11/11/2008 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερωτήματα ενός αφελούς επιτηδευματία

Να υποβάλλω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει για το δίκαιο του συστήματος.

Εργάζομαι τριάντα χρόνια όπως και η γυναίκα μου ως επιτηδευματίες. Τα εισοδήματα του καθενός είναι πάνω από 10.500 € και πληρώνουμε κανονικά τους φόρους μας πλέον των ετήσιων «περαιώσεων». Τώρα για τα κάτω των 10.500 πρέπει να πληρώσουμε από 1050 € έκαστος εκτός των φόρων που δίναμε.

Ερωτώ λοιπόν αφού το εισόδημα μας είναι πάνω από το όριο και δεν περιλαμβανόμαστε στην κατηγορία των «φοροφυγάδων» γιατί πρέπει να επιβαρυνθούμε με 1050 € έκαστος . Το λογικό δεν θα ήταν όσοι δηλώνουν πάνω από το πρώην αφορολόγητο να εξαιρούνται; Και αφού η απόφαση είναι εντελώς αντισυνταγματική γιατί δεν την προσβάλλουν οι οργανώσεις απευθυνόμενοι στο συμβούλιο επικρατείας αλλά αναλώνονται σε απεργιούλες και γελοίες αντιδράσεις;

«scarab»

Στο μεταξύ αύξηση 9% καταγράφεται για τους πρώτους εννέα μήνες του 2008 στο κόστος για προϊόντα πρώτης ανάγκης (σούπερ μάρκετ, ΔΕΗ, βενζίνη, πετρέλαιο θέρμανσης) μιας τετραμελούς οικογένειας, σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2007. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς του Ελληνικού Κέντρου Καταναλωτών (ΕΛ.ΚΕ.ΚΑ), το πρώτο 9μηνο του 2007 μια τετραμελής οικογένεια χρειάζονταν 4.968,97 ευρώ για να καλύψει τις παραπάνω ανάγκες, ενώ το ίδιο διάστημα φέτος χρειάστηκε 5.433,93 ευρώ (διαφορά 464,96 ευρώ, αύξηση 9%).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φορολογος avatar
    φορολογος 11/11/2008 20:50:26

    Φίλε επιτηδευματία επειδή η πλειοψηφία των ελλήνων είναι φοροφυγάδες και φοροκλέφτες οι ίδιοι αλλά από τη θέση του δημόσιου λειτουργού φτιάχνουν φορολογικούς νόμους και διατάξεις για να μην καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται Τελικά τη πληρώνουν οι φτωχοί και οι αδαείς. Το συμπλήρωμα των δημοσίων εσόδων γίνεται με τη βοήθεια έμμεσων φορών

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 20:51:54

    Που να πει τον πονο του κανεις !!!
    Εδω τωρα ακους οτι η κ Πελεκη τα εκανε ολα νομιμα κ ευλογημενα. Τις αμοιβες δε, τις εδωσε στο συλλογο.

    Επειδη ερχομαι απο το παρελθον υστερα απο μακροχρονο ταξιδι στο χρονο - κρυογεννετικη, και μολις ανοιξα τ αυτια και τα ματια ειδα μια κ Πελεκη στην πυρα, εχω να δηλωσω, οτι στον Πλανητη μου υπαρχουν οι ΜΑΥΡΕΣ προμηθειες. Το "ευχαριστω".

    Ισως η εξελιξη των ειδων να μην εχει φτασει ακομη τουτο τον βασανισμενο πλανητη, αλλα καλο ειναι να προσεχουμε διοτι τα ειδη εξελισσονται ανεξελλεγχτα.. ειδικα τωρα που ο οργανισμος των Γηινων ειδων υφισταται μολυνσεις τοσο διατροφικες οσο περιβαντολογικες και πνευματικες. Μεταλλαξη.

    Φιλε μου scrab σε καταλαβαινω και αποφασισα να σε παρω μαζι με την συζηγο σου, στο εποιμενο ταξιδι μου "εξω απο δω".

    ΠΠ

  3. scarab avatar
    scarab 11/11/2008 21:10:44

    FactorX
    Ευχαριστώ για την προβολή στο σχόλιο.
    Με την άδειά σου προσθέτω και μια συνέχεια μετά από σχολιασμό του ¨βαγγέλη¨
    (Δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ενα επιχειρημα που να μπορει να στηριξει το γεγονος οτι ‘αφου δεν σας ελεγχουμε θα σας μαμησουμε’ ... ε οχι, ή ελεγξτε ή κανετε αλλη δουλεια…)

