#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2009 23:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερωτήματα ενός αφελούς για τον Παυλίδη

Όπως διατυμπανίζουν σύσσωμα τα κυριακάτικα ΜΜΕ της διαπλοκής - που τώρα στηρίζουν την αντιπολίτευση - η τύχη των «διπλών» εκλογών του Ιουνίου, αλλά και το μέγεθος του πολιτικού κόστους που θα καταβάλει η κυβέρνηση για την υπόθεση Παυλίδη κρίνονται με την ψηφοφορία της Δευτέρας στην Βουλή.

Μας λένε δηλαδή, ότι η κυβέρνηση που δεν έπεσε με την υπόθεση Ζαχόπουλου, ούτε με τα Ομολόγα, ούτε με τις υποκλοπές και ούτε με το Βατοπέδι, κινδυνεύει να πέσει τώρα για τα 100 χιλιάρικα του Παυλίδη !!!

Την ίδια στιγμή φυσικά ο κ. Χριστοφοράκος, ο κ. Μαυρίδης, ο Φραντς, ο Τάξις και τα άλλα μπουμπούκια της Ζήμενς κυκλοφορούν ελεύθερα ανάμεσά μας, μαζί με τους διοικητές των Ταμείων και τους χρηματιστές που τους «εξαπάτησαν».

Και διερωτάται ο κάθε σώφρων πολίτης που παρακολουθεί άναυδος αυτά που συμβαίνουν: Ποιος δουλεύει ποιόν;

Δεν θέλω να απαλλάξω κανέναν. Επειδή, όλοι έχουμε πάρει κατά καιρούς «μυρωδιά» από  την δυσωδία που αποπνέουν οι εγχώριες ναυτιλιακές μπίζνες και ειδικά ο τομέας των  πλουσιοπάροχων επιδοτήσεων. Με τις οποίες, από την μια στιγμή στην άλλη, διάφοροι κομματικοί επιδοτούμενοι και πριμοδοτούμενοι έγιναν εφοπλιστές «κύρους». Σας θυμίζω, σχετικά, την λάσπη του βυθού που ήρθε παλαιότερα στην επιφάνεια με τον τραγικό θάνατο του Παντελή Σφηνιά, το ναυάγιο του Σάμινα κλπ.

Διερωτώμαι όμως: Πως είναι δυνατόν να μην σκεφτεί κανείς ότι δεν στέκει λογικά ένας υπουργός σαν τον Παυλίδη, που είχε στα χέρια του όλο το αλισβερίσι με την άγονες γραμμές και έδινε επιδοτήσεις δεκάδων εκατομμυρίων με την υπογραφή του, να «εκβιάζει» τον επιδοτημένο από την κυβέρνηση Μητσοτάκη επιχειρηματία Μανούση για εκατό ψωροχιλάρικα (μπροστά στις μίζες που έπεφταν στην Μήζενς); 

Αφελής Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 04/05/2009 00:11:10

    Παντως αυτη η ερωτηση ξανακουστηκε και απο τα καναλια αρκετες φορες προσφατα.Δεν απαντηθηκε ακομα?

  2. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 04/05/2009 00:15:57

    Όποιος ψάχνεται για 100 χιλιάδες ευρώ να πάρει σπίτι στην κόρη του ΔΕΝ είναι ¨εκβιαστής". Μάλλον ΜΠΑΤΙΡΗΣ ειναι.
    Κι όποιοι ισχυρίζονται ότι ένας υπουργός που μοίραζε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ εκβίαζε για 100 χιλιάδες να πάρει σπίτι στην κόρη του ή πολύ ΗΛΙΘΙΟΙ είναι ή για πολύ ΗΛΙΘΙΟΥΣ περνάνε όλους τους υπόλοιπους.
    Οι αληθινά διεφθαρμένοι αρπάχτες ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα "εκβίαζαν" για 100 χιλιάρικα. Αυτά θα τα είχαν βρεί προ πολλού και πολύ περισσότερα...
    Αντε πια.

  3. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 04/05/2009 00:24:15

    Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Ν.Δ. στελεχώνεται από αγίους και δεν βαρύνεται από πολλά ''αμαρτήματα'', είναι γεγονός ότι πολλά από τα επωνομαζόμενα ''σκάνδαλα'' αποτελούν περισσότερο σκανδαλολογία και προσπάθειες δημιουργίας εντυπώσεων και κλίματος.

