#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2013 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερωτήματα για την υπόθεση Σταυρίδη και στο βάθος οι Γερμανοί



Θα χρησιμοποιήσουμε μια ιστορική φράση, χωρίς να υιοθετούμε καμιά απολύτως απάντηση σε ότι αφορά την αποπομπή του Στ. Σταυρίδη από το ΤΑΙΠΕΔ. Διότι με τα όσα ακούμε τις τελευταίες ώρες, θα τρελαθούμε τελείως και δε θέλει και πολύ με το θερμόμετρο να δείχνει 40 βαθμούς Κελσίου.

Η φράση είναι «Ένοχος ή βλαξ;». Όσο περνά ο χρόνος αδυνατούμε να καταλάβουμε τι έχει γίνει τελικά στην υπόθεση με το τζετ του Μελισσανίδη, το ταξιδάκι του Σταυρίδη, τη φωτογραφία με την αεροσυνοδό και τις απανωτές στη συνέχεια δηλώσεις του πρώην πλέον προέδρου του Ταμείου. Φυσικά, μέγα θέμα αποτελεί και το γεγονός του τι θα γίνει από εδώ και στο εξής στο ΤΑΙΠΕΔ.

Ο κ. Σταυρίδης επιμένει ότι δεν έγινε και τίποτε που εξυπηρετήθηκε από τον επιχειρηματία, 1,5 ώρα μετά την υπογραφή της συμφωνίας.

«Με τη δική μου λογική, δεν ήταν μεμπτό, ήταν πρακτικό», είπε μιλώντας στην πρωινή εκπομπή του Mega και τόνισε πως «δεν ήθελα να φέρω σε δύσκολη θέση τον πρωθυπουργό» και ότι «ζούμε σε υποκριτική κοινωνία».

Χαρακτήρισε τον εαυτό του «απόλυτα διαφανή άνθρωπο» και επανέλαβε πως «δεν είχα λόγο να το κρύψω» πως ταξίδεψε με το ιδιωτικό τζετ του γνωστού επιχειρηματία. Ήταν επιλογή και όχι αφέλεια να ταξιδέψω με το αεροπλάνο του Μελισσανίδη». Ερωτηθείς αν ενημέρωσε τον Γιάννη Στουρνάρα πως επρόκειτο να ταξιδέψει με το τζετ του γνωστού επιχειρηματία, απάντησε αρνητικά. «Ο κ. Στουρνάρας ήταν παρόν στις υπογραφές για την πώληση του ΟΠΑΠ. Μετά, καθώς τρώγαμε ένα καναπεδάκι, με ρώτησε ο κ. Μελισσανίδης πως θα επέστρεφα στην Κεφαλονιά. Είπα με το αυριανό αεροπλάνο και μου πρότεινε να με μεταφέρει. Αν είναι δυνατόν να ενημέρωνα τον κ. Στουρνάρα».

Έτρωγαν ένα καναπεδάκι δηλαδή και του ήρθε η ιδέα του Μελισσανίδη να τον πάρει μαζί του για να γλιτώσει την ταλαιπωρία. Πώς το λένε όλο αυτό, τα συμπεράσματα δικά σας. Ευτυχώς, πάντως, που δεν έτρωγαν και ολόκληρο γεύμα, διότι τότε θα πήγαινε ταξίδι μέχρι το Παρίσι με έξοδα του επιχειρηματία.

Και πάμε στην επίμαχη φωτογραφία. Πώς ένας πρόεδρος κορυφαίας εταιρείας του δημοσίου δέχεται να φωτογραφηθεί μέσα στο αεροπλάνο του επιχειρηματία; Αν ήθελε να κρύψει το ταξίδι αυτό θα μπορούσε να το κάνει. Θα το γνώριζε μόνο ο Μελισσανίδης, ο Σταυρίδης, ο πιλότος και η αεροσυνοδός. Γιατί λοιπόν δέχθηκε να βγει χαμογελαστός με την όμορφη κυρία; Δεν του πήγε στο νου ότι η φωτογραφία είναι αποδεικτικό στοιχείο για οποιαδήποτε πράξη; Δεν σκέφτηκε –ακόμη κι αν δεν συνέβη κάτι ύποπτο- ότι θα μπορούσε να πέσει θύμα εκβιασμού; Τόση αφέλεια; Αφήστε δε που είναι και… παντρεμένος άνθρωπος και θα μπορούσε να το παρεξηγήσει η γυναίκα του.

