25/09/2009 18:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερώτημα: Γιατί το ΥΠΕΧΩΔΕ κάνει όλα τα χατίρια του Ομίλου Μπόμπολα ενώ αυτός στηρίζει ΠΑΣΟΚ;



Χθες το πρωί, αιφνιδιαστικά, η εταιρεία του Μπόμπολα, REDS που δραστηριοποιείται στο real estate ανακοίνωσε στο Χρηματιστήριο ότι πήρε από την αρμόδια πολεοδομία την οικοδομική άδεια για να ξεκινήσει ένα εμπορικό πάρκο στην περιοχή Γυαλού στα Σπάτα. Προσέξτε, δεν πρόκειται για το εμπορικό κέντρο που θα κατασκευάσει στο κτήμα Καμπά στην Κάντζα όπου και γι΄ αυτό πήρε το πράσινο φως από το δήμο Παλλήνης λίγες ημέρες πριν από  τις εκλογές («Το κτήμα Καμπά ανήκει στα αμπέλια του»)

Το ακίνητο στην περιοχή Γυαλού είναι άλλο, «κολλημένο» κι αυτό για χρόνια που ξαφνικά ξεμπλοκάρει και η εταιρεία θα κατασκευάσει 31.000 τ.μ. για να στεγάσει μεγάλες λιανεμπορικές αλυσίδες. Όπως μάλιστα αναφέρει στο site της η REDS, στο οποίο υπάρχουν και σχετικές φωτογραφίες, η συνολική επένδυση είναι 110 εκατ. ευρώ αφού στο μισό οικόπεδο θα κατασκευαστεί από ξένη εταιρεία ένα εκπτωτικό χωριό.

Το έργο θα είναι έτοιμο μέσα στο 2011 με αποτέλεσμα σε λίγα χρόνια ο όμιλος ΕΛΛΑΚΤΩΡ του Μπόμπολα να αποκτά δίδυμη παρουσία στα Μεσόγεια και δύο εμπορικά κέντρα με τεράστια υπεραξία.

Είναι να μη γίνει... κουμπάρος ο Σουφλιάς στο γάμο του Φ. Μπόμπολα όπως πολύ εύστοχα έγραψε αναγνώστης του antinews.gr;

Και πολύ θα θέλαμε να μάθουμε αν τον ρώτησε ποτέ ο Καραμανλής για την …στήριξη που προσφέρουν στη ΝΔ τα έντυπα του ομίλου, όπως πχ το Πρώτο Θέμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/09/2009 19:08:47

    Να απαντησω στην ερωτηση του ΠΟΣΤ η θα με κοψεις ρε Φακτωρα???

    Μη με φορτωνεις βραδιατικο και ειμαι ακομη γραφειο.....

    Αλλαξε τον τιλτο σε "Ποιος εχει πελατη ποιον ?"

    ΠΠ

  2. Factorx avatar
    Factorx 25/09/2009 19:24:06

    να απαντήσεις, αλλά σεμνά γιατί θα σε κόψω. έχεις ξεσαλώσει τελευταία

    • ataktos avatar
      ataktos @ Factorx 25/09/2009 20:11:39

      οπα....

  3. Κανάνδρα avatar
    Κανάνδρα 25/09/2009 19:37:29

    Τα συγκινονούντα δοχεία τα ξέρεις φάκρορα μου;

    Δεν ήθελε και ο Σουφλιάς εκλογές; τώρα γιατί τις ήθελες τώρα που κάνει αυτοδυναμία το ΠΑΣΟΚ, τα ευκόλως ευνοούμενα παραλείπονται.

  4. vas avatar
    vas 25/09/2009 19:39:23

    αν ο σουφλιάς του κάνει τα χατήρια ,τότε με την σπέκουλα που κάνει ο όμιλος στον γιωργάκη τι θαγίνει αμα βγεί ? θα του πραδόσει το ΥΠΕΧΩΔΕ ?
    ΆΝΤΕ ΑΓΌΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΟΠΗΡΟΥΝΑ ΕΤΟΙΜΑ Η ΜΑΣΑ ΕΡΧΡΤΑΙ
    ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΕΙ

    • Κανάνδρα avatar
      Κανάνδρα @ vas 25/09/2009 19:51:27

      Εχει πράσινες και μπλε άκρες τι το πέρασες;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κανάνδρα 25/09/2009 19:53:45

        διακομματική είναι η άσκηση. Τώρα που το έμαθαν το παιχνίδι, δύσκολα το ξεχνούν. Από τι ζουν οι πολιτικοί?

  5. Vass avatar
    Vass 25/09/2009 19:40:51

    Μετά το καλωσόρισμα του Γιώργη πίσω στο σπίτι του, μπήκαν οι βάσεις για μια ελεύθερη και ακομπλεξάριστη σχέση.
    Ίσως η κώφωση από την οποία υποφέρουν κι οι δύο να τους ένωσαν σε κοινό αγώνα ενάντια σε όσους τους βρίζουν.