  4. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 04/05/2009 01:03:53

    Το σκάνδαλο είναι πως έγινε εφοπλιστής και καναλάρχης ο Μανούσης. Ποιοί Παυλίδηδες Καραμανλήδες και Μητσοτακηδες τους έφτιαξαν και τι ταριφες έχουν αλλάξει χέρια για τις άγονες γραμμές. Τα 100 χιλιάρικα είναι η κοροϊδία που απευθύνεται στους αφελείς ψηφοφόρους, η θροφή για τα ζωντανά, το στόρυ που μοιράζεται από τα μήντια.

  5. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 01:04:48

    ΦΑΚΤΟΡΑ πώς σου ξέφυγε το άρθρο???
    Μέχρι και για αρχαιοκαπηλία πάει να κατηγορηθεί ο Παυλίδης. Δεν είναι μόνο τα 100 χιλιάρικα.

    Στο άρθρο ξεχάστηκε και το γεγονός ότι
    Ο Παυλίδης έδωσε και τον Λογαριασμό του στην Εθνική Τράπεζα ώστε να του καταθέτει ο Ρούτσης τη μίζα. Μην ξεχνάμε ότι ήταν πληρεξούσιος στον εν λόγω λογαριασμό.
    Μάλιστα του είπε να αρχίσει να του βάζει τα λεφτά από το 2000 ώστε όταν θα γίνει υπουργός Ναυτιλίας το 2005 να του δώσει τα ναυτιλιακά έργα.
    Α ρε μάκάκα Παυλίδη ήσουν και Νοστράδαμος... εκαλά να πάθεις!

  6. Factorx avatar
    Factorx 04/05/2009 01:13:18

    @ΣΚΑΙς

    1.Τι ενοείς "πως μου ξέφυγε το άρθρο"

    2. Γιατί αλλάζεις ψευδώνυμα;

  7. Μελπομένη avatar
    Μελπομένη 04/05/2009 01:18:53

    Νομίζω οτι πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον ΓΑΠ, η ΓΚΑΜΠ. Ήταν ο μόνος που θα μπορούσε να παλινορθώσει τον ΚΚ με την σκανδαλολογία. Που κι αυτή λάθος την έκανε. Αντι να το πάει μέχρι τέλους και να καθαρίσει το ΠΑΣΟΚ απο τους αποδεδειγμένα βρώμικους τελικά μάζεψε πίσω τον Σημίτη όπως του είπαν οι εκδότες

  8. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 04/05/2009 03:59:24

    Εγώ θα ξανακάνω μία ερώτηση (την έχω ήδη κάνει στο αντινιους).

    Λέτε για τα 100 χιλιάρικα του Παυλίδη ότι είναι "λίγα". Και τα συγκρίνετε με διάφορα άλλα σκάνδαλα που τα θεωρείτε πολύ μεγαλύτερα. Και αναφέρετε και το Βατοπαίδι.

    Μα στο Βατοπαίδι δεν υπήρξε τρύπα ούτε ΕΝΟΣ ΕΥΡΩ!

    Οι κατηγορίες αφορούν -στη χειρότερη περίπτωση για τους υπουργούς- στη διευκόλυνση των ανταλλαγών χωρίς το παραμικρό οικονομικό αντάλλαγμα.

    Διότι για όσα ακίνητα πουλήθηκαν υπάρχει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό στις δύο Κυπριακές εταιρείες του Κοιρανίδη που τα διαχειρίστηκε. Και επεστράφησαν. Και όσα δεν πουλήθηκαν, επειδή δεν πουλήθηκαν δεν υπάρχει χρήμα που να μπλέκεται και επεστράφησαν και αυτά ως ακίνητα πλέον.

    Γιατί λοιπόν είναι μεγαλύτερο σκάνδαλο, δεν το κατάλαβα ακόμα. Όποιος το κατάλαβε ας μου το εξηγήσει. Όχι όμως με βάση το πόσες τηλεοπτικές ώρες ξοδεύτηκαν για χάρη του.

    Ποιος πήρε ένα ύποπτο ευρώ από ποιον, στην υπόθεση Βατοπαιδίου. Αυτό ρωτώ.

    ΥΓ. Περί του Παυλίδη εγώ πάντως δεν τον "συγχωρώ" ούτε για 100 χιλιάρικα ούτε για ΕΝΑ ευρώ. Άμα αρχίσουμε να δεχόμαστε τα "μικρά ποσά" καήκαμε. Δεν υπάρχει μικρό ή μεγάλο ποσό.

