#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2010 01:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερωτήματα ενός αγρότη από την Κρήτη



Γιατί δεν εκδίδει το Ελληνικό Δημόσιο Λαϊκά Ομόλογα, να μπορεί να αγοράσει ο απλός πολίτης 20ετή και 30ετή ομόλογα ελληνικού δημοσίου ;

Διότι οι ελληνικές τράπεζες δανείζονται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα με 1% και δανείζουν το ελληνικό δημόσιο με 5%.

Γιατί θα δεσμευτούν οι καταθέσεις μας αν ω μη γένοιτο πτωχεύσουμε;

Διότι θα πρέπει να αποπληρώσουμε στις ελληνικές τράπεζες τα ομόλογα ελληνικού δημοσίου που έχουν αγοράσει.

Γιατί δεν επιτρέπουν στους Έλληνες αγρότες να παράγουν οι ίδιοι βιο-ντίζελ με μηχανήματα που κοστίζουν 3000 ευρώ ,όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη, και να μειώσουν το κόστος παραγωγής των προϊόντων;

Για να κερδίζουν μονίμως εκείνοι που έχουν τα διυλιστήρια.

Τι θα κάνουμε για αυτό;

Αγρότης – Κρήτη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 28/06/2010 01:55:44

    Να δώσετε μια παράσταση με το GAP να δακρύζει.

  2. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 28/06/2010 07:53:20

    ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ [ΑΝ'ΠΟΤΕ ΓΙΝΟΥΝ], ΝΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΤΕ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ! ΟΧΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ, [ΕΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ], ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ, ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΝ "ΚΑΝΕΝΑ" ΜΕ 80%, ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.

  3. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 28/06/2010 07:58:06

    ...αγρότη απ'την Κρήτη ...ΠαΣοΚ ήθελες ; καλά να πάθεις .
    Και τώρα πάλι ΠαΣοΚ θα ψήφιζες!!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/06/2010 08:29:13

    20ετή και 30ετή ομόλoγα; Πολύ ριψοκίνδυνο σε βλέπω... Δεν συ φτάνουν 5ετή και 10ετή;

    Οι καταθέσεις σου θα δεσμευτούν για να μην τις στείλεις εκτός, εάν δεν το έχεις ήδη κάνει...

    Βιοντήζελ; Καλύτερα ρακή (βιοαιθανόλη) Μπορείς και από σύκα και ζάχαρη, και εισαγώμενη σταφίδα χαχαχαχα! Καλά καζανεματα.

  5. diasapollon avatar
    diasapollon 28/06/2010 08:41:19

    Αγρότη από την Κρήτη
    πρέπει να ψηφίζεις πάντοτε ΠΑΣΟΚ γιά να πάει η Ελλάδα πίσω και οι Αμερικάνοι μπροστά,τα υπόλοιπα άστα.Και να ξέρεις αν πάθει κάτι η Κρήτη μόνοι σας οι Κρητικοί θα παλέψετε ο αγαπημένος σας ΓΑΠ θα την έχει κάνει,καταλαβαίνεις νομίζω.

  6. lypon avatar
    lypon 28/06/2010 09:03:35

    Βρε σχολιαστές της πυρκαγιάς, ξεκολλήστε από την πιθανή ...Πασοκίλα του ανθρώπου. Διαβάστε αυτά που λέει, γιατί στ΄αλήθεια ΛΕΕΙ κάτι, δε διαμαρτύρεται μονάχα!

    Επίσης, πως και σας ξέφυγε ασχολίαστη η άλλη εκδοχή του Κρητικού, εκείνη του Μητσοτακικού ντε...

  7. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 28/06/2010 09:24:40

    Γιατί το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ η συνθήκη του Μάαστριχτ.

    Ας το μάθει επιτέλους ο κόσμος αυτό. Η Ιαπωνία έτσι χρηματοδοτεί το τεράστιο χρέος τις (200% νομίζω, μπορεί να κάνω λάθος). Με εθνικά ομόλογα.

    Έτσι θα το είχαμε λύσει και εμείς. Ο Αντώνης τί λέει εδώ;

  8. meremetia avatar
    meremetia 28/06/2010 09:43:21

    Αχ μπρέ κοπέλι, ντίπ κουζουλός είσαι μωρέ;

    1. Σκοπός είναι να δανείζουν σε κυβερνήσεις, αυτοί που κυβερνούν και ετσι, ελέγχουν το μελλον ολόκληρης της χώρας.

    2. Κάθε μεγαλο δανειο απο το εξωτερικό, έχει ΅εξοδα΅, την λεγόμεη μίζα. Οι ανάδοχοι του δανείου εισπράτουν τα έξοδα.

    3. ΔΕΝ θα δεσμευτούν οι καταθέσεις, μη φοβασαι.
    Εχει δεσμευτεί το μελλον μας.

    4. Τί να το κανουν το βιο-ντίζελ οι Ελληνες αγρότες, δικαιούνται αφορολογητο ντίζελ αγροτικό, αφορολογητο πετρέλαιο, εισάγουν πατατες απο Αιγυπτο και τις πωλούν για Κρητικές, και οταν τελιώσουν οι αγροτικές εργασίες κατά Γενάρη μεριά, βγαίνουν στο δρόμο και απαιτούν,

    ολα τα κιλά, ολα τα λεφτά!

    Πάνω στο τρακτέρ καθεται ο Σούρλας, ο Χατζηγάκης ή ο Πατάκης.

    ανάλογα με την κομματική μαφία που κυβερνά.

  9. γκαβουλιακας avatar
    γκαβουλιακας 28/06/2010 09:51:33

    Φαντασου το σκηνικο να τρεχει ο κοσμος στις τραπεζες να σηκωσει τα λεφτα του που τοκιζονται με 0,50-2,50%,για να τα σπρωξει στα κρατικα ομολογα με το διπλο επιτοκιο!Τα ποια?Αυτα που δεν διαθετουν οι τραπεζες,αφου τα εχουν χορηγησει σε δανεια τοσα χρονια!Τα υπολοιπα τα φανταζεσαι και μονος σου.

  10. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/06/2010 13:37:49

    Εχει καιρό που κάνω κι εγώ τα ίδια ερωτήματα
    -για τα λαϊκά ομόλογα του δημοσίου
    -για τα επιτόκια δανεισμού των Ελλ. Τραπεζών από την ΕΚΤ και τα επιτόκια δανεισμού της ελληνικής επιχείρησης.

    Από ότι φαίνεται δεν θα έχουμε σύντομα μια επίσημη απάντηση.
    Είναι καλό όμως να γίνουμε περισσότεροι όσοι έχουμε τέτοια "παράξενα" ερωτήματα.

    Θραξ Αναρμόδιος

  11. papas avatar
    papas 28/06/2010 19:18:03

    Απάντηση στο ερώτημα για τα λαικά ομόλογα-ευτυχώς είμαστε κράτος μέλος της Ευρωπαικής Ενωσης .Πρέπει το κράτος να εγγυηθεί για τα χρήματα που δανείζεται απο τους πολίτες.Η Ελλάς δεν έχει τέτοιο αντίκρισμα και για αυτό δεν της επιτρέπεται!!
    Απλά για να γίνει κατανοητό εάν έπειτα απο 5 έτη(5ετές ομόλογο)το ελληνικό δημόσιο δεν έχει τα χρήματα για να τα δώσει στους πολίτες τι θα γίνει????-θα πηγαίνουν οι δικαιούχοι και θα παίρνουν ένα κομάτι μάρμαρο απο την Ακρόπολη???????