  6. Κώστας Μπ. avatar
    Κώστας Μπ. 25/09/2009 20:03:30

    Γιατί του κάνει χάρες; Εάν είναι νόμιμες οι άδειες κανένα πρόβλημα.
    Κάποτε θα πρέπει να τελειώνει αυτή η μιζέρια του δικού μου και δικού σου.
    Είδαμε και το ποιόν των γαλάζιων εργολάβων που επειδή δώσανε στο κόμα 1, με το έτσι θέλω ήθελαν πίσω 1000 (και δέρνουνε μηχανικούς υπαλλήλους τους στα εργοτάξια).
    Στον εργοληπτικό κόσμο και την κοινότητα των μηχανικών είναι γνωστό ότι ο Ακτωρας είναι μακράν όλων των άλλων λαμογιοεταιρειών (μισθοί και ποιότητα στελεχών, πληρωμή υπεργολάβων και προμηθευτών, ποιότητα κατασκευής , αξιοπρεπή στάση απέναντι στους Υπηρεσιακούς παράγοντες "όχι συναλλαγές").

    • Αλίκη avatar
      Αλίκη @ Κώστας Μπ. 25/09/2009 21:15:50

      Ε,τώρα μην υπερβάλουμε για τον 'Ακτωρα... Με τόσες εξαγορές-συγχωνεύσεις, πιο "φαγανιάρικη" εταιρεία δεν έχουμε δει...

      • Κώστας Μπ. avatar
        Κώστας Μπ. @ Αλίκη 25/09/2009 21:31:46

        Εξαγορές και συγχωνεύσεις δεν μπορούν να κάνουν αυτοί που βαρέσανε κανόνια στην αγορά και έχουν εκατοντάδες εργάτες απλήρωτους.
        Η κριτική από αυτούς που δεν δουλέψανε ποτέ στη ζωή τους και γίνανε πλούσιοι με πολιτικό χρήμα είναι πολύ εύκολη.Το προφίλ τους κατά κανόνα είναι: γόνοι πολιτικών και παλαιότερων κλεφτών, ιδιωτικό σχολείο , σχολές του κώλου στην αλλοδαπή (κοινωνιολογίες, ιστορίες κλπ)και ελέω γονέων συμμετοχή στα ψηφοδέλτια ώστε να μπουν στο κύκλωμα της αρπαχτής. Κάποιοι από αυτούς (πέραν του ενός γνωστού) είναι κλινικά ηλίθιοι και φιγουράρει κάποιος και υφυπουργός.

  7. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 25/09/2009 20:07:41

    Ακατανοητη η ερωτηση.
    Με δεδομενες τις ριζες του αξιαγαπητου,αδεσμευτου,ασπιλου,αμωμου,υπερανω παντων,υπουργου στο χωρο του ΠΑΣΟΚ.

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 25/09/2009 21:06:10

    Δύσκολα θα μπορέσει να ισχυριστεί κάποιος ότι ο ΚΚ. κτύπησε τους νταβατζήδες. Όμως τόλμησε να τους κατονομάσει, καθιερώνοντας ένα αρκετά καλό όρο στα πλαίσια της κοινωνιολογίας. Ήταν κι αυτό μια κάποια στοχοποίηση. Εξ άλλου ο Καραμανλισμός αφορά ως φαινόμενο τον Καραμανλή κυρίως ως πρόσωπο και πολύ λιγότερο ως πρωθυπουργό. Ένα letter of intent για την ανάθεση έργου σκουπίσματος. Παρ' όλα αυτά η αντίστοιχη μετοχή δεν είναι κακή επένδυση, έστω και εάν αυτή αλλάξει κάποτε πορτοφόλιο.

    • Κώστας Μπ. avatar
      Κώστας Μπ. @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/09/2009 21:59:54

      Ο όρος νταβατζήδες πως του ήρθε του Καραμανλή;
      Για την ιστορία.
      Την προηγούμενη της σουβλακοκατάνυξης του ΚΚ είχε γίνει ένα τραγικό δυστύχημα στον Μαλιακό που σκοτώθηκαν μαθητές, ήταν από Γυμνάσιο της Φαρκαδόνας Τρικάλων. Αμέσως μετά το δυστύχημα βγήκα στα κανάλια ένας συνοδός καθηγητής (ονόματι Βάϊος Μαλέκας) και μίλησε για νταβατζήδες της ασφάλτου αναφερόμενος στους φορτηγατζήδες που προκάλεσαν στο δυστύχημα. Ο ΚΚ τον αντέγραψε την επομένη αναφερόμενος αυτός σε άλλους που δεν μας είπε ποτέ ποιοί είναι και πως τους έκανε νταντά με το νομοθέτημα της ξεφτύλας του Βασικού Μετόχου που εμπνεύστηκε ο Πάκης με τον Θόδωρο .