Ένα κορυφαίο ερώτημα είναι πώς διέρρευσε η φωτογραφία. Βγαλμένη από κινητό τηλέφωνο, κακής ποιότητας, θα μπορούσε να μείνει εκεί και κανείς να μην ξέρει τίποτε. Μέχρι το πρωί σήμερα απορούσαμε ποιος είναι αυτός που έδωσε το θέμα στο «Πρώτο Θέμα». Ποιος δηλαδή ήθελε να «φάει» τον Σταυρίδη. Και ο ίδιος ο πρώην πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ μας άφησε σύξυλους. Αποκάλυψε πως... την έστειλε ο ίδιος. «Ήθελα να τη στείλω με e-mail στο μαγαζί μου για να την τυπώσω αλλά την έστειλα κατά λάθος σε τοπικό μέσο», είπε.

Είναι αλήθεια κάτι τέτοιο ή προσπαθεί να κρύψει κάτι άλλο; Γίνονται λάθη στο e-mail σε μια τέτοια περίπτωση; Κάτω από την ηλεκτρονική διεύθυνση του μαγαζιού του ήταν αυτή εφημερίδας της Κεφαλλονιάς κι έγινε απλά λάθος; Τόση αφέλεια; Τόσα λάθη μαζί ή κρύβεται κάτι που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν μπορούμε να καταλάβουμε;

Και πάμε στην ουσία: Τι θα γίνει με το ΤΑΙΠΕΔ. Όποιος γνώριζε τις συζητήσεις που γινόταν εδώ και μερικούς μήνες για τη διοίκηση του Ταμείου θα καταλάβαινε ότι κάτι συμβαίνει. Η κριτική για τη δουλειά του κ. Σταυρίδη ήταν σκληρή και σίγουρα πολλοί είχαν μετανιώσει για την επιλογή του. Οι καθυστερήσεις στο πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων ήταν μεγάλες και οι βολές εντός και εκτός Ελλάδας για το έργο του ΤΑΙΠΕΔ είχαν πυκνώσει. Και λέμε και εκτός Ελλάδας διότι και οι Γερμανοί φαίνεται να είχαν ενοχλήσει την ελληνική κυβέρνηση και ζητούσαν αλλαγές. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι τροικανοί είχαν ζητήσει να μπουν δικοί της άνθρωποι στο ΤΑΙΠΕΔ, να ελέγχουν δηλαδή οι ίδιοι την πορεία των αποκρατικοποιήσεων καθώς έβλεπαν ότι η Αθήνα σπεύδει βραδέως. Οι Γερμανοί θέλουν προφανώς να πουλήσουν γρήγορα ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, λιμάνια, αεροδρόμια, τη ΔΕΠΑ, μια σειρά από ακίνητα όπως το Ελληνικό και η παρούσα διοίκηση του ΤΑΙΠΕΔ καθυστερούσε δραματικά.

Φέρεται, λοιπόν, τώρα μετά την απομάκρυνση του κ. Σταυρίδη να ζητούν διοίκηση ελεγχόμενη από Βερολίνο και Βρυξέλλες. Όχι κατ’ ανάγκη με… ξενικό όνομα, αλλά σίγουρα έναν δικό τους άνθρωπο. Μην ξεχνάμε ότι στο δ.σ. του ΤΑΙΠΕΔ υπάρχουν μέλη που είναι διορισμένα από την τρόικα και ξέρουν από πρώτο χέρι όλα όσα συμβαίνουν στο Ταμείο. Θα ήθελαν επομένως ένα… ιδιωτικό ΤΑΙΠΕΔ που θα ξεφύγει από το ελληνικό δημόσιο και τις καθυστερήσεις του και θα κάνει ιδιωτικοποιήσεις – εξπρές, προς όφελος σίγουρα των δανειστών.