  9. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 04/05/2009 06:37:33

    Το πρόβλημα με τον Παυλίδα δεν είναι ότι "πήρε λίγα μόνο, άστον δεν πειράζει"!
    Το πρόβλημα είναι ότι αφού είχε ανάγκη από τόσα λίγα, δεν είναι δυνατόν να ήταν εκβιαστής και διαφθαρμένος. Ένας υπουργός που έχει μοιράσει εκατοντάδες εκατομμύρια, αν έκανε "λαδιές", θα έπαιρνε ένα τηλεφώνημα και θα του έδιναν προθύμως πολύ περισσότερα.
    Δεν συγχωρούμε "λαδιές" ούτε για ένα ευρώ. Εδώ συμφωνούμε όλοι. Απλώς δεν μασάμε κουτόχορτο με "σκάνδαλα" που μας σερβίρουν, για να κρύψουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σκάνδαλα, για τα οποία - περιέργως - δεν μιλάει κανείς.

    Για το άλλο που λές συμφωνώ απόλυτα: Στην υπόθεση Βατοπεδίου επιστράφηκαν όλα - ρευστά και ακίνητα. Και στην υπόθεση των ομολόγων επιστράφηκαν όλα - και μάλιστα με τόκο. Αντίθετα η υπόθεση του Χρηματιστηρίου (1999-2001) αφορά χίλιες φορές περισσότερα (!) και δεν επιστρέφηκε τίποτε. Αλλά η υπόθεση εκείνη ΟΥΔΕΠΟΤΕ διερευνήθηκε, και οι υπαίτιοι ουδέποτε λογοδότησαν. Αυτό κι αν είναι σκάνδαλο. Πραγματικό σκάνδαλο αυτή τη φορά. Στο οποίο είναι άμεσα αναμιγμένα τα ίδια τα Μίντια.
    Αλήθεια μια που μιλάμε για σκάνδαλα, ρώτησε ποτέ κανείς ποια ήταν η τιμή εισαγωγής στο Χρηματιστήριο του ΑΛΤΕΡ, του ΔΟΛ, του Πήγασσου, του Τεγόπουλου; Ρώτησε κανείς πόσα άντλησαν τότε από την κεφαλαιαγορά, που τα τοποθέτησαν, πόσα έχασαν και τι έγιναν τα χρήματα εκείνα; Συνέκρινε κανείς την τιμή εισαγωγής όλων εκείνων των επιχειρήσεων ΜΜΕ με τη σημερινή τιμή τους;
    Έφαγαν εκτομμύρια ευρώ και τώρα κοντεύουν να διαλύσουν το πολιτικό σύστημα "ψάχνοντας" τις 100 χιλιάδες του Παυλίδη. Που τον "λάδδωναν" λέει, τρεία χρόνια ΠΡΙΝ γίνει υπουργός!
    Για τόσο μακάκες μας παιρνάνε...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 08:07:51

    Γιατί αποκλείει ο συγγραφέας της ανάρτησης να πρόκειται απλά περί λαμόγιου "ψιλικατζή"; Της λογικής του ότι φάμε και ότι πιούμε;
    Και εν πάση περιπτώσει, μπορεί να έγινε έκπτωση (σκόντο ) στη μίζα καθώς ο δήθεν εφοπλιστής είναι δικό τους γαλάζιο παιδί! Δεν γίνεται;

  11. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 04/05/2009 08:51:40

    Μανουσης. Μεσα σε 15 χρονια ελεω Κουβελα και Νεας δημοκρατιας εγινε απο μπατιρης αφισοκολλητης ολοκληρος εφοπλιστης. Τι εγινε βρε παιδια; Ο παυλιδης η παρανυχιδα μονο φταιει; Αυτον κρεμαστε τον. Το συστημα ομως πως θα αλλαξει επιτελους; Πως θα ξεβρωμισει η χωρα; Με τους πρασινους κοκκους;

  12. osaperas avatar
    osaperas 04/05/2009 08:56:30

    Να κάνω και εγώ μία αφελή ερώτηση; Ποιος λέει ότι ο Παυλίδης γενικά έχει πάρει μόνο 100.000 ευρώ; Αυτό που ξέρουμε είναι ότι (υποτίθεται ότι) τον έχουν πιάσει για αυτά τα 100.000 ευρώ.

