27/02/2009 16:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερώτηση για την έκθεση του Σταίητ Ντηπάρτμεντ

Επίκαιρη ερώτηση προς τον πρωθυπουργό κατέθεσε ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρης με θέμα την «ιδιαίτερα αρνητική για την εικόνα της Ελλάδας ετήσια Έκθεση του Σταίητ Ντηπάρτμεντ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στη χώρα μας».

Συγκεκριμένα, ερωτά τον κ. Καραμανλή εάν η «ιδιαίτερη ικανοποίηση» που εξέφρασε η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη,μετά την πρόσφατη επίσκεψή της στο Σταίητ Ντιπάρτμεντ, «σημαίνει ότι η Κυβέρνησή σας υιοθετεί τις απόψεις που καταγράφονται στο κείμενο της έκθεσης αυτής;».

Ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. ζητά επίσης να πληροφορηθεί, εάν η ελληνική κυβέρνηση είχε προβεί σε κάποιες ενέργειες,«προκειμένου το κείμενο της έκθεσης αυτής να ήταν λιγότερο επικριτικό, να εκθέτει λιγότερο την Ελλάδα και να μην περιέχει ανακριβείς αναφορές στο θέμα των μειονοτήτων;».

Διαβάστε για την έκθεση εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 27/02/2009 16:28:02

    Σε ποιες ενεργειες θα επρεπε η κυβερνηση να προβει;
    Τοσο μακρια δεν πιστευω να φτανει το χερακι τους

  2. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 27/02/2009 19:05:31

    POIA ELLADA MAS EXOUNE OLOUS GRAMENOUS! O KATHENAS PROVALEI TON EAYTO TOU!

  3. aris53m avatar
    aris53m 27/02/2009 19:45:45

    ε και εγώ θα ρωτούσα....

    γιατί τις τελευταίες μέρες δεν υπήρχαν και πολλά νέα, εκτός την γελοιοποίηση της κυβέρνησης από τον Παλαιοκώστα, μια κλοπή όπλων στην Αλεξανδρούπολη (με τα όπλα που κλέψανε από την Κω τον Αύγουστο του 2002 τι έγινε? ακόμα σε Κρητικούς τα ρίχνουν?, και διάφορες δηλώσεις Χρυσοχοΐδη για εξωτερική πολιτική στην Kabul και στην Bogota, και τον Γιωργάκη να θέλει να γίνει Πρωθυπουργός.

    Πλην όμως ενώ παρακολουθούσα απαθής τα δελτία ειδήσεων κάτι με χτύπησε δυνατά (και δεν ήταν η πόρτα).
    Ήταν ι ίδια είδηση από δύο διαφορετικά κανάλια (ΝΕΤ και Alter).

    Η ΝΕΤ έλεγε η κα Μπακογιάννη λέει ότι όλα πήγαν καλά στην συνάντηση που είχα με την κα Clinton και ότι θα συνεργαστούμε στενά και θα δημιουργήσουμε ομάδες εργασίας κλπ,

    και το Alter ότι ανακοίνωση του State Department (ΣΤΕΗΤ ΝΤΗΠΑΡΤΜΕΝΤ) μας κατηγορεί για χιλιάδες πράγματα όπως τη διαφθορά τη δολοφονία του Αλέξη και κατάχρηση εξουσίας αστυνομικών και την επιεική μεταχείρηση της αστυνομίας και της δικαιοσύνης αυτών των αστυνομικών.

    Ε μπερδεύτηκα, ήταν τελικά

    Θερμό κλίμα ή ψυχρολουσία?

    Άρα γιατί να μην ρωτήσει ο Πρόεδρος?

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/02/2009 21:24:53

    Σε ποιες ενεργειες θα επρεπε η κυβερνηση να προβει;

    Nα απαγορευσει σε Ελληνες δημοσιους υπαλληλους να δινουν πληροφοριες σε υπαλληλους ξένης χωρας και να νομοθετησει ποινη 6 μηνων εως 2 ετων σε καθε ιδιωτη που παρεχει πληροφοριες με το νομο περι κατασκοπειας.

  5. ariel avatar
    ariel 27/02/2009 23:52:01

    Αρη γιατί νομίζεις πως η Ντόρα πήγε στην Χίλαρυ? Για να βγεί φωτογραφία με το δρακουλίσιο χαμόγελο μέχρι τα αυτιά, που δεν θα άλλαζε με ότι και να της έλεγαν.

  6. aris53m avatar
    aris53m 28/02/2009 07:30:17

    @ ariel

    Ναι βρε παιδί μου αλλά είναι δυνατόν να πιστευε ότι δεν θα βγει στη φόρα η έκθεση του State Department?

    Γιατί να αυτο εξευτελίζεται? Είναι τόσο ανόητη?

    Μήπως παίζεται ΚΑΙ κάτι άλλο?

  7. ariel avatar
    ariel 28/02/2009 14:27:10

    Αρη ασφαλώς και το ήξερε. Αλλά μπροστά στην προβολή της δεν νοιάζεται για το ξεφτίλισμα. Αλλωστε δεν είναι πρώτη φορά. Αν παίζει κάτι άλλο, δεν ξέρω. Με την ευκαιρία, έχεις το όνομα του γιού μου. Αρης ή Αρίκος, έτσι τον φωνάζω παρ'όλον ότι είναι 30 χρονών. Οι μαμάδες τα μωρά τους βλέπουν.

  8. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 28/02/2009 15:00:13

    Το ωραιο ειναι οτι η Ντορα προσωπικα πηγαινει πανω στην ωρα της καυτης δημοσιευσης για να τροχισει το προφιλ της.
    Μοιαζει να μην την ακουμπα καθολου η ξεφτιλα.
    Χοντροπετσα και ασυνειδητα ανθρωπακια.
    Σε μια εποχη οπου η πατριδα του Λαουτζικου της πασχει απο ελλειψη δανεικων.
    Ποιος αναλαμβανει το κοστος του ταξιδιου της, οταν στη χωρα την ηδη προ πολλου γονατισμενη απ' το πολυ στιψιμο, οι πολιτες αντευχονται μην αρρωστησουν, γιατι στο νοσοκομειο τους περιμενει ο θανατος χωρις γιατρους και πολυτιμο φαρμακευτικο υλικο;
    Το θρασος της κυριας αλογιστο.
    Πανω στον ταφο να στηνουνε τσιμπουσι και χορο.