  9. Αλίκη avatar
    Αλίκη 25/09/2009 22:01:55

    Τα 72 κανόνια του ναβαρόνε δεν προέκυψαν ως εκ θαύματος... Η πίτα ξαναμοιράστηκε πολύ συγκεκριμένα πριν μερικά χρόνια, το γνωρίζετε αυτό. Ας είναι καλά ο Φράνσις Φορντ Κόπολα, τα είπε μια χαρά...

    Ακόμη και οι δεξιοί ιδιοκτήτες μικρών κατασκευαστικών, πλέον, κάνουν το σταυρό τους και φτύνουν στον κόρφο τους. Ελπίδα δεν υπάρχει πουθενά...
    Όσο για τους "αδιάφθορους" Υπηρεσιακούς παράγοντες, αφήστε τα, τα ξέρουμε από πρώτο χέρι.

  10. Αλίκη avatar
    Αλίκη 25/09/2009 22:03:52

    Τα παραπάνω προς τον Κώστα Μπ.

    • Κώστας Μπ. avatar
      Κώστας Μπ. @ Αλίκη 25/09/2009 22:10:25

      Η αναφορά μου είχε να κάνει με τις πρακτικές του Άκτωρα και όχι των Υπηρεσιακών παραγόντων.
      Φυσικά το φαγοπότι μαζεύει πολύ κόσμο. Είναι εμφανής όμως η διαφορά του Άκτωρα με κάποιους άλλους , που με το καλημέρα αρχίζουν τα παζάρια ...και είναι και ...φτηνιάρηδες.

      • Αλίκη avatar
        Αλίκη @ Κώστας Μπ. 25/09/2009 22:41:57

        Το ίδιο και η δική μου αναφορά... Επειδή μάλλον σχετίζεσθε ,κατά κάποιον τρόπο, με την εν λόγω εταιρεία, κατανοώ και την έλλειψη αμεροληψίας...

        Πάντως, ο Άκτωρ τώρα πλέον ακολουθεί την μέθοδο των χαμηλών προσφορών, γιατί βεβαίως και έχει το οικονομικό σθένος και αυτό αποδίδει...Σε ό,τι αφορά την τεχνογνωσία και το δυναμικό του, τουλάχιστον στα οδικά έργα, είναι αδιαφιλονίκητα ο πρώτος... Αυτό είναι ευρύτερα αποδεκτό, όμως, σε πολλά από τα υπόλοιπα θέματα που αναφέρατε, η αντικειμενικά "λαίμαργη" πρακτική του σας διαψεύδει καθημερινά...

  11. Κώστας Μπ. avatar
    Κώστας Μπ. 25/09/2009 23:07:56

    Για να επανέλθουμε στον Σουφλιά , κατόρθωσε αυτό που δεν τόλμησε το ΠΑΣΟΚ λόγω διαπλογής. Το ΠΑΣΟΚ έκανε τα 500 χιλιόμετρα του ΠΑΘΕ 500 εργολαβίες και ανά χιλιόμετρο αλλάζει η ποιότητα του δρόμου.
    Πακετάρισε τους μεγάλους άξονες Ε65, Ιόνια , Μαλιακός σε μικρότερο βαθμό, εν μέρι την Εγνατία. Μαζί με αυτούς έδωσε την συντήρηση του ΠΑΘΕ και επί τέλους τμήματα που είχαν να συντηρηθούν 30 χρόνια (Τέμπη, Πλαταμώνας κλπ) έχουν βελτιωθεί και θυμίζουν Ευρωπαϊκούς (επαρχιακούς) δρόμους.
    Τουλάχιστον την αποτελεσματικότητα να του την αναγνωρίσουμε (έναντι του Λαλιώτη που είχε Γεν. Γραμματέα της ΓΓΔΕ αν δεν κάνω λάθος τον Ταμία του ΠΑΣΟΚ και της Βάσως που δεν έπαιρνε μυρωδιά τι γινόταν γύρω της).

  12. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 26/09/2009 10:58:26

    Ο Καραμανλής υπόδειξε και στοχοποίησε τους νταβατζήδες.
    Από τότε μέχρι τώρα όλοι γνωρίζουν ποιοι είναι οι νταβατζήδες.
    Από εδώ και πέρα ο λαός με τη δύναμη που διαθέτει αποψιλώνει το σύστημα αυτό. Έχει ξεκινήσει η αντίδραση, τα αποτελέσματα θα τα δούμε πολύ σύντομα.
    Ο Καραμανλής και η κυβέρνησή του δεν διαθέτουν καμία δύναμη. Ο ψυλλιασμένος όμως λαός με το Κ.Κ μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω.
    Το πρώτο βήμα έγινε, το δεύτερο θα το κάνει ο λαός.