    Η αφελής απορία: "Πως είναι δυνατόν να μην σκεφτεί κανείς ότι δεν στέκει λογικά ένας υπουργός σαν τον Παυλίδη, που είχε στα χέρια του όλο το αλισβερίσι με την άγονες γραμμές και έδινε επιδοτήσεις δεκάδων εκατομμυρίων με την υπογραφή του, να «εκβιάζει» τον επιδοτημένο από την κυβέρνηση Μητσοτάκη επιχειρηματία Μανούση για εκατό ψωροχιλάρικα (μπροστά στις μίζες που έπεφταν στην Μήζενς);

    είναι για τους συνήγορρους υπεράσπισης του Παυλίδη, αλλά δεν μπορεί να αποτελεσει αντικείμενο συζήτησης μεταξύ μας (με όλο τον σεβασμό στους σχολιαστές).

    Δεν σε πιάσανε κύριε Άκη Τζοχατζόπουλε; Δεν σε πιάσανε. Τούρο τι σημαινει; Ότι στη συνείδηση μας είσαι αθώωος; ΄ΌΧι βέβαια;

    Νόμιμες οι εταιρίες σου κυριε Βουλγαράκη; Νόμιμες. Αλλά και μυαλό έχουμε και σκεφτόμαστε;

    Γιατί μόνο 100.000 ευρώ ο Παυλίδης; Ίσως να μην του βρήκαν περισσότερα. Αλλά -έλεος- όχι και αγνή Παρθένα Μαρία ο Παυλίδης.

    Πως έκανε χρήματα ο Μανούσης. Με χίλιους μυστήριους τρόπους. Τούτο σι σημαίνει; Ότι ¨αθωώνεται" ο Παυλίδης επειδή "παράνομα" έκανε χρήματα ο Μανούσης;

    Κι εάν κάπου οι δυό τους τα χάλασαν στη μοιράσιά και τον κατήγγειλε μετά εκβιαστικά ο Μανούσης; Αφελής είναι η ερώτηση. Κι εάν κάποια άλλα τομάρια πολιτικοί που έχουν κάνει -ίσως χειρότερα από το Παυλίδη- πέταξαν το "μικρό" Παυλίδη στην αρένα για να απορποσανατολίσουν τον κόσμο, τούτο πάλι τι σημαίνει; Αθώωος ο Παυλίδης; Κι αυτή η ερώτηση είναι αφελής

  13. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 04/05/2009 09:11:19

    Το σκανδαλόμετρο χρησιμοποιείται εκ του πονηρού. Γι' αυτό τους έχει σιχαθεί ο κόσμος.

  14. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 09:15:33

    @12+13

    Πώς τα έκανε τα χρήματα ο Μανούσης? Επί Μητσοτάκη ήταν ΓΓ υπουργείου και αργότερα κάτοχος καναλιού (New Channel). Το κανάλι εξαγοράστηκε από τον Ανδρουλιδάκη αντί πολλών εκατομυρίων. Μετά έγινε εφοπλιστής (2002-3).
    Ο Ανδρουλιδάκης που τα βρήκε τα λεφτά??? Εσείς οι Δημοσιογράφοι τι ξέρετε για τον Ανδρουλιδάκη, Ποιον στήριζε αυτός??
    Αυτά γιατί δεν τα λέτε??? και πάτε πίσω στον Μητσοτάκη. Επί Μητσοτάκη ο Παυλίδης δεν έπαιρνε μίζες??? Τότε τι έκανε, δεν είχε ανάγκη???
    Α ναι η κόρη του ήταν πιτσιρίκα και δεν χρειαζόταν σπίτι!!!!!

  15. 321 avatar
    321 04/05/2009 09:36:22

    -Κάθε διερευνητική ερώτηση είναι βάσιμη. Αφελής μπορεί να είναι η απάντηση.
    -Η εις βάθος αναζήτηση δεν ευνοείται γιατί θα αναφανεί το προβληματικό σύστημα των κρατικών επιδοτήσεων στην ακτοπλοϊα: αν επιδοτείσαι για να κυκλοφορείς κάπου, τι το θέλεις το εισιτήριο;
    -Έτσι, με ανάλογες ρυθμίσεις έγιναν τόσοι και τόσοι επιχειρηματίες από τους μπλε και πράσινους κόκκους.

