeo, υπάρχει;

          • juliet avatar
            juliet @ A.D 24/04/2012 21:02:55

            Είναι δυνατό να μην υπάρχει; Ισως είναι σ'αλλη γειτονιά ...άνοιξη βλέπεις ,μοσχοβόλησε η πλάση .

          • A.D avatar
            A.D @ juliet 24/04/2012 21:44:54

            Είναι προφανέστατο ότι είναι σ' άλλη γειτονιά και δεν συνευρίσκεσθε.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 24/04/2012 22:12:33

            Μαλλον εσύ είσαι σ'αλλη γειτονιά ,πρόσεχε τις μάντρες.Πρόσεχε εδώ υπάρχουν γυναίκες και όχι κότες ..στερησυνευρισκόμενο donkey.

          • A.D avatar
            A.D @ juliet 24/04/2012 22:23:01

            Πρώτον, εσύ πετάχτηκες πρώτη για να με λοιδορήσεις, χωρίς να έχεις καταλάβει το σκεπτικό μου.
            Δεύτερον, την πάτησες. Κι εγώ, μη κότα, γυναίκα είμαι.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 24/04/2012 22:35:24

            χαχαχα,έτσι εξηγείται.....

          • A.D avatar
            A.D @ flou 24/04/2012 19:45:08

            Τι δεν καταλαβαίνετε ακριβώς;
            Προς τα πού φυλλορροεί το ΠΑΣΟΚ;
            Σε όλο το κομματικό φάσμα.
            Πού πιο πολύ;
            Με σειρά, προς ΔΗΜΑΡ, ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ..., Κοινωνική Συμφωνία, ακόμα και ΧΑ (βλέπε στις δημοσκοπήσεις τις συσπειρώσεις και μετακινήσεις ψηφοφόρων του 2009).
            Το ΠΑΣΟΚ σήμερα συντρίβεται και μόλις 1% των "θραυσμάτων" πάει προς Κατσέλη - Καστανίδη, που κατά το άρθρο δεν προβάλλονται επαρκώς.
            Ε, και;
            Αυτό προσπάθησα να πω και με περνάτε κι από αναίτια ανάκριση.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ A.D 24/04/2012 20:36:25

            Υπάρχει δόλος φίλε A.D. Ούτε μια ψήφος χαμένη σε συγγενικά κόμματα.

          • A.D avatar
            A.D @ Δαναός 24/04/2012 20:44:53

            Εγώ, για πρώτη φορά, διακρίνω μια ισορροπία, μια κάποια "αντικειμενικότητα".
            Εξαιρώ την εδώ και πολύ καιρό υπερπροβολή Καρατζαφέρη, που τελικά κακό του έκανε, αφού αποκάλυψε "το άστατον του χαρακτήρος του ανδρός".

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ A.D 24/04/2012 20:58:41

            Τους βολεύει ρε A.D.Τίποτα στην τύχη. Δουλεμένα στην εντέλεια τα σχέδιά τους.Ακουσέ με.

          • A.D avatar
            A.D @ A.D 24/04/2012 23:01:22

            Οκ!
            Μικροδιαφορές απόψεων.

  4. franc avatar
    franc 24/04/2012 12:25:54

    Aγαπητέ Δαναέ,
    Πολύ λίγη τηλεόραση βλέπεις και μόλις την άνοιξες έπιασες αμέσως ΟΛΟ το νόημα.
    Δεν είναι δα και δύσκολο στην Ελλάδα. Δεν φοράνε ούτε το φύλλο συκής γιατί είναι σίγουροι οτι απευθύνονται σε πρόβατα. Αυτό πιστεύουν και οι Γερμανοί και μας ρίχνουν τα μνημόνια το ένα πάνω στ' άλλο. Κι αφού δεν διαμαρτυρηθήκαμε ούτε μία φορά και δεν είπαμε ούτε ενα ΟΧΙ, μάλλον έχουν δίκιο στην εκτίμησή τους για την περίπτωσή μας και δεν έχουν λόγο να σταματήσουν ακόμα κι αν οι άλλοι λαοί τους αντισταθούν.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ franc 24/04/2012 14:42:46

      Τι να σου πω ρε franc. Άστα να πάνε! Απλά μια διαπίστωση έκανα.