Θα πρέπει εδώ να σημειώσουμε ότι ένα από τα σενάρια για τελική λύση στο ελληνικό πρόβλημα είναι η διαγραφή χρέους με ταυτόχρονη εγγύηση της Ελλάδας ενός μεγάλου μέρους της περιουσίας της. Να πληρώσει δηλαδή αφού μπουν ενέχυρο εταιρείες και ακίνητα του δημοσίου.

Αν, επομένως, συνδέεται η πίεση της Γερμανίας για δική της διοίκηση στο ΤΑΙΠΕΔ με την αποπομπή Σταυρίδη, κανείς δεν το γνωρίζει. Αν η βλακώδης αφέλεια συνδέεται με την εντολή της τρόικας για επιτάχυνση του έργου του ΤΑΙΠΕΔ, επίσης, κανείς δεν τον ξέρει αλλά μπορεί να το εικάσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sender avatar
    sender 19/08/2013 16:16:01

    Πραγματικά,με πιάνει σύγκρυο,με τις μεθοδεύσεις του συστήματος,που εφαρμόζει ακάθεκτο το σχέδιό του.Εμείς όλοι απόντες,από τις αποφάσεις που λαμβάνονται για την ίδια μας την ζωή.Ενα εύχομαι.Να έχει''βροντερό παρών''ο Πρωθυπουργός.Γιατί,αλλιώς,χαθήκαμε.

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/08/2013 17:01:04

    Αν ο Σταυρίδης, προτού κλείσει ο διαγωνισμός, είχε ταξιδέψει με το τζετ ενός εκ των ενδιαφερομένων, τότε οπωσδήποτε το θέμα είναι μεγάλο.
    Τώρα πρόκειται απλά περί αφέλειας ή άκομψης ενέργειας. Άκουσα τις εξηγήσεις του Σταυρίδη στο ραδιόφωνο και δεν επείσθην ότι το ζήτημα είναι τόσο μεγάλο που να εξηγεί την αποπομπή του. Η συμφωνία είχε κλείσει, οι υπογραφές είχαν πέσει. Και σιγά το δώρο, να τον αφήσει ο Μελισσανίδης μέχρι την Κεφαλονιά (εκεί θα πήγαινε ο Σταυρίδης) καθ' οδόν προς Ρώμη! Λες και τον πήγε στις Μπαχάμες...
    Είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι, εντέλει...
    Εκτός και αν οι λόγοι της αποπομπής είναι άλλοι...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΒΙΣ 19/08/2013 18:39:15

      Δεν είναι αποπομπή.
      Το ολοκλήρωσε το έργο του, αυτός και όλοι μαζί τραγουδάνε "be happy".