    scarab Says:
    Το χειρότερο είναι ότι και μας ελέγχουν και μας Γ.....
    Πρίν από 15 μέρες περάσανε από την εγκατάσταση της γυναίκας μου και την ξετινάξανε στον έλεγχο χωρίς να βρούνε τίποτα.
    Και μιλάμε για όλα τα χρόνια κλεισμένα όλα πληρωμένα μέχρι και περαίωση του 2007 και όλα μέσω taxis net.
    Και ζητάγανε και αντίγραφα. Ανίκανοι να ελέγξουν μέσω taxis τις κινήσεις ????
    Τότε πως πας για έλεγχο χωρίς ενδείξεις????
    -Δυστυχώς δεν μπορώ να ¨μειώσω¨ το εισόδημα μου γιατί εκδίδω τιμ. Παροχής Υπηρεσιών σε Α.Ε. και όσα κόψεις τόσα θα εισπράξεις γιατί πρέπει να δικαιολογήσουν το έξοδο.
    Άστα σου λέω μιλάμε για πολύ μαλακισμένη απόφαση άσχετα πολιτικής τοποθέτησης. Ή μάλλον για καθαρή κλοπή.
    Μακάρι να προχωρήσουν οι καταγγελίες

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/11/2008 21:15:47

    Νίκος Ξυλούρης || Χαράλαμπος Γαργανουράκης || Ψαραντώνης

    Πότε θα κάμει ξαστεριά,
    πότε θα φλεβαρίσει,

    να πάρω το ντουφέκι μου,
    την έμορφη πατρόνα,

    να κατεβώ στον Ομαλό,
    στη στράτα του Μουσούρου,

    να κάμω μάνες δίχως γιους,
    γυναίκες δίχως άντρες,

    να κάμω και μωρά παιδιά,
    να κλαιν' δίχως μανάδες,

    να κλαιν' τη νύχτα για νερό,
    και την αυγή για γάλα,

    και τ' αποδιαφωτίσματα
    τη δόλια τους τη μάνα...

    Αυτος τους στιχους - κωδικοποιημενους φυσικα - τους ελαβα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου μου στο Συμπαν απο αυτη εδω τη Χωρα σε αυτον εδω τον Πλανητη.

    Με πικραναν μα και με γεμισαν με θαρρος. Τα ματια μου εγιναν υγρα και για μια στιγμη νομισα οτι εχανα την αναπνοη μου. Φυσικα θα ειναι κατι σαν το Εθνικο σας Τραγουδι φανταζομαι. Το μονο που μου λειπει ειναι η μουσικη και η φωνη που το συνοδευει. Εισαστε πολυ τυχεροι μεσα στις τοσες ατυχιες σας διοτι η γλωσσα σας οσο απλη κι αν μου ακουγεται, ειναι συγχρονως τοσο χαοτικη σε νοημα.

    Σας ευχαριστω.

    ΠΠ

  5. αφασια avatar
    αφασια 11/11/2008 21:21:15

    ευτυχως δεν θα πληξουμε..
    απο σημερα το μιντιακο παρακρατος αρχισε την επιθετικη αποδομηση του αραπογλου,και του αθανασοπουλου.
    εχει τους λογους του..

  6. Vrennus avatar
    Vrennus 11/11/2008 21:21:26

    Ο Νόμος δεν μπορεί να προσβληθεί άμεσα - ως αντισυνταγματικός υποθέτω - στα δικαστήρια παρά μόνο οι συνέπειές του. Χωρίς να είμαι δικηγόρος, νομίζω ότι όταν με το καλό (με το ...κακό μάλλον) έρθει το εκκαθαριστικό τότε θα πρέπει να γίνει προσφυγή στα δικαστήρια επειδή ο υπολογισμός του φόρου έγινε με βάση αντισυνταγματικό Νόμο. Αν κάποιος που κατέχει τα νομικά καλύτερα ας πει αν έχω λάθος.

    Αντί να κλαιγόμαστε πάντως καλύτερα να ετοιμάζουμε ομαδικές προσφυγές, εφ' όσον υπάρχει νομική βάση.

  7. κρυσταλένιος avatar
    κρυσταλένιος 11/11/2008 21:59:42

    ...και τι καιρό κάνει εκεί ΠΠ;

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2008 22:13:54

    Κρυο τη μερα, ζεστη το βραδυ.
    2 ανατολες κ 2 δυσεις σε μια γηινη ημερα.


    ΠΠ

  9. Φοροφυγάς avatar
    Φοροφυγάς 11/11/2008 23:43:01

    Δεν μας λες όμως πόσο μεγαλύτερο από τα 10.500 ευρώ είναι το εισόδημά σου;;
    Γιατί και αυτό που δηλώνει περισσότερα από 10.500 φοροδιαφεύγει.
    Υπάρχει Έλληνας που να μην γνωρίζει ότι όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν;;;;

  10. scarab avatar
    scarab 12/11/2008 00:28:24

    @φοροφυγάς
    Δεν νομίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη με τον προσδιορισμό του εισοδήματος μου.
    Και σε ενημερώνω ότι οι ¨επιτηδευματίες¨ δεν είναι ¨ελεύθεροι επαγγελματίες¨ δηλ. Γιατροί Δικηγόροι Φοροτεχνικοί Τραγουδιστές και οι υπόλοιποι κατονομαζόμενοι σαφώς από τον φορολογικό κώδικα με το συγκεκριμένο χαρακτηρισμό.