  16. tiramola avatar
    tiramola 04/05/2009 09:48:35

    Η περίπτωση Παυλίδη αλλά και τόσα άλλα ανάλογα παραδείγματα λαδώματος , μιζών και παρασκηνιακών συμφωνιών είναι o ορισμός με δύο λέξεις που έδωσε ο Παπανδρέου στην ομιλία του στο LSE ανφερόμενος στην χώρα μας.
    "Πελατειακός καπιταλισμός".

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2009 09:54:50

    Ο Παυλίδης δεν έιναι ο μόνος εκπρόσωπος του πελατειακού καπιταλισμού. Είναι όμως καλός στην "δουλειά" του. Δεν σε αφήνει σε χλωρό κλαρί μέχρι να κάνει τη δουλειά του. Και τώρα, παζαρεύει. Φυσικά και δεν παραιτείται με την πρώτη, θα ήταν πολύ εύκολο, αλλά βάζω στοίχημα το ασύρματο ποντίκι μου ότι ακόμε και με την Κυβέρνηση, παζαρεύει.

  18. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 04/05/2009 10:01:07

    Το πρόβλημα δεν είναι ότι παζαρεύει ο Παυλίδης. Το πρόβλημα είναι ότι παζαρεύει ο Καραμανλής.

  19. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 04/05/2009 10:13:36

    179 χρόνια από τη σύσταση του ελληνικού κράτους,
    άλλαξαν πολλά σε αυτόν τον τόπο.
    Δύο που μου έρχονται πρόχειρα είναι η φουστανέλλα και οι πάλαι ποτέ
    κοτσαμπάσηδες που μετονομάστηκαν σε "νταβατζήδες".

  20. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 04/05/2009 10:18:01

    φακτορα γιατι δεν βαζει σχολιο μου? μπας και νομιζεις οτι χρησιμοποιω διαφορετικά ψευδωνυμα?

  21. Factorx avatar
    Factorx 04/05/2009 10:49:10

    τρια πουλακια καθονταν: χάλασες κι εσυ με τις παρέες που κάνεις. το προηγούμενο σχόλιο σου για τι μπήκε; άρα αποκαλύπτεσαι οτι έχεις κι εσυ άλλα ψευδώνυμα για να τα χώνεις κατα το δοκούν.

  22. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 04/05/2009 10:53:05

    οχι ρε φακτορα. αν κατι θετικο εχω , ειναι η ειλικρινεια μου μεχρι ηλιθιοτητας. απλως σκεφθηκα μηπως με συνεδεες με αλλο συγκεκριμενο νικ

  23. Θύμα avatar
    Θύμα 04/05/2009 11:08:54

    Η αλήθεια είναι οτι τις εκλογές τώρα το ΠΑΣΟΚ είναι το κόμμα που δέν τις θέλει περισσότερο απο την ΝΔ. Ο λόγος είναι άν γίνουν εθνικές εκλογές θα εκλεγεί το ΠΑΣΟΚ μετά απο μία ή περισσότερες αναμετρήσεις με πολύ μικρή κυβερνητική πλειοψηφία 152, 153 βουλευτών. Θα αναγκαστεί με αυτή την οριακή πλειοψηφία να πάρει τα σκληρά μέτρα του Αλμούνια στο τέλος του χρόνου κάτι που θα εξοργήσει τον κόσμο, θα προκαλέσε ο Καραμανλής εκλογές τον Μάρτιο του 2010 λόγω προέδρου δημοκρατίας και θα ξαναβγεί πανηγυρικά πρωθυπουργός.
    Αυτό ήταν ένα απο τα σενάρια που κυκλοφορούσε στην Ρηγίλης τον προηγούμενο μήνα αλλά το ΠΑΣΟΚ το κατάλαβε και δέν πέφτει στην παγίδα. Εδώ που μας έφτασε ο Καραμανλής θα βγάλει ο ίδιος τα κάστανα απο την φωτιά που το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης φέρνει η δική του οικομική πολιτική και τέλος θα εισπράξει ο ίδιος και το κόμμα του την οργή απο την λαική ετυμηγορία στις αρχές του επόμενου χρόνου.