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/08/2013 17:13:02

    Μιας και "κακοί" δεν είναι μόνον οι Γερμανοί, άς θυμηθούμε και τους Αμερικάνους.
    Θυμίζω ότι για την ΕΥΑΘ (ύδρευση - αποχέτευση Θεσσαλονίκης) το ΤΑΙΠΕΔ έκοψε από τον διαγωνισμό την "Κίνηση 139", που επιδιώκει (με διακριτική πλάγια υποστήριξη του Δήμου) μετοχική κοινωνικοποίηση. Θυμίζω επίσης ότι το κοινωφελές ίδρυμα του Μπίλ Γκέιτς (προφανώς για δικούς του λόγους, αλλά αυτό δεν έχει εδώ σημασία), στηρίζει την "Κίνηση 139".
    Ο κ. Σταυρίδης και οι συν αυτώ ήξεραν φυσικά ότι στο LiarJet του Μπίλ Γκέιτς δεν υπήρχε περίπτωση να γίνουν δεκτοί ως επιβάτες. Και έπραξαν αναλόγως.
    Το βαθύ κράτος δεν θέλει μετοχοποιήσεις, εκτός και άν άν πάνε σε "δικούς μας" ανθρώπους. Όπως ο κ. Μελισσανίδης.
    Κατά τα άλλα" φταίνε οι Γερμανοί" ως συνήθως.
    Προσέξτε γιατί μπορεί αύριο - άν τραβήξει καμμιά ένσταση ο Γκέιτς - να χρειαστεί να επιστρέψετε πάλι στον "κλασικό κακό Αμερικάνο".
    Άλαλα μπάλαλα - για τους "δικούς μας ρε γμτ"...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Uncle Stgm 19/08/2013 18:42:21

      Liar Jet ή Lear Jet;
      Πληκτρολόγιο λανθάνον, αλήθειαν λέγει;
      (υπάρχει βέβαια και τρίτο "συνώνυμο", το Lera Jet...)

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Uncle Stgm 19/08/2013 22:00:33

      Καθένας με τον πόνο του και ο Θείος μην τυχόν του κατηγορήσουν τους Γερμανούς!

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΚΜ 19/08/2013 23:34:59

        Αυτο κατάλαβες;
        "Κανονικά" θα επρεπε να πονηρευτείς μήπως "προωθώ" τον Μπίλ....
        Αλλωστε άν ήταν έτσι, δεν θα έκανα και κανένα
        κακό: Εδώ καταπίνουμε αμάσητο τον "Τίγρη", ο Μπίλ θα μας κάτσει στον οισοφάγο;

    • Tasos avatar
      Tasos @ Uncle Stgm 20/08/2013 05:26:39

      Διαβάζοντας για ενστάσεις θυμήθηκα τη μήνυση της RGA (είδηση που πέρασε στα κουφά). Πριν βγάλουμε σίγουρα συμπεράσματα, ας περιμένουμε γιατί η "επιτυχία" του ΟΠΑΠ μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ και ο επιχειρηματίας που αγόρασε το μερίδιο να στραφεί στο τέλος εναντίον του ΤΑΙΠΕΔ για το ότι του υποσχέθηκαν μονοπώλειο και έστεισαν ένα σκηνικό στην αγορά ώστε να πριμοδοτήσουν τον ΟΠΑΠ πρίν πουληθεί. Η ΕΕ (και όχι μόνο) δε κάνει καλαμπούρια σε θέματα μονοπωλείου και οι πατέντες που έχουν σκεφτεί και ήδη πράξει στην Ελλάδα τους φαίνονται βλαχιές από άσχετους με θέματα διεθνούς πρακτικής ανταγωνισμού.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/08/2013 17:18:26

    Ένας καμένος από την κουτοπονηριά αυτών των νεοελλήνων, θα έλεγε:
    "Ο μαύρος έκανε τη δουλειά του, ο μαύρος τώρα μπορεί να πηγαίνει" (Φρειδερίκος Σίλλερ, «Η συνωμοσία του Φιέσκο»)
    Συνεννοημένα και συναινετικά, φυσικά, και με το δικό του κινητό - εξ ού και το ευτυχισμένο χαμόγελο.
    Να το πιστέψω, γιατί όχι;

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Uncle Stgm 19/08/2013 18:29:35

      Γιατί πάντα πρέπει να αναζητούμε σενάρια! Τελικά τι χάνει το χόλυχουντ!!!
      Πρόκει για πράξη ποινικά κολάσιμη. Κι ως τέτοια δικάσιμη και καταδικαστέα.
      Προφανώς βέβαια στην Ελλάδα η νομική επιστήμη είναι δικολαβία και αερολογία "συνταγματολόγων".

