22/04/2010 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερώτημα: το Μαξίμου αδειάζει τον Παπακωνσταντίνου ή τον …εαυτό του;

«Δεν πάμε να συζητήσουμε πάνω σε μια λευκή κόλλα χαρτί, αλλά το να βάζουμε κόκκινες γραμμές δεν έχει κανένα νόημα» δήλωσε σήμερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής στο ραδιοσταθμό Real Fm (http://www.antinews.gr/?p=41657).

Σύμφωνα όμως με προχθεσινά δημοσιεύματα και ο κ. Παπακωνσταντίνου και το Μαξίμου δήλωναν ότι η «κόκκινη γραμμή» που έχει χαράξει η κυβέρνηση αφορά στις απολύσεις των δημοσίων υπαλλήλων με σχέση εξαρτημένης εργασίας, στις νέες περικοπές μισθών και επιδομάτων στο Δημόσιο, στην επιβολή μειώσεων στις συντάξεις και στην επέκταση των περικοπών των αμοιβών και στον ιδιωτικό τομέα.

Τι να υποθέσομε τώρα εμείς; Ότι το Μαξίμου αδειάζει τον κ. Παπακωνσταντίνου, ή ότι ακυρώνει τον εαυτό του και όλους τους άλλους που μιλούσαν για κόκκινες γραμμές;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/04/2010 19:29:20

    Σε πλήρη σύγχυση η κυβέρνηση.
    Τα χαστούκια που τρώει η χώρα από την κακοδιοίκηση στα υψηλά κλιμάκια είναι ιστορικά. Η κυβέρνηση δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις των καιρών και αυτό είναι πλέον πασιφανές.

  2. Φορμίων avatar
    Φορμίων 22/04/2010 20:13:31

    Η κυβέρνηση συνεχίζει τις γκάφες, είναι δυνατόν να διαπραγματευτείς με τα spread στον Θεό!!!!
    Δυστυχώς διαπραγμάτευση με το πιστόλι στο κεφάλι μας δεν γίνεται

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/04/2010 20:28:36

    ...μπα ο άδειος κουβάς δεν αδειάζει απλά τρυπάει ....

  4. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2010 20:39:21

    Αυτό το λένε απλά - κατάρρευση πολιτικού συστήματος

  5. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 22/04/2010 21:17:25

    Μονον χιούμορ δεν σηκώνει η κατασταση. Βρισκόμαστε ίσως στην χειρότερη φάση της σύγχρονης ιστορίας μας. Και δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά πολιτική ηγεσία ικανή για τις περιστάσεις.
    Δυστυχώς η ΝΔ αντί να αναζητήσει τους λόγους που δεν έκανε αυτά που έπρεπε στα 5,5 χρόνια της διακυβέρνησης (αν βεβαίως ήξερε τι επρεπε να κάνει, γιατί και αυτό ακόμα έχω αρχίσει να το σκέπτομαι), και να βγάλει συμπεράσματα, καταναλίσκεται σε εσωτερικές τριβές, και "αυτοκριτική" παιδαριώδη έξω-έξω.
    Επειδή δεν είμαι κομματικό στέλεχος της ΝΔ, ας μου πει κάποιος που μπορώ να βρώ αυτή την ανάλυση της πενταετίας ? Υπάρχει? Γιατί παντού ακούω τι δεν έκαναν, όχι όμως γιατί δεν το έκαναν,και τι ακριβώς ήθελαν να κάνουν. Γιατί μου φαίνεται ότι και αυτόι πελαδρομούσαν επί 5,5 χρόνια, όπως τώρα και το ΠΑΣΟΚ.Δυστυχώς...

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 22/04/2010 22:43:42

    Ο γιωργάκης ''I love kastelorizo''. Ευτυχώς που πάει γιατί επιτέλους οι εκεί συμπατριώτες μας θα πιουν νερό. Ο αη βασίλης με τις υδροφόρες. Ευτυχώς το πάσχα πήγε και νερό στην Ύδρα............
    Προτείνω στην υπουργάρα σηφουνάκη να τους δωρίσει και μερικούς τενεκέδες λάδι, από το δάσος ελιών χορηγίας βγενόπουλου (Σάμος 2001).

  7. ΚΟΡΕΑΤΗΣ avatar
    ΚΟΡΕΑΤΗΣ 22/04/2010 23:50:34

    Μπα. Ξερουν ακριβως τι συμβαινει. Απλα ειναι οργανωμενη εκστρατεια συγχισης της κοινης γνωμης και ως εκ τουτου αποπροσανατολισμου της προς αποφυγη γενικευμενης αντιδρασης. Για να επαναστατησουμε, με απλα λογια, πρεπει να εχουμε συμφωνησει πρωτα το λογο. Αν οι μισοι λεμε "υπαρχουν κοκκινες γραμμες" και οι αλλοι μισοι "δεν υπαρχουν", τοτε πρωτα θα πλακωθουμε μεταξυ μας για να συμφωνησουμε. Αλλα στο μεταξυ τα λαμογια την εχουνε κανει τη δουλεια τους και μετα μπουχος.

    Καλα ρε, αυτος ο Π'κωνσταντινου ειναι οικονομολος επιπεδου ο ανθρωπος? Ψιλο-λογιστακο τον κοβω και να μη σου πω ουτε καν ορκωτο. Αυτος ρε γαμω την τυχη μας θα μας βγαλει απο τη λουμπα? Αυτος στου τρελλου την κεφαλη μαθαινει μπαρμπερης ρε.

    Συγχαρητηρια στους 1 εκατ. ψηφοφορους του παιντιου και στα αλλα 2.5εκατ ψηφοφορους του νεο-πασοκ. Κανατε επιλογη μαγκες...το σκεφτηκατε πολυ?