    Έγραψα ότι όσα βγάζω τόσα δηλώνω.
    Αν γνώριζες από παροχή υπηρεσιών σε Ανώνυμες Εταιρείες θα καταλάβαινες ότι αν δεν τα κόψω δεν μου τα δίνουν.
    Τουλάχιστον οι δικοί μου συνεργάτες έτσι το θέλουν.
    Άρα βρήκες τον πρώτο Έλληνα που δεν φοροδιαφεύγει εξ ου και το ¨αφελής¨ του Φάκτορα.
    Άλλα το θέμα δεν είναι εκεί είναι στην κλοπή των 1050€.
    Γιατί αφού όλοι κλέβουν όπως λες γιατί δεν κόβει το αφορολόγητο σε όλους για να δεις μέχρι που θα τον πάνε ........

  11. ss_sk avatar
    ss_sk 12/11/2008 02:04:30

    @Φοροφυγά

    Ως ελεύθερος επαγγελματίας (με πτυχίο-κωλόχαρτο από ΕΜΠ) και εντελώς γαμημένος τριαντάχρονος (να'ναι καλά το ΤΣΜΕΔΕ) δηλώνω απίστευτα θιγμένος από το σχόλιο σου.

    Και οι γενικότητες έχουν όρια! Το ίδιο και η ανοχή!

  12. Factorx avatar
    Factorx 12/11/2008 02:12:02

    Συγνωμη που θα το πω με αυτό το ύφος αλλα΄δεν τσιμπάμε σε προβοκάτσιες. Εγώ τι να πω που μου σέρνουν τα εξ΄αμάξης καθε ΄μέρα;

  13. KaryID avatar
    KaryID 12/11/2008 08:40:42

    @φοροφυγά: Ξέρεις τι είναι να βγάζεις 100 δραχμές και να σου παίρνει τις 40 η μαύρη τρύπα της εφορίας;

    Και να μην γνωρίζεις (ή μάλλον να γνωρίζεις πολύ καλά) και ούτε να μπορείς να επηρεάσεις το που θα δώσει το κράτος τα χρήματά σου;

    Δεν φοροδιαφεύγουν όλοι να ξέρεις!
    Τιμολόγια κόβουμε και στις ανώνυμες και στις ΕΠΕ και παντού και είμαστε περασμένοι στους καταλόγους των ΑΦΜ των λογιστηρίων τους και να θέλουμε δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από πουθενά.

    Αυτά για όσους θέλουν και προσπαθούν να είναι σοβαροί, γιατί τα λογιστήρια των εταιρειών δεν αστειεύονται!

    Τώρα βέβαια όσοι επαγγελματίες βγάζουν πάγκο στην Ομόνοια και υπονομεύουν τους τίμιους εμπόρους και επιτηδευματίες/επαγγελματίες, τι να πώ! Νάναι καλά οι άνθρωποι!

  14. scarab avatar
    scarab 12/11/2008 11:22:49

    Επειδή το πρόβλημα μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό από το 70% των φορολογουμένων να το θέσω αλλιώς.
    Αν αύριο το πρωί ο Αλογοσκούφης έλεγε ότι κάθε μισθωτός και συνταξιούχος θα καταβάλει του χρόνου 1250€ έκαστος (εκτός από τους φόρους που πληρώνει) με το έτσι θέλω τι θα γινόταν ???????
    Αιτιολογία:
    Και οι μισθωτοί και συνταξιούχοι φοροδιαφεύγουν.
    Πόσοι καθηγητές παραδίδουν ιδιαίτερα
    Πόσοι 45άρηδες συνταξιούχοι του δημοσίου και αστυνομικοί ή στρατιωτικοί κάνουν δεύτερη και τρίτη δουλειά και είναι και περιζήτητοι γιατί δεν χρειάζονται ασφάλιση.
    Με αυτή την λογική δεν πάμε πουθενά, μόνο στην παραδεισένια χώρα του Π.Π. μπορούμε να πάμε.
    Η μοναδική δίκαιη αντιμετώπιση είναι μία και την αναφέρει και το Σύνταγμα.
    Οι πολίτες έχουν και αντιμετωπίζονται με τα ίδια δικαιώματα.
    Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού και εξαργυρώνονται.

  15. sovokai avatar
    sovokai 13/11/2008 09:13:50

    συμφωνω απόλυτα κυριε σκαραμπ

  16. βαγγελης avatar