      • cynthia avatar
        cynthia @ Μανιάτης 20/08/2013 08:05:29

        Μέχρι που κυκλοφόρησε η φωτογραφία , αγαπητέ Μανιάτη , είχα ακριβώς την δική σας άποψη αν κ με επιφυλάξεις . Μετά τον " τραγέλαφο" της φωτο άρχισα να αισθάνομαι όλο κ πιό ανόητα αφελής . Να τον ακούμε τον θείο , ξέρει τι λέει !

  5. Nick63 avatar
    Nick63 19/08/2013 17:22:05

    Με κάλυψε απόλυτα ο ΒΙΣ.

    Υ.Γ. Στη (γεμάτη ματαιοδοξία) φώτο, καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι ο Σταυρίδης. Εμ, τέτοια μεγαλεία με νεαρά όμορφη, ταξιδεύοντας με λήαρ τζετ, δεν σου συμβαίνουν κάθε μέρα...
    Αντίθετα η κοπέλα μοιάζει να υπομένει ευγενικά τη διαδικασία...

  6. Hawk avatar
    Hawk 19/08/2013 17:24:35

    Οι Γερμανοί θέλουν προφανώς να πουλήσουν γρήγορα ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, λιμάνια, αεροδρόμια, τη ΔΕΠΑ....... μήπως θέλατε να γράψετε να " πουληθούν" γρήγορα..... Ετσι όπως το γράφετε επιβεβαιώνετε ότι το κουμάντο επί της αποικίας είναι οι γερμανοί!!!!! Αλλά να ερωτηθούμε και όσοι μένουμε σε αυτή τη ρημαδοχώρα έτσι για το θεαθήναι... συμφωνούμε ή όχι να είμαστε αποικία των γερμανών.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Hawk 19/08/2013 17:58:42

      Τα λεφτά του Μπίλ Γκέιτς (Κίνηση 139 για ΕΥΑΘ), γιατι δεν τα ήθελαν το παλληκάρια του Σταυρίδη; Αντίσταση στους ...Γερμανούς και αυτό;
      Βλέπω πιά τη Γερμανία στο χάρτη ανάποδα - με τη Βάδη Βυρτεμβέργη πάνω και το Αμβούργο κάτω...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Uncle Stgm 20/08/2013 05:59:56

        Άλλο θες να πεις εσύ ασφαλώς, αλλά ότι θα έρθουν τα πάνω κάτω για την Γερμανία, θα έρθουν!

      • Tassos avatar
        Tassos @ Uncle Stgm 20/08/2013 23:23:28

        Ο Μπιλ Γκέιτς το ξέρει? Αν τους πιάσεις της 139 και τους τινάξεις ούτε δίευρο δεν θα πέσει...

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Tassos 21/08/2013 02:18:54

          h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=362029

    • lolek avatar
      lolek @ Hawk 19/08/2013 18:04:23

      Αν δεν ειμαστε αποικια των γερμανων,θα ειμαστε αποικια των αμερικανων,η των ρωσων κοκ,παντα θα υπαρχει ενας νταβατζης πανω απο το κεφαλι μας.

      Oσο για τον κ.Σταυριδη,απο τη στιγμη που η αποστολη εξετελεσθη,επρεπε να βρεθει μια αφορμη απομακρυνσης του.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Hawk 19/08/2013 18:30:56

      Ρε τι γίνεται με την Γερμανία! Μα τόσο πλούσια χώρα έχουμε που τρελάθηκαν κι οι Γερμανοί!!!

  7. Decodex avatar
    Decodex 19/08/2013 17:53:38

    Το ΤΑΙΠΕΔ πρεπει να καταργηθει...ας δουνε και την ιστορια της Treuhandansalt για να καταλαβουν οσοι δεν γνωριζουν...υπαρχουν αλλοι τροποι.

  8. Gigi Riva avatar
    Gigi Riva 19/08/2013 18:14:51

    Μονόχειρ είναι ο εικονιζόμενος;

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Gigi Riva 20/08/2013 15:38:45

      Οχι το αλλο χέρι είναι αλλου και το κορίτσι αλλουνού.