  5. yianna avatar
    yianna 24/04/2012 12:48:07

    Ρητορικό να υποθέσω το ερώτημά σου. Γιατί το ίδιο έργο το βλέπουμε χρόνια, είτε το ΠΑΣΟΚ είναι στην κυβέρνηση είτε στην αντιπολίτευση. Στόχος δεν είναι να προβάλλουν το δικό τους έργο αλλά ό,τι χτυπάει τη ΝΔ. Έτσι όπως έχει κατακερματισθεί η από δω πλευρά φοβάμαι μην τους δούμε και πρώτο κόμμα.

  6. Jimakos avatar
    Jimakos 24/04/2012 12:52:22

    Έχετε καμία αμφιβολία οτι θα γυρίσουν στην αγκαλία του ΠΑΣΟΚ με την πρώτη ευκαιρία;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Jimakos 24/04/2012 18:08:22

      Καμία..θα συστρατευθούν, μπλα μπλα μπλα, για το καλό της Ελλάδας, μπλα μπλα μπλα, για μια δημοκρατική παράταξη που τους αγκαλιάζει όλους, μπλα μπλα μπλα...

  7. Mara avatar
    Mara 24/04/2012 13:08:02

    Μα... βρέ Δαναέ, έχεις και εσύ κάτι απορίες...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Mara 24/04/2012 14:34:40

      Τι να κάνω ρε Mara;Μπας και καταλάβουν κάποιοι!

  8. kapsiotis avatar
    kapsiotis 24/04/2012 14:47:38

    Το βοθροκάναλο του MEGA απηύθυνε πρόσληση για τηλεοπτική μονομαχία κι ο απίστευτος Βαγγελοβάγγελος έσπευσε απροκάλυπτα να την αποδεχτεί. Καλά αυτό το κανάλι της παραπληροφόρησης πώς της έχει δει...Δεν υπάρχει διακομματική που καθορίζει αυτά τα ζητήματα...? Τι επιδιώκει.... τη μοναδικότητα στην ενημέρωση... Κι αυτός ο Μπένυ έσπευσε αμέσως να υποβάλει τα διεπιστευτήριά του στους νταβατζήδες της ενημέρωσης και θέλει να τον εμπιστευτούν οι πολίτες...!
    Πώς να μην σκεφτεί κάποιος αυτό που λέει ο θυμόσοφος λαός: Θέλει η π...........α να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει....!!!!!!

  9. juliet avatar
    juliet 24/04/2012 14:50:59

    To ξέρω γιατί χάθηκε ..έγραφε απορίες .Περιμένεις να σου τις λύσουμε.....εεεεεεεεε;

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ juliet 24/04/2012 15:02:03

      Γεια σου juliet. Έχουμε τρέξιμο! 12 και σήμερα! Εμείς αυτό που μπορούμε να κάνουμε το κάνουμε.Ας το κάνουν και οι στελεχάρες!

  10. juliet avatar
    juliet 24/04/2012 15:09:25

    Άσε έχω γίνει ...μ'αυτά που ακουσα ...μετά τις εκλογές θα κάνουμε τον απολογισμό .Και μια φορά να γίνει μια σωστή μελέτη...Αφου δεν μιλάνε οι ίδιοι για αυτοδυναμία ,τα μηνύματα τα έστειλα εκεί που έπρεπε και θα κάνω το ίδιο και τη Τετάρτη το βράδυ σε μια συνάντηση.

  11. Mike avatar
    Mike 24/04/2012 17:18:01

    Σε αυτην την χωρα ολα τυχαια γινονται...αρα η απαντηση σου στο αρθρο ειναι: ετυχε

  12. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 24/04/2012 22:28:41

    Ο Καστανίδης και η Κατσέλη ΔΕΝ αγνοούνται.
    Είναι στα σπίτια τους και σου στέλνουν και χαιρετίσματα.
    Άκου αγνοούνται.
    Μόνο το Amber alert δεν κάλεσες :)