  24. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 04/05/2009 11:55:40

    Σωστό αυτό το "πελατειακός καπιταλισμός" που είπε ο Γιώργος. Ξέχασε να πεί, ωστόσο, ότι το καθεστώς αυτό το έφτιαξε ο πατέρας του Ανδρέας τη δεκαετία του 80.
    Και το ολοκλήρωσε ο διάδοχός του Σημίτης, τη δεκαετία του 90, αυτή τη φορά ως "διαπλοκή".
    Και τότε μια σειρά ανύπαρκτων επιχειρηματιών έγιναν τεράστιοι (βλέπε Μυτιληναίος) και μια σειρά φαλιρισμένων εκδοτών έγιναν μεγαιστάνες (βλεπε Λαμπράκης, Ψυχάρης, Τεγόπουλος, Κουρής κλπ.)
    Είναι αυτό που ονομάστηκε "νέα τζάκια" - τον όρο τον λάνσαρε ο Ανδρέας, τον υιοθέτησε ο Γιώργος τότε (ανάμεσα τους ήταν και ο Κοσκοτάς) και το πραγματοποίησε ελέω Χρηματιστηρίου ο Σημίτης.

  25. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 12:02:14

    @25 ΘΥΜΑ
    Προφανώς έχεις πέσει ΘΥΜΑ των σεναρίων που σου παράρρουν να διαδίδεις. Αφού ξέρεις με σιγουριά τι θα γίνει σε 1 χρόνο.
    Είδες την δημοσκόπηση της ΜΕΤΡΟΝ για τα ΝΕΑ. Γι' αυτό ΜΗΔΕΝΑ ΠΡΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ... κακριζε!

  26. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 12:05:08

    Νέα μέτρηση πριν τις κάλπες
    Προβάδισμα 2,8% για το ΠΑΣΟΚ εν όψει των ευρωεκλογών
    (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1010165&lngDtrID=244
    Στο 2,8% τοποθετείται το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ στην πρόθεση ψήφου εν όψει των ευρωεκλογών, σύμφωνα με νέα δημοσκόπηση της Μetron Αnalysis.

    Σύμφωνα με τα Νέα, με την αναγωγή στην πρόθεση ψήφου το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 36,4% έναντι 33,6% της ΝΔ, το ΚΚΕ 9,1%, ο ΣΥΡΙΖΑ 7,9%, ο ΛΑΟΣ 5,4% και οι Οικολόγοι-Πράσινοι 6,3%.

    Ο Κώστας Καραμανλής προηγείται του Γιώργου Παπανδρέου στην καταλληλότητα για την πρωθυπουργία -33,8% έναντι 27,1%- αλλά ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ξεπερνά σε δημοτικότητα όλους τους πολιτικούς αρχηγούς με 43,8%, με τον πρωθυπουργό να ακολουθεί με 43,7%.

    Ο κ. Καραμανλής εξακολουθεί να θεωρείται καταλληλότερος από όλους τους πολιτικούς αρχηγούς για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης, με 31,6%, έναντι 25,7%, την ώρα που οι περισσότεροι πολίτες (57,9%) θεωρούν πως η χώρα διέρχεται κρίση και η οικονομία της χώρας θα πάει χειρότερα το επόμενο έτος (61,5%).

    Τέλος, η πλειονότητα (78,5%) των ερωτηθέντων πιστεύει πως τα πράγματα στη χώρα μας πηγαίνουν προς τη λάθος κατεύθυνση, ικανοποίηση για την άσκηση των καθηκόντων της αξιωματικής αντιπολίτευσης εκφράζει μόνο το 27% έναντι 52,8% που έχει αρνητική γνώμη και 17,9% που είναι ουδέτερο.

  27. Θύμα avatar
    Θύμα 04/05/2009 12:29:32

    @ΣΚΑΙς η τελευταία δημοσκόπιση είναι μάπα όπως έχω ξαναγράψει χθές, όσο για την διαφορά στις ευρωεκλογές περίμενε ένας μήνας έμεινε ακόμα κοντός ψαλμός αλληλούια. Εγώ τον τελευταίο χρόνο δέν έχω συναντήσει ποτέ άνθρωπο στον δρόμο να μου πεί καλή κουβέντα για τον Καραμανλή ακόμα και απο παλιούς γνωστούς δεξιούς, πώς οι δημοσκοπήσεις τον βγάζουν τόσο λαοπρόβλητο ηγέτη στον κόσμο κυριολεκτικά απορώ.

  28. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 12:48:57

    @29 ΘΥΜΑ
    Προφανώς κοντός ψαλμός αλληλούια. Η δημοσκόπηση δημοσιεύτηκε στα ΝΕΑ από την ΜΕΤΡΟΝ που πάντα παίζει ΠΑΣΟΚ.
    Όσο για τον Καραμανλή, ένα πράγμα σου λέω για να μην τρέφεις αυταπάτες.
    Οι Νεοδημοκράτες ήταν, είναι και θα είναι ΠΑΝΤΑ Καραμανλικοί. Θα το διαπιστώσεις στις Ευρωεκλογές!