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/08/2013 18:26:16

    Με συγχωρείτε, αλλά αυτά η λογική που εκφράζετε καλλιέργησε και αναπαραγάγει αυτό το πελετειακό κράτος κύρια μεταξύ της διεφθαρμένης πολιτικής ελίτ και της μεταπρατικής παρασιτικής οικονομικής ελίτ.
    Στις "υποκριτικές" προτεστάντικές χώρες αυτό αποτελεί ποινικό αδίκημα.

    Τα δωράκια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ είτε πριν είτε μετά.

    • Τηλέμαχος Αναγνώστου avatar
      Τηλέμαχος Αναγνώστου @ Μανιάτης 19/08/2013 19:17:18

      Όταν είναι άσπρος, πλούσιος και νεοφιλελεύθερος ο κρινόμενος, τότε ο ΒΙΣ είναι πολύ large. Αν είναι σκουρόχρωμος και φτωχός έχει εκατό παραδείγματα από ίδια πείρα (καθότι πολυκυκλοφορεί) να σου πει για το εγκληματικόν του χαρακτήρος του.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Τηλέμαχος Αναγνώστου 20/08/2013 01:49:48

        Δεν μας παρατάς σταλινάκο της συμφοράς; Ρατσιστής δεν είμαι, ούτε σταλινικός, δόξα τω Θεώ...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Τηλέμαχος Αναγνώστου 20/08/2013 01:57:35

        Στο κάτω κάτω, κανείς δεν σε εμπόδισε να βάλεις σπίτι σου όσους Πακιστανούς γουστάρεις. Δεν χρειάζεται να το δείχνεις τόσο πολύ, ξέρω να σέβομαι τις ιδιωτικές προτιμήσεις του κόσμου...

        • Τηλέμαχος Αναγνώστου avatar
          Τηλέμαχος Αναγνώστου @ ΒΙΣ 20/08/2013 22:01:18

          Πολύ μεγάλη την έχεις τη χριστιανική σου συνείδηση που λες παρακάτω. Επίσης θα μπορούσα να είχα φιλοξενήσει τον Tariq Ali στο σπίτι μου και άλλους το ίδιο σημαντικούς Πακιστανούς που δεν γνωρίζεις. Αυτό για να καταλάβεις ότι η έκφραση-καραμέλλα που συνηθίζετε είναι ρατσιστική του κερατά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μανιάτης 19/08/2013 19:38:15

      Νομίζω ότι έχω μιλήσει πολλές φορές εδώ μέσα για το διεθαρμένο κράτος (και τους διεφθαρμένους πολίτες του) και για τα "δωράκια". Αντιβαίνουν πλήρως προς την πολιτική και τη χριστιανική μου συνείδηση. Δεν είμαι πρώην αριστερός μετανοημένος που προσήλθα στον νεοφιλελευθερισμό ως επ΄ εσχάτων των χρόνων, για να έχω ανάγκη κηρυγμάτων "φορολογικού πατριωτισμού" προς τους διεφθαρμένους για να εξιλεωθώ ο ίδιος.... Ζω πολύ λιτά και απεχθάνομαι την αισθητική φωτογραφιών σαν αυτήν του κ. Σταυρίδη με την αεροσυνοδό. Αλλά επί του προκειμένου, ο ίδιος είπε ότι ΜΕΤΑ την υπογραφή, επειδή θα μετέβαινε ο ίδιος στην Κεφαλονιά για διακοπές, του πρότεινε ο Μελισσανίδης να τον αφήσει εκεί, αφού ο ίδιος ήταν καθ' οδόν προς Ρώμη. Προσωπικά δεν θα δεχόμουν με τίποτα. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, αυτό συνιστά άκομψη πράξη, αφέλεια, ανοησία, όχι όμως τεκμήριο διαφθοράς, όπως υποστήριξε ο Σύριζα. Αν είναι διεφθαρμένος ο Σταυρίδης δεν το γνωρίζω, η συγκεκριμένη πράξη, όμως, για εμένα δεν συνιστά τεκμήριο διαφθοράς. Τεκμήριο έλλειψης κάποιων ορθών κριτηρίων, ναι.

  10. bQ avatar
    bQ 19/08/2013 18:27:36

    ...Το έχουμε ήδη εικάσει οτι πίσω από τόσα κιλά ...αφέλειας βρίσκεται γερμανική εντολή. Σημασία όμως έχει, να μην τους περάσει.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ bQ 19/08/2013 18:31:49

      Να κάνουμε τη διαφθορά προπύργιο αντίστασης στη Γερμανία!!!

      • bQ avatar
        bQ @ Μανιάτης 19/08/2013 21:35:43

        Ότι θέλετε να κάνετε. Μόνο τον πολύ έξυπνο μην κάνετε!!!

  11. bQ avatar
    bQ 19/08/2013 18:28:50

    ..Είναι άλλοι!

  12. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 19/08/2013 19:08:05

    Ο εν λόγω κύριος έκανε ηρωϊκή έξοδο. Το γιατί, κάποια στιγμή θα το μάθουμε.

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ Δ.Π. 19/08/2013 22:51:47

      Ηρωϊκότατη.

  13. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 19/08/2013 22:06:33

    Πως ο κ. Μελισσανίδης άφησε να διαρρεύσει η φωτό?

  14. Last_Chance avatar
    Last_Chance 19/08/2013 22:11:26

    Λέτε τα προφανή ότι οι Γερμανοί θέλουν τον δικό τους Άνθρωπο σε αυτή την θέση…
    Δηλαδή ο Σταυρίδης με ποιον είναι ρε παιδιά?
    Με τους Ρώσους?
    Του είπαν να σκηνοθετήσει όλη αυτή την παράσταση ώστε να εκτεθεί ο ίδιος και οι υπόλοιποι να την βγάλουν λάδι?
    Και εφόσον έδειξαν τέτοιου είδους ευαισθησίες, τον Κυριάκο γιατί τον άφησαν στην απ’ έξω? Με το αεροπλάνο του επιχειρηματία ο ένας με το κότερο του εφοπλιστή ο άλλος.
    Δυο μέτρα και δύο σταθμά?
    Φοβάμαι ότι στις πλάτες του ελληνικού λαού παίζονται παιχνίδια που ούτε καν μπορείτε να φανταστείτε….

    Κρίμα πάντως ένα μεγάλο κρίμα.

    Ένα μεγάλο μπράβο στο antinews πάντως που έβγαλε τις φωτογραφίες του Κυριάκου στο κότερο ενώ άλλα «ανεξάρτητα» blogs ούτε καν το έθιξαν σαν θέμα….

  15. dim avatar
    dim 20/08/2013 03:30:06

    Σταύρίδης Θεός! Υποκλίνομαι... "Ηθελα να τη στείλω στο γραφείο μου για να τη τυπώσουν, και κατά λάθος την έστειλα στη τοπική εφημερίδα.."

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/08/2013 04:14:43

    Σχεδον 700 Εκατομμυρια πηρε το Δημοσιο απ αυτη τη συμφωνια. Αν ειχε ακυρωθει, οι ιδιοι θα λεγατε για φιασκο του ΤΑΙΠΕΔ κτλ. Εκτος αν πρεπει να επανακρατικοποιησουμε Ολυμπιακη, ΟΤΕ κτλ, γιατι αληθεια μας εχουν λειψει.

  17. bQ avatar
    bQ 20/08/2013 09:12:58

    Αυτές τις απαντήσεις οι λαοί με αξιοπρέπεια, τις δίνουνε με τρόπο που να μη χωρούν παρερμηνείες και φυσικά, δεν περιμένουν καν να ερωτηθούν.....