  29. Θύμα avatar
    Θύμα 04/05/2009 13:07:13

    @30 ΣΚΑΙς αλίμονο όποιος καλοπερνάει με αυτόν πρωθυπουργό ας τρέξει να τον ψηφίσει κανείς δέν θα τον κατακρίνει, ξέρεις οι σημερινοί Έλληνες είμαστε πάνω απ'όλα συμφεροντολόγοι.
    Αλήθεια όταν λέμε Καραμανλικοί ποιόν Καραμανλή εννοούμε τον παλιό τον μεγάλο ή αυτόν?
    Δέν είναι ίσα και όμοια.

  30. Raven avatar
    Raven 04/05/2009 15:37:00

    H υποθεση "Παυλιδη" και η διαχειρηση της απο τη ΝΔ απλως αποδεικνυει οτι ο χοντρος εκτος απο κουρασμενος ειναι και αναξιοπρεπης.

  31. Hase avatar
    Hase 04/05/2009 15:42:55

    @24
    Και 15 ψευδωνυμα να αλλαξει καποιος ο Φακτωρ το καταλαβαινει απο το ΙΡ του. Επομενως μην κανουμε ασκοπες ερωτησεις.
    Οσο για τον Παυλιδη δεν ειναι αυτο που λεμε φτωχομπινες, οι εταιρειες ειναι πολλες και 100 100 γινονται 1000. Ο οσαπερας στο 13 το εβαλε σε σωστη βαση.

    @Τιραμολα, για πελατειακο καπιταλισμο ειχε μιλησει και ο μπαμπας του ΓΑΠ για καποιο μικρο δωρακι 500000 δρχ. τοτε καπου 150000Ε. Ψιλικατζηδες ειχε και το ΠΑΣΟΚ. Υπαρχουν φυσικα και τα μεγαλολαμογια.
    Ασχετο αυτο, ειδα στον ποντικο την βιλλα του Γιαννου στην Παρο και μουστριψε, δεν το συνδεω με τιποτα, ο ανθρωπος ειναι ο πιο τιμιος Ελληνας, γιαυτο και τον εκανε ο Σιμητηε υπ. οικονομικων.

    Μπατε σκυλοι αλεστε ειναι οι κυβερνησεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2009 16:07:35

    ο πρόεδρος είπε: η Τουρκία κάνει παραβάσεις (του ΚΟΚ ίσως)

    παραβιάσεις λέγεται ...

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 17:19:10

    @33 Χαζε: Όσοι είναι σε δίκτυο (επιχειρήσεις, σχολές, καφέ δημ. οργανισμοί, εταιρίες, τράπεζες κλπ κλπ,) έχουν 1 ΙΡ (ενας σερβερ γαρ) για όλα τα τερματικά που μπορεί να είναι και δεκάδες με διαφορετικούς όμως χρήστες το καθένα.

  34. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 04/05/2009 17:21:37

    Ποτέ δεν ήθελαν και δεν θέλουν - ΝΔ και ΠΑΣΟΚ -
    να παραπέμψουν κανέναν, στα σοβαρά.
    Τα σκάνδαλα, οι εξεταστικές
    και οι δήθεν επαπειλούμενες παραπομπές
    είχαν και έχουν στόχο τη δημιουργία κλίματος για την πολιτική αποδυνάμωση του αντιπάλου
    - το όχημα για την κατάληψη της εξουσίας.
    Κι αφού
    προγράμματα σοβαρά και υλοποιήσιμα δεν έχουν,
    κι αφού
    είναι αναξιόπιστοι σε όλα ,κλπ,κλπ,
    ώστε να λαμβάνουν θετικά την ψήφο των πολιτών,
    η αρνητική ψήφος ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις.
    Γι' αυτό κάθε σκάνδαλο - μικρό ή μεγάλο - είναι
    εξαιρετικά χρήσιμο κομματικά,
    αλλά ατελέσφορο πρακτικά,
    αφού ουδείς επιθυμεί την
    πραγματική διαλεύκανσή του.
    "Σιγά...η πατρίδα κοιμάται".
    Ξυπνήστε με στις παρεπόμενες εκλογές.